راه های تشخیص درد سیاتیک چیست
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
3 علت مهم دردهای سیاتیک عبارت از : پارگی یا فتق دیسک کمر ، تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری .درد سیاتیک با معاینه فیزیکی و MRI و نوار عصب و عضله تشخیص داده می شود.

 

راههای تشخیص علت درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) چیست؟ 

همانطور که قبلا شرح داده شد سه علل مهم دردهای سیاتیکی (پا درد) عبارتند از: پارگی یا فتق دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری .
مهمترین راه تشخیص علل درد سیاتیک (پا درد) ابتدا گرفتن شرح حال سپس معاینه فیزیکی و سپس انجام  ام آر آی  و نوار عصب و عضله است که اصطلاحاً الکترومیوگرافی نامیده می شود.

 

شکل 1- علل مهم دردهای سیاتیکی : 
پارگی یا فتق دیسک کمر،تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری


در بیماری که مبتلا به درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) است شرح حال چه اهمیتی دارد؟

هنگام گرفتن شرح حال پزشک از بیمار چند سوال  می پرسد. مثلاً می پرسد که درد از چه مدت پیش شروع شده است؟ آیا شروع درد ناگهانی بوده است یا به طور تدریجی بوده است؟ یا اینکه درد اندام تحتانی آیا همراه با گزگز و ضعف اندام های تحتانی ، خواب رفتن پاها است یا خیر؟‌ آیا درد پای بیمار یک طرفه است یا دو طرفه ؟ آیا درد سیاتیکی ( درد پای راست یا درد پای چپ ) همراه با کمردرد است یا فقط پای بیمار درد می کند؟ آیا سابقه ضربه - بلند کردن اجسام سنگین و سابقه بیماری خاص مانند دیابت - سابقه عرق شبانه کاهش وزن را می پرسد؟

در صورتی که درد به طور ناگهانی شروع شده باشد - معمولاً تشخیص اول پارگی یا فتق دیسک است و در صورتی که درد سیاتیک (پا درد) به طور تدریجی از چندین ماه و از کم شروع شده و به تدریج افزایش پیدا کرده است تشخیص تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره های کمری است. بیمارانی که در سال چندین بار دچار حملات درد سیاتیکی (پا درد) به مدت یک یا دو هفته می شوند و سپس بهبود پیدا می کند قاعدتاً بهترین تشخیص پارگی یا فتق دیسک کمری می باشد.

معاینه فیزیکی چیست؟

تا حدود قرن هجدهم میلادی به بدن انسان فیزیک می گفتند به همین جهت هنوز به معاینه بدن انسان توسط پزشک معاینه فیزیکی گفته می شود.
معاینه فیزیکی در چند قسمت انجام می‌گیرد که اولین قسمت آن نگاه کردن به بیمار ، طرز راه رفتن ، ایستادن و نشستن اوست. اولین چیزی که نظر پزشک را به خود جلب می کند این است که عده ای از افرادی که درد سیاتیک (پا درد) دارند مریض به یک طرف خم می شود و به اصطلاح ستون مهره های بیمار تاب برمی دارد.این دسته از بیمارانی که مبتلا به درد سیاتیک (پا درد) هستند هنگام راه رفتن می لنگند.سپس پزشک از بیمار می خواهد که در شش جهت ستون مهره ها را حرکت دهد که عبارتند از اینکه به جلو خم شود - به عقب خم شود - طرف راست و چپ خم شود و به راست و چپ بچرخد.

معاینه و درمان سیاتیک
شکل 2 - بالا آوردن پا تا 90 درجه نشان دهنده سالم بودن
معاینه و درمان سیاتیک
شکل 3 - بالا آوردن پا تا 30 درجه و درد شدید

قاعدتاً در بیمارانی که دچار پارگی دیسک کمری هستند این حرکات به سختی اتفاق می افتد و یا دردناک می باشد. مهمترین عامل تشخیص درد سیاتیک ، آزمایش بالا بردن پا است. به این ترتیب که پزشک از بیمار می خواهد که بر روی تخت دراز بکشد اول پای سالم را بالا می‌آورد که قاعدتاً تا ۹۰ درجه بدون درد بالا می رود- سپس از بیمار خواسته می شود که پای دردناک را بالا ببرد ، در صورتی که فردی به علت پارگی دیسک کمری دچار درد سیاتیک باشد معمولاً بعد از ۳۰ درجه بالا آوردن پا درد بیمار شدید می شود. بعضی از پزشکان به جای این که بیمار را بخوانند و در حالت خوابیده پا را بالا بیاورند از بیمار می خواهند در حالتی که ایستاده به جلو خم شود. بیماری که با خم شدن به جلو احساس درد و تیر کشیدن در یک یا دو اندام تحتانی (پاها) دارند معمولاً دچار پارگی دیسک کمر هستند.علاوه بر آن پزشک راه رفتن بیمار را معاینه می کند. از بیمار می خواهد که روی پنجه پا و یا پاشنه پای خود را برود که قاعدتاً اگر پای ما ضعیف شده باشد مشخص می‌شود و در مراحل آخر انجام معاینه رفلکس های وتری (رفلکس های تاندونی) است که با چکش به زیر زانو بیمار یعنی جایی که تاندون عضله چهار سر قرار گرفته است و پشت مچ پای بیمار یعنی جایی که تاندون آشیل قرار دارد ضربه می زند. در بعضی از دیسک ها این رفلکسها از بین می‌روند.

اهمیت ام آر آی در تشخیص علل درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) چیست؟

برای اثبات درد سیاتیک پزشک معمولاً از ام آر آی استفاده می کند. معمولاً در ام آر آی سه علت مهم درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) که عبارتند از : پارگی دیسک کمر تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری مشخص می شوند. در واقع ام آر آی یک آهنربای بزرگ است که بدن بیمار در داخل آن قرار می گیرد و ذرات بدن انسان از جمله اتم های هیدروژن به صورت آهنرباهای کوچکی در می آیند و در یک جهت قرار می گیرند. درست مانند براده های آهن که بر روی یک کاغذ ریخته می شود و زیر آن را یک آهنربا می گذاریم سپس یک کویل به کمر انسان بسته می شود که از طریق آن به بدن بیمارامواج رادیویی تابانده می شود.

معاینه و درمان سیاتیک
شکل 4- این حالت باعث جذب انرژی و ثبت در دستگاه می‌شود
معاینه و درمان سیاتیک
شکل 5 -این حالت باعث آزاد کردن انرژی و ثبت در دستگاه می‌شود

این امواج رادیویی باعث می شوند که اتمهای بدن که مانند براده های آهن به طور منظم و در جهت خاصی در داخل آهنربای بزرگ ام آر آی قرار گرفتند از جای خود منحرف می‌شوند و این حالت باعث جذب انرژی می‌شود که توسط دستگاه ثبت و بر اساس آن تصویر ام آر آی تولید می شود که ام آر آی T1 نامیده می شود. سپس امواج رادیویی قطع می‌شود و چون هنوز بدن انسان در داخل یک آهنربای بزرگ قرار دارد دوباره این اتم ها به جای خود باز می گردند و انرژی را که جذب کرده بودند آزاد می کنند  دوباره این انرژی توسط دستگاه ثبت می شود و یک نوع تصویر دیگر ام آر آی تولید می شود که ام آر آی T2 نام دارد. معمولاً ساختمان‌هایی که در ام آر آی T1 سیاه دیده می شوند در ام T2 سفید دیده می شود. دیسک های سالم در ام آر آی به رنگ خاکستری دیده می شوند در صورتی که دیسک های پاره شده به صورت سیاه رنگ دیده می شوند.

آناتومی عصب سیاتیک

چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟ 

درمان درد سیاتیک با دارو شل کننده عضلانی

دارو های ضد التهاب برای سیاتیک

نوار عصب و عضله چیست؟ و چه اهمیتی در تشخیص بیماری سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) دارد؟

راه بعدی تشخیص سیاتیک (پا درد) انجام نوارعصب و عضله یا در اصطلاح پزشکی الکترومیوگرافی نامیده می شود به این ترتیب که پزشک با زدن سوزن در داخل عضله های خاصی که هر کدام از یک ریشه عصبی عصب گیری می کنند متوجه صدمه و تحت فشار قرار گرفتن عصب می‌شود وعلاوه برآن با مطالعه سرعت هدایت عصبی نیز پزشک به میزان فشار بر روی ریشه‌های عصبی پی می برد.
راه های دیگری نیز برای اثبات علل درد سیاتیک وجود دارد از جمله میلوگرافی و سی تی اسکن که در موارد خاصی از آنها استفاده می‌کنیم.

 

نوار عصب و عضله
شکل 6 - نوار عصب و عضله

روش های درمانی درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) چیست ؟

برای درمان درد سیاتیک ابتدا از داروهای ضد التهاب مانند دیکلوفناک ، بروفن ملوکسیکام ، سلکسیب و ناپروکسن استفاده می کنیم. علاوه بر داروهای فوق از شل کننده های عضلانی مانند باکلوفن و متوکاربامول نیز می توان استفاده کرد. مکانیزم اثر داروهای ضد التهاب به این ترتیب است که وقتی که بر روی ریشه عصبی در اثر پارگی و فتق دیسک فشار وارد می شود التهاب بوجود می آید.(التهاب یعنی خارج شدن آب گلبول های سفید از داخل رگ ها به دور ریشه های عصبی که اصطلاحاً ورم نامیده می شود. در واقع التهاب یک تورم میکروسکوپی است.) بنابراین ما با دادن داروهای ضد التهاب (تورم) ، التهاب میکروسکوپی دورعصب را کم می‌کنیم و به این ترتیب فضای بیشتری برای عصب ایجاد می شود و در واقع فشار کمتری به عصب وارد می شود. به عبارت دیگر مصرف داروهای ضد التهاب باعث می شوند که مواد سمی که باعث کشیده شدن گلبول های سفید و آب به دور عصب می شوند از بین رفته و در نتیجه گلبول های سفید همراه با آب به داخل رگها برگردند.

 

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( سیدهادی حسینی )
باسلام خدمت اقای دکتر اینجانب به علت درد عصب سیاتیک ام ار ای کردم که گفته شده شروع دیسکوورتبرال ودورالاکتازیدر مهره های لومبر دیسک دهیدوریشن ودیسک بالجینگ در فضای بین مهره l3-4-5,s1مشاهده شده سایر دیسکها سیگنال طبیعی دارن وهرنی دیسکال دیده نشده است کونوس مدولاریس در موقعیت عادی است وشکل وسیگنال ان طبیعی است باتوجه که مدتی است درد در ناحیه باسن تا ساق پا دارم دکتر تجویز قرص لاریکا وناپرکسن کردن اما هنور باتوجه به ویروس کرونا فیز یوتراپی نرفتم لطفا برای درمان بیماریم راهنمایی فرمایید متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی از قبیل شما معمولاً تحت درمان فیزیوتراپی قرار می گیرند و در صورتی که با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکنند می‌توانند از تزریق های داخل ستون فقرات بهره‌مند شوند. فعلاً با شرایط کرونا فیزیوتراپی ها تعطیل هستند باید صبر کنید تا بازگشایی آنها اعلام شود .

سوال: ( حیدرپور )
سلام اصافه وزن زیادی دارم، دو سه سال است شدید دچار درد سیاتیک شدم حالا می فهمم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی توانم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال عمل بای پاس هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!
پاسخ:

سلام
بدون معاینه و دیدن ام آر آی و تست های تشخیص نمی توان اظهار نظر کرد.

سوال: ( ابوطالب پورصدیق )
با سلام و خدا قوت ، درد سیاتیک دارم ، با بلند کردن کپسول گاز اولین حسم درد عضله ی پشت ساق پا بود ، اگه لطف کنید جهت درمان حرکتی بنده رو راهنمایی فرمائید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با ید تشریف بیاورید تا معاینه و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و سپس بر مبنای آن درمان شوید. 

سوال: ( مریم )
با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب از دیروز به علت دردی مشابه با علایم سیاتیک شدید که در سالهای گذشته نیز چندین بار به دلیل تحرک کم به آن دچار شده بود بسیار احساس ناراحتی می کنند (الان نیز به دلیل کرونا دو ماه است که از منزل خارج نشده اند) و به دلیل مشکل کرونا امکان مراجعه به مطب ندارند. برای تسکین درد ایشان چه دارویی مناسبتر می باشد. لازم به ذکر است ایشان در سال 95 جراحی قلب باز شده اند و اکنون داروهای متفورمین، زیمپت، اترواستاتین، اکارموکس، لوزارتان و آسپرین نیز بصورت روزانه مصرف می کنند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دادن دارو بدون ویزیت بیمار ممنوع است. ایشان می توانند وقت آنلاین بگیرند تا ویزیت شوند یا می‌توانند به یکی از پزشکان محله خود مراجعه و نسخه دارویی بگیرد.

سوال: ( شیما افشارخیز )
سلام اقای دکتر من متولد ۶۵ و داری وزن ۵۰ کیلو هستم حدودا" ده ساله که از درد رگ سیاتیک پای چپ رنج میبرم. گاهی به دنبالچه میزنه و الان حدود یکساله که ۳مهره وسط کمرم درده. گرفتی رگ سیاتیک و تیر کشیدنم جوریه که دریک لحظه مجبورم کاملا بی حرکت باشم و نمیتونم راه برم. الان حدود ۶ماه زانوی چپم هم بسیار درد داره . برای همه موارد دکتر زیاد رفتم توی mri اصلا هیچ چیزی نشون نمیده نه زانوم نه کمرم . اما نوار عضله و عصب التهاب بسیار شدید نشون میده . دارو تجویز میشه میخورم اما بازهم درد کمتر میشه ولی دوباره برمیگرده طبق روال قبل . واقعا نمیتونم راه برم.حتی بخوابم . سرکارهم اذیتم . از پلهاهم نمیتونم راه برم و الان کاملا لنگ میزنم . لطفا راهنمایی کنید . باسپاس
پاسخ:

سلام
شرح حال شما نشان می دهد که بیمار پیچیده هستید ولی اگر ام آر آی شما چیزی نشان نداده است قاعدتاً نیاز به جراحی ندارید. این گونه درمان بیماران می توانند از دارو فیزیوتراپی و استفاده کنند. ویزیت توسط روماتولوژیست و نورولوژیست هم برای شما توصیه می شود.

سوال: ( مهدی کردبچه )
با سلام و احترام ۹۸/۹/۲ کلا کمرم و پای چپم یکدفه قفل شد بصورتی که فقط با عصا فقط میتونستم راه برم رفتم ام ار ای گرفتم دکتر خسروداد فوق تخصص اعصاب ۱۰ روز استراحت مطلق داد بعدا ۱۰ جلسه فیزیو تراپی خوب خوب شدم از اوایل برج ۱۲ یواش یواش دردی فقط داخل رون چپم از بالا تا پایین پیش اوده که نیم ساعت می ایستادم یا راه میرفتم فقط پای چپم یه رگه درد شدید میگیره که بنظرم عصب سیاتیکم باشه الان ۵روزه استراحت مطلق خونه کردم زمان دراز کشیدن خیلی خوبه ولی وقتی راه میروم کمی سیاتیکم درد میگیره و دوست ندارم عمل کنم بنظر خودم اگه ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم خوب میشم شما چه پیشنهادی دارید 🙏🙏❤️❤️
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً اولین اقدام در بیماری که درد کمر و درد سیاتیک دارد فیزیوتراپی و داروست. البته بیمار باید معاینه شود و پزشک مطمئن شود که بیمار ضعف عضلانی و علایم عصبی ندارد.

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن