تنگی کانال نخاعی
مقالات پربازدید
بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی ، مدتی پس از ایستادن یا راه رفتن دچار درد شدید و افزایش یابنده در ناحیه باسن ، ران و عضلات ساق پا در یک طرف یا دو طرف می شوند. تنگی کانال نخاعی می تواند منتشر باشد.

 

تنگی کانال نخاعی
نخاع و تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی چیست ؟ 

ستون فقرات ما برای اینکه بتوانیم خم و راست شویم و در جهات مختلف حرکت کنیم، یکپارچه درست نشده است، بلکه مانند دانه‌های تسبیح تکه تکه درست شده است و سپس به هم متصل شده است. هر مهره با مهره بالایی توسط سه ساختمان به هم متصل می شود. یکی در جلو که دیسک نام دارد و دو ساختمان در عقب که فاست facet یا مفاصل مهره ها نام دارد. این ساختمان ها توسط لیگامان هایی محکم به هم متصل می شوند به طوری که ما می‌توانیم به جلو و عقب و طرفین حرکت کنیم خم شویم بدون اینکه مهره های ما جابجا شوند. بنابراین بین هر دو مهره یک سوراخ وجود دارد که سوراخ بین مهره ای نامیده می‌شود و از داخل این سوراخ یک ریشه عصبی خارج شده که به اندام‌های تحتانی می رود و باعث حرکت عضلات می شود. در عده ای از افراد جامعه این فاست ها یا مفاصل های پشت مهره بیش از حد رشد می کنند و در نتیجه جا برای ریشه عصبی تنگ می شود. به این بیماری را تنگی کانال نخاعی می گویند.
تنگی کانال نخاعی یعنی سوراخ هایی که عصب از درون آنها خارج می شود به دلایل نا معلومی تنگ میشود. این تنگ شدن کانال نخاعی باعث فشار روی عصب و در نتیجه ایجاد درد و بی حسی میشود ، که به قسمت تحتانی کمر ، باسن و پاها کشیده می شود.

گزینه های درمانی برای تنگی نخاع شامل داروهای ضد التهاب ، فیزیوتراپی و تزریق استروئید است. پزشکان ممکن است جراحی را برای مبتلایان به تنگی شدید نخاعی توصیه کنند.

انواع تنگی کانال نخاعی چیست ؟

 تنگی کانال نخاعی را به انواع مختلفی تقسیم کرده‌اند، از لحاظ محل، تنگی کانال نخاعی را به سه دسته تقسیم می کنند.

۱- نوع مرکزی
۲-نوع محیطی
۳- نوع تنگی سوراخ بین مهره ای.

هم از لحاظ بالینی و هم از لحاظ ام آر آی ، هر کدام از این سه نوع تنگی علائم متفاوتی دارند. اما در بیماران پیشرفته معمولاً هر سه قسمت تنگ می‌شوند. بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی مرکزی معمولاً به صورت لنگش متناوب مراجعه می کنند یعنی بیمار بعد از مدتی ایستادن یا راه رفتن دچار خستگی پاها می شود و عملاً نمی‌تواند به راه رفتن ادامه دهد و مجبور است چند دقیقه استراحت کند سپس به راه رفتن خود ادامه دهد . بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی محیطی علائم درد ریشه عصبی و هم درجاتی از لنگش متناوب را نشان می دهند. بیماران مبتلا به تنگی نوع سوم یعنی تنگی سوراخ عصبی که در آنها فقط سوراخ عصبی تنگ می شود به صورت درد شدید تیر کشنده در اندام تحتانی است که علائم آنها شبیه علائم پارگی دیسک کمر است و لنگش متناوب معمولاً ندارند. 

تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی

عوامل تنگی کانال نخاعی چیست؟

۱- افزایش سن :

اصولاً با افزایش سن افراد دچار تنگی کانال نخاعی می شوند. زیرا مفصلهای پشت ستون مهره ها که فاست facet نامیده می‌شوند دچار ساییدگی و در نتیجه خارج شدن از شکل طبیعی و در واقع دچار بزرگ شدن فاست ها می شوند. زیرا با افزایش سن عضلات ما تحلیل می روند ، لیگامان های ما شل می‌شوند و در نتیجه به فاست ها فشار بیشتری می آید و ناپایدار و لق می شوند. فاست ها برای جبران این فشار و ایجاد پایداری در ستون مهره ها و جلو گیری از لق شدن ستون فقرات مجبورند سطح تماس خود را زیاد کنند. یعنی مجبورند بزرگتر شوند تا بتوانند فشار وزن ما را تحمل کنند و همین باعث تنگی کانال نخاعی می شود. 

۲- ژنتیکی :

در عده ای از افراد قطر کانال نخاعی کوچکتر از افراد عادی جامعه است. 

۳- شغل های سنگین :

قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که کمر آنها هنگام کار به مقدار زیاد و به تعداد زیاد حرکت می کند ، مثل شغل هایی که مستلزم خم شدن به طرف چرخیدن می باشد. 

۴- وراثتی : 

کسانی که در خانواده افراد نزدیک آنها مانند پدر مادر و یا خواهر و برادر آنها دچار تنگی کانال نخاعی هستند. قاعدتاً ستون فقرات این افراد شبیه اقوام نزدیک آنهاست.

۵- بیمارهای مادرزادی :

مانند آکندروپلازی ها این افراد دچار کوتاهی دست و پا هستند و سر بزرگی دارند و مستعد تنگی کانال نخاعی هستند. زیرا کانال نخاعی انها قطر کمی دارد. بعد از سنین ۳۰ سالگی دچار علائم تنگی کانال نخاعی می شوندانجام ام آر آی است.

بیماری های روماتیسمی :

مانند آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان باعث می‌شوند که فرد مستعد تنگی کانال نخاعی بشود. زیرا در این بیماری ها مفاصل ستون مهره ها یا فاست دچار التهاب می‌شوند و همین التهاب باعث افزایش رشد آنها می شود. 

راه های تشخیص تنگی کانال نخاعی چیست ؟ 

اولین راه تشخیص تنگی کانال نخاعی ، گرفتن شرح حال از بیمار است. اینگونه بیماران معمولاً علائم لنگش متناوب دارند. یعنی بیمار پس از مدتی راه رفتن دچار خستگی گزگز و خواب رفتگی و درد در اندام های تحتانی و کمر می شود. پس از چند دقیقه نشستن و استراحت کردن بهبود پیدا می‌کند و سپس به مسیر خود ادامه می دهد. در معاینه فیزیکی این بیماران معمولاً ضعف عضلانی دیده نمی شود علت آن است که تنگی کانال نخاعی یک بیماری مزمن است و در طی سالها به وجود می آید. به همین جهت بیماران از گزگز سوزش و خواب رفتگی و سر شدن اندام های تحتانی شکایت دارند و درد در در مرحله دوم قرار دارد. اما مهمترین راه تشخیص تنگی کانال نخاعی انجام ام آر آی است و سپس ام نوار عصبی و عضلانی یا EMG که درگیری مزمن ریشه های عصبی را نشان می‌دهد.

روش های درمانی تنگی کانال نخاعی چیست ؟ 

برای درمان تنگی کانال نخاعی اصولاً چهار راه وجود دارد یکی استفاده از داروهای ضد التهاب و دیگری انجام فیزیوتراپی و مانیپولاسیون طب سوزنی و سوم تزریق های داخل ستون مهره ها و چهارم عمل جراحی ستون مهره هاست. قاعدتاً بهترین و ماندگار ترین شیوه درمان عمل جراحی است. اما قبل از انجام عمل جراحی لازم است برای بیمار درمان های ساده تر که در بالا شرح داده شد انجام شود. در صورت عدم پاسخ به درمان های ساده تر عمل جراحی برای بیمار توصیه می شود. عده زیادی از این بیماران با درمان های غیر جراحی که در بالا شرح داده شد خصوصاً با تزریق های داخل ستون مهره ها پیدا می‌کنند . انجام درمانهای غیر جراحی در بیماران توصیه می شود که علائم عصبی ندارند . قاعدتا اگر بیماری مشکلات کنترل در ادرار و مدفوع دارد یا پای بیمار هنگام راه رفتن روی پاشنه یا پنجه پا ضعیف باشد ، از همان اول درمان جراحی توصیه می شود . زیرا بیمار زمان را از دست می‌دهد و ممکن است علائم عصبی غیر قابل جبران پیدا کند. 

انواع جراحی تنگی کانال نخاعی چیست؟ 

برای تنگی کانال نخاعی چندین روش جراحی می توان پیشنهاد کرد. 
یکی استفاده از آندوسکوپ است که در موارد محدود برای بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند می توان این عمل را انجام داد. که اصطلاحاً عمل های کم تهاجمی نامیده می‌شوند. 

۲- عمل های جراحی با استفاده از لوله های مخصوصی است که مانند آنتن رادیو از قطر کم شروع شده و به تدریج قطر آنها زیاد تر ختم می شوند تا یک لوله به قطر حدود ۱۸ میلیمتر در مقابل کانال نخاعی قرار می‌گیرد و سپس کانال نخاعی با دریل گشاد می شود.

۳- عمل جراحی بعدی عمل جراحی کلاسیک تنگی کانال نخاعی که عمل جراحی باز می باشد و بدون وسیله گذاری انجام می شود. در این نوع عمل در این نوع کانال نخاعی گشاد می شود و و سیله‌ای در ستون مهره های بیمار قرار داده نمی شود. 

۴- آخرین نوع، جراحی عمل جراحی باز با وسیله گذاری است. هنگام عمل جراحی برای رفع تنگی مقداری از فاست های بیمار را بردارند و عملاً این فاست ها رشد زیاد پیدا کردند تا ستون مهره ها پایداری پیدا کند و لق نشود. بنابرین برای جلوگیری از لیز خوردگی مهره در آینده عده‌ای از جراحان از پیچ و مهره در کمر بیمار چه استفاده می‌کنند و پس از رفع فشار یا دکامپرشن ریشه‌های عصبی مهره ها را با پیچ و میله به یکدیگر وصل می‌کند و با پیوند استخوانی آنها را جوش می دهند تا از لقی آنها در آینده جلوگیری کند.

علائم تنگی کانال نخاعی چیست؟

1- درد در ناحیه کمر
2- درد و سوزش که از باسن شروع می شود و به پشت ران و ساق با ادامه امتداد پیدا می کند. ( در مسیر عصب سیاتیک) درد سیاتیک ممکن است در هر دو اندام تحتانی یا فقط در یک اندام تحتانی ایجاد شود.
۳- خواب رفتگی اندام های تحتانی(پاها)، 
۴-سوزن سوزن شدن اندام های تحتانی (پاها)،
۵- گرفتگی یا کرامپ یا اسپاسم عضلانی اندام های تحتانی (پاها)،
۶-ضعف و ناتوانی و ضعیف شدن نیروی اندامهای تحتانی ( پاها)
۷- از دست دادن احساس پا.
۸- ضعف در پاها که معمولا فرد نمی تواند انگشتان و مچ پای خود را به طرف بالا بیاورد و روی پاشنه پا راه برود که این حالت را پای افتاده یا دراپ فوت Drop foot می گویند. 
۹- ضعف عضلات پا به طوری که فرد نمی تواند روی پنجه های پا راه برود.

زندگی با تنگی کانال نخاعی

تنگی نخاعی بیماری افراد مسن است، یعنی بیماری افرادی است که بالای ۶۰ سال دارند. به عبارت دیگر بیماری افراد بازنشسته است. این بیماری طیف های گسترده ای دارد و می‌تواند از تنگی خفیف تا تنگی های بسیار شدید باشد. این بیماری میتواند علائم مبهم مانند خواب رفتگی های جزئی اندام های تحتانی تا علائم شدید عصبی و مانند فلج شدن اندام ها و بی اختیاری ادرار و مدفوع ایجاد کند . 
بیماری تنگی کانال نخاعی چون به طور مزمن و در طی سالها به مقدار کم و به تدریج بوجود می آید، معمولاً علائم پر سر و صدایی ندارد. ولی از آنجایی که افراد مسن لازم است یا برای سلامتی قلب و عروق پیاده روی کنند ، عملاً زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. زیرا اینگونه بیماران تمایل دارند کارهای خود را نشسته انجام دهند و تمایلی به انجام ورزش و پیاده روی و راه رفتن ندارند و همین باعث می شود که پدیده پیری در واقع در آن ها سریعتر پیشرفت کند. 

نکته مهم در زندگی با تنگی کانال نخاع این است که این بیماری چقدر کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، قاعدتا اگر بیمار می‌تواند به پیاده‌روی خود بپردازد و زندگی قابل قبولی داشته باشد، درمان های غیر جراحی کافی است ولی اگر بیمار نتواند راه برود و کیفیت زندگی خوبی نداشته باشد یا هنگام راه رفتن به علت اختلال در تعادل دچار سقوط ها و زمین خوردگی های مکرر شود صلاح است مورد عمل جراحی قرار گیرد تا بتواند باقیمانده عمر خود را با کیفیت خوبی سپری کند. 

آیا می توان از تنگی کانال نخاع پیشگیری کرد؟ 

واقعیت آن است که تمام بیماری هایی که ما مبتلا می شویم جنبه های ژنتیکی دارد ، یعنی استعداد آن را داریم. ولی می‌توان زمان بروز این بیماری‌ها و شدت بروز آنها را با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی ستون مهره ها تغییر داد . اولین قدم این است که ببینیم تنگی کانال نخاعی چگونه به وجود می آید؟ تنگی کانال نخاعی تابع قانون های بیومکانیک میباشد. یعنی وقتی ستون مهره ها لقی های کمی شود فاست یا مفاصل ستون مهره ها رشد بیش از حد پیدا می کنند تا جلوی لقی را بگیرند علت لق شدن ستون مهره ها چیست ؟ علت لق شدن ستون مهره ها برداشته شدن حمایت عضلانی و نیز خراب شدن لیگامان ها می باشد. بنابراین هنگام و کار و زندگی باید مواظب این دو عنصر مهم باشیم . برای تقویت عضلات باید ورزش مناسب کنیم و شغل مناسب داشته باشیم . قاعدتاً فردی که توانایی بدنی یک شغل سنگین را ندارد وقتی کار میکند عضلات وی دچار فرسودگی و خستگی میشوند و در نتیجه لیگامانهای دچار خرابی و از دست دادن خاصیت کشسانی و پارگی می شود و فرد مستعد لقی می شود . بنابراین یکی از کارهایی که باید بکنیم این است که از انجام کارهای سنگین خودداری کنیم که خوشبختانه امروزه انسان با اختراع ماشین های مختلف این کار را انجام داده است. صد سال یا دویست سال قبل بسیاری از کارها با دست انجام می‌گرفت. مثلاً نجار ها یا آهنگران برای بریدن چوب یا آهن از اره دستی استفاده می‌کردند ، ولی امروزه وسایل برقی این کار را انجام می‌دهند .در افراد کارگر و صنعت گر بلند کردن اجسام سنگین قاعدتاً باعث خستگی و فرسودگی عضلات و شل شدن و پاره شدن لیگامان می شود و بالعکس در کارمندان و پشت میز نشین ها و مدیران و افرادی هم که کار سنگین ندارند در صورتی که ورزش نکنند . عضلات و لیگامان ها چون استفاده نمی شوند به تدریج کوتاه می شوند لیگامان ها علاوه بر کوتاه شدن خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهند در نتیجه ستون مهره‌ها مستعد لقی می شود. بنابراین تا اینجا دو اصل مهم در مورد پیشگیری از تنگی کانال نخاعی که یکی از عبارت است از انجام حرکات ورزشی و نرمش های حساب‌شده و کارهای بدنی مناسب و دوم جلوگیری از بی حرکتی ستون مهره ها و از دست دادن توده عضلانی و از دست دادن و جلوگیری از کوتاه شدن عضلات و لیگامان ها با استفاده از ورزش و نرمش های صبحگاهی و آمادگی بدنی بیان شد . 

تنگی کانال نخاعی اگر درمان نشود چه می شود؟

در پزشکی اصطلاحی داریم به نام سیر طبیعی بیماری ها. یعنی بیمارانی که به دلایلی درمان نمی‌کنند را تحت نظر می‌گیرند ، تا ببینند که چه اتفاقی در آینده برای آنها می‌افتد. در مورد تنگی کانال نخاعی نیز سیر بیماری توسط دانشمندان مطالعه شده است. به طور کلی تنگی کانال نخاعی در نصف موارد بیماری بدی نیست و باعث فلج اندام ها یا بی اختیاری ادرار و مدفوع نمی شود. ولی در حدود ۲۵ درصد موارد تنگی کانال نخاعی باعث فلج اندام ها یا بی اختیاری ادرار و مدفوع می شود. اصولا تنگی کانال نخاعی را توصیه می کنیم که مورد درمان صحیح قرار دهند. ولی اگر تنگی کانال نخاع درمان نشود پس از مدتی درد بیمار و راه رفتن بیمار کاهش پیدا می کند. زیرا همانطور که میدانیم تنگی کانال نخاعی یا با علائم درد مراجعه می کنند یا با لنگش متناوب یعنی بیمار پس از مدتی ایستادن و یا پس از مدتی راه رفتن دچار خواب رفتگی و گزگز و مورمور یا عدم توانایی در راه رفتن می شود . بنابراین اکثر بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند عملاً در حالت نشسته زندگی می کنند. اصولا تنگی کانال نخاعی با گذشت زمان خوب نمی‌شود . اما درد بیماران ممکن است به علت از بین رفتن ریشه های حسی عصب کاهش پیدا کند ولی ممکن است علائم عصبی بیماران پیشرفت پیدا کند. بنابراین توصیه می کنم که کلیه بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند به پزشک مراجعه کنند تا مورد درمان صحیح قرار گیرند. خصوصاً که هر سال سن بیمار افزایش پیدا می‌کند و این بیماران معمولاً مسن هستند و ممکن است پس از مدتی زمان طلایی را از دست بدهند و عملاً عمل جراحی باعث خطرات زیاد برای آنان شود و سودی هم برای آنها نخواهد داشت.

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( نازنین نقی نژاد )
سلام،من مدتی بود کمردرد داشتم به دکتر مراجعه کردم،بهم گفت برم عکس برداری و MRI، بعد دکتر گفت که گرفتگی کانال نخاع شدید دارم وباید جراحی بشم، از اونجایی که از جراحی میترسم،میخاستم ببینم راه های درمان دیگه ای هم وجود‌داره؟! ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🏻
پاسخ:

بهترین درمان تنگی کانال نخاعی شدید جراحی است. قاعدتاً بیمار باید عوارض عمل را بپذیرد. تقریبا کسی وجود ندارد که از جراحی نترسد. ولی خوب خیلی ها عمل می کنند و مشکلی هم برای آنها پیش نمی آید. اگر بیمار به هر دلیلی که نمی‌خواهد عمل شود ، می‌توان از تزریق های داخل نخاعی برای او استفاده کرد. 

سوال: ( معصومه خیرآبادی )
با سلام در تاریخ ۱۲/۱۲/۹۸ از طریق Mriتشخیص تومور لیپوما در انتهای نخاع کمری شدند که اعصاب l5 و l4 من رو تحت فشار داره که باعث تحلیل عصب و عضلات پای چپ من شده است و دکترم عمل رو پیشنهاد داده اند البته گفت عجله ای برای عمل نیست. خواستم بدونم این عمل چطوری هست و ریسک اون چقدر هست
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تنها از روی گزارش ام آر آی ستون فقرات که گفته شده است ، توموری به نام لیپوما در داخل کانال نخاعی وجود دارد نمی‌توان در مورد جراحی اظهارنظر کرد. ابتدا باید آنرا  به دقت ملاحظه کرد و گسترش تومور را در نظر گرفت ولی به طور کلی در صورتی که اعصاب اندام های تحتانی در گیر شده باشند عمل جراحی برای بیمار پیشنهاد می شود و قاعده هم ریسک خاص خود را دارد. 

سوال: ( فوزیه حسینی )
با سلام خدمت اقای دکتر .حدود یک سال هست کمر درد دارم و بغداز صدقدم راه رفتن دچار بی حسی پا می شوم و هر دو پایم داغ میشه انگار که اب جوش ریخته میشه روش و سوزن سوزن .بعداز مقداری راه رفتن دیگه قادر به ادامه دادن نیستم دکتر برابم ام ار ای نوشت و معلوم شد که تنگی کانال و سیاتیک دارم .الان یگ مدت دردم بسشتر شده .و به علت وضعیت مالی و بی کاری و امدن ویروس کرونا از منزل خارج نشدم .لطفا بفرمایید فعلن من از چه قرصی استفاده کنم ‌و با چه دوزی ‌قبلن گابانتین مصرف کردم .با نورتریپتلین .و ویتامین ب.الان شما چه قرصی پیشنهاد می کنید .تا دردم کمتر شود .اقای دکتر بینایام هم کمی کم شده و تار می بینم .ابا به ابن درد ربط داره ..خیلی ممنون که پاسخ بدهید .
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائم شما همان علایم تنگی کانال نخاعی است . یعنی بیمار با ایستادن یا چند صد متر راه رفتن دچار درد و بی حسی اندام های تحتانی می شود و بعد از مسافتی دیگر قادر به راه رفتن نیست. از طرفی تجویز دارو بدون دیدن بیمار مسئولیت قانونی دارد. بنابراین توصیه می شود که به درمانگاهی در اطراف خود مراجعه کنید و یا اگر درمانگاهی در اطرافتان نیست به داروخانه محله خود مراجعه کنید دکتر داروساز احتمالا می تواند به شما کمک کند. تاری دید و کاهش بینایی معمولاً ربطی به بیماری تنگی کانال نخاعی ندارد. 

سوال: ( امید عباسعلی زاده رضایی )
سلام .من چند سالی هست کمر درد دارم. پارسال خیلی وحشتناک شد جوری که نمی تونستم درست راه برم. مراجعه ب دکتر عمومی و آمپول زدن تا حدودی خوب شد تا این ماه که هر روز بدتر از دیروز میشد. الان جوری شدم نمی تونم راه برم. ران پاهام سوزن سوزن میشه و خواب میره. چیکار باید بکنم؟ راهنماییم کنید.ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
در درجه اول باید معاینه شوید و سپس با انجام ام آر آی و نوار عصب و عکس های رادیوگرافی ستون مهره ها تشخیص صحیح بیماری برای شما داده شود و سپس درمان برای شما شروع شود. علائمی که شرح داده شده معمولاً در نتیجه بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی کمری می باشد. 

سوال: ( محمد نعمتی )
سلام و وقت بخیر جناب آقای دکتر ببخشید مزاحم شدم سوالی بپرسم من ۳۱ سال دارم و چندسالی هست از ناحیه کمر دچار درد هستم،به پزشک مراجعه کردم پس از انجام ام ار ای گفتن من دچار تنگی کانال نخاعی مادرزادی هستم،و چندتا دیسک خفیف هم دارم، من هنگام راه رفتن زیاد و بد خوابیدن درد دارم شما چه راهی پیشنهاد میکنید برای درمان ؟ممنون و سپاسگزارم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما تنگی کانال نخاعی دارید که در نهایت باید عمل شوید ولی قبل از آن می توانید از درمان هایی مانند دارو فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کنید.

سوال: ( اميرحسين ايجادي )
سلام مادرم تنگي نخاع داره وبا واكر راه ميره بيشتر اوقات درد داره چكار كنم وقت ميدين بيارم خدمتتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با شماره 02188203590 تماس بگیرید.

سوال: ( علیرضا سعیدی مهر )
سلام من ۴ ساله به تنگی کانال دچار شدم الان ۵۴ سالمه زیاد راه نمی توانم بروم پایم میخوابه آیا حتما باید جراحی باز انجام بدم یا با لیزر هم میشه ولی پای چپم که این مشکل رو داره از زمان نوجوانی هم احساس میکردم قدرت کمی داشت
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که نمی تواند خوب راه برود قاعدتاً باید درمان شدید تری برای وی انجام شود. معمولاً درمانهای داروئی و آسان به درد اینگونه بیماران نمی‌خورد. هنوز بهترین راه درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی است. در بیمارانی که به هر دلیلی نمی خواهند مورد عمل جراحی قرار بگیرند می توان از عمل لیزری نیز استفاده کرد. ولی همه این ها منوط به دیدن بیمار و بررسی ام آر آی و نوار عصب وی می باشد.
 

سوال: ( راضیه خدابنده )
باسلام و تبریک سال نو آقای دکتر ما ژنتیکی تنگی کانال نخاعی داریم ۳ تا از خواهرهایم عمل کردند ولی تاثیر دردردپاهاشون نداشته منم تازه بعداز گرفتم ام آی آر ازکمرم متوجه شدم کربوکسی واوزون هم رفتم ولی بعداز چند ماه این علائم با پادرد سراغ ام آمده آیا درمانی داردغیرازعمل ممنون میشم اگه راهنمایم کنید با تشکر
پاسخ:

با عرض سلام و تبریک سال نو هنوز بهترین درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی باز می باشد شما راه های آسانتر از قبیل تزریق داخل ستون فقرات را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید . ابتدا باید معاینه شوید و پس از ویزیت معمولاً عمل جراحی باز برای اینگونه بیماران پیشنهاد می شود.

سوال: ( سیدحمید ناوندی )
سلام خسته نباشیدبنده حدود5سال دیسک کمرازنوع پارگی دیسک مهرهای 4و5برابرتشخیص ام آرای دارم تاحالا بابا درمانی مقاومت کردم حال که سنم 47شده احساس دردبیشتردرلگن چپ ور است داشته و موقع پیاده روی 500مترخسته ودردبیشتروپایین تراززانوم همیشه سرد است شکسته بند گفته با گذاشتن سقزخوب میشه چکارکنم لطفا راه غیرجراحی برام بگید متشکرم
پاسخ:

سلام
علائم شما بیشتر به تنگی کانال نخاعی می خورد .لازم است ام ا ر ای بگیرید. در مورد گذاشتن سقز در مقاله های پزشکی و کتاب های پزشکی چیزی ننوشته اند ما این گونه درمان ها را توصیه نمی‌کنیم.

سوال: ( قربانعلی عطائیان فر )
۷۱ سالم هست و دو سالی هست که عمل تنگی کانال نخاع انجام دادم. اکنون پاهایم ضعف دارد و هنگام راه رفتن غرق می کنم و مانند گذشته نمی توانم سریع راه بروم و سه انگشت پای چپم بی حس هستند و نمی توانم روی پنجه ی پای راستم بایستم.
پاسخ:

سلام ، چون شما قبلاً توسط جراح دیگری عمل شده اید بهتر است به خود او مراجعه کنید و سوالات خود را مطرح کنید. 

سوال: ( مهران پناهی )
سلام خسته نباشید. من ۳ ساله پاهام درد میکرد هر دکتری ک گفته باشین مراجعه کردم اخرش ی دکتر خوب تشخیص دادن ک احتمالا از نخاع هست.mri دادم گفتن ک تنگی کانال داری باید حراحی بشی.بخاطر اومدن کرونا نتونستم برم عمل.با گذشت زمان درد پاهام تشدید میشه جوری ک شبا تا صبح از درد نمیتونم بخوابم نشسته میتونم بخوابم اونم ب مدت کمی.شما دارویی راهی بلدین ک بتونم انجام بدم درد پاهام کم بشه تا موقع جراحی.دکترم داروهایی ک نوشته اثرشون کم شده.ایا دارویی یا راهی هست ک بتونم تا موقع عملم دردشو کم کنم؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو بدون دیدن بیمار منع قانونی دارد. لازم است که معاینه شوید و در صورت صلاحدید، فعلاً به طریقی درد شما کم شود تا در زمان مناسب ، مورد عمل جراحی قرار گیرید . در ضمن از طریق آنلاین نیز می توانید ویزیت شوید.
در ضمن تشخیص تنگی کانال نخاعی معمولاً سه سال طول نمی کشد. زیرا در صورتی که یک ماه بعد از درمان کمر درد فردی بهبود پیدا نکند ، معمولاً برای وی ام آر آی انجام می شود و تشخیص داده می شود. 

سوال: ( داریوش رحمان )
سلام. کمر من فقط درست از جایی که کمربند بسته میشه (بالای باسن) درد داره مخصوصا در موقع ایستادن و پیاده روی . مدتش هم خیلی وقته بیش از ۲۰ سال است درد ان به جای دیگه سرایت نداره مثلا باسن و پاها دری ندارم . چندین بار نزد دکتر متخصص رفتم و عکس و ام.ار ای و غیره انجام دادم . تشخیص تنگی کانال است. کپسول گاباپنتین تجویز شد . اثری نکرده و کلا درمانها اثری نداشته و دارم تحمل میکنم ولی خیلی سخته کلافه شدم . حاضرم برای اینکه از این درد خلاص بشم هر کاری بکنم . لطفا راهنمایی کنید . سپاسگزارم
پاسخ:

سلام
طبق اظهار خود شما ، در ام آر آی برای شما تشخیص تنگی کانال نخاعی داده شده است. در صورتی که بیمار به درمان های طبی پاسخ ندهد می‌توان از تزریق های داخل ستون فقرات و در صورت عدم پاسخ به تزریق ها از درمان‌های جراحی استفاده کرد. 

سوال: ( داوود کریمی )
ببخشید من کمرم دردمیکنه شدید و بیشتر از لگن شروع میشه و دوطرفه هست، وقتی درد میکنه خوابیدن و راه رفتن روی برام غیر ممکن میکنه میشه یه راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام ، فردی که کمردرد و درد لگن و احتمالاً درد اندام تحتانی دارد و این درد موقع راه رفتن تشدید می شود، احتمالاً دچار بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی است . بنابراین باید معاینه شود و تست های تشخیصی برای وی انجام شده و درمان وی در طی مراحل مختلف انجام شود.

سوال: ( زهرا منافی )
باسلام مادرم چند ساله تنگی کانال داره دکتر چندسال پیش بهش پیشنهاد عمل داده اما بخاطر برخی مشکلات نشده حالا حالش خیلی بده من پیش دوتا دکتر فوق تخصص بردم گفتن اگه هرچه زودتر عمل نشه مشکلاتش بیشتر میشه ولی برادرم پیش دکتر دیگر برده گفته بود عملش ریسک داره 50 50 جواب میده ولی عمل نکنید بهتره ولی الان روزبه روز مشکلاتش بیشتر میشه حتی گاهی توخونه هم نمیتونه راه بره الان مانمیدونیم چکار کنیم دکتر گفت اگه عمل نشه بی اختیاری ادرارومدفوع هم پیدا میکنه تورو خدا راهنمایی کنید؟
پاسخ:

سلام ، بهترین راه درمان تنگی کانال نخایی عمل جراحی است که بیمار باید نتایج آن را بپذیرد. عمل جراحی در ۲۰ درصد موارد ناموفق است. و یا دارای عارضه است. چون خیلی از مردم متوجه درصد ها نمی شوند بعضی از دکترها ۵۰۵۰ می‌گویند. به هر حال احتمال عارضه یا خوب نشدن در صدی وجود دارد. بیمار باید آن را بپذیرد. گرچه تعداد بیمارانی که خوب می شوند ، بیشتر از بیمارانی است که خوب نمی شوند. به هر حال بیمار باید عوارض و نتایج را بپذیرد تا جراح بیمار را عمل کند. در صورتی که بیمار تمایل به عمل جراحی ندارد می‌توان از تزریق های داخل ستون فقرات استفاده کرد. 

سوال: ( Eshrat Rezai )
سلام اقای دکتر من مدتی است وقتی پای ظرفشویی می ایستم کمرم می گیره دیگه نمی تونم بیستم باید چند دقیقه بشینم تا درد تموم بشه دوباره بیستم وآنان پاهام خواب میره مخصوصا انگشت بزرگ پاهام الان دیگه طوری شده که نفسم هم کم میارم درهر کاری وحتی وقتی می نشینم درد قسمت بالای کمرم هم زیاده
پاسخ:

سلام ، کسی که پس از مدتی ایستادن دچار درد اندام های تحتانی یا کمر می شود، معمولاً دچار تنگی کانال نخاعی است. بنابراین باید ویزیت شوید و درمان های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( شورش محمدزاده )
سلام آقای دکتر، مادر بنده چندین سال است پا درد به نوعی آرتروز داشته است و از دو سه سال پیش با مشکل کمر درد نیز مواجه شده بود که اخیراً کلا هم پادرد و هم کمردردش شدید شده که در حال حاضر توان راه رفتن نداره و به سختی راه میره، لطفا راهنمایی فرمایید چکار باید کرد، از کجا باید شروع کرد واسه درمانش با تشکر
پاسخ:

سلام ،معمولاً اینگونه بیماران دچار تنگی کانال نخاعی هستند بیمار باید معاینه شود و برای وی ام آر آی و تست نوار عصب گرفته شود و سپس درمان‌های لازم انجام شود که شامل دارو، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون مهره ها و در صورت عدم پاسخ به آنها جراحی است .کلا بیمار باید ظرف یک ماه بایکی از چهار روش خوب شود.

سوال: ( حمید تکسیبی )
سلام خسته نباشید قربان بنده نزدیک به ۲سال است که هر دودستانم گزگزوسوزن سوزن و درد دارم ام ار ای گرفتم که تنگی کانال نخاع دارم چکار کنم قربان
پاسخ:

با سلام بهترین و ماندگار ترین درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی است . 

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن