دیسک کمر و راه های درمان آن در شهر تهران

مقالات پربازدید
دلایل بروز دیسک کمر بیشتر افراد در سن 40 سالگی و بالاتر با کمر درد و حتی دیسک کمر روبرو می شوند

  

دیسک کمر

این روز ها کمردرد یکی از متداول ترین مشکلاتی است که افراد در تمامی رده های سنی با آن روبرو هستند و معمولا موجب آسیب های سختی بر فعالیت انسان می شود، در این وضعیت قطعا درمان هایی نیز برای این بیماری اندیشیده شده است، برخی از آن ها به سرعت جوابگو بوده، برخی هزینه زیادی دارند و برخی نیز می توانند درمان کننده موقت این مشکل باشند.

 

https://backority.ir/images/347861.jpg

 

در بیماری های دیسک و کمردرد، عموما عوامل مشترکی دخیل است که باعث این مورد شده است و اگر از ابتدا از آن ها پیشگیری شود این مشکل روز به روز کم رنگ تر و دور تر خواهد شد. تا حد زیادی بستگی به زندگی روزمره شخص خواه داشت و هر چه او بیشتر مواظب سلامتی خود باشد این خطر کم تر او را تهدید خواهد کرد.

بخصوص این که بسیاری از ما متوجه آسیب هایی که ممکن است به کمر خود وارد کنیم نیستیم و در مورد آن ها شناخت کافی را نداریم، همین مسئله می تواند بر گسترش این مشکل و بیماری کمک کند و قطعا نتیجه نهایی می تواند موجب از کار افتادگی شود.

چرا دچار دیسک کمر می شویم؟

عوامل زیادی وجود دارد که سبب بروز دیسک کمر خواهد شد، برخی از آن ها دقیقا انسان را دچار این بیماری می کنند و بهتر است که از همین حالا که این عنوان را می خوانید سعی بر تغییر رفتار و عادات خود داشته باشید.

جابجایی وسایل و لوازم سنگین که خارج از تحمل دیسک کمر است در واقع می تواند باعث آسیب به مهره ها شود، نشستن ها و بی حرکت بودن های مدام به یک شکل که باعث می شود عضلات شما دچار آسیب شود و این قطعا یکی از بدترین اتفاقات برای کسانی است که این کار را از جوانی انجام می دهند و تا میانسالی ادامه دارد.

دلایل بروز دیسک کمر

بیشتر افراد در سن 40 سالگی و بالاتر با کمر درد و حتی دیسک کمر روبرو می شوند، چون در این دوره زمانی بیشترین فعالیت فیزیکی را دارند و وقتی حرکت های سنگین و ناگهانی روی کمر انجام می شود قطعا فرد آسیب های بدتری خواهد دید و این شرایط حتی با گذشت زمان هر روز تکرار شده و وضعیت نیز بدتر می شود.

البته که وزن افراد نیز در این عامل تاثیر بسزایی دارد و می تواند موجب فشار بیش از حد بر کمر شده و با افزایش سن نیز دیسک کمر که با استفاده از مایه ای از حرکت های ناگهانی و بی مورد حفظ می شود کم کم تر درگیر مسئله آسیب خواهد شد.

  

https://backority.ir/images/848462.jpg

 

دیسک کمر چیست و چگونه ایجاد می شود؟

دیسک ها در واقع مانند صفحه های نگه دارنده ای هستند که میان مهره ها قرار دارند، وقتی حرکت های فرد ناگهانی شود این دیسک ها از جایی که باید خارج شده و یا حتی در وضعیت بدتری می توانند دچار تغییر حالت های سنگین و بدی شوند.

در نتیجه وقتی از دیسک کمر صحبت می کنیم، منظور این نیست که صرفا نام یک بیماری است، بلکه آسیب این دیسک می تواند شروع درد شود و به خودی خود در بدن ما به سلامت ترین شکل ممکن وجود دارد. مگر این که فرد با نشستن های مداوم روی صندلی، در خودرو و... با توجه به شرایط کاری خود دیسک را بی حرکت در وضعیت بدی قرار داده که به مرور موجب شکل گرفتن آن به همین وضعیت می شود.

البته راه هایی نیز برای تشخیص دیسک کمر وجود دارد که بسیار ساده است، اما برای درمان دقیق تر نیاز است که به پزشک معالج مراجعه کرده تا اگر خدایی نکرده با دیسک کمر مواجه هستید هر چه زود تر دوره های درمانی و روش های خاص رفع این بیماری را آغاز کنید.

  

https://backority.ir/images/154813.jpg

تشخیص عارضه دیسک کمر

روش های گوناگونی، دقیق و البته گاه حدودی برای تشخیص دقیق دیسک کمر وجود دارد، برخی از آن ها توسط پزشک معالج و برخی نیز در خانه قابل انجام است، البته باید به یاد داشته باشید با حرکت های خاصی که ممکن است در این روش های تشخیص وجود داشته باشد، آسیب های بدتری به دیسک خود وارد نکنید.

عکس برداری های پزشکی از جمله مطمئن ترین روش های تشخیص دیسک هستند که از جمله آن ها می توان به: اشعه X، دستگاه اسکن MRI، سی تی اسکن، و دیسکوگرام اشاره کرد که البته روش آخر به نوعی تزریق مستقیم به محل درد می باشد، در صورتی که بیماربا مشکل شدید و درد بدی مواجه شد ثبت شده و به پزشک معالج اطلاع داده خواهد شد.

همین طور پزشک معالج با حرکت دادن پای شما در حالت خوابیده روی تخت تا 70 درجه می تواند بیماری شما را به صورت حدودی تشخیص دهد، مسئله دیگر این است که گاه این حرکت در درجه ها و زوایه های پایین تر حرکت پا بسیار شدید است که باید درمان آن زود تر از سر گرفته شود.

  

https://backority.ir/images/709145.jpg

روش های درمان دیسک کمر

راه های درمانی و دارویی و حتی عمل جراحی برای دیسک کمر وجود خواهد داشت که در ادامه بررسی خواهیم کرد، قطعا یکی از این موارد استفاده از مسکن هایی است که درد را کاهش می دهند که البته قطعا تاثیر موقتی داشته و برای تاثیرات مداوم راه های دیگری به شما پیشنهاد خواهد شد.

همین طور یک سری دیگر از دارو های مسکن وجود دارند که از جمله معروف ترین آن ها می توان به: گاباپنتین اشاره کرد.

هر کدام از این دارو ها البته به صورت جدا و یا یک جا ممکن است توسط پزشک به دلیل درد شدید دیسک شما پیشنهاد و نسخه شود.

اگر این درمان ها پس از یک ماه ویا شش هفته پاسخگو نبود و فرد نتوانست این وضعیت و درد شدیدش را تحمل کند، روش نهایی جراحی توسط پزشک پیشنهاد خواهد شد که اگر در چنین شرایطی بیمار با درد شدید قرار گرفت بهتر است هر چه زود تر از عمل جراحی استفاده کند.

دیسک آسیب دیده بدون این که به بخش های دیگر آسیبی وارد شود، از مابقی جدا می شود و این می تواند سبب درمان دیسک شود.

ضمن این که در برخی از تکنیک ها و درمان هایی که نیاز به سرعت بیشتر و تاثیر دارد، از برداشتن لامینای مهره و گشاد کردن کانال نخاعی استفاده می شود.

  

https://backority.ir/images/586964.jpg

جلوگیری از ابتدا به عارضه دیسک کمر

نخستین عامل جلوگیری از دیسک کمر سبک زندگی فرد است که باید سعی کند از هر گونه آسیب خودش در درجه اول با انجام یک سری حرکات جلوگیری کند.

ورزش کردن نخستین مسیر برای شروع کار است، برای جابجایی اجسام سنگین سعی کنید تمام فشار را روی کمر خود وارد نکنید، روی زانو نشسته و تا کمر در وضعیتی قرار نگیرد که مجبور باشد وزن را روی خود تحمل کرده و آن را مانند یک اهرم هدایت کند.

مدت زمانی طولانی روی یک ژست نشسته حرکتی نباشید، برای خود از تشک های استاندارد و با کیفیت استفاده کنید و ضمن این که باید بگوییم تقویت عضلات پشت پا و همین طور شکم می تواند باعث شود که فشار کم تری روی کمر شما برای جابجایی ها باشد.

مسئله بعدی نیز اضافه وزنی است که همیشه می تواند باعث بروز آسیب های شدید به تمامی بخش های بدن و عضلات شود، قطعا کمر و دیسک آن نیز از این قاعده خارج نیست.

در واقع کنترل حرکت های ناگهانی، روزانه و البته عادت های اشتباه می تواند باعث شود که شما از این بیماری ترسناک دور باشید.

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
سلام وفت بخیر ،من درسال ۸۷ دچاار کمردرد و درد پشت ران تا کنارهای زانو داشتم که با مراجعه به پزشک اب درمانی را تجویر میکردند که بعد تقریبا یکسال بهتر شده و شدت درد خیلی کم شد،اما الان حدود یکهفته هست که شب خوابیدم صبح که خواستم بلند بشم دارای درد شدید ران ،کمی درد کمر و درد شدید کنار زانو تا مچ پا شده که یک هفته هم فیزیوتراپی رفتم اما نتیجه ای نگرفته الان هم جاهایی که دز بالا عرض کردم دچار درد شدید هستم لطفا راهنمایی بفرمایید،تشکر
پاسخ:

دردی که در کمر و پشت ران تا کناره های زانو ادامه پیدا می کند. معمولاً به علت فشار به ریشه عصبی پنجم کمر و نشانه تنگی و یا لیز خوردگی و یا لقی مهره ۴ و ۵ می باشد. بیماری که پس از مدتی بهبود پیدا می کند. معمولاً دچار بیماری دیسک بین مهره ای می باشد. عده ای از دیسک های خراب شده کمر پس از مدتی درمان بهبود پیدا می‌کند ولی بعد از چند سال ممکن است دوباره دچار خرابی شوند و مریض دوباره دچار درد کمر و اندام های تحتانی شود قاعدتاً اولین کارت ویزیت بیمار است که بیمار معاینه و راهنمایی های لازم به ایشان خواهد شد .

سوال:
سلام اقای دکتر من کمرم از چند وقت پیش درد می کرد ولی با استراحت کوتاه مدت درد ساکت میشود ولی دوروزی هست که دردش بیشتر شده در موقع دراز کش درد نداره بلند که میشم درد داره به نظر شما من باید چه کار کنم ممنون از همراهیتون
پاسخ:

فردی که درد کمرش موقع دراز کشیدن بهبود پیدا می کند معمولاً دچار بیماری دیسک کمر می‌باشد. لازم است معاینه شود و پس از معاینه و در صورت لزوم برای بیمار ام آر آی انجام شود. از رزم درمانهای دارویی برای بیمار شروع شود.