پرسش و پاسخ مربوط به ستون فقرات

بارگزاری مجدد
سوال: ( زهره الف )
سلام وقت بخیر کارمند بانک هستم و ساعات زیادی روی صندلی مینشبنم مدت زیادی است حدود دو سال که هنگام برخاستن از زمین کمرم خم میمونه و نمیتونم راه برم و باید مفصل رانم را ماساژ بدم که راست بشه لطفا راهنمایی ام کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
یمارانی مانند شما که هنگام برخاستن از زمین مدتی کمرشان خم می شود بعد به تدریج باید کمر خود را صاف کنند ، دچار بدکارکردن ستون فقرات هستند. اینگونه بیماران لازم است معاینه و سپس ام آر آی یا تست های تشخیصی دیگر بگیرند. بد کار کردن ستون فقرات می تواند مقدمه ای برای ایجاد بیماری دیسک کمر باشد. اگر ساعات زیادی روی صندلی هستید توصیه می شود که هر نیم ساعت به مدت ۲ تا ۳ دقیقه برخیزید و ستون مهره های خود را کمی حرکت دهید ، خم راست شوید و سپس بنشینید و به کار خود ادامه دهید.

سوال: ( مهتاب گلستان )
درود برشما و سپاس فراوان از شما من در ناحیه گردن و پایین کمر سالها دیسک دارم و باهاش کنار میام و مدتی قبل فشار خون داشتم فکرکنم عصبی بود فشارم تنظیم شده بود و ماهها قرص با نظر پزشک ارام ارام قطع کرده بودم ،اما مدتی بود پشت قفسه سینه بالای کمر اذیت میکرد گاهی گرم میکردم ارام میشد اما حس میکردم سرگیجه خفیف دارم ،گاهی تو سرم سوزن سوزن میشد و حتی گاهی فشار رو فکم حس میکردم اما علتش نمیدونستم تا حدودا بیست روز پیش که بخاطر استفاده از تشک غیر طبی به این دیسک فکر کنم آسیب رسید بود ،عصر بود حس کردم گرمم شده بعد چند دقیقه یخ کردم بدنم داشت یخ میزد تو قلبم احساس میکردم داره یخ میزنه و ضربان قلبم بشدت بالا رفت و فشارم گرفته بودن حدود هجده بود سریع قرصم بهم دادن و تا اورژانس اومد اونم قرص زیربونی داد و خودم براساس تجربه قبل سریع تو کمرم کیسه اب گرم گذاشتم کم کم ضربانم بهتر شد و فشارم تنظیم شد ،بخاطر کرونا بیمارستان نرفتم ،چون در منزل بیمار با شرایط خاص داریم ترسیدم ،از اون روز دو بار باز چنین شدم تا تو کمرم گرم میکنم اروم میشم البته اگر زود گرم کنم تا ضربان و فشار ناگهان بالا نرفته ،ایا این افزایش ناگهانی فشار و ضربان میتواند مربوط به دیسک کمر قسمت بالای کمر پشت قفسه سینه باشد ،ممنون میشم منو راهنمایی کنین ،یک دنیا ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائمی که شما ذکر می کنید معمولاً در بیماری‌های ستون فقرات کمتر دیده می شود. قاعدتاً هر بیماری که درد در ستون فقرات دارد باید ام آر آی بگیرد تا بیماری های ستون فقرات در وی اثبات یا رد شود. 

سوال: ( علی ملک شاهی )
باسلام، اینجانب 53 سال دارم در کودکی فلج اطفال گرفتم و پای چپم 9 سانت کوتاه است کمرم به شدت درد می کنه و اسکولیوز دارم اکثر دکترها جراحی نمی کنند چون لگنم کج شده و الان درد می کشم و به پاهام می زنه و بی حس می شوم. ممنون راهنمایی فرمایید.
پاسخ:

سلام ، یکی از معضلاتی که پس از فلج اطفال به وجود می آید همین کوتاه شدن پا، لاغر شدن اندام های تحتانی و به علت و اسکولیوز است. بیمارانی که دچار این گونه مسائل هستند معمولاً نتیجه جراحی در آنها مطلوب نیست زیرا علت عمده درد آنها بد راه رفتن است و لنگ زدن است. برای این گونه از بیماران بهترین درمان تزریق های داخل ستون فقرات و فیزیوتراپی و دارو می باشد. با یکی از مهمترین ارکان درمان اینگونه بیماران اصلاح کردن راه رفتن و گام برداشتن آنها می باشد. مثلاً اگر بتوانیم با کفش طبی ۹ سانت کوتاهی را به ۵ سانت برسانیم بازهم بیمار بهتر راه خواهد رفت. چون این بیماران سالها با این شیوه راه رفتن عادت کرده اند. برای راه رفتن درست باید به تدریج کوتاهی پایا ها با کفش طبی اصلاح شود.

سوال: ( نازنین بهاریان )
سلام اقای دکتر من ۳۹ سال دارم دارای انحراف ستون فقرات هستم مادرزادی که الان باعث پیچیدن ستون فقرات و لگن شده ۲ ماه هست درد دارم با فیزیو تراپی بدتر شدم در ام ار ای یک نکته مشکوک دیدن بابت عصب ولی نوار عصب نرمال بود حالا من چرا درد دارم نمی دونم با مسکن و امپول کم نشده
پاسخ:

سلام دوست عزیز

انحراف ستون فقرات به علت بیماری های مادرزادی معمولاً نیاز به عمل جراحی دارد. بنابراین لازم است اما را شما دیده شود تشریف بیاورید شما را ببینیم.

سوال: ( رضایی )
سلام سه سال پیش بعداز سانحه تصادف دچار شکستگی مهره تی ۱۲ و شکستگی ساق پای راست هم درشت نی و هم نازک نی شدم به گفته پزشک شکستگی مهره به طور معجزه آسایی چند ماه بعد خوب شد ولی ساق پا جراحی و از هر دوسمت به پای راستم پلاتین گذاشتن بعد از یک سال و نیم پلاتین ها را خارج کردند اما الان که یک سال و نیم از خارج کردن آنها می‌گذرد مچ پای من بسیار درد می‌کند وخشک شده است تحمل این همه درد برایم خیلی سخت است علت چیست باید چه کار کنم ممنون از شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز

بیماری های دیسک کمر انواع مختلف دارد بنابراین باید تشریف بیاورید تا معاینه و اقدامات تشخیصی لازم برای شما انجام شود.

فیلتر کردن مطالب بر اساس دسته بندی

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن