آندوسکوپی دیسک کمر

مقالات پربازدید
از چندین سال قبل آندوسكوپ وارد سيستم جراحي اعصاب و جراحی ستون فقرات وارد شده است . این روشها روشهای کم تهاجمی نامیده میشوند و در جراحي هاي ستون فقرات خصوصاً جهت برداشتن ديسك كمر از این روش استفاده میشود .

آندوسکوپی دیسک کمر

یکی از پیشرفت های مهم انسان استفاده از جراحی در درمان بیماری ها بود که تقریباً انسان به فکر افتاد که به جای باز کردن بدن انسان و رسیدن به عضوی که قرار است جراحی بشود اگر بتواند از یک دوربین استفاده کند ایده آل خواهد بود. به همین جهت آندوسکوپ اختراع شد. البته قبل از درست شدن آندوسکوپ سالها انسان در تمام رشته های جراحی از میکروسکوپ برای انجام عمل جراحی استفاده می کرد. پس از اختراع آندوسکوپ تقریباً این وسیله استفاده می شود. مزایای استفاده از آندوسکوپ در جراحی دیسک کمر این است که عضله ها و استخوان هایی که کانال نخاعی را پوشانده اند لازم نیست صدمه بخورد یا برداشته شوند. در عمل آندوسکوپی دیسک ابتدا یک سوزن وارده فضای دیسکی می شود و سپس چند لوله که مانند آنتن رادیو هستند وارد بدن می شوند ، یعنی ابتدا یک لوله باریک بر روی سوزن لغزانده می شود و سپس لوله بزرگتر و سپس لوله با قطر بیشتر تا بالاخره یک لوله ای که بتوان آندوسکوپی را از آن رد کرد و وارد فضای دیسک می شود و به این ترتیب دیسک بیمار برداشته می شود و قاعدتا عمل آندوسکوپی نسبت به عمل باز عمل کوچکتری است و بیمار پس از عمل درد کمتری دارد و زودتر به کار خود برمی گردد.

جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

آندوسكوپي جهت دستگاه گوارش از سالها پيش شروع شد. با گذشت زمان در جراحي شکم نیز وارد شد که به این روش جراحی اصطلاحا لاپاراسكوپي گفته می شود در این روش جراحی بجای باز کردن شکم با انجام چند سوراخ كوچك در روی شکم و وارد کردن لاپاروسکوپ اعمال جراحی انجام می شود مثلا کیسه صفرا برداشته می شود.از چندین سال قبل آندوسكوپ وارد سيستم جراحي اعصاب و جراحی ستون فقرات وارد شده است. این روشها روشهای کم تهاجمی نامیده می شوند.جراحي هاي ستون فقرات خصوصاً جهت برداشتن ديسك كمر از این روش استفاده می شود.

اندوسکوپی دیسک کمر
شکل 1 - آندوسکوپی دیسک کمر

باید توجه داشت که در هر بیماری نمی توان از این روش استفاده کرد و در موارد خاص مي توان ديسك كمر را با انجام آندوسكوپي برداشت. در این روش جراحی و نتيجه عمل برابر با روش جراحی باز است و عوارض عمل کمتر می باشد زیرا دستکاری نسوج کمتر انجام می شود. در روش جراحی آندوسكوپي ديسك كمر برش پوستي حدود 1.5 تا 2 سانتي متر داده می شود در حالیکه در جراحی باز حدود 5 سانتی متر برش داده می شود بنابراین به عضلات اطراف ستون مهره  کمترین دستکاری انجام می شود.
علاوه بر آن ريشه عصبي و دورا کمتر دستكاري می شود و بنابرین  چسبندگي كمتر است. در این روش بيمار در همان روز عمل جراحي مي تواند از بيمارستان مرخص شود. دوره نقاهت این روش نیز کمتر از از روش جراحي باز کمری می باشد.

اندیکاسیون ( کاربرد جراحی آندوسکپی دیسک کمر در مواردی است که  ديسك كمری در يك يا حداكثر دو فضا باشد، ب ديسك بصورت يك طرفه  پاره شده باشد. بیمار تنگی کانال نخاعی قابل ملاحظه نداشته باشد. بنابرین کسانی که درد هر دو اندام تحتانی دارند و یا دیسک آنها در قسمت مرکز ی ستون فقرات و در خط  وسط پاره شده است از این روش سود نمی برند .
 

آندوسکوپی دیسک کمر به دو روش ترانس فورامینال و اینتر لامینار انجام می شود.  برای عمل  دیسک بین مهره ای پنجم کمر و اول کمر ( L5-S1) بصورت اینتر لامینار و در سطوح بالاتر ( L4-L5 بصورت ترانس فورامینال انجام می شود.این عمل هم با  بی حسی  موضعی و تزریق آرام بخش هم  تحت بیهوشی عمومی انجام می شود .

 شانس بهبودی دیسک در آندوسکوپی 90 درصد است. درصورتی که در جراحی حدود 86 درصد است. در عمل جراحی برای دسترسی به دیسک قسمتی از استخوان مهره که لامینا نامیده میشود  ب برداشته می شود، در صورتی که در آندوسکوپی هیچ قسمتی از استخوان  مهره برداشته نمی شود.

عوارض آندوسکوپی حدود چهاردرصد است و شایع ترین عارضه آن گز گز و درد  در مسیر ریشه عصبی  است که در 10 درصد موارد پیش میآید و معمولا ک  در طی چند هفته بهبود میابد.

عوارض آندوسکوپی دیسک کمر

عمل جراحی دیسک با آندوسکوپ نیز مانند عمل باز ، دارای عوارض خاص خود است. ممکن است هنگامی که آندوسکوپ وارد فضای دیسکی می شود ، صدمه به ریشه عصبی وارد شود و بیمار پس از عمل دچار ضعف عضلانی و فلج پا بشود و علاوه بر این خطر عفونت پس از آندوسکوپی وجود دارد. گرچه در هنگام عمل آندوسکوپی با مقدار زیادی آب در محل عمل شستشوی زیادی انجام می گیرد و تعداد کمی میکروب در محل عمل باقی می ماند، ولی باز هم بالقوه خطر عفونت وجود دارد. گاهی ممکن است جراح به قصد آندوسکوپی بیمار را به اتاق عمل ببرد ولی در حین عمل متوجه شود که با آندوسکوپ نمیتوان کار را انجام داد در نتیجه عمل باز برای بیمار انجام دهد.

محدودیت استفاده از آن در عمل آندوسکوپی دیسک کمر چیست ؟

آندوسکوپ برای دیسک های بالای کمر خوب است اما در دیسک های بین مهره ای S1-L5 و در واقع آخرین دیسک بین مهره ای است که معمولا نمی توان از آندوسکوپ استفاده کرد، زیرا لگن بیمار اجازه نمی دهد که آندوسکوپ وارد فضای دیسک شود. علاوه بر آن در مواردی که بیمار درد دو طرفه دارد ، در مواردی که دیسک بیمار مرکزی است، محدودیت هایی برای وجود آن در عمل آندوسکوپی وجود دارد. در بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند نیز به دلیل این که سوراخ بین مهره ای کوچک است معمولاً نمیتوان آندوسکوپ را وارد فضای دیسکی کرد یا گاهی لازم است برای وارد کردن آندوسکوپ در فضای دیسکی با دریل های مخصوصی ابتدا تنگی کانال نخاعی را بردارند و سپس آندوسکوپ را وارد فضای دیسک کنند.

نتایج عمل اندوسکوپی دیسک کمرچیست؟

در مواردی که بیمار مناسب باشد نتایج عمل دیسک کمر عالی است و حدود ۸۰ درصد بیماران بهبود پیدا می کنند. در عمل آندوسکوپی دیسک کمر عملا تکه پاره شده دیسک را برمی دارند و بقیه دیسک توسط بافت جوشگاهی یا بافت اسکار جوش میخورد و سوراخی که در حلقه دیسک وجود داشت بسته می شود و فشار از روی ریشه عصبی برداشته می شود و درد بیمار خوب می شود. چه

دیسک هایی را میتوان با جراحی آندوسکوپی دیسک درمان کرد؟

۱ - برای درمان آندوسکوپی دیسک بیماران انتخاب می شوند که درد یک طرف دارند. مثلا درد سیاتیکی پای چپ یا راست دارند. بنابراین اگر بیماری درد سیاتیکی در دو طرف راست و چپ داشته باشد، معمولاً مناسب برای عمل آندوسکوپی نیست.

۲ - بیمارانی مناسب برای آندوسکوپی دیسک هستند که درد اندام تحتانی یا درد سیاتیک آنها بیشتر از درد کمر باشد بنابراین بیمارانی که فقط درد کمر دارند معمولاً مناسب برای آندوسکوپی نیستند.

۳ - بیمارانی که در ام آر آی آنها علائم کلسیفیه شدن یا استخوانی شدن دیسک دیده نشود یا پارگی دیسک در یک طرف باشد مناسب برای عمل آندوسکوپی هستند. بنابراین بیمارانی که دیسک آنها در مرکز قرار گرفته یا دچار کلسیفیه استخوان شده است برای این کار مناسب نیستند.

۴ - بیمارانی که علاوه بر پارگی دیسک ، تنگی کانال نخاعی دارند ، معمولاً مناسب برای عمل آندوسکوپی نیستند زیرا نمیتوان آندوسکوپ را وارد از طریق سوراخ بین مهره تنگ وارد فضای دیسکی کرد.

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
دو ماهی میشه ک درد دارم اوایل فقط قسمت انتهایی کمرم بود ولی الان پای راستم درگیر شده ب طوری ک دیگه نمیتونم صاف راه برم و خمیده شدم فیزیوتراپی و طب سوزنی و ماساژ درمانی تاثیر زیادی نداشت 25 سال سن دارم ، نمیخوام جراحی کنم ازتون خواهش میکنم بفرمائید آیا راهی هست ک بدون جراحی مشکلم برطرف بشه واقعا دیگه تحمل درد و ندارم.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز دردی که از کمر شروع می شود و مدتی بعد به پای انسان انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما نمی توانید صاحب صاف راه بروید و خمیده شده اید و اگر درمان های عادی برای شما سودی نداشته است و قاعدتاً جراحی بهترین درمان شماست . معمولاً هیچ کسی دوست ندارد جراحی کند. ولی بیماری که با درمان طبی خوب نمیشود یا باید درد را تحمل کند یا قاعدتاً باید جراحی کند که نتیجه جراحی خوب است.

سوال:
با سلام اگر درد بعد یک ماه هنوز ادامه داشته باشد چطور درمان میشود. در حالت خوابیده درد آرام میگیرد اما همین که فعالیتی سه چهار ساعتها داشته باشم خیلی دردناک و غیر قابل تحمل می شود؟ ممنون میشم جوابمو بدید..
پاسخ:

اگر درد گردن یا کمر بعد از یک ماه هنوز ادامه داشته باشد قاعدتاً باید درمان بشود که اولین درمان آن دارو و سپس فیزیوتراپی و اگر درمانهای فوق موثر نبود ، از درمان های پیچیده تر مانند تزریق های داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی میتوان استفاده کرد .درد شما یک درد مکانیکی است، یعنی دردی است که در حالت خوابیده بهتر می شود و با حرکت بیشتر می شود این درد ها معمولاً نتیجه بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره است. 

سوال:
سلام و عرض ادب آقای دکتر ۱۰سال پیش دیسک کمر داشتم خفیف بود دوباره سه چهار سال پیش خوردم زمین رفتم دکتر تشخیص داد که فتحه دیسک دارم چن روزی ام میشود ک کمردرد گرفته ام و شدید درد دارم آقای آلان چه کنم با تشکر لطفا جواب بدید
پاسخ:

اولین اقدام این است که به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام دهید. در صورتی که بهبود نیافته اید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریقات داخل نخاعی و یا جراحی استفاده کنید. در یک سوم بیمارانی که دچار فتق دیسک می شوند سابقه ضربه وجود دارد. 

سوال:
سلام ببخشید من مشکل دیسک کمر خفیف دارم مهره پنجمم تحت فشاره اعصبه البته نوار عضله نشون داده ام ار آی نرفتم ،مدام زانوم درد میکنه و کنار زانو و ساق پا و رانهام سوزش میگیرن و احساس سرما میکنم .امکانش هس بشه دیسک کمرم کاملا اصلاح شه؟
پاسخ:

بله اول شما ام آر آی انجام دهید ، دیسک کمر بیماری قابل درمان است و قاعدتاً با درمان صحیح خوب خواهد شد.

سوال:
باسلام مدتی است پشت ساق پای چپم بشدت دردمیکنه بطوریکه ازشدت درد خواب ندارم به دکترمراجعه کردم تست عصب گرفتن گفتن مهره ۴و۵ مشکل داره اما(اام ارای )ندادم دارودادن اما هنوزدردمیکنه بشدت وگزگز میکنه راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

بهترین وسیله تشخیص دیسک ، علاوه بر انجام نوار عصب و عضله ام آر آی است . قاعدتاً وقتی که نوار عصب و عضله مشکل داشته باشد ام آر آی هم دیسک را نشان خواهد داد. بیماری که از شدت درد خواب ندارد، حتما باید تحت درمان قرار گیرد و نشانه این است که فشار بر روی ریشه عصبی زیاد است. در نهایت بهترین درمان برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک عمل جراحی است. دردی که به پشت ساق پا تیر میکشد معمولاً در اثر پارگی مهره دیسک بین مهره ۴ و ۵ به وجود می آید.

سوال:
سلام بنده بعد از ام آر ای و ویزیت دکتر نورولوژ متوجه شدم که دیسک 4و 5و6و 7 پارگی دارد و دچار تنگی نخاع شده ام خواستم خدمت شما برسم. ممنون
پاسخ:

با سلام
هر موقع که مایل بودید می توانید با ما تماس بگیرید و با کمال میل شما را ویزیت و راهنمایی خواهم کرد البته دیسک بین مهره ای ۶ و ۷ فقط در گردن است. در کمر معمولاً در ناحیه 4 و 5 و L5-S1 صدمه می خورد. 

سوال:
سلام 47 سالمه دیسک 4 و 5 دارم و دیسک 5 خوب نیست وتنگی کانال دارم ام آر ای انجام دادم و نزد چند دکتر در کرمانشاه نشون دادم میگن باید عمل باز انجام دهم میخواهم نظر شما را هم بدونم.
پاسخ:

<p style="text-align: justify;">با سلام<br /> اگر چند دکتر به شما گفتند که نیاز به عمل جراحی دارید بهترین روش درمان شما همان جراحی است. منتها متاسفانه بیماران ایرانی آنقدر به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا یک نفر به ایشان بگویید که درمان جراحی نیاز ندارند و عملاً وقت طلایی را از دست میدهند و وقتی مجبور به جراحی می شوند که عمل جراحی نتیجه خوبی برای آنها ندارد.</p>

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال:
سلام عرض میکنم جناب دکتر .بنده ۲۸ساله تقریبا سال ۹۰ موقعی برگشتن از باشگاه و کارهای سنگین روزمره یهو قصد نشستن داشتم که دیگه نتونستم خودم رو تکون بدم .رفتم ازمایش دادم گفتن قسمت مهرهای ۴و ۵دیسکت پاره شده .خلاصه ۱ماهی استراحت کردم با خوردن شیر موزو...کمی کمرم خوب شد از اون شدت .حالا راه میرفتم میزد تو ساق پاهام به طوری که پاهام باد میکرد و واقعا دوست داشتم وسط خیابون بخوابم .انقدر فشار اوردم تو کارم که نزدیک به ۶۰%حالم بهتر شد البته از اون سالها به بعد تا الان نزدیک ۳الی ۴بار فیزیوتراپی رفتم و استخر هم وقت بی وقت میرفتم البته زیاد نه (فقط الان زیاد استخر میروم).من حتی واسه ورزش دو هم میکردم و حتی سالن فوتسال و بدنسازی و...هم میرفتم تو این سالها .منتهی لحظه ی بعد از چند وقت دوباره این درد سراغم می امد و کمی میزد تو باسن و ساق پام .زمستان +رابطه ی جنسی +خودارضایی +وزن شکم و‌پهلو ها(اضافه وزن )+سرپا ایستادن+رو شکم خوابیدن (تشدید میکنه کمر دردم رو.الان ور حال حاضر میرم دکتر کایروپراکتیک که ستون فقراتم رو به قول خودشون با وسیله و حرکات بکشن البته استخر هم میرم ولی اصلا جوابگو نیست دکتر کایروپراکتیک بلکه بدترمم کرده درصورتی که استخره خیلی احساس خوبی بهم میده البته باز میزنه اون درده تو باسن جای امپول دقیقا+مهره های پایین کمرم که موقع بلند شدن بیشتر مواقع باید کمرم رو صاف کنم بعد راه بروم درد پایین کمر دارم .من واقعیتش هدف و آرزوم آرایشگری لیکن الان عکس MRI+نوار عصب و عضله دارم چطور میتونم بدونم شرایط حال من برای درمان صددرصدی چطور خواهد بود .نمیخوام فردا وارد کاری آرایشگری بشوم و بعد بفهمم رو پام ایستادن باعث کمر درد و پا درد و باسن درد میشه و نتونم ادامه بدم و بین کار چندین ماه استراحت کنم ممنون میشم اگر نیازه عکس های موجود رو هم بفرستم بتونید تشخیص بدید برای درمان صد درصدی دیسک کمرم دقیقا باید چکار کنم
پاسخ:

یک فرد جوان که بعد از رفتن به باشگاه به طور ناگهانی دچار کمردرد می شود ، مدتی درمان می‌کند درد و خوب میشود دوباره درد کمر و پا به سراغ او می‌آید. معمولاً اولین تشخیص پارگی دیسک کمر است که بهترین درمان آن قاعدتاً جراحی است. تقریباً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار از عمل جراحی میکند تحت عمل جراحی ۲۰ قرار می گیرند از عمل خود راضی هستند و می توانند به کار قبلی خود برگرداند. ولی قبل از انجام جراحی ما روش های آسان تر را هم در مورد بیمار به کار می بریم که اگر با آن درد بیمار بهبود یافت دیگر جراحی نمی کنیم . در مورد بیمارانی که دنبال درمان صددرصدی هستند توصیه می‌کنیم که دنبال آن نگردند. زیرا هیچ درمانی در دنیا صد در صد نیست، نه‌تنها در پزشکی در همه امور صد در صد نیست مثلا ۰اتوموبیل هایی های که یک مکانیک تعمیر می کند ممکن است دوباره خراب شوند با این که در مکانیکی قطعه یدکی و نو بکار می‌برند . ولی در انسان قطعه نو و یدکی وجود ندارد. وارد شدن به کار آرایشگری هم منافاتی با دیسک کمر ندارد بیماران عمل می کنند و در صورتی که جز ۸۰% ای باشند که از عمل نتیجه خود میگیرند می توان به شغل قبلی خود ازجمله آرایشگری برگردند قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که باید مدت زمان طولانی ایستاده باشد لازم است در بین کار ، گهگاهی بنشیند . قاعدتاً ۸ ساعت ایستادن در فرد سالم نیز ممکن است ستون مهره‌ها را دچار فرسودگی کند. 

سوال:
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می‌گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می‌گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می‌گویم را می‌توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند . 

سوال:
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.