جراحی دیسک کمر

مقالات پربازدید
در این مقاله عمل جراحی دیسک کمر و انواع جراحی های دیسک کمر از جمله : جراحی دیسک کمر لامینکتومی ، جراحی دیسک کمر با لیزر ، جراحی میکروسکوپی دیسک کمر ، جراحی دیسک کمر با آندوسکوپی ، تزریق های اپیدورال را به طور کامل شرح می دهیم.

 

عمل جراحی دیسک کمر
شکل 1 - آناتومی ستون فقرات

عمل جراحی دیسک کمر

در بدن انسان اگر در عضوی پارگی اتفاق افتاده باشد برای اینکه پارگی جوش بخورد لازم است که دو بافت همنام مقابل هم باشد مثلاً اگر عضله انسان پاره شده باشد - اگر استخوان بین دو سر عضله قرار بگیرد عضله جوش نمی کند. اگر پوست شما پاره شود اگر یک جسم خارجی در داخل پوست باشد پوست یا جوش نمی خورد یا اگر جوش بخورد بعد از مدتی دوباره پاره می شود.در پارگی دیسک در واقع هسته دیسک از سوراخی که در حلقه ایجاد شده بیرون آمده و نمی گذارد که دو سر حلقه پاره شده دیسک بهم بچسبند و جوش بخورد.  بنابراین در عمل جراحی دیسک کمر ما هسته دیسک را بر می داریم و دو سر حلقه دیسک  به هم می پیوندند و جوش می‌خورند و بافت جوشگاهی در واقع دیسک را ترمیم می کند. بیمار ممکن است سال ها بدون علامت زندگی  کند .اصولاً عمل جراحی دیسک کمر در کسانی انجام می‌گیرد که به درمان های غیر جراحی دیسک کمر و آسانتر پاسخ ندهند. عمل جراحی دیسک کمر بین ۷۰ تا ۸۰ درصد نتیجه عالی دارد و ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد ممکن است نتیجه خوبی نگیرند و در ۴ درصد موارد نیز ممکن است که دیسک عمل شده دوباره پاره شود. زیرا تهاجمی ترین جراحان هم حداکثر یک چهارم دیسک را می توانند بردارند. اصولاً دیسک را کامل نمی‌شود برداشت. البته عده‌ای از جراحان معتقدند که کل دیسک را بردارند و به جای آن از دیسک مصنوعی استفاده کنند درست مانند مفصل زانو.عده ی هم معتقدند که دیسک را به روش میکروسکوپی  بردارند و دو مهره بالا و پایین آن را را با گذاشتن پیچ یا گذاشتن کیج بین دو مهره به هم بچسباند. تا  خطرعود مجدد دیسک کم شود ولی این مورد قبول همه جراحان نیست. تقریباً ۷۰ تا ۸۰ درصد جراحان هنوز معتقد به برداشتن فقط هسته دیسک بدون وسیله گذاری هستند.به طور کلی روش های درمانی دیسک پاره شده کمر به دو دسته تهاجمی و کم تهاجمی تقسیم می شوند. روش های تهاجمی عبارتند از: 1.  روش جراحی باز ، 2. روش جراحی باز  میکروسکوپی، جراحی باز دیسک کمر را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای برداشتن دیسک لازم است که استخوانی که روی ریشه های عصبی را پوشانده که اصطلاحاً لامینا نامیده می‌شود برداشته شود ریشه عصبی به کناری معمولا به طرف داخل کشیده شود و سپس از زیر ریشه عصبی دیسک خارج شود. به همین جهت این نوع جراحی را عمل لامینکتومی یا فورامینوتومی همراه با دیسککتومی می نامند. 

انواع جراحی دیسک کمر چیست؟

۱- جراحی لامینکتومی دیسک کمر

قدیمی ترین روش جراحی دیسک کمر روشی است که اصطلاحاً لامینکتومی نامیده می شود. در این روش جراح ابتدا کانال نخاعی را که توسط استخوان هایی به نام لامینا پوشانده شده است باز می کند به همین جهت قسمتی از لامینا و قسمتی از لیگامان فلاوم را برمی‌دارد تا به ریشه عصبی برسد. سپس ریشه عصبی را به کناری می زند و دیسک را از پشت آن خارج می‌کند. این روش سالها بدون استفاده از میکروسکوپ انجام‌ می شد.


 ۲-جراحی میکروسکوپی دیسک کمر ( میکرودیسککتومی)

با پیدایش میکروسکوپ روش دوم جراحی یعنی جراحی میکروسکوپی دیسک کمر رایج شد.این روش شبیه همان روش لامینکتومی است همه مراحل مانند روش قبل انجام می‌گیرد اما شکاف کمتری داده می‌شوند و مقدار کمتری از استخوان لامینا برداشته می شود . در این روش جراح برای دیدن ریشه عصبی و دیسک از میکروسکوپ استفاده می کند که هم نور بهتری دارد و هم ریشه عصبی را چندین برابر درشت تر می کند بنابراین شناسایی بافتهای مختلف آسان‌تر می‌شود. 


۳-جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

روش جراحی دیسک کمر با آندوسکوپی است که اولین بار توسط یک جراح ایرانی الاصل در آمریکا به نام دکتر پرویز کامبین به دنیا معرفی شد. در این روش که روش بسیار آسان تر است در واقع کانال نخاعی دستکاری نمی‌شود و از راه سوراخ بین مهره ای سوزنی وارد دیسک می شود و سپس لوله‌های که به تدریج قطر آنها افزایش پیدا می کند ( درست مانند آنتن رادیو) وارد فضای دیسک شده و سپس لوله باریکی که لنزهم به آن متصل است و آندوسکوپ نامیده می شود وارد فضای دیسکی می شود و دیسک خارج می شود. در این روش احتمال چسبندگی کمتر است. و در واقع کمترین دستکاری در کانال نخاعی انجام می شود. 

 

جراحی آندوسکوپی دیسک کمر
شکل 4 - جراحی آندوسکوپی دیسک کمر


۴- جراحی دیسک کمر با لیزر

روش بعدی عمل جراحی دیسک با لیزر است این روش اصطلاحاً (percutaneous lumbar disce decompression)  نامیده می شود . این روش در مواردی که دیسک کامل پاره نیست انجام می شود و اشعه لیزر را از طریق یک سوزن به کمک یک فیبر نوری وارد فضای دیسکی می‌کنند. با وارد شدن اشعه لیزر در واقع مرکز دیسک سوزانده می‌شود و یک حفره میکروسکوپی در داخل دیسک ایجاد می شود و فشار داخل دیسک کم می شود و سپس با ایجاد یک فشار منفی سعی می کنند هسته دیسک را به طرف داخل بکشانند تا از ریشه عصبی فاصله بگیرد و درد بیمار خوب شود.در فیلم عمل جراحی دیسک کمر با لیزر به طور کامل این موضوع را مورد بحث قرار داده ایم.

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر
شکل 5 - عمل جراحی دیسک کمر با لیزر


 ۵- تزریق های اپیدورال یا تزریق فاست

روش بعدی که دیگر جراحی محسوب نمی شود در واقع تزریق هایی است که در روی ریشه عصبی یا مفاصل ستون مهره ها که اصطلاحاً فاست facet نامیده می‌شود انجام می‌گیرد. این روشها به نام تزریق های اپیدورال یا تزریق فاست نامیده می شود. لازم به ذکر است که هر کدام از این موارد کاربرد خاص خودش را دارد و مثلاً به کار بردن لیزر در بیماری که نیاز به عمل جراحی باز دارد صحیح نیست. گاهی از روشهای کم تهاجمی مانند تزریق لیزر یا تزریق اپیدورال یا تزریق فاست در موارد استفاده می‌شود که جراح می خواهد بداند که آیا نتیجه عمل جراحی دیسک خوب است یا خیر؟ قاعدتا اگر کسی با این روش های کم تهاجمی برای مدتی دردش خوب شود نتیجه عمل جراحی وی بهتر خواهد بود. 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
دو ماهی میشه ک درد دارم اوایل فقط قسمت انتهایی کمرم بود ولی الان پای راستم درگیر شده ب طوری ک دیگه نمیتونم صاف راه برم و خمیده شدم فیزیوتراپی و طب سوزنی و ماساژ درمانی تاثیر زیادی نداشت 25 سال سن دارم ، نمیخوام جراحی کنم ازتون خواهش میکنم بفرمائید آیا راهی هست ک بدون جراحی مشکلم برطرف بشه واقعا دیگه تحمل درد و ندارم.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز دردی که از کمر شروع می شود و مدتی بعد به پای انسان انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما نمی توانید صاحب صاف راه بروید و خمیده شده اید و اگر درمان های عادی برای شما سودی نداشته است و قاعدتاً جراحی بهترین درمان شماست . معمولاً هیچ کسی دوست ندارد جراحی کند. ولی بیماری که با درمان طبی خوب نمیشود یا باید درد را تحمل کند یا قاعدتاً باید جراحی کند که نتیجه جراحی خوب است.

سوال:
با سلام اگر درد بعد یک ماه هنوز ادامه داشته باشد چطور درمان میشود. در حالت خوابیده درد آرام میگیرد اما همین که فعالیتی سه چهار ساعتها داشته باشم خیلی دردناک و غیر قابل تحمل می شود؟ ممنون میشم جوابمو بدید..
پاسخ:

اگر درد گردن یا کمر بعد از یک ماه هنوز ادامه داشته باشد قاعدتاً باید درمان بشود که اولین درمان آن دارو و سپس فیزیوتراپی و اگر درمانهای فوق موثر نبود ، از درمان های پیچیده تر مانند تزریق های داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی میتوان استفاده کرد .درد شما یک درد مکانیکی است، یعنی دردی است که در حالت خوابیده بهتر می شود و با حرکت بیشتر می شود این درد ها معمولاً نتیجه بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره است. 

سوال:
سلام و عرض ادب آقای دکتر ۱۰سال پیش دیسک کمر داشتم خفیف بود دوباره سه چهار سال پیش خوردم زمین رفتم دکتر تشخیص داد که فتحه دیسک دارم چن روزی ام میشود ک کمردرد گرفته ام و شدید درد دارم آقای آلان چه کنم با تشکر لطفا جواب بدید
پاسخ:

اولین اقدام این است که به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام دهید. در صورتی که بهبود نیافته اید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریقات داخل نخاعی و یا جراحی استفاده کنید. در یک سوم بیمارانی که دچار فتق دیسک می شوند سابقه ضربه وجود دارد. 

سوال:
سلام ببخشید من مشکل دیسک کمر خفیف دارم مهره پنجمم تحت فشاره اعصبه البته نوار عضله نشون داده ام ار آی نرفتم ،مدام زانوم درد میکنه و کنار زانو و ساق پا و رانهام سوزش میگیرن و احساس سرما میکنم .امکانش هس بشه دیسک کمرم کاملا اصلاح شه؟
پاسخ:

بله اول شما ام آر آی انجام دهید ، دیسک کمر بیماری قابل درمان است و قاعدتاً با درمان صحیح خوب خواهد شد.

سوال:
باسلام مدتی است پشت ساق پای چپم بشدت دردمیکنه بطوریکه ازشدت درد خواب ندارم به دکترمراجعه کردم تست عصب گرفتن گفتن مهره ۴و۵ مشکل داره اما(اام ارای )ندادم دارودادن اما هنوزدردمیکنه بشدت وگزگز میکنه راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

بهترین وسیله تشخیص دیسک ، علاوه بر انجام نوار عصب و عضله ام آر آی است . قاعدتاً وقتی که نوار عصب و عضله مشکل داشته باشد ام آر آی هم دیسک را نشان خواهد داد. بیماری که از شدت درد خواب ندارد، حتما باید تحت درمان قرار گیرد و نشانه این است که فشار بر روی ریشه عصبی زیاد است. در نهایت بهترین درمان برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک عمل جراحی است. دردی که به پشت ساق پا تیر میکشد معمولاً در اثر پارگی مهره دیسک بین مهره ۴ و ۵ به وجود می آید.

سوال:
سلام بنده بعد از ام آر ای و ویزیت دکتر نورولوژ متوجه شدم که دیسک 4و 5و6و 7 پارگی دارد و دچار تنگی نخاع شده ام خواستم خدمت شما برسم. ممنون
پاسخ:

با سلام
هر موقع که مایل بودید می توانید با ما تماس بگیرید و با کمال میل شما را ویزیت و راهنمایی خواهم کرد البته دیسک بین مهره ای ۶ و ۷ فقط در گردن است. در کمر معمولاً در ناحیه 4 و 5 و L5-S1 صدمه می خورد. 

سوال:
سلام 47 سالمه دیسک 4 و 5 دارم و دیسک 5 خوب نیست وتنگی کانال دارم ام آر ای انجام دادم و نزد چند دکتر در کرمانشاه نشون دادم میگن باید عمل باز انجام دهم میخواهم نظر شما را هم بدونم.
پاسخ:

<p style="text-align: justify;">با سلام<br /> اگر چند دکتر به شما گفتند که نیاز به عمل جراحی دارید بهترین روش درمان شما همان جراحی است. منتها متاسفانه بیماران ایرانی آنقدر به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا یک نفر به ایشان بگویید که درمان جراحی نیاز ندارند و عملاً وقت طلایی را از دست میدهند و وقتی مجبور به جراحی می شوند که عمل جراحی نتیجه خوبی برای آنها ندارد.</p>

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال:
سلام عرض میکنم جناب دکتر .بنده ۲۸ساله تقریبا سال ۹۰ موقعی برگشتن از باشگاه و کارهای سنگین روزمره یهو قصد نشستن داشتم که دیگه نتونستم خودم رو تکون بدم .رفتم ازمایش دادم گفتن قسمت مهرهای ۴و ۵دیسکت پاره شده .خلاصه ۱ماهی استراحت کردم با خوردن شیر موزو...کمی کمرم خوب شد از اون شدت .حالا راه میرفتم میزد تو ساق پاهام به طوری که پاهام باد میکرد و واقعا دوست داشتم وسط خیابون بخوابم .انقدر فشار اوردم تو کارم که نزدیک به ۶۰%حالم بهتر شد البته از اون سالها به بعد تا الان نزدیک ۳الی ۴بار فیزیوتراپی رفتم و استخر هم وقت بی وقت میرفتم البته زیاد نه (فقط الان زیاد استخر میروم).من حتی واسه ورزش دو هم میکردم و حتی سالن فوتسال و بدنسازی و...هم میرفتم تو این سالها .منتهی لحظه ی بعد از چند وقت دوباره این درد سراغم می امد و کمی میزد تو باسن و ساق پام .زمستان +رابطه ی جنسی +خودارضایی +وزن شکم و‌پهلو ها(اضافه وزن )+سرپا ایستادن+رو شکم خوابیدن (تشدید میکنه کمر دردم رو.الان ور حال حاضر میرم دکتر کایروپراکتیک که ستون فقراتم رو به قول خودشون با وسیله و حرکات بکشن البته استخر هم میرم ولی اصلا جوابگو نیست دکتر کایروپراکتیک بلکه بدترمم کرده درصورتی که استخره خیلی احساس خوبی بهم میده البته باز میزنه اون درده تو باسن جای امپول دقیقا+مهره های پایین کمرم که موقع بلند شدن بیشتر مواقع باید کمرم رو صاف کنم بعد راه بروم درد پایین کمر دارم .من واقعیتش هدف و آرزوم آرایشگری لیکن الان عکس MRI+نوار عصب و عضله دارم چطور میتونم بدونم شرایط حال من برای درمان صددرصدی چطور خواهد بود .نمیخوام فردا وارد کاری آرایشگری بشوم و بعد بفهمم رو پام ایستادن باعث کمر درد و پا درد و باسن درد میشه و نتونم ادامه بدم و بین کار چندین ماه استراحت کنم ممنون میشم اگر نیازه عکس های موجود رو هم بفرستم بتونید تشخیص بدید برای درمان صد درصدی دیسک کمرم دقیقا باید چکار کنم
پاسخ:

یک فرد جوان که بعد از رفتن به باشگاه به طور ناگهانی دچار کمردرد می شود ، مدتی درمان می‌کند درد و خوب میشود دوباره درد کمر و پا به سراغ او می‌آید. معمولاً اولین تشخیص پارگی دیسک کمر است که بهترین درمان آن قاعدتاً جراحی است. تقریباً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار از عمل جراحی میکند تحت عمل جراحی ۲۰ قرار می گیرند از عمل خود راضی هستند و می توانند به کار قبلی خود برگرداند. ولی قبل از انجام جراحی ما روش های آسان تر را هم در مورد بیمار به کار می بریم که اگر با آن درد بیمار بهبود یافت دیگر جراحی نمی کنیم . در مورد بیمارانی که دنبال درمان صددرصدی هستند توصیه می‌کنیم که دنبال آن نگردند. زیرا هیچ درمانی در دنیا صد در صد نیست، نه‌تنها در پزشکی در همه امور صد در صد نیست مثلا ۰اتوموبیل هایی های که یک مکانیک تعمیر می کند ممکن است دوباره خراب شوند با این که در مکانیکی قطعه یدکی و نو بکار می‌برند . ولی در انسان قطعه نو و یدکی وجود ندارد. وارد شدن به کار آرایشگری هم منافاتی با دیسک کمر ندارد بیماران عمل می کنند و در صورتی که جز ۸۰% ای باشند که از عمل نتیجه خود میگیرند می توان به شغل قبلی خود ازجمله آرایشگری برگردند قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که باید مدت زمان طولانی ایستاده باشد لازم است در بین کار ، گهگاهی بنشیند . قاعدتاً ۸ ساعت ایستادن در فرد سالم نیز ممکن است ستون مهره‌ها را دچار فرسودگی کند. 

سوال:
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می‌گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می‌گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می‌گویم را می‌توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند . 

سوال:
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.