دیکلوفناک
مقالات پربازدید
قرص دیکلوفناک از دسته داروهای مسکن غیر مخدری ، ضدالتهاب های غیر استروئیدی و ضد نقرسی است.اثر ضددرد آن مثل استامینوفن و برای دردهای خفیف همانند سردرد ، درد قاعدگی و دردهای ناشی از جراحی های محدود ، استفاده می شود.

 

قرص دیکلوفناک چیست ؟

قرص دیکلوفناک از دسته داروهای مسکن غیر مخدری ، ضدالتهاب های غیر استروئیدی و ضد نقرسی است که با نام تجاری Veltaren در بازار عرضه می گردد. در بیشتر مواقع به صورت یک وعده ، روزانه مصرف می شود• اثر ضددرد آن مثل استامینوفن و برای دردهای خفیف همانند سردرد ، درد قاعدگی و دردهای ناشی از جراحی های محدود ، استفاده می شود.اثرات ضدالتهاب آن جهت درمان روماتیسم مفصلی و آستئوآرتریت ( این بیماری به علت از بین رفتن تدریجی غضروف مفصلی و تشکیل استخوان های جدید در سطح مفصل بوجود می آید.)پیشرفته ظاهر می شود.قرص دیکلوفناک از دسته داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی بوده و بسیار مناسب برای درمان دیسک کمر به شمار می رود.

دیکلوفناک 100

دیکلوفناک 100 یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش درد، تب و التهاب استفاده می‌شود. این دارو می‌تواند در درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز، دردهای عضلانی و مفصلی، دردهای پس از عمل جراحی، دردهای دوران پریود، دردهای سر و گردن، دردهای دندانی و افزایش دهنده‌ی اثر دیگر داروها استفاده شود.

دیکلوفناک به عنوان یک مهارکننده‌ی سیکلواکسیژناز (COX) عمل می‌کند و موجب کاهش تولید پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی تسکین دهنده‌ی درد و آسیب دیدگی‌های التهابی در بدن می‌شود.

به هر حال، مصرف دیکلوفناک ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد، از جمله نفخ، سرگیجه، احساس خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، دل درد، افزایش خونریزی و عفونت مجاری ادراری. بنابراین، بهتر است که همیشه پیش از شروع مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید و دستورات مصرف را به دقت دنبال کنید.

عوارض قرص دیکلوفناک چیست ؟

مصرف دیکلوفناک ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • نفخ و دل درد
 • تهوع، استفراغ و سوء هاضمه
 • سردرد، سرگیجه و احساس خواب آلودگی
 • افزایش خونریزی و خونریزی گوارشی
 • افزایش خطر بروز عفونت مجاری ادراری
 • بی خوابی، اضطراب و افسردگی
 • افزایش فشار خون و نارسایی قلبی
 • آلرژی و علائم آن مانند خارش، قرمزی و تورم

در صورت بروز هر یک از علائم فوق، باید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین، مصرف دیکلوفناک ممکن است با عوارض جانبی خطرناک دیگری نظیر افتادگی، اختلال در کارکرد کبد، کلیوی و قلب همراه باشد که نیازمند مراقبت و درمان فوری هستند. لذا، بهتر است که همیشه پیش از شروع مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید و دستورات مصرف را به دقت دنبال کنید.

قرص دیکلوفناک برای دیسک کمر

دیکلوفناک می‌تواند برای کاهش التهاب و درد مرتبط با دیسک کمراستفاده شود، اما مهم است که قبل از شروع مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

دیسک کمر یک بیماری است که می‌تواند در نتیجه‌ی آسیب دیدن دیسک‌های بین مهره‌ها رخ دهد و باعث درد شدید در منطقه کمر و ایجاد محدودیت در حرکت شود.

درمان دیسک کمر به صورت شایع شامل استراحت، فیزیوتراپی، تزریقات درد و داروهای ضد التهابی می‌شود. دیکلوفناک می‌تواند در کنترل درد و التهاب کمک کند، اما این دارو برای درمان دیسک کمر به تنهایی کافی نیست و باید همراه با سایر روش‌های درمانی استفاده شود.

همچنین مصرف دیکلوفناک می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد، از جمله نفخ، سرگیجه، احساس خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، دل درد، افزایش خونریزی و عفونت مجاری ادراری. بنابراین، بهتر است که همیشه پیش از شروع مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید و دستورات مصرف را به دقت دنبال کنید.

آمپول دیکلوفناک وعوارض آن

آمپول دیکلوفناک یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای درمان درد و التهاب مرتبط با بیماری های مختلف مانند التهاب مفاصل، دندان درد، سردرد، تب و دردهای عضلانی استفاده می شود. این دارو از طریق تزریق وریدی یا عضلانی تجویز می شود.

بعضی از عوارض جانبی ممکن است شامل سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، افزایش فشار خون، گیجی، بی خوابی، افزایش خونریزی، التهاب معده و ایجاد زخم، آسم، حساسیت و تورم در محل تزریق باشد. عوارض جانبی شدید تر ممکن است شامل عوارض کبدی، کلیوی و قلبی باشد.

اگر شما دچار هرگونه علائم جانبی بعد از تزریق دیکلوفناک می شوید، به پزشک خود اطلاع دهید و در صورت بروزعلائم شدید به صورت فوری به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین، قبل از مصرف دیکلوفناک، بهتر است با پزشک خود در مورد تاریخچه پزشکی، داروهای مصرفی و عوارض جانبی محتمل صحبت کنید.

شیاف دیکلوفناک

شیاف دیکلوفناک نیز مانند آمپول دیکلوفناک، یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش التهاب و درد مرتبط با بیماری های مختلف مانند آرتریت، التهاب مفاصل، دندان درد، سردرد و دردهای عضلانی استفاده می شود.

با توجه به روش استفاده، شیاف دیکلوفناک ممکن است باعث عوارض جانبی متفاوت با آمپول دیکلوفناک شود. بعضی از عوارض جانبی شیاف دیکلوفناک شامل سوزش، خارش، حساسیت، ترشح واژنال، خونریزی مجدد و التهاب مقعد هستند. همچنین، مصرف بلند مدت شیاف دیکلوفناک می تواند باعث ایجاد زخم های معده و روده شود.

قبل از استفاده از شیاف دیکلوفناک، بهتر است با پزشک خود در مورد تاریخچه پزشکی، داروهای مصرفی و عوارض جانبی محتمل صحبت کنید. همچنین، پزشک شما ممکن است برای پیشگیری از عوارض جانبی، محدودیت های مصرف شیاف دیکلوفناک را برای شما تعیین کند.

 

تداخل دارویی قرص دیکلوفناک با چه داروهایی است؟

۱-مصرف همزمان قرص دیکلوفناک با سایر داروهای ضدالتهابی استروئیدی و غیر استروئیدی باعث خونریزی و یا زخم معده می شود.

۲-داروهای ضد فشار خون و مُدرها

۳-استفاده همزمان از سیکلوسپورین (داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که در پیوند اعضا بکار می رود) با قرص دیکلوفناک باعث آسیب کلیوی می شود.

۴-در مصرف همزمان دیکلوفناک با داروهای سوءهاضمه باعث آسیب به دیواره معده می شود.

علائم درمانی دیکلوفناک

دیکلوفناک یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش التهاب و درد مرتبط با بیماری های مختلف مانند آرتریت، التهاب مفاصل، دندان درد، سردرد و دردهای عضلانی استفاده می شود.

علائم درمانی دیکلوفناک شامل کاهش درد، التهاب و تب می باشد. با مصرف دیکلوفناک، برخی از علائم زیر ممکن است بهبود یابند:

 • درد و التهاب مفاصل
 • درد و التهاب عضلانی
 • درد دندان
 • سردرد
 • درد پس از عمل جراحی
 • درد قاعدگی
 • التهاب پوستی (مانند خز دهان، تقرحات و زخم های دهانی)

همچنین، دیکلوفناک می تواند برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید، آنکیلوزینگ اسپوندیلیت، درد مزمن و میگرن نیز موثر باشد.

با این حال، قبل از شروع درمان با دیکلوفناک، بهتر است با پزشک خود در مورد نحوه مصرف، مقدار و مدت زمان مصرف و همچنین عوارض جانبی محتمل صحبت کنید. همچنین، هرگونه علائم جانبی بعد از مصرف دیکلوفناک باید به پزشک خود گزارش شود.


تسکین انواع دردها و التهابات در طیف وسیعی از شرایط ، از جمله:

۱- آرتریت روماتوئید ، آرتروز ، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، نقرس حاد
۲- اختلالات حاد اسکلتی عضلانی مانند پری آرتریت (به عنوان مثال شانه منجمد) ، التهاب تاندون ، تنوسینوویت ، بورسیت
۳- سایر شرایط دردناک ناشی از ضربه ، از جمله شکستگی ، کمردرد ، رگ به رگ شدن ، کشیدگی ، دررفتگی
کودکان :  قرص های دیکلوفناک سدیم 100 میلی گرم با انتشار طولانی مدت برای کودکان مناسب نیست.

مقدار مصرف دیکلوفناک در بزرگسالان :

روزانه یک قرص 100 میلی گرم دیکلوفناک سدیم در صورت لزوم ، دوز روزانه را می توان با مکمل با دوزهای معمول حاوی دیکلوفناک سدیم 25 میلی گرم یا 50 میلی گرم به 150 میلی گرم افزایش داد. 
حداکثر دوز توصیه شده روزانه دیکلوفناک سدیم 150 میلی گرم است. 

سالمندان: اگرچه فارماکوکینتیک دیکلوفناک سدیم در بیماران مسن به هیچ وجه از نظر بالینی مختل نمی شود ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی باید در چنین بیمارانی که به طور کلی مستعد واکنش های جانبی هستند ، با احتیاط خاص استفاده شود. به ویژه توصیه می شود که کمترین دوز موثر در بیماران مسن ضعیف یا با وزن کم بدن استفاده شود (به اقدامات احتیاطی نیز مراجعه کنید) و بیمار باید از نظر خونریزی دستگاه گوارش در حین درمان با NSAID کنترل شود. 

اختلال قلب و عروق : دیکلوفناک در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب  ، بیماری ایسکمیک قلب ، بیماری شریانی محیطی و / یا بیماری عروق مغزی منع مصرف دارد. بیماران مبتلا به نارسایی  قلب فقط پس از بررسی دقیق و تایید پزشک متخصص قلب می توانند با دیکلوفناک درمان شوند. از آنجا که خطرات قلبی عروقی با دیکلوفناک ممکن است با دوز و مدت زمان مصرف افزایش یابد، باید از کمترین دوز موثر روزانه و برای کمترین مدت استفاده شود.

اختلال کلیوی : مصرف دیکلوفناک در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه منع مصرف دارد. هنگام مصرف دیکلوفناک در بیماران با اختلال کلیوی خفیف تا متوسط ​​احتیاط توصیه می شود.

 اختلال کبدی : مصرف دیکلوفناک در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی منع مصرف دارد.هنگام مصرف دیکلوفناک در بیماران با اختلال کبدی خفیف تا متوسط ​​احتیاط توصیه می شود.

این دارو برای کودکان مناسب نیست. 

دوز تعیین شده برای قرص دیکلوفناک

دوز تعیین شده برای قرص دیکلوفناک بستگی به بیماری و شدت درد و التهاب دارد که درمانی می‌خواهید. عموماً، دوز معمول برای بزرگسالان درمان درد و التهاب مفصل، التهابات عضلانی و درد پس از عمل جراحی، قرص دیکلوفناک 50 میلی‌گرم است، که یک تا دو قرص در روز می‌تواند تا حداکثر 8 تا 12 ساعت تجویز شود.

همچنین، پزشک ممکن است بسته به شدت درد و بیماری، دوز بیشتر یا کمتری را تجویز کند. همچنین، بیمارانی که دارای بیماری های مزمن مانند آرتریت روماتوئید هستند، ممکن است به مدت طولانی تر دیکلوفناک مصرف کنند. در هر صورت، تعیین دوز مناسب برای قرص دیکلوفناک باید توسط پزشک شما انجام شود. همچنین، بهتر است قبل از شروع درمان با دیکلوفناک با پزشک خود در مورد نحوه مصرف و دوز مناسب صحبت کنید.

روش تجویز داروی دیکلوفناک

برای تجویز خوراکی با مایعات ، ترجیحاً همراه یا بعد از غذا مصرف شود. 

موارد منع مصرف داروی دیکلوفناک

• حساسیت  به ماده فعال دیکلوفناک . 
• زخم فعال در معده یا روده ،  سابقه خونریزی یا سوراخ شدن روده و معده .  
• سابقه زخم معده / خونریزی مکرر . 
• سه ماهه آخر بارداری 
• نارسایی کبدی 
• نارسایی کلیه 
• بیماری عروق مغزی 
• دیکلوفناک در بیمارانی که حملات آسم ، آنژیوادم ، کهیر یا رینیت حاد در اثر حملات ناشی از ایبوپروفن ، استیل سالیسیلیک یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی رسوب می کند ، مانند سایر داروهای ضد استرس ضدالتهاب (NSAID) منع مصرف نیز ندارد. 

اقدامات احتیاطی ویژه برای استفاده عمومی داروی دیکلوفناک

از مصرف همزمان قرص های سدیم دیکلوفناک با NSAID های سیستمیک از جمله مهارکننده های انتخابی سیکلوکسیژناز-2 باید جلوگیری شود .زیرا هیچ مدرکی وجود ندارد که دو داروهای ضد التهابی بهتر از یک دارو باشد.  

احتیاط در افراد مسن : توصیه می شود که کمترین دوز موثر در بیماران مسن ضعیف یا کسانی که وزن بدن کمی دارند استفاده شود. 
همانند سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، از جمله دیکلوفناک ، واکنش های آلرژیک ، از جمله واکنش های آنافیلاکتیک / آنافیلاکتوئید نیز می تواند برای کسانیکه برای اولین بار دارو مصرف می کنند بوجود آید. واکنش های حساسیت بیش از حد همچنین می توانند به سندرم Kounis ، یک واکنش آلرژیک جدی که می تواند منجر به سکته قلبی شود ، پیشرفت کنند. بروز چنین واکنش هایی می تواند شامل درد قفسه سینه باشد که همراه با واکنش آلرژیک به دیکلوفناک رخ می دهد. مانند سایر NSAID ها ، دیکلوفناک به دلیل خواص فارماکودینامیکی ممکن است علائم و نشانه های عفونت را پنهان کند. این دارو حاوی ساکارز است و بنابراین برای بیماران با مشکلات نادر ارثی عدم تحمل فروکتوز ، اختلال جذب گلوکز-گالاکتوز یا نارسایی سوکراز-ایزومالتاز توصیه نمی شود. 

هشدارها در مورد مصرف دیکلوفناک

مصرف دیکلوفناک همراه با برخی از هشدارها و محدودیت‌هایی می‌باشد که باید به آن‌ها توجه شود:

 1. برخی از عوارض جانبی جدی مانند خونریزی گوارشی، افت فشار خون، اختلال کبدی و افت کلیه ممکن است در صورت مصرف دیکلوفناک رخ دهد. بنابراین، بیمارانی که دچار اختلال کبدی، اختلال کلیه، زخم یا خونریزی گوارشی، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا دیابت هستند، قبل از مصرف دیکلوفناک با پزشک خود صحبت کنند.
 2. دیکلوفناک ممکن است با دیگر داروها تداخل کند و عوارض جانبی جدی را ایجاد کند. بنابراین، قبل از استفاده همزمان از دیکلوفناک و داروهای دیگر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
 3. در صورتی که دارای حساسیت به دیکلوفناک و دیگر NSAIDs هستید، استفاده از دیکلوفناک توصیه نمی‌شود.
 4. مصرف دیکلوفناک ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی و ایجاد اختلال در تمرکز و توجه شود. بنابراین، بهتر است قبل از رانندگی و استفاده از ماشین‌آلات سنگین و خطرناک، از این عوارض آگاه شوید.
 5. دیکلوفناک ممکن است باعث افزایش خطر بروز اختلالات قلبی و عروقی شود، بنابراین بیماران با بیماری های قلبی و عروقی باید با پزشک خود مشورت کنند.
 6. در صورت استفاده برای درمان درد قاعدگی، دوره درمان باید کوتاه و با دوز کمتر باشد.
 7. مصرف دیکلوفناک در دوران بارد

اثرات دارویی دیکلوفناک روی دستگاه گوارش

خونریزی از دستگاه گوارش خونریزی از مری (یا هماتمز،) خونریزی از مقعد (یا ملنا ) ، زخم یا سوراخ شدن ، که می تواند کشنده باشد ، با تمام NSAID ها از جمله دیکلوفناک گزارش شده است و ممکن است در هر زمان از درمان ، با یا بدون علائم هشدار دهنده یا سابقه قبلی موارد جدی خونریزی دستگاه گوارش (GI) رخ دهد. به طور کلی عواقب جدی تری در افراد مسن به وجود می آورند.اگر خونریزی یا زخم دستگاه گوارش در بیمارانی که دیکلوفناک دریافت می کنند رخ دهد ، باید دارو قطع  شود. 
همانند سایر NSAID ها ، در هنگام تجویز دیکلوفناک در بیماران با علائم اختلالات دستگاه گوارش یا داشتن سابقه زخم معده یا روده ، خونریزی یا سوراخ شدن ، احتیاط ویژه ای انجام شود.  خطر خونریزی ، زخم شدن یا سوراخ شدن دستگاه گوارش با افزایش دوزهای NSAID از جمله دیکلوفناک و در بیمارانی که سابقه زخم دارند ، بیشتر است. در افراد مسن ، تعداد دفعات واکنشهای جانبی به NSAID ها خصوصاً خونریزی و سوراخ شدن دستگاه گوارش افزایش می یابد که ممکن است کشنده باشد. 
برای کاهش خطر دستگاه گوارش در بیماران با سابقه زخم ، به ویژه اگر با خونریزی یا سوراخ شدن همراه  باشند ، و در افراد مسن ، درمان باید با کمترین دوز موثر شروع شود. 
درمان ترکیبی با عوامل محافظتی (به عنوان مثال میزوپروستول یا مهار کننده های پمپ پروتون) برای بیمارانی که همزمان از محصولات دارویی حاوی استیل سالیسیلیک اسید با دوز کم (ASA / آسپرین) استفاده می کنند توصیه می شود. زیرا مصرف دیکلوفناک و آسپیرین احتمال دارد عوارض دستگاه گوارش را افزایش دهد. 
کلیه بیماران بخصوص افراد مسن ، باید هر گونه علائم غیرمعمول شکمی (به خصوص خونریزی دستگاه گوارش) را به پزشک خود گزارش کنند. 
در بیمارانی که همزمان با دیکلوفناک ، داروهایی مصرف می کنند که خطر زخم یا خونریزی را افزایش می دهند مانند کورتیکواستروئیدهای سیستمیک ، داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین ، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) یا عوامل ضد پلاکت مانند استیل سالیسیلیک اسید باید دیکلوفناک با احتیاط مصرف شود. 
در بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون نیز باید مراقبت دقیق پزشکی و احتیاط انجام شود ، زیرا ممکن است وضعیت آنها بدتر شود. 
 

دیکلوفناک

شکل دارویی دفعات و زمان مصرف علائم و عوارض جانبی
قرص ، شیاف ، آمپول ، قطره شمی 1- 3 بار روزانه همراه غذا

اختلالات گوارشی ، سردرد / سرگیجه ، خواب آلودگی ، تورم ساق یا مچ پا ، خس خس سینه / تنگی نفس ، سیاه شدن مدفوع / وجود خون در استفراغ 

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن