درمان سیاتیک
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
در این مقاله به روش های درمان درد سیاتیک و دارو های مصرفی سیاتیک می پردازیم

 

بهترین روش درمانی برای سیاتیک چیست؟

داروهای مورد استفاده در درمان سیاتیک شامل تسکین دهنده درد ، شل کننده های عضلانی ، ضد التهابات و داروهای ضد افسردگی است.داروهای ضد افسردگی در واقع می توانند با کاهش درک درد در مغز در این تنظیم کمک کنند.داروهای دیگری که مفید هستند شامل گاباپنتین (نورونتین) و دولوکستین (Cymbalta) هستند. 

سیاتیک یک وضعیت دردناکی است که شامل کشیدگی یا آسیب به عصب سیاتیک می گردد ، که از ستون فقرات شما شروع می شود و از پشت پای شما عبور می کند. گزینه های مختلفی برای درمان سیاتیک وجود دارد ، بسته به این که دردی را که تجربه می کنید حاد باشد یا مزمن و علت اصلی آن درد سیاتیک باشد. در این مقاله یاد بگیریم که چگونه با این گزینه های درمانی ، درد ناشی از سیاتیک و طیف وسیعی از بهترین روش های درمانی سیاتیک را با موفقیت مدیریت کنیم.

استراحت برای درمان سیاتیک
استراحت برای درمان سیاتیک

1- استراحت : این مرحله ، مهمترین مرحله در بهبود هر بیماری یا جراحتی است ، بنابراین مطمئن شوید که بدن شما به مقدار کافی استراحت می کند. در صورت لزوم ، در محل کار یا خانه برای خوابیدن وقت بگذارید و اجازه دهید کمر شما خوب شود.

یخ درمانی برای درمان سیاتیک
یخ درمانی برای درمان درد سیاتیک

2- یخ را به منطقه آسیب دیده بمالید : این امر باعث کاهش تورم و تنش می شود در حالی که از ناراحتی ناشی از درد سیاتیک کمی رهایی پیدا می کنید. کیسه های یخ را می توان برای مدت زمان ده تا بیست دقیقه در منطقه نگه داشت تا نتایج بهینه حاصل شود. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید. کیسه های یخ را با کمپرس گرم استفاده کنید  تا رگ های خونی را منقبض کرده و درد را تسکین دهید.

درمان درد سیاتیک با دارو
درمان درد سیاتیک با دارو

3- برای کاهش تورم دارو مصرف کنید : دارو نه تنها التهاب را کاهش می دهد بلکه به کاهش درد نیز کمک می کند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را می توان بدون نسخه خریداری کرد و برای درد ناشی از سیاتیک جزئی موثر است. برای کاهش اسپاسم و درد عضلات می توان از شل کننده های عضلانی استفاده کرد.

درمان درد سیاتیک با کشش
درمان درد سیاتیک با کشش

4-عضلات آسیب دیده را بکشید : ورزش های کم تحرک و کشش می تواند به بهبود عضله و تقویت آن در برابر آسیب بیشتر ، کمک کند. عضله piriformis را بکشید. این عضله در عمق باسن شما در زیر گلوتئوس ماکسیموس قرار دارد و به موازات عصب سیاتیک حرکت می کند و اغلب برای از بین بردن تنش روی عصب.

چه مدت طول می کشد درد سیاتیک بهبودی پیدا کند؟ 

سیاتیک می تواند حاد یا مزمن باشد. درد سیاتیک حاد ممکن است بین یک تا دو هفته طول بکشد و معمولاً طی چند هفته برطرف شود. گاهی پس از فروکش کردن درد ممکن است تا مدتی احساس بی حسی در پاها کنید. شما همچنین ممکن است سالانه تعداد چندین بار دچار عود سیاتیک شوید.

آیا راه رفتن و پیاده روی برای درد عصب سیاتیک مناسب است؟

پیاده روی یک روش موثر برای کاهش درد سیاتیک است. زیرا پیاده روی منظم باعث آزاد شدن اندورفین های ضد درد می شود و التهاب را کاهش می دهد. از طرف دیگر ، وضعیت نامناسب پیاده روی ممکن است علائم سیاتیک شما را تشدید کند. 

پزشکان چگونه سیاتیک را درمان می کنند؟

بهترین راه درمان سیاتیک امروزه تزریق ستون فقرات است : تزریق کورتیکواستروئید ، یک داروی ضد التهابی به قسمت تحتانی کمر ممکن است به کاهش درد و تورم در اطراف ریشه های عصبی مبتلا کمک کند. تزریق ها درد کوتاه مدت (به طور معمول تا سه ماه) بهبودی ایجاد می کنند. تزریق داخل ستون فقرات تحت بی حسی موضعی انجام می شود و یک درمان سرپایی است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد و بیمار پس از چند ساعت تحت نظر قرار گرفتن از بیمارستان مرخص می شود. 

چگونه باید با سیاتیک دراز بکشیم یا بخوابیم ؟ 
خوابیدن به پشت یا حالت جنینی بهترین حالت برای بیماران سیاتیک است. از آنجا که درد این بیماران ناشی از عصب سیاتیک تحریک شده است ، باید طوری بخوابیم که فشار داخل کانال نخاعی به کمترین مقدار برسد. در واقع کمترین فشار به عصب سیاتیک وارد شود. خوابیدن به پهلو ها و جمع کردن زانوها در داخل بدن که در اصطلاح عمومی حالت جنینی نامیده می شود بهترین حالت برای خوابیدن بیماران مبتلا به سیاتیک است. همچنین بیماران مبتلا به سیاتیک می توانند به صورت طاق باز خوابیده به پشت بخوابند.

چه چیزی باعث ایجاد سیاتیک می شود؟

سیاتیک هنگامی رخ می دهد که عصب سیاتیک ، معمولاً به علت پارگی دیسک که در اصطلاح عربی فتق دیسک بین مهره ای ناميده می شود، تحت فشار قرار بگیرد علاوه بر پارگی دیسک، رشد بیش از حد استخوانها که تنگی کانال نخاعی نامیده می‌شود و در موارد نادر تر تومورها می‌توانند باعث فشرده شدن عصب سیاتیک بشوند.

آیا سیاتیک خود بخود خوب می شود ؟

در بیشتر موارد ، سیاتیک خود بخود خوب می شود. در اکثر موارد ، جراحی لازم نیست. حدود نیمی از افراد طی 6 هفته بهبود می یابند.

چه چیزی می تواند سیاتیک را بدتر کند؟

اگر اضافه وزن دارید و یا ورزش کافی ندارید ، عود و تکرار درد سیاتیک بسیار شایع است. وزن اضافی فشار زیادی روی لگن و کمر وارد می کند. عدم ورزش و فعالیت بدنی همچنین باعث طولانی تر شدن درد سیاتیک در طولانی مدت می شود.

آیا عصب سیاتیک در سمت راست یا چپ است؟

پنج ریشه عصبی گرد هم می آیند تا یک عصب سیاتیک راست و چپ تشکیل دهند. در هر طرف بدن ، یک عصب سیاتیک از باسن ، باسن و پایین یک پا عبور می کند و دقیقاً زیر زانو پایان می یابد. بنابراین عصب سیاتیک می تواند در طرف راست یا چپ یا هر دو طرف تحت فشار قرار گیرد.

در صورت داشتن سیاتیک باید از چه چیزی جلوگیری کنم؟

چربی های اشباع شده باعث افزایش التهاب می شوند ، بنابراین از غذاهای سرخ شده ، لبنیات پرچرب ، گوشت قرمز چرب و هر نوع غذای فرآوری شده خودداری کنید. این بدان معنی نیست که همه چربی ها بد هستند - در واقع ، شما به رژیم های غذایی خود به چربی های سالم نیاز دارید.

امروزه روش های مختلف برای  درد عصب سیاتیک وجود دارد که این روش ها شامل موارد زیر هستند:

1- مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs): 

مصرف این داروها باعث  کاهش تورم و التهاب و تسکین درد بیمار مبتلا به سیاتیک می شود .

انواع گوناگون داروهای ضد التهاب
شکل 1 - انواع داروهای ضد التهاب

2- مصرف داروهای شل کننده های عضلانی

از داروهای شل  کننده عضلات در درمان درد سیاتیک به منظور کاهش اسپاسم استفاده می شود.

متوکاربامول شل کننده عضلات
شکل 2 - متوکاربامول شل کننده عضلات

3- مصرف داروهای ضد افسردگی:

یکی از روش های درمان درد سیاتیک مصرف داروهای ضد افسردگی مانند: آمی تریپتیلین نیز با کاهش انتقال پیام های درد در ب مغز موثر است. این داروها همچنین می تواند باعث افزایش مسکن درد طبیعی  به نام  اندورفین در بدن انسان شوند .

 پیشگیری از سیاتیک 

 آیا می توان از سیاتیک پیشگیری کرد؟

 برخی از مواقع سیاتیک ممکن است قابل پیشگیری نباشد ، مانند سیاتیکی که از بیماری دیسک بوجود می آید ، سیاتیک به دلیل بارداری یا زمین خوردن تصادفی.اگرچه جلوگیری از همه موارد سیاتیک ممکن نیست ، اما انجام اقدامات زیر می تواند از کمر شما محافظت کرده و خطر سیاتیک  را کاهش دهد:

 بدن خود را در وضعیت ایده آل نگه دارید. پیروی از تکنیک های خوب وضعیت بدن هنگام نشستن ، ایستادن ، بلند کردن اشیا  و خواب به کاهش فشار روی کمرتان کمک می کند.  درد می تواند علامت هشدار دهنده اولیه باشد که شما بدن خود را در وضعیت درست قرار نمی دهید.اگر احساس درد یا عدم انعطاف پذیری کردید ، وضعیت بدن خود راباید تنظیم کنید.

 سیگار نکشید: نیکوتین خون رسانی به استخوان ها را کاهش می دهد.  این باعث ضعیف شدن ستون فقرات و دیسک های مهره ای می شود .در نتیجه  استرس بیشتری به ستون فقرات و دیسک وارد می کند و باعث مشکلات کمر و ستون فقرات می شود.

 وزن سالم داشته باشید: وزن اضافی و رژیم غذایی نامناسب با التهاب و درد در بدن شما همراه است.  برای کاهش وزن یا یادگیری عادات غذایی سالم ، رژیم غذایی مناسب داشته باشید.  هرچه به وزن ایده آل بدن نزدیکتر باشید ، فشار کمتری به ستون فقرات وارد می کنید.

 به طور منظم ورزش کنید: ورزش شامل کشش برای انعطاف پذیری مفاصل و تمرینات تقویت  عضلات کمر و شکم است.  این عضلات برای حمایت از ستون فقرات شما کار می کنند.  همچنین مدت زمان طولانی ننشینید.

 ورزش ها و فعالیت های بدنی را انتخاب کنید که کمترین آسیب را  به کمر وارد کنند : فعالیت های کم خطر برای ستون فقرات شنا ، پیاده روی ، یوگا یا تای چی هستند.

 خود را ازخطر سقوط وتصادف در امان نگه دارید: کفشی متناسب بپوشید و از پله ها و راهروها با احتیاط عبور  کنید تا احتمال سقوط شما کاهش یابد. اطمینان حاصل کنید که اتاق ها از نور کافی برخوردار هستند و در راه پله ها میله های مخصوص گرفتن دست وجود دارد  در حمام ها  از  دستگیره استفاده کنید تا دچار سقوط نشوید با احتیاط از خیابان عبور کنید و با احتیاط رانندگی کنید تا خطر تصادف و ضربه به ستون فقرات کاهش یابد

در صورت داشتن سیاتیک از تمریناتی باید اجتناب کنیم ؟ 
 

  • کشش شدید همسترینگ: این کار روی عضلات همسترینگ فشار ایجاد می کند ، که می تواند بر روی اعصاب سیاتیک بطور غیرمستقیم تأثیر بگذارد ، و باعث بدتر شدن درد سیاتیک بشود.
  • خم شدن به جلو
  • نشستن و برخاستن زیاد روی صندلی
  • کشش شکم
  • اسوکوات (چمباتمه ) کامل بدن 
  • بالابردن وزنه های سنگین
  • Dead lift

آیا نشستن برای سیاتیک بد است؟

نشستن برای مدت طولانی برای ستون فقرات یا درد سیاتیک شما مناسب نیست. در صورت امکان ، هر 20 دقیقه یک بار بایستید و چند دور در فضای کاری خود قدم بزنید. با انتخاب صندلی ارگونومیک با طراحی مناسب ، نشستن را تحمل پذیرتر کنید.

چرا سیاتیک خیلی دردناک است؟

عصب سیاتیک بسیار حساس است و هر گونه فشار روی این باعث درد شدید می‌شود. از طرفی فشار داخل دیسک بسیار بالاست بنابراین باعث آزرده شدن عصب سیاتیک و درد شدید میشود.

اگر عصب سیاتیک شما درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر عصب سیاتیک آسیب دیده باشد ، می تواند منجر به بی حسی ، سوزن شدن و در موارد شدیدتر ضعف در زانو یا پاها شود. هرچه مدت طولانی تر درمان نشود ، از بین رفتن بی حسی و ضعف طولانی تر می شود و ممکن است دائمی شوند.

چه کرمی برای درد عصب سیاتیک مفید است؟

هنگامی که از داروهای موضعی استفاده می کنید ، کرم / ژل موضعی یا چسب لیدوکائین را روی لگن خود بگذارید ( جایی که ریشه های عصب سیاتیک شما واقع شده است). 

ماساژ درمانی سیاتیک

برای درد سیاتیک ، ماساژ از دو طریق می تواند کمک کند. فواید اصلی ماساژ آرامش بخشیدن به ماهیچه ها است. وقتی عضلات شما تنش دارند ، می توانند فشار بیشتری به اعصاب شما از جمله عصب سیاتیک شما وارد کنند. ماساژ دادن به این عضلات ممکن است به کاهش فشار روی عصب سیاتیک شما کمک کند.

آیا گرما به سیاتیک کمک می کند؟

گرمای متناوب و یخ درمانی می تواند تسکین فوری دردهای عصب سیاتیک را فراهم کند. یخ می تواند به کاهش التهاب کمک کند ، در حالی که گرما جریان خون را به منطقه دردناک (که باعث بهبودی می شود) زیاد می کند. گرما و یخ همچنین ممکن است به کاهش اسپاسم دردناک عضلانی که اغلب همراه سیاتیک است کمک کند.

چگونه می دانید این عصب سیاتیک شما است؟

هنگامی که این اتفاق می افتد ، می تواند مشکلات زیادی را از سر راه عصب ایجاد کند. بارزترین علائم سیاتیک ، دردی است که از ناحیه باسن شما به پشت ران یا ساق پاهای شما کشیده می شود. این بیماری می تواند از درد خفیف تا درد بسیار شدید باشد. همچنین می توانید در پاها احساس بی حسی ، سوزن سوزن شدن و ضعف کنید.

آیا در سیاتیک می تواند بدتر شود ؟

موقعیت ها و حرکات خاص می توانند درد را بدتر کنند. هنگامی که عصب سیاتیک به دلیل فتق دیسک تحریک یا ملتهب می شود ، هنگام نشستن راه رفتن و ایستادن ، درد معمولاً بدتر می شود.

کدام پا تحت تأثیر سیاتیک است؟

معمولاً سیاتیک در هر زمان فقط یک پا را تحت تأثیر قرار داده و علائم آن از قسمت تحتانی کمر یا باسن تا ران و پایین پا تابیده می شود. سیاتیک ممکن است باعث ایجاد درد در قسمت جلویی ، پشت و یا طرفین ران و پا شود.

چه میوه ها و غذاهایی برای سیاتیک خوب است؟ 

غذاهای سرشار از منیزیم شامل اسفناج ، شکلات تیره ، دانه کدو تنبل خشک ، لوبیای سیاه ، آووکادو ، انجیر خشک ، ماست ، موز ، لبنیات ، زردآلو ، ماهی و برنج قهوه ای است. مصرف بیشتر این غذاها می تواند به شما در تسکین درد سیاتیک کمک کند. 

چه مکملی برای سیاتیک مفید است؟

تصور می شود منیزیم اعصاب تحریک شده را تسکین می دهد و بسیاری از ما دچار نقص منیزیم هستیم. برای تسکین درد ، یک مکمل منیزیم و کلسیم خوب امتحان کنید. با این حال ، اگر شما در حال استفاده از دارو هستید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

آیا نوشیدن آب می تواند به سیاتیک کمک کند؟

نوشیدن آب با از بین بردن سموم و انتقال مواد مغذی به منطقه به سالم ماندن کمر شما کمک می کند. اما آیا روزانه به اندازه کافی آب می گیرید؟ آب به شما کمک می کند تا دیسک های ستون فقرات شما هیدراته شود.

آیا دوش گرم برای سیاتیک مناسب است؟

بیماران اغلب می گویند که در کاهش درد ناشی از سیاتیک یک پد گرم یا کیف آبگرم یا دوش داغ موثر است .

چگونه می توان سیاتیک را به طور دائم برطرف کرد؟

فیزیوتراپی ، تمرین و حرکات کششی همه در کمک به پارگی دیسک در ناحیه کمر شما میکند و باعث بهبودی و متوقف کردن فشار بر روی عصب سیاتیک میشوند . همچنین می توانید از داروهایی مانند ایبوپروفن استفاده کنید تا درد و تورم در کمر شما کاهش یابد. در صورتی که بیمار به درمان های فوق پاسخ ندهد، می توان از تزریق های داخل ستون فقرات و یا جراحی باز استفاده کرد و به طور کلی جراحی باز بهترین و ثابت ترین روش درمان سیاتیک بطور دائم است. عمل جراحی در چهار درصد موارد عود دارد.

چگونه توپ تنیس به سیاتیک کمک می کند؟

استفاده از تاکتیک توپ تنیس می تواند به تسکین عضلات و تسکین عضلات دردناک کمک کند. هنگام درد سیاتیک ، توپ تنیس روی عضله piriformis شما که بسیار نزدیک به عصب سیاتیک شما قرار دارد اسپاسم آنرا کم میکند .

آیا نشستن برای سیاتیک بد است؟

نشستن برای مدت طولانی برای ستون فقرات یا درد سیاتیک شما مناسب نیست. در صورت امکان ، هر 20 دقیقه یک بار بایستید و چند دور در فضای کاری خود قدم بزنید. با انتخاب یک صندلی ارگونومیک با طراحی مناسب ، نشستن را تحمل پذیرتر کنید.

آیا ماساژ برای سیاتیک مناسب است؟

در درد سیاتیک ، ماساژ از دو طریق می تواند کمک کند. فواید اصلی ماساژ آرامش بخش ماهیچه ها است. وقتی عضلات شما اسپاسم دارند ، می توانند فشار بیشتری به اعصاب شما از جمله عصب سیاتیک شما وارد کنند. ماساژ دادن به این عضلات با کاهش اسپاسم و شل کردن عضله ممکن است به کاهش فشار روی عصب سیاتیک شما کمک کند. 

آیا ویتامین b12 برای سیاتیک مناسب است؟

کمبود B12 به احتمال زیاد می تواند دلیل درد عصب سیاتیک شما باشد. خوردن غذاهای سرشار از ویتامین B12 (مانند بوقلمون ، ماهی قزل آلا و تخم مرغ و غیره) ، مکمل ویتامین B12 و تزریق ویتامین B12 می تواند به پایان دادن به سیاتیک حاد یا مزمن کمک کند.

آیا زردچوبه به سیاتیک کمک می کند؟

زردچوبه دارای اثرات ضد التهابی گسترده ای است و می تواند به تسکین دردهای مزمن کمک کند. غذاهای زردچوبه را در رژیم غذایی روزانه خود با غذاهای کاری مرغ قرار دهید یا از مکمل های زردچوبه خالص به شکل قرص استفاده کنید تا کمردرد ناشی از التهاب را کاهش دهد

چگونه می فهمید که درد عصب سیاتیک دارید یا نه ؟

بارزترین علائم سیاتیک ، دردی است که از ناحیه تحتانی شما به داخل لگن یا باسن و سپی به پشت ران و سپس به پشت ساق کشیده می شود. این بیماری می تواند از درد خفیف تا درد شدید و خیلی شدید باشد. همچنین ممکن است در پا ها احساس بی حسی ، سوزن سوزن شدن و ضعف کنید. 

چه مکمل هایی به سیاتیک کمک می کند؟

ویتامین E ، روی و سلنیم به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند. ویتامین های گروه B به بهبود سلامت اعصاب و کاهش سیاتیک کمک می کند. در صورت عدم مصرف زردچوبه به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود ، می توانید مکمل های کورکومین (زردچوبه) نیز مصرف کنید.

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( سیدهادی حسینی )
باسلام خدمت اقای دکتر اینجانب به علت درد عصب سیاتیک ام ار ای کردم که گفته شده شروع دیسکوورتبرال ودورالاکتازیدر مهره های لومبر دیسک دهیدوریشن ودیسک بالجینگ در فضای بین مهره l3-4-5,s1مشاهده شده سایر دیسکها سیگنال طبیعی دارن وهرنی دیسکال دیده نشده است کونوس مدولاریس در موقعیت عادی است وشکل وسیگنال ان طبیعی است باتوجه که مدتی است درد در ناحیه باسن تا ساق پا دارم دکتر تجویز قرص لاریکا وناپرکسن کردن اما هنور باتوجه به ویروس کرونا فیز یوتراپی نرفتم لطفا برای درمان بیماریم راهنمایی فرمایید متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی از قبیل شما معمولاً تحت درمان فیزیوتراپی قرار می گیرند و در صورتی که با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکنند می‌توانند از تزریق های داخل ستون فقرات بهره‌مند شوند. فعلاً با شرایط کرونا فیزیوتراپی ها تعطیل هستند باید صبر کنید تا بازگشایی آنها اعلام شود .

سوال: ( حیدرپور )
سلام اصافه وزن زیادی دارم، دو سه سال است شدید دچار درد سیاتیک شدم حالا می فهمم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی توانم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال عمل بای پاس هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!
پاسخ:

سلام
بدون معاینه و دیدن ام آر آی و تست های تشخیص نمی توان اظهار نظر کرد.

سوال: ( ابوطالب پورصدیق )
با سلام و خدا قوت ، درد سیاتیک دارم ، با بلند کردن کپسول گاز اولین حسم درد عضله ی پشت ساق پا بود ، اگه لطف کنید جهت درمان حرکتی بنده رو راهنمایی فرمائید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با ید تشریف بیاورید تا معاینه و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و سپس بر مبنای آن درمان شوید. 

