مقایسه روش های درمان دیسک کمر

مقالات پربازدید

مقایسه روشهای مختلف درمان بیماری دیسک کمر

روش های مختلف درمان بیماری دیسک کمر چه هستند ؟

 برای درمان بیماری دیسک اصولاً چند روش وجود دارد روش اول درمان با دارو روش دوم درمان با فیزیوتراپی و روش سوم درمان های کم تهاجمی مانند استفاده از لیزر یا اوزون یا امواج رادیویی که اصطلاحاً رادیوفرکا نسی نامیده می شوند و در مراحل بعدی استفاده از روش  آندوسکوپی و بالاخره درمان جراحی دیسک  که در این روش دیسک برداشته میشود و در آخر علاوه بر برداشتن دیسک توسط جراحی باز استفاده از پیچ و کیج  و که اصطلاحا فیوژن نامیده می شود . (به جدول 1 مراجعه نمایید )

 بهترین درمان دیسک کمر کدام است ؟

اصولا  در علوم زیستی که علم پزشکی نیز یکی از آنهاست جواب مطلق برای این سوال وجود ندارد به عبارت دیگر روشی که صد در صد موثر  باشد و بدون عارضه  باشد تقریباً در پزشکی  وجود ندارد علت آن است که افراد مختلف با بیماری مشابه مثلا از یک روش درمانی مانند جراحی نتایج متفاوتی می‌گیرند. به همین جهت در علوم زیستی نتایج اپتیموم هستند  یعنی بهترین نتیجه برای آن فرد خاص است نه برای عموم افراد.

اگر بیماری دیسک کمر را درمان نکنیم چه اتفاقی برای بیمار می افتد ؟

وقتی بیماری درمان نمی‌شود در اصطلاح پزشکی سیر طبیعی بیماری نامیده می شود.  در  بیماری دیسک  کمر اگر درمان صورت نگیرد افراد به سه دسته تقسیم می شوند . دسته اول  دچار علائم عصبی می‌شوند یعنی دچار اختلال در حرکت  و فلج اندام های تحتانی و یا بی اختیاری ادرار و مدفوع و مشکلات جنسی  میشوند. دسته دوم فقط درد دارند و درد آنها خوب نمی شود و همیشه از یک درد مزمن رنج می برند و دسته سوم آنهایی هستند که قدرت التیام بخشی طبیعی که مادر طبیعت در اختیار بدن قرار داده است باعث بهبودی بیماری آنها میشود اصولاً ریشه تمام درمان ها نیز به همین قدرت التیام بخشی بدن برمی گردد یعنی اثر دارو و جراحی در  واقع وادار کردن قدرت  التیام بخشی طبیعی بدن در جهت بهبود بیماری میباشد.

بیماری دیسک چه مراحلی دارد ؟

 وقتی می گوییم کسی دچار بیماری دیسک شده است مانند این است که بگوییم این فرد انسان است. یک فرد می‌تواند انسان خوب یا بد، پولدار یا  فقیر، باسواد یا بی سواد و غیره باشد بنابراین صرف بیماری دیسک در تصمیم‌ گیری ملاک نیست و بستگی به این دارد که دیسک چه نوع بیماری پیدا کرده باشد.

مرحله اول که دیسک که دچار  بیماری می‌شود مولکول های آن تغییر میکند یعنی قدرت آبدهی و آبگیری  خود را از دست میدهد و قدرت اسفنجی خود را از دست میدهد. به تدریج ترک های ظریفی در آن پیدا می شود و در ام آر آی  فقط تغییر رنگ میدهد یعنی به جای اینکه خاکستری رنگ  باشد رنگ سیاه به خود میگیرد که اصطلاحاً دیسک سیاهblack disc   نامیده می شود.  شکل 1

شکل 1 دیسک سیاه 

در مرحله دوم دیسک نرم می شود برای اینکه این قسمت بهتر توضیح داده شود مثالی می زنیم فرض کنیم که یک میوه مانند یک گوجه فرنگی سالم اگر داشته باشیم وقتی آن را فشار میدهیم به نظر قوام سفت دارد انگشتان ما داخل آن فرو نمیرود اگر بر روی این گوجه فرنگی یک کتاب بگذاریم گوجه فرنگی همچنان شکل کروی خود را حفظ می کند حال اگر این گوجه فرنگی یا هر میوه دیگری خراب شود چه اتفاقی می‌افتد ؟  با فشار دادن فرو می رود اگر کتابی بر روی آن بگذاریم در اثر فشار از حالت کروی خارج میشود و دچار برجستگی به اطراف می شود و با افزایش بیشتر فشار پاره میشود و محتویات داخل میوه به بیرون رانده می شود این مرحله را اصطلاحا بر حسب میزان بیرون زدن دیسک مرحله پروتروژن یا برجستگی و یا به عبارت عربی آن فتق دیسک نامیده می شود.شکل2

شکل 2 دیسک پاره و کاهش ارتفاع دیسک  دو بیماری در ام ار ای یک بیمار 

در مرحله سوم قسمتی از دیسک کنده میشود و به زیر رشته عصبی می رود که در این  حالت آن را اکستروژن می نامند و در مرحله چهارم ارتفاع دیسک کم می شود و در مرحله پنجم علاوه بر کاهش ارتفاع دیسک زوائد استخوان ای در اطراف دیسک به وجود می‌آید که اصطلاحا  استئوفیت نامیده میشود . شکل 3 

انواع بیماریهای دیسک 

مراحل مختلف دیسک چه نقشی در انتخاب روش های درمانی دارد؟

 به طور کلی در مراحل اول و دوم درمان های دارویی و درمان های کم تهاجمی موثر هستند و در مراحل دوم به بعد روش های جراحی اثرات بیشتری دارد.

سن چه تاثیری در تصمیم گیری برای روش های جراحی دارد؟

 اصولاً در سنین زیر ۳۰ سال و در بالای ۶۰ سال سعی میکنیم از روش های کم تهاجمی برای درمان استفاده میکنیم و  در سنین بین ۳۰ تا ۶۰ سال از روش‌های جراحی استفاده می‌کنیم .

تعداد دیسک های بیمار چه اثری در تصمیم گیری دارد ؟

 اصولاً هر چه تعداد دیسک های بیمار در یک فرد  بیشتر باشند درمان مشکل تر است و نتایج جراحی نیز اثر کمتری دارد یا با عوارض بیشتری همراه است . به همین جهت امروزه در کسانی که دیسک های متعدد دارند سعی می‌کنیم از روش‌هایی که به اصطلاح روشهای هیبرید یا روش های مخلوط  نامیده می‌شوند استفاده کنیم یعنی سعی می‌کنیم دیسک هایی را  که خرابی زیاد دارند را عمل جراحی کنیم و  در دیسک هایی که خرابی کمتر دارند از روش های کم تهاجمی تر استفاده کنیم مانند لیزر داخل دیسک استفاده کنیم .

آیا هر بیماری که با درمان های طبی خوب نشد را میتوان عمل جراحی کرد  ؟

در قدیم بیمارانی که  پس از درمان های طبی خوب نمی شدند مورد عمل جراحی قرار می گرفتند به همین جهت در جوامعی مانند جامعه ایران ترس بسیار شدید از جراحی دیسک وجود داشت  و دارد. اما امروزه این طرز تفکر عوض شده است در تصمیم گیری برای عمل جراحی باید این نکته را در نظر داشت  که جراحی باید در بیمارانی انجام شود که از جراحی سود می برند نه بیمارانی که خوب نشده اند و حالا جراحی کنیم که ببینیم آیا بیمار سود می برد یا خیر؟

مقایسه روش های درمانی دیسک کمر

نوع درمان

طرز اثر بخشی

مزایا

عوارض

 زمان مورد نیاز برای  درمان :

دارویی

برطرف کردن التهاب کاهش ورم و دور کردن گلبولهای سفید و شروع التیام بخشی بدن

مزایا :آسان

عوارض: کم

 

زمان مورد نیاز برای  درمان:

چندهفته 

فیزیوتراپی

گرمای عمقی باعث افزایش جریان خون به ناحیه دردناک و دور کردن مواد سمی می‌شود و حرکات و ورزش ها باعث تقویت عضلات  و کار کردن فاست ها و در نهایت بیدار کردن قدرت التیام بخشی بدن جهت درمان بیماری ست

مزایا : آسان

عوارض: کم

 

 

چند هفته 

کایروپراکتیک

 

دستکاری یا مانیپولاسیون ستون مهره ها

مزایا :

آسان

عوارض: کم

گاهی دستکاری و مانیپولاسیون باعث در رفتن بیشتر درد میشود

 

طولانی

تزریق کورتون  یا اوزون در فضای اپیدورال

 

داروها  وقتی خورده می شوند وارد جریان خون می‌شوند و به اعضای مختلف منتقل می‌شوند درصد کمی از داروها به ناحیه دردناک می رسد در صورتی که در این روش دارو مستقیما در داخل ناحیه دردناک قرار میگیرد

مزایا :

آسان

نیاز به بی هوشی و بستری  نیست

عوارض: کم

گاهی سر درد و  افزایش فشار و قند خون  در موارد نادر عفونت  

کوتاه مدت درد بیمار از روز بعد خوب میشود

تزریق دیسکوژل در داخل دیسک

الکل باعث ترکیب با مولکول های دیسک شده و دیسک را چروکیده و حجم آن را کوچک کنیم

مزایا :

آسان

نیاز به بی هوشی و بستری  نیست

عوارض: کم

گاهی سر درد و  در موارد نادر عفونت و صدمه به عصب  

کوتاه مدت درد بیمار از روز بعد خوب میشود

تزریق  اوزون در داخل دیسک

 

 

اوزون باعث ترکیب با مولکول های دیسک شده و دیسک را چروکیده و حجم آن را کوچک کنیم

مزایا :

آسان

نیاز به بی هوشی و بستری  نیست

عوارض: کم

گاهی سر درد و  در موارد نادر عفونت و صدمه به عصب  

کوتاه مدت

 درد بیمار از روز بعد خوب میشود

لیزر داخل دیسک

 

با ایجاد حرارت باعث تشکیل حفره در داخل دیسک می شود

مزایا :

آسان

نیاز به بی هوشی و بستری  نیست

عوارض: کم

گاهی سر درد و  در موارد نادر عفونت و صدمه به عصب  

کوتاه مدت

 درد بیمار از روز بعد خوب میشود

رادیو فرکانسی داخل دیسک

 

با ایجاد حرارت باعث تشکیل حفره در داخل دیسک می شود

مزایا :

آسان

نیاز به بی هوشی و بستری  نیست

عوارض: کم

گاهی سر درد و  در موارد نادر عفونت و صدمه به عصب  

 

کوتاه مدت

 درد بیمار از روز بعد خوب میشود

عمل آندوسکوپی  دیسک

 

با اندوسکوپ قسمت پاره دیسک برداشته میشود و باقی مانده دیسک ترمیم میشود 

مزایا :

جراحی قطعی ترین روش درمان دیسک است

عوارض: 20 درصد موارد

عفونت و صدمه به عصب   گاهی نمی توان دیسک را کامل برداشت

کوتاه مدت

 درد بیمار از روز بعد خوب میشود

عمل جراحی باز بدون فیوژن

طرز اثر بخشی :

با کمک میکروسکوپ قسمت پاره دیسک برداشته میشود و باقی مانده دیسک ترمیم میشود 

مزایا :

جراحی قطعی ترین روش درمان دیسک است . تنگی کانال بیمار نیز  زیر دید مستقیم جراح اصلاح میشود

عوارض: 20 درصد موارد

عفونت و صدمه به عصب   گاهی نمی توان دیسک را کامل برداشت

کوتاه مدت

 درد بیمار از روز بعد خوب میشود

عمل جراحی باز با فیوژن

طرز اثر بخشی :

با کمک میکروسکوپ قسمت پاره دیسک برداشته میشود و باقی مانده دیسک ترمیم میشود  و لقی مهره گرفته و پیچ گذاشته می شود . در مواردی که بیش از 50 درصد مفاصل مهره ها برداشته شود باید پیوند استخوانی داده شود .

مزایا :

جراحی قطعی ترین روش درمان دیسک است . تنگی کانال بیمار نیز  زیر دید مستقیم جراح اصلاح میشود . لقی مهره با پیچ گرفته میشود

عوارض: 20 درصد موارد موثر نیست

عفونت و صدمه به عصب و بد قرار گرفتن جای پیچ   در 10 درصد موارد 

کوتاه مدت

 درد بیمار از روز بعد خوب میشود

 

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
دو ماهی میشه ک درد دارم اوایل فقط قسمت انتهایی کمرم بود ولی الان پای راستم درگیر شده ب طوری ک دیگه نمیتونم صاف راه برم و خمیده شدم فیزیوتراپی و طب سوزنی و ماساژ درمانی تاثیر زیادی نداشت 25 سال سن دارم ، نمیخوام جراحی کنم ازتون خواهش میکنم بفرمائید آیا راهی هست ک بدون جراحی مشکلم برطرف بشه واقعا دیگه تحمل درد و ندارم.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز دردی که از کمر شروع می شود و مدتی بعد به پای انسان انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما نمی توانید صاحب صاف راه بروید و خمیده شده اید و اگر درمان های عادی برای شما سودی نداشته است و قاعدتاً جراحی بهترین درمان شماست . معمولاً هیچ کسی دوست ندارد جراحی کند. ولی بیماری که با درمان طبی خوب نمیشود یا باید درد را تحمل کند یا قاعدتاً باید جراحی کند که نتیجه جراحی خوب است.

سوال:
با سلام اگر درد بعد یک ماه هنوز ادامه داشته باشد چطور درمان میشود. در حالت خوابیده درد آرام میگیرد اما همین که فعالیتی سه چهار ساعتها داشته باشم خیلی دردناک و غیر قابل تحمل می شود؟ ممنون میشم جوابمو بدید..
پاسخ:

اگر درد گردن یا کمر بعد از یک ماه هنوز ادامه داشته باشد قاعدتاً باید درمان بشود که اولین درمان آن دارو و سپس فیزیوتراپی و اگر درمانهای فوق موثر نبود ، از درمان های پیچیده تر مانند تزریق های داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی میتوان استفاده کرد .درد شما یک درد مکانیکی است، یعنی دردی است که در حالت خوابیده بهتر می شود و با حرکت بیشتر می شود این درد ها معمولاً نتیجه بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره است. 

سوال:
سلام و عرض ادب آقای دکتر ۱۰سال پیش دیسک کمر داشتم خفیف بود دوباره سه چهار سال پیش خوردم زمین رفتم دکتر تشخیص داد که فتحه دیسک دارم چن روزی ام میشود ک کمردرد گرفته ام و شدید درد دارم آقای آلان چه کنم با تشکر لطفا جواب بدید
پاسخ:

اولین اقدام این است که به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام دهید. در صورتی که بهبود نیافته اید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریقات داخل نخاعی و یا جراحی استفاده کنید. در یک سوم بیمارانی که دچار فتق دیسک می شوند سابقه ضربه وجود دارد. 

سوال:
سلام ببخشید من مشکل دیسک کمر خفیف دارم مهره پنجمم تحت فشاره اعصبه البته نوار عضله نشون داده ام ار آی نرفتم ،مدام زانوم درد میکنه و کنار زانو و ساق پا و رانهام سوزش میگیرن و احساس سرما میکنم .امکانش هس بشه دیسک کمرم کاملا اصلاح شه؟
پاسخ:

بله اول شما ام آر آی انجام دهید ، دیسک کمر بیماری قابل درمان است و قاعدتاً با درمان صحیح خوب خواهد شد.

سوال:
باسلام مدتی است پشت ساق پای چپم بشدت دردمیکنه بطوریکه ازشدت درد خواب ندارم به دکترمراجعه کردم تست عصب گرفتن گفتن مهره ۴و۵ مشکل داره اما(اام ارای )ندادم دارودادن اما هنوزدردمیکنه بشدت وگزگز میکنه راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

بهترین وسیله تشخیص دیسک ، علاوه بر انجام نوار عصب و عضله ام آر آی است . قاعدتاً وقتی که نوار عصب و عضله مشکل داشته باشد ام آر آی هم دیسک را نشان خواهد داد. بیماری که از شدت درد خواب ندارد، حتما باید تحت درمان قرار گیرد و نشانه این است که فشار بر روی ریشه عصبی زیاد است. در نهایت بهترین درمان برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک عمل جراحی است. دردی که به پشت ساق پا تیر میکشد معمولاً در اثر پارگی مهره دیسک بین مهره ۴ و ۵ به وجود می آید.

سوال:
سلام بنده بعد از ام آر ای و ویزیت دکتر نورولوژ متوجه شدم که دیسک 4و 5و6و 7 پارگی دارد و دچار تنگی نخاع شده ام خواستم خدمت شما برسم. ممنون
پاسخ:

با سلام
هر موقع که مایل بودید می توانید با ما تماس بگیرید و با کمال میل شما را ویزیت و راهنمایی خواهم کرد البته دیسک بین مهره ای ۶ و ۷ فقط در گردن است. در کمر معمولاً در ناحیه 4 و 5 و L5-S1 صدمه می خورد. 

سوال:
سلام 47 سالمه دیسک 4 و 5 دارم و دیسک 5 خوب نیست وتنگی کانال دارم ام آر ای انجام دادم و نزد چند دکتر در کرمانشاه نشون دادم میگن باید عمل باز انجام دهم میخواهم نظر شما را هم بدونم.
پاسخ:

<p style="text-align: justify;">با سلام<br /> اگر چند دکتر به شما گفتند که نیاز به عمل جراحی دارید بهترین روش درمان شما همان جراحی است. منتها متاسفانه بیماران ایرانی آنقدر به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا یک نفر به ایشان بگویید که درمان جراحی نیاز ندارند و عملاً وقت طلایی را از دست میدهند و وقتی مجبور به جراحی می شوند که عمل جراحی نتیجه خوبی برای آنها ندارد.</p>

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال:
سلام عرض میکنم جناب دکتر .بنده ۲۸ساله تقریبا سال ۹۰ موقعی برگشتن از باشگاه و کارهای سنگین روزمره یهو قصد نشستن داشتم که دیگه نتونستم خودم رو تکون بدم .رفتم ازمایش دادم گفتن قسمت مهرهای ۴و ۵دیسکت پاره شده .خلاصه ۱ماهی استراحت کردم با خوردن شیر موزو...کمی کمرم خوب شد از اون شدت .حالا راه میرفتم میزد تو ساق پاهام به طوری که پاهام باد میکرد و واقعا دوست داشتم وسط خیابون بخوابم .انقدر فشار اوردم تو کارم که نزدیک به ۶۰%حالم بهتر شد البته از اون سالها به بعد تا الان نزدیک ۳الی ۴بار فیزیوتراپی رفتم و استخر هم وقت بی وقت میرفتم البته زیاد نه (فقط الان زیاد استخر میروم).من حتی واسه ورزش دو هم میکردم و حتی سالن فوتسال و بدنسازی و...هم میرفتم تو این سالها .منتهی لحظه ی بعد از چند وقت دوباره این درد سراغم می امد و کمی میزد تو باسن و ساق پام .زمستان +رابطه ی جنسی +خودارضایی +وزن شکم و‌پهلو ها(اضافه وزن )+سرپا ایستادن+رو شکم خوابیدن (تشدید میکنه کمر دردم رو.الان ور حال حاضر میرم دکتر کایروپراکتیک که ستون فقراتم رو به قول خودشون با وسیله و حرکات بکشن البته استخر هم میرم ولی اصلا جوابگو نیست دکتر کایروپراکتیک بلکه بدترمم کرده درصورتی که استخره خیلی احساس خوبی بهم میده البته باز میزنه اون درده تو باسن جای امپول دقیقا+مهره های پایین کمرم که موقع بلند شدن بیشتر مواقع باید کمرم رو صاف کنم بعد راه بروم درد پایین کمر دارم .من واقعیتش هدف و آرزوم آرایشگری لیکن الان عکس MRI+نوار عصب و عضله دارم چطور میتونم بدونم شرایط حال من برای درمان صددرصدی چطور خواهد بود .نمیخوام فردا وارد کاری آرایشگری بشوم و بعد بفهمم رو پام ایستادن باعث کمر درد و پا درد و باسن درد میشه و نتونم ادامه بدم و بین کار چندین ماه استراحت کنم ممنون میشم اگر نیازه عکس های موجود رو هم بفرستم بتونید تشخیص بدید برای درمان صد درصدی دیسک کمرم دقیقا باید چکار کنم
پاسخ:

یک فرد جوان که بعد از رفتن به باشگاه به طور ناگهانی دچار کمردرد می شود ، مدتی درمان می‌کند درد و خوب میشود دوباره درد کمر و پا به سراغ او می‌آید. معمولاً اولین تشخیص پارگی دیسک کمر است که بهترین درمان آن قاعدتاً جراحی است. تقریباً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار از عمل جراحی میکند تحت عمل جراحی ۲۰ قرار می گیرند از عمل خود راضی هستند و می توانند به کار قبلی خود برگرداند. ولی قبل از انجام جراحی ما روش های آسان تر را هم در مورد بیمار به کار می بریم که اگر با آن درد بیمار بهبود یافت دیگر جراحی نمی کنیم . در مورد بیمارانی که دنبال درمان صددرصدی هستند توصیه می‌کنیم که دنبال آن نگردند. زیرا هیچ درمانی در دنیا صد در صد نیست، نه‌تنها در پزشکی در همه امور صد در صد نیست مثلا ۰اتوموبیل هایی های که یک مکانیک تعمیر می کند ممکن است دوباره خراب شوند با این که در مکانیکی قطعه یدکی و نو بکار می‌برند . ولی در انسان قطعه نو و یدکی وجود ندارد. وارد شدن به کار آرایشگری هم منافاتی با دیسک کمر ندارد بیماران عمل می کنند و در صورتی که جز ۸۰% ای باشند که از عمل نتیجه خود میگیرند می توان به شغل قبلی خود ازجمله آرایشگری برگردند قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که باید مدت زمان طولانی ایستاده باشد لازم است در بین کار ، گهگاهی بنشیند . قاعدتاً ۸ ساعت ایستادن در فرد سالم نیز ممکن است ستون مهره‌ها را دچار فرسودگی کند. 

سوال:
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می‌گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می‌گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می‌گویم را می‌توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند . 

سوال:
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.