دارو های ضد التهاب برای سیاتیک

مقالات پربازدید
تاثیر دارو های ضد التهاب برای درمان سیاتیک و درمان دیسک کمر از ویژگی های برتر داروهای ضد التهاب بوده که امروزه توانسته اثرات مثبتی داشته باشد.

 

درمان درد سیاتیک با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

التهاب چیست؟

اصولاً التهاب یعنی ورم میکروسکوپی ، به عبارت دیگر اگر در جایی از بدن به هر دلیلی اتفاق و صدمه‌ای رخ دهد ، غشای سلول صدمه می خورد و موادی را ترشح می کنند که باعث جلب سربازان محافظ بدن می شود. همانطور که می دانید گلبول های سفید سربازان محافظ بدن (دفاع بدن در مقابل هر تهدیدی )هستند. بنابراین هرگاه در جایی از بدن به سلولی آسیبی وارد شود ، بلافاصله گلبول های سفید به آن منطقه اعزام می‌شوند و از رگ ها خارج شده و وارد محل ضایعه می‌شوند. خروج گلبول های سفید همراه با خروج آب است و در نتیجه در منطقه ای که صدمه دیده است و رم میکروسکوپ ایجاد می شود. به این ترتیب عامل مهاجم سرکوب می شود و سلول های صدمه دیده خورده می شود تا سلول های سالم جایگزین آن شوند اما خود التهابی که در واقع حالت کمک کننده به بدن دارد - باعث ایجاد تورم و درد می شود.

عصب سیاتیک
شکل 1- درمان درد سیاتیک

 چطور گلبول های سفید از رگ ها خارج شده و به منطقه آسیب دیده هجوم می آورد؟

 وقتی که غشاء سلول صدمه می خورد آنزیمی به نام آنزیم سیکلواکسیژناز فعال می شود و با فعال شدن آن التهاب ایجاد می شود.

داروهای ضد التهاب چه هستند؟

داروهای ضد التهاب موادی هستند که آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می کنند. در نتیجه التهاب بدن کم می شود و در حدی می شود که درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نکند و در عین حال گلبولهای سفید بتوانند وظایف خود را انجام بدهند. 

داروهای ضد التهاب سیاتیک

داروهای ضد التهاب به چند دسته تقسیم می شوند؟

داروهای ضد التهاب به دو دسته استروئیدی (یا کورتونی) و غیر استروئیدی (غیر کورتونی) تقسیم می شوند.

اولین قدم در درمان درد و التهاب استفاده از داروهای غیر استروئیدی است. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که به اختصار به زبان انگلیسی NSAID نامیده می شوند. گرچه اثر کمتری از داروهای ضد التهاب استروئیدی یا کورتونی دارند ولی عوارض کمتری هم دارند این مواد مخدر نیستند و اعتیادی هم ایجاد نمی‌کنند. بنابراین داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ۳ خاصیت مهم دارند که شامل کاهش التهاب - کاهش درد و کاهش تب می باشد. این داروها شامل سالیسیلات ( آسپرین - متیل سالیسیلات -دیکلوفناک تولمتین - ایبوپروفن کتوپروفن مفنامیک اسید 
این داروها همانطور که گفته شد -در واقع آنزیم سیکلواکسیژناز را که از غشاء سلول های آسیب دیده ترشح می شود را مهار می کنند. در واقع جلوی فعالیت آن را می‌گیرند .سیکلواکسیژناز باعث ساخته شدن پروستاگلاندین‌ها می‌شود و پروستاگلاندین ها باعث جلب گلبولهای سفید می شوند.بنابراین وقتی آنزیم سیکلواکسیژناز توسط این داروها مهار بشود پروستاگلاندین ساخته نمی شود تا باعث جلب گلبولهای سفید به منطقه بشود بنابراین گلبولهای سفید اضافی وارد محل صدمه دیده نمی شوند   آنزیم سیکلواکسیژناز به دو دسته سیکلواکسیژناز ۱ و سیکلواکسیژناز ۲ تقسیم می‌شود. اکثر داروهای ضد التهاب هر دو نوع سیکلواکسیژناز را مهار می‌کنند.  سیکلواکسیژناز نوع ۲ در تمام محل های التهاب دیده می‌شود اما سیکلواکسیژناز ۱ در معده دیده می شود. بنابراین ما به دنبال ساختن داروهای هستیم که فقط سیکلواکسیژناز ۲ را مهار کنند زیرا اگر سیکلواکسیژناز یک مهار شود عوارض گوارشی رخ می‌دهد. زیرا پروستاگلاندین هایی که حامی معده هستند از بین می رود. از این دسته داروها تنها داروی سلکسیب است که در واقع فقط سیکلواکسیژناز ۲ را مهار می‌کند بنابراین عوارض گوارشی کمتری دارد.

عوارض داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی چیست؟

۱- مهم ترین عارضه این داروها مشکلات گوارشی است. زیرا این داروها باعث کاهش پروستاگلاندین های معده می شوند که در واقع محافظ معده هستند. بنابراین حدود ۱۵ درصد بیمارانی که این داروها را مصرف می‌کنند دچار عوارض گوارشی می‌شوند که گاهی منجر به خونریزی های گوارشی می‌شود.
۲- آسیب کلیوی: زیرا این داروها باعث کم شدن ساخته شدن پروستاگلاندین ها در داخل کلیه می شوند که اثر محافظتی برای کلیه دارد.
۳- همچنین داروهای غیر استروئیدی موجب بالا رفتن فشار خون در بیماران می شود 
۴- عوارض کبدی: این داروها در دوز کم اثر زیادی بر روی کبد ندارند اما در دوز بالا ممکن است باعث صدمات کبدی نیز بشوند. 

مکانیزم عمل داروهای ضد التهاب چیست؟

این داروها وقتی قطع شوند دوباره پروستاگلاندین ها ساخته می شود اما آسپیرین تنها دارویی است که اگر قطع شود پروستاگلاندین ها ساخته نمی شوند به عبارت دیگر تفاوت آسپرین با سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی این است که به طور غیر قابل برگشت سیکلواکسیژناز را مهار می کند در حالی که داروهای دیگر به طور برگشت پذیر آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می کنند. آسپرین علاوه بر خاصیت ضد التهابی خاصیت ضد پلاکتی هم دارد و جلوی لخته خون را می گیرد. بنابراین در بیمارانی که دچار سکته قلبی یا سکته مغزی شده اند - برای اینکه بار دیگردچار وقتی خون نشوند استفاده می شود.

کاربرد موارد مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی چیست؟

این داروها در درمان آرتروز  ، بیماری‌های روماتیسمی ، نقرس ، التهاب های مفاصل یا آرتریت ، دیسک کمر ، درمان تنگی کانال نخاعی و سیاتیک به کار می روند .

چرا با وجود این عوارض از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده می کنیم ؟

این داروها در کل در حدود ۲۰ درصد موارد عارضه ایجاد می‌کنند و در ۸۰ درصد افراد عارضه ای ندارند. بنابراین داروهای خوبی برای درمان دیسک کمر - سیاتیک - تنگی کانال نخاعی می باشند.

درمان درد سیاتیک با دارو شل کننده عضلانی

راه های تشخیص درد سیاتیک چیست؟

چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
بعداز ۲ماه استراحت مطلق وبهترشدن روحیه ولی کماکان درد باسن و ساق پا وجود دارد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اول اینکه استراحت مطلق دیگر در طب جدید توصیه نمی شود . بر عکس بیمار تشویق به حرکت می شود فقط توصیه می شود از خم شدن ناگهانی و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید و قاعدتاً اگر بعد از یک تا دو ماه درد بیمار با درمان های طبی بهتر نشود عمل جراحی برای بیمار بهترین است.

سوال:
پدرمن چن ماهی هس پاش درد میکرد اوایل پیگیری نکرد سپس رف دکتر گف رگ سیاتیکه الان هم راه میرود پاشه سنگین برمیداره خوا هسا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، رگ سیاتیک که وجود ندارد. در واقع عصب سیاتیک وجود دارد. دردی هم که از کمر انسان به داخل باسن پشت ران پشت ساق پا انتشار پیدا کند درد سیاتیکی نامیده می‌شود. با توجه به شرح حالی که داده اید پدر شما باید معاینه شود .برای ایشان ام‌آر‌آی درخواست شود و بر حسب یافته‌های ام‌آر‌آی درمان شود. که قاعدتاً در جلسات اول و دوم از درمان‌های ساده مانند دارو و فیزیوتراپی استفاده می شود و در صورتی که بیمار بهبود نیابد از درمان‌های مشکل تر استفاده خواهد شد. از اینکه فرمودید" پاشنه سنگین بر می‌دارد " چیست؟ در صورتی که بیمار نمی تواند بر روی پنجه پاها یا پاشنه پا راه برود دچار ضعف عضلانی شده است و لازم است که زودتر به پزشک مراجعه کند.

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر ۲۸ سال سن دارم درد کمر دارم که الان زده به پای چپم از باسن تا مچ پای چپم درگیره سیتی اسکن دادم گفتن قوس طبیعی کمرت صاف شده ام آر آی دادم گفتن پارگی دیسکه میخواستم نظر شمارو بدونم که آیا مشکل حاد هستش؟ احتیاج به عمل داره؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دردی که به مچ پای انسان تیر می کشد درد سیاتیکی نامیده می شود. هرگونه درد کمر یا درد سیاتیک باید ظرف یک ماه با درمان های غیر جراحی خوب شود و در صورتی که بیش از یک ماه به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد نیاز به جراحی خواهد داشت.

سوال:
با سلام.من 30 سال سن دارم و همیشه فعالیت زیاد دارم و همچنین یه بچه کوچک.وقتی زیاد کار میکنم،انگار رگی تو باسنم به شدت میگیره و دیگه نمیتونم تکون بخورم و تا حدی ران رو درگیر میکنه اما بیشتر تو باسنه،دکتر گفت التهاب دیسک داری اما به دلیل شیردهی نمیتونیم درمان شروع کنیم‌.بیشتر هم طرف چپ رو درگیر میکنه اما گاهی با فعالیت زیاد دو طرف باسنم درگیر میشه.سوال داشتم آیا این درد سیاتیکی هستش یا نه؟در ضمن میتونم از مسکن استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
درد سیاتیک دردی است که از کمر شروع و به باسن و سپس به پشت ران و پشت ساق پاها انتشار پیدا می‌کند‌. بنابراین دردی هم که به باسن یک طرفه یا دو طرف تیر می‌کشد قاعدتاً سیاتیک و معمولا به علت بیماری دیسک کمر باشد. در دوران شیردهی معمولاً داروهای ضدالتهاب تجویز نمی کنیم . اما کم خطر ترین داروی ضد التهاب استامینوفن است. زیرا بچه ها هم وقتی مریض می شوند از استامینوفن استفاده می کنند. البته آن هم باید با تجویز پزشک مصرف شود ، و علاوه بر آن در دوران شیر دهی سعی می‌کنیم بیماران را درمان های فیزیوتراپی خوب کنیم. 
 

سوال:
با عرض سلام ۷روزی هست که دچار این بیماری شده ام شب اول درددرناحیه لگن و صبح پای راست هم دچاردردشدبعداز۵روزبه دکترمراجعه کردم وبعدازگرفتن ام آرای متوجه شدیم که یک دیسک بیرون زده ویکی هم حالت زخم شده گی دارد ولی پاره نشده آیا با استراحت خوب میشودیانیازبه عمل دارد آیا عمل لیزرخوب است نظرتان درموردمکمل غذایی چیست ممنون
پاسخ:

بیماری که دچار درد کمر و درد در اندام های تحتانی در مسیر عصب سیاتیک می‌شود باید ظرف یک ماه خوب شود . درمان این گونه بیماران چهار مرحله شامل :دارو ، فیزیوتراپی و تزریق های داخل کانال نخاعی و عمل جراحی میباشد . قاعدتا اول با درمان های ساده شروع می‌کنیم. استراحت در طب جدید معمولاً توصیه نمی شود . عمل لیزری عمل خوبی است . البته باید بیمار مناسب این عمل توسط پزشک انتخاب شود . مکمل غذایی هم معمولاً در درمان دیسک کم بکار میرود .‌اما امروزه داروهایی مانند "پیاسکلیدین" که ترکیبات آووکادو است و یا قرص های زردچوبه در درمان بیماریهای دیسک به عنوان کمک به درمان توصیه می شود.

سوال:
سلام دکتر انتهای کمرم به باسن سمت راست وران پا تا پشت ساق احساس گرفتگی ودرد دارم وپیاده روی طولانی نمیتونم انجام بدم خسته میشم ام آرآی هم گرفتم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به باسن و ران پشت ساق پا انتشار پیدا می‌کند، درد سیاتیکی نامیده می شود و معمولاً به علت بیماری و پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی و در بعضی از افراد به علت لیز خوردگی مهره ها این نوع درد بوجود می آید. ام آر آی معمولاً علت آن را نشان می‌دهد. معمولاً با دارو و تزریق های داخل کانال نخاعی درمان می شود. در کسانی که به درمانهای غیر جراحی پاسخ نمی‌دهند درمان جراحی بهترین است.