درد سیاتیک

درد سیاتیک دردی است که از کمر، به باسن، پشت ران و پشت و یا خارج ساق پا احساس می شود. معمولاً، درد سیاتیک یک طرفه است، اما میتواند دو طرفه نیز باشد. درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند .

درد سیاتیک

درد سیاتیک  دردی است که از کمر، به باسن ، پشت ران  و پشت و  یا خارج ساق  پا احساس می شود. معمولاً، درد سیاتیک یک طرفه اما میتواند دو طرفه نیز باشد  . درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند . درد  سیاتیک در 90 در صد موارد  در نتیجه پارگی  ایجاد می شود و در اینگونه مواقع معمولاً دیسک به ریشه های عصب سیاتیک فشار وارد می کند. سایربیماریهایی  که باعث درد عصب سیاتیک می شود شامل تنگی کانال نخاعی ، تومورهای ستون مهره ها ، عفونت های ستون مهره ها و یا تومر های داخل لگن و تومورهای عصب سیاتیک با عث در سیاتیکی میشوند  .وقتی  ریشه های  عصب سیاتیک  تحت فشار قرار می گیرد، باعث  ایجاد ضعف در عضلات، بی حسی  ، ضعف ساق پا یا احساس  سوزش کف پا و یا کمر میشود بعضی از مطالعات نشان داده اند که 40 در صد افراد در طول زندگی شان دچار درد سیاتیک میشوند . درد  سیاتیک ممکن است در زمان ایستادن، نشستن یا دراز کشیدن ایجاد  شود.

مسیر و آناتومی عصب سیاتیک

علائم و نشانه ها
 

درد  سیاتیک از  پایین کمر شروع شده و تا باسن و سپس پشت ران و ساق پا  کشیده می شود و منجر به درد و گزگزکف پا و انگشتان می شود   درد عصب سیاتیک در افراد مختلف می تواند از ملایم تا شدید باشد و این درد می تواند با نشستن طولانی، خم شدن ، سرفه و عطسه کردن نیز تشدید شود.

مسیر درد سیاتیک

گاهی اوقات تومور عصب سیاتیک موجب درد سیاتیک است .  بیماری دیابت نیز می تواند منجر به وارد شدن آسیب عصبی و علائم  سیاتیک شود.

 تشخیص

در معاینه فیزیکی، پزشک وضعیت قدرت عضلات  را مورد بررسی قرار می دهد . از بیمار  خواسته شود تا روی انگشتان یا پاشنه خود راه بروید، از یک حالت چمباتمه بلند شود، یا در زمانی که به پشت دراز کشیده است ، یکی از پاهای خود را در هوا بلند کند. معمولاً دردی که ناشی از عصب سیاتیک باشد، با انجام این فعالیت ها تشدید خواهد شد.

تصویر برداری

برای تشخیص بیماری سیاتیک از روش های تصویر برداری زیر استفاده میکنیم :

  • عکس برداری رادیولوژی

  • تصویر برداری ام آر آی (MRI)

بهتزین وسسیله تشخیص  علت درد سیاتیک ام آر آی است
  • سی تی اسکن

راه ها و روش های درمان
 

امروزه روش های مختلف برای  درد عصب سیاتیک وجود دارد که این روش ها شامل موارد زیر هستند:

مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs): مصرف این داروها باعث  کاهش تورم و التهاب و تسکین درد بیمار مبتلا به سیاتیک شود .

 انواع گوناگون دارو های ضد التهاب 

شل کننده های عضلانی   از داروهای شل  کننده عضلات به منظور کاهش اسپاسم استفاده میشود 

متوکاربامول شل کننده عضلات است 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

داروهای ضد افسردگی است، مانند آمی تریپتیلین نیز  با کاهش انتقال  پیام های درد در ب مغز موثر است . این داروها همچنین می تواند باعث  افزایش مسکن درد طبیعی  به نام  اندورفین در بدن انسان شوند .
 

تزریق های استروئید اپیدورال

تزریق مواد استروئید در کاهش التهاب بسیار موثر است .  بنابرین  می توانددر تسکین درد سیاتیک اثر بسیار خوبی دارد . در این روش  داروی کورتیکو استروئید در نواحی نزدیک به ریشه های اعصاب ستون فقرات تزریق می شود. این تزریق ها می تواند باعث کاهش درد برای چند ماه یا حتی دوره های زمانی طولانی تر شود..عوارض  تزریق استروئید اپیدورال نادر  است و شامل عفونت، واکنش آلرژیک به داروآسیب عصبی است.


 

 

 

طب سوزنی

بدن انسان دارای یک انرژی خاص چی (Chi) است. که در سراسر بدن در مدارهای خاصی جریان دارد . هنگامی که نیروی چی مسدود شود، فرد می تواند به بیماری های فیزیکی مبتلا گردد. طب سوزنی  با زدن سوزن به نقاط خاصی از بدن  انرژی مسدود شده  چی یه جریان می افتد .

در طب سوزنی سوزن های استریل و مخصوص  در  نقاط خاصی  از بدن وارد میشود . این نقطه ها  که به نقاط طب سوزنی  نامیده می شوند . بر روی مدارهای انرژی که مریدین (meridians) نامیده می شوند قرار دارند . مریدین ها  یا مدار های انرژی به سطح پوست هستند،  ..  بنابرین سوزن ها هم سطحی وارد پوست میشوند .. هر  مریدین مربوط به یک عضو میباشد . در بدن انسان 12 مریدین قرار دارد در ا طب سوزنی، گاهی سوزن ها را گرم میکنند یا  سوزن ها را در محل قرا گرفتن می چرخانند .

مقالات پربازدید