درمان خانگی سیاتیک
مقالات پربازدید
در مورد درمان های خانگی دیسک کمر باید عرض کنم که اصولاً در دنیای امروز درمان خانگی توصیه نمی شود. زیرا با وجود مراکز پیشرفته ای که در کشور ما وجود دارد بهتر است بیماران عزیز به پزشک مراجعه کنند. اما به هر دلیلی بیمار نمی تواند به پزشک مراجعه کند و در منزل می‌خواهد روشی برای بهبود درد کمر یا دیسک کمر خود پیدا کند لازم است به نکات زیر توجه کند.

 

درمان خانگی درد سیاتیک

در مورد درمان های خانگی دیسک کمر باید عرض کنم که اصولاً در دنیای امروز درمان خانگی توصیه نمی شود. زیرا با وجود مراکز پیشرفته ای که در کشور ما وجود دارد بهتر است بیماران عزیز به پزشک مراجعه کنند. اما به هر دلیلی بیمار نمی تواند به پزشک مراجعه کند و در منزل می‌خواهد روشی برای بهبود درد کمر یا دیسک کمر خود پیدا کند لازم است به نکات زیر توجه کند.

۱- محدود کردن حرکات کمر با استفاده از یک کمربند یا بستن یک پارچه دور کمر است.

۲- دیسکی که پاره شده است ، با حرکات ستون مهره ها باعث تحریک ریشه عصبی می شود و در نتیجه درد ایجاد می کند بنابراین یکی از کارهایی که باید بیمار در منزل انجام دهد این است که از خم شدن خودداری کند. در منزل به روش جنینی بخوابد. استراحت بیش از ۴۸ ساعت توصیه نمی شود. برای پوشیدن لباس کفش و جوراب یا بیرون آوردن لباس ها لازم است بر روی یک صندلی بنشیند و این کار را انجام دهد. بنابراین بهترین درمان یکی استفاده از کمربند و بی حرکت کردن کمر بیمار است. 

۳- استفاده از وسایل گرمایی است که در منزل موجود است. اصولاً با ایجاد گرما در کمر جریان خون آن ناحیه زیاد شده و مواد سمی که توسط دیسک کمر پاره شده در کانال نخاعی ریخته می شوند و راحت تر جذب می شوند. بنابراین استفاده از کیف آب گرم بر روی کمر نیز توصیه می‌شود. هنگام استفاده از کیف آبگرم مراقب باشند که پوست خود را نسوزاند و حداکثر زمان استفاده از این کار حدود نیم ساعت است. در کلینیک بیماران را می‌بینیم که اینقدر از وسایل گرمایی استفاده کردند که پوست آنها دچار تغییر رنگ شده است.

تسکین درد سیاتیک با آب سرد و گرم
شکل 2 - تسکین درد سیاتیک با آب سرد و گرم

۴- در موارد حاد استفاده از کیسه یخ نیز توصیه می شود اصولاً امروزه مواد ژلاتینی درست شده اند که اگر در آب گرم انداخته شوند گرما را برای مدتی در خود نگه می دارند و اگر در درون فریزر گذاشته شوند سرما را مدتی در خود نگهداری می کنند و برای درمان کمردرد موثر هستند.

۵- استفاده از پمادهای مسکن مانند ژل دیکلوفناک ، ژل پیروکسیکام و ماساژ ملایم توصیه می‌شود.

۶- استفاده از داروهای مسکنی که نیاز به نسخه ندارند مانند استامینوفن یا آسپیرین می تواند باعث کاهش درد کمر درد سیاتیک بشود.
به بیمارانی که مایلند در منزل از درمانهای خانگی استفاده کنند توصیه می‌شود که در صورت بروز هرگونه علائم عصبی مانند این که نتوانند رو پاشنه پا یا روی پنجه پا راه بروند بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. یا اگر دردی بیش از ۲۴ ساعت طول بکشند یا دردی که حالت پیش رونده داشته باشد یعنی صبح درد خفیف تر بوده و بعد از ظهر شدیدتر می‌شود اینگونه دردها صلاح است که توسط بیمار درمان نشوند وبیماران به پزشک مراجعه کنند. 

قرص ضد التهاب برای درمان درد سیاتیک
شکل 3 - قرص ضد التهاب برای درمان درد سیاتیک

۷- نرمش و ورزش و کشیدن عضلات کمر که میتوان برای دیسک کمر انجام داد را در مبحث ورزش های عضلات کمر مطالعه بفرمائید.

ورزش برای درمان درد سیاتیک در خانه
شکل 4 - ورزش برای درمان درد سیاتیک در خانه

۸-کم کردن وزن می‌تواند در درمان دیسک‌ کمر موثر باشد. زیرا ستون مهره ها اسکلت بدن است بنابراین افزایش وزن بزرگ بودن شکم باعث افزایش قوس کمر شده و باعث بیرون زدن بیشتر دیسک می شود 

۹-قطع سیگار می‌تواند در درمان خانگی دیسک کمر موثر باشد. زیرا سیگار، قلیان و مصرف هر نوع تنباکو ، باعث بسته شدن رگ های کوچک مهره ها می‌شود و جلوی بهبود ترک خوردگی دیسک کمر را می گیرد. به عبارت دیگر نمی گذارد دیسک کمری که پاره شده است جوش بخورد.

10-  در کسانی که به داروهای عطاری و طب سنتی علاقه دارند می‌توانند از درمانهای قدیمی استفاده کنند. استفاده از داروهای گیاهی مانند جوشانده دم اسب، لاله باغی ، استفاده ازپوست درخت بید ( اولین ماده ضد التهاب از همین پوست درخت بید ساخته شد و آسپیرین نامیده شد) ، زعفران مرغزار (که در واقع کلشی سین در پزشکی در درمان بیماری‌های روماتیسمی و نقرس استفاده می شود از همین گیاه به دست می آید). کندر ، گل گاوزبان ، گیاه بابا آدم ، گیاه راعی، گل ساعتی نیز برای درمان دیسک کمر و کمر درد در طب قدیم به کار می رفتند. تعدادی از این گیاهان سنتی توسط بعضی از عطاری ها توصیه می‌شود. ولی در کل بهتر است که بیماران از داروهای مدرن استفاده نمایند. در قدیم که داروهای ضد التهاب نبود اطبا توصیه می کردند ۱۰ عدد خرما را با زنجبیل مخلوط کرده و مدتی بر روی کمر ببندند. چون شما سوال کرده بودید من هم پاسخ آن را دادم ولی در کل این جانب طرفدار دنیای مدرن هستم و قاعدتاً داروهایی هم که ما استفاده می کنیم برگرفته از روشهای صدها سال پیش است. ضمن احترام به آنها معتقدم که داروهایی که در کارخانه ها به روش های استریل و توسط دکتر داروساز و تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان تهیه می‌شوند قاعدتاً قابل اطمینان بیشتری هستند و این ها هم در واقع عصاره همان گیاهان هستند.

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( سیدهادی حسینی )
باسلام خدمت اقای دکتر اینجانب به علت درد عصب سیاتیک ام ار ای کردم که گفته شده شروع دیسکوورتبرال ودورالاکتازیدر مهره های لومبر دیسک دهیدوریشن ودیسک بالجینگ در فضای بین مهره l3-4-5,s1مشاهده شده سایر دیسکها سیگنال طبیعی دارن وهرنی دیسکال دیده نشده است کونوس مدولاریس در موقعیت عادی است وشکل وسیگنال ان طبیعی است باتوجه که مدتی است درد در ناحیه باسن تا ساق پا دارم دکتر تجویز قرص لاریکا وناپرکسن کردن اما هنور باتوجه به ویروس کرونا فیز یوتراپی نرفتم لطفا برای درمان بیماریم راهنمایی فرمایید متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی از قبیل شما معمولاً تحت درمان فیزیوتراپی قرار می گیرند و در صورتی که با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکنند می‌توانند از تزریق های داخل ستون فقرات بهره‌مند شوند. فعلاً با شرایط کرونا فیزیوتراپی ها تعطیل هستند باید صبر کنید تا بازگشایی آنها اعلام شود .

سوال: ( حیدرپور )
سلام اصافه وزن زیادی دارم، دو سه سال است شدید دچار درد سیاتیک شدم حالا می فهمم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی توانم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال عمل بای پاس هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!
پاسخ:

سلام
بدون معاینه و دیدن ام آر آی و تست های تشخیص نمی توان اظهار نظر کرد.

سوال: ( ابوطالب پورصدیق )
با سلام و خدا قوت ، درد سیاتیک دارم ، با بلند کردن کپسول گاز اولین حسم درد عضله ی پشت ساق پا بود ، اگه لطف کنید جهت درمان حرکتی بنده رو راهنمایی فرمائید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با ید تشریف بیاورید تا معاینه و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و سپس بر مبنای آن درمان شوید. 

سوال: ( مریم )
با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب از دیروز به علت دردی مشابه با علایم سیاتیک شدید که در سالهای گذشته نیز چندین بار به دلیل تحرک کم به آن دچار شده بود بسیار احساس ناراحتی می کنند (الان نیز به دلیل کرونا دو ماه است که از منزل خارج نشده اند) و به دلیل مشکل کرونا امکان مراجعه به مطب ندارند. برای تسکین درد ایشان چه دارویی مناسبتر می باشد. لازم به ذکر است ایشان در سال 95 جراحی قلب باز شده اند و اکنون داروهای متفورمین، زیمپت، اترواستاتین، اکارموکس، لوزارتان و آسپرین نیز بصورت روزانه مصرف می کنند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دادن دارو بدون ویزیت بیمار ممنوع است. ایشان می توانند وقت آنلاین بگیرند تا ویزیت شوند یا می‌توانند به یکی از پزشکان محله خود مراجعه و نسخه دارویی بگیرد.

سوال: ( شیما افشارخیز )
سلام اقای دکتر من متولد ۶۵ و داری وزن ۵۰ کیلو هستم حدودا" ده ساله که از درد رگ سیاتیک پای چپ رنج میبرم. گاهی به دنبالچه میزنه و الان حدود یکساله که ۳مهره وسط کمرم درده. گرفتی رگ سیاتیک و تیر کشیدنم جوریه که دریک لحظه مجبورم کاملا بی حرکت باشم و نمیتونم راه برم. الان حدود ۶ماه زانوی چپم هم بسیار درد داره . برای همه موارد دکتر زیاد رفتم توی mri اصلا هیچ چیزی نشون نمیده نه زانوم نه کمرم . اما نوار عضله و عصب التهاب بسیار شدید نشون میده . دارو تجویز میشه میخورم اما بازهم درد کمتر میشه ولی دوباره برمیگرده طبق روال قبل . واقعا نمیتونم راه برم.حتی بخوابم . سرکارهم اذیتم . از پلهاهم نمیتونم راه برم و الان کاملا لنگ میزنم . لطفا راهنمایی کنید . باسپاس
پاسخ:

سلام
شرح حال شما نشان می دهد که بیمار پیچیده هستید ولی اگر ام آر آی شما چیزی نشان نداده است قاعدتاً نیاز به جراحی ندارید. این گونه درمان بیماران می توانند از دارو فیزیوتراپی و استفاده کنند. ویزیت توسط روماتولوژیست و نورولوژیست هم برای شما توصیه می شود.

سوال: ( مهدی کردبچه )
با سلام و احترام ۹۸/۹/۲ کلا کمرم و پای چپم یکدفه قفل شد بصورتی که فقط با عصا فقط میتونستم راه برم رفتم ام ار ای گرفتم دکتر خسروداد فوق تخصص اعصاب ۱۰ روز استراحت مطلق داد بعدا ۱۰ جلسه فیزیو تراپی خوب خوب شدم از اوایل برج ۱۲ یواش یواش دردی فقط داخل رون چپم از بالا تا پایین پیش اوده که نیم ساعت می ایستادم یا راه میرفتم فقط پای چپم یه رگه درد شدید میگیره که بنظرم عصب سیاتیکم باشه الان ۵روزه استراحت مطلق خونه کردم زمان دراز کشیدن خیلی خوبه ولی وقتی راه میروم کمی سیاتیکم درد میگیره و دوست ندارم عمل کنم بنظر خودم اگه ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم خوب میشم شما چه پیشنهادی دارید 🙏🙏❤️❤️
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً اولین اقدام در بیماری که درد کمر و درد سیاتیک دارد فیزیوتراپی و داروست. البته بیمار باید معاینه شود و پزشک مطمئن شود که بیمار ضعف عضلانی و علایم عصبی ندارد.

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن