ورزش کمر درد

مقالات پربازدید
در این مقاله ورزش های مناسب برای کمر درد به همراه عکس های هر ورزش به صورت کامل شرح داده می شود.ورزش های کمر درد مناسب برای دیسک کمر و رگ سیاتیک و دردهای ستون فقرات می باشد.

 

8 ورزش برای درمان کمر درد

 

ورزش گربه شتر برای درمان کمر درد
شکل 1 -ورزش گربه شتر برای درمان کمر درد

۱- ورزش حرکت گربه و شتر 

برای انجام این کار چهار دست و پا روی زمین قرار می گیرد. یعنی زانو ها و دستهای بیمار روی زمین قرار می گیرد و بیمار شروع به انجام ورزش می کند. همانطور که می دانیم شتر کوهان دارد. در این موارد بیمار قوس کمر خود را تغییر می دهد. یعنی یک بار گودی کمر خود را کم می کند و بار دیگر گودی کمر خود را زیاد می کند به این ترتیب حرکاتی در ستون مهره ها ایجاد می شود و خود این حرکت باعث میزان کردن فاست ها یا مفصل های ستون مهره ها می باشد. این حرکت را معمولاً ۵ بار انجام می دهند و سپس هر روز به تعداد آن اضافه می کنند در صورتی که بیمار درد نداشته باشد چندین بار در روز می تواند انجام دهد.
 

ورزش بالا آوردن لگن برای درمان کمر درد
شکل 2 - ورزش بالا آوردن لگن برای درمان کمر درد

۲- بالا آوردن لگن 

در این نوع ورزش بیمار به پشت میخوابد، زانوهای خود را خم می کند سپس به آرامی لگن خود را بالا می آورد و ۵ ثانیه نگه می دارد و سپس به آرامی لگن خود را روی زمین می‌گذارد و ۵ ثانیه استراحت می‌کند سپس این کار را تکرار می کند. این ورزش نیز در روز اول ۵ بار توصیه می شود، که در صورتی که بیمار درد نداشته باشد در روزهای بعدی می‌تواند به تعداد آنها بیفزاید. 

دراز و نشست برای درمان درد کمر
شکل 3 - دراز و نشست برای درمان درد کمر

۳-  دراز و نشست

این حرکت باید بسیار با احتیاط انجام شود ، زیرا اگر درست انجام نشود ، در اکثر موارد باعث تشدید کمردرد می شود. برای این کار فرد به پشت می خوابد دستهای خود را موازی بدن می گذارد و زانوهای خود را خم می‌کند و سعی می‌کند کمی عضلات شکم را منقبض کند و سر و شانه خود را تا ۲۰ درجه ( نه بیشتر ) بالا بیاورد. حرکت دراز و نشست توسط افراد سالم و در ورزشگاه ها نیز انجام می‌شود. اما افراد سلام معمولا ۹۰ درجه به جلو خم می شوند همانطور که گفته شد ، در بیمارانی که دچار کمردرد یا درد سیاتیک هستند این خم شدن در حد ۲۰ درجه باید باشد زیرا بیش از آن باعث کمردرد یا درد سیاتیک می شود. 

۴- حرکت خم شدن به عقب

در این حالت درمرو ( به روی شکم )به روی زمین بخوابید سپس آرنج های خود را به حالت ۹۰ درجه دربیاورید و سرشانه خود رو بالا ببرید و سپس به حالت اول بر گردید و آرنج ها تکیه کنید‌.
 

حرکت پهلو برای درمان درد کمر
شکل 4 - حرکت پهلو برای درمان درد کمر

۵- حرکت پهلو

به پهلو بخوابید و آرنج خود را به حالت ۹۰ درجه زیر بدن قرار دهید. تنه خود را بلند کنید و سپس لگن خود را بلند کنید ۵ ثانیه نگه دارید و سپس لگن خود را روی زمین بگذارید و به حالت اول برگردید.
 

کشش گوتئال برای درمان درد کمر
شکل 5 - کشش گلوتئال برای درمان کمر درد

۶- کشش گلوتئال

برای این منظور روی زمین بخوابید .دستها را در کنار بدن قرار دهید . زانو ها را خم کنید سپس مچ پای چپ را روی زانوی راست قرار دهید و سپس سعی کنید پای راست را به خارج ببرید به طوری که عضله باسن شما منقبض شود. دوباره به حالت اول برگردید و این کار را با پای راست انجام دهید .
 

حرکت کشیدن دست و پا برای درمان کمر درد
شکل 7 - حرکت کشیدن دست و پا برای درمان کمر درد

۷- کشیدن دست و پا

برای منظور به حالت چهار دست و پا بر روی زمین قرار گیرید یعنی دستها عمود و زانوها بر روی زمین قرار دهید . سپس دست و پای راست را از زمین جدا کنید و به حالت کشیده نگه دارید . ۵ ثانیه بمانید و سپس به حالت اول برگردید. این حالت را ۵ بار تکرار کنید. سپس همین کار را با اندامهای طرف چپ انجام دهید. 

کشش همسترینگ
شکل 8 - کشش همسترینگ

۸- کشش همسترینگ

عضلات پشت ران و عضلات همسترینگ می گویند برای کشش آنها به حالت ایستاده بایستید و پای خود را روی یک چهارپایه کوچک قرار دهید و کمی به جلو خم شوید و به روی چهارپایه فشار وارد کنید. در این حالت عضلات پشت ران شما کشیده می شوند.

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
سلام وفت بخیر ،من درسال ۸۷ دچاار کمردرد و درد پشت ران تا کنارهای زانو داشتم که با مراجعه به پزشک اب درمانی را تجویر میکردند که بعد تقریبا یکسال بهتر شده و شدت درد خیلی کم شد،اما الان حدود یکهفته هست که شب خوابیدم صبح که خواستم بلند بشم دارای درد شدید ران ،کمی درد کمر و درد شدید کنار زانو تا مچ پا شده که یک هفته هم فیزیوتراپی رفتم اما نتیجه ای نگرفته الان هم جاهایی که دز بالا عرض کردم دچار درد شدید هستم لطفا راهنمایی بفرمایید،تشکر
پاسخ:

دردی که در کمر و پشت ران تا کناره های زانو ادامه پیدا می کند. معمولاً به علت فشار به ریشه عصبی پنجم کمر و نشانه تنگی و یا لیز خوردگی و یا لقی مهره ۴ و ۵ می باشد. بیماری که پس از مدتی بهبود پیدا می کند. معمولاً دچار بیماری دیسک بین مهره ای می باشد. عده ای از دیسک های خراب شده کمر پس از مدتی درمان بهبود پیدا می‌کند ولی بعد از چند سال ممکن است دوباره دچار خرابی شوند و مریض دوباره دچار درد کمر و اندام های تحتانی شود قاعدتاً اولین کارت ویزیت بیمار است که بیمار معاینه و راهنمایی های لازم به ایشان خواهد شد .

سوال:
سلام اقای دکتر من کمرم از چند وقت پیش درد می کرد ولی با استراحت کوتاه مدت درد ساکت میشود ولی دوروزی هست که دردش بیشتر شده در موقع دراز کش درد نداره بلند که میشم درد داره به نظر شما من باید چه کار کنم ممنون از همراهیتون
پاسخ:

فردی که درد کمرش موقع دراز کشیدن بهبود پیدا می کند معمولاً دچار بیماری دیسک کمر می‌باشد. لازم است معاینه شود و پس از معاینه و در صورت لزوم برای بیمار ام آر آی انجام شود. از رزم درمانهای دارویی برای بیمار شروع شود.

سوال:
ببخشید من نوزده سالمه و کمرم درد میکنه رفتم دکتر و ام ار ای گفتن که یدونه دیسک دارم فکر کنم مهره ۴و مقدارش هم زیاد نیست و استراحت کنم حالا استراحتم کردم اما مطلق نبود وخوب نشد میشه لطف کنید بگید چه درمانی داره؟عکس ام ار ای هم بخواید میفرستم براتون
پاسخ:

امروزه استراحت مطلق در درمان دیسک توصیه نمی شود بلکه دارو فیزیوتراپی و یا تزریق های داخل ستون فقرات توصیه می شود که باید بیمار دیده شود و توسط پزشک درمان‌های لازم تجویز شود 

سوال:
با عرض سلام.دکتر عزیز من دقیقا از یک هفته ی پیش تو کمر و پشت عضله ران ساق و پای راست و چپ احساس درد خفیف کردم که این درد تا به امروز به مدت یک هفته ادامه پیدا کرد.به دکتر مراجعه کردم که گفتن باید یک هفته تا ۱۰ روز استراحت مطلق با دارو انجام بدی.گفتن فعلا ام آر ای لازم نیست.سوالم اینه که الان بعد از گذشت یک هفته از شروع درد استراحتم باید چگونه باشه؟ آیا استراحت مطلق لازم هست یا اینکه میتونم روزی ۳ یا چهار بار از بستر بلند شم صرفا برای خوردن غذا و استحمام. و سوال دوم‌اینه که به نظر شما این مشکل اساسا دیسک کمر هست یا چیز دیگه؟
پاسخ:

درمان کمر درد همانطور که در جواب بیماران دیگر هم عرض کردم استراحت مطلق معمولاً در طب جدید توصیه نمی شود. قاعدتاً فردی که درد در پشت عضله ران ساق پاها می باشد. معمولاً دچار بیماری دیسک شده است . ام آر آی و نوار عصب بهترین وسیله تشخیص بیماریهای دیسک و نیز انواع کمر دردها است. 

سوال:
سلام خسته نباشید چرا جدیدا وقتی ۱۰دقیقه مینشینم انگار ۱ساعت نشستم این طور درد میکند درحالت عادی هم کمردرد ندارم سوال دیگری که دارم:آیا ورزش های شکم برای کمر ضرر دارد لطفا آن ورزش هایی که برای شکم است وبرای کمر ضررندارد رابگید خیلی ممنون میشم ۱۷سال دارم باتشکر🙋
پاسخ:

یک فرد ۱۷ ساله نباید با ۱۰ دقیقه نشستن درد کمر داشته باشد. وقتی می نشینید و درد کمر دارید یعنی باید بررسی شوید. ورزش های دراز نشست برای دیسک کمر خوب نیست. ورزش هایی که برای کمردرد مناسب است را می توانید از وب سایت اینجانب ببینید. 

سوال:
سلام وقت بخیر من مادرم 70 ساله هست به یک باره درد کمر گرفت تشخیص همکارها شکستگی مهره T12بود ولی توانایی راه رفتن داشت ولی به باره برای اجابز مزاج رفتن دستشویی ریر پاش خالی شد بعد از بردن به بیمارستان عمل تزریق براشون انجام دادن بعد از عمل از ناحیه ران پا احساس درد دارن ولی حس ساق پا کمه میخواستم بدونم مشکلی ایجاد نمیکنه برای بهبودی چقدر طول میکشه ممنون میشم راهنمایی کنید .واقعا دست پاچه شدم
پاسخ:

بیمار باید ظرف یک ماه بعد از هر کمردرد یا درد اندام تحتانی خوب شود. اگر بیماری با تزریق هنوز خوب نشده است باید بررسی شود ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. 

سوال:
با سلام خسته نباشید .چند وقت پیش کار سنگین انجام دادن کمر درد گرفتم ب طوری نمیتونستم دولا بشم با مصرف دارو وپماد ی هفته استراحت تقریبا خوب شد میتونستم راه برم دولا بشم کاهی وقت تو حالت نشسته پشت ران.بعد ساق پای راست درد میگرفت.دیروز ی چیز سنگین بلند کردم حالا پشت ران بعد ساق پا درد میگیره تاجای ک نمیشه خابید .وبعد اروم میکنه.میخواستم بدونم با استراحت ودارو خوب میشه یا نه.بتاکاربامول ۵۰۰ مصرف کردم..
پاسخ:

سلام دوست عزیز

با توجه به درد کمر دردی که در اندام تحتانی تیر می کشد بیماری شما احتمالاً بیماری کمری می باشد. لازم است ام‌آر‌آی و نوار عصب بگیرید و پس از دیدن ام آر آی و نوار عصب برای شما برنامه ریزی درمانی ایجاد شود.

سوال:
چند روزی میشه ک ا‌ولش کمر درد شدید داشتم طوری ک نمیتونسم بلند شم بعدش پای راستم درد شدید گرفت چیکار کنم امپول شل کنندگی عضلات و پیروکسیکام هم زدم بیفایده بود..لطفا ی دارویی بگین ک دردم اروم شه ..بچه دوماه داذم ک شیر هم مبدم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دچار کمر درد می شوند و سپس درد و اندام‌ تحتانی انتشار پیدا می‌کند ، در واقع دچار درد سیاتیک شده است ، که لازم است معاینه شود و برای وی ام آر آی و نوار عصب در خواست شود و درمان‌های لازم برای وی انجام شود. بنابراین لازم است به پزشک مراجعه کنید. البته من شخصا در در دوران شیردهی کمتر دارو تجویز می کنم و بیشتر از فیزیوتراپی برای درمان بیماران استفاده می کنم. 

سوال:
سلام من حدود 10 ساله درد کمر دارم به هر دکتری مراجعه کردم فقط داروی خوراکی می دن ولی هیچ تاثیری نداره می خواستم ببینم با تزریق اپیدورال کمر درد من خوب می شه یانه ؟ ا ماه پیش ام ار دادم گفتن که دیسک و ارتروز و تنگی کانال خفیفه ممنون میشم راهنماییم کنید.
پاسخ:

با سلام دردهای کمری که به درمان های دارویی خوراکی پاسخ نمی دهند ، ممکن است با تزریق های داخل ستون فقرات پاسخ دهند. ولی باید بیمار دیده شود و همه شرایط و یافته های ام آر آی و یافته‌های معاینه بیمار کنار هم قرار داده شود تا نتیجه گیری شود. 

سوال:
سلام اقای دکتر ۵۰سالمه حدود۱۲سال قبل بخاطر کمر درد سی تی اسکن گرفتم و ام ار ای دکتر گفت دیسک مهره های ۴و۵ بیرون زدگی داره سال ۹۶ درد شدید در پای راستم اومد و چند روزی اصلاحرکت نمیتونستم بکنم که با استراحت و دارو خوب شدم الان مجددا دو سه ماهی هست که تو ناحیه گودی پایین کمرم و بعد از اون تو راه رفتن درد تو باسن وپاهام دارم گاهی تو پای راست و گاهی تو پای چپ ومجبور میشم در زمان راه رفتن که دردم شدید میشه رو پاهام بشینم و یا به جلو خم بشم که دردم اروم تر میشه و اینکه وقتی به پشت میخوابم انگشتان پاهام حس میکنم که سرد میشن و سوزن سوزن میشن وقتی به پهلو میخوابم بهتر میشم در ضمن الان یک ماهی هست که متوجه شدم پای چپم ضعیف تر و لاغر تر شده نسبت به پای راستم و اینکه تو راه رفتن و نشستن و ورزش کردن مخصوص دیسک کمر مشکلی ندارم ولی این درد و سوزن سوزن شدن اذییتم میکنه لطفا راهنمایم کنید و وقتی برای ویزیت برام معین بفرمایبد .ممنون میشم جوابم رو بدید .با تشکر فراوان
پاسخ:

بام شماره ۸۸۲۰۳۵۹۰ تماس بگیرید تا برای شما وقت داده شود.