نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر
مقالات پربازدید
روش های بهبود و درمان دیسک کمر بدون جراحی و عمل دیسک کمر

 

نحوه استراحت برای دیسک کمر
شکل 1- استراحت برای درمان دیسک کمر در خانه

 

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

تصوری اشتباه هست که افراد مبتلا به دیسک کمر حتما برای بهبود باید عمل دیسک کمر را انجام دهند در صورتی که اینگونه نبوده و با استراحت می توانند به بهبود خود کمک شایانی کنند.در ادامه به روش هایی جهت کاهش درد دیسک کمر و همچنین نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر می پردازیم.به مطالعه درمان دیسک کمر بپردازید تا بتوانید به راحتی با این درد مزمن روبه رو شوید.

فلسفه استراحت این است که حرکات ستون فقرات را کم کرده تا فشار داخل دیسک را کم نمائیم،زیرا وقتی ما در حالت خوابیده یا دراز کش هستیم ، کمترین فشار در داخل دیسک بوجود می آید و حلقه ترک خورده دیسک فرصت ترمیم را پیدا می کند . 
بنابرین هرچه دیسک تازه تر باشد احتمال بهبود بیماربا استراحت بیشتر است و هر چه دیسک کهنه تر باشد احتمال بهبود دیسک کمر با استراحت کمتر است . 

چند روز استراحت برای بیمار مبتلا به دیسک کمر لازم است ؟

دیسک کمر به  دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود . دیسک حاد یعنی دیسکی که کمتر از یک ماه از علایم آن نگذشته در موارد حاد استراحت موثر است .

آیا استراحت مطلق برای پارگی دیسک کمر لازم است ؟

در ۴۸ ساعت اول استراحت مطلق توصیه می‌شود . یعنی حتی برای دستشویی بیمار از تخت خارج نشود و اگر امکان گرفتن لگن ندارد فقط برای دستشویی از تخت خارج شود و غذا را نیز در حال نیم نشسته بخورد . 

در چه وضعیتی بیمار باید استراحت نماید ؟

بیمار می تواند در حالت خوابیده به پهلو یا طاق باز بخوابد .

بهترین وضعیت خوابیدن برای بیمار مبتلا به دیسک کمر

طرز خوابیدن بیماران دیسک کمر؟

بهترین وضعیت خوابیده به پهلو ها و در حالت جنینی است یعنی پاها را بیمار در داخل شکم جمع کند. بهتر است  در زیر پایه های تخت در قسمتی که پا قرار دارد یک جسم به اندازه ۱۰ سانتی متر قرار دهیم تا تخت بیمار به طرف سر شیب پیدا کند . 

آیا در دیسک هایی که تازه پاره شده اند بیمار می تواند روی شکم بخوابد ؟ 

بله زیرا وقتی بیمار روی شکم بخوابد فشار مغزی نخاعی بیمار کم می‌شود و دیسک فرصت ترمیم پیدا می‌کند . 

خوابیدن روی شکم در دیسک پاره شده

آیا صلاح است بیمار دیسکی یک ماه استراحت نماید ؟

خیر زیرا اگر حلقه دیسکی ظرف دو تا ۷ روز جوش نخورد .با یک ماه استراحت هم جوش نمی خورد . استراحت های طولانی باقیمانده طب قدیم است که دارو و فیزیو تراپی در اختیار پزشکان نبود و استراحت را توصیه می کردند . مطالعات جدید نشان داده اند که استراحت های طولانی در بهبود بیماری دیسک اثرشان از استراحت ۲۴ ساعت بیشتر نیست .

حداکثر چند روز استراحت  لازم است ؟

حد اکثر ۴۸ ساعت 

آیا استراحت بدون دارو توصیه می‌شود ؟

خیر استراحت باید همراه با مصرف داروی ضد التهاب باشد تا گلبول های سفید و تورم اطراف دیسک کم شود تا حلقه دیسک فرصت ترمیم داشته باشد .

درمان خانگی دیسک

روش های مراقبت و درمان برای 72 ساعت اول پس از شروع درد مفید است. اگر درد پس از 72 ساعت درمان خانگی بهبود نیابد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. فعالیت های بدنی طبیعی خود را برای چند روز متوقف کنید وکیسه یخ را به کمر خود بگذارید. پزشکان به طور کلی توصیه می کنند از یخ برای اولین 48 تا 72 ساعت استفاده کنند، سپس به حرارت تغییر دهید. عده ای نیز پس از یخ درمانی گرما را توصیه می کنند. به این معنی که بیمار ۲۰ دقیقه از سرما و یخ و۲۰ دقیقه از گرما در کمر خود استفاده می کند. بیمار می تواند از داروهای ضد درد از قبیل ایبوپروفن یا استامینوفن (Tylenol) استفاده نماید. گاهی اوقات دراز کشیدن بر روی پشت که در اصطلاح عمومی وضعیت طاق باز نامیده می شود باعث ناراحتی بیشتر ودرد می شود. اگر چنین است، سعی کنید در وضعیت جنین به خوابیدن یعنی به پهلو بخوابید و زانوهای خود را بغل کنید و یک بالش بین زانو های خود بگذارید.اگر مایل هستید که به صورت طاق باز بخوابید یک بالش در زیر پای خود قرار دهید. حمام گرم یا ماساژ اغلب می تواند اسپاسم عضلات کمر شما را کمتر کند. 
 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن