درمان دیسک کمری مهره L4-L5
مقالات پربازدید
دیسک بین مهره ای L4-L5 شایعترین دیسک کمری است که پاره می‌شود.مهره ۴و۵ کمری دو تا از مهم‌ترین مهره های بدن هستند.

درمان دیسک کمری مهره 4 و 5

دیسک بین مهره ای L4-L5 شایعترین دیسک کمری است که پاره می‌شود .می دانید چرا؟  زیرا لیگامان لگنی که لیگامان ایلیو لامبار نام دارد از لگن تا مهره پنجم کشیده می‌شود و  حرکت مهره پنجم را کم می‌کند . در نتیجه دیسک بین مهره L4 - L5 پایین ترین و اولین جایی است که بیشترین حرکت را در ستون مهر ه ها دارد . از طرفی تمام وزن تنه در این محل اعمال می‌شود و مهر ها نیز به صورت کج قرار گرفته اند . ۷۰ درصد قوس کمری و ۷۰ در صد وزن بدن در دیسک بین مهره ای L4 -L5 قرار دارد .

مهره 4 و 5 کمر

مهره ۴و۵ کمری دو تا از مهم‌ترین مهره های بدن هستند. زیرا مهره پنجم با یک لیگامان به لگن متصل است  بنابرین مهره ۴ بیشترین تحرک را در کمر دارد و علاوه بر این بعد از مهره چهارم قوس کمر کم می‌شود. یعنی ۷۰ در صد قوس کمر بین مهره لگن و مهره چهارم است. شایع ترین دیسک دژنره شده نیز بین مهره ۴و۵ اتفاق می افتد.

مهره 4 و 5 دیسک کمر
شکل 1- مهره 4 و 5 ستون فقرات

دیسک مهره 4 و 5

دیسک مهره ۴و۵ شایعترین دیسکی است که باعث دژنره (ساییده شدن دیسک) می‌شود. علت این است که بیشترین حرکات تنه روی لگن هنگام خم شدن به جلو یا عقب یا چرخش به طرفین در دیسک مهره 4 و 5 اتفاق می افتد .پارگی دیسک ۴ و ۵ باعث فشار به ریشه عصبی پنجم کمری L5  می‌شود. عصب L5 به عضلات باز کننده شست و مچ پا عصب می‌دهد به همین جهت ممکن است بیمار نتواند روی پنجه پا راه برود یا انگشت شست و پا را به طرف خودش بکشد. اهمیت دیسک ۴ و ۵ کمری این است که می‌توان آنرا با آندوسکوپ عمل کرد. اهمیت دیگر این دیسک این است که اگر مهره ۴و۵ را به هر دلیلی با پیچ بهم وصل کنیم اگر دیسک پایین تر از آن سالم باشد ،معمولا اشکال زیادی در حرکات ستون مهره ها ایجاد نمی‌شود. دیسک ۴و۵ شایعترین دیسکی است که منجر به فلج شدن پا می‌شود که اصطلاحا Foot Drop نامیده می‌شود.  پس از ایجاد شدن این نوع فلج ، بیمار باید ظرف ۴ ساعت عمل شود و معمولا اکثر مواقع پس از عمل هم فلج پا بر نمی گردد.

شکل 2

بهترین درمان دیسک بین مهره ای L4 -L5 چیست ؟

هنوز  بهترین درمان دیسک بین مهره ای L4 - L5 عمل علی رغم تبلیغاتی که در فضای مجازی و پزشکان غیر جراح می‌شود عمل جراحی است . 

آیا همه بیماران مبتلا به دیسک L4 - L5 نیاز به جراحی دارند ؟

خیر ۸۰درصد بیماران مبتلا به دیسک L4 -L5 با درمان های آسان‌تر خوب می‌شوند .

انواع جراحی دیسک بین مهره ای L4 - L5 چیست ؟

جراحی های بسته که توسط اشعه لیزر انجام می‌شود. از لیزر در مواردی که  دیسک  دژنره است استفاده می‌شود. در این طریقه شکافی در روی پوست ایجاد نمی‌شود و بلکه یک سوزن در داخل دیسک بین مهره ای L4 - L5 قرار داده می‌شود و اشعه لیزر وارد دیسک شده و باعث ایجاد یک‌ حفره در داخل دیسک می‌شود. بعضی از جراحان از کشش‌ منفی نیز در حین لیزر استفاده می‌کنند.

جراحی دیسک بین مهره ای با لیزر
شکل 2 - جراحی دیسک بین مهره ای با لیزر


۲- عمل آندوسکوپی دیسک L4 - L5 که توسط یک لنز انجام می‌شود از آندوسکوپی در مواردی استفاده می‌شود که دیسک در یک طرف پاره شده است مثلا طرف راست و در داخل کانال نخاعی نیافتاده است استفاده می‌شود . بنابرین در دیسک های د‌‌و طرفه یک کسانی که درد کمر همراه با درد سیاتیک دارند عمل آندوسکوپی مناسب نیست .

آندوسکوپی دیسک کمر مهره 4 و 5
شکل 3 - جراحی دیسک کمر با اندوسکوپی


۳- عمل جراحی باز بدون پیچ گذاری در مواردی که دیسک پاره شده یا قطعه ای از آن داخل کانال افتاده است انجام می‌شود  fig 5
۴- عمل جراحی باز همراه با پیچ گذاری در مواردی استفاده می‌شود که دیسک خیلی زیاد بیرون زده است و جراح مجبور است مقدار زیادی استخوان را بردارد یا در مواردی که فرد علاوه بر پارگی دیسک تنگی کانال نخاعی نیز دارد . به طور کلی اگر بیش از نصف فاست یا مفاصل پشت ستون فقرات بیمار صدمه بخورد لازم است که پیچ برای بیمار گذاشته شود .  

علایم دیسک L4 - L5  چیست ؟

پارگی یا خرابی دیسک L4 - L5 باعث درد سیاتیکی می‌شود ، یعنی دردی که از داخل کمر به پشت باسن و سپس در قسمت خارجی ران و قسمت خارجی ساق پا و در انتها ممکن است بیمار احساس گز گز یا خواب رفتن در شست پا دارد. 
در معاینه انگشتان پا بیمار ممکن است نتواند شست پا خود را در مقابل دست جراح به عقب نگاه دارد به عبارت دیگر اکستانسور شست پا ضعیف تر شود . بیمار ممکن است هنگام راه رفتن روی پاشنه پا پای بیمار به زمین بخورد به عبارت دیگر بیمار ممکن است قادر نباشد روی پاشنه پای خود بایستد . 
در موارد شدید تر بیمار ممکن است با فلج هر دو اندام تحتانی و بی اختیاری ادرار و مدفوع مراجعه کند . 

در مان های ساده تر دیسک L4 - L5  چیست ؟ 

درمان های ساده تر دیسک L4 - L5  شامل داروهای ضد التهاب است که در اصطلاح عوام داروهای مسکن نامیده می‌شود همراه با فیزیوتراپی می باشد.

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن