پوکی استخوان در زنان
مقالات پربازدید
درمان پوکی استخوان در زنان جوان و عوارض ناشی از پوکی استخوان مباحث مهمی است که در این مقاله به همراه روش های تشخیص پوکی استخوان زودرس و روش های پیشگیری از پوکی استخوان را به تفضیل شرح می دهیم.

 

درمان پوکی استخوان زودرس در زنان جوان قبل از سن یائسگی

پوکی استخوان در زنان
شکل 1 - پوکی استخوان در زنان

پوکی استخوان در زنان قبل از سنین یائسگی یعنی چه؟ 

پوکی استخوان در زنان جوان یا از کم بودن توده استخوانی ، یا از افزایش از دست دادن استخوان قبل از یائسگی یا هر دو ناشی می شود.

زنان در چه سنی بیشترین تراکم استخوان را پیدا می کنند ؟

از نظر فیزیولوژیک 90 درصد رشد در 18 سالگی به پایان می رسد و بیشترین مقدار اوج توده استخوان در 30 سالگی است.

خانمها از چه سنی شروع به از دست دادن استخوان می کنند؟ 

برای اکثر زنان ، توده استخوانی تا زمان یائسگی ثابت است ، پس از یائسگی با  افزایش سن و از دست دادن استروژن ، باعث کاهش تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) می شود.

آیا میزان از دست دادن استخوان در تمام افراد به یک مقدار است؟ 

میزان از دست دادن تراکم استخوان در افراد مختلف متفاوت است. سابقه خانوادگی ، جنسیت و نژاد مسئول میزان از دست دادن توده استخوانی هستند.  

چند درصد افراد مسئول از دست دادن توده استخوانی و تراکم استخوان هستند ؟ 

رژیم های غذایی و رفتارهای ورزشی تا 25٪ مسئول هستند ولی  میزان توده استخوانی در 60 تا 70٪ موارد ژنتیکی است. 

عوارض پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان نوعی بیماری استخوان است که باعث  کاهش مواد معدنی  یا BMD و (Bone Mineral Density ) همراه با افزایش خطر شکستگی به ویژه در ستون فقرات ، مفصل ران و مچ دست است.

چگونه است دچار پوکی استخوان می شویم ؟ 

از دست دادن استخوان نتیجه عدم تعادل در تشکیل استخوان توسط استئوبلاست ها و تحلیل استخوان توسط استئوکلاست است.  هدف بیشتر درمان های پوکی استخوان تنظیم این عدم تعادل است.

تفاوت پوکی استخوان در زنان که  قبل از یائسگی با زنانی که بعد از یائسگی دچار پوکی استخوان می شوند چیست؟

در مورد پوکی استخوان در زنان جوان  قبل از یائسگی ،  حداقل نیمی از موارد  یک بیماری اولیه وجود دارد. به همین جهت  پوکی استخوان در افراد جوان پوکی استخوان ثانویه نامیده می شود. یعنی پوکی استخوان ثانویه به یک بیماری اولیه است.

علل پوکی استخوان ثانویه چیست؟ 

خانم ها از چه سنی به طور نرمال شروع به از دست دادن تراکم استخوان می کنند؟ 

در مطالعه مرکز سلامت استخوان میشیگان ، بیش از 600 زن جوان  قبل از یائسگی به مدت 6 سال پیگیری شدند ، تغییرات متنوعی در ستون فقرات کمر از نظر میزان مواد معدنی استخوان ( BMD ) نشان دادند. حدود  1.6 درصد کاهش در BMD گردن ران از اواسط 20 سالگی زنان شروع می شد. 

پوکی استخوان ثانویه به علت آمنوره (عدم قاعدگی ) در 34٪ ، بی اشتهایی عصبی (آنورکسی نوروزا ) در 16٪ ، استفاده از گلوکوکورتیکوئید در 13٪ و بیماری سلیاک در 10٪ بود.

عوامل خطرساز پوکی استخوان زودرس چیست ؟ 

 از عوامل خطرساز BMD پایین در خانم ها می توان به کاهش وزن بدن ، آمنوره (عدم قاعدگی ) ، کمبود فعالیت بدنی ، استعمال دخانیات ، کمبود کلسیم یا ویتامین D در رژیم غذایی ، سابقه شخصی یا خانوادگی شکستگی خود بخودی استخوان، بارداری های زیاد و نژاد قفقازی یا آسیایی اشاره کرد.

آیا از دست دادن تراکم استخوان در دوران شیردهی و بارداری قابل برگشت است ؟ 

 از دست دادن استخوان در دوران بارداری و شیردهی ذکر شده است. با این حال ، این از دست دادن معمولاً اندکی پس از بارداری و کامل شیردهی اصلاح می شود.

خانم ها به صورت نرمال هر سال چند درصد استخوان خود را از دست می دهند؟

زنان سالم قبل از یائسگی پس از رسیدن به اوج توده استخوانی (معمولاً در گردن استخوان ران ) سالانه 0.25% - 1٪  مواد معدنی استخوان (BMD ) را  از دست می دهند. با این حال ، هیچ ارتباطی بین این کاهش تدریجی BMD و خطر شکستگی در زنان سالم وجود ندارد.


شدت تراکم استخوان چگونه اندازه گیری می شود؟

برای پی بردن به پوکی استخوان از نمره Z استفاده می کنند. نمره Z استخوان یک فرد با با جوانان مقایسه می کند. نمره Z  پایین  ( یعنی  انحراف معیار  ۲/۵ کمتر از سایر زنان جوان ) در 0.5٪ زنان قبل از یائسگی دیده می شود.

میزان پوکی استخوان زودرس چقدر است؟ 

در یک مطالعه در اسپانیا ،  زنان اسپانیایی 20 تا 44 سال ، 0.34٪  ( یعنی ۳ نفر در هر ۱۰۰۰ نفر)  در  ستون فقرات  دچار پوکی استخوان و 0.17٪ ( یعنی  تقریبا ۲ نفر در هر ۱۰۰۰ نفر )  در استخوان ران  مبتلا به پوکی استخوان هستند. به طور کلی ، 50-90٪ زنانی که  قبل از یائسگی  پوکی استخوان دارند این پوکی استخوان ثانویه به یک اختلال است. (به عنوان مثال ، اختلالات ناشی از مصرف  گلوکوکورتیکوئید)  

در چند درصد موارد علت پوکی استخوان زودرس مشخص نیست؟

در یک  مطالعه زنانی که پوکی استخوان قبل از یائسگی داشتند  از نظر پوکی استخوان ثانویه یا  ایدیوپاتیک ( بدون علت ) مشخص ارزیابی شدند. 49٪ پوکی استخوان ایدیوپاتیک داشتند. 
در مطالعه دیگر ۱۰ تا ۵۰ درصد زنان مبتلا به پوکی استخوان ایدیوپاتیک است یعنی علل خاصی برای آن نمی توان پیدا کرد. خطر شکستگی در زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان همچنان پایین است. 

میزان شکستگی خود به ‌خودی استخوان در زنان جوان دچار پوکی استخوان زودرس چقدر است؟ 

میزان شکستگی در زنان جوان زیر 35 سال  3  شکستگی در هر 100/000  نفر در سال است ،  اما در زنان 35 تا 44 سال به 21 در 100000  نفر در سال می رسد.

اگر خانم قبل از یائسگی دچار شکستگی استخوان بشود بعد از یائسگی خطر شکستگی استخوان چند برابر می شود؟ 

فردی که شکستگی های قبل از یائسگی دارد بعد از یائسگی خطر شکستگی  1.5 تا 3 برابر افزایش  می‌یابد. وقتی 10٪  تراکم استخوان ( BMD ) کم شود خطر شکستگی دو یا سه برابر می شود.

درمان پوکی استخوان  تا چه حدی باعث کم شدن شکستگی استخوان می شود؟ 

 با این حال ، درمان هایی که منجر به افزایش 5 درصدی در مواد معدنی استخوان ( BMD ) می شود ممکن است خطر شکستگی را کاهش دهد.

شکستگی با ضربه کم یا ملایم یعنی چه؟

شکستگی با ضربه کم یعنی شکستگی دراثر سقوط از ارتفاع ایستاده یا کمتر است که معمولا با شکستگی انگشتان یا جمجمه در همراه است. بیش از نیمی از زنان (57٪) سابقه خانوادگی پوکی استخوان را گزارش کردند. 

چرا پوکی استخوان  زودرس ثانویه در زنان است قبل از دوران یائسگی باید درمان شود؟ 

 اصولا در زنانی که قبل از یائسگی مبتلا به پوکی استخوان ثانویه هستند ، BMD کمتری در ستون فقرات دارند (نمره Z: -2.39 ) ، نسبت به کسانی که پوکی استخوان ایدیوپاتیک دارند ، و این  نشانگر نیاز بیشتر به درمان در آن دسته از زنان مبتلا به پوکی استخوان با علل ثانویه است.

آیا زنان با تراکم استخوان طبیعی می توانند دچار شکستگی مهره شوند؟ 

از زنان جوانی که به دلیل شکستگی مراجعه کرده بودند ، 28٪ BMD پایین نداشتند.

تشخیص پوکی استخوان زودرس چگونه است؟ 

 برای تشخیص پوکی استخوان از نمره نمرات Z و نه از نمره T استفاده می شود ، نمرات Z کمتر از -2.0 در استخوان کمر یا استخوان ران نشانه پوکی استخوان است. برای تشخیص پوکی استخوان در این گروه  نمره Z ( مقایسه استخوان فرد با زنان جوان ) استفاده می شود. ‌
علاوه بر غلظت مواد معدنی استخوان (BMD) ، باید یک سابقه پزشکی کامل ، سابقه خانوادگی ، سابقه قاعدگی ، رژیم غذایی و ورزش ، سبک زندگی ، سابقه دارو و آزمایش خون نیز برای تعیین علت زمینه ای انجام شود. 

آیا لازم است زنان جوان سالم سنجش تراکم استخوان بگیریم؟ 

عده ای از پزشکان BMD  را در زنان جوان  سالم و بدون هیچ گونه خطر ابتلا به پوکی استخوان توصیه نمی کنند.

در چه مواردی برای زنان جوان  آزمایش سنجش تراکم استخوان انجام می‌دهیم؟ 

در زنان مبتلا به آمنوره (عدم قاعدگی ) بیش از 6 ماه تا یک سال توصیه می شود که غربالگری BMD را انجام دهند ، اگرچه نتایج باید با دقت تفسیر شود ، زیرا بسیاری از این زنان جوان هنوز به اوج توده استخوان نرسیده اند.

پیشگیری از پوکی استخوان در زنان جوان چگونه است؟ 

اغلب پزشکان توصیه می کنند که زنان 18 تا 50 ساله باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم و 600 IU ویتامین D مصرف کنند. ورزش منظم تحمل وزن نیز با افزایش BMD همراه است.  سایر عوامل توصیه شده در سبک زندگی اجتناب از استعمال دخانیات و الکل و محدود کردن مصرف کافئین است.

پیشگیری از پوکی استخوان
شکل 2 - پیشگیری از پوکی استخوان

مورد مصرف  کلسیم ، ویتامین D و افزایش فعالیت بدنی در پیشگیری از پوکی استخوان موثر است؟ 

یک بررسی سیستماتیک در زنان در سنین قبل از یائسگی (میانگین سنی 36 سال) با پوکی استخوان ایدیوپاتیک تأثیر مثبتی نشان دادند. نیمی از زنان سابقه خانوادگی پوکی استخوان داشتند و 25٪ آنها شکستگی  داشتند. نمرات Z در ابتدا 2-  در ستون فقرات و 1/7-  در استخوان ران بود ، که مطابق تعریف ، توده استخوان کم است.

آیا تغییر سبک زندگی می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت استخوان داشته باشد؟ 

بیش از نیمی از زنان به جای استفاده از مکمل ، کلسیم را از طریق رژیم غذایی افزایش داده اند. همه افراد از افزایش فعالیت بدنی داشتند.افزایش قابل توجه 1.9٪ سنجش تراکم استخوان ستون فقرات  و 5.6٪ افزایش در سنجش تراکم استخوان ران  پس از 3 سال  مشاهده شد. این  مطالعه  نشان می دهد که تغییر سبک زندگی می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت استخوان داشته باشد.

اثرات ورزش برای جلوگیری از پوکی استخوان چقدر است؟ 

تمرینات پیاده روی ، پریدن و مقاومت باعث افزایش 1.2-2.6 درصدی تراکم استخوان ران در سال می شود. در حالی که تمرینات مقاومتی و وزنه برداری افزایش 0.02 درصدی BMD ستون فقرات  در زنان سالم یائسه را نشان می دهد.

عدم انجام ورزش  چه اثری بر پیدایش پوکی استخوان زودرس دارد؟ 

در یک مطالعه بر روی زنان یائسه مبتلا به آرتریت روماتوئید در برزیل (71 نفر = سن متوسط ​​38 سال) با 29 نفر فرد سالم به عنوان گروه کنترل ، در زنان کم تحرک خطر ابتلا به استئوپنی ( کم شدن تراکم استخوان ) بیشتر است. زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید ممکن است به دلیل درد و تغییر شکل های مرتبط با روند بیماری ، ورزش را محدود کنند. به طور کلی ، این نتایج از این ایده حمایت می کنند که افزایش ورزش در حد تحمل می تواند تأثیر مثبتی بر BMD در زنان قبل از یائسگی داشته باشد.

بهترین درمان پوکی استخوان چیست؟ 

انجمن غدد درون ریز بالینی آمریکا ، بیس فسفونات های آلندرونات ، ریزدرونات و زولدرونیک اسید و دونوزوماب را به عنوان درمان های خط اول پوکی استخوان در زنان یائسه توصیه می کند.  ایباندرونات به عنوان یک عامل خط دوم ، رالوکسیفن خط دوم یا سوم و کلسی تونین به عنوان یک درمان خط آخر توصیه می شود. 

چه موقع درمان پوکی استخوان از تری پاراتید استفاده می کنیم؟ 

تري پاراتيد براي خانم هايي كه با بيس فسفونات بهبود نیافته اند يا خطر شكستگي بسيار بالايي دارند توصيه مي شود.  

عوارض جانبی داروهای پوکی استخوان از قبیل بی فسفونات ها چیست؟ 

بی فسفونات های خوراکی با عوارض جانبی دستگاه گوارش (GI) مانند سوزش معده ، سوهاضمه و تحریک مری همراه هستند. بیس فسفونات های وریدی (IV) با علائم شبیه آنفولانزا (تب و درد عضلانی) همراه هستند ، به خصوص با اولین تزریق تقریباً در یک سوم زنان دیده می شود. خرابی استخوان فک یا استئونکروز فک (ONJ) ​​با استفاده از بیس فسفونات همراه است ، اما به طور کلی بیشتر با نوع وریدی یا در موارد مصرف بیس فسفوناتها در دوزهای بالاتر دیده می شود. 
حالت تهوع و افت فشار خون در خانمهایی که از تری پاراتید استفاده می کنند ، گزارش  شده است.  تزریق کلسی تونین ممکن است با حالت تهوع ، واکنش های موضعی ، تعریق و گرگرفتگی همراه باشد.

آیا درمان‌های پوکی استخوان یا حامل مجاز است؟ 

خطرات درمان پوکی استخوان در زنان باردار یا شیرده باید در نظر گرفته شود. بیس فسفونات ها خطر بارداری گروه C در تقسیم بندی FDA در ایالات متحده را دارند و استفاده از بی فسفونات ها بدون جلوگیری از  قرص بارداری در زنان جوان توصیه نمی شود.گزارش های موردی از دو زن مبتلا به استئوژنز ایمپرفکتا که تحت درمان با بی فسفونات ها قرار گرفته اند و حامله شده اند  هیپوکلسمی را در یک نوزاد و پای چلاق Club Foot  در نوزاد دیگر گزارش شده است. نگرانی همچنین به دلیل طولانی بودن مدت زمان اختلاط بیس فسفونات در استخوان وجود دارد.

درمان پوکی استخوان زود رس  در زنان جوان مبتلا به سرطان پستان 

چرا خانم های جوان پس از درمان سرطان سینه دچار پوکی استخوان  زود رس میشوند ؟ 

درمان سرطان پستان با آنالوگهای هورمون آزاد كننده گنادوتروپین مانند تاموکسیفن و آروماتاز ​​با از دست دادن استخوان همراه است. استفاده از این داروها در زنان باعث ایجاد حالت هیپوگنادال می شود و منجر به کاهش سریع استخوان و پوکی استخوان زودرس تا 13٪ در سال اول درمان می شود ، که اغلب شدیدتر از از دست دادن استخوان مربوط به سن آنهاست. 


مصرف تاموکسیفن در زنانی که یائسه شده اند با زنانی که یائسه نشده اند و جوان هستند چه تفاوتی دارد؟ 

اگر چه تاموکسیفن در زنان یائسه با افزایش تراکم استخوان یا BMD همراه است ، ولی در سنین قبل از یائسگی ، به دلیل اثرات آنتاگونیست در استخوان در حضور استروژن ( یعنی اثر ضد هورمون زنانه یا  استروژن ) با کاهش تراکم استخوان ران در زنان قبل از یائسگی همراه است.  

میزان نکروز ( یعنی تخریب ) استخوان فک در زنانی که مبتلا به سرطان هستند و بی فسفونات مصرف میکند چقدر است؟ 

نگرانی های بیشتری برای ایجاد نکروز استخوان فک در بیماران سرطانی دریافت کننده بی فسفونات و نیز زنان مبتلا به پوکی استخوان زودرس وجود دارد. یک بررسی سیستماتیک گزارش کرده است که 6-10٪ بیماران سرطانی که بیس فسفونات دریافت می کنند ممکن است در طی 2-3 سال دچار نکروز استخوان فک  شوند.

بهترین درمان برای افرادی که سرطان پستان دارند  و دچار پوکی استخوان زود رس می شوند چیست؟ 

توصیه می شود بیماران مبتلا به سرطان پستان هر 6 ماه تحت درمان با مهارکننده های آروماتاز ​​جهت درمان پوکی استخوان با زولدرونیک اسید 4 میلی گرم  درمان شوند. 

کدام یک از داروهای ضد پوکی استخوان  زود رس در درمان بیماران سرطان پستان به کار نمی روند ؟ 

رالوکسیفن در زنانی که سابقه سرطان پستان دارند و تحت درمان با تاموکسیفن قرار گرفته اند ، توصیه نمی شود. استروژن و تری پاراتید نیز به دلیل پتانسیل افزایش سرطان یا متاستازها توصیه نمی شوند.

زولدرونیک  اسید چقدر در  درمان پوکی استخوان مربوط به سرطان پستان موثر است؟ 

یک آزمایش اثر زولدرونیک اسید به میزان 4 میلی گرم وریدی را ارزیابی می کند. در عده‌ای از بیماران که قبل از یائسگی و  بالای 40 سال ( میانگین سنی: 44-45 سال ) که تحت شیمی درمانی برای سرطان پستان بودند هر 6 ماه در این زنان  سنجش تراکم برای ارزیابی  BMD انجام شد. همه زنان روزانه 500 میلی گرم کلسیم و ویتامین D  واحد 1000 IU مصرف می کردند.  
پس از 12 ماه ، تراکم استخوان در گروه اسید زولدرونیک  نه تنها تراکم استخوان کاهش نیافت بلکه 1.1٪  افزایش یافت و در حالیکه در گروه شاهد 7.5٪ کاهش یافت.

بهترین درمان برای پوکی استخوان در زنان مبتلا به سرطان پستان چیست ؟ 

مطالعه  فوق فواید زولدرونیک اسید در حفظ   و بهبود تراکم استخوان  در زنان مبتلا به سرطان پستان را نشان می دهد.

درمان پوکی استخوان در کسانی که سرطان روده بزرگ یا سرطان سینه دارند و از گوزر لین استفاده می‌کنند چیست؟ 

در  یک مطالعه در اتریش استفاده از گوزرلین در ترکیب با مهارکننده های آروماتاز ​​را در سرطان پستان و سرطان روده بزرگ بررسی کردند.گوسلرلین با از دست دادن 5٪ تراکم استخوان یا BMD در زنان قبل از یائسگی همراه است و مهارکننده های آروماتاز ​​نیز با از دست دادن  استخوان در طی 2 سال همراه هستند.  
در ابتدا ،تراکم استخوان در هر دو گروه 0.7 گرم در سانتی متر مربع بود. زنانی که زولدرونیک اسید دریافت نکردند ، در طول 3 سال دچار کاهش تراکم استخوان شدند. با این حال ، کسانی که زولدرونیک اسید دریافت کرده بودند، تغییر قابل توجهی در تراکم استخوان طی 3 سال نشان نداده اند.

عوارض زولدرونیک اسید چیست؟ 

عوارض جانبی اسید زولدرونیک گزارش شده لرز ، آرترالژی و میالژی در گروه در زمان تزریق بود.
از نظر آماری طبق مقاله فوق درد استخوان در 36٪ ، درد مفاصل یا آرترالژی در 28٪ و تب در 11٪ از زنانی که اسید زولدرونیک دریافت کرده اند گزارش شد. در این مطالعه هیچ گزارشی از نکروز استخوان فک یا شکستگی برای هیچ زنی گزارش نشده است.

آیا مطالعه طولانی مدت ۵ ساله برای موثر بودن اسید اوریک در درمان پوکی استخوان بیماران مبتلا به سرطان و شیمی درمانی وجود دارد؟ 

مطالعه فوق 3 ساله بود. پیگیری 2 سال پس از اتمام مطالعه انجام شد ، و زنانی که اسید زولدرونیک دریافت نکردند ، روند کاهشی تراکم استخوان BMD را ادامه داده بودند ، در مجموع 6.6 درصد از  تراکم استخوان را از دست دادند. کسانی که در گروه زولدرونیک اسید بودند ،  نه تنها کاهش تراکم استخوان نداشتند بلکه افزایش در تراکم استخوان داشتند. دو شکستگی توسط زنان در گروه دارونما گزارش شد ، و هیچ شکستگی در گروه اسید زولدرونیک نبودند. نتیجه کلی اینکه در زنان در معرض ابتلا به پوکی استخوان در حالی که تحت درمان سرطان پستان بودند ، استفاده از زولدرونیک اسید برای محافظت از استخوان یا اثبات BMD پایدار بیش از 5 سال در مقایسه با کاهش شدید در گروه دارونما پشتیبانی شد.

آیا زولدرونیک اسید در  درمان پوکی استخوان زودرس در زنانی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند موثر است؟ 

زولدرونیک اسید همچنین از نظر پیشگیری از دست دادن استخوان در زنانی که تحت شیمی درمانی به علت سرطان پستان قرار گرفته اند ، ارزیابی شد. زنان قبل از یائسگی با تشخیص سرطان پستان هنگام شیمی درمانی در  یک گروه ، اسید زولدرونیک 4 میلی گرم وریدی داده شد و به گروه دیگر بجای اسید زولدرونیک دارونما به مدت 1 سال  داده شد. میانگین سنی شرکت کنندگان 42 سال بود و روزانه به همه بیماران هر دو گروه 1000 میلی گرم کلسیم و IU 400-800 (واحد) ویتامین D داده شد. در ابتدا ، نمرات Z ( نمره زد)  0،2 بود ۰ پس از 12 ماه ، نتیجه آزمایش تراکم استخوان  به این ترتیب بود که دانسیته استخوانی  در گروه دارو  1.5٪ کم شده بود. در مقایسه تراکم استخوان در گروه اسید زولدرونیک  0.4٪ افزایش یافته بود. هیچ گزارشی از نارسایی کلیه یا نکروز استخوان فک با درمان با بی فسفونات وجود ندارد. با این حال ، 47٪ از ناراحتی چشم شکایت داشتند که تفاوت معنی داری با دارونما داشت . این مطالعه بیشتر سود زولدرونیک اسید را برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنانی که تحت شیمی درمانی سرطان پستان هستند ، توصیف می کند.  

برای درمان پوکی استخوان در زنان یائسه ای که به مبتلا سرطان پستان می‌شوند می توان از Risedronate استفاده می‌کنیم؟ 

ریزدرونات Risedronate برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان یائسه مبتلا به سرطان پستان مورد آزمایش قرار گرفت. همه بیماران روزانه 600 میلی گرم کلسیم و ویتامین (د)  400 IU دریافت کردند.در زنانی که برای شیمی درمانی برای سرطان پستان آماده می شدند ، به مدت 1 سال به طور تصادفی ، یک گروه 35 میلی گرم در هفته ریزدرونات و گروه دیگر دارونما دریافت کردند. BMD در ابتدا ی مطالعه 1.2 گرم بر سانتی متر مربع بود. پس از 1 سال ، تغییر در BMD در گروهی  Risedronate  مصرف می کردند.

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن