اعمال جراحی کم تهاجمی دیسک کمر
مقالات پربازدید
اعمال کم تهاجمی یا اعمال بسته کمر اعمالی هستند که بدون ایجاد برش در پوست معمولا از طریق ایجاد یک سوراخ با کمک سوزن انجام میشوند و سپس اشعه لیزر ، گاز اوزون ، دستگاه هیدرجت یا اندوسکوپ وارد فضای دیسکی میشوند و دیسک از طریق دارو چروکیده میشود و در عمل آندوسکوپی قطعه ای که روی عصب فشار می اورد برداشته می شود .

 

عمل جراحی کم تهاجمی دیسک کمر

تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال کمر جهت تسکین درد کمر و پا انجام می‌شود.  مصرف داروهای ضدالتهاب  خوراکی باعث می‌شود که این داروها اولاً وارد سیستم کبدی شده و کبد فعل و انفعال  بر روی آنها انجام دهد .سپس مقدار کمی از آنها در داخل خود به جریان می‌افتند . پس از انتشار دارو در جریان خون حدود 10% دارو به ناحیه ای   که در آن التهاب وجود دارد مثلاً به  کمر وارد می‌شود . دارو پس از مدتی توسط کبد از بین می‌رود ( اصطلاحاً متابولیزه )می‌شود . بنابراین وقتی که شما یک داروی ضد التهاب مانند قرص دیکلوفناک مصرف می‌کنید لازم است که هر روز آن را مصرف کنید . دانشمندان به این فکر افتادند که اگر بتوانند این داروی ضد التهاب  را در محلی که التهاب ایجاد شده است یعنی در محل کمردرد وارد کنند قاعدتاً صد  در صد به محل ایجاد التهاب می‌رسد از طرفی دارو وارد کبد نمی‌شود که متابولیزه شده و از بین برود . به همین علت تزریق اپیدورال در پزشکی وارد شد و روز بروز موارد مصرف آن بیشتر می‌شود . تزریق  اپیدورال باید در اتاق عمل و تحت دستگاه فلوروسکوپی انجام شود . بعضی از پزشکان به جای استفاده از دستگاه فلوروسکوپی از دستگاه سونوگرافی برای  این کار استفاده میکنند .  برای تزریق اپیدورال از داروهای ضد التهاب مانند  تزریق کورتن ، اوزون استفاده میکنند  تزریق در اطراف  رشته عصبی اصطلاحاً PRT   نامیده می‌شود تزریق اپیدورال و تزریق  اطراف ریشه عصبی علاوه بر اثر درمانی ، اثر  تشخیصی نیز دارد  . به عبارت دیگر وقتی فردی پس از  تزریق اپیدورال یا تزریق دور یک رشته عصبی  بهبود یابد ، نشان می‌دهد که درد از کدام ساختمان کمر ایجاد شده است  که اصطلاحاً مولد درد یا ژنراتور درد نامیده می‌شود ، و در درمان‌های بعدی با اطمینان بیشتری می‌توان بیمار را عمل کرد.

تزریق در اطراف  رشته عصبی یا  Periradicular Therapy (PRT)

در این روش اطراف یک   ریشه  عصبی مانند ریشه  عصبی پنجم کمری تزریق می‌شود . به طور اختصاصی درد بیمار در مسیر آن رشته عصبی  بهبود می‌یابد . این تزریق  نیز باید در زیر دستگاه سی‌تی‌اسکن یا دستگاه فلوروسکوپی انجام بگیرد . این تزریق  نیز هم  جنبه تشخیصی و هم  درمانی دارد .

تزریق در داخل فستها  ( Intrafacet injection ) 

در ستون فقرات کمری  هر مهره  به مهره  بعدی در جلو    توسط ساختمانی  به نام دیسک و در عقب  توسط  دو مفصل به نام فست ( Facet )دیگر متصل می‌شود.  بیماری فستها  یا مفاصل ستون فقرات نیز می‌توانند مانند بیماری دیسک  درد  در اندام‌های تحتانی ایجاد کنند . به همین دلیل برای درمان بیماری فست ها داخل آنها ماده ضدالتهاب  تزریق می‌شود .

به طور کلی تزریق اپیدورال یا تزریق داخل فست ها یا  اطراف ریشه عصبی  همان طور که در بالا گفته شد هم برای تشخیص و هم برای درمان به کار می‌روند .

تزریق داخل دیسک کمر

تزریق داخل  دیسک یک عمل بسته یا عمل کم تهاجمی  رایج  برای دیسک کمر است که توسط جراحان ستون فقرات انجام میشود 

مدت‌ها  آرزوی  بشراین بود که بتواند بدون باز کردن کمر و شکاف دادن ساختمان‌های آن به داخل فضای دیسکی دسترسی پیدا کند. با کوشش  دانشمندان  بالاخره این امر محقق شد . یکی از دانشمندانی که در این راه زحمات بسیار زیادی کشید و از پیشگامان تزریق داخل دیسک  می‌باشد ، یک جراح اعصاب ایرانی مقیم آمریکا به نام آقای دکتر پرویز کامبین می‌باشد . ایشان  پس از مطالعات زیاد برای ساختمان مهرهایی کمری راهی برای ورود سوزن به داخل فضای دیسک پیدا کردند که اصطلاحاً مثلث کامبین  نامیده می‌شود  . وارد شدن به فضای داخل دیسک باید تحت دستگاه فلوروسکوپی یا سی‌تی‌اسکن باشد. پس از وارد شدن به داخل فضای دیسکی دانشمندان مقداری ماده ضد التهاب مانند گاز اوزون یا الکل ژل شده که اصطلاحاً دیسکو ژل نامیده می‌شود و اشعه لیزر با طول موج‌های مختلف را وارد می‌کنند . این مواد با واکنش‌های مولکولی که با ساختمان‌های داخل دیسک  که اکثراً از جنس   کلاژن هستند باعث کاهش فشار داخل دیسک  و نیز کاهش  حجم و جمع شدن دیسک می‌شوند . البته اشعه لیزر  اثرات گرمایشی نیز دارد یعنی با ایجاد گرما باعث تأخیر دیسک و کاهش حجم دیسک و جمع شدن آن میشود  . اخیراً مته های  آبی نیز برای  این کار استفاده شده است . در این  روش از راه سوزن  مخصوصی  آب با فشار زیاد در داخل دیسک  زده می‌شود و سپس ساکشن می‌شود و قطعاتی  دیسک کمر را با خود بیرون می‌آورد . همان‌طور که می‌دانید با  اره ها و مته های آبی   می‌توان موزاییک و سنگ را برید .

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن