جدیدترین روش های پارگی دیسک کمر

مقالات پربازدید
علت اصلی پارگی دیسک کمر مشخص نیست. استعداد ژنتیکی مهم‌ترین عامل آن است و به عبارتی افرادی که دچار دیسک کمر می‌شوند ،

 

پارگی دیسک کمر

دیسک کمر مانند یک بلبرینگ‌ است. یعنی هسته در داخل حلقه دیسک می چرخد و خود حلقه دیسک به مهره ها متصل است در نتیجه این بلبرینگ زنده باعث حرکات ستون مهره ها می‌شود. در یکی از این حرکات حلقه دیسک ترک میخورد که اصطلاحا می گوییم دیسک دژنره (ساییده) شده است. در یکی از این حرکات ممکن است شکافی که در حلقه دیسک ایجاد شده است بزرگ‌ تر شود و محتویات دیسک به جای اینکه در داخل حلقه دیسک باشد به بیرون از حلقه دیسک می‌رود و روی عصب فشار می آورد. علت اصلی پارگی دیسک کمر مشخص نیست. استعداد ژنتیکی مهم‌ترین عامل آن است و به عبارتی افرادی که دچار دیسک کمر می‌شوند ، جنس دیسک آنها خوب نیست و گرنه هر فردی حتی اگر کار سنگین کند دیسکش پاره نمی‌شود.

 

پارگی دیسک کمر
شکل 1 - پارگی دیسک کمر

 

درمان پارگی دیسک کمر 

هنوز هم با وجود پیدا شدن روش های کم تهاجمی عمل جراحی بهترین درمان دیسک کمر است. 

دلایل عمل جراحی به عنوان بهترین درمان دیسک کمر :

۱- در جراحی قسمت پاره شده دیسک کمر برداشته می‌شود و به حلقه دیسک این امکان را می‌دهد که جوش بخورد و بهم بچسبد و مانع بیرون ریختن آن در آینده شود.

۲- مستقیما ریشه عصب دیده و از روی آن فشار برداشته می‌شود.

۳- در صد عود آن کم است حدود ۴ در صد دیسک ها پس از عمل عود می‌کنند.


روش های جراحی در درمان دیسک کمر

اول : روش های جراحی شامل جراحی میکروسکوپی است که اصطلاحا لامینکتومی نامیده می شود.

دوم : روش های جراحی کم تهاجمی تر مانند عمل آندوسکپی نیز وجود دارد که بیمار زودتر به کار بر می‌گردد و نیاز به بریدن پوست و برداشتن ندارد.

سوم : روش جراحی دیسک که در دیسک‌های برجسته یا دژنره ( ساییده شده ) انجام می‌شود که همان عمل جراحی دیسک با لیزر است که اصطلاحا PLDD نامیده می‌شود. درمان های کاملا غیر تهاجمی برای پارگی دیسک نیز وجود دارد که شامل فیزیو تراپی و داروهای ضد التهاب است که عامه مردم آنها را داروهای مسکن می نامند.

درمان گیاهی دیسک کمر 

اولین درمانی که انسان مدرن برای پارگی دیسک پیدا کرد داروهای گیاهی بود .زیرا اولین داروی ضد التهاب که توسط انسان ساخته شد از پوست درخت بید بود که آسپیرین نامیده شد. 
داروی گیاهی دیگر که در درمان دیسک بکار می‌رود ،پیاسکلدین است که از میوه آوکادو گرفته شده است . 
امروزه ترکیبات زردچوبه به نام curcumin هم در درمان دیسک تجویز می‌شود که به صورت کپسول های ۴۰ و ۸۰ میلی گرم در دسترس است. 
علاوه بر این ها داروی دیگری که از گیاهی به نام پنجه شیطان گرفته می‌شود نیز در درمان دیسک بکار می‌رود که نام این دارو doloteffin است.

علائم پارگی دیسک کمر 

پارگی دیسک کمر چه علایمی ایجاد می‌کند ؟

پارگی دیسک کمر یک کلمه عام است و انواع مختلفی دارد. مثل کلمه آدم ،که انواع متفاوت آدم وجود دارد ،آدم کوتاه قد ،بلند قد ،با سواد بی سواد و غیره ....

آیا دیسک کمر رفتار هم دارد؟ 

بله زیرا دیسک یک موجود جان دار است ، مانند یک سنگ ریزه که در گوشه ای افتاده و روی ریشه عصبی فشار می آورد نیست ، بلکه در هر زمان رفتار های متفاوت دارد. اصولا رفتار خاص موجودات زنده است. موجودات بی جان رفتار ندارند. یعنی مثلا یک سنگ همیشه یک جور است. اما یک موجود زنده مثل یک سگ هر لحظه یک طور است، یک لحظه ایی آرام است ، و اما لحظه ایی بعد عصبانی است و ...

دیسک کمر چند نوع ممکن است پاره شود؟

دیسک کمرممکن است در خط وسط در طرف راست یا چپ ، یا در داخل فورامن (سوراخ بین مهره ای) پاره شود. بر حسب نوع پارگی چندین علامت ایجاد می کند. 

دیسک کمر چه علامت هایی ایجاد می‌کند؟

۱- کمر درد : درد کمر هنگامی ایجاد می‌شود که دیسک پاره شده و دیسک دژنره رشته های حساس به درد که در کمر قرار دارد را تحریک می‌کند. در این حالت هنوز دیسک روی ریشه های عصبی فشار نیاورده است.

۲- درد سیاتیک

درد سیاتیک چیست؟

این درد به علت فشار به ریشه های عصبی است که از سوراخ های بین مهره ای خارج و به عضلات اندام های تحتانی می‌رود.  
درد سیاتیکی دردی است که در مسیر عصب سیاتیک سیر می‌کند یعنی از کمر به اندام تحتانی تیر می کشد. یعنی دردی که  از کمر به پشت باسن و سپس به پشت ران و بعد از آن به پشت ساق پا می‌رود.

آیا درد سیاتیک یک طرفه یا دو طرفه است ؟  

بر حسب نوع پارگی دیسک ممکن بیمار در دو طرف یا یک طرف درد سیاتیکی داشته باشد. 

آیا بیمار دیسکی می‌تواند فقط درد اندام تحتانی داشته باشد و اصلا درد کمر نداشته باشد؟

بله - در دیسک هایی که در مرکز پاره نمی شوند ودر قسمت محیطی پاره می‌شوند بیمار فقط درد سیاتیک دارد ،بدون اینکه کمرش درد کند.

آیا دیسک اگر عمل نشود می تواند بیمار را فلج کند؟ 

بله - در مواردی که دیسک زیاد بیرون بزند می تواند باعث فشار به روی تمام رشته های عصبی که در داخل کانال نخاعی قرار گرفته اند شود. در این صورت ناگهان پاهای بیمار فلج می‌شود و بیمار دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع می‌شود. در بعضی موارد به جای بی اختیاری ادرار ، بیمار ادرارش بند می آید ونمی تواند بدون سوند (شلنگ نازکی که داخل مجرای ادرار می گذراند) ادرار کند.

آیا بیمار مبتلا به پارگی دیسک کمر می تواند با فلج یک پا مراجعه کند؟ 

بله - در پارگی دیسک ۴و ۵ کمری یک طرفه گاهی فقط قسمت پایین پا (یعنی قسمتی که در کفش قرار می‌گیرد فلج می‌شود و بیمار هنگام راه رفتن لنگ میزند که آنرا سندرم پای افتاده یا foot drop می گویند. 

آیا بیمار مبتلا به دیسک کمر می تواند با اختلال تعادل و در رفتن مکرر مچ پا مراجعه نماید؟

بله - در پارگی های دیسک ۴و۵ گاهی بیمار به دکتر مراجعه کرده و می‌گوید مرتبا مچ پایش خم می‌شود و دررفتگی مچ پا پیدا می‌کند.  

آیا بیمار مبتلا به دیسک کمر می تواند با در رفتن زانو مراجعه کند؟

بله - در بیمارانی که دیسک بین مهره ای ۳و۴ یا ۲و۳ آنها پاره می‌شوند ، ممکن است بیمار دچار در رفتگی زانو شود. زیرا رشته های عصبی L۳ و L4 به عضله چهار سر رانی عصب می دهند و بیمار هنگام پیاده شدن از اتوبوس یا یا اتوموبیل شاسی بلند یا پایین رفتن از پله ها زانویش خم می‌شود به عبارت دیگر زانو از زیر تنه بیمار در می رود و به زمین می خورند. 

آیا بیمار مبتلا به پارگی دیسک کمری می تواند با گز گز احساس خواب رفتن در اندام های تحتانی مراجعه نماید؟

بله همه ما این تجربه را داشته ایم که وقتی دست و پای ما مدتی در حالت خمیده می ماند دست یا پای ما دچار بی حسی می‌شود بعد از مدتی بی حسی از بین می‌رود و حس می‌کنیم که صدها سوزن در داخل دست یا پای ما  فرو می رود. در اصطلاح فارسی این حالت را خواب رفتن دست و پا می نامند.

 چرا با فشار روی عصب یا شریانی که عصب را تغذیه می‌کند گز گز ، سوزن سوزن شدن یا حالت خواب رفتن دست و پا بوجود می آید؟ 

رشته های عصبی مانند کابل های تلفن هستند. اگر کابل تلفن را نگاه کنید متوجه می شوید که در داخل کابل چندین رشته سیم های نازک وجود دارد که غلاف هر رشته سیم به رنگ های مختلف  شامل قرمز، زرد ، آبی و سفید است. حال یک جسم سنگین روی کابل بیافتد ممکن است هر کدام از این غلاف های رنگی داخل کابل صدمه ببینند ، در این صورت باعث اتصالی می‌شود و در تلفن شما به صورت خش خش مداوم شنیده می‌شود. وقتی روی ریشه عصبی فشار وارد می‌شود، رشته های حسی بهم اتصالی می کنند و ما احساس گز گز و فرو رفتن صدها سوزن در دست ها و پاهایمان را می‌کنیم. وقتی رشته های حسی صدمه می خورند ما آنرا به صورت بی حسی در دست یا پایمان حس می‌کنیم.

آیا فردی که دچار پارگی دیسک است می‌تواند حس کند که اندام تحتانی وی داغ ‌می‌شود یا بر عکس احساس کند که پایش دارد یخ میزند؟

بله - وقتی رشته های سمپاتیک و پاراسمپاتیک اتصالی کنند یا از بین بروند این حالت بوجود می آید. 

چرا در یک فرد پارگی دیسک کوچک درد شدید ایجاد می‌کند و در فرد دیگری پارگی بزرگ دیسک علامت کمی ایجاد می‌کند؟

دیسک با دو مکانیسم ایجاد درد یا علایم عصبی می‌کند :

با ایجاد فشار ، بنابرین یک دیسک ممکن است پارگی وسیع داشته باشد اما فشار داخل دیسک کم باشد بنابراین فشار کمی به ریشه های عصبی می آورد و علایم کمی ایجاد می‌کند ، و بر عکس یک دیسک کوچک ممکن است فشار داخلش زیاد باشد و درد شدید ایجاد کند. 

آیا پارگی دیسک می‌تواند بدون علامت باشد؟ 

بله - وقتی دیسک پاره باشد و فشار داخلی آن صفر باشد و کانال نخاعی بیمار هم وسیع باشد ، دیسک پاره علامتی ایجاد نمی کند ، به همین جهت در مطالعات نشان داده اند اگر از صد نفر فرد سالم جامعه ام آر آی بگیریم  تعدادی از آنها دیسک پاره دارند بدون اینکه علامتی داشته باشند.

آیا پارگی دیسک کمر ترمیم می‌شود؟

بله - اجازه بدهید برای شما مثالی بزنیم در محیط کار با یک پیچ گوشتی یا چاقو پوست دست شما بریده می‌شود چه اتفاقی میافتد؟ اگر بریدگی کوچک باشد ،با یک چسب روی آنرا می پوشانید و یک هفته بعد جوش میخورد. اگر بریدگی وسیع باشد دو لبه های پوست را با بخیه به هم نزدیک می کنید. یک هفته بعد پوست جوش می خورد سپس بخیه ها را می کشید و زخم التیام پیدا می‌کند اما جای زخم می ماند ، زیرا لبه های زخم توسط ماده ای به نام کلاژن به هم متصل می‌شود که بافت اسکار یا جوشگاهی نامیده می‌شود. حال اگر قبل از اینکه زخم دست شما جوش بخورد بخیه را بازکنید و با فشار دو لبه زخم را از هم دور کنید ، چه اتفاقی می افتد؟ اگر زخم کهنه را بخیه کنید ، دیگر دو لبه زخم به هم نمی چسبد و باید دو باره لبه های زخم را ببرید و زخم را تازه کنید و بخیه کنید تا بهم بچسبد. برای دیسک پاره شده همین اتفاق می افتد . 

برای ترمیم دیسک چه مراحلی باید اتفاق بیافتد؟

دیسک پاره شده یا فتق دیسک یعنی در حلقه دیسک یک سوراخ ایجاد شده و هسته دیسک از آن سوراخ بیرون آمده است.  

برای ترمیم دیسک باید مراحل زیر اتفاق بیافتد: 

۱- هسته دیسک که بین دو لبه حلقه پاره شده یا سوراخ شده قرار گرفته است باید برداشته شود. زیرا در بدن همیشه دو بافت هم جنس بهم می چسبند. اگر بین آنها بافت دیگری باشد بهم نمی چسبد . 
۲- فشار داخل دیسک باید کم شود تا اجازه دهد دو لبه پاره شده حلقه دیسک بهم نزدیک شوند تا بتوانند بهم بچسبند. دو لبه مانند پوست بریده شما تا زمانی که بهم نزدیک نشوند بهم نمی چسبند. 
۳- بافت کلاژن باید شروع به رشد کند تا سوراخی که در حلقه دیسک بوجود آمده ترمیم و بسته شود . 
۴- حدود یک ماه باید بگذرد تا لایه کلاژنی که سوراخ دیسک را بسته به اندازه کافی ضخیم شود تا دو باره باز نشود. 

دیسک یک موجود زنده است.۱- از زمانی که دیسک ‌پاره می‌شود بلافاصله بدن شروع به برداشتن هسته بیرون زده می‌کند. گلبول های سفید همراه با ماکروفاژها به محل هجوم می آورند و قطعه پاره شده دیسک را می خورند.
۲- درد کمر یا سیاتیک ایجاد می‌شود. به علت درد شدید بیمار نمی تواند از جای خود بلند شود ، بی حرکت می‌شود ، از فعالیت و کار باز می ماند ، بنابرین فشار داخل دیسک کم می‌شود. عضلات کمر سفت می‌شوند ، گاهی فرد به یک طرف خم می‌شود. 
۳- بافت کلاژن شروع به ترمیم می‌کند. به همین جهت است که ۸۰ درصد دیسک های پاره شده خوب می‌شوند. 

چرا بعضی از دیسک های پاره ترمیم نمی شوند و نیاز به جراحی دارند؟

همانطور که در مثال بریدگی پوست دست ذکر کردیم اگر بریدگی پوست وسیع باشد یا روی مفصلی که دائما حرکت می‌کند پوست بریده باشد جوش نمی خورد و باید بخیه شود. حدود ۲۰ درصد دیسک های پاره شده نیز بدون مداخله جراحی خوب نمی شوند زیرا:
۱- مقدار پارگی و فتق دیسک زیاد است ،ماکرفاژ ها قادر به  خوردن هسته بیرون زده نیستند. 
۲- فشار داخل دیسک بالاست و اجازه نمی دهد دو لبه حلقه دیسک بهم نزدیک شوند.
۳- دفاع بدن ضعیف است ، ماکروفاژها کم هستند یا نوع ضعیفی هستند ، کلاژن سازی کم انجام می گیرد. 

پس از جراحی برای دیسک چه اتفاقی می افتد؟

جراح در واقع همان مراحل طبیعی را انجام می‌دهد؟ یعنی مقداری از هسته دیسک را برمی دارد، فشار داخل دیسک را کم می‌کند، اگر در مهره ها لقی باشد با گذاشتن پیچ های پدیکل ( پدیکل Pedicle، قسمتی از مهره است که محکم است و می‌توان در داخل آن پیچ گذاشت ، در واقع جایی است که استخوان های پشت کانال نخاعی به تنه مهره می چسبند) به این ترتیب به بدن اجازه می‌دهد تا نسج کلاژن سوراخ ایجاد شده در حلقه دیسک را بپوشاند دیسک ترمیم شود. 

چرا بعضی از دیسک ها پس از ترمیم شدن دوباره پاره می‌شوند؟

معمولا بیمارانی که دیسک آنها خوب می‌شود فراموش می‌کنند که دیسک داشته اند، با بلند کردن یک بار سنگین یا با یک حرکت ناگهانی فشار داخل دیسک را بالا می برند و بافت جوشگاهی قبلی دو باره پاره می‌شود زیرا بافت جوشگاهی ضعیف تر از بافت طبیعی بدن است.

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
دو ماهی میشه ک درد دارم اوایل فقط قسمت انتهایی کمرم بود ولی الان پای راستم درگیر شده ب طوری ک دیگه نمیتونم صاف راه برم و خمیده شدم فیزیوتراپی و طب سوزنی و ماساژ درمانی تاثیر زیادی نداشت 25 سال سن دارم ، نمیخوام جراحی کنم ازتون خواهش میکنم بفرمائید آیا راهی هست ک بدون جراحی مشکلم برطرف بشه واقعا دیگه تحمل درد و ندارم.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز دردی که از کمر شروع می شود و مدتی بعد به پای انسان انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما نمی توانید صاحب صاف راه بروید و خمیده شده اید و اگر درمان های عادی برای شما سودی نداشته است و قاعدتاً جراحی بهترین درمان شماست . معمولاً هیچ کسی دوست ندارد جراحی کند. ولی بیماری که با درمان طبی خوب نمیشود یا باید درد را تحمل کند یا قاعدتاً باید جراحی کند که نتیجه جراحی خوب است.

سوال:
با سلام اگر درد بعد یک ماه هنوز ادامه داشته باشد چطور درمان میشود. در حالت خوابیده درد آرام میگیرد اما همین که فعالیتی سه چهار ساعتها داشته باشم خیلی دردناک و غیر قابل تحمل می شود؟ ممنون میشم جوابمو بدید..
پاسخ:

اگر درد گردن یا کمر بعد از یک ماه هنوز ادامه داشته باشد قاعدتاً باید درمان بشود که اولین درمان آن دارو و سپس فیزیوتراپی و اگر درمانهای فوق موثر نبود ، از درمان های پیچیده تر مانند تزریق های داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی میتوان استفاده کرد .درد شما یک درد مکانیکی است، یعنی دردی است که در حالت خوابیده بهتر می شود و با حرکت بیشتر می شود این درد ها معمولاً نتیجه بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره است. 

سوال:
سلام و عرض ادب آقای دکتر ۱۰سال پیش دیسک کمر داشتم خفیف بود دوباره سه چهار سال پیش خوردم زمین رفتم دکتر تشخیص داد که فتحه دیسک دارم چن روزی ام میشود ک کمردرد گرفته ام و شدید درد دارم آقای آلان چه کنم با تشکر لطفا جواب بدید
پاسخ:

اولین اقدام این است که به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام دهید. در صورتی که بهبود نیافته اید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریقات داخل نخاعی و یا جراحی استفاده کنید. در یک سوم بیمارانی که دچار فتق دیسک می شوند سابقه ضربه وجود دارد. 

سوال:
سلام ببخشید من مشکل دیسک کمر خفیف دارم مهره پنجمم تحت فشاره اعصبه البته نوار عضله نشون داده ام ار آی نرفتم ،مدام زانوم درد میکنه و کنار زانو و ساق پا و رانهام سوزش میگیرن و احساس سرما میکنم .امکانش هس بشه دیسک کمرم کاملا اصلاح شه؟
پاسخ:

بله اول شما ام آر آی انجام دهید ، دیسک کمر بیماری قابل درمان است و قاعدتاً با درمان صحیح خوب خواهد شد.

سوال:
باسلام مدتی است پشت ساق پای چپم بشدت دردمیکنه بطوریکه ازشدت درد خواب ندارم به دکترمراجعه کردم تست عصب گرفتن گفتن مهره ۴و۵ مشکل داره اما(اام ارای )ندادم دارودادن اما هنوزدردمیکنه بشدت وگزگز میکنه راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

بهترین وسیله تشخیص دیسک ، علاوه بر انجام نوار عصب و عضله ام آر آی است . قاعدتاً وقتی که نوار عصب و عضله مشکل داشته باشد ام آر آی هم دیسک را نشان خواهد داد. بیماری که از شدت درد خواب ندارد، حتما باید تحت درمان قرار گیرد و نشانه این است که فشار بر روی ریشه عصبی زیاد است. در نهایت بهترین درمان برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک عمل جراحی است. دردی که به پشت ساق پا تیر میکشد معمولاً در اثر پارگی مهره دیسک بین مهره ۴ و ۵ به وجود می آید.

سوال:
سلام بنده بعد از ام آر ای و ویزیت دکتر نورولوژ متوجه شدم که دیسک 4و 5و6و 7 پارگی دارد و دچار تنگی نخاع شده ام خواستم خدمت شما برسم. ممنون
پاسخ:

با سلام
هر موقع که مایل بودید می توانید با ما تماس بگیرید و با کمال میل شما را ویزیت و راهنمایی خواهم کرد البته دیسک بین مهره ای ۶ و ۷ فقط در گردن است. در کمر معمولاً در ناحیه 4 و 5 و L5-S1 صدمه می خورد. 

سوال:
سلام 47 سالمه دیسک 4 و 5 دارم و دیسک 5 خوب نیست وتنگی کانال دارم ام آر ای انجام دادم و نزد چند دکتر در کرمانشاه نشون دادم میگن باید عمل باز انجام دهم میخواهم نظر شما را هم بدونم.
پاسخ:

<p style="text-align: justify;">با سلام<br /> اگر چند دکتر به شما گفتند که نیاز به عمل جراحی دارید بهترین روش درمان شما همان جراحی است. منتها متاسفانه بیماران ایرانی آنقدر به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا یک نفر به ایشان بگویید که درمان جراحی نیاز ندارند و عملاً وقت طلایی را از دست میدهند و وقتی مجبور به جراحی می شوند که عمل جراحی نتیجه خوبی برای آنها ندارد.</p>

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال:
سلام عرض میکنم جناب دکتر .بنده ۲۸ساله تقریبا سال ۹۰ موقعی برگشتن از باشگاه و کارهای سنگین روزمره یهو قصد نشستن داشتم که دیگه نتونستم خودم رو تکون بدم .رفتم ازمایش دادم گفتن قسمت مهرهای ۴و ۵دیسکت پاره شده .خلاصه ۱ماهی استراحت کردم با خوردن شیر موزو...کمی کمرم خوب شد از اون شدت .حالا راه میرفتم میزد تو ساق پاهام به طوری که پاهام باد میکرد و واقعا دوست داشتم وسط خیابون بخوابم .انقدر فشار اوردم تو کارم که نزدیک به ۶۰%حالم بهتر شد البته از اون سالها به بعد تا الان نزدیک ۳الی ۴بار فیزیوتراپی رفتم و استخر هم وقت بی وقت میرفتم البته زیاد نه (فقط الان زیاد استخر میروم).من حتی واسه ورزش دو هم میکردم و حتی سالن فوتسال و بدنسازی و...هم میرفتم تو این سالها .منتهی لحظه ی بعد از چند وقت دوباره این درد سراغم می امد و کمی میزد تو باسن و ساق پام .زمستان +رابطه ی جنسی +خودارضایی +وزن شکم و‌پهلو ها(اضافه وزن )+سرپا ایستادن+رو شکم خوابیدن (تشدید میکنه کمر دردم رو.الان ور حال حاضر میرم دکتر کایروپراکتیک که ستون فقراتم رو به قول خودشون با وسیله و حرکات بکشن البته استخر هم میرم ولی اصلا جوابگو نیست دکتر کایروپراکتیک بلکه بدترمم کرده درصورتی که استخره خیلی احساس خوبی بهم میده البته باز میزنه اون درده تو باسن جای امپول دقیقا+مهره های پایین کمرم که موقع بلند شدن بیشتر مواقع باید کمرم رو صاف کنم بعد راه بروم درد پایین کمر دارم .من واقعیتش هدف و آرزوم آرایشگری لیکن الان عکس MRI+نوار عصب و عضله دارم چطور میتونم بدونم شرایط حال من برای درمان صددرصدی چطور خواهد بود .نمیخوام فردا وارد کاری آرایشگری بشوم و بعد بفهمم رو پام ایستادن باعث کمر درد و پا درد و باسن درد میشه و نتونم ادامه بدم و بین کار چندین ماه استراحت کنم ممنون میشم اگر نیازه عکس های موجود رو هم بفرستم بتونید تشخیص بدید برای درمان صد درصدی دیسک کمرم دقیقا باید چکار کنم
پاسخ:

یک فرد جوان که بعد از رفتن به باشگاه به طور ناگهانی دچار کمردرد می شود ، مدتی درمان می‌کند درد و خوب میشود دوباره درد کمر و پا به سراغ او می‌آید. معمولاً اولین تشخیص پارگی دیسک کمر است که بهترین درمان آن قاعدتاً جراحی است. تقریباً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار از عمل جراحی میکند تحت عمل جراحی ۲۰ قرار می گیرند از عمل خود راضی هستند و می توانند به کار قبلی خود برگرداند. ولی قبل از انجام جراحی ما روش های آسان تر را هم در مورد بیمار به کار می بریم که اگر با آن درد بیمار بهبود یافت دیگر جراحی نمی کنیم . در مورد بیمارانی که دنبال درمان صددرصدی هستند توصیه می‌کنیم که دنبال آن نگردند. زیرا هیچ درمانی در دنیا صد در صد نیست، نه‌تنها در پزشکی در همه امور صد در صد نیست مثلا ۰اتوموبیل هایی های که یک مکانیک تعمیر می کند ممکن است دوباره خراب شوند با این که در مکانیکی قطعه یدکی و نو بکار می‌برند . ولی در انسان قطعه نو و یدکی وجود ندارد. وارد شدن به کار آرایشگری هم منافاتی با دیسک کمر ندارد بیماران عمل می کنند و در صورتی که جز ۸۰% ای باشند که از عمل نتیجه خود میگیرند می توان به شغل قبلی خود ازجمله آرایشگری برگردند قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که باید مدت زمان طولانی ایستاده باشد لازم است در بین کار ، گهگاهی بنشیند . قاعدتاً ۸ ساعت ایستادن در فرد سالم نیز ممکن است ستون مهره‌ها را دچار فرسودگی کند. 

سوال:
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می‌گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می‌گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می‌گویم را می‌توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند . 

سوال:
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.