درمان طبی
مقالات پربازدید
در تمام مناطق دنیا اولین قدم در درمان بیماری یا پارگی دیسک کمری درمان طبى دیسک کمر یا به عبارت دیگر درمان غیر جراحی است. درمان طبی یعنی استفاده از دارو در درمان بیماری ها ، از قدیم الایام افراد به تجربه دریافته بودند که گذاشتن شاخه های درخت بید بر روی بدن باعث کاهش تب می شود.

 

درمان طبی دیسک کمر

در تمام مناطق دنیا اولین قدم در درمان بیماری یا پارگی دیسک کمری درمان طبى دیسک کمر یا به عبارت دیگر درمان غیر جراحی است. درمان طبی یعنی استفاده از دارو در درمان بیماری ها ، از قدیم الایام افراد به تجربه دریافته بودند که گذاشتن شاخه های درخت بید بر روی بدن باعث کاهش تب می شود. عده ای نیز دریافته بودند که گذاشتن شاخه های درخت بید در روی عضوی که درد می کرد باعث بهبود درد می شد. از آنجا که دانش پزشکی یک علم تجربی است، با پیدایش بیمارستانهای جدید نیز ابتدا از گیاهان برای درمان بیماری ها استفاده می کردند. مثلا بیماری را که فشار خون بالا داشت در بیمارستان بستری و به او سیر می دادند. یا بیماری که تب بالا داشت را بستری و به او پوست درخت بید می دادند تا بخورد. حدود سالهای۱۹۰۰ یک دانشمند آلمانی مشاهده کرد که پوست درخت بید علاوه بر کاهش تب باعث کاهش درد نیز می شود. بنابراین موارد را به صورت یک مقاله علمی نوشت. با پیشرفت دانش ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که عصاره پوست درخت بید را خالص کنند و به بیماران بدهند به این ترتیب اولین داروی ضد تب و درد به نام آسپیرین به بازار آمد كه در زمان خود معجزه می کرد. بسیاری از مردم از درد و تب رهایی یافتند. بعد ها انسان بیماریها را شناخت و متوجه شد که هر جا صدمه ای اتفاق می افتد در آن عضو درد قرمزی و تورم بوجود می آید. وقتی در زیر میکروسکوپ قسمت دردناک را ملاحظه کردند پدیده التهاب شرح داده شد. "التهاب یعنی ورم میکروسکوپی" این التهاب و تورم در اثر آزاد شدن موادی به نام پروستاگلاندین می شود. پروستاگلاندین در یک ناحیه صدمه دیده اگر ترشح شود باعث فراخوان سلول های دفاعی بدن به نام گلبول های سفید می شود. بعدها مکانیزم التهاب کشف شد. انسان متوجه شد وقتی ضربه ، بریدگی پارگی دیسک یا هر عضوی از بدن اتفاق می افتد، در واقع هزاران سلول صدمه می خورند ( سلولها در واقع واحد های ساختمانی هستند که یک عضو را بوجود می آورند مثلا دیسک انسان یا استخوان انسان از کنارهم قرار گرفتن میلیونها سلول درست شده است درست مانند آجر های یک ساختمان که از تجمع آنها یک ساختمان ساخته می شود. پس از اینکه سلولی آسیب دید دو آنزیم فعال می شوند یکی آنزیم فسفوکیناز و دیگری آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز. آنزیم فسفوکیناز وقتی فعال شود باعث می شود که از غشاء آنها موادی به نام اسید آراشیدونیک ترشح شود. آنزیم سیکلواکسیژناز هم که فعال شود خود اسید آراشیدونیک را نمی گذارد تا به پروستاگلاندین تبدیل شود. به این ترتیب درد بیمار کم می شود. از جمله این داروها می توان به دیکلوفناک ، بروفن ، آستامینوفن، ناپروکسن اشاره کرد. این مواد چون پروستاگلاندین معده ، کلیه و قلب را هم کم می کنند ممکن است در ۲۰ در صد افراد در ارگانهای فوق اختلال ایجاد کنند. البته در ۸۰ درصد افراد مشکلی ایجاد نمی کنند.

1- طب سوزنی چیست ؟

طب سوزنی در واقع یک شاخه ای از طب سنتی چین است که در آن با فرو کردن سوزن های نازکی در نقاط خاصی از بدن باعث تغییراتی در نحوه عملکرد بدن و درمان بعضی از بیماریها می شود.

تاریخچه طب سوزنی

از قدیم‌الایام بشر به این نکته رسیده بود که با فشردن بعضی از نقاط بدن با کمک انگشت، بعضی از دردها بهبود پیدا می کردند. در کشور چین از ۵ هزار سال قبل این نتایج را ثبت کردند و به این نتیجه رسیدند که می توان در همان نقاط سوزن را وارد بدن کرد. این ترتیب طب سوزنی در چین باستان ابداع شد اما این روش درمانی تا زمانی که نیکسون رئیس جمهور آمریکا به چین نرفته بود ، ناشناخته بود. زمانی که نیکسون رئیس جمهور آمریکا وارد چین شد یکی از خبرنگارانی که او را همراهی می‌کرد، دچار آپاندیسیت شد و در چین با کمک طب سوزنی برای او بی دردی ایجاد شد تا آپاندیس وی عمل شود. او این خبر را به دنیا مخابره کرد و طب سوزنی یا آکوپانکچر مورد توجه دنیا قرار گرفت. بعدها دانشمندان با مقایسه یک گروه از افرادی که برای یک بیماری خاص تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفته بودند با یک گروه شاهد به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی می‌تواند در بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد. اساس طب سوزنی بر مبنای انرژی است که در داخل بدن چرخش می کند، که در اصطلاح چینی چی نامیده می‌شود. علت ماندگاری طب سوزنی تا زمان امروز نیز همین است که بر مبنای انرژی چرخشی در بدن انسان می باشد. در مورد طب های سنتی دیگر اقوام و ملل دنیا چون بر مبنای استفاده از گیاهان بوده است ، بشر با ساختن داروهای بهتری عملاً طب مدرن را جایگزین طب سنتی بسیاری از اقوام کرد. اما در مورد طب سوزنی چون بر روی بدن انسان بوده است هم اکنون نیز همان تکنولوژی قابل اجراست. در کاوش های باستان شناسی چین ، سوزن های سنگی متعلق به پنج هزار سال پیش کشف شده و اولین کتاب در مورد طب سوزنی نیز حدود ۲ هزار و ۳۰۰ سال پیش نوشته شده است. بعدها با یافتن فلز انسان سوزن های فلزی را جایگزین سوزن های سنگی کرد. 

به زبان امروزی طب سوزنی در واقع مداخله در جریان های الکتریکی است که در سراسر بدن در حال انتشار در مسیرهای خاصی است که اصطلاحا مریدان Meridian یا مدار نامیده می‌شود. علت به وجود آمدن این جریان های الکتریکی در بدن انسان این است که در واقع هر کدام از سلول و مولکول های ما در حال چرخش به دور خود است. در واقع مانند یک آهنربای کوچک است که با چرخش به دور خود تولید جریان الکتریکی می کند. از مجموع این انرژی‌ها ، جریانهای الکتریکی در طول بدن تولید می‌شود و در مسیر های خاصی می چرخد که در اصطلاح چینی مریدان یا مدار نامیده می شود. در طب چینی معتقدند که در بدن ما دو نیروی یانگ و یین وجود دارد. به زبان امروزی هر عضوی باید به اندازه کار کند نه زیاد کار کند نه کم کار کنم شاید بتوان به زبان امروزی پرکاری یک جسم را یانگ و کم‌کاری آن را این نامید. به هرحال سلامتی از تعادل بین این به وجود می‌آید. یانگ YANG در واقع فعالیت و حرکت است و یین YIN سکوت و آرامش. افزایش یانگ بیماری‌هایی با طبیعت گرم و در صورت افزایش یین بیماری هایی با طبیعت سرد ظاهر می‌شود. یعنی اصول بیماریها در طب سوزنی این است که تعادل بین دو نیرو بهم می‌خورد.

در طب سوزنی تا چه عمقی سوزن را وارد می کنیم ؟

در طب سوزنی سوزان حد در اکثر تا روی عضله وارد می‌شود ( معمولاًسوزن را در بافت زیر جلدی یا بافت چربی فرو می کنیم ) به همین جهت سوزنی که مورد استفاده در طب معمولاً باعث درد نمی شود.طب سوزنی امروز در درمان کمر درد و سیاتیک به کار می رود و اثرات آن بیشتر از اثرات پلاسبو PLACEBO یا شبهه دار می باشد و گاهی در کاهش درد با اثرات داروها ضد التهاب برابری می کند.

عوارض طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی عارضه خاصی ندارد . 
در طب سوزنی در واقع ۳۶۰ نقطه وجود دارد که با زدن سوزن به هر کدام از آنها اثرات خاصی در بدن ظاهر می‌شود. طول مدت درمان طب سوزنی بین ۱۵ دقیقه تا یک ساعت می باشد. 

هزینه هر بار طب سوزنی در آمریکا چقدر است؟

هزینه هر بار طب سوزنی در آمریکا در حدود ۵۰ تا ۷۰ دلار می باشد.
در مورد مکانیزم و میزان اثربخشی طب سوزنی هنوز در مجامع پزشکی اختلاف‌ نظر وجود دارد. بعضی ها معتقدند که طب سوزنی با بالا بردن اندورفین یا مورفین طبیعی داخل مغز باعث کاهش درد می شود.

در کل طبق بررسی‌های که در میوکلونیک انجام گرفته توصیه شده است که طب سوزنی همراه با داروها به کار برود. به همین جهت آن را طب مکمل می‌نامند.

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن