درمان خانگی سیاتیک
مقالات پربازدید
در مورد درمان های خانگی دیسک کمر باید عرض کنم که اصولاً در دنیای امروز درمان خانگی توصیه نمی شود. زیرا با وجود مراکز پیشرفته ای که در کشور ما وجود دارد بهتر است بیماران عزیز به پزشک مراجعه کنند. اما به هر دلیلی بیمار نمی تواند به پزشک مراجعه کند و در منزل می‌خواهد روشی برای بهبود درد کمر یا دیسک کمر خود پیدا کند لازم است به نکات زیر توجه کند.

 

درمان خانگی درد سیاتیک

در مورد درمان های خانگی دیسک کمر باید عرض کنم که اصولاً در دنیای امروز درمان خانگی توصیه نمی شود. زیرا با وجود مراکز پیشرفته ای که در کشور ما وجود دارد بهتر است بیماران عزیز به پزشک مراجعه کنند. اما به هر دلیلی بیمار نمی تواند به پزشک مراجعه کند و در منزل می‌خواهد روشی برای بهبود درد کمر یا دیسک کمر خود پیدا کند لازم است به نکات زیر توجه کند.

۱- محدود کردن حرکات کمر با استفاده از یک کمربند یا بستن یک پارچه دور کمر است.

۲- دیسکی که پاره شده است ، با حرکات ستون مهره ها باعث تحریک ریشه عصبی می شود و در نتیجه درد ایجاد می کند بنابراین یکی از کارهایی که باید بیمار در منزل انجام دهد این است که از خم شدن خودداری کند. در منزل به روش جنینی بخوابد. استراحت بیش از ۴۸ ساعت توصیه نمی شود. برای پوشیدن لباس کفش و جوراب یا بیرون آوردن لباس ها لازم است بر روی یک صندلی بنشیند و این کار را انجام دهد. بنابراین بهترین درمان یکی استفاده از کمربند و بی حرکت کردن کمر بیمار است. 

۳- استفاده از وسایل گرمایی است که در منزل موجود است. اصولاً با ایجاد گرما در کمر جریان خون آن ناحیه زیاد شده و مواد سمی که توسط دیسک کمر پاره شده در کانال نخاعی ریخته می شوند و راحت تر جذب می شوند. بنابراین استفاده از کیف آب گرم بر روی کمر نیز توصیه می‌شود. هنگام استفاده از کیف آبگرم مراقب باشند که پوست خود را نسوزاند و حداکثر زمان استفاده از این کار حدود نیم ساعت است. در کلینیک بیماران را می‌بینیم که اینقدر از وسایل گرمایی استفاده کردند که پوست آنها دچار تغییر رنگ شده است.

تسکین درد سیاتیک با آب سرد و گرم
شکل 2 - تسکین درد سیاتیک با آب سرد و گرم

۴- در موارد حاد استفاده از کیسه یخ نیز توصیه می شود اصولاً امروزه مواد ژلاتینی درست شده اند که اگر در آب گرم انداخته شوند گرما را برای مدتی در خود نگه می دارند و اگر در درون فریزر گذاشته شوند سرما را مدتی در خود نگهداری می کنند و برای درمان کمردرد موثر هستند.

۵- استفاده از پمادهای مسکن مانند ژل دیکلوفناک ، ژل پیروکسیکام و ماساژ ملایم توصیه می‌شود.

۶- استفاده از داروهای مسکنی که نیاز به نسخه ندارند مانند استامینوفن یا آسپیرین می تواند باعث کاهش درد کمر درد سیاتیک بشود.
به بیمارانی که مایلند در منزل از درمانهای خانگی استفاده کنند توصیه می‌شود که در صورت بروز هرگونه علائم عصبی مانند این که نتوانند رو پاشنه پا یا روی پنجه پا راه بروند بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. یا اگر دردی بیش از ۲۴ ساعت طول بکشند یا دردی که حالت پیش رونده داشته باشد یعنی صبح درد خفیف تر بوده و بعد از ظهر شدیدتر می‌شود اینگونه دردها صلاح است که توسط بیمار درمان نشوند وبیماران به پزشک مراجعه کنند. 

قرص ضد التهاب برای درمان درد سیاتیک
شکل 3 - قرص ضد التهاب برای درمان درد سیاتیک

۷- نرمش و ورزش و کشیدن عضلات کمر که میتوان برای دیسک کمر انجام داد را در مبحث ورزش های عضلات کمر مطالعه بفرمائید.

ورزش برای درمان درد سیاتیک در خانه
شکل 4 - ورزش برای درمان درد سیاتیک در خانه

۸-کم کردن وزن می‌تواند در درمان دیسک‌ کمر موثر باشد. زیرا ستون مهره ها اسکلت بدن است بنابراین افزایش وزن بزرگ بودن شکم باعث افزایش قوس کمر شده و باعث بیرون زدن بیشتر دیسک می شود 

۹-قطع سیگار می‌تواند در درمان خانگی دیسک کمر موثر باشد. زیرا سیگار، قلیان و مصرف هر نوع تنباکو ، باعث بسته شدن رگ های کوچک مهره ها می‌شود و جلوی بهبود ترک خوردگی دیسک کمر را می گیرد. به عبارت دیگر نمی گذارد دیسک کمری که پاره شده است جوش بخورد.

10-  در کسانی که به داروهای عطاری و طب سنتی علاقه دارند می‌توانند از درمانهای قدیمی استفاده کنند. استفاده از داروهای گیاهی مانند جوشانده دم اسب، لاله باغی ، استفاده ازپوست درخت بید ( اولین ماده ضد التهاب از همین پوست درخت بید ساخته شد و آسپیرین نامیده شد) ، زعفران مرغزار (که در واقع کلشی سین در پزشکی در درمان بیماری‌های روماتیسمی و نقرس استفاده می شود از همین گیاه به دست می آید). کندر ، گل گاوزبان ، گیاه بابا آدم ، گیاه راعی، گل ساعتی نیز برای درمان دیسک کمر و کمر درد در طب قدیم به کار می رفتند. تعدادی از این گیاهان سنتی توسط بعضی از عطاری ها توصیه می‌شود. ولی در کل بهتر است که بیماران از داروهای مدرن استفاده نمایند. در قدیم که داروهای ضد التهاب نبود اطبا توصیه می کردند ۱۰ عدد خرما را با زنجبیل مخلوط کرده و مدتی بر روی کمر ببندند. چون شما سوال کرده بودید من هم پاسخ آن را دادم ولی در کل این جانب طرفدار دنیای مدرن هستم و قاعدتاً داروهایی هم که ما استفاده می کنیم برگرفته از روشهای صدها سال پیش است. ضمن احترام به آنها معتقدم که داروهایی که در کارخانه ها به روش های استریل و توسط دکتر داروساز و تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان تهیه می‌شوند قاعدتاً قابل اطمینان بیشتری هستند و این ها هم در واقع عصاره همان گیاهان هستند.

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن