آندوسکوپی دیسک کمر

از چندین سال قبل آندوسكوپ وارد سيستم جراحي اعصاب و جراحی ستون فقرات وارد شده است . این روشها روشهای کم تهاجمی نامیده میشوند و در جراحي هاي ستون فقرات خصوصاً جهت برداشتن ديسك كمر از این روش استفاده میشود .

آندوسکوپی دیسک کمر

آندوسكوپي جهت دستگاه گوارش از سالها پيش شروع شد. با گذشت زمان در  جراحي  شکم نیز وارد شد که به این روش جراحی  اصطلاحا لاپاراسكوپي گفته می شود در  این روش جراحی بجای باز کردن شکم   با انجام چند سوراخ كوچك  در روی شکم و وارد کردن لاپاروسکوپ اعمال جراحی انجام می شود مثلا کیسه صفرا برداشته میشود . از چندین  سال قبل  آندوسكوپ وارد سيستم جراحي اعصاب  و جراحی ستون فقرات وارد شده است . این روشها روشهای کم تهاجمی نامیده میشوند  ر جراحي هاي ستون فقرات خصوصاً جهت برداشتن ديسك كمر از این روش استفاده میشود .

باید توجه داشت که در هر بیماری نمی توان از این روش استفاده کرد و در موارد خاص مي توان ديسك كمر را با انجام آندوسكوپي برداشت . در این روش جراحی  و نتيجه  عمل برابر با روش جراحی باز است و  عوارض عمل کمتر می باشد زیرا دستکاری نسوج کمتر انجام می شود . در  روش جراحی  آندوسكوپي ديسك كمر
 برش پوستي حدود 1.5 تا 2 سانتي متر داده میشود در حالیکه در جراحی باز حدود 5 سانتی متر برش داده میشود  بنابرین به  به عضلات اطراف ستون مهره  کمترین دستکاری انجام می شود .
علاوه بر آن   ريشه عصبي و دورا کمتر  دستكاري می شود و بنابرین  چسبندگي كمتر است. در این روش بيمار در همان روز عمل جراحي مي تواند از بيمارستان مرخص شود. دوره نقاهت  این روش نیز کمتر از از روش جراحي باز کمری میباشد  .

اندیکاسیون ( کار بر د جراحی آندوسکپی دیسک کمر ی
در مواردی است که  ديسك كمری در يك يا حداكثر دو فضا باشد، ب ديسك بصورت يك طرفه  پاره شده باشد . بیمار تنگی کانال نخاعی قابل ملاحظه نداشته باشد .  بنابرین کسانی که درد هر دو اندام تحتانی دارند و یا دیسک آنها در قسمت مرکز ی ستون فقرات و در خط  وسط پاره شده است از این روش سود نمی برند .
 

آندوسکوپی دیسک کمری به دو روش ترانس فورامینال و اینتر لامینار انجام میشود .  برای عمل  دیسک بین مهره ای پنجم کمر و اول کمر ( L5-S1)بصورت اینتر لامینار و در سطوح بالاتر ( L4-L5 )بصورت ترانس فورامینال انجام میشود .  این عمل هم با  بی حسی  موضعی و تزریق آرام بخش هم  تحت بیهوشی عمومی انجام می شود .

 شانس بهبودی دیسک در آندوسکوپی 90 درصد است. درصورتی که در جراحی حدود 86 درصد است. در عمل جراحی برای دسترسی به دیسک قسمتی از استخوان مهره که لامینا نامیده میشود  ب برداشته می شود، در صورتی که در آندوسکوپی هیچ قسمتی از استخوان  مهره برداشته نمی شود.

عوارض آندوسکوپی حدود چهاردرصد است و شایع ترین عارضه آن گز گز و درد  در مسیر ریشه عصبی  است که در 10  درصد موارد پیش میآید و معمولا ک  در طی چند هفته ابهبود میابد 

  

 

 

مقالات پربازدید