چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟

مقالات پربازدید
علت و عوامل پیدایش درد سیاتیک به همراه راه های تشخیص درد سیاتیک و همچنین روش های درمان درد سیاتیک را از زبان دکتر اسحاقی به طور کامل توضیح داده شده است.

 

چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟ 

فصل ۳ 

همانطور که در شکل 1 و 2 دیده می شود ، درد سیاتیکی هنگامی اتفاق می افتد که یکی از ریشه های عصب سیاتیک فشرده شود. که معمولا به علت پارگی دیسک یا به علت تنگی کانال نخاعی می باشد. در موارد نادرتر بیماری‌های داخل لگن و تومور های خود  عصب سیاتیک نیز می‌توانند باعث این درد شوند. همانطور که در شکل 3 دیده می شود،  فشرده شدن عصب سیاتیک در باسن به علت انقباض عضله پیریفورمیس نیز میتواند باعث درد سیاتیک شود . 

 

تاثیر پارگی دیسک کمر در درد سیاتیک
شکل 1- پارکی دیسک کمر
علت اصلی درد سیاتیک
تاثیر تنگی کانال نخاعی در درد سیاتیک
شکل 2 - تنگی کانال نخاعی
دومین علت شایع درد سیاتیک
انقباض عضله پیریفورمیس
شکل 3 - انقباض عضله پیریفورمیس

 

ریسک فاکتورهای درد عصب ساتیک چیست؟

ریسک فاکتورها یعنی عواملی که یک فرد را مستعد بیماری میکند . ریسک فاکتور های درد سیاتیک عبارتند از : 

۱- افزایش سن : 

با افزایش سن دیسک ها دچار فرسودگی می‌شوند. تغییرات آرتروزی باعث تنگی سوراخ های عصبی می‌شوند که می تواند باعث فشار به ریشه های عصب سیاتیک بشوند.

۲-چاقی :

چاقی باعث افزایش فشار به ستون فقرات انسان و در نهایت باعث فشار به ریشه‌های عصب سیاتیک می شود.

۳- شغل : 

افرادی  که در شغلشان مجبور هستند که به طرفین بچرخند یا اجسام سنگین را بلند کنند و یا رانندگی های طولانی مدت کنند در معرض ابتلا به دیسک کمر و درد سیاتیک هستند.

 ۴- نشستن طولانی :

افرادی که حین کار برای مدت طولانی مینشینند مستعد درد سیاتیک هستند که به این افراد در ایران پشت میز نشین می گویند.

۵- دیابت : 

دیابت هم باعث صدمه به عصب سیاتیک می شود. 

فشار به عصب سیاتیک چه مشکلاتی می‌تواند برای بیمار ایجاد کند ؟ 

افزایش فشار به عصب سیاتیک می تواند باعث فلج شدن اندام تحتانی اختلال حس پاها ، بی اختیاری ادرار و مدفوع شود.

درمان درد سیاتیک با دارو شل کننده عضلانی

دارو های ضد التهاب برای سیاتیک

راه های تشخیص درد سیاتیک چیست؟


راه های تشخیص درد سیاتیک چیست ؟

در معاینه فیزیکی ، پزشک وضعیت قدرت عضلات را مورد بررسی قرار می دهد . از بیمار خواسته می شود تا روی انگشتان یا پاشنه خود راه بروید، از یک حالت چمباتمه بلند شود، یا در زمانی که به پشت دراز کشیده است ، یکی از پاهای خود را در هوا بلند کند. معمولاً دردی که ناشی از عصب سیاتیک باشد، با انجام این فعالیت ها تشدید خواهد شد.

تشخیص درد سیاتیک با تصویربرداری

برای تشخیص بیماری سیاتیک از روش های تصویر برداری زیر استفاده میکنیم :

- عکس برداری رادیولوژی

- تصویر برداری ام آر آی (MRI)

شکل 4- بهترین وسسیله تشخیص علت درد سیاتیک ام آر آی است

      - سی تی اسکن

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
بعداز ۲ماه استراحت مطلق وبهترشدن روحیه ولی کماکان درد باسن و ساق پا وجود دارد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اول اینکه استراحت مطلق دیگر در طب جدید توصیه نمی شود . بر عکس بیمار تشویق به حرکت می شود فقط توصیه می شود از خم شدن ناگهانی و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید و قاعدتاً اگر بعد از یک تا دو ماه درد بیمار با درمان های طبی بهتر نشود عمل جراحی برای بیمار بهترین است.

سوال:
پدرمن چن ماهی هس پاش درد میکرد اوایل پیگیری نکرد سپس رف دکتر گف رگ سیاتیکه الان هم راه میرود پاشه سنگین برمیداره خوا هسا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، رگ سیاتیک که وجود ندارد. در واقع عصب سیاتیک وجود دارد. دردی هم که از کمر انسان به داخل باسن پشت ران پشت ساق پا انتشار پیدا کند درد سیاتیکی نامیده می‌شود. با توجه به شرح حالی که داده اید پدر شما باید معاینه شود .برای ایشان ام‌آر‌آی درخواست شود و بر حسب یافته‌های ام‌آر‌آی درمان شود. که قاعدتاً در جلسات اول و دوم از درمان‌های ساده مانند دارو و فیزیوتراپی استفاده می شود و در صورتی که بیمار بهبود نیابد از درمان‌های مشکل تر استفاده خواهد شد. از اینکه فرمودید" پاشنه سنگین بر می‌دارد " چیست؟ در صورتی که بیمار نمی تواند بر روی پنجه پاها یا پاشنه پا راه برود دچار ضعف عضلانی شده است و لازم است که زودتر به پزشک مراجعه کند.

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر ۲۸ سال سن دارم درد کمر دارم که الان زده به پای چپم از باسن تا مچ پای چپم درگیره سیتی اسکن دادم گفتن قوس طبیعی کمرت صاف شده ام آر آی دادم گفتن پارگی دیسکه میخواستم نظر شمارو بدونم که آیا مشکل حاد هستش؟ احتیاج به عمل داره؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دردی که به مچ پای انسان تیر می کشد درد سیاتیکی نامیده می شود. هرگونه درد کمر یا درد سیاتیک باید ظرف یک ماه با درمان های غیر جراحی خوب شود و در صورتی که بیش از یک ماه به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد نیاز به جراحی خواهد داشت.

سوال:
با سلام.من 30 سال سن دارم و همیشه فعالیت زیاد دارم و همچنین یه بچه کوچک.وقتی زیاد کار میکنم،انگار رگی تو باسنم به شدت میگیره و دیگه نمیتونم تکون بخورم و تا حدی ران رو درگیر میکنه اما بیشتر تو باسنه،دکتر گفت التهاب دیسک داری اما به دلیل شیردهی نمیتونیم درمان شروع کنیم‌.بیشتر هم طرف چپ رو درگیر میکنه اما گاهی با فعالیت زیاد دو طرف باسنم درگیر میشه.سوال داشتم آیا این درد سیاتیکی هستش یا نه؟در ضمن میتونم از مسکن استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
درد سیاتیک دردی است که از کمر شروع و به باسن و سپس به پشت ران و پشت ساق پاها انتشار پیدا می‌کند‌. بنابراین دردی هم که به باسن یک طرفه یا دو طرف تیر می‌کشد قاعدتاً سیاتیک و معمولا به علت بیماری دیسک کمر باشد. در دوران شیردهی معمولاً داروهای ضدالتهاب تجویز نمی کنیم . اما کم خطر ترین داروی ضد التهاب استامینوفن است. زیرا بچه ها هم وقتی مریض می شوند از استامینوفن استفاده می کنند. البته آن هم باید با تجویز پزشک مصرف شود ، و علاوه بر آن در دوران شیر دهی سعی می‌کنیم بیماران را درمان های فیزیوتراپی خوب کنیم. 
 

سوال:
با عرض سلام ۷روزی هست که دچار این بیماری شده ام شب اول درددرناحیه لگن و صبح پای راست هم دچاردردشدبعداز۵روزبه دکترمراجعه کردم وبعدازگرفتن ام آرای متوجه شدیم که یک دیسک بیرون زده ویکی هم حالت زخم شده گی دارد ولی پاره نشده آیا با استراحت خوب میشودیانیازبه عمل دارد آیا عمل لیزرخوب است نظرتان درموردمکمل غذایی چیست ممنون
پاسخ:

بیماری که دچار درد کمر و درد در اندام های تحتانی در مسیر عصب سیاتیک می‌شود باید ظرف یک ماه خوب شود . درمان این گونه بیماران چهار مرحله شامل :دارو ، فیزیوتراپی و تزریق های داخل کانال نخاعی و عمل جراحی میباشد . قاعدتا اول با درمان های ساده شروع می‌کنیم. استراحت در طب جدید معمولاً توصیه نمی شود . عمل لیزری عمل خوبی است . البته باید بیمار مناسب این عمل توسط پزشک انتخاب شود . مکمل غذایی هم معمولاً در درمان دیسک کم بکار میرود .‌اما امروزه داروهایی مانند "پیاسکلیدین" که ترکیبات آووکادو است و یا قرص های زردچوبه در درمان بیماریهای دیسک به عنوان کمک به درمان توصیه می شود.

سوال:
سلام دکتر انتهای کمرم به باسن سمت راست وران پا تا پشت ساق احساس گرفتگی ودرد دارم وپیاده روی طولانی نمیتونم انجام بدم خسته میشم ام آرآی هم گرفتم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به باسن و ران پشت ساق پا انتشار پیدا می‌کند، درد سیاتیکی نامیده می شود و معمولاً به علت بیماری و پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی و در بعضی از افراد به علت لیز خوردگی مهره ها این نوع درد بوجود می آید. ام آر آی معمولاً علت آن را نشان می‌دهد. معمولاً با دارو و تزریق های داخل کانال نخاعی درمان می شود. در کسانی که به درمانهای غیر جراحی پاسخ نمی‌دهند درمان جراحی بهترین است.