درد سیاتیک
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
درد سیاتیک دردی است که از کمر، به باسن، پشت ران و پشت و یا خارج ساق پا احساس می شود. معمولاً، درد سیاتیک یک طرفه است، اما میتواند دو طرفه نیز باشد. درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند .
  1. در صورت تمایل فایل صوتی مقاله را بشنوید

عصب سیاتیک و علت درد سیاتیک چیست؟

همانطور که در شکل 1 و 2 دیده میشود عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن انسان است. این عصب  در داخل باسن و در پشت ران درست درخط وسط سیر می‌کند و به زانو می رسد. در پشت زانو به دو شاخه تی بیال و عصب پروانه آل مشترک تقسیم می شود. درد سیاتیک به صورت یک طرفه یا دو طرفه انتشار می یابد. البته عصب پرونئال مشترک خود به دو عصب پرونئال سطحی و عمقی تقسیم می شود. عصب پرونئال سطحی حسی است و به پوست میرود و حس جلوی پای انسان را تامین میکند و عصب پرونئال عمقی به عضلات جلوی ساق پا میرود . همانطور که در شکل 3 دیده میشود ،عصب سیاتیک از ۵ ریشه عصبی در داخل کمر و لگن  تشکیل می شود. که عبارتند دو ریشه از کمر انسان که ریشه عصبی چهارم و پنجم کمری ( L4و L5) و سه ریشه از لگن که شامل ریشه اول دوم و سوم لگنی ( S1 ,S2,S3 ) می باشد. همانطور که در شکل 2 دیده میشود ، این عصب در باسن انسان از زیر عضله گلابی شکل یا عضله پیریفورمیس رد می شود و در پشت زانو به دو شاخه تیبیال و عصب پرونئال مشترک تقسیم می شود. اصولا ساق پا از دو قسمت درست شده است :  عضلات قسمت جلوی ساق پا از عصب پرونئال  عمقی عصب میگیرند وعضلات قسمت پشت ساق پا از عصب تیبیال عصب می گیرند. کلیه حرکات پاهای ما ( مانند راه رفتن ، ایستادن ، فشردن پدال ترمز و گاز ، برداشتن پا از روی ترمز ) از طریق این عصب( یعنی عصب سیاتیک و دوشاخه انتهایی آن عصب پرونئال عمقی و عصب تیبیال ) انجام می گیرد. 

مسیر درد سیاتیک
شکل 1- مسیر درد سیاتیک که از باسن به پشت ران و سپس پشت ساق پا تیر میکشد .

درد سیاتیک چیست ؟ 

 همانطور که در شکل 1 دیده میشود ، درد سیاتیک دردی است که در مسیر عصب سیاتیک بوجود می آید یعنی  از کمر، به باسن ، پشت ران و پشت و یا خارج ساق پا احساس می شود. معمولاً،علت درد سیاتیک یک طرفه است ، اما می تواند دو طرفه نیز باشد. درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند . درد  سیاتیک در 90 درصد موارد در نتیجه پارگی یا فتق دیسک ایجاد می شود و در اینگونه مواقع معمولاً دیسک پاره شده یا فتق دیسک  به ریشه های عصب سیاتیک(معمولا ریشه عصبی L5  به علت دیسک L4-L5 و ریشه عصبی  S1  به علت فتق یا پاره شدن دیسک L5-S1  فشار وارد می کند. پس به طور خلاصه  شایع ترین علت درد سیاتیک پارگی یا فتق دیسک L4-L5 و L5-S1 است .  سایر بیماریهایی که باعث درد عصب سیاتیک می شوند شامل تنگی کانال نخاعی ، تومورهای ستون مهره ها ، عفونت های ستون مهره ها و یا تومر های داخل لگن و تومورهای خود عصب سیاتیک هستند .وقتی ریشه های عصب سیاتیک تحت فشار قرار می گیرند، باعث  ایجاد ضعف در عضلات، بی حسی  ، ضعف ساق پا یا احساس سوزش کف پا و یا کمر می شوند. بعضی از مطالعات نشان داده اند که 40 در صداز افرادی که دچار دیسک کمر میشوند فقط با  درد سیاتیک مراجعه میکنند ، ( بدون اینکه کمر درد داشته باشند)  .

مسیر و آناتومی عصب سیاتیک
شکل 2- مسیر و آناتومی عصب سیاتیک

درد در مسیر عصب سیاتیک چه اهمیتی دارد ؟

درد در مسیر عصب سیاتیک اهمیت زیادی دارد. زیرا شایع‌ ترین علت آن پارگی دیسک کمر می باشد و در درجه بعد تنگی کانال نخاعی و در درجه بعد لیزخوردگی مهره های کمر است. این سه بیماری مهم هستند و معمولا نیاز به عمل جراحی دارند . 

 

رشته های عصبی سیاتیک و محل انتشار درد سیاتیکی
شکل3 طرز تشکیل عصب سیاتیک

درد سیاتیک چه نوع دردی است ؟

 درد سیاتیک یک درد مکانیکی است و با حرکت ایجاد و یا تشدید میشود و با دراز کشیدن بهتر میشود . درد سیاتیک ممکن است در زمان ایستادن، نشستن یاراه رفتن ایجاد شود.همانطور که در شکل 1 دیده میشود  ، درد سیاتیک دردی است که از پشت باسن به پشت ران و سپس به پشت ساق و یا گاهی  در قسمت خارجی ساق پا انتشار پیدا می کند. و منجر به درد و گزگز کف پا و انگشتان( خصوصا انگشت شست پا یا انگشت کوچک پا) می شود. درد عصب سیاتیک در افراد مختلف می تواند از ملایم تا شدید باشد و این درد می تواند با نشستن طولانی، خم شدن به جلو  ، سرفه و عطسه کردن نیز تشدید شود.

 

چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟

 ریسک فاکتورهای درد عصب ساتیک چیست؟ 

راه های تشخیص درد سیاتیک چیست؟

 

تشخیص علت درد سیاتیک با تصویربرداری در معاینه فیزیکی ، پزشک وضعیت قدرت عضلات را مورد بررسی قرار می دهد . از بیمار خواسته می شود تا روی انگشتان یا پاشنه خود راه برود، از یک حالت چمباتمه بلند شود، برای معاینه میزان فشار به عصب سیاتیک در حالیکه بیمار روی تخت  به پشت دراز کشیده است ، پزشک یکی از پاهای بیمار  را در بلند می کند. معمولاً دردی که ناشی از عصب سیاتیک باشد، با انجام این مانور  تشدید خواهد شد

برای تشخیص بیماری سیاتیک از روش های تصویر برداری زیر استفاده میکنیم :

- عکس برداری رادیولوژی

- تصویر برداری ام آر آی (MRI)

عکس ام آر آی دیسک کمر
شکل 3- عکس ام آر آی دیسک کمر

      - سی تی اسکن

تسکین درد سیاتیک

از هر 10 نفر 4 نفر در دوره ای از زندگی خود دچار سیاتیک یا تحریک عصب سیاتیک می شوند.  این عصب از دو طرف ستون فقرات پایین آمده و از طریق لگن و باسن حرکت می کند سپس عصب از پشت هر قسمت بالایی پا عبور می کند قبل از اینکه در زانو به شاخه هایی تقسیم شود که به سمت پا می رود.هر چیزی که این عصب را تحت فشار قرار دهد یا تحریک کند می تواند باعث ایجاد درد در پشت یک باسن یا ران شود.  احساس درد می تواند بسیار متفاوت باشد. سیاتیک ممکن است مانند یک درد خفیف احساس شود. احساس سوزش شدید یا ناراحتی شدید سیاتیک همچنین می تواند احساس بی حسی ، ضعف و سوزن سوزن شدن داشته باشد.درد ممکن است با نشستن طولانی مدت ، ایستادن ، سرفه ، عطسه ، چرخیدن به راست و چپ ، بلند کردن یا کشیدن اجسام  بیشتر شود. درمان درد سیاتیک  طیف وسیعی از کیف های آب  گرم و سرد و داروها گرفته تا ورزش ها و درمان های مکمل و جایگزین است.

 چه داروهایی برای تسکین درد سیاتیک بکار می روند؟

 انواع مختلفی از داروها ممکن است برای درد سیاتیک استفاده شود. داروهای خوراکی عبارتند از:

 مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن ، آسپرین یا NSAID مانند ایبوپروفن [ادویل ، موترین] ، کتوپروفن یا ناپروکسن [Aleve])

 داروهای شل کننده عضلانی با تجویز برای کاهش اسپاسم عضلات

 داروهای ضد افسردگی برای کمردرد مزمن

 برای درد شدیدتر داروهای مخدر تجویز می شود

 به دلیل افزایش خطر ابتلا به سندرم ری ، به کودک 18 ساله یا کمتر آسپیرین ندهید.

 در برخی موارد ، داروی استروئیدی به فضای اطراف عصب نخاعی تزریق می شود. تحقیقات نشان می دهد این تزریق ها در صورت تحریک ناشی از فشار دیسک فتق یا پاره شده ، تأثیر کمی دارند.

روش های درمان درد سیاتیک

هدف از درمان سیاتیک ، کاهش درد و افزایش تحرک است.  بسیاری از موارد سیاتیک با گذشت زمان و  با  درمان های غیر جراحی خوب می شوند.

امروزه روش های مختلف برای  درد عصب سیاتیک وجود دارد که درمان های خود مراقبتی در منزل  شامل موارد زیر است:

1- مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs): 

مصرف این داروها باعث  کاهش تورم و التهاب و تسکین درد بیمار مبتلا به سیاتیک می شود. با نظر پزشک از داروهایی برای کاهش درد ، التهاب و تورم وجود دارد استفاده کنید. بسیاری از داروهای رایج در این گروه که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) نامیده می شوند ، شامل آسپرین ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin) و ناپروکسن (Naprosyn ، Aleve) است.  اگر می خواهید آسپرین مصرف کنید مراقب باشید.  آسپرین می تواند در برخی افراد باعث زخم و خونریزی شود.  اگر نمیتوانید ، از  دارو های ضدالتهاب استفاده کنید ،  استامینوفن داروی مناسبی است (Tylenol).

مصرف دارو های شل کننده عضلانی
مصرف دارو های شل کننده عضلانی

2- مصرف داروهای شل کننده های عضلانی

از داروهای شل  کننده عضلات در درمان درد سیاتیک به منظور کاهش اسپاسم استفاده می شود.

متوکاربامول شل کننده عضلات است 
شکل 6- متوکاربامول شل کننده عضلات است 

۳- استفاده از بسته های یخ و / یا گرم:

ابتدا از کیسه های یخ برای کاهش درد و تورم استفاده کنید. بسته های یخ  را که در حوله پیچیده شده است ، در منطقه آسیب دیده بگذارید. به مدت 20 دقیقه و چند بار در روز این کار را انجام  دهید.  پس از چند روز از کیف آب گرم یا پد گرم کننده استفاده کنید. از گرما هم هر بار به مدت 20 دقیقه استفاده کنید.  اگر هنوز درد دارید ، از بسته های گرم و سرد را به طور متناوب استفاده  کنید ،  ببینید  کدام یک بهتر درد  شما را تسکین می دهد.

۴- انجام کشش های ملایم :

کشش های ملایم مناسب را از فیزیوتراپ یا پزشک  یاد بگیرید. سایر تمرینات تقویت عمومی ،مانند تقویت عضلات اصلی و هوازی را هم درحدی که درد نداشته باشید انجام دهید.

بهترین قرص برای درد سیاتیک

بهترین قرص برای درمان سیاتیک شامل سه نوع قرص است یکی قرص های ضد التهاب دوم قرص های شل کننده عضلانی و سوم قرص های که انتقال درد را کمتر می کند بهترین قرص ضد التهاب که در ایران موجود است قرص مسکن نامیده می شود که شامل دیکلوفناک یا ملوکسیکام بروفن استاین داروها باعث کم شدن تورم اطراف ریشه عصبی می شوند در نتیجه جا برای ریشه عصبی زیادتر می شود و فشار بر روی آن کمتر می شود و درد بیمار بهتر می شود. علت تورمی که در اطراف ریشه های عصبی به وجود می آید پارگی دیسک است. گروه دوم داروهایی که باعث شل کردن عضلات می شوند همانطور که می دانیم وقتی دیسک پاره می شود عضلات دچار انقباض دائم می شوند  که این در واقع همان عضله دارای اسپاسم یا انقباض دائم هست. از این گروه داروها می توان به متوکاربامول باکلوفن و تیزانیدین اشاره کرد دسته سوم داروهایی هستند که انتقال درد را از نخاع به مغز کند می کنند که اینها معمولاً داروهای ضد تشنج هستند که در درمان درد هم به کار میرود که سردسته آنها گاباپنتین و پر گابالین است. توصیه می شود که این داروها تحت نظر پزشک تجویز شوند و بیماران از مصرف خودسرانه آن خودداری کنند. زیرا این داروها دچار ممکن است عارضه ایجاد کنند یا گاهی علائم بیمار را محو کنند و بیمار در آینده دچار فلج اندام بشود .

آمپول برای درد سیاتیک

اصولا داروها را میتوان به چهار طریق وارد بدن کرد.

1- از راه خوراکی 2- از راه شیاف 3- از طریق تزریق عضلانی و 4- از طریق تزریق وریدی .

بنابراین داروهایی به شکل آمپول تهیه شده است که از طریق عضلانی یا وریدی می توانند وارد بدن شود و اثر آنها بیشتر از داروهای خوراکی یا شیاف است. زیرا داروهایی که می خوریم یا از طریق شیاف وارد بدن می شوند و در واقع از طریق دستگاه گوارش وارد بدن شده و در نتیجه قبل از ورود به جریان خون به داخل کبد می روند و کبد به مقدار معینی دارو اجازه می دهد که وارد جریان خون شده و به محل ضایعه دیده برسد و آنجا را آرام کند بنابراین آمپول ها حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شوند حالا به شرح تعدادی از این آمپولها که برای درمان کمردرد و درد سیاتیک به کار می روند می پردازیم. سردسته این آمپولها داروهای کورتونی است که در اصطلاح پزشکی استروئید نامیده می شود و عوام آمپول های شیری می گویند. سردسته اینها متیل پردنیزولون، تریامسینولون و بتامتازون است این داروها معمولاً عضلانی تزریق می شوند. تزریق وریدی داروها حتما باید در بیمارستان و تحت نظر پزشک انجام شود. این داروها قویترین داروهای ضد التهاب هستند و وقتی که وارد جریان خون می شوند، سریعاً ضایع رفته و التهاب آن محل را درمان می کنند و اثرات آنها معمولاً یک ساعت بعد از تزریق ظاهر می شود و تا چندین روز ادامه دارد. از عوارض آنها شامل : درد معده ، زخم معده، خونریزی معده ، بالا بردن فشار خون و بالا بردن قند خون است. بنابراین در بیمارانی که مبتلا به بیماری های معده ، قلبی ، فشار خون و دیابت هستند باید با احتیاط مصرف شوند. داروی دیگری به نام آمپول تتراکوزاکتاید نیز وجود دارد که باعث آزاد شدن کورتون طبیعی انسان از غده فوق کلیه می شود. آمپول تتراکوزاکتاید داروی خوبی است اما گاهی باعث حساسیت های شدید می شود. دسته دوم داروهای ضد التهاب تزریقی هستند مانند آمپول دیکلوفناک یا آمپول کتورولاک که این داروها هم بعد از تزریق بدونی که به کبد بروند مستقیم به محل ضایعه دیده می رسند و اثرات خود را شروع می کنند و تقریباً عوارض آنها شبیه عوارض قرص های کورتونی است که می تواند باعث بالا رفتن فشار خون ، ایجاد زخم معده یا خونریزی گوارشی می شوند ولی قند خون را معمولاً بالا نمیبرند. دسته سوم داروهای شل کننده عضلانی هستند که شامل آمپول متوکاربامول است. آمپول متوکاربامول را می توان به صورت تزریق عضلانی مصرف کرد. این داروها نیز باعث شل کنندگی عضلانی می شوند و اثر آمپول متوکاربامول قویتر از اثر قرص آن است ولی صلاح است در بیمارستان یا درمانگاه مصرف شود. گروه چهارم داروهای مخدر هستند که از ترکیبات تریاک هستند. همانطور که میدانیم تریاک قوی ترین و اولین داروی ضد دردی بوده است که انسان به آن دست یافته است ولی به دلیل اعتیاد آور بودن برای درمان در منازل کنار گذاشته شده است. فقط کاربرد آن در بیمارستانها و در درمان دردهای پس از عمل جراحی یا دردهای بیماران مزمن سرطانی است. این داروها شامل آمپول مورفین ، آمپول پتیدین و آمپول ترامادول و آمپول کدئین می باشد. این داروها بسیار قوی می باشند به فاصله و اثرات آنها تقریبا 15 دقیقه پس از تزریق ظاهر می شوند و نسخه کردن آنها تابع قوانین خاصی است و حتماً باید در بیمارستان مصرف شود. لازم به ذکر است که داروهای مخدر علاوه بر اینکه ضد درد هستند باعث آرام شدن بیمار و احساس سرخوشی می شوند که این از خصوصیات اختصاصی این داروهاست. از عوارض داروهای مخدر این است که تنفسی است و موارد مسمومیت با تریاک است به همین جهت باید با احتیاط و با دوز کم و در بیمارستان مصرف شود.

گاباپنتین برای سیاتیک

همانطور که می دانیم وقتی ضایعه ای در قسمتی از بدن بوجود میآید . مث ًلا دیسک یک نفر پاره میشود ، فشار بر روی ریشه های عصبی باعث می شود که جریان های الکتریکی که در اصطلاح پزشکی پیام های عصبی نامیده می شود از عصب سیاتیک بیمار وارد نخاع شود و از طریق نخاع به مغز منتقل شود و در مغز به صورت درد حس شود. در واقع میتوان گفت که نخاع یک شاهراه یا اتوبان است که پیام های عصبی از آن عبور کرده و خود را به مرز می رساند بنابراین اگر بتوانیم به طریقی باعت هدایت این پیامهای عصبی و میزان آنها را کم کنیم قائدتا درد بیمار کم میشود. در بیماران دیابتی که به دانشمندان مدتها به فکر این بودند که داروی پیدا کنند که بتواند این کار را انجام دهد، خصوصاً علت نوروپاتی دردهای سوزشی شدید دارند. اینگونه بیماران حس می کنند که پای آنها را در داخل آتش گذاشته اند یا صدها سوزن وارد پاهای آنها میشود . به این ترتیب دو داروی مهم کشف شد که باعث کم کردن انتقال پیام های درد از نخاع به مغز می شدند . که این داروها عبارت بودند از گاباپنتین و پرگابالین. این داروها در اصل داروهایی بودند که برای کنترل تشنج ساخته شدند اما بعدها دیدند که بر روی انتقال درد هم موثر است به همین جهت امروزه توسط اکثر پزشکان در درمان بیماری های درد مصرف می شود. از مزیت های مهم گاباپنتین این است که عوارض گوارشی معمولاً نمیدهد. در حالی که داروهای ضد التهاب مانند دیکلوفناک بروفن ممکن است عوارض گوارشی بدهند و فشارخون بیماران را بالا ببرند ولی از عوارض مهم گاباپنتین می توان سرگیجه و احساس خواب آلودگی را نام برد . بسیاری از بیمارانی که دچار درد سیاتیک و کمر درد هستند و پس از تشخیص علت درد سیاتیک توسط پزشکان ، برای آنها گاباپنتین تزریق می کنند وقتی به اینترنت مراجعه می کنند و ملاحظه میکنند که گاباپنتین دارویی است که در درمان تشنج به کار میرود ، وحشت زده میشوند و از مصرف آن خودداری میکنند. در حالی که امروزه در اکثر کلینیکهای درد دنیا از این دارو به عنوان داروی ضد درد استفاده می کنند .هنگامی که دارو در درمان تشنج به کار میرود توصیه میشود که دارو را ناگهان قطع نکنند بلکه به تدریج کم کنند و سپس قطع کنند . اما در مواردی که به عنوان داروی ضد درد به کار می رود این چنین نیست و بیمار می تواند دارو را قطع کند و مشکلی برای بیمار پیش نمی آید.

پرگابالین یا لیریکا برای درمان درد سیاتیک

یکی از داروهایی که در درمان درد سیاتیک استفاده می شود داروی پرگابالین یا لیریکا (lyrica) است. این دارو نیز اولین بار برای درمان بیماری تشنج و صرع تولید شد اما بعدها پزشکان متوجه شدند که که اثرات ضد درد خیلی خوبی دارد بنابراین پزشکان شروع به تجویز این دارو برای درمان دردهای مختلف از جمله دردهای نوروپاتی در بیماران دیابتی کردند. از لحاظ ساختمان این دارو نیز مانند دارویی گاباپنتین شبیه اسید آمینه مهاری است که در نخاع انسان های طبیعی وجود دارد و گاما آمینوبوتیریک اسید (Gaba) نامیده می شود. از آنجا که این دارو می تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود, پزشکان معمولا دارو را با دوز کم شروع میکنند و به تدریج بر مقدار آن میافزایند.

عوارض شایع پرگابالین چیست ؟

عوارض شایع پرگابالین شامل سرگیجه ، خواب آلودگی، تاری دید، دوبینی است. بنابراین کسانی که کارهای دقیق دارند یا رانندگی می کنند صلاح است که دارو را شبها مصرف کنند. از دیگر عوارض پرگابالین میتوان به سردرد اختلال حافظه، خشکی دهان ، اختلال دید ، افزایش وزن اشاره کرد. البته حساسیتهای داروی نیز با این دارو گزارش شده است. مصرف آن در دوران شیردهی و حاملگی باید با احتیاط انجام بشود.

پرگابالین چگونه باعث کاهش درد می شود؟

این دارو کانال های کلسیمی را می بندد و مانع انتقال پیام های درد از نخاع به مغز می شود. این دارو یکی از داروی جدید است که در سال ۲۰۰۴ کشف شد و فرمول از روی داروی گاباپنتین ساخته شد. باید توجه داشت عوارضی که در در مورد پرگابالین ذکر شد ، در کمتر از ۱۰ درصد افراد اتفاق می افتد و نود درصد افراد معمولاً پرگابالین را بدون عارضه می توانند مصرف کنند. از بهترین روش های درمان سیاتیک که اکثر پزشکان ترجیح می دهند که ابتدا گاباپنتین برای بیمار تجویز کنند ، در صورتی که گاباپنتین موثر نباشد یا در بیمار عوارض ایجاد کند ، از پرگابالین استفاده می کنند. پرگابالین پس از مصرف سریع جذب می شود و مصرف آن با غذا اثری در جذب آن ندارد. بنابراین میتوان آن را همراه غذا مصرف کرد. این دارو به مقدار کمتر از یک درصد با پروتئینهای خون پیوند می شوند و ۹۹ درصد دارو به صورت آزاد در خون وجود دارد. نیمه عمر این دارو به طور متوسط حدود ۶ ساعت است. پس از این مدت دارو توسط کلیه دفع می شود و باید دوباره بیمار دوز جدید دارو را مصرف نمایید. پرگابالین از لحاظ ساختمانی بسیار شبیه لوسین و ایزولوسین است که اسید آمینه طبیعی بدن انسان است. در مقایسه بین پرگابالین و گاباپنتین باید گفت که پرگابالین سه بار قوی تر از گاباپنتین اثرات ضد درد دارد حدود ۶ بار اثرات ضد تشنج قوی تر نسبت به گاباپنتین دارد . پر گابالین هم در شیر ترشح می شود و هم از جفت انسان عبور می کند . بنابراین در دوران شیردهی و حاملگی باید با احتیاط مصرف شود.

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( سیدهادی حسینی )
باسلام خدمت اقای دکتر اینجانب به علت درد عصب سیاتیک ام ار ای کردم که گفته شده شروع دیسکوورتبرال ودورالاکتازیدر مهره های لومبر دیسک دهیدوریشن ودیسک بالجینگ در فضای بین مهره l3-4-5,s1مشاهده شده سایر دیسکها سیگنال طبیعی دارن وهرنی دیسکال دیده نشده است کونوس مدولاریس در موقعیت عادی است وشکل وسیگنال ان طبیعی است باتوجه که مدتی است درد در ناحیه باسن تا ساق پا دارم دکتر تجویز قرص لاریکا وناپرکسن کردن اما هنور باتوجه به ویروس کرونا فیز یوتراپی نرفتم لطفا برای درمان بیماریم راهنمایی فرمایید متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی از قبیل شما معمولاً تحت درمان فیزیوتراپی قرار می گیرند و در صورتی که با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکنند می‌توانند از تزریق های داخل ستون فقرات بهره‌مند شوند. فعلاً با شرایط کرونا فیزیوتراپی ها تعطیل هستند باید صبر کنید تا بازگشایی آنها اعلام شود .

سوال: ( حیدرپور )
سلام اصافه وزن زیادی دارم، دو سه سال است شدید دچار درد سیاتیک شدم حالا می فهمم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی توانم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال عمل بای پاس هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!
پاسخ:

سلام
بدون معاینه و دیدن ام آر آی و تست های تشخیص نمی توان اظهار نظر کرد.

سوال: ( ابوطالب پورصدیق )
با سلام و خدا قوت ، درد سیاتیک دارم ، با بلند کردن کپسول گاز اولین حسم درد عضله ی پشت ساق پا بود ، اگه لطف کنید جهت درمان حرکتی بنده رو راهنمایی فرمائید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با ید تشریف بیاورید تا معاینه و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و سپس بر مبنای آن درمان شوید. 

سوال: ( مریم )
با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب از دیروز به علت دردی مشابه با علایم سیاتیک شدید که در سالهای گذشته نیز چندین بار به دلیل تحرک کم به آن دچار شده بود بسیار احساس ناراحتی می کنند (الان نیز به دلیل کرونا دو ماه است که از منزل خارج نشده اند) و به دلیل مشکل کرونا امکان مراجعه به مطب ندارند. برای تسکین درد ایشان چه دارویی مناسبتر می باشد. لازم به ذکر است ایشان در سال 95 جراحی قلب باز شده اند و اکنون داروهای متفورمین، زیمپت، اترواستاتین، اکارموکس، لوزارتان و آسپرین نیز بصورت روزانه مصرف می کنند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دادن دارو بدون ویزیت بیمار ممنوع است. ایشان می توانند وقت آنلاین بگیرند تا ویزیت شوند یا می‌توانند به یکی از پزشکان محله خود مراجعه و نسخه دارویی بگیرد.

سوال: ( شیما افشارخیز )
سلام اقای دکتر من متولد ۶۵ و داری وزن ۵۰ کیلو هستم حدودا" ده ساله که از درد رگ سیاتیک پای چپ رنج میبرم. گاهی به دنبالچه میزنه و الان حدود یکساله که ۳مهره وسط کمرم درده. گرفتی رگ سیاتیک و تیر کشیدنم جوریه که دریک لحظه مجبورم کاملا بی حرکت باشم و نمیتونم راه برم. الان حدود ۶ماه زانوی چپم هم بسیار درد داره . برای همه موارد دکتر زیاد رفتم توی mri اصلا هیچ چیزی نشون نمیده نه زانوم نه کمرم . اما نوار عضله و عصب التهاب بسیار شدید نشون میده . دارو تجویز میشه میخورم اما بازهم درد کمتر میشه ولی دوباره برمیگرده طبق روال قبل . واقعا نمیتونم راه برم.حتی بخوابم . سرکارهم اذیتم . از پلهاهم نمیتونم راه برم و الان کاملا لنگ میزنم . لطفا راهنمایی کنید . باسپاس
پاسخ:

سلام
شرح حال شما نشان می دهد که بیمار پیچیده هستید ولی اگر ام آر آی شما چیزی نشان نداده است قاعدتاً نیاز به جراحی ندارید. این گونه درمان بیماران می توانند از دارو فیزیوتراپی و استفاده کنند. ویزیت توسط روماتولوژیست و نورولوژیست هم برای شما توصیه می شود.

سوال: ( مهدی کردبچه )
با سلام و احترام ۹۸/۹/۲ کلا کمرم و پای چپم یکدفه قفل شد بصورتی که فقط با عصا فقط میتونستم راه برم رفتم ام ار ای گرفتم دکتر خسروداد فوق تخصص اعصاب ۱۰ روز استراحت مطلق داد بعدا ۱۰ جلسه فیزیو تراپی خوب خوب شدم از اوایل برج ۱۲ یواش یواش دردی فقط داخل رون چپم از بالا تا پایین پیش اوده که نیم ساعت می ایستادم یا راه میرفتم فقط پای چپم یه رگه درد شدید میگیره که بنظرم عصب سیاتیکم باشه الان ۵روزه استراحت مطلق خونه کردم زمان دراز کشیدن خیلی خوبه ولی وقتی راه میروم کمی سیاتیکم درد میگیره و دوست ندارم عمل کنم بنظر خودم اگه ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم خوب میشم شما چه پیشنهادی دارید 🙏🙏❤️❤️
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً اولین اقدام در بیماری که درد کمر و درد سیاتیک دارد فیزیوتراپی و داروست. البته بیمار باید معاینه شود و پزشک مطمئن شود که بیمار ضعف عضلانی و علایم عصبی ندارد.

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن