عوارض عمل جراحی
مقالات پربازدید
بازگشت درد پس از عمل جراحی می تواند ناشی از ۱- ضعیف شدن عضلات ستون فقرات ۲- بیرون زدگی مجدد دیسک در همان محلی که قبلا عمل شده بود ۳ - در محل دیسک دیگری مثلا دیسک پایین تر یا بالاتر از دیسکی که قبلا عمل دیسک انجام شده اتفاق بیافتد. ۴-تشکیل استخوان جدید در لبه مهره که استئوفیت نامیده می شود و به نخاع شما فشار وارد می کند. ۵-نسج جوش گاهی یا بافت فیبروز که اسکار نامیده می‌شود،

 

عوارض عمل جراحی

مهمترین عارضه عمل جراحی عدم بهبود کامل درد یا برگشتن درد از مدتی پس از عمل می باشد.

جراحی دیسک کمر به طور کلی در۸۰ درصد افراد در تسکین علائمی مانند درد پا و بی حسی موثر است. با این حال، برخی از افراد پس از جراحی همچنان علائم خود را دارند یا در عرض چند سال پس از جراحی دوباره علائم را بروز می دهند.

بازگشت درد پس از عمل جراحی می تواند ناشی از ۱- ضعیف شدن عضلات ستون فقرات ۲- بیرون زدگی مجدد دیسک در همان محلی که قبلا عمل شده بود ۳ - در محل دیسک دیگری مثلا دیسک پایین تر یا بالاتر از دیسکی که قبلا عمل دیسک انجام شده اتفاق بیافتد. ۴-تشکیل استخوان جدید در لبه مهره که استئوفیت نامیده می شود و به نخاع شما فشار وارد می کند. ۵-نسج جوش گاهی یا بافت فیبروز که اسکار نامیده می‌شود، در اطراف اعصاب نیز ممکن است گاهی اوقات پس از جراحی ایجاد شود که می تواند باعث فشار بر روی ریشه های عصبی بشود و همان علائم دیسک کمر را ایجاد کند.

معمولاً در صورت عود علائم، ابتدا درمان‌های غیرجراحی، مانند فیزیوتراپی، توصیه می‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است نیاز به جراحی باشد. عمل های تکراری نسبت به جراحی های بار اول خطر و عوارض بیشتری دارند.

 پیدایش بافت اسکار یا بافت فیبروز در اطراف ریشه عصب پس از انجام عمل جراحی نادر است. بستگی به روش جراحی ، مهارت جراح و ژنتیک بدن فرد دارد. هیچ راه  موثری برای جلوگیری از اسکار و چسبندگی در اطراف اعصاب وجود ندارد. با این حال، می توانید با انجام تمرینات منظم طبق توصیه فیزیوتراپیست خود پس از جراحی، خطر ایجاد جای زخم را کاهش دهید. البته بعضی از جراحان با استفاده از سوزن های خاصی که در فضای اپیدورال حرکت می دهند و مواد خاصی که در فضای اپیدورال تزریق می کنند می توانند چسبندگی ها را تا حد امکان آزاد کنند.

 

عارضه در 339 جراحی درصد
فلج عصبی 5 مورد 1.5 %
آمبولی ریه 1 مورد 0.29 %
لخته شدن خون در پا 2 مورد 0.6 %
صدمه ورید ایلیاک و مرگ 1 مورد 0.29 %
پاره شدن دورمر 12 مورد 3.48 %
بد قرار گرفتن پیج در اندام تحتانی 6 مورد 1.7 %
عفونت زخم 11 مورد 3.19 %
همانوم 1 مورد 0.29 %
جمع 39 مورد 11.34 %

عوارض عمل جراحی 339 بیمار

 

بعد از 2 سال

80 % از بیماران (271 بیمار) در پرسشنامه عمل را عالی ذکر کرده اند و گفته اند به دیگران توصیه میکنند عمل کنند.

12 % از بیماران (40 بیمار) نتیجه عمل را متوسط ذکر کرده اند و از عمل ناراضی بوده اند.

8 % از بیماران (27 بیمار) نتیجه عمل را بد ذکر کرده اند و از عمل بسیار ناراضی بوده اند.

در کل 80% بیماران راضی و 20% عمل های مجدد نیاز دارند و یا اصلا خوب نمیشوند و یا بدتر می شوند.

عفونت

 یکی از شایع ترین عوارض عمل جراحی، عفونت محل عمل است. معمولاً با آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توان آن را با موفقیت درمان کرد. احتمال عفونت در بیمارانی که دیابت دارند یا از استروئیدها استفاده می کنند بیشتر است.

حال سوال این است که اگر در اتاق عمل همه چیز استیل است پس چرا عفونت به وجود می آید؟ جواب این است که معمولاً بر روی سطح پوست تمام افراد همیشه مقداری میکروب زندگی می‌کنند. میکروب های سطح پوست، ممکن است از طریق تزریق داروهای مختلفی که در داخل وریدی بیمار و یا عضلانی انجام می شود ، ممکن است این میکروب ها وارد بدن بشوند ، در  فردی که مورد عمل جراحی قرار نگرفته است معمولاً میکروب ها توسط دفاع بدن خورده میشود .ولی وقتی که عمل جراحی انجام می شود منطقه‌ای که مورد عمل قرار گرفته است،  لحاظ ایمنی ، منطقه ضعیفی است.  بنابراین میکروب در آنجا رشد می کند. اصولاً لخته خون محیط بسیار مناسبی برای رشد میکروبها هستند. و اساس جوش خوردن یک زخم وجود همین لخته خون است. برای جوش خوردن زخم در هر زخم جراحی ،مقداری لخته خون در محل عمل و در سر رگ هایی که بریده شده اند وجود دارد.

 مسئله دوم هوای اتاق عمل می باشد که معمولاً غیر استریل است و زخمی که باز می شود یک یا دو ساعت در معرض هوای غیر استریل قرار میگیرد.

 لخته شدن خون

 خطر ایجاد لخته خون پس از جراحی دیسک کمر، به ویژه در ساق پای بیمار و یا ورید های داخل لگن وجود دارد. این به ترومبوز وریدی عمقی معروف است.  Deep Vein Thrombosis می تواند باعث درد و تورم در پای بیمار شود و در موارد نادر ممکن است منجر به مشکل جدی به نام آمبولی ریه شود. در آمبولی ریه ، یک تکه از لخته خون می شکند و به ریه می رود و یکی از رگ های خونی ریه ها را مسدود می کند. آمبولی ریوی در صورت عدم درمان می تواند باعث مرگ شود.

حرکت دادن پاها پس از انجام عمل جراحی یا پوشیدن جوراب های فشرده برای کمک به بهبود جریان خون ، می تواند خطر ایجاد لخته خون را به میزان قابل توجهی کاهش داد.  

پارگی دورمر یا پرده اطراف ریشه های عصبی 

 خطر ایجاد پارگی دورمر در طول انواع جراحی ستون فقرات وجود دارد. دورا یک کیسه محتوی آب است که طناب نخاعی و اعصاب نخاعی را می پوشاند. اگر پارگی در زمان جراحی شناسایی و ترمیم نشود، می تواند منجر به نشت مایع مغزی نخاعی پس از عمل شود.

 جراح در صورت وقوع پارگی ، پارگی را با بخیه می بندد. در بیشتر موارد ، ترمیم با موفقیت انجام می شود و هیچ مشکل دیگری پیش نمی آید. با این حال، ممکن است در تعداد کمی از موارد جراحی مجدد مورد نیاز باشد.

نشت مایع مغزی نخاعی

در طی جراحی دیسک کمری ، خطر آسیب تصادفی به پوشش عصب یا دورا وجود دارد که می‌تواند منجر به نشت مایع مغزی نخاعی شود. در این صورت پس از عمل جراحی از محل زخم مایع شفاف و بدون رنگی خارج میشود.

اگر پارگی دورا یا پرده دور اعصاب در حین عملیات کشف شود، وصله و دوخته می شود.  با این حال، گاهی اوقات نشت‌های کوچک فقط پس از عمل آشکار می‌شوند و باعث ایجاد مشکلاتی مانند سردرد و نشت زخم می‌شوند. درمان خروج مایع مغزی نخاعی از زخم ، ابتدا استراحت مطلق و انجام ال پی است در صورتیکه ظرف یک هفته خروج مایع بند نیاید ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد باشد.

زخم های صورت و از دست دادن بینایی

در طول جراحی دیسک کمر بیمار به روی شکم خوابانده می‌شود و مورد عمل جراحی قرار می گیرد. بنابراین در حین انجام عمل ممکن است روی پیشانی و چانه بیمار زخم شود. متخصص بیهوشی به طور مرتب بررسی می کند تا مطمئن شود که مشکلی ایجاد نمی کند، اما بسیاری از افراد با صورت کمی پف کرده از بیهوشی بیدار می شوند. در برخی موارد، زخم قرمز روی پیشانی یا چانه ایجاد می‌شود که ممکن است چند روز طول بکشد.

آسیب عصبی و فلج

برخی از بیمارانی که تحت عمل جراحی رفع دیسک کمر قرار می‌گیرند، در نتیجه عمل، دچار بی‌حسی یا ضعف جدیدی در یک یا هر دو پا می‌شوند. فلج یک عارضه غیرمعمول، اما جدی است که می تواند درحین جراحی دیسک کمر رخ دهد.

 آسیب های عصبی و فلج می تواند به دلیل مشکلات مختلف ایجاد شود، از جمله:

خونریزی در داخل ستون فقرات (هماتوم نخاعی اکسترادورال) نشت مایع نخاعی (دوروتومی اتفاقی) آسیب تصادفی به رگ‌های خونی که نخاع و ریشه‌های عصبی را تغذیه می‌کنند در هنگام جابجایی اعصاب در حین جراحی دیسک کمری. 

مرگ

مانند همه انواع جراحی، خطر مرگ در حین یا بعد از عمل جراحی دیسک کمر وجود دارد، اگرچه این امر نادر است. لخته شدن خون، واکنش بد به داروی بیهوشی و از دست دادن خون زیاد حین جراحی، صدمه عروق بزرگ داخل شکم مانند شریان و وریدهای ایلیاک و یا شریان آئورت همگی می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن