دیسک کمر
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
علائم دیسک کمر و بهترین روش های درمان و تشخیص دیسک کمر ، درمان بدون جراحی دیسک شامل (دارو ، فیزیوتراپی ، ورزش ، کشش یا ترکشن ، اوزون درمانی را شرح می دهیم.

  شما میتوانید فایل صوتی این مقاله را بشنوید 

دیسک کمر و روش های جدید درمان دیسک کمر
 

دیسک کمر
شکل 1- ساختمان ستون مهره ها شامل  دیسک کمر ، اعصاب بین مهره ای
تنه مهره های کمر را نشان می دهد
 

دیسک کمر چیست؟

دیسک کمرازلحاظ ساختمانی مانند یک چرخ اتومبیل است. برای اینکه ما بتوانیم حرکات مختلف را در طول زندگی خود انجام دهیم ستون مهره های ما به صورت یکپارچه درست نشده است بلکه به صورت قطعاتی درست شده است که مثل دانه های تسبیح به هم متصل شده اند. این قطعات استخوانی را تنه مهره می نامند و قسمتهایی که این استخوان ها را به هم متصل می کنند دیسک نامیده می شوند. همانطور که می دانیم چرخ اتومبیل دارای یک لاستیک خارجی است که معمولاً جنس سفت تری دارد و تایرنامیده می شود. در داخل آن یک لاستیک نرم تروجود دارد که تیوپ نامیده می شود. در داخل آن هوای پرفشار باد وارد می شود.  دیسک کمر هم از دو قسمت درست شده است قسمت خارجی که محکم تر است و از ۳۲ لایه درست شده است حلقه یا آنولوس فیبروزوس نامیده می‌شود و در داخل حلقه دیسک ساختمان ژلاتین مانندی به نام هسته دیسک یا نوکلئوس پولپوزوس وجود دارد.

کمر ما از ۵ مهره استخوانی درست شده است. در بین مهره ها ساختمان های غضروفی هستند که دیسک کمر نامیده می شوند.(شکل 1 )

بیماری یا پارگی دیسک کمر در چه سنی دیده می شود ؟

بیماری دیسک کمر ، بیماری افراد میان‌ سال است ، یعنی شایع ترین سن ابتلا به دیسک کمر دهه سوم و چهارم ( بین 30 تا 40 سالگی ) است. در بسیاری از موارد ، بیمار درد کمر یا اندام تحتانی را ماهها یا حتی سالها دارد و معمولا با دارو بهبود نسبی پیدا می کند. در یکی از این حملات درد کمر بسیار شدید می‌شود و دیگر به درمان‌های طبی پاسخ نمی‌دهد.

ریشه های عصبی دیسک کمر
شکل 2- ریشه های عصبی را نشان میدهد  که از سوراخ های ستون فقرات خارج می شوند
و در باسن عصب سیاتیک را تشکیل می دهند 

کار دیسک کمر چیست ؟

۱- باعث می شود که ما به جلو و عقب و چپ و راست بتوانیم خم شویم و بچرخیم در واقع دیسک یک بلبرینگ زنده است.

۲- مانند کمک فنر ضربه های وارد شده به ستون فقرات را می گیرد ، بنابرین ما یکنواخت راه می رویم.

۳- هنگام بلند کردن اجسام سنگین ، به دیسک که ساختمانی قابل فشرده شدن هست فشار وارد می شود ، در نتیجه مهره ها که قابل فشرده شدن نیستند از شکستگی محافظت می شوند.

۴- هر دیسک مانند اهرم های کوچکی در حرکات  ستون فقرات عمل می کند و باعث می شود که ما بتوانیم اجسام سنگین را بلند کنیم. 

دیسک از چند قسمت درست شده است ؟ 

دیسک از دو قسمت درست شده است. یکی حلقه دیسک که آنولوس فیبروزوس ‌annulus fibrosus  و دیگری هسته دیسک که نوکلئوس پولپوزوس Nucleus Pulposus  نامیده می شود. 

‎ حلقه دیسک از چندین لایه بهم تنیده کلاژن درست شده است .( مانند تایر ماشین )

بخش های متعدد دیسک کمر
شکل 3- دیسک ازدو قسمت هسته دیسک و حلقه دیسک درست شده است .
هسته دیسک خاصیت ژلاتینی دارد و حلقه دیسک مانند پیاز 16 لایه بهم تنیده دارد.
در پشت دیسک سوراخ بین مهره ای و ریشه های عصبی قرار دارد.  

دیسک کمر کجاست؟

دیسک ها در واقع بلبرینگهای زنده هستند که در بین مهره های ما قرار گرفتند ، و باعث می شوند که ما به طرف جلو و عقب و طرفین خم شویم یا بتوانیم بچرخیم. در واقع دیسک کمر فاصله بین مهره ها هستند. از لحاظ جنس و نوع ، دیسک یک نوع غضروف است. از لحاظ ساختمانی دیسک از یک حلقه و هسته درست شده است ، درست مانند تایر ماشین که دارای یک لاستیک پر از باد و یک لاستیک دیگر که در پیرامون آن قرار گرفته است. بنابراین در کمر ما که ۵ مهره دارد که پنج عدد دیسک در بین آنها قرار گرفته است.

تشخیص دیسک کمر

دیسک کمر در همه افراد وجود دارد ، ولی منظور مردم از اینکه دیسک کمر دارم یعنی دیسک کمرشان پاره یا معیوب است. تشخیص بیماری دیسک کمر به چندین طریقه صورت می گیرد: مهم ترین آن ها شرح حال بیمار است. در بیماری دیسک کمر معمولاً یک درد شدیدی ناگهان در کمر یا در پشت پای بیمار ظاهر می شود که معمولاً یک طرفه است و گاهی می تواند دو طرفه هم باشد. ممکن است بیمار سابقه کمردرد های مبهمی را در گذشته داشته باشد ، اما به ناگهان دچار یک کمردرد یا پا درد بسیار شدید می شود. درد دیسک کمر معمولاً در مسیر عصب سیاتیک است. یعنی دردی است که از کمر شروع می شود و به داخل لگن و به پشت ران و سپس پشت ساق پا انتشار پیدا می کند. دومین راه تشخیص درد دیسک کمر انجام معاینه بیمار است. پزشک در هنگام معاینه بیمار با بالا آوردن پای بیمار باعث درد و یا تشدید درد بیمار می شود و در نهایت برای اثبات تشخیص پارگی یا بیماری دیسک کمر می توانیم از ام آر آی استفاده کنیم، که دیسک کمر را کاملا نشان می دهد و همچنین نوع بیماری دیسک میزان و پارگی آن،  و همچنین محل بیرون زدگی دیسک کمر را نشان می دهد. علاوه بر این می توان از انجام  نوار عصب و عضله نیز برای اثبات پارگی دیسک کمر و تشخیص درد دیسک کمر کمک گرفت.

علائم بیماری دیسک کمر چیست ؟

علائم بیماری دیسک کمر به چند دسته تقسیم می شود. 1- کمر درد 2- درد اندام های تحتانی است که اصطلاحاً درد سیاتیکی نامیده می شود 3- علائم عصبی حسی مانند گزگز و سوزش و خواب رفتن کل اندام ها ی تحتانی یا بی حسی در قسمتی از اندامهای تحتانی 4- اختلالات حرکتی مانند ضعیف شدن عضله ها ی اندام تحتانی  5- سندروم دم اسب که تمام اندام‌های تحتانی از کار افتاده و فرد دچار بی اختیاری یا عدم توانایی در ادرار کردن می شود.

 

انواع بیماری دیسک کمر
شکل 5- درد در مسیر عصب سیاتیک را نشان می دهد.
درد سیاتیکی از پشت باسن به پشت ران و پشت ساق پا تیر می کشد.
فتق دیسک بین مهره ای L4-L5 و L5-S1  باعث درد سیاتیک می شود.

شایع ترین علائم دیسک کمر

شایع ترین علائم دیسک کمر عبارتند از کمر درد و دردی که از کمر به اندام های تحتانی که اصطلاحا درد سیاتیک نامیده می شود. این درد از داخل کمر به پشت باسن و سپس پشت ران تیر می کشد سپس از آنجا به پشت ساق پا می رود. دیسک های کمر خفیف معمولا به صورت درد های دائمی نیستند. بلکه بیمار مدتی درد دارد و مدتی خوب است. درد کمر ممکن است همراه با درد سیاتیک باشد یا گاهی فقط بیمار درد کمر دارد و در بعضی از بیماران فرد فقط درد اندام تحتانی دارد ، بدون اینکه سابقه کمر درد داشته باشد . 

بنابراین شایع ترین علایم دیسک کمر به طور خلاصه شامل : درد کمر و درد سیاتیک است . درد سیاتیک را در اصطلاح پزشکی درد تیر کشنده یا رادیکولر هم می گویند.

دیسک کمر و بی حسی پا

دیسک کمر می تواند موجب بی حسی پا شود. علاوه بر آن دیسک کمر میتواند باعث اختلال در حرکت پا شود. یعنی پای انسان را ضعیف کند و به این ترتیب که هر ریشه عصبی دو قسمت دارد یکی قسمت حسی و دیگری قسمت حرکتی ، اگر فشار به قسمت حسی بیاید باعث اختلال در حس پای انسان می شود و اگر فشار بر روی قسمت حرکتی باشد باعث ضعف عضلانی می شود. معمولاً وقتی که بیمار دچار ضعف عضلانی می شود ، حس بیمار نیز کم شده است. اختلال در حس یا حرکت اندام های تحتانی که در اصطلاح پزشکی پا نامیده می شود می تواند نشانه فشار شدید و جدی بر روی ریشه عصبی باشد و ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

اعصاب پا (عصب اوبتوراتور ، عصب فمورال و عصب سیاتیک) و علائم دیسک کمر
عصب اوبتوراتور ، عصب فمورال و عصب سیاتیک

علائم دیسک کمر در پا چیست ؟

بسیاری از مردم فکر می کنند کسی که دچار دیسک کمر است چرا باید درد اندام تحتانی (در اصطلاح عامه درد پا داشته باشد؟) ولی حقیقت این است که اعصابی که باعث حرکت اندام های تحتانی ( پاهای ) ما می شوند در واقع از کمر ما منشا می گیرند و وارد اندام های تحتانی ( پاهای ) ما می شوند و باعث ایجاد علائم دیسک کمر در پا می گردد. در اندام تحتانی ( پای انسان ) سه عصب وارد می شود که منشا آنها از ریشه های عصبی است که از کمر منشا می گیرند. این سه عصب شمال عصب اوبتوراتور ، عصب فمورال و عصب سیاتیک. چون عصب سیاتیک از ریشه های عصبی چهارم و پنجم ( L4 و L5 ) منشا می گیرد و دیسک ( L4 - L5 ) شایع ترین دیسکی است که خراب می شود درد سیاتیکی شایع ترین درد در مسیر بقیه اعصاب است. درد سیاتیکی دردی است که از  کمر شروع و به پشت باسن و سپس به پشت ران و پشت یا قسمت خارجی ساق پا تیر می کشد. 
دیسک های L2 - L3  ریشه عصبی L3 را تحت فشار قرار می‌دهد و درد آن در مسیر عصب فمورال است یعنی دردی است که از کمر به جلوی ران تا زانو تیر می کشد. 
دیسک L1 - L2 ریشه دوم کمری را تحت فشار قرار می‌دهد و باعث درد در مسیر عصب اوبتوراتور می شود . یعنی دردی که در مسیر داخل ران تیر می کشد.

انواع بیماری دیسک کمر چیست ؟

دیسک کمر یک کلمه عام است ، بیماری دیسک کمر شامل یک طیف از انواع متفاوتی از بیماری‌ها می تواند باشد. به هر حال هر دیسکی که از لحاظ ساختمانی و از لحاظ عملکرد با دیسک طبیعی انسان متفاوت باشد بیماری دیسک کمر نامیده می‌شود.بیماری دیسک کمر انواع گوناگونی دارد که می توانید با بیماری دیسک کمر به صورت کامل آشنا شوید.

 

انواع بیماری دیسک کمر
شکل6- انواع  بیماری دیسک شامل ساییدگی  یا دژنراسیون دیسک،
برجستگی دیسک (Disc bulging )فتق یا پارگی دیسک کمری (Herniated disc )
کاهش ارتفاع دیسکی و پیدایش زواید استخوانی را نشان می دهد. 

 

پارگی دیسک کمر چگونه اتفاق می افتد ؟

دیسک کمر در اثر حرکت های متناوبی که در بدن انسان به وجود می آید و به تدریج  فرسوده می شود زیرا به طور متوسط کمر انسان در هر روز هشت هزار بار حرکت می کند و همین باعث به وجود آمدن ترک های ظریف در داخل دیسک می شود. معمولاً در بدن انسان ترکهای دیسک همیشه بوجود می آید و بتدریج جوش می خورد. می توان گفت که دیسک خاصیت خود ترمیمی دارد. معمولا ترک های کوچک دیسک علامتی ایجاد نمی کنند. اما در بعضی از افراد که زمینه‌های ژنتیکی دارند ، این ترک های کوچک ، جوش نمی خورند و بزرگتر شده و گاهی به هم می پیوندند و باعث ایجاد یک شکاف بزرگ در حلقه دیسک می شود. همانطور که در عکس پارگی دیسک کمر ملاحظه می فرمائید ، در یک حرکت ناگهانی هسته دیسک این شکاف را گشاد تر کرده و از مرکز دیسک وارد شکاف ایجاد شده می شود به این ترتیب فرد دچار پارگی دیسک کمر یا فتق دیسک کمر می شود. بنابراین بیماری های دیسک کمر یک بیماری مکانیکی است که در اثر حرکت ایجاد می شود و علائم آن نیز مکانیکی است یعنی با حرکت  کمر درد بیشتر می شود.

 

عکس پارگی دیسک کمر و درمان دیسک کمر
شکل 4- دیسک پاره شده که باعث فشار به ربشه عصبی می شود 

درمان دیسک کمر

یکی از راه های درمان دیسک کمر می توانیم در مرحله اول از داروهای ضد التهاب که در ایران اصطلاحاً مسکن نامیده می شود ، استفاده کنیم. این داروها باعث کاهش ورم اطراف ریشه عصبی می شوند ودر نهایت باعث بهبود بیماری می شود. یکی دیگر از راه های درمان دیسک کمر، استفاده از فیزیوتراپی است که در آن با گرم کردن و دادن ورزشهای مخصوص دیسک را درمان می کنند و علاوه بر آن آب درمانی ، تزریق در داخل مفاصل ستون مهره ها یا در اطراف ریشه های عصبی از راههای دیگر درمان دیسک است. در صورتی که بیمار به درمانهای فوق جواب ندهد، دیسک را می توان با انجام عمل جراحی لیزر یا عمل آندوسکوپی یا روش های عمل جراحی باز دیسک کمر درمان کرد. 

درمان طبی دیسک کمر

در تمام مناطق دنیا اولین قدم در درمان بیماری یا بیرون زدگی دیسک کمر درمان طبى دیسک کمر یا به عبارت دیگر درمان غیر جراحی است. درمان طبی یعنی استفاده از دارو در درمان بیماری ها از قدیم الایام افراد به تجربه دریافته بودند که گذاشتن شاخه های درخت بید برروی بدن باعث کاهش تب می شد. عده ای نیز دریافته بودند که گذاشتن شاخه های درخت بید در روی عضوی که درد می کرد باعث بهبود درد می شد.از آنجا که دانش پزشکی یک علم تجربی است، با پیدایش بیمارستانهای جدید نیز ابتدا از گیاهان برای درمان بیماری ها استفاده می کردند.

درمان قطعی دیسک کمر

در واقع درمان قطعی دیسک کمر وجود ندارد. درمان دیسک کمر مانند تمام راه حل هایی که در دنیا برای مسائل گوناگون وجود دارد " نسبی" است. ولی می توان گفت که پیشرفت های خوبی برای درمان دیسک ‌کمر تاکنون حاصل شده است. به طوری که امروزه در حدود ۸۰% از کمردردها با درمانهای بدون جراحی خوب می شود. در ۲۰ درصد مواردی که بیماران نیاز به جراحی پیدا می کند، ۸۰ درصد اینگونه بیماران هم پس از جراحی خوب می شوند. بنابراین درصد کمی از بیمارانی که کمردرد و دیسک کمر دارند خوب نمی شود. خوب شدن و خوب نشدن دیسک کمر بستگی به فاکتورهای زیادی دارد که شامل : 
۱- میزان طول کشیدن علایم دیسک
توصیه می شود که از زمانی که علائم دیسک کمر شروع می‌شود تا زمانی که پیشرفته‌ترین درمان‌ها که درمان های جراحی است انجام میشود بیش از یک تا دو ماه بیشتر فاصله نباشد. قاعدتا مزمن شدن بیماری دیسک کمری درصد موفقیت  را برای درمان دیسک کمر کم می کند.
۲- میزان پیشرفته بودن بیماری دیسک کمر
بیماری و پارگی دیسک کمر مانند هر بیماری دیگر می تواند به صورت خفیف ، متوسط و شدید باشد . قاعدتاً هرچه میزان خطر خرابی دیسک کمر بیشتر باشد درمان قطعی آن مشکل تر است.
۳- تعداد دیسک های کمری که پاره هستند
قاعدتاً وقتی یک نفر فقط یک دیسک کمری پاره داشته باشد ، درمان او می تواند قطعی تر از فردی است که چندین دیسک کمری پاره داشته باشد .
۴- گرفتاری ساختمانهای دیگر ستون فقرات مانند مفاصل ستون فقرات و یا تنگی کانال نخاعی. 
همانطور که قبلا شرح داده شده است، در پشت ستون فقرات دو مفصل وجود دارد که فاست نامیده می شود. گرفتاری فاست ها و یا تنگی سوراخی که عصب از داخل کانال نخاعی خارج می شود که در اصطلاح عمومی تنگی کانال نخاعی نامیده می شود نتیجه عمل را کم می کند. به عبارت دیگر افرادی که علاوه بر پارگی دیسک تنگی کانال نخاعی و یا بیماری فاست ندارند ، درمان جراحی قطعی تر از افرادی است که بیماری‌های فوق را دارند. 
۵- بیماری های زمینه ای که اعصاب و استخوانها را گرفتار می کنند
مثلاً کسانی که بیماری های دیابت یا چاقی دارند و یا بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت روماتویید دارند ، احتمال درمان قطعی است کمتر می شود.

آیا دیسک کمر خوب میشود؟

اکثر فتق دیسک های کمر شده خود به خود برطرف می شوند. اگرچه ممکن است فتق های کوچکتر با خیال راحت و بدون جراحی درمان شوند ، اما دیسک های پاره شده و برجسته از ترس فشرده شدن رشته های دم اسب ، توسط عمل درمان می شوند.

چه ورزشی برای دیسک کمر خوبه؟

ورزش می تواند سهم مهمی در کاهش علائم ناشی از  فتق دیسک کمر داشته باشد.  برخی فعالیت های بدنی به تقویت عضلات و ایجاد ثبات در ستون فقرات کمک می کنند و در نهایت باعث کاهش فشار و تسکین درد می شود.ورزش کشش و یوگا ، حالت زانو به سینه ، ژست سگ و  پرنده ، ژست مار کبرا ، حالت گرفتن شست پا با دست ، پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا کردن 

آیا دیسک کمر درمان قطعی دارد؟

در واقع درمان قطعی دیسک کمر وجود ندارد. درمان دیسک کمر مانند تمام راه حل هایی که در دنیا برای مسائل گوناگون وجود دارد " نسبی" است. ولی می توان گفت که پیشرفت های خوبی در درمان دیسک‌ کمر تاکنون حاصل شده است. از درمان غیر جراحی و درمان جراحی به عنوان گزینه های مناسب برای درمان رادیکولوپاتی ناشی از فتق دیسک کمر پشتیبانی می کنند. مداخله جراحی ممکن است منجر به تسکین سریع علائم و بازگشت سریع بیمار  به کار  شود.

درمان بیماران مبتلا به فتق دیسک کمری چگونه انجام می شود؟ 

درمان های اولیه باید شامل استفاده منطقی از داروهای ضد درد ، دوره کوتاه مدت استراحت ، فیزیوتراپی و تزریقات احتمالی استروئید اپیدورال باشد. قبل از در نظر گرفتن جراحی ستون فقرات ، می توان تزریق را انجام داد ، مگر اینکه بیمارعلائم خاصی مانند نقص حسی یا حرکتی ، علایم  عصبی پیشرونده یا بی حسی ناحیه تناسلی و باسن ها همراه با بی اختیاری ادرار و مدفوع داشته باشد.

درمان اولیه فتق دیسک چیست؟ 

درمان اولیه باید شامل استراحت کوتاه مدت ، فیزیوتراپی و استفاده مناسب از داروهای مسکن باشد. در بیشتر موارد ، علائم رادیکوپاتی یا سیاتیک درعرض شش هفته کاهش می یابد یا برطرف می شود.

علائم دیسک کمر در بارداری 

دوران بارداری یکی از دوره های مهم زندگی خانم هایی که در سنین باروری هستند می باشد. در حدود ۵۰ درصد زنان باردار در مرحله ای از بارداری درجاتی از کمر درد را حس می کنند و این به علت این است که بیومکانیک ستون مهره ها در دوران بارداری تغییر می کند ، با بزرگ شدن شکم بتدریج قوس کمر افزایش می یابد. 
کمردرد در بیماران حامله به دو دسته تقسیم می شود.
۱- یک دسته از بیمارانی که قبل از بارداری سابقه کمر درد، بیماری دیسک کمر یا لیزخوردگی مهره های کمری دارند.
۲- در خانم هایی که قبل از دوران بارداری هیچ گونه کمر دردی نداشتند و پس از بارداری دچار کمردرد می شوند.
در گروه اول که بیمار سابقه بیماری و اختلالات دیسک کمری را دارد قاعدتاً باید قبل از اقدام به حاملگی درمان شود و حداقل شش ماه درد کمر نداشته باشد و سپس اقدام به حاملگی نماید. 
چرا در حین حاملگی در طول زمان حاملگی اختلالات دیسک کمری بیشتر یا شدید تر می‌شوند ؟
اصولاً در حاملگی هورمونی به نام پروژسترون به مقدار زیاد ترشح می شود. این هورمون باعث شل شدن لیگامان ها می شود و به همین جهت با بزرگ شدن شکم ، قوس کمری خانم حامله هم زیاد می شود. افزایش قوس کمر باعث کم شدن فضای داخل کانال نخاعی می شود ، حال اگر فردی مستعد بیماری های دیسک یا تنگی کانال نخاعی باشد فشار بیشتری بر عصب وارد می شود و باعث کمردرد می شود. 
چرا عده ای از خانمهایی که قبل از حاملگی هیچگونه دردی نداشته اند در هنگام حاملگی دچار کمردرد می شوند؟
کمر درد در این افراد بستگی به میزان انعطاف پذیری کمر و مفاصلی به نام فاست که در پشت ستون مهره ها قرار گرفته است دارد. به همان دلیل که قبلاً ذکر شد هنگام حاملگی قوس کمر افزایش می‌یابد و در خانم هایی که انعطاف‌پذیری خوبی ندارند و قبل از حاملگی اهل ورزش و حرکات ورزشی و نرمش نیستند کمر درد شایع تر است بنابراین توصیه می شود که خانم ها قبل از اقدام به حاملگی از انعطاف بدنی خوبی برخوردار باشد. 

حاملگی با چه مکانیزم هایی باعث افزایش کمردرد می شود؟ 
۱ -
افزایش قوس کمر در اثر بزرگ شدن شکم
۲- در هنگام حاملگی احتباس آب و نمک Retention اتفاق می‌افتد و به عبارت دیگر خانم های حامله ممکن است دچار ورم در اندامهای مختلف از جمله کمر بشوند. 
۳- با پیشرفت حاملگی معمولاً تحرک و ورزش هایی که یک خانم قبل از بارداری انجام می‌داد کم میشود
۴ - بزرگ شدن رحم خود باعث فشار بر روی شبکه اعصاب داخل لگن میشود همین باعث کمردرد و یا درد های سیاتیک ممکن است بشود. 
۵- باز شدن مفصل ساکروایلیاک که فرد را آماده زایمان میکند خود باعث درد کمرمی شود. 
 

علل درد سیاتیک در حین حاملگی چیست ؟

درد سیاتیک به دردی گفته می شود که از لگن شروع شده و به پشت باسن و سپس پشت ران و پشت ساق پاها انتشار پیدا می کند. علل درد سیاتیک در یک خانم حامله به شرح زیر است: 
۱ - ۱۲ تا ۲۰ درصد افراد جامعه در طول دوران زندگی خود ممکن است دچار پارگی و یا اختلال دیسک کمر شوند. در عده ای از افراد این پارگی دیسک در زمان حاملگی اتفاق می افتد.
۲ - در اواسط حاملگی سر جنین به طرف پایین می چرخد و در داخل لگن قرار می گیرد و همین قرار گرفتن سر جنین در داخل لگن ممکن است باعث فشار بر روی ریشه های عصب سیاتیک بشود. 
۳-  سندروم پیریفورمیس زمان حاملگی هم دیده می‌شود یعنی در باسن انسان عضله ای به نام عضله پیریفورمیس دچار انقباض شده و بر روی عصب سیاتیک فشار می آورد. 

 

مواد مفید و مضر دیسک کمر
مواد مضر و مفید برای دیسک کمر

مواد مضر برای دیسک کمر

اگر دچار دیسک کمر با کمر درد شدید لازم است که از بعضی از مواد اجتناب کنید و به عبارت دیگر رژیم غذایی مناسبی بگیرید. یکی از مسائل مهمی که رعایت آن در در درمان دیسک لازم است در نظر گرفته شود ، کاهش وزن است . بنابرین غذاهای زیر برای مبتلایان به دیسک کمر مضر است : 

غذاهای کاربوهیدرات یا قندی مانند برنج سفید ، ماکارونی، سیب زمینی و نوشابه ها از بدترین غذاهایی هستند که می توانید بخورید. این مواد می توانند باعث افزایش وزن شوند. وزن بیش از حد می تواند درد کمر را بدتر کند. شما همچنین باید از غذاهای شیرین کننده های مصنوعی اجتناب کنید زیرا آنها همچنین می توانند التهاب ایجاد کنند.
بنابراین نتیجه میگیریم خوردن غذاهای قندی در کسانی که دچار بیماری دیسک کمر هستند مضر است. 
در ایران خوردن برنج شایع است و اغلب افراد چاق و بدتر از آن شکم بزرگ دارند. سیب زمینی نیز با اغلب غذاهای فست فوت سرو می شود که برای دیسک کمر مضر است. بنابرین مبتلایان به دیسک کمر لازم است غذای خود را بجای برنج با نان بخورند . 

روغن های گیاهی
اکثر روغن های گیاهی حاوی اسیدهای چرب امگا 6 هستند. این اسیدهای چرب لزوما بد نیستند. با این حال، هنگامی که اسیدهای چرب امگا 6 در بدن بیش از اسیدهای چرب امگا 3 باشند ، این می تواند پاسخ التهابی ایجاد کند. اگر شما در هنگام پخت و پز از روغن گیاهی استفاده می کنید، باید فقط از مقدار کمی از آن استفاده کنید. روغن زیتون یکی از سالم ترین روغن هایی است که می توانید در طبخ غذا استفاده کنید زیرا دارای چربی های تک اشباع Monosaturated است.

۲- غلات تصفیه شده یا بدون پوست و سبوس Refined Grains 
بهتر است که غلات کامل و سبوس را به جای غلات تصفیه شده و بدون سبوس بخورید. پیتزا، اغلب غلات سوپر مارکت ها و نان سفید از غذاهایی هستند که از غلات تصفیه شده و بدون سبوس تهیه شده اند. غلات پوست کنده یا بدون سبوس ، پس از مصرف می توانند باعث ایجاد ترشح ناگهانی و شدید انسولین شوند. این می تواند باعث التهاب شود.
۳- لبنیات مانند شیر و سایر فرآورده های شیر
اغلب به عنوان بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم توصیه می شوند. با این حال، محصولات لبنی می توانند در عده ای از افراد باعث التهاب شوند. بسیاری از مردم کمبد لاکتوز دارند ، به این معنی که بدن آنها به سختی فرآورده های شیری را هضم می کند. در عده ای از افراد باعث التهاب می شود. 
۴- ذرت فرآوری شده
خود ذرت غذای خوب و سالم است . با این حال، زمانی که پردازش و فرآوری می شود، دیگر سالم نیست. ذرت فرآوری شده می تواند باعث ایجاد یک اسپایک یا ترشح ناگهانی و شدید انسولین در بدن و واکنش التهابی شود. اگر تصمیم به خوردن ذرت دارید، باید مطمئن شوید که پردازش نشده است.
۵- گوشت قرمز 
گوشت قرمز ممکن است یک منبع بزرگ پروتئین باشد، اما اگر کمر درد دارید لازم است از خوردن گوشت قرمز اجتناب کنید. گوشت قرمز دارای ماده ای است که به نام Neu5GC نامیده می شود. این ماده التهاب را تشدید می دهد.
۶- غذاهای حاوی مواد شیمیایی و نگه دارنده 
بهتر است ازمصرف مواد غذایی حاوی مواد شیمیایی و نگه دارنده خودداری شود. غذاهای حاوی رنگ آمیزی، افزودنی ها و نگهدارنده ها توسط بدن شما به عنوان مواد سالمی که وارد بدن شده اند به رسمیت شناخته نمی شوند. به همین دلیل است که خوردن این مواد باعث واکنش التهابی می شود. بنابرین اطمینان حاصل کنید که قبل از خرید هر ماده غذایی از فروشگاه مواد غذایی، برچسب های غذایی را بخوانید.
اغلب مواد کنسروی و نیمه آماده حاوی مواد نگه دارنده هستند بنابرین سعی کنید خودتان غذای تازه بپزید و کمتر از آنها استفاده کنید. 

مواد مفید برای دیسک کمر

تغذیه نقش مهم و مستقیمی در سلامت ستون فقرات دارد و در بهبود دیسک ها و اختلالات سطوح مفاصل ستون فقرات نقش بسیار مهمی دارد. 

۱- گلوکوزامین :
این ماده به طور طبیعی در بدن یافت می شود و برای نگهداری و تعمیر کلاژن (ماده اصلی سازنده دیسک ها) ضروری است. بدن از گلوکوزامین سولفات برای تشکیل مواد شیمیایی استفاده می کند که نیاز به تعمیرغضروف، تاندون ها و رباط ها و مایع سینوویال دارد (مایع طبیعی که مفاصل نخاعی را می پوشاند). کلاژن به حفظ و نگهداری غضروف مفصل نخاعی کمک می کند.
۲- آنتی اکسیدان ها : مانند زردچوبه - جلوی تخریب کلاژن را می گیرند.
۳- اسیدهای چرب حاوی امگا ۳ : دارای خواص تشکیل کلاژن هستند و بدن از آنها برای تعمیر و جلوگیری از آسیب به غضروف و دیسک ها استفاده میکند .
۴- غذاهای غنی از گوگرد :
این مواد باعث افزایش تولید پروتئین و کلاژن می شوند . 
۵- سویا : اعتقاد بر این است که سویا حاوی Genistein و ایزوفلاون است. این ماده مسئول تولید کلاژن است و همچنین مهار کردن آنزیم های است که باعث شکستن شدن مولکول های کلاژن میشوند . محصولات سویاشامل شیر سویا، پنیر سویا می باشد . 
۶- فیبر ها : این مواد به هضم غذا و جلو گیری از نفخ شکم کمک می کنند و به طور غیر مستقیم باعث جلو گیری از افزایش قوس کمر می شوند.
۷- محصولات دریایی : مانند صدف ، خرچنگ، میگو
۸- ماهی ها ، ساردین، ماهی قزل آلا ، ماهی تون .
۹- سبزیجات تیره مانند kale (یک نوع کلم)، اسفناج، collard (نوعی کلم)، آسپاراگوس یا مارچوبه.
۱۰- میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ : فلفل قرمز، چغندر، گوجه فرنگی ، blueberry, blackberry و انگور قرمز 
۱۱- پیاز و سیب های قرمز (که حاوی یک ماده به نام Quercitin می باشند که دارای خواص ضد التهابی طبیعی است.)
۱۲- زیتون های سیاه
۱۳- روغن زیتون
۱۴- انواع لوبیا
۱۵- آب : مهمترین ماده در ترمیم دیسک کمر و جلوگیری از ترک های بیشتر در حلقه دیسک آب است . بنابرین آب زیاد و تدریجی و جرعه جرعه بنوشید و همبشه خود را کاملاً هیدراته نگه دارید. در حالت ایده آل ، روزانه 8 فنجان آب بنوشید.
۱۶- شیر ، پنیر ماست کم چرب 
۱۷- انجیر 
۱۸- زردآلو
۱۹- آوکادو 
۲۰- خشکبار مانند بادام فندوق گردو کنجد 
۲۱- کلسیم و منیزیوم این مواد باعث داشتن استخوان های قوی می شوند.
اغلب مکمل هایی که در درمان کمر درد توصیه میشوند حاوی موادی هستند که در بالا نام برده شد. 

دیسک کمر و بی حسی پا

چرا من در پاهایم بی حسی دارم؟

هنگامی که پاهای شما احساس خستگی می کنند، می تواند به دلیل نشستن در وضعیت بد در مدت طولانی تا آسیب عصبی ناشی از دیابت یا به علت تنگی کانال نخاعی و پارگی دیسک کمر باشد. 

پارستزی Paraltesia

اگر شما مدت طولانی نشسته باشید یا پاهای شما برای مدت طولانی خمیده باشند ، اعصابی که در اندام های تحتانی شما قرار دارند فشرده می شوند. در این حالت ارتباط بین مغز و اندام های تحتانی شما از بین می رود و اکثر افراد در این حالت می گویند پاهایم خواب رفته است. این حالت را در پزشکی پارستزی می‌گوییم. در این حالت شخص حس می کند که پای او می سوزد و یا هزاران سوزن در اندام تحتانی وی فرو می رود.

علل خواب رفتن پا به شرح زیر است: 
۱- سیاتیک

عصب سیاتیک عصبی است که از پشت باسن به پشت ران و سپس به پشت ساق پا انتشار پیدا میکند. البته عصب سیاتیک در پشت زانو به دو شاخه تبدیل می شود و به داخل ساق پا وارد می‌شود. اگر به هر دلیلی به شاخه های عصب سیاتیک در کمر ، در اثر پارگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی فشار وارد شود ، می‌تواند به صورت خواب رفتن احساس سوزن سوزن شدن و یا احاس سوختن در اندام های تحتانی بروز کند. 
فردی که دچار بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی در کمر می باشد ، علاوه بر احساس سوزش و خواب رفتگی در پا، از درد در مسیر سیاتیک و یا ضعف عضلانی نیز شاکی است و درد و خواب رفتگی با سرفه عطسه خم شدن به جلو افزایش پیدا می کند. 

۲- نوروپاتی ناشی از دیابت
قند خون بالا در یک دوره طولانی می تواند به اعصابی که در بدن وجود دارد آسیب برساند، اغلب اعصاب پاها یا اندام های تحتانی گرفتار می شود. این بیماری را نوروپاتی محیطی می گویند. علت ایجاد نوروپاتی در واقع بسته شدن شریان تغذیه کننده عصب می باشد.

نوروپاتی چگونه به وجود می آید؟ 
هر عصبی که در اندام های ما قرار دارد ، از جمله عصب سیاتیک، مانند یک کابل تلفن است. اگر در کابل تلفن دقت بفرمایید ملاحظه می کنید که یک پوسته سیاه رنگ ضخیم دارد و در داخل آن هزاران رشته تلفن قرار دارد و هر رشته سیم تلفن غلاف و پوشش جداگانه‌ای دارد که به رنگ های مختلف قرمز سفید و نارنجی دیده می شود. به همین جهت سیم های تلفن با هم اتصالی پیدا نمی کنند در هر عصبی از جمله عصب سیاتیک نیز وضع به همین گونه است. یعنی هر عصب از هزاران رشته های نازک عصبی که در دور خود یک غلاف دارند تشکیل شده است که در واقع مانع اتصال دو رشته عصبی می‌شود و هزاران رشته عصبی در داخل یک غلاف محیطی قرار گرفتند که عصب محیطی مانند سیاتیک را درست می کنند. 
در نوروپاتی مانند این است که رشته های ریز عصبی که در داخل یک عصب بزرگ واقع شده‌اند به هم اتصالی می کند. در نوروپاتی دست ها و بازوها هم ممکن است بی حس شود، خواب رفتگی و سوزش ناشی از نوروپاتی شب ها بدتر می شود.

نوروپاتی محیطی ممکن است علایم دیگری نیز داشته باشد شامل : 
۱- ضعف عضلانی 
۲- درد شدید در پاها 
۳- کاهش رفلکس پاها 
۴- زخم و عفونت های پا
۵- اختلال تعادل 
۶- ایجاد درد در پا با لمس کردن یا فشردن پا 

اگر علائم نوروپاتی دارید در اولین فرصت لازم است که قند خون خود را کنترل نمایید. زیرا نوروپاتی می تواند پیشرونده شود. نوروپاتی ها سه نوع هستند . ۱- حرکتی ۲- حسی ۳- مخلوطی از هر دو
در نوروپاتی حسی فرد با احساس سوزش و خواب رفتگی در پاها مراجعه می‌کند. نوروپاتی در دست ها در همان جایی حس می‌شود که انسان دستکش می‌پوشد و نوروپاتی در پاها در همان جایی حس می شود که انسان جوراب می پوشد.
نوروپاتی حرکتی فرد با ضعف و فلج عضلانی مراجعه می کند.
 در نوروپاتی مخلوط فرد هم سوزش و خواب رفتن و هم ضعف عضلانی دارد. به همین جهت کسانی که دچار نوروپاتی می شوند لازم است که هر روز پاهای خود را معاینه و نگاه کنند. زیرا ممکن است این گونه افراد دچار زخم هایی بشوند که با گذشت زمان عمیق شود و فرد متوجه وجود زخم در پا نشود و در نهایت منجر به قطع پا شود.
بیمارانی که دچار نوروپاتی حسی هستند ، حس می کنند که پای آنها در داخل آتش قرار گرفته است و مرتب پای خود را در داخل آب سرد قرار می دهند. بعضی از افراد مبتلا به نوروپاتی حسی برعکس حس می کنند که پاهایشان سرد است ، مثل اینکه پاهای آنها در داخل یخچال قرار دارد به همین جهت با پیچیدن یا قرار دادن پا در در معرض گرما حتی در فصل تابستان سعی می‌کنند که پای خود را گرم نگه دارند. 
۳- بیماری عروق محیطی
شریان های اندام های تحتانی می توانند در اثر التهاب یا کشیدن سیگار و یا ایجاد یک پلاک در داخل شریان ها باریک و تنگ شوند، که باعث می شود جریان خون کافی به اندام های تحتانی نرسد . تنگی شریان های اندام های تحتانی در افراد زیر بیشتر دیده می شود. 

۱- کسانی که سیگار میکشند 
۲- در افراد چاق 
۳- افرادی که فشار خون بالا دارند 
۴- افرادی که کلسترول خون بالا دارند
۵ - افرادی که دیابت دارند. 

افرادی که دچار بیماری تنگی شریان های اندام های تحتانی هستند ، علاوه بر درد معمولاً 

۱- دچار دردهای ناشی از انقباض ناگهانی و گرفتگی عضلات در اندام‌های تحتانی بخصوص ساق پاها می شوند که کرامپ عضلانی نامیده می شود.
۲- علاوه بر آن فرد احساس خستگی در اندامهای تحتانی هنگام راه رفتن دارد. یعنی پس از مسافت کوتاهی راه رفتن دچار خستگی می شود و پاهای او دیگر قدرت راه رفتن ندارند. 
۳- در هنگام راه رفتن فرد دچار لنگش می شود. یعنی پس از مدتی راه رفتن یا از پله بالا رفتن دچار درد شدید در اندام های تحتانی می‌شود. به طوری که مانع راه رفتن او می شود و لازم است مدتی استراحت نماید و سپس به راه خود ادامه دهد.
پیدایش تنگی در شریان‌های اندام های تحتانی شانس پیدایش حمله قلبی یا سکته مغزی را در بیمار افزایش می دهد. به همین جهت لازم است که بیمار هرچه سریعتر نسبت به درمان بیماری خود اقدام نماید مثلا چربی خون خود را کنترل نماید و از کشیدن سیگار خودداری کند. 

۴- بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS )
خواب رفتن پاها یکی از علائم اولیه مولتیپل اسکلروز (MS) است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و ایجاد پلاک هایی در مغز یا در داخل نخاع می کندکه در ام آر آی دیده می شود. در این بیماری فرد حس می‌کند که هزاران سوزن وارد پاهای او شده است و ممکن است احساس خواب رفتگی شدید در اندام های تحتانی خود نماید. هیچ دو نفر با MS دارای علائم مشابه نیستند، علاوه بر بی حسی در اندام های تحتانی فردی که مبتلا به( MS ) ام اس است ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشد: 

۱- احساس خستگی، سستی و بی حالی 
۲- اسپاسم عضلانی
۳- ضعف عضلانی
۴- سرگیجه 
۵- اختلالات بینایی
۶- تغییرات خلق و خوی

در MS ، بی حسی و خواب رفتن پاهای بیمار می تواند "برود و بیاید". یعنی یکسان نباشد. داروهای کورتونی یا استروئیدی می توانند علایم بیماری را برطرف نمایند . اگرچه هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد، درمان اولیه ممکن است جلوی بدتر شدن بیماری را بگیرد. 

۵- تومور اعصاب محیطی
به ندرت ممکن است در داخل غلاف اعصاب محیطی غده یا تومور وجود بیاید. که باعث فشار به عصب شده و موجب احساس خواب رفتگی و بی حسی در اندام های تحتانی شود . اغلب این تومورها خوش خیم هستند اما می تواند باعث آسیب عصبی و درد پاها شوند. معمولا تومور ها نیاز به جراحی دارند و لازم است برداشته شوند . 
علائم دیگر تومورهای اعصاب محیطی شامل: 

۱- تورم
۲- لمس توده ای در داخل عضلات و یا زیر پوست
۳- ضعف عضلانی
۴- اختلال تعادل

تومورهای اعصاب محیطی را به چندطریق می توان درمان کرد: اگر تومور کوچک باشد و علایم زیادی ایجاد نکرده باشد ، می توان صبر کرد و بیمار را تحت نظر گرفت. در مواردی دیگر لازم است جراحی نموده و تومور برداشته شود. در صورتی که تومور بدخیم باشد شیمی درمانی ورادیو تراپی برای بیمار شروع شود . 

 

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( سجاد پناهنده )
سلام خسته نباشید من 15 سالمه و به ورزش بدنسازی علاقه مند هستم ولی بعد از 6 ماه کار کردن متوجه پارگی دیکس کمرم 4و5 شدم دکترم میگه باید فیزیوتراپی و بعد راه رفتن توی اب اسنخر انجام بدم من انجام دادم ولی ایا میتونم دوباره به ور زش موردعلاقم برگردم لطفا جواب بدید قدم 188 سانته و وزنم 96kg
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً پس از بهبود بیماران می توانند به ورزش باز گردند، ولی باید توجه داشته باشید که فردی که دچار بیماری دیسک کمر می شود استعداد ذاتی برای این بیماری را دارد .بنابراین می تواند با برنامه‌ریزی خاص و ملاحظات خاصی ورزش بدنسازی را ادامه دهد. 

سوال: ( هادی خرقانی )
باسلام من دیسک ۴ و ۵ خراب شده و تنگی کانال دارم ولی راحت رو پاشنه وپنجه پا راه می روم و هیچ دردی ندارم تنها درد من لگن و پایین زانوم درد دارم وقتی خیلی راه می روم حالا میخوام عمل لیزر انجام بدم میشه یا نه
پاسخ:

سلام دوست عزیز
ابتدا باید معاینه شوید و ام آر آی و نوار عصب شما ملاحظه شود. قاعدتاً با توجه به شرح حالی که داده اید ، معمولاً این گونه بیماران نیاز به عمل جراحی ندارند و احتمالا از عمل جراحی لیزر سود می برند.
 

سوال: ( مهدی الماسی )
سلام خدمت دکتراسحاقی و خسته نباشید، من ۳۱سال سن دارم صبح از درد کمر از خواب بیدار میشم اگه رو شکم بخوابم دیگه بدتر میشه دردم،ام ار ای گرفتم گردنم آرتروز داره دکتر گفت کمرت داره ارتروز میگیره بیش از حد درد کمر دارم بدجوری هم صدا میده کمرم خواهشن ب من بگید چکار کنم ممنوم میشم از راهنمایی شما دکتر عزیز،
پاسخ:

سلام دوست عزیز

معمولاً کلمه آرتروز یا ساییدگی ستون مهره ها در افرادی به کار می رود که بیش از ۵۵ سال سن دارند. در یک فرد ۳۱ ساله که صداهایی در کمر خود حس می کند معمولا بیماری های مفاصل ستون مهره ها مطرح است که باید بیمار معاینه و درمان های لازم برای وی انجام شود.

سوال: ( سعیدالوندی )
سلام.سال۸۶عمل بازدیسک داشتم ولی ازمهرامسال دوباره در دام شروع شده ام آر آی گرفتم مشکلات دیسکم محرزشد.آیامن بااین شرایط میتونم با لیزر عمل کنم؟درصد موفقیت چقدره؟ممنونم ازبزرگواریتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بدون معاینه و دیدن ام آر آی نمی توان اظهار نظر کرد. انتخاب عمل جراحی لیزری بسته به میزان پارگی و عوامل دیگری دارد که توسط پزشک پس از دیدن ام آر آی مشخص می شود. در مواردی که بیرون زدگی و پارگی دیسک کوچک باشد ، عمل لیزری می تواند مفید باشد

سوال: ( مهدی ابراهیمی )
عرض سلام و ادب مادرم سال ۱۳۹۱ جراحی دیسک کمر انجام داد بعد از اون جفت پاهاش از مچ حس نداشتند با واکر راه میروند درد پا خیلی شدید است و پاهاش خصوصاً ساق پای راست خیلی ضعیف شده علت چیست؟! ممنون از راهنمایتان..
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال چیزی نمی توان گفت بهتر است که پزشک معالج خود مراجعه نمایید

سوال: ( مجتبی رضاپور )
با سلام و احترام، 25 سال سن دارم. فعالیت اصلی ام مطالعه پشت میز است و در پدر و مادر و برادر مشکل کمر درد حادی وجود ندارد. از سه ماه پیش طبق عکس mri گفته می شود که بین مهره L1 و مهره L2 برآمدگی دیسک وجود دارد. علائم شامل ابتدا کرختی در ران پای راست بعد از یک ماه پیش گسترش و انتشار تا مچ پا و چند روزی است که در باسن هم کرختی ایجاد شده است. در راه رفتن و انجام حرکات ورزشی مشکل ندارم. راه های درمان غیر جراحی مناسبی برای بهبود دیسک ام وجود داره؟ چرا کرختی در ناحیه باسن ام ایجاد میشه درحالیکه مهره های L5 و L4 و S1 مشکلی ندارم. در صورت نیاز میتوانم عکس mri را برایتان ارسال بکنم. با تشکر از راهنمایی تان
پاسخ:

سلام دوست عزیز
کرختی در پای راست و انتشار آن به باسن می تواند مربوط به دیسک بین مهره اول و دوم باشد. باید توسط پزشک معاینه شوید و در صورتی که ام آر آی شما دیسک بزرگ نشان دهد قاعدتاً بهترین و جراحی باز خواهد شد. 

سوال: ( نوید امرایی )
سلام و عرض ادب دکتر امروز ۸۰ روز عمل باز l4l5 انجام دادم تا روز ۶۰ عالی بودم متاسفانه فک کردم دیگه مثل ادم سابق شدم به کمرم فشار اوردم البته فشار منظور اینه که زیاد سر پا بودم یه روز که خیلی سردپا بودم یهو درد افتاد تو کمرم الان حدود ۲۰ روزه کمرم خیلی درد میکنه پیش جراحم دکتر طغیانی رفتم (خرم آباد)ام ار ای آزمایش خون التهاب قند عفونت اوره همه چی دادم دکتر گفتن هیچ مشکلی ندارید به چند تا متخصص نشون دادم همه گفتن مشکل ندارید حموم که میرم کمی دردم آروم میشه ناگفته نماند کمربندم هم خیلی محکم میبستم ممکنه اسپاسم گرفتگی چیزی باشه ممنون از جوابتون واقعا ۲۰ روزه زندگی ازم گرفته
پاسخ:

سلام دوست عزیز

طبق گفته خودتان خوشبختانه دیسک کمر شما دچار عود یا عفونت نشده است. احتمالا با درمان‌های مانند فیزیوتراپی و دارو خوب خواهید شد. بهترین کسی که می تواند اظهار نظر کند جراحی است که شما را عمل کرده است. 

سوال: ( محمد جواد کسرایی )
با سلام جناب دکتردلیل تیر کشیدن در دست و پاهام و تیر کشیدن در داخل رانها حتی در موقع استراحت چیست.. زیاد دردی هم در کمر ندارم و تست دیسک در منزل رو هم انجام دادم همون تست زاویه ۳۰ تا ۷۰ درجه ای.. اما دردی در کمر احساس نشد و گاهی اوقات انگشتان دست و پاهام به صورت تکی تیر میکشند و پاشنه پاهام هم گاهی اوقات بیحس میشن و خیلی کم گردن درد هم میشم و در مواردی تیر کشیدن قسمت کوچکی از کف پا و یا روی پا و حتی دستام .. ایا میتونه دیسک باشهیا مشکل از جای دیگه است ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دچار تیر کشیدن دست و پا می شود لازم است که معاینه شود و برای بیمار ام آر آی و نوار عصب درخواست شود و تشخیص داده شود و سپس درمان انجام شود. با این شرح حال تشخیص خاصی را نمی توان برای شما مطرح کرد ، باید معاینه شوید.
 

سوال: ( سحر خمر )
خانمی 44هستم که دارای دیسک کمر هستم و این درد 7ماه که طول کشیده واین درد از قسمت ران شروع میشه تا ساق پا . در ابتدا در قسمت پاشنه پا حسی نداشتم ودرد شدید تر بود ولی الان تا ساق پا درد می‌کنه و لی بازهم راه رفتن برام مشکله . میشه راهنمایی بفرمایید که چکار باید انجام بدم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما در واقع کمردرد و درد سیاتیک دارید که یکی از علت های شایع آن بیماری دیسک می باشد که باید معاینه شوید و برای شما ام آر آی و نوار عصب درخواست شود . معمولاً بیمارانی که مبتلا به دیسک کمر هستند ظرف یک ماه با یکی از چهار درمان دارو ، فیزیوتراپی، تزریق داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی خوب خواهند شد. 

سوال: ( میرحمید علوی )
با عرض سلام و ادب و احترام بنده تقریبا ده ماه پیش در قسمت کمر احساس درد شدید کردم به طوری که راه رفتن و خم شدن برایم مشکل بود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم عکس ام ار ای گرفتم و نشان دادم گفتن چیزی نیست بیخیال شدم اما دیدم بعد گذشت یک ماه تغییری در درد ایجاد نشد حتی بد تر هم شد به متخصص دیگری مراجعه کردم ایشون هم گفت دیسک چهار و پنج آسیب دیده و متورم شده و ارجاع دادن به فیزیوتراپی بعد از سه چهار ماه با انجام فیزیوتراپی و استخر تقریبا پنجاه درصد درد کاهش پیدا کرد و من همینطور ادامه دادم به استخر و ورزش کششی تا شش ماه که هشتاد درصد درد کاهش پیدا کرد اما مشکل من درد نیست مشکل من اذیت شدن و احساس ضعف بعد از کار یا ورزش هست البته که بعد از این مدت انتظار بهبود کامل داشتم اما در بعضی موارد مثلا هفته ای دو سه بار احساس درد میکنم آیا این احساس درد به طور کامل از بین می‌رود ؟ در ضمن مرد هستم و ۲۱ ساله با تشکر از سایت خوبتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
خوشحالم که بهتر شده اید. قاعدتاً هر کسی دچار بیماری دیسک کمر نمی شود. افراد خاصی هستند که استعداد این بیماری را دارند. به عبارت دیگر جنس ستون مهره ها و دیسک آنها خوب نیست. قاعدتا این گونه افراد باید با احتیاط ورزش و کار کنند.

سوال: ( یوسف‌همت‌صفیح )
س.من.پارگی‌دیسک۴و۵‌درکمردارم‌که‌بابرداشتن‌بارسنگین.وبایک‌دست‌که‌دونفره‌درسربالای‌میبردیم‌بوجورآمددیسک‌زابالیزر‌اصفهان‌دکترشکزچی‌سوزاندولی۳۰درصددزدم‌کم‌شده‌الان‌ده‌ماهه‌میگذره‌ولی‌خوب‌نشدم‌روسرمهره‌به‌داخل‌شکم‌فرورفته.لطفا‌مزازاهنمای‌کنیدکه‌چه‌کاری‌انجام‌بدهم‌که‌خوب‌بشوم‌نرمش‌هم‌روزی‌دوبارانجام‌میدهم‌ولی‌تغییری‌نمیکندممنون
پاسخ:

با سلام چون قبلا عمل شده اید، بهتر است با دکتر قبلی خود مشورت کنید. 

سوال: ( مرجان وفا )
سلام خسته نباشید مرسی بابت مقاله عالی تون فقط یه سوالی دارم و اونم این هستش که علت کمر درد وقتی خیلی سرپا وایمیسیم چیه؟ در صورتی وقتی ساکن وایمیسم درد خیلی بیشتر و وقتی راه میریم به نسبت درد ضعیف تر میشه که منشا دردش از نخاعه ینی دقیقا وسط کمر و به پاهاشم میزنه و احساس سنگینی میکنه..ممنون میشم راهنمایی کنید مادرم ۴۰سالشه و اضافه وزن هم نداره
پاسخ:

سلام دوست عزیز برای پاسخ دادن به این سوال باید بیمار معاینه و ام آر آی ، نوار عصب ، رادیوگرافی در حالت خم شدن به جلو و عقب برای بیمار گرفته شود. با در نظر گرفتن همه این ها تشخیص بیماری داده شود و درمان لازم انجام شود. دردهایی که با ایستادن بدتر می شوند معمولاً در نتیجه دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی است که در بین مهره ای L5-S1 قرار دارد.

سوال: ( Aamin )
سلام خسته نباشید،۲۲سال سن دارم از شهریورماه دردکمردارم دکتررفتم ام آرآی گرفتم وب تشخصی دکتر دیسک بین مهره ای دارم ک ب عصب سیاتیک من فشارواردمیکنه و ب پای راستم میزنه ب طوریکه من نمیتونم درست راه برم حدودا۲۰جلسه فیزیوتراپی انجام دادم ک تاثیری نداشته ب تشخیص دکتردیسک من درجه اوله و نیازب عمل نداره ولی واقعاتحمل دردش سخته و فیزیوتراپی و دارو تاثیری نداشته میخواستم بدونم آیاعمل لیزرمناسب هست؟؟؟لطفامنوراهنمایی کنید ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید معاینه شوید و معمولاً در یک فرد ۲۲ ساله ای که ریسک بزرگ ندارد عمل جراحی لیزری دیسک مناسب است. 
 

سوال: ( مهدی .نبیی )
سلام من مدتی پای راستم انگشت گوچکم بی حس شده بود و در کمر دارم .داشتم لیز درمانی وفیریوتراپی هم کردم .و عمل باز تنکی کانال نخاع هم انجام دادم ولی حالا در در پای راستم وانگشت بزرگ دارم .روی پا هایم نمیتوانم ب ایستم .در شدید دارم که می خواهم گریه کنم .بی حسی هردوت پا دارم چکار کنم
پاسخ:

با سلام با مطب تماس بگیرید تا وقت ویزیت برای شما داده شود. ولی همانطور که شما گفته اید ام آر آی انجام داده اید و در آن تشخیص دیسک کمر داده شده است که باید با یکی از روشهای دارو فیزیوتراپی تزریق داخل ستون مهره ها و عمل جراحی باز ظرف یک ماه خوب شوید. 

سوال: ( احمد زنگنه )
سلام وخسته نباشید خدمت شما دکتر اسحاقی بنده مدتیس پای چپم از قسمت لگن تا کف پا درد میکند.درد به اینصورت هستش که انگار رگی از پاهام درحال کشیده شدن هست.از اونجایی که با شما آشنایی نداشتم وبه اجبار رفتم پیش یک دکتر دیگر وعکس رو مشاهده کردن گفتن دیسک پاره شده وچون دونفر بودن یکی گفت ۹۰ درصد احتمال داره بدون عمل خوب بشه ولی اون یکی گفت ۷۰ درصد ولی باید عمل کنم.ولی ازاونجا که نمیخواستم به این راحتی عمل کنم مقاومت کردم.دوتا آمپول هفته ای یکی برام نوشتن وکپسول گامابنتین و سلکسیب.الان خیلی دردم کم شده وبهتر بگم یجورایی کلا قطع شده ولی کف پاهام احساس میکنم خون نمیرسه واحساس بی حسی دارم که کم وزیاد میشه.خواستم از شما خواهش کنم یا یک نوبت به بنده بدین یا اینکه اگه امکانش هست راهنماییم کنین.واقعا ازشما سپاسگذارم
پاسخ:

با سلام با مطب تماس بگیرید تا وقت ویزیت برای شما داده شود. ولی همانطور که شما گفته اید ام آر آی انجام داده اید و در آن تشخیص دیسک کمر داده شده است که باید با یکی از روشهای دارو فیزیوتراپی تزریق داخل ستون مهره ها و عمل جراحی باز ظرف یک ماه خوب شوید. 

سوال: ( مهدی بهرامی )
با سلام و عرض ادب .من چند سال قبل برای کمر درد ام ار ای دادم و دکتر گفت دیسک مهره ۴ و ۵ بیرون زدگی داره .دو سال دچار درد شدید شدم که با استراحت و دارو خوب شدم .الان چند ماهای هست که تو راه رفتن مشکل پیدا کردم و بعد از کمی راه رفتن گاهای پای راستم و گاهی پای چپم و تو باسن درد دارم و وقتی زمان درد رو پا میشینم و یا به جلو خم میشم دردم اروم میشه در صمن پای چپم لاغر تر از پای راستم شده .البته ورزشهای مربوط به دیسک رو انجام میدم و مشکلی تو ورزش ندارم فقط زمانی که به پشت میخوابم و باسن رو بالا میارم درد تو باسن و رون پام برمیگرده .لطفا راهنماییم کنید و در صورت امکان یه وقت برای ویزیت بهم بدید .ممنونم
پاسخ:
<p>سلام برای ویزیت لطفا با مطب تماس بگیرید ولی از روی شرح حال شما می توان گفت که بیماری دیسک شما شدید است و نیاز به عمل جراحی باز دارد.</p>
سوال: ( فاطمه حسینی )
سلام خدمت اقای دکتر من دیسک چهار وپنجم دچار بیرون زدگی شده و مایع مفصلیش خشک شده دنبالچه هم دچار اسیب شده
پاسخ:

سلام با مطب تماس بگیرید تشریف بیاورید ویزیت شوید
 

سوال: ( زینب اف )
سلام خسته نباشین اقای دکتر من 30سالمه و ام ار ای دادم و دکتر گفتن که دوتا دیسک بیرون زده در کمرم دارم. بسیار دردشدبدی دارم ولی بعلت ویروس کرونا این مدت نمیشه به مطب ها و مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنم. روزی دو تا ناپروکسن 500و دوتا کلسیم میخورم ولی اصلا دردم اروم نمیشه جوری که شدیدا روحیمو از دست دادم و کارم شده گریه کردن. تا به تموم شدن شرایط ویروس کرونا و مراجعه به پزشک دارویی هست که من بتونم دردمو اروم کنم خواهش میکنم جوابمو بدین توروخدا.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو بدون دیدن بیمار مشکلات و منع قانونی دارد. در صورتیکه درد شما قابل تحمل است بعد از نیمه فروردین به اینجانب مراجعه کنید و اگر درد شما غیرقابل تحمل است که لازم است به دانشگاهی که اکنون مشغول به کار هستند مراجعه کنید

سوال: ( امیربابایی )
سلام.بعد از ام آر آی دکترگفت دیسک کمر دارم و گاهی اوقات به باسن و پشت زانوم میاد دردش ؛ این نوع دیسک ب نعوظ ربطی داره خیلی مشکل نعوظ دارم 37 سالمه تهران
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دیسک بسته به اینکه در کدام سطح پاره شده باشد، می تواند مشکلات جنسی یا ادراری ایجاد کند. ولی لازم است ام آر آی شما دیده شود و در ضمن با یک دکتر ارولوژیست مشورت کنید.

سوال: ( ميثم گشاني )
سلام اقاي دكتر خسته نباشين مورد خيلي اورژانسي براي همسرم پيش اومده٣٥سالشونه خيلي اذيت ميشه ام أر اي انجام دادن پارگي ديسك ٤/٥ داشتن خواستمبدونم انگشت پاهاش ٣تا كوچيكا سر شده و ساق پاهاش و رانش درد داره چيكار كنن ممنون ميشم راهنمايي كنين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اکنون که به علت مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد کرده است مطب ما تعطیل است در صورتی که مشکل شدید دارند لازم است به مراکز دانشگاهی مراجعه کنند تا درمان‌های لازم برای ایشان انجام شود.

سوال: ( لیلا معظمی گودرزی۰ )
سلام اقای دکترمن سه ماه پیش،کمرم گرفت چندباردکتررفتم،داروهای ضدالتهاب،ومسکن،وتقویتی دادن کمی بهترشدم چنتاازدکتراگفتن هم دیسک داری وههم تنگی کانال،همه گفتن بااستراحت خوب،میشه بجزیکیشون گفت بایدعمل بشی،الان باداروی ضدالتهاب وغزروف سازوکپسول سیاهدانه دردم ساکت،شده،نگفته بودم ماه اول دردتوکمرم بود،بعد زدش به لگن،ران،ومچ پام،وپنجه پام،هم کمی،بی حس شده بود،داروهای که ذکرکردم دردموساکت کردن امافعالیتی نمی توانم انجام دهم،فیزوتراپی تاثیری نداشت،امااستخرخوب بودحالا لطفی کنیدمراراهنمایی کنیدکه من بااستراحت وداروخوب میشم یانه حتما بایدعمل کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
یماری بهبود یافته است که نه در حالت استراحت درد داشته باشد و نه در هنگام حرکت و بتواند کارهای قبلی خود را انجام دهد . بنابراین بیماری که نمی تواند کارهای قبلی خود را انجام دهد . یعنی بیماری وی بهبود نیافته است و در صورتی که نیاز به جراحی دارد لازم است مورد عمل جراحی قرار گیرد. البته باید دیده شود در بعضی از بیماران قبل از عمل جراحی می توان از تزریقات داخل ستون فقرات استفاده کرد.
 

سوال: ( ميلاد شهسواری )
سلام جناب دکتر دو هفته است که کمرم و پهلو چپم درد میکنه. یک هفته است درد ریخته توس باسنم و کشاله رانم و ساق پام. بطوری ک بخندم یا سرفه بزنم تیر میکشه. شبها موقع خواب رو کمر باید بخابم روی پهلو چپ یا راست نمیتونم بخوابم وقتی پا میشم تیر میکشه بدجور. خواهشمندم راهنمایم کنید
پاسخ:

با سلام ،دردی که به باسن و پشت ران و ساق پا انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر خراب شدن یا پارگی دیسک کمر به وجود می آید. مخصوصاً اگر ناگهانی باشد. برای تشخیص بیماری قبل از هر چیز باید بیمار معاینه شود و سپس از وسایل کمکی مانند ام آر آی ، نوار عصب و رادیو گرافی های ساده ستون فقرات کمک گرفته شود و در کل بیمار باید ظرف یک ماه با درمان های لازم خوب شود. 
 

سوال: ( مهرناز مهرآشتی )
سلام وقت بخیر قد ۱۵۶،،،وزن ۷۸ خانمی ۳۸ ساله هستم یک هفته هست کف پام نزدیک پاشنه ،خود پاشنه نه ، درد نداره اصلاولی بیحس هست و احساس میکنم ادامسی چیزی بهش چسبیده و تا دست میزنم بردارم میبینم هیچی نیست و عصبیم میکنه ..پزشک عمومی دستور گاباپنتین داد و سه روز استفاده میکنم نگرانم دکتر لطفا بفرمایین علت مشکل من چیه ؟ درمان ؟! و پرهیز هایی که باید رعایت کنم ؟! سابقه بیماری هم فیبروم ساب سروزال دارم و دکتر گفته کوچیکه هنوز .. تیرویید کم کار ودارم ازمایش تیروییدم ۵ بود پارسال ومدتی لووتیروکسین استفاده کردم و امسالنرفتم برا چک تیرویید سنگ کلیه هم دارم ولی ریز هستش دکتر گفت فعلا نیاز ب درمان نداره ..... لطفا هر چی باید رعایت کنم بفرمایین ....خیلی بزرگوارین و سپاسگزارم که وقتتون در اختیار بیمارا میذارین ..زنده باشین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال تشخیص خاصی نمی توان مطرح کرد. ولی لازم است که از بیمار ام آر آی نوار عصب گرفته شود و علت آن پیدا شود.

سوال: ( علی ابراهیمی )
با سلام من پار سال هنگام جا بجای وسایل چرخ خیاطی زیر پام خالی شد رگ کمر گرفت یه جوری شدم که به زور نفس میکشیدم ولی بعد از چند روز استراحت کم کم خوب شدم ولی بعداز یک سال دوباره یک نیمکت برداشتنی احساس کردم اذیت شدم بعدش فکر کردم رگ کمرم یه جوریای میگیره رفتم خونه دوروز خوابیدم هیچ کاری انجام ندادم که خواستم بلند بشم نتونستم اینگار فلج شدم نمیدانم چکار کنم لطفا راهنمای کنید ممنون میشم از شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
این علائم معمولاً به علت پارگی یا خراب شدن دیسک کمر است و باید درمان شود .ولی قبل از درمان لازم است از بیمار ام آر آی و نوار عصب گرفته شود. قاعدتاً بیماری که یک بار با بلند کردن وسایل سنگین دچار کمردرد شده است لازم است که از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید. کسانیکه دچار دیسک کمر هستند، بعد از مدتی خوب میشوند، و فراموش می کنند که بیماری دیسک کمر دارند ‌، دوباره یک جسم سنگین را بلند می‌کند و دوباره دچار کمردرد می شوند .

سوال: ( رضا قلی خانی )
سلام اقای دکتر وقتتون بخیر ، تابستون عمل دیسک کمر انجام دادم ، الان با یه سرفه درد شدیدی تو ناحیه پایین کمرم ایجاد شد ، الان نمیتونم راه برم دو روزه ، دراز که میکشم پای راستم نمیتونم بیارم بالا ، ممنون میشم راهنمایی کنین با تشکر
پاسخ:

چون توسط دکتر دیگری عمل شده اید بهتر است که با خود ایشان مشورت کنید .
 

سوال: ( حمید زارعی )
آقای دکتر سلام مهر های گردن 7و8 من آسیب دیده چه کارهایی برای درمانش انجام بدم؟ دکتر رفتم گفت دیسک گردن داری و درمانی ندارد؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دیسک بین مهره ای ۷ و ۸ که وجود ندارد. احتمالاً دیسک بین مهره ای ۶ تا ۷ است و در هر حال بیماری قابل درمان است. ولی برای تجویز دارو و فیزیوتراپی باید به پزشک مراجعه کنید.

سوال: ( سعیده بهرام زئی )
من داداشم ۲۷ سالش است شغلش رانندگی است الان دوهفته است نمی تونی بایسته خیلی درد داره دو سه بار دکتر رفتیم قرص آزیترومایسین ۵۰۰ داده گفته گفته روز دو عدد بخوره و یک قرص گاباپنتین ۳۰۰ داده اصلا حالش خوب نیست دکتر بی زحمت راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمار باید معاینه شود کمک خاصی الان نمی توان به ایشان کرد.
 

سوال: ( علیرضا محمودی )
سلام وقت بخیر ببخشید اقای دکتر من ۳ ماهو نیم هستش که عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کردم به علت اسپوندیلولیستزیس و مهره L4 و L5 به هم متصل شده ولی هنوز نمیتونم کمربند بریس رو باز کنم درد قسمت کمرم هنوز ۴۰ درصد هفته اول جراحی باقی مونده آیا تا ۶ ماه بعد از جراحی بهبود پیدا میکنه ؟ من ۲۲ سالمه واقعا حاله روحیم خوب نیست .
پاسخ:

سلام با توجه به اینکه توسط جراح دیگری عمل شده اید ، صلاح است به خود ایشان مراجعه کنید تا دوگانگی نظر پیش نیاید.

سوال: ( فاطمه زنگنه )
سلام .چندین ساله مشکل دیسک کمر دارم درد از کمر وباسن میگیره وبه روی ران وپشت ران میزنه بعد از ایستادن وراه رفتن زیاد مجبورم چند دقیقه ای بشینم تا دردم ارومتر بشه الان اسباب کشی کردیم خیلی کار کردم ودرد پهلوی راست گرفتم فکر میکردم کلیه درد دارم رفتم سونو گرافی گفت مشکلی از نظر کبد وکلیه ومثانه ندارم این درد پهلم ممکنه ا ز درد دیسک باشه؟
پاسخ:

با سلام بله دردهایی که در کمر هستند یا به ناحیه باسن و پشت ران و ساق ، معمولاً می توانند در نتیجه بیماری های دیسک کمر باشند. قاعدتاً فردی که دچار بیماری دیسک است در حین اسباب کشی و غیره صلاح است نظارت کند تا این که خود او مستقیماً اسباب ها را بسته بندی یا جابجا کند تا چاره کمر درد نشود. 

سوال: ( میلادعیوضی )
من مدت دوماه کمردرددارم وقتی امرای رفتم دکترگفت دوتا دیکس داریو تنگی کانال نخاع دوبارپیش دکتررفتم بهم آمپول تزریق کرده بهم هرهی پشتم قرص کلسیم وویتامین ب1مصرف میکنم اما درد دارم و پا چپم خیلی درد دارم گفتم ببینم باعمل خوب میشم یا چون سرکار میرم زیاد سر پا وایمیسم پام خیلی اذیت میکنه ومرخصی نمیدن اگه میشه بامن تماس بگیرید چون به خاطره ویروس کرونا هیچ متخصی نیست که برم پیشش 32ساله از کرج شهرستان ساوبلاغ هشتگرد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
از ۱۰۰ بیماری که عمل می‌کنند ۸۰ نفر نتیجه خوب می گیرند . در صورتی که نمی توانید به مطب مراجعه کنید می توانید از منشی وقت ویزیت آنلاین بگیرید. 

سوال: ( عبدالخالق صادقی )
باسلام.بنده دچار پارگی دیسک بین L4و5شدم و دوسال قبل عمل کردم .مدتی خوب بود تا اینکه پس از یکسال با اتوبوس مسافرت طولانی کردم که پس از ام آرآی جدید ، دکتر گفت همان دیسک ازطرف دیگر بیرون زده ..اما زیاد شدید نیست ..حالا پس از 7ماه ازآن مسافرت مجددا دردم شدید شده و در ناحیه لگن و باسن و بالای عضله ران ، درد بسیار شدید دارم ..که بعضی وقتها حتی قادر به نشستن روی صندلی و مبل هم نیستم ..لطفا راهنمایی فرمایید .آیا ام آرآی جدید بگیرم و نیاز به جراحی مجدد دارم ؟ یا با روش دیگر درمان میشود ؟
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
معمولاً ۴ درصد دیسک‌ هایی که عمل می‌شوند، بعد از مدتی دوباره در همان محل  پارگی دیسک بیرون می‌زنند که در اصطلاح پزشکی عود دیسک نامیده می‌شود و درمان عود دیسک مانند درمان دیسک اولیه است، که می تواند شامل دارو، فیزیوتراپی، تزریق های داخل کمری و در صورت عدم پاسخ به درمان ، عمل جراحی و برداشتن تکیه بیرون زده دیسک باشد. 

سوال: ( حمیده احمدی )
من حدود ۳ ماه هست که دیسک ۴و۵ پاره شده و درد شدیدی در پای راستم دارم بعد از یک ماه در نوبت دکتر ماندن، پیش دکتر رفتم (دکتر پیروز بخت)وبعد از گرفتن ام آی آر و نوار عصب به مدت یک ماه استراحت داد و دو قرص پرگابالین۵۰ و ملوکسیکام ۱۵ داد وبعد از یکماه نوبت من بخاطر بیماری کرونا کنسل شد. و در حال حاظر درد پای من موقع بیدار شدن از خواب بسیار شدید است . نمیدانم کجا برم و چکار کنم چون دکتر هم نیست ممنون میشم راهنمای کنید.از قزوین مزاحمتون میشم.
پاسخ:

با سلام می توانید وقت ویزیت آنلاین از منشی بگیرید . 

سوال: ( نسرین احمدی )
سلام مادرمن دچار دیسک کمر هستند ام ای ارانجام دادن دکتر گفته باید عمل بشن چطوری میتونم اینترنتی عکسهاشو براتون بفرستم.امکانش هست شماهم نظرتون بفرمایید؟؟
پاسخ:

می توانید از روش وقت آنلاین بگیرید.

سوال: ( کیوان پیری )
سلام بنده دچار پارگی دیسک اول کمر شده ام با تشخیص ام آر آی و تست عصب عضله . هیچ دردی در ناحیه کمر ندارم ولی پای چپم وحشتناک درد میکنه و نمیتونم سرپا بشم ‌. دکتر فقط قرص و آمپول شل کننده برام تجویز کرده . بخاطر ویروس کرونا هم هیچ دکتری در دسترس نیست . چیکار باید بکنم .؟ تشکر
پاسخ:

می توانید از منشی وقت ویزیت آنلاین بگیرید.

سوال: ( علی حسینی )
سلام.بنده حدودسه ماهه دچا کمردرد شدم که پس از مدتی درد به پزشک در کرمان مراجعه کردم و با انجام ام آر آی متوجه تنگی کال به گفته پزشک در مهره 2 و3 شدم که فقط کپسول گاپنین 100 و آلفنیکس 100 تجویز کردند متاسفانه پس از مصرف بعلت بهبود نیافتن مجبور به بادکش درمانی نیز شدم که درد از ناحیه تحتانی کمر به استخوان بالای باسن ها و در نهایت همزمان ساق و مچ پای چپ هم شده با توجه به اداری بودن کار بنده و نشستن به مدت طولانی پشت میز چکار کنم خیلی کلاف شدم اخیرا اگر قرص نخورم درد یکسره میشه حتی خوابم را مختل میکنه اگه قرص نخورم هر چقدرم استراحت کنم فایده نداره و استراحت چیزی از دردم کم نمیکنه بمحض بلند شدن بیشتر میشه خواهشا راه چاره و درمان بمن نشون بدید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً باید ویزیت و درمان‌های لازم برای شما تجویز می شود و در صورتی که به درمان‌های طبی پاسخ ندهید بهترین روش درمان جراحی است.

سوال: ( مسعود احمدی )
با سلام حدود دوماه است که دردی از ناحیه لگن پای سمت چپم شروع شده و به مرور بیشتر شده و اکنون بیشتر درد در پشت ماهیچه ساق پا احساس میشود و در قسنت کف پا هم احساس گزگز شدن دارم با ایستادن و راه رفتن درد کمتر احساس میشود با نشستن درد بیشتر میشود.تشخیص و توصیه شما چیه؟ ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با توجه شرح حالی که داده اید ، تشخیص اول بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی است و برای اثبات آن لازم است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید و بر مبنای یافته های بالینی و تصویربرداری، برای شما درمان‌های لازم توصیه می شود.

سوال: ( صاحب داوری )
سلام،من مدت هفت ساله دیسک کمر عمل کردم برای مهرهای چهاروپنج،،یک سالی هست دوباره دردشدید دارم ،ودرد کشیده شده به گردن که بیشتر دردم بین دوتاکتفم هست،وباگرفتتن عکس مشخص شده که هم کمر باز ساییدگی پیداکردم وهم دیسک گردن،دارم،بنظر شما کدام یک در اولویت عمل هست،،از هر دوناحیه درد دارم اونم شدید،،،،اگه نیاز به ارسال عکس هست تابفرستم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً افرادی که هم دچار بیماری دیسک کمر و هم دچار بیماری دیسک گردن هستند، صلاح است که اول بیماری دیسک گردن آنها عمل شود . زیرا حین عمل جراحی کمر که بیمار بیهوش می شود در صورتی که گردن بیمار دیسک بیرون زده داشته باشد ممکن است صدمه عصبی ایجاد شود.

سوال: ( عبدالله )
سلام. من30 سالمه. مدت یک ساله گرفتگی و درد خفیف سمت راست و پایین کمرم دارم. ام آر آی گرفتم توی برگه نوشته degenaraition and bulging deffusion در مهره های l4-l5 . من ورزش میکنم و زیاد هم می دوم. یکی از پزشک ها قرص آرترو استاپ رو تجویز کرد که مدتی خوب بود ولی درد و گرفتگی بعد از مدتی ورزش دوباره برمیگرده. میخام ببینم بهترین درمان برای اینکه دوباره بتونم ورزش رو ادامه بدم چیه. با تشکر.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً این گونه بیماران با دارو و فیزیوتراپی خوب می شوند و در صورتی که درمانهای ذکر شده خوب نشوند، معمولاً به تزریق های داخل ستون فقرات پاسخ می دهند. ولی به هر حال بیماری که دچار کمردرد و دیسک کمر است می تواند به ورزش برگردد ولی باید ورزش با احتیاط انجام شود . اکثر اینگونه بیماران پس از بهبودی نیز می توانند به دویدن ادامه دهند. 

سوال: ( جلال صالحی )
سلام من دیسک کمر داشتم دیسکمو جا انداختم ام هر دو سه ماه یه بار دچار گرفتگی عظلات کمر میشم لطفا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 تشریف بیاورید معاینه شوید تا بیشتر شما را راهنمایی کنم.

سوال: ( )
سلام خسته نباشین ،مادرم ۴۵سالشونه از۴سال پیش کمردرد ناشی از دیسک کمر داشتن ،با مراقبت بعد ازمدتی که به پزشک مراجعه کردن تشخیص دادن اوضاعشون بهتر شده و نیاز ب فیزیوتراپی و عمل و... نیست دیگه مشکل زیادی نداشتن مگر وقتایی که کار سنگین میکردن ،دو سه روز پیش یه لحظه خم شده چیزی رو برداره کمرش گرفت و هر روز دردش بیشتر میشه کیسه اب گرم هم فایده ای نداشته خودش میگه دردش مثل دیسک نیست و به پا نمیزنه ،خیلی سخت میتونه بشینه یا بلند شه دولا هم اصلا نمیتونه بشه ،برای راه رفتن و اینا هم درد داره،ب نظر شما درد برای چیه و این که ممکنه از دیسک هم باشه؟با توجه به شرایط الان که بیمارستان نمیشه رفت ،ماساژ با روغن زیتون یا پماد ویکس میتونه موثر باشه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
به احتمال زیاد درد مادر شما در نتیجه بیرون زدن دیسک است ، ولی باید معاینه شوند ، و ام آر آی و نوار عصب برای ایشان درخواست شود در صورتی که در شرایط فعلی نمی توانند به مطب مراجعه کنند می توانید برای ایشان وقت ویزیت آنلاین از منشی بگیرید.

سوال: ( فاطمه مطلبی )
سلام ببخشید من س ماهه زایمان کردم ی روز ی دفعه کمردردشدید گرفتم طوری ک نمیتونسم بلند شم رفتم دکتر امپول شل کنندگی عضله زد واسم بهتر شدم ولی پای راستم درد گرفت دوباره رفتم دکتر ی مسکن زد واسم از او ن روز ب بعد خیلی پام درد میکنه هم جای سوزن هم از زانو ب پایین مچ پام رگای پام درد میکنن ...ایا سیاتیکم اسیب دیده ..چی پیشنهاد میکنید؟؟ بعد از ۲۰روز هنوز جای امپول خیلی درد میکنه..
پاسخ:

بله دردی که از کمر به داخل باسن یا پشت ساق پا یا پشت ران کشیده میشود ، معمولاً درد سیاتیک نامیده می شود . در صورتی که از درمانهای فوق نتیجه نگرفته اید می توانید از تزریق های ستون فقرات استفاده کنید. ولی قبل از آن لازم است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید و معاینه شوید. 
 

سوال: ( زهره )
سلام، من 38سال دارم، چند سالی هست که دیسک گردن دارم که با مصرف دارو و فیزیوتراپی بهترم، هر چند وقتی زیاد کار کنم احساس فشار و درد مبهم دارم. از چند ماه پیش احساس کمردرد هنگام نشستن و برخاستن دارم که خیلی اذیت می‌کنه البته در حال ایستاده هیچ مشکلی ندارم، عکس و ام آر آی کمر نشون میده وضعیتم وخیم نیست و پارکی دیسک ندارم، و دکتر فقط فیزیوتراپی و لیزر تجویز کرد ولی اصلا وضعیتم تغییر نکرد شاید بدتر هم شدم، نظر شما چیه؟ دکتر حتی دارو هم نداد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً میتوانید از داروهای ضد التهاب هم استفاده کنید ولی باید توسط پزشک برای شما تجویز شود. در صورتی که با فیزیوتراپی و دارو در وضعیت شما بهبودی حاصل نشود، می‌توان از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کرد. قانون کلی ما این است که ظرف یکماه بیمار باید با یکی از چهار درمان دارو، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون فقرات یا عمل جراحی کاملا خوب شود.

سوال: ( مهناز اميري )
با عرض سلام و تبريك سال نو خدمت شما من خانمي هستم ٥٦ ساله قد حدود١٦٠ و وزن حدود٩٥ مدت يك ماه است كه در ناحيته گودي كمر درد شديدي دارم بخصوص در زمان نشستن و ايستادن اكنون دو روزه كه اين درد شديد شده به حدي كه به سختي از جايم بلند ميشوم و يا قادر به ايستادن حتي كوتاه مدت نيستم اين درد از وسط كمر به سمت پهلوي چپم إيجاد مي شود به دليل شرايط موجود در كشور(بيماري كرونا) به پزشك مراجعه نكردم براي تسكين درد از قرص ناپروكسن ٥٠٠ پماد پيروكسيكام و كيف آب گرم استفاده كردم كه مقدار كمي تأثير داشته خواهش مي كنم مرا راهنمايي كنيد
پاسخ:

با سلام و تبریک متقابل سال نو به شما، علایمی که ذکر کرده اید معمولاً در اثر خرابی دیسک کمر ایجاد می شود. در صورتی که نمی توانید به مطب مراجعه کنید ، می توانید از ویزیت آنلاین استفاده کنید .بنابراین توصیه می کنم که با منشی اینجانب تماس بگیرید تا برای شما وقت ویزیت آنلاین داده شود.

سوال: ( سید حامد میررحمتی )
سلام من بعضی موقعها که به کمرم فشار میارم درد میکنه قسمت پاینش بیشتر درد میکنه ال پنچ اما درد پا دو طرف از ساق پا به پایین همیشه درد میکنه شدید بخصوص شب بیشتره موقعی که کار میکنم زیاد خودشو نشون نمیده دردش یه جوریه هر دو پام مثل هم درد میکنه کمی داره شبها بخوابم خیلی وقته که با من هست این درد بگم باور نمی کنید نزدیک بیست ساله این دردو دارم الان سی چهار سالمه ده سال من قرص خوردم اما فایده نداشت لطفا کمکم کنید دیگه خسته شدم از این درد
پاسخ:

 با سلام این گونه درد ها معمولاً به علت خرابی دیسک کمر یا مفاصل ستون مهره ها که اصطلاحاً فاست facet نامیده می‌شود، می‌باشد .بنابراین لازم است که تشریف بیاورید برای شما ام آر آی و نوار عصب گرفته شود و درمان‌های لازم شروع شود. معمولاً کسانی که از سال های جوانی دچار کمردرد هستند ناپایداری هایی در ستون مهره های خود دارند.

سوال: ( فاطمه صفرپور )
سلام من فاصله مهره 4و5 دارم درد كمر داشتم كه به باسن بشت پاهام ميزد رفتم پيش دكتر درد وترزيق أوزن برام انجام داد بعد از تزريق هشت با ر ليزر انجام دادم ورزش هم كم انجام مي دهم ولي بعد ازترزيق بدتر شدم گرفتگي رگ سيأتيك شديد دارم مخصو صاًً صبحها پشت پاهام اگر زياد به ابيستم ميگيره درد راه برم خيلي بدتر ميسوم والآن با قرص آلفن - ايكس ال100 دردم كم ميشه تا آخر عمر كه اين قرص را ادامه بدهم در ضمن دكترم گفت يكبار ديگه بايد ترزيق را انجام دهي من قبول نكردم ممنون ميشم راهنماييم كنيد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال چیزی نمی توانم بگویم . یا لازم است به پزشک قبلی خود مراجعه کنید یا آن پزشک را عوض کرده و به اینجانب مراجعه کنید، در آن واحد به دو پزشک نمی توانید مراجعه کنید زیرا ممکن است نظر اینجانب با نظر پزشکی قبلی شما متفاوت باشد.

سوال: ( علیرضا جربان )
با سلام خدمت شما بزرگوار عزیز بنده حقیر ۳۰سال دارم ۸سال درد کمر دارم بعصیاوقتت خوبه بعضی اوقات بیچارم میکنه و اصلا به پاهام و جای دیگه نمیزنه فقط از گودی کمر تیر میکشه به حدی که صدام در میاد طبق ام ار ای که گرفتم دو تا دیسک همون سمت گودی به نخاع چسبیده اقای دکتر اصلا به باسن یه به پشت پاهام درد نداره فقط سمت گودی کمر منو فلج میکنه لطفا راهنماییم کنید پدر بنده جانباز است و به دست شما هم عمل شده در خاتم النبیا لطفا بنده حقیر راهنمایی کنید با دارو بنده شرایط عمل ندارم بدلیل پدر بنده فوت شده خرج دو خانواده میدهم با تشکر از شما بزرگوار سن بنده۳۰سال است
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بعضی از بیماری های دیسک معمولاً درد اندام تحتانی نمی دهند. فقط بیمار درد کمر دارد. ولی به هر حال باید درمان شود .‌۸۰ درصد این بیماری ها نیز با تزریق های داخل ستون فقرات درمان می شوند و ۲۰ درصد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند . بنابراین در صورتی که مشکل مالی دارید و نیاز به جراحی دارید می توانید به بیمارستانهای دولتی مراجعه کنید.

سوال: ( جهان آبتین )
سلام مادرم ۸۴سال دارد دیسک کمر و تنگی نخاع دارد کمرش خیلی میسوزه درحدی که آب میریزه رو کمرش با آب خنکش میکنه راهی دارد کمرش نسوزه داروهم جواب نمیده
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال نمی توانم تشخیص خاصی برای شما مطرح کنم . ولی خود شما گفته اید که مادر شما دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی دارد. قاعدتاً ایشان باید دیده شود و ام آر آی و نوار عصب ایشان بررسی شود و راهنمایی شود.

سوال: ( حمید آجرلو )
سلام وقت بخیر من در اثر دیسک مهره 4 و 5 پای راستم بی جون شده. ام آر آی و نوار عصب دادم و دکتر گفته باید حتما عمل بشی چون در اثر تنگی کانال دچار ناتوانی عضلانی شدی. میخوام بدونم در این مرحلله امکانش هست از طریق غیر جراحی مشکل حل بشه یا تنها راه عمله؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید دیده شوید و نوار عصب و ام آر آی شما مورد بررسی قرار بگیرد . ولی قاعدتاً بیماری که دچار ضعف پای راست شده است بهترین درمان برای وی عمل جراحی است. زیرا اگر زمان طلایی عمل یعنی زمانی که در آن با برداشتن فشار از روی عصب دوباره سالم می شود، بگذرد اگر عمل جراحی هم شود ضعف پای بیمار بر نمی گردد.

سوال: ( وحیدآقایی )
باسلام خدمت آقای دکتر، بنده درحدودیکسال که دچار پارگی دیسک هستم، ازهر درمانی استفاده کردم ولی متاسفانه کارساز نبوده لطفا بنده را راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری های فقرات از قبیل پارگی دیسک کمر چهار راه درمانی دارد که شامل دارو ، فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون فقرات و جراحی می باشد که از آسانترین شروع می‌کنند و در صورتی که بیمار به درمان‌های آسان‌تر پاسخ ندهد عمل جراحی برای بیمار پیشنهاد می شود.

سوال: ( نازنين موسوي )
سلام دكترمن ي برجستگي مهره اخر فقرات هست كه درد بسياري دارد مجبورم به قفابخوابم نميدونم كجابرم مشكلم چيه ايااين مشكل جدي هست درلگن و رحمم مشكل ايجادكزده يانه نگرانم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
هر علامتی می تواند نشانه چندین بیماری باشد که با معاینه فیزیکی از بیمار و گرفتن ام آر آی قابل تشخیص است .می توانید تشریف بیارید من ببینم.

سوال: ( عظیم جعفری )
سلام حدود دو ماه پیش من سر کارم یک ضربه به مهره 24سطون فقراتم خورد دردش زیاد نبود ولی این در اسلا خوب نمیشه در نشستن مشکل دارم میخاستم بدونم درمانش چیه
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرایط چیزی نمی‌توان گفت باید معاینه شوید و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و راه های تشخیصی دیگر درخواست شود و سپس پس بر مبنای آن برای درمان شما برنامه ریزی شود.

سوال: ( سوسن رحیمی )
سلام از حدود 7 ماه پیش دچار دیسک کمر و کمردرد و زانودرد پای راست شدم . گفتند دیسک خفیف است و نیاز به جراحی ندارد . ولی با وجود ورزش و فیزیوتراپی بهتر نشدم . به کف پا و انگشتهای پا هم منتشر میشه درد . الان با شرایط کرونا امکان ویزیت و احتمالا تزریق امیدورال یا جراحی وجود دارد ؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با سلام ابتدا باید ویزیت شوید و با این شرایط کرونا می تواند ویزیت آنلاین شوید و پس از دو یا سه بار ویزیت و مراجعه در مورد تزریق اپیدورال یا جراحی با شما صحبت خواهد شد. معمولاً در کسانی که دارو و فیزیوتراپی جواب مناسب نداده باشد می توان از تزریق های اپیدورال استفاده کرد.

سوال: ( مصطفی ناصرب )
سلام ..۳ ماهه کمر درد دارم ..۴۰ روزه شدت گرفته و پای سمت چپم بی حس و احساس دردشدیدی در مچ پا باسن و ساق پا دارم ..ام ار ای گرفتم ..گفتن مهره ۴ و ۵ بیرون زدگی دیسک داره باید عمل شه..و من نمیخام که عمل کنم...ایا راهی داره که جراحی نکنم... ممنونم از پاسخ شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 باید ویزیت شوید . در بیمارانی که دیسک آنها کوچک است و علائم عصبی ایجاد نشده است ، می توان از اعمال بسته و لیزر و یا تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کرد و در مواردی که دیسک بزرگ و یا علائم عصبی ایجاد کرده است جراحی پیشنهاد می‌شود.

سوال: ( مسلم )
سلام تقای دکتر الان ۱ساله دیسک دارم دوتا از دیسکم رده بیرون هر چی استراحت کردم خوب نشدم هنوز ورزش کردم دکتر رعتم امپول تزریق کرده داخل کمرم الان ۱ماه امپول زدم ولی هنوز درد دارم باید عمل کنم یا هنوز استراحت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری دیسک ۴ درمان دارد که شامل دارو فیزیوتراپی تزریق های داخل کمر و جراحی می باشد و مریض همه اینها را باید ظرف یک یا دو ماه انجام دهد. قاعدتا اگر با راه آسان تر و غیر جراحی خوب شود نیاز به استفاده از راههای پیشرفته تر نیست. ولی در بیمارانی که به درمان های تزریق داخل کمر هم پاسخ ندهند بهترین روش درمان جراحی باز است.

سوال: ( علی خیری )
با سلام آقای دکتر بنده دیسک کمرم پاره شده بود و تنگی کانال نخاعی هم داشتم و چهار ماه قبل عمل شدم به صور میکروسکپی الان انگشتان پای چپم بی حسی دارند و گاها هم خیلی سرد میشوند باید دو سه جوراب بپوشم و حدود چند روزی هم هست زانوی چپم درد میکنه و گاهی چند روزی هم خوب میشه این بی حسی درست میشود ؟ و درد زانو علتش چیست متشکرم ۴۵ ساله
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید معاینه شوید و ام آر آی و نوار عصب برای شما گرفته شود و بررسی شوید. با این شرح حال چیزی نمی توان گفت . بهتر است به پزشکی که شما را جراحی کرده است مراجعه کنید

سوال: ( امیر محمدی )
سلام سال نوتون مبارک اقای دکتر، غرض از مزاحمت ، اقای دکتر بنده دو سال بود درگیر تنگی نخاعی و دیسک کمر در ناحیه ۴ و ۵ بودم دقیقا یک سال پیش توسط دکتر برقعی عمل میکروسکوپی کردم. خداروشکر کاملا بهبود پیدا کردم اما مشکلی که ۲ هفته است دارم اینه که احساس ضعف و بی حالی از پشت کمرم تا ساق پای چپم دارم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چی هست و چکار باید بکنم. سپاس
پاسخ:

با تبریک سال نو به شما . باید معاینه شوید و ام آر آی و نوار عصب برای شما درخواست شود و سپس درمان شوید. علائم شما می تواند علائم عود دیسک یا پیدایش یک پارگی یا بیماری در یک دیسک جدید در کمر شما باشد که در ام آر آی نشان داده می شود. 

سوال: ( میلاد گراوند )
سلام دکتر خسته نباشین من مشکل سرخوردگی درجه ۱ و دیسک بین l5&s1 دارم چند ماه هست استراحت می کنم و قرص می خورم فیزیوتراپی هم انجام دادم .درد مقداری در کمر و درد بسیار تیر کشنده ب پاها مخصوصا پای چپ و بیشتر ساق جفت پاهام . میشه ب روش اندوسکوپی دیسک پاره شده رو خارج کرد و دیگر احتیاجی ب جراحی فیوژن نداشته باشم! از چندم فروردین هستین ؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
پس از اجازه دولت برای کار مطب ما هم باز خواهد شد. قاعدتا درمان آندوسکوپی بهتر از جراحی باز است ولی برای همه مریضها قابل انجام نیست. آندوسکوپی برای دیسک های ۴ و ۵ بکار می رود . اما در دیسک شما که آخرین دیسک کمری است آندوسکوپی معمولا قابل انجام نیست یا انجام آن مشکل است.

سوال: ( محمد ا )
سلام من موقع فوتبال هنگام چرخش یه دفعه کمرم گرفت باشگام میرفتم ولی فشار اصلا نمیاوردم بعدش دردش ادامه دار شد رفتم دکتر گفتن که اسپوندیلولیستیز دارم و گره اشمورال و میزد به بالای باسنم فقط سمت چپ الان خیلی بهتر شده فقط وحتی میخوام بلند شم و کمرمو صاف کنم درد میگیره سوال من اینه من اصلا دردش منو اذیت نمی کنه ولی اینکه در اینده میتونه خیلی مشکلساز بشه برام حتی فلج شم ممنون میشم جواب بدید و اینکه 18 سالمه
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 آینده افراد و بیماریها قابل پیش بینی نیست. ولی قاعدتا اگر الان درد زیادی ندارید، می توانید از درمان های فیزیوتراپی و درمان های دارویی استفاده کنید. ولی باید ویزیت شوید و پس از آن می توان دقیق تر اظهار نظر کرد.
 

سوال: ( امید صفری )
سلام آقای دکتر ... ممنون بابت توضیحاتی ک میدید.‌.‌واقعا عالیه من ۳۰ سالمه و یکسال پیش مجبور شدم بعلت پارگی دیسک بین مهره ای شماره ۴ و۵ عمل جراحی باز انجام بدم.. قد ۱۷۵ وزن ۶۵کیلو... الان خداروشکر در حالت عادی دردی ندارم و تا الان از عمل جراحی راضی هستم... فقط میخواستم بدونم ک آیا میشه موقع خوابیدن روی شکم خوابید چون شنیدم اینطور خوابیدن ضرر داره و اینکه آیا دویدن با ۵۰ درصد سرعت مفید هست یا مضر....متشکرم
پاسخ:

با سلام معمولاً بیمارانی که مورد عمل جراحی دیسک کمر قرار میگیرند و دردی ندارند می‌توانند در تردمیل تا درجه ۶ یا در زمین صاف با سرعت ملایم بدوند . خوابیدن بر روی شکم نه برای بیماری که مورد عمل جراحی دیسک قرار گرفته است و نه برای بیماری که مشکل دیسک ندارد خوب نیست و صلاح است اجتناب نمایند . 

سوال: ( رضا هزاره )
سلام روز بخیر اقای دکتر من چند روز پیش یه جسم سنگینی بلند کردم کمرم سوزش گرفت به دکترهم مراجعه کردم برام شل کننده عضله داد ولی هنوز بعد چند روز نمیتونم بشینم احساس میکم مثل یه سیم از کمرم به سمت پشت ران و ساق پام درد وصل میشه رو به بالا هم تو دستم و سرم این درد دارم ممنون میشم کمکم کنید
پاسخ:

 علایمی که ذکر کردید می تواند نشانه بیماری  دیسک باشد . بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا برای شما ام آر آی انجام شود. 

سوال: ( عاشورا اونق )
سلام من۴۳سالمه تز یک سال پیش درد شدید در پای راست پشت ران وباسن دارم ودر بعضی مواقع در ناحیه کمر درد شدید تر میشود و در انگشت شصت پا احساس بی حسی دارم و همچنین در سمت چپ باسن نیز بی حسی دارم آیا با استراحت درد بهتر میشود یا به پزشک مراجعه کنم
پاسخ:

علائم شما علائم بیماری دیسک کمری می باشد که لازم است ام آر آی و نوار عصب بگیرید و معاینه شوید.  در کل استراحت برای درمان بیماری های ستون مهره ها بیش از ۴۸ ساعت توصیه نمی شود.

سوال: ( مهدی بهرامی )
سلام عرض ادب خدمت دکتر قاسم اسحاقی من رشته ورزشی کوهنوردی دره نوردی امارای گرفتم دیسک خفیف دارم من حرکات ورزشی شما را کامل انجام میدم صبح و شب بهتر شدم دردم کمتر شده امکانش هست که دارویی بهم معرفی کنید تشکر میکنم بابت راهنماییتان🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اجازه بدهید جواب شما را با این سوال  مطرح کنیم که چه داروهایی برای درمان کمردرد و دیسک به کار می روند ؟ داروهایی که برای درمان کمردرد و دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل : داروهای ضد التهاب مانند دیکلوفناک و یا ناپروکسن یا بروفن و داروهای شل کننده عضلانی مانند متوکاربامول می باشند البته تجویز دارو بدون دیدن بیمارممنوع است.

سوال: ( سید موسی جرفی )
از دیشب هنگام خواب در دو ناحیه پشت ران احساس درد شدید میکنم و در هیچ حالتی درد قطع نمی شود فقط هنگام ایستادن و راه رفتن درد قطع میگردد
پاسخ:

سلام ، دردی که در دو باسن احساس می شود معمولاً در نتیجه اختلالات دیسک و یا فشار به ریشه‌های عصبی و یا بیماریهای لگن باشد. این گونه بیماران باید معاینه شوند ممکن است که بیماری های مانند بیماری‌های التهابی درلگن یا بورسیت تروکانتریک داشته باشد. دردهایی که با ایستادن و راه رفتن بهتر می‌شوند معمولاً دردهای التهابی هستند در اختلالات دیسک بین مهره های چهارم و پنجم درد بیمار با نشستن بدتر می شود.

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن