علائم و روش درمان آرتروز کمر

مقالات پربازدید

آرتروز کمر

آرتروز مهره های کمر یعنی چه چیست؟ آرتروز یک کلمه فرانسوی است که از 40-50 سال قبل در ایران به کار برده می شده است. این بیماری در اصطلاح انگلیسی استوارتریت نامیده می‌شود . یعنی التهاب مفاصل که در پشت ستون مهره ها قرار دارند امروزه در  کتابهای ستون فقرات به آن اسپوندیلوز گفته می‌شود. اسپوندیلوز یک بیماری پیشرونده  و مزمن است که معمولا در سنین بالا (معمولاً بالاتر است ۵۵ سال) دیده می‌شود .امروزه با پیدایش ام آر آی از میزان تشخیص آرتروز یا اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) کم شده است و بیماریها نام های اختصاصی مانند تنگی کانال نخاعی و دیسک کمری  ناپایداری ستون فقرات پیدا کرده اند .

 به عبارت دیگر اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) مهره های کمری یا گردنی یعنی کج و معوج شدن ستون فقرات و پیدایش زوائد اضافی در ستون فقرات و از بین رفتن و خشک شدن مفاصل آن می شود . این اصطلاح وقتی به کار برده میشود که  در بررسی‌های ستون فقرات نمی‌توان بیماری های شناخته شده مانند پارگی دیسک ،ناپایداری ستون فقرات و  تنگی کانال نخاع را تشخیص داد . در واقع اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت )  همان پیری ستون فقرات است .هما نطور که پوستمان با افزایش سن دچار چین و چروک می‌شود در واقع استخوانهای ستون مهره ها که در سنین جوانی به صورت مکعب های منظم هستند به تدریج تبدیل به مکعب های نامنظم  می‌شوند که دارای زوائد اضافی در گوشه های خود می باشند همین باعث دردهای مزمن می‌شود . علاوه بر پیدایش زواید  اضافی در اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت )  مفصل ها  ستون مهره ها خشک می‌شوند  و در واقع روغن کاری نمی شوند و مهمتر اینکه  لیگامان هایی که مهره ها را در امتداد هم نگاه می دارد خراب شده م خاصیت کش سانی خود را ازدست می دهند  آب داخل دیسک  و  ارتفاع دیسک  ها کم می‌شود . در این بیماری علاوه بر ایجاد کمر درد دامنه حرکات ستون مهره ها را نیز کم می‌شود . 

علائم اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) کمری چیست ؟ مهمترین  علامت این بیماری  دردکمر می‌باشد در این بیماران معمولاً دردهای انتشار ای به اندامهای تحتانی دیده نمی‌شود در صورتی که بیمار دردهای انتشاری به اندامهای تحتانی مثلا دردهای سیاتیکی داشته باشد معمولاً تشخیص بیمار تنگی کانال نخاعی یا بیماری دیسک  کمری است . کمر درد این بیماران معمولا مخلوطی از کمردردهای التهابی و مکانیکی است یعنی بیمار هنگام برخاستن ازخواب درصبح مدت مثل نیم ساعت دچار  سفتی و خشکی کمرمی‌باشد و پس از آن درد وی  کمی کمترمیشود  و در طول روز ادامه دارد نکته بعدی در شرح حال این بیماران این است که درد این بیماران معمولاً یکنواخت می باشد تقریباً در تمام ۲۴ ساعت درد دارند مگر در هنگامی که خواب باشند .  دامنه  حرکات انها کم است  به عبارت دیگر به اندازه افراد جوانتر نمی‌توانند به جلو یا عقب یا طرفین ستون مهره‌ها خم شوند .

در شرح حال و معاینه بیمار مبتلا به اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) چه چیزی دیده میشود؟

 

 همانطور که گفته شد  در این بیماران  پس از گرفتن شرح حال و معاینه پزشک به بیماری های اختصاصی مانند تنگی کانال نخاعی  بیماریهای دیسک یا بیماریهای مفاصل ستون فقرات که اطصلاحا فاست سندرم نامیده میشود  مشکوک نمی شود  به عبارت دیگر

این  یک بیماری کلی ستون مهره ها است . در پزشکی دردهایی که فقط در کمر  دیده شوند   دردهای اکسیال و دردهایی که به داخل اندام های تحتانی کشیده می شوند را اصطلاحاً دردهای رادیکولر یا ریشه ای  می نامند بنابراین در اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) دردها صرفاً کمردردهای آکسیال میباشد و در معاینه و شرح حال علائمی از درگیری یک ریشه عصبی خاص یا  درد عصب سیاتیکی نیست .  

 در اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) بیمار علائم اختصاصی تنگی کانال نخاعی کمری که اصطلاحاً لنگش متناوب را ذکر نمی کند یعنی بیمار پس از مدتی ایستادن دچار خستگی و خواب رفتگی اندام های تحتانی یا درد در اندامهای تحتانی نمی‌شود به عبارت دیگر بیمار هنگامی که راه میرود مجبور نیست مدتی استراحت کند دوباره به راه رفتن ادامه دهد . کمر  درد بیمار یکنواخت است و همراه با گزگز سوزش و خواب رفتگی اندام های تحتانی نیست و در معاینه این بیماران نیز ضعیف شدن اندامها  دیده نمی‌شود.

در ام آر آی ورادیوگرافی بیماران مبتلا به اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) یا آرتروز ستون مهره ها چه چیزهایی دیده می شود  ؟

در ام آر آی و بررسی‌های رادیوگرافی تنها علائمی از فرسودگی ستون مهره ها دیده می‌شود به عبارت دیگر علائم غیر اختصاصی دیده می‌شود و علائم اختصاصی مانند پارگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی دیده نمی شود .

درمان اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) ستون مهره ها چگونه انجام میشود؟

مهمترین نکته در درمان این بیماری ها این است که این ها نیاز به عمل جراحی ندارند یعنی بیماری دیسک  یا تنگی و به عبارت دیگر بیماری قابل اصلاح با عمل جراحی ندارد بنابراین درمان آنها شامل دادن داروهای ضد التهاب است که باعث کاهش التهاب مفاصل و نیز انجام فیزیوتراپی و در مواردی که درد مقاوم به آنها باشد انجام تزریق های اپیدورال کمک‌کننده است .علاوه بر این در صورتی که بیمار دچار استئوپروز یا پوکی استخوان باشد درمان اختصاصی  پوکی استخوان نیز به بهبود بیمار کمک میکند. نکته بسیار مهم در درمان این بیماران استفاده از نرمش ها و ورزش هایی است که برای این بیماران طراحی شده است.

انجام ورزش چه کمکی به بیماران مبتلا به اسپوندیلوز( آرتروز یا استئو آرتریت ) ستون مهره ها می کند ؟

 هدف از انجام این ورزش ها افزایش انعطاف پذیری بیماران به افزایش جریان خون در ستون مهره ها ، افزایش توانایی کلی بیمار می باشد همانطور که می دانید افزایش جریان خون در ستون مهره ها باعث رساندن مواد غذایی و اکسیژن بیشتر به استخوان هایی که دچار کم خونی شده اند و علاوه بر آن دفع مواد زاید و مواد سمی که باعث تحریک ریشه های عصبی و ایجاد درد میشوند منجر خواهد شد. به عبارت دیگر بیمار را از یک سیکل منفی معیوب به یک سیکل مثبت خوب شونده وارد می‌کنیم سیکل معیوب یعنی اینکه فردا درد بیمار بدتر از امروز خواهد  بود و  بر عکس سیکل مثبت یعنی اینکه فردا درد بیمار بهتر از امروز خواهد بود و  بیمار هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ بدنی آماده می‌شود که روزهای بعدی  پیشرفت درمانی داشته باشد.

چه ورزش هایی برای بیماران مبتلا به اسپوندیلوز یا آرتروز  ستون مهره ها توصیه می شود؟

به طور کلی برای بیماران نرمش های تقویتی عضلات ، نرمش های افزایش دامنه حرکت  که منجر به بهبودی کار لیگامان ها و روغنکاری بهتر مفاصل ستون مهره ها میشود  و ورزش های هوازی نیز  توصیه می شود.

آیا استراحت مطلق بی تحرکی  برای این بیماران توصیه می‌شود ؟

خیر استراحت مطلق و بی تحرکی  و استفاده از آتل ممکن است بیماران  را به سیکل معیوب بیاندازد یعنی نه تنها به بیماری کمک نمی کند بلکه  باعث پیشرفت بیماری می شود .

آیا طب سوزنی ماساژ و تحر یکات الکتریکی و کمپرس سرد و گرم می‌تواند در بهبود درد ناشی از آرتروز ستون مهره ها موثر باشد؟

  انجام روشهای فیزیوتراپی فوق می تواند به بیمار کمک کند اما نکته کلیدی این است که اگر حین فیزیوتراپی بیمار دچار افزایش درد شود بهتر است میزان فیزیوتراپی را کاهش داد و یا آن را چند روز به تاخیر انداخت . که در انجام حرکات و ماساژ در این بیماران باید توجه کرد که بسیاری از اینها دچار محدودیت حرکات مفاصل و پوکی استخوان هستند بنابراین باید فیزیوتراپی اینگونه بیماران با احتیاط انجام گیرد تا باعث صدمه بیشتر به لیگامانها و یا شکستگی های استرس که در واقع شکستگی استخوان با فشارهای بسیار معمولی است (که در افراد دیگر اثرات مهمی ندارد )نشویم.  و اصولاً فیزیوتراپی افراد مسن با فیزیوتراپی افراد جوان متفاوت است و در افراد پیر باید آهسته تر و با شدت کمتر انجام شود .

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
دو ماهی میشه ک درد دارم اوایل فقط قسمت انتهایی کمرم بود ولی الان پای راستم درگیر شده ب طوری ک دیگه نمیتونم صاف راه برم و خمیده شدم فیزیوتراپی و طب سوزنی و ماساژ درمانی تاثیر زیادی نداشت 25 سال سن دارم ، نمیخوام جراحی کنم ازتون خواهش میکنم بفرمائید آیا راهی هست ک بدون جراحی مشکلم برطرف بشه واقعا دیگه تحمل درد و ندارم.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز دردی که از کمر شروع می شود و مدتی بعد به پای انسان انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما نمی توانید صاحب صاف راه بروید و خمیده شده اید و اگر درمان های عادی برای شما سودی نداشته است و قاعدتاً جراحی بهترین درمان شماست . معمولاً هیچ کسی دوست ندارد جراحی کند. ولی بیماری که با درمان طبی خوب نمیشود یا باید درد را تحمل کند یا قاعدتاً باید جراحی کند که نتیجه جراحی خوب است.

سوال:
با سلام اگر درد بعد یک ماه هنوز ادامه داشته باشد چطور درمان میشود. در حالت خوابیده درد آرام میگیرد اما همین که فعالیتی سه چهار ساعتها داشته باشم خیلی دردناک و غیر قابل تحمل می شود؟ ممنون میشم جوابمو بدید..
پاسخ:

اگر درد گردن یا کمر بعد از یک ماه هنوز ادامه داشته باشد قاعدتاً باید درمان بشود که اولین درمان آن دارو و سپس فیزیوتراپی و اگر درمانهای فوق موثر نبود ، از درمان های پیچیده تر مانند تزریق های داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی میتوان استفاده کرد .درد شما یک درد مکانیکی است، یعنی دردی است که در حالت خوابیده بهتر می شود و با حرکت بیشتر می شود این درد ها معمولاً نتیجه بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره است. 

سوال:
سلام و عرض ادب آقای دکتر ۱۰سال پیش دیسک کمر داشتم خفیف بود دوباره سه چهار سال پیش خوردم زمین رفتم دکتر تشخیص داد که فتحه دیسک دارم چن روزی ام میشود ک کمردرد گرفته ام و شدید درد دارم آقای آلان چه کنم با تشکر لطفا جواب بدید
پاسخ:

اولین اقدام این است که به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام دهید. در صورتی که بهبود نیافته اید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریقات داخل نخاعی و یا جراحی استفاده کنید. در یک سوم بیمارانی که دچار فتق دیسک می شوند سابقه ضربه وجود دارد. 

سوال:
سلام ببخشید من مشکل دیسک کمر خفیف دارم مهره پنجمم تحت فشاره اعصبه البته نوار عضله نشون داده ام ار آی نرفتم ،مدام زانوم درد میکنه و کنار زانو و ساق پا و رانهام سوزش میگیرن و احساس سرما میکنم .امکانش هس بشه دیسک کمرم کاملا اصلاح شه؟
پاسخ:

بله اول شما ام آر آی انجام دهید ، دیسک کمر بیماری قابل درمان است و قاعدتاً با درمان صحیح خوب خواهد شد.

سوال:
باسلام مدتی است پشت ساق پای چپم بشدت دردمیکنه بطوریکه ازشدت درد خواب ندارم به دکترمراجعه کردم تست عصب گرفتن گفتن مهره ۴و۵ مشکل داره اما(اام ارای )ندادم دارودادن اما هنوزدردمیکنه بشدت وگزگز میکنه راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

بهترین وسیله تشخیص دیسک ، علاوه بر انجام نوار عصب و عضله ام آر آی است . قاعدتاً وقتی که نوار عصب و عضله مشکل داشته باشد ام آر آی هم دیسک را نشان خواهد داد. بیماری که از شدت درد خواب ندارد، حتما باید تحت درمان قرار گیرد و نشانه این است که فشار بر روی ریشه عصبی زیاد است. در نهایت بهترین درمان برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک عمل جراحی است. دردی که به پشت ساق پا تیر میکشد معمولاً در اثر پارگی مهره دیسک بین مهره ۴ و ۵ به وجود می آید.

سوال:
سلام بنده بعد از ام آر ای و ویزیت دکتر نورولوژ متوجه شدم که دیسک 4و 5و6و 7 پارگی دارد و دچار تنگی نخاع شده ام خواستم خدمت شما برسم. ممنون
پاسخ:

با سلام
هر موقع که مایل بودید می توانید با ما تماس بگیرید و با کمال میل شما را ویزیت و راهنمایی خواهم کرد البته دیسک بین مهره ای ۶ و ۷ فقط در گردن است. در کمر معمولاً در ناحیه 4 و 5 و L5-S1 صدمه می خورد. 

سوال:
سلام 47 سالمه دیسک 4 و 5 دارم و دیسک 5 خوب نیست وتنگی کانال دارم ام آر ای انجام دادم و نزد چند دکتر در کرمانشاه نشون دادم میگن باید عمل باز انجام دهم میخواهم نظر شما را هم بدونم.
پاسخ:

<p style="text-align: justify;">با سلام<br /> اگر چند دکتر به شما گفتند که نیاز به عمل جراحی دارید بهترین روش درمان شما همان جراحی است. منتها متاسفانه بیماران ایرانی آنقدر به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا یک نفر به ایشان بگویید که درمان جراحی نیاز ندارند و عملاً وقت طلایی را از دست میدهند و وقتی مجبور به جراحی می شوند که عمل جراحی نتیجه خوبی برای آنها ندارد.</p>

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال:
سلام عرض میکنم جناب دکتر .بنده ۲۸ساله تقریبا سال ۹۰ موقعی برگشتن از باشگاه و کارهای سنگین روزمره یهو قصد نشستن داشتم که دیگه نتونستم خودم رو تکون بدم .رفتم ازمایش دادم گفتن قسمت مهرهای ۴و ۵دیسکت پاره شده .خلاصه ۱ماهی استراحت کردم با خوردن شیر موزو...کمی کمرم خوب شد از اون شدت .حالا راه میرفتم میزد تو ساق پاهام به طوری که پاهام باد میکرد و واقعا دوست داشتم وسط خیابون بخوابم .انقدر فشار اوردم تو کارم که نزدیک به ۶۰%حالم بهتر شد البته از اون سالها به بعد تا الان نزدیک ۳الی ۴بار فیزیوتراپی رفتم و استخر هم وقت بی وقت میرفتم البته زیاد نه (فقط الان زیاد استخر میروم).من حتی واسه ورزش دو هم میکردم و حتی سالن فوتسال و بدنسازی و...هم میرفتم تو این سالها .منتهی لحظه ی بعد از چند وقت دوباره این درد سراغم می امد و کمی میزد تو باسن و ساق پام .زمستان +رابطه ی جنسی +خودارضایی +وزن شکم و‌پهلو ها(اضافه وزن )+سرپا ایستادن+رو شکم خوابیدن (تشدید میکنه کمر دردم رو.الان ور حال حاضر میرم دکتر کایروپراکتیک که ستون فقراتم رو به قول خودشون با وسیله و حرکات بکشن البته استخر هم میرم ولی اصلا جوابگو نیست دکتر کایروپراکتیک بلکه بدترمم کرده درصورتی که استخره خیلی احساس خوبی بهم میده البته باز میزنه اون درده تو باسن جای امپول دقیقا+مهره های پایین کمرم که موقع بلند شدن بیشتر مواقع باید کمرم رو صاف کنم بعد راه بروم درد پایین کمر دارم .من واقعیتش هدف و آرزوم آرایشگری لیکن الان عکس MRI+نوار عصب و عضله دارم چطور میتونم بدونم شرایط حال من برای درمان صددرصدی چطور خواهد بود .نمیخوام فردا وارد کاری آرایشگری بشوم و بعد بفهمم رو پام ایستادن باعث کمر درد و پا درد و باسن درد میشه و نتونم ادامه بدم و بین کار چندین ماه استراحت کنم ممنون میشم اگر نیازه عکس های موجود رو هم بفرستم بتونید تشخیص بدید برای درمان صد درصدی دیسک کمرم دقیقا باید چکار کنم
پاسخ:

یک فرد جوان که بعد از رفتن به باشگاه به طور ناگهانی دچار کمردرد می شود ، مدتی درمان می‌کند درد و خوب میشود دوباره درد کمر و پا به سراغ او می‌آید. معمولاً اولین تشخیص پارگی دیسک کمر است که بهترین درمان آن قاعدتاً جراحی است. تقریباً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار از عمل جراحی میکند تحت عمل جراحی ۲۰ قرار می گیرند از عمل خود راضی هستند و می توانند به کار قبلی خود برگرداند. ولی قبل از انجام جراحی ما روش های آسان تر را هم در مورد بیمار به کار می بریم که اگر با آن درد بیمار بهبود یافت دیگر جراحی نمی کنیم . در مورد بیمارانی که دنبال درمان صددرصدی هستند توصیه می‌کنیم که دنبال آن نگردند. زیرا هیچ درمانی در دنیا صد در صد نیست، نه‌تنها در پزشکی در همه امور صد در صد نیست مثلا ۰اتوموبیل هایی های که یک مکانیک تعمیر می کند ممکن است دوباره خراب شوند با این که در مکانیکی قطعه یدکی و نو بکار می‌برند . ولی در انسان قطعه نو و یدکی وجود ندارد. وارد شدن به کار آرایشگری هم منافاتی با دیسک کمر ندارد بیماران عمل می کنند و در صورتی که جز ۸۰% ای باشند که از عمل نتیجه خود میگیرند می توان به شغل قبلی خود ازجمله آرایشگری برگردند قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که باید مدت زمان طولانی ایستاده باشد لازم است در بین کار ، گهگاهی بنشیند . قاعدتاً ۸ ساعت ایستادن در فرد سالم نیز ممکن است ستون مهره‌ها را دچار فرسودگی کند. 

سوال:
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می‌گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می‌گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می‌گویم را می‌توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند . 

سوال:
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.