راه های تشخیص درد سیاتیک چیست
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
3 علت مهم دردهای سیاتیک عبارت از : پارگی یا فتق دیسک کمر ، تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری .درد سیاتیک با معاینه فیزیکی و MRI و نوار عصب و عضله تشخیص داده می شود.

 

راههای تشخیص علت درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) چیست؟ 

همانطور که قبلا شرح داده شد سه علل مهم دردهای سیاتیکی (پا درد) عبارتند از: پارگی یا فتق دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری .
مهمترین راه تشخیص علل درد سیاتیک (پا درد) ابتدا گرفتن شرح حال سپس معاینه فیزیکی و سپس انجام  ام آر آی  و نوار عصب و عضله است که اصطلاحاً الکترومیوگرافی نامیده می شود.

 

شکل 1- علل مهم دردهای سیاتیکی : 
پارگی یا فتق دیسک کمر،تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری


در بیماری که مبتلا به درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) است شرح حال چه اهمیتی دارد؟

هنگام گرفتن شرح حال پزشک از بیمار چند سوال  می پرسد. مثلاً می پرسد که درد از چه مدت پیش شروع شده است؟ آیا شروع درد ناگهانی بوده است یا به طور تدریجی بوده است؟ یا اینکه درد اندام تحتانی آیا همراه با گزگز و ضعف اندام های تحتانی ، خواب رفتن پاها است یا خیر؟‌ آیا درد پای بیمار یک طرفه است یا دو طرفه ؟ آیا درد سیاتیکی ( درد پای راست یا درد پای چپ ) همراه با کمردرد است یا فقط پای بیمار درد می کند؟ آیا سابقه ضربه - بلند کردن اجسام سنگین و سابقه بیماری خاص مانند دیابت - سابقه عرق شبانه کاهش وزن را می پرسد؟

در صورتی که درد به طور ناگهانی شروع شده باشد - معمولاً تشخیص اول پارگی یا فتق دیسک است و در صورتی که درد سیاتیک (پا درد) به طور تدریجی از چندین ماه و از کم شروع شده و به تدریج افزایش پیدا کرده است تشخیص تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره های کمری است. بیمارانی که در سال چندین بار دچار حملات درد سیاتیکی (پا درد) به مدت یک یا دو هفته می شوند و سپس بهبود پیدا می کند قاعدتاً بهترین تشخیص پارگی یا فتق دیسک کمری می باشد.

معاینه فیزیکی چیست؟

تا حدود قرن هجدهم میلادی به بدن انسان فیزیک می گفتند به همین جهت هنوز به معاینه بدن انسان توسط پزشک معاینه فیزیکی گفته می شود.
معاینه فیزیکی در چند قسمت انجام می‌گیرد که اولین قسمت آن نگاه کردن به بیمار ، طرز راه رفتن ، ایستادن و نشستن اوست. اولین چیزی که نظر پزشک را به خود جلب می کند این است که عده ای از افرادی که درد سیاتیک (پا درد) دارند مریض به یک طرف خم می شود و به اصطلاح ستون مهره های بیمار تاب برمی دارد.این دسته از بیمارانی که مبتلا به درد سیاتیک (پا درد) هستند هنگام راه رفتن می لنگند.سپس پزشک از بیمار می خواهد که در شش جهت ستون مهره ها را حرکت دهد که عبارتند از اینکه به جلو خم شود - به عقب خم شود - طرف راست و چپ خم شود و به راست و چپ بچرخد.

معاینه و درمان سیاتیک
شکل 2 - بالا آوردن پا تا 90 درجه نشان دهنده سالم بودن
معاینه و درمان سیاتیک
شکل 3 - بالا آوردن پا تا 30 درجه و درد شدید

قاعدتاً در بیمارانی که دچار پارگی دیسک کمری هستند این حرکات به سختی اتفاق می افتد و یا دردناک می باشد. مهمترین عامل تشخیص درد سیاتیک ، آزمایش بالا بردن پا است. به این ترتیب که پزشک از بیمار می خواهد که بر روی تخت دراز بکشد اول پای سالم را بالا می‌آورد که قاعدتاً تا ۹۰ درجه بدون درد بالا می رود- سپس از بیمار خواسته می شود که پای دردناک را بالا ببرد ، در صورتی که فردی به علت پارگی دیسک کمری دچار درد سیاتیک باشد معمولاً بعد از ۳۰ درجه بالا آوردن پا درد بیمار شدید می شود. بعضی از پزشکان به جای این که بیمار را بخوانند و در حالت خوابیده پا را بالا بیاورند از بیمار می خواهند در حالتی که ایستاده به جلو خم شود. بیماری که با خم شدن به جلو احساس درد و تیر کشیدن در یک یا دو اندام تحتانی (پاها) دارند معمولاً دچار پارگی دیسک کمر هستند.علاوه بر آن پزشک راه رفتن بیمار را معاینه می کند. از بیمار می خواهد که روی پنجه پا و یا پاشنه پای خود را برود که قاعدتاً اگر پای ما ضعیف شده باشد مشخص می‌شود و در مراحل آخر انجام معاینه رفلکس های وتری (رفلکس های تاندونی) است که با چکش به زیر زانو بیمار یعنی جایی که تاندون عضله چهار سر قرار گرفته است و پشت مچ پای بیمار یعنی جایی که تاندون آشیل قرار دارد ضربه می زند. در بعضی از دیسک ها این رفلکسها از بین می‌روند.

اهمیت ام آر آی در تشخیص علل درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) چیست؟

برای اثبات درد سیاتیک پزشک معمولاً از ام آر آی استفاده می کند. معمولاً در ام آر آی سه علت مهم درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) که عبارتند از : پارگی دیسک کمر تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری مشخص می شوند. در واقع ام آر آی یک آهنربای بزرگ است که بدن بیمار در داخل آن قرار می گیرد و ذرات بدن انسان از جمله اتم های هیدروژن به صورت آهنرباهای کوچکی در می آیند و در یک جهت قرار می گیرند. درست مانند براده های آهن که بر روی یک کاغذ ریخته می شود و زیر آن را یک آهنربا می گذاریم سپس یک کویل به کمر انسان بسته می شود که از طریق آن به بدن بیمارامواج رادیویی تابانده می شود.

معاینه و درمان سیاتیک
شکل 4- این حالت باعث جذب انرژی و ثبت در دستگاه می‌شود
معاینه و درمان سیاتیک
شکل 5 -این حالت باعث آزاد کردن انرژی و ثبت در دستگاه می‌شود

این امواج رادیویی باعث می شوند که اتمهای بدن که مانند براده های آهن به طور منظم و در جهت خاصی در داخل آهنربای بزرگ ام آر آی قرار گرفتند از جای خود منحرف می‌شوند و این حالت باعث جذب انرژی می‌شود که توسط دستگاه ثبت و بر اساس آن تصویر ام آر آی تولید می شود که ام آر آی T1 نامیده می شود. سپس امواج رادیویی قطع می‌شود و چون هنوز بدن انسان در داخل یک آهنربای بزرگ قرار دارد دوباره این اتم ها به جای خود باز می گردند و انرژی را که جذب کرده بودند آزاد می کنند  دوباره این انرژی توسط دستگاه ثبت می شود و یک نوع تصویر دیگر ام آر آی تولید می شود که ام آر آی T2 نام دارد. معمولاً ساختمان‌هایی که در ام آر آی T1 سیاه دیده می شوند در ام T2 سفید دیده می شود. دیسک های سالم در ام آر آی به رنگ خاکستری دیده می شوند در صورتی که دیسک های پاره شده به صورت سیاه رنگ دیده می شوند.

آناتومی عصب سیاتیک

چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟ 

درمان درد سیاتیک با دارو شل کننده عضلانی

دارو های ضد التهاب برای سیاتیک

نوار عصب و عضله چیست؟ و چه اهمیتی در تشخیص بیماری سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) دارد؟

راه بعدی تشخیص سیاتیک (پا درد) انجام نوارعصب و عضله یا در اصطلاح پزشکی الکترومیوگرافی نامیده می شود به این ترتیب که پزشک با زدن سوزن در داخل عضله های خاصی که هر کدام از یک ریشه عصبی عصب گیری می کنند متوجه صدمه و تحت فشار قرار گرفتن عصب می‌شود وعلاوه برآن با مطالعه سرعت هدایت عصبی نیز پزشک به میزان فشار بر روی ریشه‌های عصبی پی می برد.
راه های دیگری نیز برای اثبات علل درد سیاتیک وجود دارد از جمله میلوگرافی و سی تی اسکن که در موارد خاصی از آنها استفاده می‌کنیم.

 

نوار عصب و عضله
شکل 6 - نوار عصب و عضله

روش های درمانی درد سیاتیک ( درد پای راست یا درد پای چپ ) چیست ؟

برای درمان درد سیاتیک ابتدا از داروهای ضد التهاب مانند دیکلوفناک ، بروفن ملوکسیکام ، سلکسیب و ناپروکسن استفاده می کنیم. علاوه بر داروهای فوق از شل کننده های عضلانی مانند باکلوفن و متوکاربامول نیز می توان استفاده کرد. مکانیزم اثر داروهای ضد التهاب به این ترتیب است که وقتی که بر روی ریشه عصبی در اثر پارگی و فتق دیسک فشار وارد می شود التهاب بوجود می آید.(التهاب یعنی خارج شدن آب گلبول های سفید از داخل رگ ها به دور ریشه های عصبی که اصطلاحاً ورم نامیده می شود. در واقع التهاب یک تورم میکروسکوپی است.) بنابراین ما با دادن داروهای ضد التهاب (تورم) ، التهاب میکروسکوپی دورعصب را کم می‌کنیم و به این ترتیب فضای بیشتری برای عصب ایجاد می شود و در واقع فشار کمتری به عصب وارد می شود. به عبارت دیگر مصرف داروهای ضد التهاب باعث می شوند که مواد سمی که باعث کشیده شدن گلبول های سفید و آب به دور عصب می شوند از بین رفته و در نتیجه گلبول های سفید همراه با آب به داخل رگها برگردند.

 

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( غلام حسین صادقی چیگانی )
بعداز ۲ماه استراحت مطلق وبهترشدن روحیه ولی کماکان درد باسن و ساق پا وجود دارد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اول اینکه استراحت مطلق دیگر در طب جدید توصیه نمی شود . بر عکس بیمار تشویق به حرکت می شود فقط توصیه می شود از خم شدن ناگهانی و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید و قاعدتاً اگر بعد از یک تا دو ماه درد بیمار با درمان های طبی بهتر نشود عمل جراحی برای بیمار بهترین است.

سوال: ( عباس کاظمی )
پدرمن چن ماهی هس پاش درد میکرد اوایل پیگیری نکرد سپس رف دکتر گف رگ سیاتیکه الان هم راه میرود پاشه سنگین برمیداره خوا هسا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، رگ سیاتیک که وجود ندارد. در واقع عصب سیاتیک وجود دارد. دردی هم که از کمر انسان به داخل باسن پشت ران پشت ساق پا انتشار پیدا کند درد سیاتیکی نامیده می‌شود. با توجه به شرح حالی که داده اید پدر شما باید معاینه شود .برای ایشان ام‌آر‌آی درخواست شود و بر حسب یافته‌های ام‌آر‌آی درمان شود. که قاعدتاً در جلسات اول و دوم از درمان‌های ساده مانند دارو و فیزیوتراپی استفاده می شود و در صورتی که بیمار بهبود نیابد از درمان‌های مشکل تر استفاده خواهد شد. از اینکه فرمودید" پاشنه سنگین بر می‌دارد " چیست؟ در صورتی که بیمار نمی تواند بر روی پنجه پاها یا پاشنه پا راه برود دچار ضعف عضلانی شده است و لازم است که زودتر به پزشک مراجعه کند.

سوال: ( فواد کای )
سلام خسته نباشید آقای دکتر ۲۸ سال سن دارم درد کمر دارم که الان زده به پای چپم از باسن تا مچ پای چپم درگیره سیتی اسکن دادم گفتن قوس طبیعی کمرت صاف شده ام آر آی دادم گفتن پارگی دیسکه میخواستم نظر شمارو بدونم که آیا مشکل حاد هستش؟ احتیاج به عمل داره؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دردی که به مچ پای انسان تیر می کشد درد سیاتیکی نامیده می شود. هرگونه درد کمر یا درد سیاتیک باید ظرف یک ماه با درمان های غیر جراحی خوب شود و در صورتی که بیش از یک ماه به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد نیاز به جراحی خواهد داشت.

سوال: ( مهسا مولانی )
با سلام.من 30 سال سن دارم و همیشه فعالیت زیاد دارم و همچنین یه بچه کوچک.وقتی زیاد کار میکنم،انگار رگی تو باسنم به شدت میگیره و دیگه نمیتونم تکون بخورم و تا حدی ران رو درگیر میکنه اما بیشتر تو باسنه،دکتر گفت التهاب دیسک داری اما به دلیل شیردهی نمیتونیم درمان شروع کنیم‌.بیشتر هم طرف چپ رو درگیر میکنه اما گاهی با فعالیت زیاد دو طرف باسنم درگیر میشه.سوال داشتم آیا این درد سیاتیکی هستش یا نه؟در ضمن میتونم از مسکن استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
درد سیاتیک دردی است که از کمر شروع و به باسن و سپس به پشت ران و پشت ساق پاها انتشار پیدا می‌کند‌. بنابراین دردی هم که به باسن یک طرفه یا دو طرف تیر می‌کشد قاعدتاً سیاتیک و معمولا به علت بیماری دیسک کمر باشد. در دوران شیردهی معمولاً داروهای ضدالتهاب تجویز نمی کنیم . اما کم خطر ترین داروی ضد التهاب استامینوفن است. زیرا بچه ها هم وقتی مریض می شوند از استامینوفن استفاده می کنند. البته آن هم باید با تجویز پزشک مصرف شود ، و علاوه بر آن در دوران شیر دهی سعی می‌کنیم بیماران را درمان های فیزیوتراپی خوب کنیم. 
 

سوال: ( )
با عرض سلام ۷روزی هست که دچار این بیماری شده ام شب اول درددرناحیه لگن و صبح پای راست هم دچاردردشدبعداز۵روزبه دکترمراجعه کردم وبعدازگرفتن ام آرای متوجه شدیم که یک دیسک بیرون زده ویکی هم حالت زخم شده گی دارد ولی پاره نشده آیا با استراحت خوب میشودیانیازبه عمل دارد آیا عمل لیزرخوب است نظرتان درموردمکمل غذایی چیست ممنون
پاسخ:

بیماری که دچار درد کمر و درد در اندام های تحتانی در مسیر عصب سیاتیک می‌شود باید ظرف یک ماه خوب شود . درمان این گونه بیماران چهار مرحله شامل :دارو ، فیزیوتراپی و تزریق های داخل کانال نخاعی و عمل جراحی میباشد . قاعدتا اول با درمان های ساده شروع می‌کنیم. استراحت در طب جدید معمولاً توصیه نمی شود . عمل لیزری عمل خوبی است . البته باید بیمار مناسب این عمل توسط پزشک انتخاب شود . مکمل غذایی هم معمولاً در درمان دیسک کم بکار میرود .‌اما امروزه داروهایی مانند "پیاسکلیدین" که ترکیبات آووکادو است و یا قرص های زردچوبه در درمان بیماریهای دیسک به عنوان کمک به درمان توصیه می شود.

سوال: ( جلیل نیسی )
سلام دکتر انتهای کمرم به باسن سمت راست وران پا تا پشت ساق احساس گرفتگی ودرد دارم وپیاده روی طولانی نمیتونم انجام بدم خسته میشم ام آرآی هم گرفتم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به باسن و ران پشت ساق پا انتشار پیدا می‌کند، درد سیاتیکی نامیده می شود و معمولاً به علت بیماری و پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی و در بعضی از افراد به علت لیز خوردگی مهره ها این نوع درد بوجود می آید. ام آر آی معمولاً علت آن را نشان می‌دهد. معمولاً با دارو و تزریق های داخل کانال نخاعی درمان می شود. در کسانی که به درمانهای غیر جراحی پاسخ نمی‌دهند درمان جراحی بهترین است.

سوال: ( سمیه اداوی )
مادرم سه روز هست که در قسمت پشت و باسن دردهای شدیدی داره که به قسمت پشت ران تا زانو میزنه و الان چکار کنم براش با این اوضاع کرونا هم نمیتونیم بریم بیرون، لطفا راهنمایی کنید که چکار کنیم دردش از بین بره ممنون از شما
پاسخ:

سلام می‌توانید از مطب جهت مشاوره آنلاین وقت بگیرید

سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( محمدبرقی )
من‌درباسن‌ودرپشت‌ران‌احساس‌دردشدیدمیکنم‌که‌هنگام‌راه‌رفتن‌ونشستن‌به‌خطی‌شدید‌میشوددیگرقادر‌به‌ادامه‌نیستم.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 دردی که در باسن و پشت ران حس می شود درد سیاتیک نامیده می‌شود و شایع‌ترین علت آن پارگی دیسک کمر و یا تنگی کانال نخاعی می باشد. اینگونه بیماران باید ویزیت شده و سپس برای آنها ام آر آی و نوار عصب درخواست شود و برنامه درمانی برای آنها نوشته شود.

سوال: ( سیدهادی حسینی )
باسلام خدمت اقای دکتر اینجانب به علت درد عصب سیاتیک ام ار ای کردم که گفته شده شروع دیسکوورتبرال ودورالاکتازیدر مهره های لومبر دیسک دهیدوریشن ودیسک بالجینگ در فضای بین مهره l3-4-5,s1مشاهده شده سایر دیسکها سیگنال طبیعی دارن وهرنی دیسکال دیده نشده است کونوس مدولاریس در موقعیت عادی است وشکل وسیگنال ان طبیعی است باتوجه که مدتی است درد در ناحیه باسن تا ساق پا دارم دکتر تجویز قرص لاریکا وناپرکسن کردن اما هنور باتوجه به ویروس کرونا فیز یوتراپی نرفتم لطفا برای درمان بیماریم راهنمایی فرمایید متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی از قبیل شما معمولاً تحت درمان فیزیوتراپی قرار می گیرند و در صورتی که با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکنند می‌توانند از تزریق های داخل ستون فقرات بهره‌مند شوند. فعلاً با شرایط کرونا فیزیوتراپی ها تعطیل هستند باید صبر کنید تا بازگشایی آنها اعلام شود .

سوال: ( فریفته محجوب مقدس )
سلام من مدتی هست پارگی دیسک 4،5 رو دارم و با دارو بهتر شدم منتها دوباره با بی احتیاطی دردم شروع شده و زده به پام جوری که اصلا نمیتونم بخوابم ویا نمیتونم پامو دراز کنم وبه زور دولا دولا راه میرم و فقط میتونم مدت کمی بشینم. بیشتر از همه الذن این رگی که پشت پای راستم گرفته داره اذیتم میکنه. چیکار کنم!؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به پشت پای انسان می کشد معمولاً درد سیاتیکی نامیده می‌شود. که شایع‌ترین علت آن پارگی دیسک کمر است .باید ویزیت شوید و ام آر آی و تستهای تشخیصی دیگر برای شما انجام و درمان شروع شود.

سوال: ( علی خانی )
چکار کنیم نام وقع بلند شدن از خواب درد شدید سیاتیک کم شود
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که درد شدید سیاتیک هنگام صبح دارد باید مورد ام‌آر‌آی قرار گیرد و مدتی دارو مصرف کند تا بهبود یابد. اکنون که در منزل هستید می توانید استراحت کنید و به یک پزشک یا درمانگاه در اطراف محل اقامت خود مراجعه کنید تا برای شما دارو و کمربند داده شود یا در صورت تمایل می توانید به مطب اینجانب مراجعه کنید تا مورد معاینه و درمان قرار گیرید. 

سوال: ( شکوفه کلاهی )
عرض ادب و احترام خدمت جناب آقای دکتر . خانمی ۳۹ ساله هستم . از ۳ هفته قبل دچار کمردرد شدید شدم . کارم طوری هست که دو طول روز مدت زمان طولانی روی صندلی نشستم . موقع نشستن روی صندلی درد ندارم ولی وقتی چند دقیقه وایسم بعد میشینم روی صندلی چند دقیقه اول اذیت میشم و درد دارم . موقع نشستن روی زمین خیلی خیلی اذیت میشم . این چند روز اخیر اصلا نمیتونم صاف روی زمین بشینم . موقع بلند شدن بعضا به سختی بلند میشم و اولش باید یه کم کاملا خم بشم و راه برم تا بتونم صاف شم . موقع ایستادن خیلی خیلی درد دارم . فقط یکی دو دقیقه میتونم صاف بایستم .چند دفعه موقع ایستادن دردش کل کمرم رو گرفت حتی تا شونه هام رسید . پای سمت چپم زیر گودی زانو هر از گاهی درد میگیره که امروز چند ساعت هست دائم درد داره .موقع نماز به خاطر درد پا مجبورم پامو کج نگه دارم . حتی موقع خواب به پشت میخوابم درد دارم . الان که دراز کشیدم بیشتر درد در قسمت گودی کمرم و زیر زانوی چپم هست . الان تیر میکشه گودی کمرم . البته الان درد در قسمت سمت چپ گودی کمرم احساس میکنم بیشتر هست . نمیدونم از علائم دیسک هست یا سیاتیک یا سرطان . البته قبلا برخی مواقع کمر درد داشتم ولی شدتش خیلی کمتر از این بود و برطرف شد . ولی الان از ۳ هفته پیش که شروع شده دائم دارم و هر روز داره بدتر میشه و متاسفانه به خاطر کرونا نمیتونم برم دکتر . البته توی خانواده سابقه بیماری خاص داریم . خواهرم سرطان سینه داشته البته خوش خیم . پدرم و دختر عموم تومور مغزی داشتن . لطفا راهنمایی کنید . ممنون میشم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائم بیماری شما بیشتر مربوط به دیسک کمر می باشد و اگر درد ساق پا انتشار پیدا کند سیاتیک نامیده می شود. سرطان معمولاً این گونه دردها را نمی دهد . قاعدتاً کسانی که در خانواده سابقه سرطان دارند می‌ترسند ولی معمولاً در بررسی ها سرطان دیده نمی شود. بنابراین باید ویزیت و تست های تشخیصی برای شما انجام شود.

سوال: ( حیدرپور )
سلام اصافه وزن زیادی دارم، دو سه سال است شدید دچار درد سیاتیک شدم حالا می فهمم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی توانم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال عمل بای پاس هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!
پاسخ:

سلام
بدون معاینه و دیدن ام آر آی و تست های تشخیص نمی توان اظهار نظر کرد.

سوال: ( ابوطالب پورصدیق )
با سلام و خدا قوت ، درد سیاتیک دارم ، با بلند کردن کپسول گاز اولین حسم درد عضله ی پشت ساق پا بود ، اگه لطف کنید جهت درمان حرکتی بنده رو راهنمایی فرمائید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با ید تشریف بیاورید تا معاینه و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و سپس بر مبنای آن درمان شوید. 

سوال: ( مریم )
با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب از دیروز به علت دردی مشابه با علایم سیاتیک شدید که در سالهای گذشته نیز چندین بار به دلیل تحرک کم به آن دچار شده بود بسیار احساس ناراحتی می کنند (الان نیز به دلیل کرونا دو ماه است که از منزل خارج نشده اند) و به دلیل مشکل کرونا امکان مراجعه به مطب ندارند. برای تسکین درد ایشان چه دارویی مناسبتر می باشد. لازم به ذکر است ایشان در سال 95 جراحی قلب باز شده اند و اکنون داروهای متفورمین، زیمپت، اترواستاتین، اکارموکس، لوزارتان و آسپرین نیز بصورت روزانه مصرف می کنند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دادن دارو بدون ویزیت بیمار ممنوع است. ایشان می توانند وقت آنلاین بگیرند تا ویزیت شوند یا می‌توانند به یکی از پزشکان محله خود مراجعه و نسخه دارویی بگیرد.

سوال: ( جوادبناپور )
سلام آقای دکتر خسته نباشین من شغلم نانوا است هر سال یک بار کمرم درد میکنه و میرم دکتر آمپول میزنه تو کمرم آیا سیاتیک است یا دیسک ممنون
پاسخ:

سلام
سوال شما یک سوال کلی است. درد سیاتیک دردی است که به اندام های تحتانی انسان گسترش پیدا میکند . مثلاً به باسن پشت ران و یا ساق پا انتشار پیدا میکند و یکی از علل شایع آن پارگی دیسک کمر میباشد. برای بیمارانی که معمولاً در سال یک بار یا دوبار کمر درد میگیرند و بعد خوب می شوند چندین تشخیص مطرح می شود که یکی از آنها بیماری دیسک کمر است.

سوال: ( رضا مروتی )
با سلام و عرض ادب من حدود ۲.۳ماه هست که دچار کمردرد شده ام که از کمر به باسن وپایچپم میزند و تا انگشتان پا میرود وبعد کلا پای چپم بی حس میشود پس از مراجعه به دکتر و گرفتن عکس ام آر آی پزشکم گفتن که دچار پارگی دیسک شده ام وگفتن که دیسک کمرم متلاشی شده و ابتدا گفتن که فیزیوتراپی بروم ولی بعد از صحبتی که داشتیم گفتن که اول و آخر بالاخره باید عمل جراحی انجام بدهید.من الان هیچ دردی در کمرم ندارم وفقط در مواقعی که به مدت حدودا۱۵ دقیقه ایستاده‌ام به اینصورت میشود خواهش میکنم شما هم نظرتان را بفرمائید برایم مهم است با تشکر
پاسخ:

سلام شما درد سیاتیک دارید یعنی دردی که از کمر به اندام تحتانی انتشار پیدا می کند . استدلال اینکه اول آخرش باید جراحی بشود استدلال صحیحی نیست .بیمار باید اول درمانهای غیر جراحی را انجام دهد .در صورتی که نتیجه مطلوب بگیرد و در معاینات مشکل خاصی نداشته باشد نیاز به جراحی نیست. ولی اگر با درمانهای غیر جراحی درد بیمار ادامه پیدا کند یا ضعف عضلانی در معاینه پیدا شود در آن صورت لازم است جراحی شود. به همین جهت است که اطلاعاتی که ما در مورد بیمار می دهیم فقط اطلاعات کلی است که موجب بالا رفتن دانش بیماران می‌شود .در مورد هر بیمار خاصی باید بیمار معاینه شود و نتیجه معاینه را با تست های تشخیصی دیگر را کنار هم بگذاریم و اظهار نظر کنیم.

سوال: ( نادیا )
سلام آقای دکتر خسته نباشید ، خانمی هستم ۴۱ ساله ، ازفروردین سال ۹۸ درد در پاشنه ی پای سمت چپم شروع شد. اردیبهشت ماه به دکتر متخصص ارتوپد مراجعه کردم بعد از گرفتن عکس رادیولوژی از پام تشخیص خارپاشنه دادن ، یک ماه آمپول و دارو مصرف کردم خوب نشدم ، دو ماه بعد در تیر ماه دوباره به نزد دکتر رفتم این دفعه آمپول به پایین قوزک داخلی پای چپم زد بعد از مدتی درد پام شروع شد آبان ماه به سراغ دکتر ارتوپد دیگری رفتم ایشان هم دارو و آمپول غضلانی ، پماد و فیزیوتراپی تجویز کردن بعد از دو ماه دیماه دوباره مراجعه کردم دکتر آمپولی در پاشنه ی پای چپم تزریق کردن بعد از حدود دو هفته درد پاشنه ی پام خوب شد ولی بلافاصله دردی از گودی پام شروع شد هر جور بود دو ماه رو تحمل کردم نمی تونستم خوب راه بروم همش از درد می لنگیدم . ولی دردش زیاد و آزار دهنده نبود ، تا به روزاهای اول فروردین رسیدم درد زیادی از گودی کف پا به سمت خارج ساق پام رسید و پام هم کمی ورم کرد طوری بود که از درد به گریه کردن افتادم دوباره به سراغ دکترم رفتم یه سری دارو و آمپول نوشتن که استفاده کردم و نوار عصب برام نوشت . امروز که ۲۴ فروردین بود رفتم نوار عصب از پاهام گرفتم ، دکتر بعد از دیدن نوار گفتن دردت از سیاتیکت هست که دوباره دارو برام نوشتن ( مولتی دیلی ، پرگابالین ۷۵ ، کوبیکس ۱۰۰ ) . حالا سوالاتم اینه که آیا اون آمپولایی که برای خارپاشنه زدم باعث ایجاد درد سیاتیک شده ، سیاتیک درمان شدنی هست یا همیشه ماندگاره ؟ اگر قابل درمان هست در چه مدتی درمان میشم ؟ چه کارهایی باید انجام دهم و چه کارهایی نباید انجام دهم ؟ آیا پرهیز غذایی هم باید داشته باشم ؟ آیا بعدها باعث فلجی یا از کارافتادگی میشه یا نه ؟ ورزش خاصی انجام بدم یا نه ؟ ضمنا من از ۱۵ سال پیش دیسک کمر خفیف ( انتهای کمر) دارم . در حال حاضر کمر درد دارم . با تشکر ببخشید طولانی شد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
من منظور شما از صدمه به عصب سیاتیک را نفهمیدم. آیا منظور پارگی دیسک کمر میباشد که باعث درد سیاتیک شده است یا صدمه مستقیم عصب سیاتیک. تزریق هایی که در کف پا انجام می‌شود معمولاً علت به وجود آمدن دیسک و درد سیاتیک نیست. تقریباً ۸۰ درصد دردهای سیاتیکی قابل درمان هستند و بیمار از نتایج درمان راضی است . برای غذاها در طب مدرن در درمان بیماری ها نکته مهمی ذکر نشده است. زیرا عصاره همان موادی که در غذاها وجود دارد به صورت مکمل در اختیار بیماران قرار می گیرد. بنابراین نیاز نیست غذای خاصی مصرف کنند . یا از غذایی پرهیز کنند. در مورد بقیه سوال های شما بسته به نوع بیماری، پارگی دیسک کمر هم می تواند باعث فلج در تعدادی از بیماران شود و هم می‌تواند در عده بیشتری از افراد بهبود پیدا کند. سوال شما کلی است . در مورد هر مریضی پس از چندین جلسه ویزیت و آشنا شدن با بیماری وی می توان اظهار نظر کرد.
 

سوال: ( باسمه بچاری ملاک )
سلام من دیسک گردن ودیسک وارتروز کمر دارم الانم یک.هفته یک طرف پام درد شدیدی از کمر وباسن تا کف پا درد میکند ممکنه سیاتیک باشد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله. بیماری که کمر درد دارد و بعد از مدتی درد به باسن پشت ران و ساق پای وی انتشار پیدا می‌کند ، درد سیاتیکی دارد و ناشی از این است که دیسک بیمار پارگی بیشتر پیدا کرده است و بر روی ریشه های عصب سیاتیک فشار وارد می کند. 

سوال: ( شیما افشارخیز )
سلام اقای دکتر من متولد ۶۵ و داری وزن ۵۰ کیلو هستم حدودا" ده ساله که از درد رگ سیاتیک پای چپ رنج میبرم. گاهی به دنبالچه میزنه و الان حدود یکساله که ۳مهره وسط کمرم درده. گرفتی رگ سیاتیک و تیر کشیدنم جوریه که دریک لحظه مجبورم کاملا بی حرکت باشم و نمیتونم راه برم. الان حدود ۶ماه زانوی چپم هم بسیار درد داره . برای همه موارد دکتر زیاد رفتم توی mri اصلا هیچ چیزی نشون نمیده نه زانوم نه کمرم . اما نوار عضله و عصب التهاب بسیار شدید نشون میده . دارو تجویز میشه میخورم اما بازهم درد کمتر میشه ولی دوباره برمیگرده طبق روال قبل . واقعا نمیتونم راه برم.حتی بخوابم . سرکارهم اذیتم . از پلهاهم نمیتونم راه برم و الان کاملا لنگ میزنم . لطفا راهنمایی کنید . باسپاس
پاسخ:

سلام
شرح حال شما نشان می دهد که بیمار پیچیده هستید ولی اگر ام آر آی شما چیزی نشان نداده است قاعدتاً نیاز به جراحی ندارید. این گونه درمان بیماران می توانند از دارو فیزیوتراپی و استفاده کنند. ویزیت توسط روماتولوژیست و نورولوژیست هم برای شما توصیه می شود.

سوال: ( همازمانی )
با سلام از آبان ماه پای چپم شروع به بی حس شدن کرد اولش گفتم شاید خودش خوب شه اما از اسفند ماه درد شدید شد از باسن به پشت ران و ساق پام کشید طوری که واقعا دردش برام غیر قابل تحمل بود بخاطر کرونا تا ۲۰ اردیبهشت دکتر نرفتم اما ۲۰ اردیبهشت که رفتم گفتن درد سیاتیک و این داروها را بهم دادن اما هنوز دردم اروم نشده لطفا راهنمایی کنید ایا داروها مناسب هست یا نه؟ ناپروکسن ۵۰۰ گاباپنتین ۳۰۰ قرص ویتامین دی۳ Cu RCUMAX و FASTRUN
پاسخ:

سلام ، دردی که از باسن به پشت ران و ساق پا انتشار پیدا می کند، درد سیاتیکی نام دارد و معمولا به علت پارگی دیسک است که لازم است در ام آر آی تشخیص داده می شود. اگر با داروهایی که شما دارید بهبود نیابد ، می توان از تزریقات داخل نخاعی استفاده کرد.

سوال: ( مهدی کردبچه )
با سلام و احترام ۹۸/۹/۲ کلا کمرم و پای چپم یکدفه قفل شد بصورتی که فقط با عصا فقط میتونستم راه برم رفتم ام ار ای گرفتم دکتر خسروداد فوق تخصص اعصاب ۱۰ روز استراحت مطلق داد بعدا ۱۰ جلسه فیزیو تراپی خوب خوب شدم از اوایل برج ۱۲ یواش یواش دردی فقط داخل رون چپم از بالا تا پایین پیش اوده که نیم ساعت می ایستادم یا راه میرفتم فقط پای چپم یه رگه درد شدید میگیره که بنظرم عصب سیاتیکم باشه الان ۵روزه استراحت مطلق خونه کردم زمان دراز کشیدن خیلی خوبه ولی وقتی راه میروم کمی سیاتیکم درد میگیره و دوست ندارم عمل کنم بنظر خودم اگه ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم خوب میشم شما چه پیشنهادی دارید 🙏🙏❤️❤️
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً اولین اقدام در بیماری که درد کمر و درد سیاتیک دارد فیزیوتراپی و داروست. البته بیمار باید معاینه شود و پزشک مطمئن شود که بیمار ضعف عضلانی و علایم عصبی ندارد.

سوال: ( شادی شیروانی )
با سلام و خسته نباشید من دیسک در ناحیه ال 4 و 5 دارم تزریق اوزون شدم الان تقریبا دو هفته س در ناحیه لگن احساس درد دارم . ک تا ساق پا کشیده میشه . عضله پیر فورمیسم درگیر هست . شیاف دیکلو استفاده مزکنم گرما تراپی ولی هیچ اثر مثبت ندارم . لطبا راهنمایی فرمایید .
پاسخ:

سلام ،باید ام ‌ار‌ای شما دیده شود و معاینه شوید به گفته خود شما دیسک بین مهره ۴ و ۵ دارید و وقتی با درمان تزریق بهبود پیدا نکرده اید.ممکن است نیاز به ترزیق های دیگر یا جراحی داشته باشید. دردی که از ناحیه لگن به ساق پا تیر می کشد یعنی عصب ‌سیاتیک در جایی گرفتار شده است.

سوال: ( علی ویسانی )
سلام . من یک فامیل دارم که چند ماهه سیاتیک کمر دارند و دکتر مطمئنی برای جراحی پیدا نمیکنند، غرض از مزاحمت این بود که آیا شما عمل جراحی انجام میدهید و اینکه برای ویزیت چطور خدمت شما برسیم. ممنون
پاسخ:

سلام ، بیمار باید بررسی شود تا توصیه های لازم برای ایشان داده  شود۰

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن