درمان سیاتیک
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
در این مقاله به روش های درمان درد سیاتیک و دارو های مصرفی سیاتیک می پردازیم

 

بهترین روش درمانی برای سیاتیک چیست؟

داروهای مورد استفاده در درمان سیاتیک شامل تسکین دهنده درد ، شل کننده های عضلانی ، ضد التهابات و داروهای ضد افسردگی است.داروهای ضد افسردگی در واقع می توانند با کاهش درک درد در مغز در این تنظیم کمک کنند.داروهای دیگری که مفید هستند شامل گاباپنتین (نورونتین) و دولوکستین (Cymbalta) هستند. 

سیاتیک یک وضعیت دردناکی است که شامل کشیدگی یا آسیب به عصب سیاتیک می گردد ، که از ستون فقرات شما شروع می شود و از پشت پای شما عبور می کند. گزینه های مختلفی برای درمان سیاتیک وجود دارد ، بسته به این که دردی را که تجربه می کنید حاد باشد یا مزمن و علت اصلی آن درد سیاتیک باشد. در این مقاله یاد بگیریم که چگونه با این گزینه های درمانی ، درد ناشی از سیاتیک و طیف وسیعی از بهترین روش های درمانی سیاتیک را با موفقیت مدیریت کنیم.

استراحت برای درمان سیاتیک
استراحت برای درمان سیاتیک

1- استراحت : این مرحله ، مهمترین مرحله در بهبود هر بیماری یا جراحتی است ، بنابراین مطمئن شوید که بدن شما به مقدار کافی استراحت می کند. در صورت لزوم ، در محل کار یا خانه برای خوابیدن وقت بگذارید و اجازه دهید کمر شما خوب شود.

یخ درمانی برای درمان سیاتیک
یخ درمانی برای درمان درد سیاتیک

2- یخ را به منطقه آسیب دیده بمالید : این امر باعث کاهش تورم و تنش می شود در حالی که از ناراحتی ناشی از درد سیاتیک کمی رهایی پیدا می کنید. کیسه های یخ را می توان برای مدت زمان ده تا بیست دقیقه در منطقه نگه داشت تا نتایج بهینه حاصل شود. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید. کیسه های یخ را با کمپرس گرم استفاده کنید  تا رگ های خونی را منقبض کرده و درد را تسکین دهید.

درمان درد سیاتیک با دارو
درمان درد سیاتیک با دارو

3- برای کاهش تورم دارو مصرف کنید : دارو نه تنها التهاب را کاهش می دهد بلکه به کاهش درد نیز کمک می کند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را می توان بدون نسخه خریداری کرد و برای درد ناشی از سیاتیک جزئی موثر است. برای کاهش اسپاسم و درد عضلات می توان از شل کننده های عضلانی استفاده کرد.

درمان درد سیاتیک با کشش
درمان درد سیاتیک با کشش

4-عضلات آسیب دیده را بکشید : ورزش های کم تحرک و کشش می تواند به بهبود عضله و تقویت آن در برابر آسیب بیشتر ، کمک کند. عضله piriformis را بکشید. این عضله در عمق باسن شما در زیر گلوتئوس ماکسیموس قرار دارد و به موازات عصب سیاتیک حرکت می کند و اغلب برای از بین بردن تنش روی عصب.

چه مدت طول می کشد درد سیاتیک بهبودی پیدا کند؟ 

سیاتیک می تواند حاد یا مزمن باشد. درد سیاتیک حاد ممکن است بین یک تا دو هفته طول بکشد و معمولاً طی چند هفته برطرف شود. گاهی پس از فروکش کردن درد ممکن است تا مدتی احساس بی حسی در پاها کنید. شما همچنین ممکن است سالانه تعداد چندین بار دچار عود سیاتیک شوید.

آیا راه رفتن و پیاده روی برای درد عصب سیاتیک مناسب است؟

پیاده روی یک روش موثر برای کاهش درد سیاتیک است. زیرا پیاده روی منظم باعث آزاد شدن اندورفین های ضد درد می شود و التهاب را کاهش می دهد. از طرف دیگر ، وضعیت نامناسب پیاده روی ممکن است علائم سیاتیک شما را تشدید کند. 

پزشکان چگونه سیاتیک را درمان می کنند؟

بهترین راه درمان سیاتیک امروزه تزریق ستون فقرات است : تزریق کورتیکواستروئید ، یک داروی ضد التهابی به قسمت تحتانی کمر ممکن است به کاهش درد و تورم در اطراف ریشه های عصبی مبتلا کمک کند. تزریق ها درد کوتاه مدت (به طور معمول تا سه ماه) بهبودی ایجاد می کنند. تزریق داخل ستون فقرات تحت بی حسی موضعی انجام می شود و یک درمان سرپایی است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد و بیمار پس از چند ساعت تحت نظر قرار گرفتن از بیمارستان مرخص می شود. 

چگونه باید با سیاتیک دراز بکشیم یا بخوابیم ؟ 
خوابیدن به پشت یا حالت جنینی بهترین حالت برای بیماران سیاتیک است. از آنجا که درد این بیماران ناشی از عصب سیاتیک تحریک شده است ، باید طوری بخوابیم که فشار داخل کانال نخاعی به کمترین مقدار برسد. در واقع کمترین فشار به عصب سیاتیک وارد شود. خوابیدن به پهلو ها و جمع کردن زانوها در داخل بدن که در اصطلاح عمومی حالت جنینی نامیده می شود بهترین حالت برای خوابیدن بیماران مبتلا به سیاتیک است. همچنین بیماران مبتلا به سیاتیک می توانند به صورت طاق باز خوابیده به پشت بخوابند.

چه چیزی باعث ایجاد سیاتیک می شود؟

سیاتیک هنگامی رخ می دهد که عصب سیاتیک ، معمولاً به علت پارگی دیسک که در اصطلاح عربی فتق دیسک بین مهره ای ناميده می شود، تحت فشار قرار بگیرد علاوه بر پارگی دیسک، رشد بیش از حد استخوانها که تنگی کانال نخاعی نامیده می‌شود و در موارد نادر تر تومورها می‌توانند باعث فشرده شدن عصب سیاتیک بشوند.

آیا سیاتیک خود بخود خوب می شود ؟

در بیشتر موارد ، سیاتیک خود بخود خوب می شود. در اکثر موارد ، جراحی لازم نیست. حدود نیمی از افراد طی 6 هفته بهبود می یابند.

چه چیزی می تواند سیاتیک را بدتر کند؟

اگر اضافه وزن دارید و یا ورزش کافی ندارید ، عود و تکرار درد سیاتیک بسیار شایع است. وزن اضافی فشار زیادی روی لگن و کمر وارد می کند. عدم ورزش و فعالیت بدنی همچنین باعث طولانی تر شدن درد سیاتیک در طولانی مدت می شود.

آیا عصب سیاتیک در سمت راست یا چپ است؟

پنج ریشه عصبی گرد هم می آیند تا یک عصب سیاتیک راست و چپ تشکیل دهند. در هر طرف بدن ، یک عصب سیاتیک از باسن ، باسن و پایین یک پا عبور می کند و دقیقاً زیر زانو پایان می یابد. بنابراین عصب سیاتیک می تواند در طرف راست یا چپ یا هر دو طرف تحت فشار قرار گیرد.

در صورت داشتن سیاتیک باید از چه چیزی جلوگیری کنم؟

چربی های اشباع شده باعث افزایش التهاب می شوند ، بنابراین از غذاهای سرخ شده ، لبنیات پرچرب ، گوشت قرمز چرب و هر نوع غذای فرآوری شده خودداری کنید. این بدان معنی نیست که همه چربی ها بد هستند - در واقع ، شما به رژیم های غذایی خود به چربی های سالم نیاز دارید.

امروزه روش های مختلف برای  درد عصب سیاتیک وجود دارد که این روش ها شامل موارد زیر هستند:

1- مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs): 

مصرف این داروها باعث  کاهش تورم و التهاب و تسکین درد بیمار مبتلا به سیاتیک می شود .

انواع گوناگون داروهای ضد التهاب
شکل 1 - انواع داروهای ضد التهاب

2- مصرف داروهای شل کننده های عضلانی

از داروهای شل  کننده عضلات در درمان درد سیاتیک به منظور کاهش اسپاسم استفاده می شود.

متوکاربامول شل کننده عضلات
شکل 2 - متوکاربامول شل کننده عضلات

3- مصرف داروهای ضد افسردگی:

یکی از روش های درمان درد سیاتیک مصرف داروهای ضد افسردگی مانند: آمی تریپتیلین نیز با کاهش انتقال پیام های درد در ب مغز موثر است. این داروها همچنین می تواند باعث افزایش مسکن درد طبیعی  به نام  اندورفین در بدن انسان شوند .

در صورت داشتن سیاتیک از تمریناتی باید اجتناب کنیم ؟ 
 

  • کشش شدید همسترینگ: این کار روی عضلات همسترینگ فشار ایجاد می کند ، که می تواند بر روی اعصاب سیاتیک بطور غیرمستقیم تأثیر بگذارد ، و باعث بدتر شدن درد سیاتیک بشود.
  • خم شدن به جلو
  • نشستن و برخاستن زیاد روی صندلی
  • کشش شکم
  • اسوکوات (چمباتمه ) کامل بدن 
  • بالابردن وزنه های سنگین
  • Dead lift

آیا نشستن برای سیاتیک بد است؟

نشستن برای مدت طولانی برای ستون فقرات یا درد سیاتیک شما مناسب نیست. در صورت امکان ، هر 20 دقیقه یک بار بایستید و چند دور در فضای کاری خود قدم بزنید. با انتخاب صندلی ارگونومیک با طراحی مناسب ، نشستن را تحمل پذیرتر کنید.

چرا سیاتیک خیلی دردناک است؟

عصب سیاتیک بسیار حساس است و هر گونه فشار روی این باعث درد شدید می‌شود. از طرفی فشار داخل دیسک بسیار بالاست بنابراین باعث آزرده شدن عصب سیاتیک و درد شدید میشود.

اگر عصب سیاتیک شما درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر عصب سیاتیک آسیب دیده باشد ، می تواند منجر به بی حسی ، سوزن شدن و در موارد شدیدتر ضعف در زانو یا پاها شود. هرچه مدت طولانی تر درمان نشود ، از بین رفتن بی حسی و ضعف طولانی تر می شود و ممکن است دائمی شوند.

چه کرمی برای درد عصب سیاتیک مفید است؟

هنگامی که از داروهای موضعی استفاده می کنید ، کرم / ژل موضعی یا چسب لیدوکائین را روی لگن خود بگذارید ( جایی که ریشه های عصب سیاتیک شما واقع شده است). 

ماساژ درمانی سیاتیک

برای درد سیاتیک ، ماساژ از دو طریق می تواند کمک کند. فواید اصلی ماساژ آرامش بخشیدن به ماهیچه ها است. وقتی عضلات شما تنش دارند ، می توانند فشار بیشتری به اعصاب شما از جمله عصب سیاتیک شما وارد کنند. ماساژ دادن به این عضلات ممکن است به کاهش فشار روی عصب سیاتیک شما کمک کند.

آیا گرما به سیاتیک کمک می کند؟

گرمای متناوب و یخ درمانی می تواند تسکین فوری دردهای عصب سیاتیک را فراهم کند. یخ می تواند به کاهش التهاب کمک کند ، در حالی که گرما جریان خون را به منطقه دردناک (که باعث بهبودی می شود) زیاد می کند. گرما و یخ همچنین ممکن است به کاهش اسپاسم دردناک عضلانی که اغلب همراه سیاتیک است کمک کند.

چگونه می دانید این عصب سیاتیک شما است؟

هنگامی که این اتفاق می افتد ، می تواند مشکلات زیادی را از سر راه عصب ایجاد کند. بارزترین علائم سیاتیک ، دردی است که از ناحیه باسن شما به پشت ران یا ساق پاهای شما کشیده می شود. این بیماری می تواند از درد خفیف تا درد بسیار شدید باشد. همچنین می توانید در پاها احساس بی حسی ، سوزن سوزن شدن و ضعف کنید.

آیا در سیاتیک می تواند بدتر شود ؟

موقعیت ها و حرکات خاص می توانند درد را بدتر کنند. هنگامی که عصب سیاتیک به دلیل فتق دیسک تحریک یا ملتهب می شود ، هنگام نشستن راه رفتن و ایستادن ، درد معمولاً بدتر می شود.

کدام پا تحت تأثیر سیاتیک است؟

معمولاً سیاتیک در هر زمان فقط یک پا را تحت تأثیر قرار داده و علائم آن از قسمت تحتانی کمر یا باسن تا ران و پایین پا تابیده می شود. سیاتیک ممکن است باعث ایجاد درد در قسمت جلویی ، پشت و یا طرفین ران و پا شود.

چه میوه ها و غذاهایی برای سیاتیک خوب است؟ 

غذاهای سرشار از منیزیم شامل اسفناج ، شکلات تیره ، دانه کدو تنبل خشک ، لوبیای سیاه ، آووکادو ، انجیر خشک ، ماست ، موز ، لبنیات ، زردآلو ، ماهی و برنج قهوه ای است. مصرف بیشتر این غذاها می تواند به شما در تسکین درد سیاتیک کمک کند. 

چه مکملی برای سیاتیک مفید است؟

تصور می شود منیزیم اعصاب تحریک شده را تسکین می دهد و بسیاری از ما دچار نقص منیزیم هستیم. برای تسکین درد ، یک مکمل منیزیم و کلسیم خوب امتحان کنید. با این حال ، اگر شما در حال استفاده از دارو هستید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

آیا نوشیدن آب می تواند به سیاتیک کمک کند؟

نوشیدن آب با از بین بردن سموم و انتقال مواد مغذی به منطقه به سالم ماندن کمر شما کمک می کند. اما آیا روزانه به اندازه کافی آب می گیرید؟ آب به شما کمک می کند تا دیسک های ستون فقرات شما هیدراته شود.

آیا دوش گرم برای سیاتیک مناسب است؟

بیماران اغلب می گویند که در کاهش درد ناشی از سیاتیک یک پد گرم یا کیف آبگرم یا دوش داغ موثر است .

چگونه می توان سیاتیک را به طور دائم برطرف کرد؟

فیزیوتراپی ، تمرین و حرکات کششی همه در کمک به پارگی دیسک در ناحیه کمر شما میکند و باعث بهبودی و متوقف کردن فشار بر روی عصب سیاتیک میشوند . همچنین می توانید از داروهایی مانند ایبوپروفن استفاده کنید تا درد و تورم در کمر شما کاهش یابد. در صورتی که بیمار به درمان های فوق پاسخ ندهد، می توان از تزریق های داخل ستون فقرات و یا جراحی باز استفاده کرد و به طور کلی جراحی باز بهترین و ثابت ترین روش درمان سیاتیک بطور دائم است. عمل جراحی در چهار درصد موارد عود دارد.

چگونه توپ تنیس به سیاتیک کمک می کند؟

استفاده از تاکتیک توپ تنیس می تواند به تسکین عضلات و تسکین عضلات دردناک کمک کند. هنگام درد سیاتیک ، توپ تنیس روی عضله piriformis شما که بسیار نزدیک به عصب سیاتیک شما قرار دارد اسپاسم آنرا کم میکند .

آیا نشستن برای سیاتیک بد است؟

نشستن برای مدت طولانی برای ستون فقرات یا درد سیاتیک شما مناسب نیست. در صورت امکان ، هر 20 دقیقه یک بار بایستید و چند دور در فضای کاری خود قدم بزنید. با انتخاب یک صندلی ارگونومیک با طراحی مناسب ، نشستن را تحمل پذیرتر کنید.

آیا ماساژ برای سیاتیک مناسب است؟

در درد سیاتیک ، ماساژ از دو طریق می تواند کمک کند. فواید اصلی ماساژ آرامش بخش ماهیچه ها است. وقتی عضلات شما اسپاسم دارند ، می توانند فشار بیشتری به اعصاب شما از جمله عصب سیاتیک شما وارد کنند. ماساژ دادن به این عضلات با کاهش اسپاسم و شل کردن عضله ممکن است به کاهش فشار روی عصب سیاتیک شما کمک کند. 

آیا ویتامین b12 برای سیاتیک مناسب است؟

کمبود B12 به احتمال زیاد می تواند دلیل درد عصب سیاتیک شما باشد. خوردن غذاهای سرشار از ویتامین B12 (مانند بوقلمون ، ماهی قزل آلا و تخم مرغ و غیره) ، مکمل ویتامین B12 و تزریق ویتامین B12 می تواند به پایان دادن به سیاتیک حاد یا مزمن کمک کند.

آیا زردچوبه به سیاتیک کمک می کند؟

زردچوبه دارای اثرات ضد التهابی گسترده ای است و می تواند به تسکین دردهای مزمن کمک کند. غذاهای زردچوبه را در رژیم غذایی روزانه خود با غذاهای کاری مرغ قرار دهید یا از مکمل های زردچوبه خالص به شکل قرص استفاده کنید تا کمردرد ناشی از التهاب را کاهش دهد

چگونه می فهمید که درد عصب سیاتیک دارید یا نه ؟

بارزترین علائم سیاتیک ، دردی است که از ناحیه تحتانی شما به داخل لگن یا باسن و سپی به پشت ران و سپس به پشت ساق کشیده می شود. این بیماری می تواند از درد خفیف تا درد شدید و خیلی شدید باشد. همچنین ممکن است در پا ها احساس بی حسی ، سوزن سوزن شدن و ضعف کنید. 

چه مکمل هایی به سیاتیک کمک می کند؟

ویتامین E ، روی و سلنیم به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند. ویتامین های گروه B به بهبود سلامت اعصاب و کاهش سیاتیک کمک می کند. در صورت عدم مصرف زردچوبه به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود ، می توانید مکمل های کورکومین (زردچوبه) نیز مصرف کنید.

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( غلام حسین صادقی چیگانی )
بعداز ۲ماه استراحت مطلق وبهترشدن روحیه ولی کماکان درد باسن و ساق پا وجود دارد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اول اینکه استراحت مطلق دیگر در طب جدید توصیه نمی شود . بر عکس بیمار تشویق به حرکت می شود فقط توصیه می شود از خم شدن ناگهانی و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید و قاعدتاً اگر بعد از یک تا دو ماه درد بیمار با درمان های طبی بهتر نشود عمل جراحی برای بیمار بهترین است.

سوال: ( عباس کاظمی )
پدرمن چن ماهی هس پاش درد میکرد اوایل پیگیری نکرد سپس رف دکتر گف رگ سیاتیکه الان هم راه میرود پاشه سنگین برمیداره خوا هسا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، رگ سیاتیک که وجود ندارد. در واقع عصب سیاتیک وجود دارد. دردی هم که از کمر انسان به داخل باسن پشت ران پشت ساق پا انتشار پیدا کند درد سیاتیکی نامیده می‌شود. با توجه به شرح حالی که داده اید پدر شما باید معاینه شود .برای ایشان ام‌آر‌آی درخواست شود و بر حسب یافته‌های ام‌آر‌آی درمان شود. که قاعدتاً در جلسات اول و دوم از درمان‌های ساده مانند دارو و فیزیوتراپی استفاده می شود و در صورتی که بیمار بهبود نیابد از درمان‌های مشکل تر استفاده خواهد شد. از اینکه فرمودید" پاشنه سنگین بر می‌دارد " چیست؟ در صورتی که بیمار نمی تواند بر روی پنجه پاها یا پاشنه پا راه برود دچار ضعف عضلانی شده است و لازم است که زودتر به پزشک مراجعه کند.

سوال: ( فواد کای )
سلام خسته نباشید آقای دکتر ۲۸ سال سن دارم درد کمر دارم که الان زده به پای چپم از باسن تا مچ پای چپم درگیره سیتی اسکن دادم گفتن قوس طبیعی کمرت صاف شده ام آر آی دادم گفتن پارگی دیسکه میخواستم نظر شمارو بدونم که آیا مشکل حاد هستش؟ احتیاج به عمل داره؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دردی که به مچ پای انسان تیر می کشد درد سیاتیکی نامیده می شود. هرگونه درد کمر یا درد سیاتیک باید ظرف یک ماه با درمان های غیر جراحی خوب شود و در صورتی که بیش از یک ماه به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد نیاز به جراحی خواهد داشت.

سوال: ( مهسا مولانی )
با سلام.من 30 سال سن دارم و همیشه فعالیت زیاد دارم و همچنین یه بچه کوچک.وقتی زیاد کار میکنم،انگار رگی تو باسنم به شدت میگیره و دیگه نمیتونم تکون بخورم و تا حدی ران رو درگیر میکنه اما بیشتر تو باسنه،دکتر گفت التهاب دیسک داری اما به دلیل شیردهی نمیتونیم درمان شروع کنیم‌.بیشتر هم طرف چپ رو درگیر میکنه اما گاهی با فعالیت زیاد دو طرف باسنم درگیر میشه.سوال داشتم آیا این درد سیاتیکی هستش یا نه؟در ضمن میتونم از مسکن استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
درد سیاتیک دردی است که از کمر شروع و به باسن و سپس به پشت ران و پشت ساق پاها انتشار پیدا می‌کند‌. بنابراین دردی هم که به باسن یک طرفه یا دو طرف تیر می‌کشد قاعدتاً سیاتیک و معمولا به علت بیماری دیسک کمر باشد. در دوران شیردهی معمولاً داروهای ضدالتهاب تجویز نمی کنیم . اما کم خطر ترین داروی ضد التهاب استامینوفن است. زیرا بچه ها هم وقتی مریض می شوند از استامینوفن استفاده می کنند. البته آن هم باید با تجویز پزشک مصرف شود ، و علاوه بر آن در دوران شیر دهی سعی می‌کنیم بیماران را درمان های فیزیوتراپی خوب کنیم. 
 

سوال: ( )
با عرض سلام ۷روزی هست که دچار این بیماری شده ام شب اول درددرناحیه لگن و صبح پای راست هم دچاردردشدبعداز۵روزبه دکترمراجعه کردم وبعدازگرفتن ام آرای متوجه شدیم که یک دیسک بیرون زده ویکی هم حالت زخم شده گی دارد ولی پاره نشده آیا با استراحت خوب میشودیانیازبه عمل دارد آیا عمل لیزرخوب است نظرتان درموردمکمل غذایی چیست ممنون
پاسخ:

بیماری که دچار درد کمر و درد در اندام های تحتانی در مسیر عصب سیاتیک می‌شود باید ظرف یک ماه خوب شود . درمان این گونه بیماران چهار مرحله شامل :دارو ، فیزیوتراپی و تزریق های داخل کانال نخاعی و عمل جراحی میباشد . قاعدتا اول با درمان های ساده شروع می‌کنیم. استراحت در طب جدید معمولاً توصیه نمی شود . عمل لیزری عمل خوبی است . البته باید بیمار مناسب این عمل توسط پزشک انتخاب شود . مکمل غذایی هم معمولاً در درمان دیسک کم بکار میرود .‌اما امروزه داروهایی مانند "پیاسکلیدین" که ترکیبات آووکادو است و یا قرص های زردچوبه در درمان بیماریهای دیسک به عنوان کمک به درمان توصیه می شود.

سوال: ( جلیل نیسی )
سلام دکتر انتهای کمرم به باسن سمت راست وران پا تا پشت ساق احساس گرفتگی ودرد دارم وپیاده روی طولانی نمیتونم انجام بدم خسته میشم ام آرآی هم گرفتم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به باسن و ران پشت ساق پا انتشار پیدا می‌کند، درد سیاتیکی نامیده می شود و معمولاً به علت بیماری و پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی و در بعضی از افراد به علت لیز خوردگی مهره ها این نوع درد بوجود می آید. ام آر آی معمولاً علت آن را نشان می‌دهد. معمولاً با دارو و تزریق های داخل کانال نخاعی درمان می شود. در کسانی که به درمانهای غیر جراحی پاسخ نمی‌دهند درمان جراحی بهترین است.

سوال: ( سمیه اداوی )
مادرم سه روز هست که در قسمت پشت و باسن دردهای شدیدی داره که به قسمت پشت ران تا زانو میزنه و الان چکار کنم براش با این اوضاع کرونا هم نمیتونیم بریم بیرون، لطفا راهنمایی کنید که چکار کنیم دردش از بین بره ممنون از شما
پاسخ:

سلام می‌توانید از مطب جهت مشاوره آنلاین وقت بگیرید

سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( محمدبرقی )
من‌درباسن‌ودرپشت‌ران‌احساس‌دردشدیدمیکنم‌که‌هنگام‌راه‌رفتن‌ونشستن‌به‌خطی‌شدید‌میشوددیگرقادر‌به‌ادامه‌نیستم.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 دردی که در باسن و پشت ران حس می شود درد سیاتیک نامیده می‌شود و شایع‌ترین علت آن پارگی دیسک کمر و یا تنگی کانال نخاعی می باشد. اینگونه بیماران باید ویزیت شده و سپس برای آنها ام آر آی و نوار عصب درخواست شود و برنامه درمانی برای آنها نوشته شود.

سوال: ( سیدهادی حسینی )
باسلام خدمت اقای دکتر اینجانب به علت درد عصب سیاتیک ام ار ای کردم که گفته شده شروع دیسکوورتبرال ودورالاکتازیدر مهره های لومبر دیسک دهیدوریشن ودیسک بالجینگ در فضای بین مهره l3-4-5,s1مشاهده شده سایر دیسکها سیگنال طبیعی دارن وهرنی دیسکال دیده نشده است کونوس مدولاریس در موقعیت عادی است وشکل وسیگنال ان طبیعی است باتوجه که مدتی است درد در ناحیه باسن تا ساق پا دارم دکتر تجویز قرص لاریکا وناپرکسن کردن اما هنور باتوجه به ویروس کرونا فیز یوتراپی نرفتم لطفا برای درمان بیماریم راهنمایی فرمایید متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی از قبیل شما معمولاً تحت درمان فیزیوتراپی قرار می گیرند و در صورتی که با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکنند می‌توانند از تزریق های داخل ستون فقرات بهره‌مند شوند. فعلاً با شرایط کرونا فیزیوتراپی ها تعطیل هستند باید صبر کنید تا بازگشایی آنها اعلام شود .

سوال: ( فریفته محجوب مقدس )
سلام من مدتی هست پارگی دیسک 4،5 رو دارم و با دارو بهتر شدم منتها دوباره با بی احتیاطی دردم شروع شده و زده به پام جوری که اصلا نمیتونم بخوابم ویا نمیتونم پامو دراز کنم وبه زور دولا دولا راه میرم و فقط میتونم مدت کمی بشینم. بیشتر از همه الذن این رگی که پشت پای راستم گرفته داره اذیتم میکنه. چیکار کنم!؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به پشت پای انسان می کشد معمولاً درد سیاتیکی نامیده می‌شود. که شایع‌ترین علت آن پارگی دیسک کمر است .باید ویزیت شوید و ام آر آی و تستهای تشخیصی دیگر برای شما انجام و درمان شروع شود.

سوال: ( علی خانی )
چکار کنیم نام وقع بلند شدن از خواب درد شدید سیاتیک کم شود
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که درد شدید سیاتیک هنگام صبح دارد باید مورد ام‌آر‌آی قرار گیرد و مدتی دارو مصرف کند تا بهبود یابد. اکنون که در منزل هستید می توانید استراحت کنید و به یک پزشک یا درمانگاه در اطراف محل اقامت خود مراجعه کنید تا برای شما دارو و کمربند داده شود یا در صورت تمایل می توانید به مطب اینجانب مراجعه کنید تا مورد معاینه و درمان قرار گیرید. 

سوال: ( شکوفه کلاهی )
عرض ادب و احترام خدمت جناب آقای دکتر . خانمی ۳۹ ساله هستم . از ۳ هفته قبل دچار کمردرد شدید شدم . کارم طوری هست که دو طول روز مدت زمان طولانی روی صندلی نشستم . موقع نشستن روی صندلی درد ندارم ولی وقتی چند دقیقه وایسم بعد میشینم روی صندلی چند دقیقه اول اذیت میشم و درد دارم . موقع نشستن روی زمین خیلی خیلی اذیت میشم . این چند روز اخیر اصلا نمیتونم صاف روی زمین بشینم . موقع بلند شدن بعضا به سختی بلند میشم و اولش باید یه کم کاملا خم بشم و راه برم تا بتونم صاف شم . موقع ایستادن خیلی خیلی درد دارم . فقط یکی دو دقیقه میتونم صاف بایستم .چند دفعه موقع ایستادن دردش کل کمرم رو گرفت حتی تا شونه هام رسید . پای سمت چپم زیر گودی زانو هر از گاهی درد میگیره که امروز چند ساعت هست دائم درد داره .موقع نماز به خاطر درد پا مجبورم پامو کج نگه دارم . حتی موقع خواب به پشت میخوابم درد دارم . الان که دراز کشیدم بیشتر درد در قسمت گودی کمرم و زیر زانوی چپم هست . الان تیر میکشه گودی کمرم . البته الان درد در قسمت سمت چپ گودی کمرم احساس میکنم بیشتر هست . نمیدونم از علائم دیسک هست یا سیاتیک یا سرطان . البته قبلا برخی مواقع کمر درد داشتم ولی شدتش خیلی کمتر از این بود و برطرف شد . ولی الان از ۳ هفته پیش که شروع شده دائم دارم و هر روز داره بدتر میشه و متاسفانه به خاطر کرونا نمیتونم برم دکتر . البته توی خانواده سابقه بیماری خاص داریم . خواهرم سرطان سینه داشته البته خوش خیم . پدرم و دختر عموم تومور مغزی داشتن . لطفا راهنمایی کنید . ممنون میشم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائم بیماری شما بیشتر مربوط به دیسک کمر می باشد و اگر درد ساق پا انتشار پیدا کند سیاتیک نامیده می شود. سرطان معمولاً این گونه دردها را نمی دهد . قاعدتاً کسانی که در خانواده سابقه سرطان دارند می‌ترسند ولی معمولاً در بررسی ها سرطان دیده نمی شود. بنابراین باید ویزیت و تست های تشخیصی برای شما انجام شود.

سوال: ( حیدرپور )
سلام اصافه وزن زیادی دارم، دو سه سال است شدید دچار درد سیاتیک شدم حالا می فهمم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی توانم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال عمل بای پاس هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!
پاسخ:

سلام
بدون معاینه و دیدن ام آر آی و تست های تشخیص نمی توان اظهار نظر کرد.

سوال: ( ابوطالب پورصدیق )
با سلام و خدا قوت ، درد سیاتیک دارم ، با بلند کردن کپسول گاز اولین حسم درد عضله ی پشت ساق پا بود ، اگه لطف کنید جهت درمان حرکتی بنده رو راهنمایی فرمائید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با ید تشریف بیاورید تا معاینه و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و سپس بر مبنای آن درمان شوید. 

سوال: ( مریم )
با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب از دیروز به علت دردی مشابه با علایم سیاتیک شدید که در سالهای گذشته نیز چندین بار به دلیل تحرک کم به آن دچار شده بود بسیار احساس ناراحتی می کنند (الان نیز به دلیل کرونا دو ماه است که از منزل خارج نشده اند) و به دلیل مشکل کرونا امکان مراجعه به مطب ندارند. برای تسکین درد ایشان چه دارویی مناسبتر می باشد. لازم به ذکر است ایشان در سال 95 جراحی قلب باز شده اند و اکنون داروهای متفورمین، زیمپت، اترواستاتین، اکارموکس، لوزارتان و آسپرین نیز بصورت روزانه مصرف می کنند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دادن دارو بدون ویزیت بیمار ممنوع است. ایشان می توانند وقت آنلاین بگیرند تا ویزیت شوند یا می‌توانند به یکی از پزشکان محله خود مراجعه و نسخه دارویی بگیرد.

سوال: ( جوادبناپور )
سلام آقای دکتر خسته نباشین من شغلم نانوا است هر سال یک بار کمرم درد میکنه و میرم دکتر آمپول میزنه تو کمرم آیا سیاتیک است یا دیسک ممنون
پاسخ:

سلام
سوال شما یک سوال کلی است. درد سیاتیک دردی است که به اندام های تحتانی انسان گسترش پیدا میکند . مثلاً به باسن پشت ران و یا ساق پا انتشار پیدا میکند و یکی از علل شایع آن پارگی دیسک کمر میباشد. برای بیمارانی که معمولاً در سال یک بار یا دوبار کمر درد میگیرند و بعد خوب می شوند چندین تشخیص مطرح می شود که یکی از آنها بیماری دیسک کمر است.

سوال: ( رضا مروتی )
با سلام و عرض ادب من حدود ۲.۳ماه هست که دچار کمردرد شده ام که از کمر به باسن وپایچپم میزند و تا انگشتان پا میرود وبعد کلا پای چپم بی حس میشود پس از مراجعه به دکتر و گرفتن عکس ام آر آی پزشکم گفتن که دچار پارگی دیسک شده ام وگفتن که دیسک کمرم متلاشی شده و ابتدا گفتن که فیزیوتراپی بروم ولی بعد از صحبتی که داشتیم گفتن که اول و آخر بالاخره باید عمل جراحی انجام بدهید.من الان هیچ دردی در کمرم ندارم وفقط در مواقعی که به مدت حدودا۱۵ دقیقه ایستاده‌ام به اینصورت میشود خواهش میکنم شما هم نظرتان را بفرمائید برایم مهم است با تشکر
پاسخ:

سلام شما درد سیاتیک دارید یعنی دردی که از کمر به اندام تحتانی انتشار پیدا می کند . استدلال اینکه اول آخرش باید جراحی بشود استدلال صحیحی نیست .بیمار باید اول درمانهای غیر جراحی را انجام دهد .در صورتی که نتیجه مطلوب بگیرد و در معاینات مشکل خاصی نداشته باشد نیاز به جراحی نیست. ولی اگر با درمانهای غیر جراحی درد بیمار ادامه پیدا کند یا ضعف عضلانی در معاینه پیدا شود در آن صورت لازم است جراحی شود. به همین جهت است که اطلاعاتی که ما در مورد بیمار می دهیم فقط اطلاعات کلی است که موجب بالا رفتن دانش بیماران می‌شود .در مورد هر بیمار خاصی باید بیمار معاینه شود و نتیجه معاینه را با تست های تشخیصی دیگر را کنار هم بگذاریم و اظهار نظر کنیم.

سوال: ( نادیا )
سلام آقای دکتر خسته نباشید ، خانمی هستم ۴۱ ساله ، ازفروردین سال ۹۸ درد در پاشنه ی پای سمت چپم شروع شد. اردیبهشت ماه به دکتر متخصص ارتوپد مراجعه کردم بعد از گرفتن عکس رادیولوژی از پام تشخیص خارپاشنه دادن ، یک ماه آمپول و دارو مصرف کردم خوب نشدم ، دو ماه بعد در تیر ماه دوباره به نزد دکتر رفتم این دفعه آمپول به پایین قوزک داخلی پای چپم زد بعد از مدتی درد پام شروع شد آبان ماه به سراغ دکتر ارتوپد دیگری رفتم ایشان هم دارو و آمپول غضلانی ، پماد و فیزیوتراپی تجویز کردن بعد از دو ماه دیماه دوباره مراجعه کردم دکتر آمپولی در پاشنه ی پای چپم تزریق کردن بعد از حدود دو هفته درد پاشنه ی پام خوب شد ولی بلافاصله دردی از گودی پام شروع شد هر جور بود دو ماه رو تحمل کردم نمی تونستم خوب راه بروم همش از درد می لنگیدم . ولی دردش زیاد و آزار دهنده نبود ، تا به روزاهای اول فروردین رسیدم درد زیادی از گودی کف پا به سمت خارج ساق پام رسید و پام هم کمی ورم کرد طوری بود که از درد به گریه کردن افتادم دوباره به سراغ دکترم رفتم یه سری دارو و آمپول نوشتن که استفاده کردم و نوار عصب برام نوشت . امروز که ۲۴ فروردین بود رفتم نوار عصب از پاهام گرفتم ، دکتر بعد از دیدن نوار گفتن دردت از سیاتیکت هست که دوباره دارو برام نوشتن ( مولتی دیلی ، پرگابالین ۷۵ ، کوبیکس ۱۰۰ ) . حالا سوالاتم اینه که آیا اون آمپولایی که برای خارپاشنه زدم باعث ایجاد درد سیاتیک شده ، سیاتیک درمان شدنی هست یا همیشه ماندگاره ؟ اگر قابل درمان هست در چه مدتی درمان میشم ؟ چه کارهایی باید انجام دهم و چه کارهایی نباید انجام دهم ؟ آیا پرهیز غذایی هم باید داشته باشم ؟ آیا بعدها باعث فلجی یا از کارافتادگی میشه یا نه ؟ ورزش خاصی انجام بدم یا نه ؟ ضمنا من از ۱۵ سال پیش دیسک کمر خفیف ( انتهای کمر) دارم . در حال حاضر کمر درد دارم . با تشکر ببخشید طولانی شد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
من منظور شما از صدمه به عصب سیاتیک را نفهمیدم. آیا منظور پارگی دیسک کمر میباشد که باعث درد سیاتیک شده است یا صدمه مستقیم عصب سیاتیک. تزریق هایی که در کف پا انجام می‌شود معمولاً علت به وجود آمدن دیسک و درد سیاتیک نیست. تقریباً ۸۰ درصد دردهای سیاتیکی قابل درمان هستند و بیمار از نتایج درمان راضی است . برای غذاها در طب مدرن در درمان بیماری ها نکته مهمی ذکر نشده است. زیرا عصاره همان موادی که در غذاها وجود دارد به صورت مکمل در اختیار بیماران قرار می گیرد. بنابراین نیاز نیست غذای خاصی مصرف کنند . یا از غذایی پرهیز کنند. در مورد بقیه سوال های شما بسته به نوع بیماری، پارگی دیسک کمر هم می تواند باعث فلج در تعدادی از بیماران شود و هم می‌تواند در عده بیشتری از افراد بهبود پیدا کند. سوال شما کلی است . در مورد هر مریضی پس از چندین جلسه ویزیت و آشنا شدن با بیماری وی می توان اظهار نظر کرد.
 

سوال: ( باسمه بچاری ملاک )
سلام من دیسک گردن ودیسک وارتروز کمر دارم الانم یک.هفته یک طرف پام درد شدیدی از کمر وباسن تا کف پا درد میکند ممکنه سیاتیک باشد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله. بیماری که کمر درد دارد و بعد از مدتی درد به باسن پشت ران و ساق پای وی انتشار پیدا می‌کند ، درد سیاتیکی دارد و ناشی از این است که دیسک بیمار پارگی بیشتر پیدا کرده است و بر روی ریشه های عصب سیاتیک فشار وارد می کند. 

سوال: ( شیما افشارخیز )
سلام اقای دکتر من متولد ۶۵ و داری وزن ۵۰ کیلو هستم حدودا" ده ساله که از درد رگ سیاتیک پای چپ رنج میبرم. گاهی به دنبالچه میزنه و الان حدود یکساله که ۳مهره وسط کمرم درده. گرفتی رگ سیاتیک و تیر کشیدنم جوریه که دریک لحظه مجبورم کاملا بی حرکت باشم و نمیتونم راه برم. الان حدود ۶ماه زانوی چپم هم بسیار درد داره . برای همه موارد دکتر زیاد رفتم توی mri اصلا هیچ چیزی نشون نمیده نه زانوم نه کمرم . اما نوار عضله و عصب التهاب بسیار شدید نشون میده . دارو تجویز میشه میخورم اما بازهم درد کمتر میشه ولی دوباره برمیگرده طبق روال قبل . واقعا نمیتونم راه برم.حتی بخوابم . سرکارهم اذیتم . از پلهاهم نمیتونم راه برم و الان کاملا لنگ میزنم . لطفا راهنمایی کنید . باسپاس
پاسخ:

سلام
شرح حال شما نشان می دهد که بیمار پیچیده هستید ولی اگر ام آر آی شما چیزی نشان نداده است قاعدتاً نیاز به جراحی ندارید. این گونه درمان بیماران می توانند از دارو فیزیوتراپی و استفاده کنند. ویزیت توسط روماتولوژیست و نورولوژیست هم برای شما توصیه می شود.

سوال: ( همازمانی )
با سلام از آبان ماه پای چپم شروع به بی حس شدن کرد اولش گفتم شاید خودش خوب شه اما از اسفند ماه درد شدید شد از باسن به پشت ران و ساق پام کشید طوری که واقعا دردش برام غیر قابل تحمل بود بخاطر کرونا تا ۲۰ اردیبهشت دکتر نرفتم اما ۲۰ اردیبهشت که رفتم گفتن درد سیاتیک و این داروها را بهم دادن اما هنوز دردم اروم نشده لطفا راهنمایی کنید ایا داروها مناسب هست یا نه؟ ناپروکسن ۵۰۰ گاباپنتین ۳۰۰ قرص ویتامین دی۳ Cu RCUMAX و FASTRUN
پاسخ:

سلام ، دردی که از باسن به پشت ران و ساق پا انتشار پیدا می کند، درد سیاتیکی نام دارد و معمولا به علت پارگی دیسک است که لازم است در ام آر آی تشخیص داده می شود. اگر با داروهایی که شما دارید بهبود نیابد ، می توان از تزریقات داخل نخاعی استفاده کرد.

سوال: ( مهدی کردبچه )
با سلام و احترام ۹۸/۹/۲ کلا کمرم و پای چپم یکدفه قفل شد بصورتی که فقط با عصا فقط میتونستم راه برم رفتم ام ار ای گرفتم دکتر خسروداد فوق تخصص اعصاب ۱۰ روز استراحت مطلق داد بعدا ۱۰ جلسه فیزیو تراپی خوب خوب شدم از اوایل برج ۱۲ یواش یواش دردی فقط داخل رون چپم از بالا تا پایین پیش اوده که نیم ساعت می ایستادم یا راه میرفتم فقط پای چپم یه رگه درد شدید میگیره که بنظرم عصب سیاتیکم باشه الان ۵روزه استراحت مطلق خونه کردم زمان دراز کشیدن خیلی خوبه ولی وقتی راه میروم کمی سیاتیکم درد میگیره و دوست ندارم عمل کنم بنظر خودم اگه ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم خوب میشم شما چه پیشنهادی دارید 🙏🙏❤️❤️
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً اولین اقدام در بیماری که درد کمر و درد سیاتیک دارد فیزیوتراپی و داروست. البته بیمار باید معاینه شود و پزشک مطمئن شود که بیمار ضعف عضلانی و علایم عصبی ندارد.

سوال: ( شادی شیروانی )
با سلام و خسته نباشید من دیسک در ناحیه ال 4 و 5 دارم تزریق اوزون شدم الان تقریبا دو هفته س در ناحیه لگن احساس درد دارم . ک تا ساق پا کشیده میشه . عضله پیر فورمیسم درگیر هست . شیاف دیکلو استفاده مزکنم گرما تراپی ولی هیچ اثر مثبت ندارم . لطبا راهنمایی فرمایید .
پاسخ:

سلام ،باید ام ‌ار‌ای شما دیده شود و معاینه شوید به گفته خود شما دیسک بین مهره ۴ و ۵ دارید و وقتی با درمان تزریق بهبود پیدا نکرده اید.ممکن است نیاز به ترزیق های دیگر یا جراحی داشته باشید. دردی که از ناحیه لگن به ساق پا تیر می کشد یعنی عصب ‌سیاتیک در جایی گرفتار شده است.

سوال: ( علی ویسانی )
سلام . من یک فامیل دارم که چند ماهه سیاتیک کمر دارند و دکتر مطمئنی برای جراحی پیدا نمیکنند، غرض از مزاحمت این بود که آیا شما عمل جراحی انجام میدهید و اینکه برای ویزیت چطور خدمت شما برسیم. ممنون
پاسخ:

سلام ، بیمار باید بررسی شود تا توصیه های لازم برای ایشان داده  شود۰

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن