دیکلوفناک

مقالات پربازدید
قرص دیکلوفناک از دسته داروهای مسکن غیر مخدری ، ضدالتهاب های غیر استروئیدی و ضد نقرسی است.اثر ضددرد آن مثل استامینوفن و برای دردهای خفیف همانند سردرد ، درد قاعدگی و دردهای ناشی از جراحی های محدود ، استفاده می شود.

 

قرص دیکلوفناک چیست ؟

قرص دیکلوفناک از دسته داروهای مسکن غیر مخدری ، ضدالتهاب های غیر استروئیدی و ضد نقرسی است که با نام تجاری Veltaren در بازار عرضه می گردد. در بیشتر مواقع به صورت یک وعده ، روزانه مصرف می شود• اثر ضددرد آن مثل استامینوفن و برای دردهای خفیف همانند سردرد ، درد قاعدگی و دردهای ناشی از جراحی های محدود ، استفاده می شود.اثرات ضدالتهاب آن جهت درمان روماتیسم مفصلی و آستئوآرتریت ( این بیماری به علت از بین رفتن تدریجی غضروف مفصلی و تشکیل استخوان های جدید در سطح مفصل بوجود می آید.)پیشرفته ظاهر می شود.قرص دیکلوفناک از دسته داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی بوده و بسیار مناسب برای درمان دیسک کمر به شمار می رود.

عوارض قرص دیکلوفناک چیست ؟

با مصرف طولانی مدت دارو خطر خونریزی گوارشی از معده و روده افزایش می یابد.مهم ترین و شایع ترین عارضه ، اختلالات گوارشی است.

تداخل دارویی قرص دیکلوفناک با چه داروهایی است؟

۱-مصرف همزمان قرص دیکلوفناک با سایر داروهای ضدالتهابی استروئیدی و غیر استروئیدی باعث خونریزی و یا زخم معده می شود.

۲-داروهای ضد فشار خون و مُدرها

۳-استفاده همزمان از سیکلوسپورین (داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که در پیوند اعضا بکار می رود) با قرص دیکلوفناک باعث آسیب کلیوی می شود.

۴-در مصرف همزمان دیکلوفناک با داروهای سوءهاضمه باعث آسیب به دیواره معده می شود.

دیکلوفناک

شکل دارویی دفعات و زمان مصرف علائم و عوارض جانبی
قرص ، شیاف ، آمپول ، قطره شمی 1- 3 بار روزانه همراه غذا

اختلالات گوارشی ، سردرد / سرگیجه ، خواب آلودگی ، تورم ساق یا مچ پا ، خس خس سینه / تنگی نفس ، سیاه شدن مدفوع / وجود خون در استفراغ 

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد