داروهای ضد التهاب

داروهای ضد التهاب، به دو دسته تقسیم میشوند: داروهای استروئیدی یا کورتیکوستروئیدی و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

نام ژنریک

نام تجاری 

تعداد دفعات و زمان مصرف 

مقدار دارو در هر قرص 

حداقل مصرف 

حداکثر مصرف 

عوارض 

Diclofenac Sodium

کاتافلام،ولتارن،آلفن ایکس

1-3 بار روزانه همراه با غذا

25 ، 50 ، 100

75

150

اختلالات گوارشی، وجود خون در استفراغ و یا مدفوع

Naproxen

®Naprosyn

1-3 بار روزانه همراه با غذا

250 ، 500

500

1250

سیاه شدن یا خونی سدن مدفوع

Piroxicam

Feldene

1-3 بار روزانه همراه با غذا و مقدار کافی آب

 

10

40

سیاه شدن یا خونی سدن مدفوع

Ibuprofen   

Advil, Brufen, Motrin, Nurofen,

هر 6 ساعت در روز 

 

800

1200

افزایش خطر حمله قلبی ، موجب ناباروری در مردان

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  Nonsteroidal anti-inflammatory drugs  NSAIDs

داروهای ضد التهاب ، به دو دسته تقسیم میشوند :

1- داروهای استروئید ی یا کورتیکوستروئیدی Steroidal anti-inflammatory drugs که به اختصار به آنها کورتون هم می گویند. داروهای استروییدی یا کورتون ها مهمترین و قوی ترین داروهی ضد التهاب هستند و در درمان بیماریهای روماتیسمی و بسیاری از بیمار یهای التهابی شدید بکار می روند. معمولا از این دسته از داروها زمانی استفاده میکنیم که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  Nonsteroidal anti-inflammatory drugs  NSAIDs  موثر نیستند.

 2- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی Nonsteroidal anti-inflammatory drugs  NSAIDs  اولین داروهایی هستند که در درمان دردهای مفصلی ، استخوانی و عضلانی بکار می روند.این داروها تورم و التهاب را کاهش داده وخاصیت ضد درد و ضد تب هم هستند.

داروهای ضد التهاب چگونه اثر می کنند؟

  هنگامی که اتفاقی در بدن می افتد مثلا دیسکی پاره می شود یا تنگی کانال نخاعی باعث تحریک و آزرده شدن عصب می شود. آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز Cyclooxygenase  یا COX از دیواره سلولها ساخته میشود و باعث تولید موادی به نام پروستاگلاندین Prostaglandin می شود و پروستاگلاندین باعث التهاب و درد را در بدن می شوند. التهاب یعنی آمدن سلولهای دفاعی به محل عارضه دیده و ایجاد ورم میکروسکپی در داخل نسجی که مورد آزار قرارگرفته است.  داروهای ضد التهاب باعث مهار آنزیم سیکلواکسیژناز Cyclooxygenase  شده به این ترتیب تولید پروستاگلاندین ها کم شده و التهاب کاهش می یابد.

آنزیم سیکلواکسیژناز دو نوع است. نوع یک آن COX-1 با ساخت پروستاگلاندین باعت حفاظت از دیواره معده و دستگاه گوارش در مقابل اسید و شیره های گوارشی و همچنین موجب می شود کلیه کار خود را به درستی انجام دهد. آنزیم سیکلواکسیژناز نوع دو آن COX-2 با ساخت پروستاگلاندین های نوع دیگر موجب بروز التهاب می شود. وقتی فردی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  مصرف می کند موجب مهار هر دو این آنزیم ها ی COX-1 وCOX-2  می شوند. به همین علت یکی از عوارض مصرف داروهای ضد التهاب ممکن است موجب ناراحتی گوارشی و گاهی ناراحتی کلیوی است. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی معمولا عارضه  پوکی استخوان را ندارند 

سلکوکسیب Celecoxib فقط نوع دوم آنزیم سیکلواکسیژناز COX-2 را مهار می کنند و بنابراین با اینکه خاصیت ضد التهابی و ضد درد و ضد تب دارند ولی اثر نامطلوبی بر روی معده ندارند.

عوارض داروهای ضد التهاب

مهمترین عارضه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی عوارض گوارشی و عوارض کلیوی است که در 10 درصد موارد دیده می شود. عوارض گوارشی شامل درد شکم، تهوع، استفراغ، اسهال، سوء هاضمه ، خونریزی گوارشی است.  هرچه مدت زمان استفاده از این داروها طولانی‌تر دوز دارو بالاتر باشد احتمال بروز عوارض گوارشی آن هم بیشتر می‌شود.  مصرف همزمان امپرازول می تواند عوارض عوارض گوارشی این دروها را کمتر کند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با تنگ کردن عروق کلیوی و کم کردن توانایی کلیه در دفع آب و نمک موجب اختلال  در کار کلیه ، ممکن است سبب  بالا بردن فشار خون  و نارسایی کلیوی  شوند.

مصرف داروهای ضد استروئیدی در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه آخر بارداری توصیه نمی‌شود. مصرف این داروها در سه ماهه آخر بارداری ممکن است موجب بروز ناراحتی‌های قلبی در جنین و یا زایمان زودرس شود.

افزایش درد و ورم اندام ها و تغییر در ادرار بالارفتن فشارخون پیدایش خون در ادرار میتواند نشانه صدمه کلیه باشد بنابر این در این گونه موارد لازم است داروغه و آزمایشات کلیوی انجام گیرد

معمولاً دارو باید یک ماه مصرف شود تا اثرات درمانی آن ظاهر شود.

مهمترین داروهای این گروه عبارتند از:

سلکوکسیب     celecoxib

دیکلوفناک    diclofenac    

 ایبوپروفن ibuprofen   

اندومتاسین        indomethacin 

کتوپروفن     ketoprofen  

کتورولاک  ketorolac    

نابومتون   nabumetone

ناپروکسن   naproxen

 ​​​​​​ پیروکسیکام piroxicam 

سولینداک sulindac  

مقالات پربازدید