عصب سیاتیک

مقالات پربازدید
عصب سیاتیک بلندترین و قطورترین عصب بدن است. این عصب از اتصال ریشه های  عصبی عصب چهارم کمری تا عصب سوم لگنی L4-S3 به وجود می آید

 

آناتومی عصب سیاتک

فصل 1 - عصب سیاتیک چیست؟

عصب سیاتیک بلندترین و قطورترین عصب بدن است. این عصب از اتصال ریشه های  عصبی ، عصب چهارم کمری تا عصب سوم لگنی L4-S3 به وجود می آید. به عبارت دیگر این عصب از اتصال 5 ریشه عصبی در کمر و لگن بوجود می اید.  سپس از لگن  خارج شده از پشت باسن به پشت ران رفته و در بالای زانو به دو شاخه به نام عصب تبیال و عصب پرونئال تقسیم می شود.

عصب تیبیال به پشت ساق و سپس کف پا می رود و حس کف پا  و حرکت عضلات خم کننده مچ پا را بر عهده دارد. عصب پرونئال در ناحیه زانو به دو شاخه پرونئال  سطحی و عمقی تقسیم میشود. هر دو عصب پرونئال  سطحی و عمقی  از جلو استخوان های ساق به پایین آمده و به پشت پا میروند. عصب پرونئال عمقی به عضلات جلوی ساق  یا عضلاتی که پا را به سمت بالا و عقب می کشند عصب می دهد.  عصب پرونئال سطحی حس پشت پا را عصب می دهد.  

آسیب عصب سیاتیک

عصب سیاتیک و شاخه های آن در هرنقطه از مسیر عصب از لگن تا نوک انگشتان پا در معرض آسیب هستند. شایع ترین علت بیماری در عصب سیاتیک تحت فشار قرار گرفتن ریشه های عصبی آن به علت پارگی دیسک بین مهره ای است که باعث درد در مسیر عصب سیاتیک میشود .

علت دیگر درد در مسیر عصب سیاتیک سندروم پیریفورمیس است. در سندروم پیریفورمیس عصب سیاتیک هنگامی که از زیر عضله پیریفورمیس عبور می کند تحت فشار قرار گرفته و باعث درد سیاتیکی می شود .

شکستگی ها و دررفتگی های لگن  و  مفصل ران نیز باعث صدمه  این عصب ناحیه لگن می شوند .

دررفتگی زانو یا شکستگی های اطراف زانو و شکستگی های استخوان نازک نی ممکن است شاخه پرونئال عصب سیاتیک در ناحیه زانو را صدمه بزند.  گاهی صدمه عصب سیاتیک ناشی از عوارض اعمال جراحی لگن و یا زانو انجام  است.  گاهی شاخه پرونئال عصب سیاتیک پس از گچ گیری نامناسب  و یا انداختن یک پا بر روی پای دیگر به مدت طولانی  اسیب می بیند.  

عصب سیاتیک بلندترین عصب بدن انسان است. آسیب به عصب سیاتیک در نقاط مختلف در مسیر عصب از لگن تا بالای ساق ایجاد می شوند. عصب سیاتیک در بالای ساق پا به دو شاخه تقسیم می شود به نام عصب پرونئال مشترک و عصب تیبیال خلفی یا پشتی.  که پرونئال مشترک به پرونئال سطحی و عمقی تقسیم می شوند.   صدمه هر شاخه عصب سیاتیک می تواند علایم خاصی ایجاد کند :  صدمه  عصب تیبیال باعث  عدم توانایی در پایین آوردن مچ پا و خم کردن انگشتان پا  می شود مثال فرد نمی تواند به پدال گاز یا ترمز فشار وارد کند . صدمه عصب تیبیال همچنین باعث کاهش حس کف پا و زیر انگشتان پا میشود . زیرا این عصب به عضلات اکستانسور مچ پا و انگشتان پا عصب میدهد . صدمه عصب پرونئال عمقی باعث  عدم توانایی در بالا آوردن مچ و انگشتان پا  میشود . صدمه  عصب پرونئال سطحی باعث  کاهش حس پشت پا و انگشتان پا میشود .

درمان صدمات عصب سیاتیک

در شکستگی ها و یا دررفتگی های لگن ابتدا  لازم است استخوان یا مفصل در رفته را  جا انداخت . در اکثر مواقع  جا انداختن استخوان یا مفصل باعث برگشت کارکرد عصب می گردد. در صورت عدم بهبود بعد از دو  ماه عمل جراحی برای ترمیم عصب آسیب دیده صورت می گیرد .

در صدماتی که بدنبال زخم های باز  مانند اصابت چاقو و اشیا نوک تیز ایجاد می شود معمولا باعث پارگی عصب شده بنابراین فرد باید جراحی شده و  عصب پاره دوخته شود .

درکل نتایج جراحی عصب سیاتیک و شاخه های آن زیاد همیشه رضایت بخش نیست. یکی از شایع ترین عوارض  صدمه عصب سیاتیک عدم توانایی در بالا آوردن مچ پا می باشد که اصطلا حا پای افتاده یا Foot drop نامیده می شود که معمولا برگشت نا پذیر است. برای درمان این عارضه معمولا تاندون های  دیگر مثلا تاندونی که کف پا را به پایین می برد استفاده شود . به این روش تاندون ترانسفر یا انتقال تاندون گفته می شود.  وقتی مچ پا به علت اسیب عصب سیاتیک بالا نمی آید از بریس مچ پا استفاده می کنیم .

درمان درد سیاتیک با دارو شل کننده عضلانی

دارو های ضد التهاب برای سیاتیک

راه های تشخیص درد سیاتیک چیست؟

چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
بعداز ۲ماه استراحت مطلق وبهترشدن روحیه ولی کماکان درد باسن و ساق پا وجود دارد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اول اینکه استراحت مطلق دیگر در طب جدید توصیه نمی شود . بر عکس بیمار تشویق به حرکت می شود فقط توصیه می شود از خم شدن ناگهانی و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید و قاعدتاً اگر بعد از یک تا دو ماه درد بیمار با درمان های طبی بهتر نشود عمل جراحی برای بیمار بهترین است.

سوال:
پدرمن چن ماهی هس پاش درد میکرد اوایل پیگیری نکرد سپس رف دکتر گف رگ سیاتیکه الان هم راه میرود پاشه سنگین برمیداره خوا هسا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، رگ سیاتیک که وجود ندارد. در واقع عصب سیاتیک وجود دارد. دردی هم که از کمر انسان به داخل باسن پشت ران پشت ساق پا انتشار پیدا کند درد سیاتیکی نامیده می‌شود. با توجه به شرح حالی که داده اید پدر شما باید معاینه شود .برای ایشان ام‌آر‌آی درخواست شود و بر حسب یافته‌های ام‌آر‌آی درمان شود. که قاعدتاً در جلسات اول و دوم از درمان‌های ساده مانند دارو و فیزیوتراپی استفاده می شود و در صورتی که بیمار بهبود نیابد از درمان‌های مشکل تر استفاده خواهد شد. از اینکه فرمودید" پاشنه سنگین بر می‌دارد " چیست؟ در صورتی که بیمار نمی تواند بر روی پنجه پاها یا پاشنه پا راه برود دچار ضعف عضلانی شده است و لازم است که زودتر به پزشک مراجعه کند.

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر ۲۸ سال سن دارم درد کمر دارم که الان زده به پای چپم از باسن تا مچ پای چپم درگیره سیتی اسکن دادم گفتن قوس طبیعی کمرت صاف شده ام آر آی دادم گفتن پارگی دیسکه میخواستم نظر شمارو بدونم که آیا مشکل حاد هستش؟ احتیاج به عمل داره؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دردی که به مچ پای انسان تیر می کشد درد سیاتیکی نامیده می شود. هرگونه درد کمر یا درد سیاتیک باید ظرف یک ماه با درمان های غیر جراحی خوب شود و در صورتی که بیش از یک ماه به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد نیاز به جراحی خواهد داشت.

سوال:
با سلام.من 30 سال سن دارم و همیشه فعالیت زیاد دارم و همچنین یه بچه کوچک.وقتی زیاد کار میکنم،انگار رگی تو باسنم به شدت میگیره و دیگه نمیتونم تکون بخورم و تا حدی ران رو درگیر میکنه اما بیشتر تو باسنه،دکتر گفت التهاب دیسک داری اما به دلیل شیردهی نمیتونیم درمان شروع کنیم‌.بیشتر هم طرف چپ رو درگیر میکنه اما گاهی با فعالیت زیاد دو طرف باسنم درگیر میشه.سوال داشتم آیا این درد سیاتیکی هستش یا نه؟در ضمن میتونم از مسکن استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
درد سیاتیک دردی است که از کمر شروع و به باسن و سپس به پشت ران و پشت ساق پاها انتشار پیدا می‌کند‌. بنابراین دردی هم که به باسن یک طرفه یا دو طرف تیر می‌کشد قاعدتاً سیاتیک و معمولا به علت بیماری دیسک کمر باشد. در دوران شیردهی معمولاً داروهای ضدالتهاب تجویز نمی کنیم . اما کم خطر ترین داروی ضد التهاب استامینوفن است. زیرا بچه ها هم وقتی مریض می شوند از استامینوفن استفاده می کنند. البته آن هم باید با تجویز پزشک مصرف شود ، و علاوه بر آن در دوران شیر دهی سعی می‌کنیم بیماران را درمان های فیزیوتراپی خوب کنیم. 
 

سوال:
با عرض سلام ۷روزی هست که دچار این بیماری شده ام شب اول درددرناحیه لگن و صبح پای راست هم دچاردردشدبعداز۵روزبه دکترمراجعه کردم وبعدازگرفتن ام آرای متوجه شدیم که یک دیسک بیرون زده ویکی هم حالت زخم شده گی دارد ولی پاره نشده آیا با استراحت خوب میشودیانیازبه عمل دارد آیا عمل لیزرخوب است نظرتان درموردمکمل غذایی چیست ممنون
پاسخ:

بیماری که دچار درد کمر و درد در اندام های تحتانی در مسیر عصب سیاتیک می‌شود باید ظرف یک ماه خوب شود . درمان این گونه بیماران چهار مرحله شامل :دارو ، فیزیوتراپی و تزریق های داخل کانال نخاعی و عمل جراحی میباشد . قاعدتا اول با درمان های ساده شروع می‌کنیم. استراحت در طب جدید معمولاً توصیه نمی شود . عمل لیزری عمل خوبی است . البته باید بیمار مناسب این عمل توسط پزشک انتخاب شود . مکمل غذایی هم معمولاً در درمان دیسک کم بکار میرود .‌اما امروزه داروهایی مانند "پیاسکلیدین" که ترکیبات آووکادو است و یا قرص های زردچوبه در درمان بیماریهای دیسک به عنوان کمک به درمان توصیه می شود.

سوال:
سلام دکتر انتهای کمرم به باسن سمت راست وران پا تا پشت ساق احساس گرفتگی ودرد دارم وپیاده روی طولانی نمیتونم انجام بدم خسته میشم ام آرآی هم گرفتم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به باسن و ران پشت ساق پا انتشار پیدا می‌کند، درد سیاتیکی نامیده می شود و معمولاً به علت بیماری و پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی و در بعضی از افراد به علت لیز خوردگی مهره ها این نوع درد بوجود می آید. ام آر آی معمولاً علت آن را نشان می‌دهد. معمولاً با دارو و تزریق های داخل کانال نخاعی درمان می شود. در کسانی که به درمانهای غیر جراحی پاسخ نمی‌دهند درمان جراحی بهترین است.