داروهای ضد التهاب برای سیاتیک
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
تاثیر دارو های ضد التهاب برای درمان سیاتیک و درمان دیسک کمر از ویژگی های برتر داروهای ضد التهاب بوده که امروزه توانسته اثرات مثبتی داشته باشد.

 

درمان درد سیاتیک با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

التهاب چیست؟

اصولاً التهاب یعنی ورم میکروسکوپی ، به عبارت دیگر اگر در جایی از بدن به هر دلیلی اتفاق و صدمه‌ای رخ دهد ، غشای سلول صدمه می خورد و موادی را ترشح می کنند که باعث جلب سربازان محافظ بدن می شود. همانطور که می دانید گلبول های سفید سربازان محافظ بدن (دفاع بدن در مقابل هر تهدیدی )هستند. بنابراین هرگاه در جایی از بدن به سلولی آسیبی وارد شود ، بلافاصله گلبول های سفید به آن منطقه اعزام می‌شوند و از رگ ها خارج شده و وارد محل ضایعه می‌شوند. خروج گلبول های سفید همراه با خروج آب است و در نتیجه در منطقه ای که صدمه دیده است و رم میکروسکوپ ایجاد می شود. به این ترتیب عامل مهاجم سرکوب می شود و سلول های صدمه دیده خورده می شود تا سلول های سالم جایگزین آن شوند اما خود التهابی که در واقع حالت کمک کننده به بدن دارد - باعث ایجاد تورم و درد می شود.

عصب سیاتیک
شکل 1- درمان درد سیاتیک

 چطور گلبول های سفید از رگ ها خارج شده و به منطقه آسیب دیده هجوم می آورد؟

 وقتی که غشاء سلول صدمه می خورد آنزیمی به نام آنزیم سیکلواکسیژناز فعال می شود و با فعال شدن آن التهاب ایجاد می شود.

داروهای ضد التهاب چه هستند؟

داروهای ضد التهاب موادی هستند که آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می کنند. در نتیجه التهاب بدن کم می شود و در حدی می شود که درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نکند و در عین حال گلبولهای سفید بتوانند وظایف خود را انجام بدهند. 

داروهای ضد التهاب سیاتیک

داروهای ضد التهاب به چند دسته تقسیم می شوند؟

داروهای ضد التهاب به دو دسته استروئیدی (یا کورتونی) و غیر استروئیدی (غیر کورتونی) تقسیم می شوند.

اولین قدم در درمان درد و التهاب استفاده از داروهای غیر استروئیدی است. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که به اختصار به زبان انگلیسی NSAID نامیده می شوند. گرچه اثر کمتری از داروهای ضد التهاب استروئیدی یا کورتونی دارند ولی عوارض کمتری هم دارند این مواد مخدر نیستند و اعتیادی هم ایجاد نمی‌کنند. بنابراین داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ۳ خاصیت مهم دارند که شامل کاهش التهاب - کاهش درد و کاهش تب می باشد. این داروها شامل سالیسیلات ( آسپرین - متیل سالیسیلات -دیکلوفناک تولمتین - ایبوپروفن کتوپروفن مفنامیک اسید 
این داروها همانطور که گفته شد -در واقع آنزیم سیکلواکسیژناز را که از غشاء سلول های آسیب دیده ترشح می شود را مهار می کنند. در واقع جلوی فعالیت آن را می‌گیرند .سیکلواکسیژناز باعث ساخته شدن پروستاگلاندین‌ها می‌شود و پروستاگلاندین ها باعث جلب گلبولهای سفید می شوند.بنابراین وقتی آنزیم سیکلواکسیژناز توسط این داروها مهار بشود پروستاگلاندین ساخته نمی شود تا باعث جلب گلبولهای سفید به منطقه بشود بنابراین گلبولهای سفید اضافی وارد محل صدمه دیده نمی شوند   آنزیم سیکلواکسیژناز به دو دسته سیکلواکسیژناز ۱ و سیکلواکسیژناز ۲ تقسیم می‌شود. اکثر داروهای ضد التهاب هر دو نوع سیکلواکسیژناز را مهار می‌کنند.  سیکلواکسیژناز نوع ۲ در تمام محل های التهاب دیده می‌شود اما سیکلواکسیژناز ۱ در معده دیده می شود. بنابراین ما به دنبال ساختن داروهای هستیم که فقط سیکلواکسیژناز ۲ را مهار کنند زیرا اگر سیکلواکسیژناز یک مهار شود عوارض گوارشی رخ می‌دهد. زیرا پروستاگلاندین هایی که حامی معده هستند از بین می رود. از این دسته داروها تنها داروی سلکسیب است که در واقع فقط سیکلواکسیژناز ۲ را مهار می‌کند بنابراین عوارض گوارشی کمتری دارد.

عوارض داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی چیست؟

۱- مهم ترین عارضه این داروها مشکلات گوارشی است. زیرا این داروها باعث کاهش پروستاگلاندین های معده می شوند که در واقع محافظ معده هستند. بنابراین حدود ۱۵ درصد بیمارانی که این داروها را مصرف می‌کنند دچار عوارض گوارشی می‌شوند که گاهی منجر به خونریزی های گوارشی می‌شود.
۲- آسیب کلیوی: زیرا این داروها باعث کم شدن ساخته شدن پروستاگلاندین ها در داخل کلیه می شوند که اثر محافظتی برای کلیه دارد.
۳- همچنین داروهای غیر استروئیدی موجب بالا رفتن فشار خون در بیماران می شود 
۴- عوارض کبدی: این داروها در دوز کم اثر زیادی بر روی کبد ندارند اما در دوز بالا ممکن است باعث صدمات کبدی نیز بشوند. 

مکانیزم عمل داروهای ضد التهاب چیست؟

این داروها وقتی قطع شوند دوباره پروستاگلاندین ها ساخته می شود اما آسپیرین تنها دارویی است که اگر قطع شود پروستاگلاندین ها ساخته نمی شوند به عبارت دیگر تفاوت آسپرین با سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی این است که به طور غیر قابل برگشت سیکلواکسیژناز را مهار می کند در حالی که داروهای دیگر به طور برگشت پذیر آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می کنند. آسپرین علاوه بر خاصیت ضد التهابی خاصیت ضد پلاکتی هم دارد و جلوی لخته خون را می گیرد. بنابراین در بیمارانی که دچار سکته قلبی یا سکته مغزی شده اند - برای اینکه بار دیگردچار وقتی خون نشوند استفاده می شود.

کاربرد موارد مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی چیست؟

این داروها در درمان آرتروز  ، بیماری‌های روماتیسمی ، نقرس ، التهاب های مفاصل یا آرتریت ، دیسک کمر ، درمان تنگی کانال نخاعی و سیاتیک به کار می روند .

چرا با وجود این عوارض از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده می کنیم ؟

این داروها در کل در حدود ۲۰ درصد موارد عارضه ایجاد می‌کنند و در ۸۰ درصد افراد عارضه ای ندارند. بنابراین داروهای خوبی برای درمان دیسک کمر - سیاتیک - تنگی کانال نخاعی می باشند.

درمان درد سیاتیک با دارو شل کننده عضلانی

راه های تشخیص درد سیاتیک چیست؟

چه عواملی باعث پیدایش درد سیاتیکی می شوند؟

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( سیدهادی حسینی )
باسلام خدمت اقای دکتر اینجانب به علت درد عصب سیاتیک ام ار ای کردم که گفته شده شروع دیسکوورتبرال ودورالاکتازیدر مهره های لومبر دیسک دهیدوریشن ودیسک بالجینگ در فضای بین مهره l3-4-5,s1مشاهده شده سایر دیسکها سیگنال طبیعی دارن وهرنی دیسکال دیده نشده است کونوس مدولاریس در موقعیت عادی است وشکل وسیگنال ان طبیعی است باتوجه که مدتی است درد در ناحیه باسن تا ساق پا دارم دکتر تجویز قرص لاریکا وناپرکسن کردن اما هنور باتوجه به ویروس کرونا فیز یوتراپی نرفتم لطفا برای درمان بیماریم راهنمایی فرمایید متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی از قبیل شما معمولاً تحت درمان فیزیوتراپی قرار می گیرند و در صورتی که با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکنند می‌توانند از تزریق های داخل ستون فقرات بهره‌مند شوند. فعلاً با شرایط کرونا فیزیوتراپی ها تعطیل هستند باید صبر کنید تا بازگشایی آنها اعلام شود .

سوال: ( حیدرپور )
سلام اصافه وزن زیادی دارم، دو سه سال است شدید دچار درد سیاتیک شدم حالا می فهمم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی توانم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال عمل بای پاس هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!
پاسخ:

سلام
بدون معاینه و دیدن ام آر آی و تست های تشخیص نمی توان اظهار نظر کرد.

سوال: ( ابوطالب پورصدیق )
با سلام و خدا قوت ، درد سیاتیک دارم ، با بلند کردن کپسول گاز اولین حسم درد عضله ی پشت ساق پا بود ، اگه لطف کنید جهت درمان حرکتی بنده رو راهنمایی فرمائید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با ید تشریف بیاورید تا معاینه و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و سپس بر مبنای آن درمان شوید. 

سوال: ( مریم )
با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب از دیروز به علت دردی مشابه با علایم سیاتیک شدید که در سالهای گذشته نیز چندین بار به دلیل تحرک کم به آن دچار شده بود بسیار احساس ناراحتی می کنند (الان نیز به دلیل کرونا دو ماه است که از منزل خارج نشده اند) و به دلیل مشکل کرونا امکان مراجعه به مطب ندارند. برای تسکین درد ایشان چه دارویی مناسبتر می باشد. لازم به ذکر است ایشان در سال 95 جراحی قلب باز شده اند و اکنون داروهای متفورمین، زیمپت، اترواستاتین، اکارموکس، لوزارتان و آسپرین نیز بصورت روزانه مصرف می کنند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دادن دارو بدون ویزیت بیمار ممنوع است. ایشان می توانند وقت آنلاین بگیرند تا ویزیت شوند یا می‌توانند به یکی از پزشکان محله خود مراجعه و نسخه دارویی بگیرد.

سوال: ( شیما افشارخیز )
سلام اقای دکتر من متولد ۶۵ و داری وزن ۵۰ کیلو هستم حدودا" ده ساله که از درد رگ سیاتیک پای چپ رنج میبرم. گاهی به دنبالچه میزنه و الان حدود یکساله که ۳مهره وسط کمرم درده. گرفتی رگ سیاتیک و تیر کشیدنم جوریه که دریک لحظه مجبورم کاملا بی حرکت باشم و نمیتونم راه برم. الان حدود ۶ماه زانوی چپم هم بسیار درد داره . برای همه موارد دکتر زیاد رفتم توی mri اصلا هیچ چیزی نشون نمیده نه زانوم نه کمرم . اما نوار عضله و عصب التهاب بسیار شدید نشون میده . دارو تجویز میشه میخورم اما بازهم درد کمتر میشه ولی دوباره برمیگرده طبق روال قبل . واقعا نمیتونم راه برم.حتی بخوابم . سرکارهم اذیتم . از پلهاهم نمیتونم راه برم و الان کاملا لنگ میزنم . لطفا راهنمایی کنید . باسپاس
پاسخ:

سلام
شرح حال شما نشان می دهد که بیمار پیچیده هستید ولی اگر ام آر آی شما چیزی نشان نداده است قاعدتاً نیاز به جراحی ندارید. این گونه درمان بیماران می توانند از دارو فیزیوتراپی و استفاده کنند. ویزیت توسط روماتولوژیست و نورولوژیست هم برای شما توصیه می شود.

سوال: ( مهدی کردبچه )
با سلام و احترام ۹۸/۹/۲ کلا کمرم و پای چپم یکدفه قفل شد بصورتی که فقط با عصا فقط میتونستم راه برم رفتم ام ار ای گرفتم دکتر خسروداد فوق تخصص اعصاب ۱۰ روز استراحت مطلق داد بعدا ۱۰ جلسه فیزیو تراپی خوب خوب شدم از اوایل برج ۱۲ یواش یواش دردی فقط داخل رون چپم از بالا تا پایین پیش اوده که نیم ساعت می ایستادم یا راه میرفتم فقط پای چپم یه رگه درد شدید میگیره که بنظرم عصب سیاتیکم باشه الان ۵روزه استراحت مطلق خونه کردم زمان دراز کشیدن خیلی خوبه ولی وقتی راه میروم کمی سیاتیکم درد میگیره و دوست ندارم عمل کنم بنظر خودم اگه ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم خوب میشم شما چه پیشنهادی دارید 🙏🙏❤️❤️
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً اولین اقدام در بیماری که درد کمر و درد سیاتیک دارد فیزیوتراپی و داروست. البته بیمار باید معاینه شود و پزشک مطمئن شود که بیمار ضعف عضلانی و علایم عصبی ندارد.

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن