دستورات لازم جهت بیمارانی که دچار کمردرد هستند

مقالات پربازدید
یماران مبتلا به کمردرد باید از کلیه کارهایی که باعث افزایش انحنای کمری می‌شوند خودداری نمایند زیرا افزایش انحنای کمری درد انها را تشدید نموده و بر عکس کاهش انحنای کمر ی باعث کاهش درد آن‌ها شده و به بهبود انها کمک می کند

دستورات لازم جهت بیمارانی که دچار کمردرد هستند

بیماران مبتلا به کمردرد باید از کلیه کارهایی که باعث افزایش انحنای کمری می‌شوند خودداری نمایند زیرا افزایش انحنای کمری درد انها را تشدید نموده و بر عکس کاهش انحنای کمر ی باعث کاهش درد آن‌ها شده و به بهبود انها کمک می کند.

دستورات لازم در موقع خوابیدن

1 - موقع خوابیدن روی شکم نخوابید زیرا باعث افزایش انحنای کمر شده و در نهایت موجب کمردرد می شود.

2 - سعی کنید به پهلو بخوابید در این صورت زانوها را خم کرده و پاها را در شکم جمع کنید.

3 - در صورتی که به پشت می خوابید بالشی را زیر زانوها بگذارید.

4 - سعی کنید در موقع خوابیدن ، دستها را بالای سرتان نگذارید ، بهتر است انها را کنارتان بگذارید.

5 - بهتر است تخت و تختخوابی که روی آن می‌خوابید زیاد نرم نباشد. در صورتی که تخت شما فنری است، تخته ای بین تخت و تشک خود بگذارید. بعضی از افراد هنگامی که روی تخت چوبی و یا زمین می‌خوابند کمتر دچار کمردرد می شوند. در صورتی که جز این افراد هستید خوابیدن روی زمین مانعی ندارد.

6 - تشک باید صاف و محکم باشد. از تشکهای فنری و ابری استفاده نکنید.

دستورات لازم در مورد کارهای شما در حیاط منزل و ورزش

قبلاً انجام حرکات ورزشی با گرم کردن بدن خود و نیز انجام کشش‌های عضلات خود را آماده ورزش نمایید . ورزش باید مداوم و ملایم باشد. ورزش های ملایم که بطور روزانه انجام می گیرد، بسیار بهتر از ورزش های سنگینی است که پس از مدتی ورزش نکردن انجام شود . مثل افرادی که در روزهای عادی ورزش نمی‌کنند و در عوض در تمام روز تعطیل ورزش می کنند.

نکات قابل ملاحظه دیگر

1 - در موقع کمردرد تا حد امکان استراحت نمایید.بخصوص از انجام کارهای سنگین پرهیز کنید.

2 - نیم ساعت استراحت پس از انجام کارهای منزل و یا در وسط کار کمک قابل ملاحظه ای برای جلوگیری از خسته شدن عضلات ودرد کمر می‌کند.

3 - استفاده از کمربند وزنه برداران در موقع انجام کارهای سنگین و یا در موقع سفر طولانی از وارد آمدن فشار زیاد به کمر جلوگیری می کند.

4 - استفاده از تشک برقی یا کیف آب گرم در تسکین کمر درد مؤثر است زیرا گرما موجب افزایش جریان خون و کاهش التهاب کمر می‌شود.

5 - وزن ایده‌آل علاوه بر اثر در سلامت عمومی برای پیشگیری از کمردرد نیز مؤثر است. بنابراین اگر دچار افزایش وزن هستید سعی کنید وزن خود را کم کنید. کم‌ کردن وزن با کم خوردن مواد دارای کالری بالا حاصل می‌شود. بنابراین داشتن رژیم غذایی مناسب لازم است.

6 - پس از برخاستن از خواب هر روز کشش‌ها نرمش های لازم برای آمادگی ستون فقرات را انجام دهید.

 

حداقل دو تا سه روز در هفته ورزش های لازم برای تقویت عضلات اطراف ستون فقرات و عضلات جدار شکم را طبق دستور پزشک معالج انجام دهید.بهترین نمونه این ورزش ها، ورزش های ویلیامز( Williams exercise )  است.

دستورات لازم جهت بیمارانی که دچار کمردرد هستند

بیماران مبتلا به کمردرد باید از کلیه کارهایی که باعث افزایش انحنای کمری می‌شوند خودداری نمایند زیرا افزایش انحنای کمری درد انها را تشدید نموده و بر عکس کاهش انحنای کمر ی باعث کاهش درد آن‌ها شده و به بهبود انها کمک می کند.


دستورات لازم در موقع نشستن

1- هنگام نشستن از صندلی محکم با پشتی مستقیم استفاده کنید. سعی کنید صاف بنشینید .از لم دادن خودداری کنید.

2- هنگام نشستن روی صندلی طوری بنشینید که زانوها بالاتر از مفاصل ران قرار گیرند. برای این کار می توان زیرپایی کوچکی زیر پاها گذاشت.

3- هنگام نشستن در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی ننشینید. پس از مدتی نشستن از جا برخاسته کمی راه بروید و مجدداً بنشینید.

 دستورات لازم در موقع رانندگی

هنگام رانندگی صندلی خود را طوری به جلو بکشید که در موقع نشستن زانوها در حد بالاتر از مفاصل ران قرار گیرند. این کار باعث کاهش فشار روی کمر و شانه ها می شود.

دستورات لازم در موقع ایستادن و راه رفتن

1- هنگامی که ایستاده هستید برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نمانید. گاهی وزن خود را روی هر دو پا بیندازید و هر چند دقیقه یک بار وزن را از یک پا به پای دیگر منتقل کنید.

2- علاوه بر نکاتی که در فوق گفته شد در موقع کارهایی که نیاز به ایستادن طولانی در یک مکان دارند مثل کارکردن در آشپزخانه ، اتوکردن و غیره یک پای خود را در سطح بالاتری بگذارید. برای این کار می توان زیرپایی کوچکی استفاده کرد.

3- در موقع خم شدن برای شستن دست و صورت در دستشویی یک پا را در سطح بالاتری بگذارید.

4- در موقع ایستادن بهتر است دستها در جلوی بدن قرار گرفته و تنه کمی به جلو خم شده باشد.از گذاشتن دستها به کمر و تکیه دادن به عقب خودداری کنید.

5- در موقع راه رفتن هنگامی که می خواهید مسیر خود را تغییر دهید مثلاً هنگامی که می‌خواهید به راست و یا چپ بچرخید، ابتدا پاها را به طرف راست و یا چپ حرکت داده و سپس تنه را به ان طرف بچرخانید.

6- کفش‌های پاشنه بلند موجب افزایش قوس کمری می‌شود بنابراین خانمها بهتر است در محیط کار از کفشهای پاشنه بلند استفاده نکنند.

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
سلام وفت بخیر ،من درسال ۸۷ دچاار کمردرد و درد پشت ران تا کنارهای زانو داشتم که با مراجعه به پزشک اب درمانی را تجویر میکردند که بعد تقریبا یکسال بهتر شده و شدت درد خیلی کم شد،اما الان حدود یکهفته هست که شب خوابیدم صبح که خواستم بلند بشم دارای درد شدید ران ،کمی درد کمر و درد شدید کنار زانو تا مچ پا شده که یک هفته هم فیزیوتراپی رفتم اما نتیجه ای نگرفته الان هم جاهایی که دز بالا عرض کردم دچار درد شدید هستم لطفا راهنمایی بفرمایید،تشکر
پاسخ:

دردی که در کمر و پشت ران تا کناره های زانو ادامه پیدا می کند. معمولاً به علت فشار به ریشه عصبی پنجم کمر و نشانه تنگی و یا لیز خوردگی و یا لقی مهره ۴ و ۵ می باشد. بیماری که پس از مدتی بهبود پیدا می کند. معمولاً دچار بیماری دیسک بین مهره ای می باشد. عده ای از دیسک های خراب شده کمر پس از مدتی درمان بهبود پیدا می‌کند ولی بعد از چند سال ممکن است دوباره دچار خرابی شوند و مریض دوباره دچار درد کمر و اندام های تحتانی شود قاعدتاً اولین کارت ویزیت بیمار است که بیمار معاینه و راهنمایی های لازم به ایشان خواهد شد .

سوال:
سلام اقای دکتر من کمرم از چند وقت پیش درد می کرد ولی با استراحت کوتاه مدت درد ساکت میشود ولی دوروزی هست که دردش بیشتر شده در موقع دراز کش درد نداره بلند که میشم درد داره به نظر شما من باید چه کار کنم ممنون از همراهیتون
پاسخ:

فردی که درد کمرش موقع دراز کشیدن بهبود پیدا می کند معمولاً دچار بیماری دیسک کمر می‌باشد. لازم است معاینه شود و پس از معاینه و در صورت لزوم برای بیمار ام آر آی انجام شود. از رزم درمانهای دارویی برای بیمار شروع شود.