نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر
روش های بهبود و درمان دیسک کمر بدون جراحی و عمل دیسک کمر

 

نحوه استراحت برای دیسک کمر
شکل 1- استراحت برای درمان دیسک کمر در خانه

 

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

تصوری اشتباه هست که افراد مبتلا به دیسک کمر حتما برای بهبود باید عمل دیسک کمر را انجام دهند در صورتی که اینگونه نبوده و با استراحت می توانند به بهبود خود کمک شایانی کنند.در ادامه به روش هایی جهت کاهش درد دیسک کمر و همچنین نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر می پردازیم.به مطالعه درمان دیسک کمر بپردازید تا بتوانید به راحتی با این درد مزمن روبه رو شوید.

فلسفه استراحت این است که حرکات ستون فقرات را کم کرده تا فشار داخل دیسک را کم نمائیم،زیرا وقتی ما در حالت خوابیده یا دراز کش هستیم ، کمترین فشار در داخل دیسک بوجود می آید و حلقه ترک خورده دیسک فرصت ترمیم را پیدا می کند . 
بنابرین هرچه دیسک تازه تر باشد احتمال بهبود بیماربا استراحت بیشتر است و هر چه دیسک کهنه تر باشد احتمال بهبود دیسک کمر با استراحت کمتر است . 

چند روز استراحت برای بیمار مبتلا به دیسک کمر لازم است ؟

دیسک کمر به  دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود . دیسک حاد یعنی دیسکی که کمتر از یک ماه از علایم آن نگذشته در موارد حاد استراحت موثر است .

آیا استراحت مطلق برای پارگی دیسک کمر لازم است ؟

در ۴۸ ساعت اول استراحت مطلق توصیه می‌شود . یعنی حتی برای دستشویی بیمار از تخت خارج نشود و اگر امکان گرفتن لگن ندارد فقط برای دستشویی از تخت خارج شود و غذا را نیز در حال نیم نشسته بخورد . 

در چه وضعیتی بیمار باید استراحت نماید ؟

بیمار می تواند در حالت خوابیده به پهلو یا طاق باز بخوابد .

بهترین وضعیت خوابیدن برای بیمار مبتلا به دیسک کمر

طرز خوابیدن بیماران دیسک کمر؟

بهترین وضعیت خوابیده به پهلو ها و در حالت جنینی است یعنی پاها را بیمار در داخل شکم جمع کند. بهتر است  در زیر پایه های تخت در قسمتی که پا قرار دارد یک جسم به اندازه ۱۰ سانتی متر قرار دهیم تا تخت بیمار به طرف سر شیب پیدا کند . 

آیا در دیسک هایی که تازه پاره شده اند بیمار می تواند روی شکم بخوابد ؟ 

بله زیرا وقتی بیمار روی شکم بخوابد فشار مغزی نخاعی بیمار کم می‌شود و دیسک فرصت ترمیم پیدا می‌کند . 

خوابیدن روی شکم در دیسک پاره شده

آیا صلاح است بیمار دیسکی یک ماه استراحت نماید ؟

خیر زیرا اگر حلقه دیسکی ظرف دو تا ۷ روز جوش نخورد .با یک ماه استراحت هم جوش نمی خورد . استراحت های طولانی باقیمانده طب قدیم است که دارو و فیزیو تراپی در اختیار پزشکان نبود و استراحت را توصیه می کردند . مطالعات جدید نشان داده اند که استراحت های طولانی در بهبود بیماری دیسک اثرشان از استراحت ۲۴ ساعت بیشتر نیست .

حداکثر چند روز استراحت  لازم است ؟

حد اکثر ۴۸ ساعت 

آیا استراحت بدون دارو توصیه می‌شود ؟

خیر استراحت باید همراه با مصرف داروی ضد التهاب باشد تا گلبول های سفید و تورم اطراف دیسک کم شود تا حلقه دیسک فرصت ترمیم داشته باشد .

مقالات پربازدید