قولنج گردن
مقالات پربازدید

 

قولنج  گردن چیست ؟ علل و عوارض قولنج گردن ؟

 کرپیتوس یا کرپیتوز  Crepitation crepitus یا قولنج گردن صدایی است که ممکن است هنگام حرکات مفصل شنیده شود. بیشتر افراد در برهه ای از زمان ، کرپیتوس گردن را تجربه کرده اند.  یک مثال احساس صدای ترق ترق در گردن هنگام چرخاندن سر به عقب است. کرپیتوس گردن معمولاً بدون درد است و معمولا نشانه بیماری جدی نیست. با این حال ، اگر کرپیتوس با علائم نگران کننده دیگری مانند درد همراه باشد یا پس از ضربه به وجود بیاید می تواند نتیجه یک بیماری جدی‌تر باشد و نیاز به بررسی دارد.

آناتومی گردن درگیر صدا های ترک خورنده است

هرموقع توسط سه ساختمان با مهره های مجاورمتصل است که یک ساختمان در جلو قرار دارد که دیسک بین مهره ای نامیده می‌شود و دو ساختمان مفصلی در پشت مهره ها قراردارد که فاست نامیده می‌شوند. فاست ها درواقع ، مانند مفاصل دیگر از دو سطح مفصلی درست شدند که توسط یک کپسول مفصلی احاطه شده و در بین آنها مایع وجود دارد که باعث لغزان شدن و روان شدن آنها می شود.  تصور می شود که کرپیتوس گردن یا قولنج گردن زمانی اتفاق می افتد که ساختارهای ستون فقرات به هم بخورند و صدا ایجاد کنند.

۱- ایجاد صدا در اثر تغییر در فشار داخل مفاصل فاست ها
علت صدای گردن بعضی افراد ایجاد و آزاد شدن حبابهای گاز در داخل مفاصل سینوویال می باشد. همانطور که میدانیم اکسیژن درداخل مایع مفاصل سینوویال محلول می باشد در اثر تغییر فشار داخل مفصل ، گاز اکسیژن ازحالت محلول خارج شده و به صورت حباب  از داخل مایع سینوویال بیرون می آید و ایجاد صدا میکند. مانند صدایی که در داخل مفاصل انگشتان با فشار دادن مفاصل  ایجاد می شود که دراصطلاح فارسی گفته میشود "  انگشتان را میشکنند". این صدا ها در حین حرکات خود به خودی گردن یا درحین فیزیوتراپی و یا درمان های کایروپراکتیک به وجود می آید. مقالات پزشکی در سال های اخیر در مورد اینکه آیا این صداها دراثرایجاد حباب های گاز ایجاد شده یا دراثرکاهش ارتفاع مفاصل و برخورد دو سطح مفصلی هستند اختلاف نظر دارند. بیشتر افراد جامعه پزشکی معتقدند که صداها در اثر آزاد شدن  حباب های گاز است ، اما هنوز به طور قطعی اثبات نشده است.

۲- نقش رباط یا تاندون در اطراف مفاصل
درایجاد قولنج گردن ، رباط ها و تاندون ها هر دو به استخوان ها متصل می شوند. دربعضی موارد ، ممکن است با حرکت گردن یک رباط یا تاندون در روی مفصل گردن یا تاندون ها روی هم حرکت کرده و صدای ناگهانی ایجاد کند. این می تواند به این دلیل رخ دهد که ماهیچه ها و بافت های ما بیش از حد سفت هستند یا با افزایش سن ، رباطها یا لیگامان ها و تادون ها  کشش کمتری دارند.

۳- برخورد استخوان ها با هم می‌تواند باعث ایجاد قولنج گردن و صدای تق تق در گردن شود
همانطورمی دانیم، مفاصل ستون مهره ها یا فاست ها با گذشت زمان دچارساییدگی و آرتروز می‌شوند. یعنی غضروفی که روی استخوان ها را می پوشاند به تدریج باریک و کم می شود در نتیجه هنگام حرکت و چرخش گردن،  به جای اینکه سطوح مفصلی روی هم حرکت کنند ، استخوان ها روی هم حرکت می‌کنند و این باعث ایجاد صدای تق تق در گردن میشود.

۴ - نقش دژنره شدن و ساییده شدن دیسک ها در ایجاد قولنج و صدای گردن
با افزایش سن به تدریج دیسک های بین مهره گردن دچارساییدگی می‌شوند وارتفاع دیسک کم می‌شود. در نتیجه لیگامان ها ازحالت کشیده بودن خارج و شل میشوند. درنتیجه دامنه حرکت مفاصل بیش از حد معمول می شود و دراصطلاح پزشکی مفاصل دررفتگی خفیف پیدا میکند Laxity  یا Subluxation ، همانطور که  با افزایش سن استخوان های صورت تحلیل می رود و در نتیجه عضلات صورت افتادگی پیدا می‌کنند.

کرپیتوس یا قولنج و تق تق کردن گردن می تواند ناشی ازهر یک ازاین عوامل باشد ، یا دربرخی موارد ترکیبی ازعوامل ذکر شده باشد.همچنین لازم به ذکراست که کرپیتوس می تواند در هر مفصل متحرک بدن (با مثالهای متداول شامل زانوها و شانه ها) رخ دهد.

آیا تق تق کردن  گردن دردناک است؟ 
در حالی که کرپیتوس گردن معمولاً بدون درد است ، ولی  می تواند با درجات مختلفی از سفتی گردن یا گردن درد همراه باشد ، شدت درد میتواند ازدردهای مبهم تا درد شدید باشد.

سیر قولنج  گردن 

کرپیتوس گردن می تواند در هر سنی رخ دهد ، اما معمولا با مسن شدن افراد رخ می دهد. دفعات ترک صدا و قولنج  گردن می تواند بسیارمتفاوت باشد. بعضی ازافراد ممکن است چند باردر ماه کرپیتوس گردن را تجربه کنند ، در حالی که دیگران ممکن است هر روز یا حتی در طول روز یا بیشتر حرکات گردن آن را تجربه کنند.

کرپیتوس گردن ممکن است دائمی یا موقت باشد. به عنوان مثال ، ترک خوردن و قولنج گردن ممکن است به طور مکرر برای چند روزرخ دهد و از بین برود. در مواردی که کرپیتوس گردن در نتیجه آرتروز مفاصل ستون مهره ها یا فاست ها است ، معمولا به طور مکرر با حرکات گردن رخ می دهد و از بین نمی رود.

در حالی که افزایش صدا و قولنج گردن می تواند همراه با آرتروز ایجاد شود ، اما در حال حاضر هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد این باشد که قولنج  گردن می تواند منجر به آرتروز شود.  با افزایش سن ، معمولا صدا های گردن بلند تر و دائمی تر می شوند. 

چه وقت کرپیتوس گردن جدی است؟ 

اگر صدای تق تق یا قولنج  گردن همراه با درد ، سفتی گردن باشد  ، ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که باید توسط یک پزشک بررسی شود.

چگونه با شکستن قولنج گردن مبارزه کنیم؟ یا روش ترک عادت قولنج گردن چیست ؟ 

صاف بنشینید ، مانیتور کامپیوتر را در سطح چشم نگه دارید و برخی تمرینات تقویت کننده را برای کاهش درد و احساس انجام دهید.

اکثر مردم از تلفن هوشمند یا لپ تاپ استفاده میکنن یا کتاب یا مجله می خوانند ، یا روی کاناپه دروضعیت گردن خمیده دراز می کشند و تلویزیون تماشا میکنند همه اینها باعث می شود. دلیل این امر این است که شما گردن  خود را برای مدت طولانی در وضعیت ناسالم خم  می کنید. گردن شما برای حرکت طراحی شده است ، اما در دنیای مدرن شما گردن و شانه های خود را برای مدت طولانی مجبور به یک موقعیت ثابت می کنید.

نگاه کردن به پایین ، گردن شما را به جلو خم می کند. دراین مواقع عضلات استرنوکلیدوماستویید (SCM) و ، ذوزنقه فوقانی یا میانی( تراپزیوس ) و رومبویید بزرگ است."بعد از مدتی ، عضلات گردن خسته ، کشیده و ضعیف می شوند. اگر این کار را بیش از حد انجام دهید ، گردن و شانه های شما آسیب می بینند. بنابراین هنگام تماشای تلویزیون روی کاناپه خوابید یا برای مدت طولانی پشت  میز خود دروضعیت بد ننشینید. گردنتان را به جلو خم نکنید و قوزنکنید تا شانه های شما حالت افتاده پیدا نکنند. 

اگر درد گردن دارید  ، صفحه مانیتور کامپیوتر خود را بالا ببرید و آن را در سطح چشم خود بخوانید ،  حتی تغییرات کوچک نیز می توانند اثرات زیادی در بهبود درد شما داشته باشند. برای مثال:

۱-  یک بالش را روی پاهای خود قرار دهید ، سپس لپ تاپ یا پد الکترونیکی خود را روی بالش قرار دهید.

۲-  با قرار دادن چند کتاب زیر مانیتورکامپیوتر یا لپ تاپ خود ، صفحه رایانه خود را تا سطح چشم بالا ببرید.

۳-  کتاب خود در نگهدارنده کتاب قرار دهید .

۴-  بازوها را روی تکیه گاه های صندلی نگه دارید.

وضعیت بدن شما نیز مهم است.اگر پشت میز یا میز نشسته اید ، صاف بنشینید ، در حالی که گردن شما با بقیه ستون فقرات در یک امتداد باشند  و شانه ها را عقب نگه دارید. هر ساعت از جای خود بلند شوید و به گردن  خود حرکت و تغییر وضعیت دهید.

اگر درد گردن شما  بیش از دو هفته طول بکشد ، به یک پزشک متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. از دلایل جدی تر درد گردن می توان به آرتروز، تنگی کانال نخاعی  گردن ، پارگی دیسک در ستون فقرات ، شکستگی ، اسکولیوز (انحنای ستون فقرات به یک طرف ) و ضربه های  قدیمی گردن  اشاره کرد.

 سر خود  را در حالت خنثی و رو به جلو قرار دهید ، سپس سر خود را به آرامی به سمت راست بچرخانید. چند ثانیه در این حالت بمانید. به حالت اولیه  برگردید ، سپس سر خود را به سمت چپ بچرخانید و موقعیت را برای چند ثانیه نگه دارید.
تمرینات تقویت گردن نیز می تواند مانند جمع شدن گردن کمک کند .کشش عضلات SCM نیز به بهتر شدن درد  گردن شما کمک می کند.

این تمرینات را روزانه انجام دهید.  

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( سید موسی حسینیان )
سلام جناب آقای دکتر عزیز ببخشید من ۳۸ سالمه مرد، درد کتف وشونه که میزد به دستهام داشتم ام آی ار دادم دکتر ارتوپد گفت پارکی دیسگ گردن دارم که باید به متخصص جراح مغز واعصاب مراجعه کنم حقیقتش میترسم جراحی کنم راهی غیراز جراحی هست مثلا لیزر ویا راه دیگه لطفا راهنماییم کنید اصلا از نظر روحی بهم ریختم و خیلی میترسم چون من تحت درمان هستم گرفتگی عروق توناحیه دست چپم که دوسال وارفارین واسپرین می خورم دارم اگه امکان هست عکس های ام ای ار هم بفرستم خدمتتون
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال: ( میلاد ترکاشوند )
باسلام و احترام عمل بسته دیسک گردن با لیزر هم انجام میدید؟
پاسخ:

بله اینجانب همه گونه عمل جراحی گردن انجام می‌دهم. از جمله عمل لیزری بیماری دیسک گردن هم انجام می دهم . برای نتیجه گیری مناسب از عمل ، بیمار باید بدرستی انتخاب شود و برای انجام عمل مناسب باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی باید معاینه و نوع عمل مناسب برای وی توصیه شود:
اصولا هفت نوع عمل جراحی برای گردن وجود دارد. ۱- عمل جراحی از راه جلو که شامل برداشتن دیسک است. ۲- عمل جراحی از راه جلو که شامل برداشتن دیسک و گذاشتن کیج ( یک محفظه تو خالی از جنس پلاستیک مخصوصی به نام PEEK) ثابت و پر از استخوان است که اصطلاحاً پیوند استخوانی نامیده می‌شود .۳- عمل جراحی از جلو شامل برداشتن دیسک و گذاشتن کیج و گذاشتن یک صفحه همراه با پیچ و مهره به نام پلیت در جلو کیج است. روش چهارم برداشتن دیسک و گذاشتن کیج دینامیک است که قابل حرکت هستند. روش پنجم عمل جراحی از پشت گردن بدون به کار بردن وسیله که لامینکتومی و فورامینوتومیتی تنها نامیده می شود۰عمل ششم انجام عمل جراحی از راه پشت گردن همراه با کار گذاری پیچ و میله و عمل هفتم عمل های لیزری است که با به کار بردن یک فیبر نوری اشعه لیزر وارد دیسک شده و آن را کوچک می کند. در واقع یک حفره در داخل آن ایجاد می‌کند. تمام عمل های فوق نیاز به بیهوشی عمومی دارد. به جز عمل جراحی لیزری که نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. 

سوال: ( خانم امینی )
با سلام.مدت سه هفته است که به دنبال گرفتگی عضله پشت گردن و انجام ام ار آی متوجه شدم بیرون‌زدگی دیسک ۴ و ۵ کمر و ۶ و ۷ گردن دارم.در ام ار آی نوشته دیسک چند سطحی،دهیدراته شدن،تغییرات دژنراتیو.همچنین در دیسکهای ال۲ و ۳ و ال ۳ال ۴ و همچنین اس۴ و اس ۵ زائده استخوانی نشان داده شده posterure spur formation.درد خیلی زیادی در گردن و کمر دارم که بهنگام خواب هم آزار میدهند.به متخصص مراجعه کردم ایشان میگویند دیسک خفیف داری و این دردها از اعصاب است.و جز مکمل درمان دیگه ای تجویز نکردند.خواستم نظر شمارو هم بدونم که اینهمه درد برای چیست؟ضمنا خانم هستم و ۳۸ سالمه
پاسخ:

با سلام بیماران ممکن است که مشکلات روحی استرس اضطراب ، ناراحتی و ناراضی بودن از زندگی را داشته باشد ولی در ضمن عیب ساختمانی مانند اختلال و بیماری دیسکهای کمری و گردنی هم داشته باشند. که قاعدتاً باید با داروهای ضد التهاب درمان بشود شما هم حتی اگر بیماری ومشکلات روحی داشته باشید باید مانند بیماران دیگر چهار مرحله داروهای ضد التهابی، فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون مهره ها و عمل جراحی را طی کنید. البته بیمارانی که مشکل روحی دارند علاوه بر درمانهای فوق لازم است توسط روانپزشک تحت درمان های روانپزشکی هم قرار بگیرند . البته جراحان سعی میکنند عمل جراحی را در بیمارانی که مشکلات روحی دارند حتی امکان عقب بیاندازند تا مشکلات روحی بیمار حل شود. باید توجه داشت اگر بیمار هم مشکل روحی داشته باشد که اصطلاحاً بیماری سایکوسوماتیک نامیده می شود یعنی مثلاً ناراضی بودن از چیزی باعث درد کمر شده است آن هم باید توسط روانپزشک درمان بشود. نه اینکه خود به خود رها بشود. در ضمن بیمارانی که هم بیماری ناحیه کمر و هم گردن دارند باید اول یک ناحیه که درد بیشتری دارد مثلا کمر درمان بشود و پس از خوب شدن آن به ناحیه بعدی مثلاً گردن بپردازند.

سوال: ( نعمت ا... نجفی )
سلام جناب دکتر بنده مدتی پیش بین دو کتفم درد میکرد بعد کشیده شد به گردن الان درد ندارم ولی دست و پاهایم بی حس است دستها و پاهایم احساس سردی میکنم پیش دو دکتر رفتم mriنشان دادم میگویند باید عمل بشی آیا غیر از عمل راه درمان دیگری وجود ندارد و دکتر فرمودند اگر عمل نکنی ممکنه دست و پاهایت فلج بشه لطفا نظر شریف شما چیست
پاسخ:

اگر دو دکتر به شما گفته اند که نیاز به عمل دارید خوب احتمالاً دکتر سوم هم این را به شما خواهد گفت. زیرا احساس گزگز کردن و خواب رفتن دست ها و پاها و احساس سرد شدن یعنی نشانه فشار به نخاع است. قاعدتا باید با عمل جراحی، از روی نخاع فشار برداشته شود. اصولا برای کسی که دیسک گردن دارد همیشه خطر وجود دارد. بنابراین باید عمل شود که خدا ی نکرده عوارضی مانند فلج دست و پا برای او پیش نیاید. 

سوال: ( فرشته صالحی )
با سلام ووقت بخیر من دیسک گردن شدید دارم تزریق هم انجام دادم ولیاصلا تغییر نکردم بین مهره ۴و۵ بازوی چپم به شدت درد داره ،مسکن هاروش اثری نداره اصلا نمیتونم دراز بکشم ،به حالت نشسته میخوابم ولی موقع ایستادن ونشستن درد کمی دارم اصلا نمیتونم تحمل کنم گردن وشانه وبازو درد دارم رگ بازو هم بیشتر اوقات میپره نوار عصب دادم ،دکتر گفتن که عمل نیاز نداره ولی من واقعا دارم از درد میمیرم زندگیم مختل شده لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم که دردم کمتر بشه ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً در درمان بیماریهای ستون مهره ها از جمله بیماری های که گردن درگیر هستند از چهار روش : دارو ، فیزیوتراپی ، تزریق و عمل جراحی استفاده می‌کنیم، که در مورد شما ظاهراً پزشک گفته است که نیاز به عمل جراحی ندارید. بنابراین باید با سه روش دیگر خوب شوید یعنی داروهای ضد التهاب مصرف کنید، فیزیوتراپی انجام دهید و در صورت عدم بهبود به یک جراح ستون فقرات مراجعه نمایید .

سوال: ( محمد محمدی )
سلام من با درد کتف و گزگز دست راست مواجه بودم که رفتم MRI و مشخص شد دیسک مهره هفتم گردنم گویا پاره شده و به نخاع نزدیک شده علائم دیگه ای ندارم و فقط گزگز و کمی خواب رفتگی دست راست هست، دوتا دکتر رفتم میگن باید عمل شه حتما من 29 سالمه و اگر الان عمل کنم تا آخر عمرم حرکاتم محدود میشه نظر شما چیه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز

معمولاً عمل جراحی دیسک گردن محدودیت حرکت زیاد محسوسی نمی دهد. قاعدتاً همان مختصر محدودیت حرکت را هم بیمار باید بپذیرید تا عمل جراحی انجام شود.

سوال: ( محمدی )
سلام.من یک ماهه عمل دیسک گردن کردم که دوروزه عجیب گردنم درد میکنه ونمیتوانم کاری انجام دهم وگردنم تیر میکشه البته داروی خاصی مصرف نمیکنم بجز مسکن...ضمنا من عمل از جلو گردن انجام دادم.حال من چه کنم تا دردم ارام شه.لطفا راهنمایی کنید.......سپاسگزارم
پاسخ:

با سلام با توجه به اینکه توسط پزشک دیگری عمل شده اید صلاح است که سوال خود را از ایشان بپرسید. زیرا ممکن است توصیه هایی که من می‌کنم با توصیه های ایشان مغایرت داشته باشد.

سوال: ( حسین میرزایی )
باسلام وعرض ادب بنده حقیربا۳۳سال باکنیسرملادوپلاستومدرگیرشدم که دکترجهانبخش بنده عمل کرده ودرپس گردن توموردراوردنسپس پرتودرمانی شدمویک ماه بعدشیمی درمانی کردم که ۸جلسه بودکه تحمل ۶تابشتررانداشته وازناحیه پاهادچارنوروپاتی شدیددچارشده ام ودمان قطعشد ازاین ماجرا۲سال میگذردالان بادرهای خفیفی مواجه شدم لطفاراهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بااین شرح حال بدون دیدن بیمار و ام آر آی و نوار عصبی نمی توان اظهار نظر کرد. اگر در نوار عصب شما تشخیص نوروپاتی داده شده است ، لازم است که توسط یک نورولوژیست معاینه و درمان شوید.
 

سوال: ( کمندعلی سلطانی )
گردنم موقع تکان دادن بهرطرف دردداردوشانه هام وازارنج تادستهام وانگشتام دردمیگیرند.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائمی که شما ذکر کرده اید به احتمال زیاد مربوط به اختلال در دیسک گردن شما می باشد. بنابراین لازم است که تشریف بیاورید و ویزیت شوید و ام آر آی و نوار عصب برای شما گرفته شود و درمان‌های لازم انجام شود.

سوال: ( فرشته نیکبخت )
با سلام مادرم ۸۳ سال سن دارن مبتلاب آرتروز گردن و تنگی کانال کمرهستن ۷ سال پیش دکتر گفتن ب دلیل بالا بودن سن نمیشه جراحی کرد الان وقتی پیاده روی میکنن درد از ران با عرق کردن شروع میشه بعد از چند بار رفت و برگشت گرم ک شد درد کمتر میشه خیلی نگرانم وقتی فعالیت میکنن منظورم کاردر منزل ، چون خیلی تمیز هستن و کم طاقت ، خونه همیشه باید تمیز باشه کمر دردشون بیشتر میشه با استا ژل آروم میشه . لطفا راهنمایی بفرمایید غیر از جراحی کاری براشون میشه کرد... باسپاس از شما 🙏
پاسخ:

سلام
در بیمارانی که به هر دلیل نمی خواهند عمل جراحی انجام دهند یا عمل جراحی مثلاً به دلیل سن بالا یا مشکلات قلبی قابل انجام نیست ، می‌توانند از درمان‌های تزریق های داخل ستون فقرات استفاده کنند. 

سوال: ( سید محمد موسویان )
سلام دکتر میگم دو سه ماهه گردن و پشت سر ..کمر...شانه ها دست وپا بی حوصله و کسل هستند ..گردن و کمرم حالت گرفتگی داره علت چیه. بیماریه میگرن هم دارم داروی دپاکین مصرف میکنم به طور نامنظم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
من دقیقا نفهمیدم منظور شما از بی حوصله بودن و کسل بودن شانه و دست و پا چیست. ولی به هر حال به نظر می‌رسد با توجه به میگرن هم که دارید بیشتر مسائل روحی برای شما مطرح باشد. مصرف قرص دپاکین به طور نامنظم هم صحیح نیست.

سوال: ( نجفی )
با سلام عرض ادب خدمت اقای دکتر من ۴۲ سالمه چنر روز پیش شوهرم گردنم ب سمت چپ راست چرخاند بعد از یک هفته از گودی پشن گردنم شروع کرد ب درد گرفتن کم کم دردش بیشتر میشه وقتی راه میرم سرم رو بالش میزارم دردش بیشتره یعصی وقتا درد میزنه ب وسط دوتا شونه ام ایا امکان دارد دیسک گردن گرفته باشم ؟هنوز ب دکتر مراجعه نکردم
پاسخ:

با سلام دردی که پس از چرخاندن گردن ایجاد می‌شود اگر چند روز طول بکشد نیاز به ویزیت دارد. 

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن