بهترین جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات

مقالات پربازدید
اغلب در اینترنت کلمه پروفسور جراح ستون فقرات جستجو می شود. پروفسور در اصل به معنای استاد است و به کسانی گفته می‌شود که در دانشگاه کار می‌کنند. در بعضی از کشورها مانند فرانسه پس از دادن امتحاناتی به نام امتحانات پروفسور آگرژه بعضی ها خود را پروفسور می نامند. اما در آمریکا این کار مرسوم نیست.

 

جراح ستون فقرات
شکل 1 - جراح ستون فقرات

پروفسور جراح ستون فقرات کیست؟

اغلب در اینترنت کلمه پروفسور جراح ستون فقرات جستجو می شود. پروفسور در اصل به معنای استاد است و به کسانی گفته می‌شود که در دانشگاه کار می‌کنند. در بعضی از کشورها مانند فرانسه پس از دادن امتحاناتی به نام امتحانات پروفسور آگرژه بعضی ها خود را پروفسور می نامند. اما در آمریکا این کار مرسوم نیست. همه خود را به عنوان دکتر معرفی می کنند. گاهی در کالج ها دانشجویان رشته های مختلف برای احترام استاد خود را با لقب پروفسور صدا می کنند اما اغلب خصوصا در دانشکده های پزشکی همان کلمه دکتر را به کار می برند. بنابراین پروفسور جراح ستون فقرات همان دکتر جراح ستون فقرات است.

بهترین جراح اعصاب یا بهترین جراح  فوق تخصص دیسک و ستون فقرات کیست ؟

اگر کلمه بزرگترین یا بهترین جراح اعصاب یا بهترین فوق تخصص دیسک و ستون فقرات را در اینترنت و یا کتب و مقالات پزشکی جستجو کنید ، معمولاً فرد خاصی را پیدا نمی‌کنید. زیرا عمر انسان محدود است و یک فرد در یک دوره زمانی  بهترین بوده است و پس از چند سال زندگی ، آن فرد بازنشسته می شود یا فوت می کند و پس از او ، نسل های دیگر با ایده های جدید و با کارهای جدید می آیند و فرد دیگری بهترین می شود .

تفاوت فوق تخصص و جراح ستون فقرات
شکل 2 - فوق تخصص و جراح ستون فقرات 

تفاوت فوق تخصص و جراح ستون فقرات با جراح مغز و اعصاب چیست ؟

جراحان مغز و اعصاب در طی دوره آموزشی تخصصی خود روی بیماری های ستون فقرات کار می کنند. اما پس از فارغ التحصیل شدن عده‌ای از آنها که علاقمند به جراحی ستون فقرات هستند. به طور اختصاصی یک یا دو سال در کشورهای مختلف دنیا اختصاصاً تحت نظر اساتید ستون فقرات به جراحی ستون فقرات می‌پردازند و معمولاً دیگر عمل جراحی مغز انجام نمی‌دهند و صرفاً تمام بیمارانی که عمل می‌کنند بیماران ستون فقرات می باشد و قاعدتاً این گونه پزشکان توانایی دست زدن به اعمال پیچیده ستون فقرات را دارند.

بهترین دکتر فوق تخصص دیسک کمر و گردن چه ویژگی هایی دارد؟

کلمه بهترین دکتر فوق تخصص دیسک کمر یا گردن هم از کلماتی است که اغلب مردم دنبال آن هستند و در اینترنت جستجو می‌کنند یا مثلا از ما می پرسند که یک دکتر خوب قلب معرفی کنید. خوب بودن یا بد بودن مفهومی که مردم فکر می کنند در پزشکی نیست. هر پزشک معروفی ممکن است درصدی از بیماران وی دچار عارضه شوند. قاعدتاً پزشکانی که بیماران بیشتری دارند و اعمال جراحی بیشتری انجام می دهند تجربه بیشتری بدست می آورند و این ها معمولاً بیماران پیچیده جراحی را نیز انتخاب می کنند. 

بهترین جراح اعصاب یا  بهترین جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات را می توان از ۳ دیدگاه مورد بررسی قرار داد:

 بهترین جراح اعصاب یا جراح فوق تخصص دیسک و ستون فقرات از دیدگاه بیمار یا خانواده بیمار قاعدتاً کسی است که چهار خصوصیت داشته باشد :

۱ - کمترین عوارض پس از جراحی را داشته باشد.

۲- بهترین نتیجه پس از عمل را داشته باشد.

۳- کمترین عود را داشته باشد.

۴- برای بیمار قابل دسترسی باشد.

 قاعدتاً بهترین جراح اعصاب دیسک و ستون فقرات  اگر در خارج از کشور باشد افراد کشور دیگر نمی توانند از او خدمتی دریافت کنند.

فلوشیپ جراحی ستون فقرات کیست؟

 کلمه فوق تخصص آنطور که در ایران متداول است در خارج از کشور وجود ندارد. مخصوصاً در آمریکا اکثر پزشکان پس از تمام کردن دوره تخصص وارد یکی از زیر شاخه های تخصص خود می شوند که فلوشیپ نامیده می‌شود. مانند فلوشیپ زانو ، فلوشیپ ستون فقرات . بنابراین فلوشیپ در واقع همان فوق تخصص ایرانی است. بنابراین فلوشیپ جراحی ستون فقرات در واقع فوق تخصص جراحی ستون فقرات است. پزشکانی که تخصص جراحی مغز و اعصاب یا ارتوپدی را گذرانده اند به مدت یک یا دو سال وارد این رشته می شوند با آموزش می بیند و پس از آن هم انحصاراً در این رشته کار می کنند. مثلاً فلوشیپ جراحی ستون فقرات که اول جراح مغز و اعصاب بوده است. معمولاً دیگر مغز عمل نمی‌کند یا فلوشیپ جراحی ستون فقرات که قبلاً ارتوپد بوده است معمولاً دیگر زانو یا شکستگی های دست و پا عمل نمی کند بلکه فقط به جراحی ستون مهره ها می پردازد.

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
سلام وفت بخیر ،من درسال ۸۷ دچاار کمردرد و درد پشت ران تا کنارهای زانو داشتم که با مراجعه به پزشک اب درمانی را تجویر میکردند که بعد تقریبا یکسال بهتر شده و شدت درد خیلی کم شد،اما الان حدود یکهفته هست که شب خوابیدم صبح که خواستم بلند بشم دارای درد شدید ران ،کمی درد کمر و درد شدید کنار زانو تا مچ پا شده که یک هفته هم فیزیوتراپی رفتم اما نتیجه ای نگرفته الان هم جاهایی که دز بالا عرض کردم دچار درد شدید هستم لطفا راهنمایی بفرمایید،تشکر
پاسخ:

دردی که در کمر و پشت ران تا کناره های زانو ادامه پیدا می کند. معمولاً به علت فشار به ریشه عصبی پنجم کمر و نشانه تنگی و یا لیز خوردگی و یا لقی مهره ۴ و ۵ می باشد. بیماری که پس از مدتی بهبود پیدا می کند. معمولاً دچار بیماری دیسک بین مهره ای می باشد. عده ای از دیسک های خراب شده کمر پس از مدتی درمان بهبود پیدا می‌کند ولی بعد از چند سال ممکن است دوباره دچار خرابی شوند و مریض دوباره دچار درد کمر و اندام های تحتانی شود قاعدتاً اولین کارت ویزیت بیمار است که بیمار معاینه و راهنمایی های لازم به ایشان خواهد شد .

سوال:
سلام اقای دکتر من کمرم از چند وقت پیش درد می کرد ولی با استراحت کوتاه مدت درد ساکت میشود ولی دوروزی هست که دردش بیشتر شده در موقع دراز کش درد نداره بلند که میشم درد داره به نظر شما من باید چه کار کنم ممنون از همراهیتون
پاسخ:

فردی که درد کمرش موقع دراز کشیدن بهبود پیدا می کند معمولاً دچار بیماری دیسک کمر می‌باشد. لازم است معاینه شود و پس از معاینه و در صورت لزوم برای بیمار ام آر آی انجام شود. از رزم درمانهای دارویی برای بیمار شروع شود.