بهترین جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات

 

بهترین جراح اعصاب یا بهترین جراح  فوق تخصص دیسک و ستون فقرات کیست ؟

اگر کلمه بزرگترین یا بهترین جراح اعصاب یا بهترین فوق تخصص دیسک و ستون فقرات را در اینترنت و یا کتب و مقالات پزشکی جستجو کنید ، معمولاً فرد خاصی را پیدا نمی‌کنید. زیرا عمر انسان محدود است و یک فرد در یک دوره زمانی  بهترین بوده است و پس از چند سال زندگی ، آن فرد بازنشسته می شود یا فوت می کند و پس از او ، نسل های دیگر با ایده های جدید و با کارهای جدید می آیند و فرد دیگری بهترین می شود .

بهترین جراح اعصاب یا  بهترین جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات را می توان از ۳ دیدگاه مورد بررسی قرار داد:

۱ -  بهترین جراح اعصاب یا جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات از دیدگاه بیمار یا خانواده بیمار قاعدتاً کسی است که چهار خصوصیت داشته باشد : ۱ - کمترین عوارض پس از جراحی را داشته باشد.۲-بهترین نتیجه پس از عمل را داشته باشد ۳- کمترین عود را داشته باشد. ۴- برای بیمار قابل دسترسی باشد ۰ قاعدتاً بهترین جراح اعصاب دیسک و ستون فقرات  اگر در خارج از کشور باشد افراد کشور دیگر نمی توانند از او خدمتی دریافت کنند . در این قسمت از مقاله به بررسی بهترین جراح اعصاب یا جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات از دیدگاه بیمار می‌پردازیم.

در واقع بهترین جراح اعصاب و یا جراح فوق تخصص ستون فقرات یک مفهوم نسبی است. برای روشن شدن مطلب اجازه بدهید مثالی بزنیم  ، در دانشکده های پزشکی معتبر معمولاً شاگرد اول های دبیرستان های مختلف در یک جا جمع می شوند ، ولی بسیاری از شاگرد اول های دبیرستان ها در برابر رقیب های  قوی تر دیگر در دانشگاه شاگرد اول نیستند ۰ همچنین هیچ فرد تحصیلکرده ای وجود ندارد که تمام نمره های او در تمام دوره های تحصیل ۲۰ بوده باشد.در واقع هیچ جراح اعصاب یاجراح   فوق تخصص دیسک و ستون فقرات در دنیا وجود ندارد که صد در صد بیمارانش خوب شده باشند و صفر درصد عارضه یا عود داشته باشد.ولی الگوی کیفیت کار جراحان اعصاب به شکل یک طیف یا منحنی  است . بعضی ها در قسمت بالای طیف یا منحنی هستند یعنی بهترین نتیجه و کمترین عارضه را دارند و بعضی ها در وسط و عده ای نیز در قسمت پایین این منحنی هستند یعنی بیشترین عارضه و کمترین نتیجه خوب را دارند . نتیجه اعمال جراحی و یا میزان عود و عوارض بر طبق نوشته هایی است که از جراحان مختلف در کتاب ها و مجله های پزشکی منتشر می شود  ۰ 

 

 

در واقع می توان   گفت جراحانی که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بیماران آنها کاملاً راضی هستند جراحان ضعیف ، جراحانی که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد  بیماران از کار آنها راضی هستند جراحان متوسط ، جراحانی که بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران از کار آنها راضی هستند جراحان خوب و جراحانی که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد بیماران از کار آنها راضی هستند جراحان بسیار خوب و  جراحانی که بیش از ۹۰ درصد بیماران از کار آنها راضی هستند جراحان نابغه هستند.

چه فاکتورهایی در نتیجه عمل و  یا در پیدایش عوارض عمل جراحی موثر هستند؟

پیدایش عوارض جراحی و نیز نتیجه عمل جراحی بد و ناموفق یکی از هولناک ترین مسائل ، هم برای بیمار و هم برای جراح اعصاب یا  جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات می باشد. نتیجه عمل جراحی ونیز عوارضی که بعد از عمل جراحی به وجود می‌آیند بستگی به فاکتورهای متفاوتی دارند .

1- فاکتورهای انسانی مانند میزان مهارت و دقت جراح و تیم جراحی ، شامل کمک جراح ، تکنسین های جراحی ، پزشک بیهوشی و تکنسین های بیهوشی و نیز تصمیم هایی که جراح حین عمل در یک زمان کوتاه  می گیرد. ۲ - روش های جراحی ، اصولا جراحی یک روش تخریبی است یعنی مقداری از بافت باید خراب شود تا به محل ضایعه برسیم و معمولا فشاری را از روی عصب برداریم( که معمولا در اثر یک تومور یا قطعه ای استخوان یا دیسک ایجاد شده است )  یا حرکت یک یا دو یا چند مهره را با گذاشتن پیچ سپس ایجاد پیوند استخوانی از بین ببریم .در عین حال هیچ لوازم یدکی هم وجود ندارد که بافت را با آن عوض کنیم. بیمار هم بیهوش است ، نمی‌توانیم هنگام عمل از بیمار بپرسیم که آیا مشکل بیمار رفع شده است ؟ آیا ما به اندازه کافی فشار را از روی عصب برداشته ایم یا خیر؟ حتی در اعمال جراحی که از بی حسی موضعی استفاده می کنیم ، بلافاصله پس از جراحی نیز این امکان وجود ندارد که در اتاق عمل بیمار راه برود و ببینیم از لحاظ بیومکانیک مشکل بیمار حل شده است یا خیر؟

 

از طرفی برای درمان هر بیماری چندین روش جراحی وجود دارد . قاعدتاً هرچه روش کم تهاجمی‌تر باشد  ، نتیجه جراحی بهتر و کیفیت زندگی بیمار پس از عمل بهتر است و عوارض جراحی نیز کمتر است . به همین جهت است که دو عمل جراحی آسان بهتر از یک عمل جراحی مشکل است ۰ بنابراین اگر بتوان یک عمل جراحی مشکل را در دو مرحله انجام داد قاعدتاً نتیجه بهتروعوارض کمتری خواهد داشت . حتی یک سانتی متر شکاف کوچک یا بزرگ نیز در این کار خیلی مهم است . برای اینکه به هر حال یک سانتیمتر حاوی هزاران سلول است که از بین می روند.برای روشن شدن این مطلب مثالی می‌زنیم مثلا فرض کنید که در داخل دیواری لوله ای ترکیده باشد ، در جراحی مثل این است که دیوار را بشکافید کاغذ دیواری گچ و غیره را بردارید به لوله برسید در عین حال هیچ لوله نوی نباید به کارببرید ، و همان لوله قدیمی را باید به طریقی که صلاح می دانید ترمیم کنید و بعد دوباره همان گچ ها و همان کاغذ دیواری که کنده شده بود  را در آب خیس کنید و بر روی دیوار به کار ببرید. که قطعاً در صنعت نتیجه خوبی نمی دهد. در بدن انسان نیز همان طور است . تنها چیزی که به کمک جراح می‌آید قدرت شفابخشی و التیام بافت ها است یعنی بافت ها دوباره به هم می چسبند.

2- فاکتورهای آناتومیک (یعنی ساختمان بدن بیمار )-  مهمترین فاکتور در پیدایش نتایج جراحی خوب یا بد و نیز پیدایش عوارض جراحی " خصوصیات بدن یک بیمار" است ۰ در واقع می توان گفت که انسان ها از لحاظ آناتومیک و فیزیولوژیک (یعنی شکل و نحوه کارکرد  ساختمان بدنی) با هم برابر نیستند ولی شبیه هم هستند۰درست مانند اینکه یک پدر و مادر چند فرزند دارند با این که همه آنها از یک پدر و مادر هستند و در یک محیط بزرگ شده‌اند ولی هرکدامشان خصوصیات اخلاقی و رفتاری و شکل ظاهری و استعداد متفاوتی با یکدیگر دارند. بنابراین حتی آناتومی های مشابه نیز خصوصیات فیزیولوژیک و کارکرد  مشابه ندارند یعنی عصب یک فرد ممکن است در برابر یک فشار ثابت مقاومت کمتری نسبت به عصب فرد دیگری داشته باشد .

گرچه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد ، آناتومی و ساختمان بدنی آنها ، مشابه آنچه که در کتاب های آناتومی شرح داده شده اند می باشد ، اما در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد آناتومی شان (یعنی ساختمان بدنی آنها ) با اکثر افراد جامعه متفاوت است که اصطلاحاً واریاسیون های آناتومیک نامیده می شود . یعنی یک عصب ، شریان یا   ورید ممکن است از جایی خارج شود که در اکثر افراد از آنجا خارج نمی شود ۰ و در عده ای از افراد این تنوع و نحوه و محل قرار گرفتن یک شریان یا ورید یا عصب در جای نامناسب آنقدر زیاد و شدید است که اصطلاحاً آنومالی نامیده می شود ۰ یعنی یک شریان یا یک عصب ممکن است در جایی باشد که در افراد دیگر نیست . اکثر عوارضی که پس از جراحی به وجود می آید به شرطی که جراح دقت کافی در عمل کرده باشد به علت وجود همین واریاسیون های آناتومیک یا آنومالی می باشد . ۳ - مسئله مهم  بعدی که در پیدایش عوارض پس از عمل جراحی و نیز نتایج خوب یا بد بیماری های زمینه ای در بیمار می باشد( مانند دیابت ،بیماری های روماتیسمی که اصطلاحاً بیماری‌های کلاژن واسکولار نامیده می شوند ).

کشیدن سیگار، چاقی ، سن بالا  ، شغل نامناسب بیمار، میزان پیشرفت بیماری، .بیمارانی که مشکلات اجتماعی اقتصادی و روحی دارند و از زندگی ، کار خانواده، جامعه و یا حتی بیمارانی که از خودشان هم راضی نیستند ، از جمله فاکتورهایی هستند که نتیجه عمل را کم می کنند و عوارض عمل را چندین برابر بالا می برند ۰ ۴  - وسایل تشخیصی و درمانی و نیز وسایل جراحی (تجهیزات حین عمل)که در داخل یک بیمارستان و اتاق عمل وجود دارد و در هنگام عمل جراحی از آنها استفاده می شود. مانند وجود یا عدم وجود دستگاه فلوروسکوپی، مانیتورینگ حین عمل ،ام آر آی داخل اتاق عمل ،وسایل آندوسکوپی جراحی ستون فقرات، وجود و عدم وجود ربات های جراحی (مانند ربات داوینچی) ،وجود پانچ ها ، قیچی ها  و سر مته های تیز و خوب و ظریف و مناسب برای یک عمل به تعداد کافی . نکته مهم دیگر تعداد این وسایل است . ممکن است در یک اتاق عمل یک دستگاه فلوروسکوپی باشد اما چند جراح همزمان بخواهند از آن استفاده کنند ، قاعدتاً نتیجه عمل خوبی به بار نخواهد آورد .

از میان چهار فاکتور فوق تنها فاکتوری که قابل تغییر نیست و در واقع مهمترین فاکتور در پیدایش عوارض جراحی و نتایج خوب یا بد  جراحی می باشد فاکتورهای آناتومیکی و فیزیولوژیک بدن انسان است ۰ وسایل بیمارستان را می توان خرید یا تعویض کرد. جراح را آموزش داد یا بیمار می تواند جراح خود را عوض کند ، اما خود بیمار قابل تغییر نیست. فردی که سه دیسک  پاره شده دارد را نمی شود تبدیل به فردی کرد که دو دیسک پاره شده دارد. بیماری را که آنومالی دارد و (معمولاً این آنومالی ها قبل از عمل با وسایلی مانند ام‌آر‌آی آنژیوگرافی و غیره تشخیص داده نمیشود را نمی توان به فرد دارای غیر آنومالی تبدیل کرد). دیابت را می توان کنترل کرد سیگار را میتوان قطع کرد ولی نتیجه عمل جراحی در یک فرد دیابتی و یا سیگاری قاعدتا هم بدتر از یک فردی است که سالها پیش این مشکلات را نداشته است زیرا حتی اکنون اگر اینها کنترل بشوند در زمان های گذشته تغییراتی غیر قابل برگشت در داخل بدن بیمار در سطح سلول ها و مولکول ها گذاشته اند.

بنابراین انتخاب صحیح بیمار باعث کم شدن میزان عوارض پس از عمل و نیز  خوب شدن نتایج عمل میشود.یعنی جراح باید بیماری را برای جراحی انتخاب کند ، که بتواند از پس کار برآید و مهارت های لازم و درایت common sense )) لازم برای کمک کردن به یک بیمار خاص را داشته باشد. ولی آیا می توان بیماری را که چهار دیسک بیمار دارد یا   فرد که اسکولیوزی 90 درجه دارد و کاملا به یک طرف خم شده است را عمل نکرد؟ یا یک فرد ۸۰ ساله را که از کمر درد شدید رنج می‌برد به حال خود گذاشت و به او کمکی نکرد؟ قاعدتا معمولاً جراحان سعی می‌کنند به همه بیماران کمک کنند . بنابراین بیمارانی که جراحی می شوند در اصطلاح عامیانه" در هم" انتخاب می شوند یعنی هم بیمار مناسب و هم بیمار غیر مناسب برای جراحی انتخاب می شوند.  در بعضی موارد ، قبل از عمل هم جراح و هم بیمار می‌دانند که ممکن است نتیجه خوبی پس از عمل حاصل نشود ولی چاره دیگری جز عمل جراحی وجود ندارد و یا به دلیل اورژانس بودن فرصت انتقال بیمار به یک مرکز مجهز تر وجود ندارد.

از نظر تفاوت میان جراحان ، قاعدتا همانطور که  افراد در شغل های مختلف توانایی های متفاوتی دارند  ،جراحان هم همینطور هستند . قاعدتاً بهترین جراحان از میان ۶فاکتور مهم که شامل  1-هوش عقلی (IQ)،2- هوش اجتماعی و هیجانی (EQ)،3- مهارت( dexterity , skills ) ،4- درایت ( common sense )  ،5 - تجربه ( Experience )،6- میزان به روز بودن دانش و اطلاعات پزشکی ( Up to date )، بسیار بالاتر از همکاران متوسط خود هستند.   اماهمان طور که در قبل هم اشاره شد، نکته ای که تنها در رشته های جراحی ، بخصوص جراحی اعصاب و دیسک و ستون فقرات دیده می‌شود ، این است که جراح باید یک بافتی که حرکت  مکانیکی دارد و اسکلت بدن است و در تمام وضعیت های خوابیده ، نشسته ، ایستاده ، راه رفتن حرکت میکند را تعمیر کند ،بدون این که بتواند از وسایل یدکی استفاده کند.   فرض کنید اگر تعمیرکاران صنعتی وسایل را بدون استفاده از لوازم یدکی تعمیر کنند ، چقدر در کارشان موفق خواهند بود ؟ یعنی یک صنعتگر یک یخچالی را که۶۰ سال کار کرده است را بدون اینکه از لوازم یدکی استفاده کند، همان وسایل قدیمی را باید لحیم کند و یخچال کار کند .  به همین جهت است که تقریباً هیچ جراحی وجود ندارد (حتی بهترین جراح اعصاب یا جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات)که صد درصد بیماران او نتایج عالی جراحی داشته باشند و یا هیچ عارضه ای پیدا نکنند.

 

ماهیت جراحی چیست؟

جراح یک مکانیک یا تعمیرکار انسان نیست .جراحی مخلوطی از هنر، دانش پزشکی و مهارت های دستی  و روابط انسانی و دوستانه بین جراح و بیمار است. قسمت هنری و مهارت های دستی و نیز روابط انسانی جراح با بیمار ، استعدادهای خدادادی و ذاتی هستند و قابل تدریس و آموزش نیستند . اگر چه با تدریس مقداری بهتر می شوند اما تغییر زیادی نمی کنند. در دوره چند ساله ای که جراحان دوره رزیدنتی تخصص را میگذرانند ، تکنیک های جراحی به رزیدنت ها  آموزش داده میشود ، یعنی به آنها آموزش داده می شود که برای انجام یک عمل از چه راه هایی وارد بدن شوند که کمترین خطر را برای بیمار دارند و چگونه یک ضایعه را بردارند و زخم را چگونه به بهترین وجه ترمیم کنند و نیز به آنها آموزش داده میشود که چه بیمارانی را برای جراحی انتخاب کنند. به عبارت دیگر ممکن است چند جراح از یک مرکز آموزشی فارغ التحصیل شوند ، اما معمولا از نظر کیفیت جراحی افراد متفاوتی هستند ، زیرا فاکتورهای ذاتی  مانند مهارت های دستی ( Dexterity , Manual skills)جراحی بسیار مهم هستند . به همین جهت برای مطالعه این مطلب در دانشگاه های معتبر دنیا از جمله دانشگاه توماس جفرسون مطالعات طولی (Longitudinal study ) وجود دارد یعنی یک دانشجوی پزشکی را از زمانی که وارد دانشکده پزشکی می شود ، تا زمانی که باز نشسته می‌شود ، مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند.این مطالعات دانش ما را در این زمینه بالا برده اند .

به همین جهت است که در همه جای دنیا ، برای ورود به دانشکده پزشکی امتحانات سختی برگزار می شود و باهوش ترین  و پرحافظه ترین افراد برای ورود به دانشکده پزشکی انتخاب می شوند و در بعضی از کشور ها این موضوع آنقدر مهم است که علاوه بر امتحانات ورودی از دانشجویان پزشکی ونیز از رزیدنت های تخصصی مصاحبه ای  نیز به عمل می‌آورند ، تا از سلامت روحی و توانایی‌های جسمی فرد داوطلب برای شغل مشکلی مانند پزشکی و جراحی مطمئن شوند . معمولا ارزش مصاحبه بیشتر از ارزش نمرات کتبی می باشد. در دوران آموزش تخصصی که  دوران رزیدنتی نامیده می شود ، نیز همه ساله امتحانات کتبی شفاهی و عملی از رزیدنت های جراحی گرفته می شود تا اگر مناسب برای یک رشته جراحی نیستند ، در همان سالهای اول به رشته های دیگر پزشکی منتقل شوند.

با ورود به دوره تخصص یا رزیدنسی در واقع مهمترین پایه های مهارتهای  غیر ذاتی که قابل یادگیری هستند ، گذاشته می شود . زیرا در دوران رزیدنتی مهارت های عملی به او آموزش داده می شود.به طور کلی علاوه بر استعداد های ذاتی  ، برای یک جراح مهم است که از کدام دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شده و در کدام مرکز، دوره رزیدنتی یا تخصص یا فلوشیپ فوق تخصصی خود را گذرانده باشد و تحت نظر چه اساتیدی کار کرده  و آموزش دیده باشد . همه دوره‌های آموزشی و همه اساتید مثل هم نیستند ،قاعدتاً مراکزی بهتر از مراکز دیگر هستند . بهترین جراحان اعصاب یا جراحان فوق تخصص دیسک و ستون مهره ها ، معمولاً از بهترین  مراکز آموزشی فارغ التحصیل می شوند ، و معمولا اساتید خوبی داشته اند . بهترین جراحان اعصاب یا جراحان فوق تخصص دیسک یا ستون فقرات اعمال جراحی روتین مانند بیماریهای دیسک ، تنگی کانال نخاعی ، شکستگی ها ، کجی های ستون  مهره ها(کیفوز و اسکولیوز) با درجه کم را بخوبی انجام میدهند و نیز توانایی انجام جراحیهای مشکل و نادر را دارند . مانند جراحی های ناموفق یا "سندرم جراحی شکست خورده ستون فقرات" و نیز بیمارانی که برای سومین یا چهارمین بار عمل میشوند ، بدشکلی های شدید ستون فقرات مانند اسکولیوز ها و کیفوز های  شدید . و نیز بیمارانی که در اصطلاح فارسی دولا شده‌اند یعنی به هنگام ایستادن و راه رفتن به حالت خمیده به جلو هستند و نمی توانند صاف و عمود بایستند ، که در اصطلاح علمی ساژیتال ایمبالانس (sagittal Imbalance ) نامیده می شوند ، تومورها ، عفونت‌ها و ضایعات عروقی نخاع و ستون فقرات که معمولا جراحان ماهر از عهده آنها بر می آیند .  به همین جهت امروزه جراحی ستون فقرات به حالت فلوشیپ یا فوق تخصص در آمده است ، یعنی متخصصین رشته ارتوپدی یا جراحی اعصاب این دوره آموزشی را می گذرانند و فقط در رشته جراحی ستون فقرات کار می کنند و اگر جراح اعصاب باشند دیگر اعمال مغز و یا اگر ارتوپد باشند دیگر اعمال شکستگی های دست و پا ، و تعویض مفصل ران و زانو را انجام نمی‌دهند .

همانطور که ذکر شد ،مهمترین فاکتوری که یک جراح را بهتر از جراحان دیگر می کند ، نتیجه عمل خوب ، عوارض کمتر ومورتالیتی (مرگ و میر) کمتر و موربیدیتی ( محدودیت ها و بد شدن کیفیت زندگی) کمتر پس از عمل می باشد. امروزه برند و برندسازی در همه رشته ها از جمله در پزشکی و جراحی کاربرد دارد .بهترین جراحان در واقع بهترین برند در رشته خود هستند . نتیجه عمل جراحی وقتی  خوب می شود که بر روی بیمار مناسب ،توسط جراح مناسب، در زمان مناسب ، به میزان مناسب و با روش مناسب انجام شود . بیمار مناسب یعنی هر چه بیمار جوان تر باشد، بیماری های زمینه ای کمتر داشته باشد،سیگار نکشد، نتیجه عمل بهتر است . جراح مناسب یعنی هرچه جراح ماهر تر ،کم تهاجمی تر باشد و تجربه بیشتری داشته باشد نتیجه عمل بهتر میشود . زمان مناسب یعنی هرچه از فشاری که بر روی عصب وارد می شود زمان کمتری گذشته باشد  نتیجه عمل بهتر میشود . بهترین زمان عمل حداکثر یک تا سه ماه پس از ایجاد علائم است و در مواردی که علائم عصبی ایجاد شده یعنی پای بیمار ضعیف شده یا مشکلات ادراری و مدفوعی دارد حداکثر 6 ساعت پس از ایجاد علایم عصبی است . میزان مناسب یعنی هنگام جراحی ،جراح باید تصمیم بگیرد که به چه مقداری استخوان و دیسک و به عبارت دیگر فشار را از روی عصب بردارد و در کجا متوقف شود. روش مناسب یعنی برای هر عمل روش های مختلفی  وجود دارد ، از قبیل اعمال لیزری ،آندوسکوپی ، اعمال بدون وسیله گذاری و اعمال با وسیله گذاری،هرچه عمل کم تهاجمی تر باشد نتیجه عمل بهتر است . جراح باید تصمیم بگیرد که تا کجا فیوژن (پیوند استخوانی ) و یا رفع فشار (دکامپرشن ) برای بیمار انجام شود و در کجا و در چه زمانی متوقف شود و هنگام صدمه یک شریان یا ورید یا عصب یا شکستن قسمتی از مهر ه هنگام عمل چه اقدامی انجام دهد .

اصولاً در جراحی نمیتوان به کسی قول داد برای این که در ذات جراحی مورتالیتی و موربیدیتی ( مرگ و میر و علیل شدن ) ، عارضه و نتیجه بد نهفته است. به  همین علت بیماران همیشه از جراحی می ترسند . بنابراین یکی از توانایی های جراحان خوب این است که با قدرت ارتباطی که با مردم می توانند برقرار کنند و با اعتماد به نفسی که دارند می توانند نگرانی های بیماران را کم کنند. قاعدتا  تعیین میزان عوارض جراحی قابل قبول در جوامعی که طب یکسان ندارند و امکانات بیمارستان ها یکسان نیست ، بسیار مشکل است . درصد عوارض جراحی معمولا مطابق با نتیجه که جراحان از بیماران گذشته خود دارند و یا از آمارهایی که در مقاله های پزشکی  منتشر می شود به بیماران اعلام می شود و از بیماران رضایت آگاهانه میگیرند (Inform consent ) . قاعدتاً هیچ جراحی وجود ندارد که عارضه نداشته باشد ، یا کیفیت زندگی تمام بیماران او خوب باشد ولی جراحان خوب طیف قابل قبولی از عارضه و عود دارند.  . 

2--بهترین جراح اعصاب یا  بهترین فوق تخصص جراحی دیسک و  ستون فقرات از دیدگاه تاریخ و ادبیات پزشکی  یعنی کسانی که روشی را اختراع کرده‌اند مانند:

کلوارد   (۲۰۰۰- ۱۹۰۸) Ralph Bingham Cloward     اولین کسی بود که دیسک گردن را از جلو عمل کرد ، او اولین کسی بود که فیوژن خلفی کمر را شرح داد . وی اولین کسی بود که بانک استخوان (Bone Bank  ) را در آمریکا تاسیس کرد. او بیش از ۱۰۰ وسیله جراحی را اختراع کرد.

Caption

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

والتر دندی  ( Walter Edward Dandy  1886 – 1946) وی اولین کسی بود که جریان مایع مغزی نخاعی را شرح داد و روش های جراحی زیادی از جمله جراحی هیدروسفالی و آندوسکوپی مغز را ابداع کرد. 

 

 

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________________________________________

 هاروی  کوشینگ (Harvey Williams Cushing (1869 – 1939)  در واقع پدر جراحی اعصاب دنیا است . او اولین کسی بود که جراحی اعصاب نوین را پایه گذاری کرد و یک بیماری به نام بیماری کوشینگ را برای اولین بار  شرح داد ۰
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هارینگتون ( 1980- 1911)  Paul Randall Harrington اولین کسی بود  که میله ای را در بدن انسان به کار برد که بعدها به نام میله هارینگتون معروف شد.در واقع اولین کسی بود که وسایل ثابت کننده ستون فقرات را در انسان بکار برد .
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کترل (Yves Cotrel ) و دوبدوست   Jean Dubousset اولین کسانی بودند که پیچ را داخل پدیکل مهره ها کار گذاشتند .روشی که امروزه بهترین روش ثابت کردن ستون مهره است.


 

Yves Cotrel

 

 

 

 

 

 

 

دکتر پرویز  کامبین ( متولد 1931)   او اولین بار آندوسکوپی دیسک را انجام  و آنرا طی مقاله مهمی شرح داد .

 

 

 

 

 

افرادی که بیشترین مقالات را در مجلات  ستون فقرات دارند مانند آقای واکارو ( vaccaro Alexander   ).


 

 

 

 

 

 

کسانی که کتابهای جراحی ستون مهره‌ها را سرپرستی کردند یعنی ادیتور اصلی کتاب های جراحی ستون فقرات هستند مانند راتمن ( Richard Rothman )و سیمیون  ( frederick simeone ) و بنزل ( Edward Benzel)
 

 

 

 

 


 

.

3-بهترین جراح اعصاب یا دیسک و ستون فقرات از دیدگاه جراحان اعصاب یا جراحان ستون فقرات یک شهر یا یک کشور یا دنیا،  کسانی هستند که اعمال پیچیده ای که پزشکان دیگر نمی توانند انجام بدهند را انجام مید هند مانند پروفسور سمیعی پروفسور یاشار گیل


 

 

 

 

 


 

مقالات پربازدید