سوال: ( مریم )
با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب از دیروز به علت دردی مشابه با علایم سیاتیک شدید که در سالهای گذشته نیز چندین بار به دلیل تحرک کم به آن دچار شده بود بسیار احساس ناراحتی می کنند (الان نیز به دلیل کرونا دو ماه است که از منزل خارج نشده اند) و به دلیل مشکل کرونا امکان مراجعه به مطب ندارند. برای تسکین درد ایشان چه دارویی مناسبتر می باشد. لازم به ذکر است ایشان در سال 95 جراحی قلب باز شده اند و اکنون داروهای متفورمین، زیمپت، اترواستاتین، اکارموکس، لوزارتان و آسپرین نیز بصورت روزانه مصرف می کنند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دادن دارو بدون ویزیت بیمار ممنوع است. ایشان می توانند وقت آنلاین بگیرند تا ویزیت شوند یا می‌توانند به یکی از پزشکان محله خود مراجعه و نسخه دارویی بگیرد.

سوال: ( شیما افشارخیز )
سلام اقای دکتر من متولد ۶۵ و داری وزن ۵۰ کیلو هستم حدودا" ده ساله که از درد رگ سیاتیک پای چپ رنج میبرم. گاهی به دنبالچه میزنه و الان حدود یکساله که ۳مهره وسط کمرم درده. گرفتی رگ سیاتیک و تیر کشیدنم جوریه که دریک لحظه مجبورم کاملا بی حرکت باشم و نمیتونم راه برم. الان حدود ۶ماه زانوی چپم هم بسیار درد داره . برای همه موارد دکتر زیاد رفتم توی mri اصلا هیچ چیزی نشون نمیده نه زانوم نه کمرم . اما نوار عضله و عصب التهاب بسیار شدید نشون میده . دارو تجویز میشه میخورم اما بازهم درد کمتر میشه ولی دوباره برمیگرده طبق روال قبل . واقعا نمیتونم راه برم.حتی بخوابم . سرکارهم اذیتم . از پلهاهم نمیتونم راه برم و الان کاملا لنگ میزنم . لطفا راهنمایی کنید . باسپاس
پاسخ:

سلام
شرح حال شما نشان می دهد که بیمار پیچیده هستید ولی اگر ام آر آی شما چیزی نشان نداده است قاعدتاً نیاز به جراحی ندارید. این گونه درمان بیماران می توانند از دارو فیزیوتراپی و استفاده کنند. ویزیت توسط روماتولوژیست و نورولوژیست هم برای شما توصیه می شود.

سوال: ( مهدی کردبچه )
با سلام و احترام ۹۸/۹/۲ کلا کمرم و پای چپم یکدفه قفل شد بصورتی که فقط با عصا فقط میتونستم راه برم رفتم ام ار ای گرفتم دکتر خسروداد فوق تخصص اعصاب ۱۰ روز استراحت مطلق داد بعدا ۱۰ جلسه فیزیو تراپی خوب خوب شدم از اوایل برج ۱۲ یواش یواش دردی فقط داخل رون چپم از بالا تا پایین پیش اوده که نیم ساعت می ایستادم یا راه میرفتم فقط پای چپم یه رگه درد شدید میگیره که بنظرم عصب سیاتیکم باشه الان ۵روزه استراحت مطلق خونه کردم زمان دراز کشیدن خیلی خوبه ولی وقتی راه میروم کمی سیاتیکم درد میگیره و دوست ندارم عمل کنم بنظر خودم اگه ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم خوب میشم شما چه پیشنهادی دارید 🙏🙏❤️❤️
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً اولین اقدام در بیماری که درد کمر و درد سیاتیک دارد فیزیوتراپی و داروست. البته بیمار باید معاینه شود و پزشک مطمئن شود که بیمار ضعف عضلانی و علایم عصبی ندارد.

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن