اوزون
مقالات پربازدید
اوزون در واقع مولکولهای سه تایی اکسیژن است. اوزون ماده مناسبی برای درمان دیسک کمر و گردن است.اوزون تراپی دیسک کم یکی از جدیدتریین متدهای درمانی غیرجراحی دیسک کمر بوده و امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اوزون تراپی
شکل 1 - اوزون تراپی

اوزون تراپی چیست؟

اوزون در واقع مولکولهای سه تایی اکسیژن است. در حالت عادی مولکول های هوا از دو اتم اکسیژن درست شده اند ، به همین جهت هوا ماده ایی خنثی است. اما وقتی مولکولهای هوا سه اتمی می شوند یعنی هوا بجای اینکه O2 باشد می شود بار منفی پیدا می کند و دیگر ماده خنثی نیست. بلکه باعث تخریب سلولهای زنده می شود. به همین جهت اوزون ماده ضدعفونی کننده قوی است. امروزه در استخرهای مدرن بجای کلر از اوزون استفاده می کنند. حال اگر اوزون را با غلظت خاصی وارد بافت زنده کنیم میتوانیم آن بافت را تخریب یا ترمیم کنیم. خصوصا اوزون میل ترکیبی خوبی با کلاژن دارد. به همین جهت وقتی اوزون در داخل دیسک تزریق شود باعث ایجاد یک حفره در داخل دیسک می شود. فشار داخل دیسک رو کم می کند و باعث بهبود درد بیمار می شود ، از طرفی اوزون به علت اینکه یون است یعنی بار الکتریکی منفی دارد. قدیمی ترین ماده ضدعفونی کننده و ماده ضد التهاب آب نمک است، که آن هم به علت وجود یونهای منفی کلراست. بنابراین اوزون چهار خاصیت مهم دارد:

۱- ضد میکروب است بنابراین اگر داخل بافتی مثل دیسک تزریق شود باعث عفونت نمی شود.

۲ - ضدالتهاب است اگر اطرف ریشه عصبی تزریق شود باعث کاهش التهاب و درد می شود.

۳ - باعث ایجاد یک حفره کوچک در داخل دیسک می شود و فشار داخل دیسک را کم می کند.

۴- در عرض چند ثانیه تبدیل به اکسیژن میشود بنابراین خطری ندارد. 

بنابرین اوزون ماده مناسبی برای درمان دیسک کمر و گردن است. امروزه تبلیعات افراطی و غیر واقعی در فضای مجازی درباره اوزون می شود. اوزون هم مانند هر روش جراحی کاربرد خودش را دارد و جایگزین جراحی نیست.

آمپول اوزون برای دیسک کمر

مصرف اوزون در داخل دیسک که کمونوکلئولیزیس نامیده می‌شود از درمانهای متداول در جراحی ستون فقرات می باشد. باید توجه داشت که در درمان مخلوطی از اوزون و اکسیژن به کار می رود. به عبارت دیگر در گازی که در داخل دیسک تزریق می شود مقدار کمی اوزون وجود دارد و بقیه آن اکسیژن است ، زیرا اوزون صددرصد باعث تخریب بافت می شود. عده ای از دانشمندان علاوه بر اوزون از مواد استروئید نیز در داخل ستون مهره ها تزریق می کنند. این درمان در بیمارانی که دچار ضعف عضلانی هستند کاربردی ندارد. زیرا اینگونه بیماران لازم است ظرف ۲۴ ساعت مورد عمل جراحی قرار گیرند. 
حدود 80 درصد جمعیت جامعه در طول دوران زندگی خود حداقل یکبار به کمردرد مبتلا می شوند. کمر درد یکی از علل اصلی مراجعه به پزشکان عمومی و از دست دادن روزهای کاری، با تأثیر عمده بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی بهداشت عمومی است.

در مورد علت کمر درد، بیشترین علت کمر درد ، بیماری دیسک است. به طوری که در سری های مختلف حدود 40٪ علت کمر دردها را بیماری دیسک تشکیل دهند.
کمر دردی که به پا انتشار پیدا می‌کند و سیاتیک نامیده می‌شود به پا به عنوان لومبکولوژی یا لومباکیاکوگا بسته به ریشه های عصبی درگیر شناخته شده است. نود درصد از این موارد ناشی از دیسک فتق و برش است.

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن