ورتبروپلاستی و کایفوپلاستی
مقالات پربازدید
در این مقاله راجع به شکستگی خود به خودی مهره ها و راه های درمان آن از جمله عمل جراحی بسته ورتبروپلاستی و کایفوپلاستی توضیحاتی با بیان دکتر اسحاقی ارائه می گردد.

 

ورتبروپلاستی و کایفوپلاستی

شکستگی مهره - ورتبروپلاستی و کایفوپلاستی
شکل 1 - شکستگی مهره - ورتبروپلاستی و کایفوپلاستی

پلاستی یعنی ترمیم

کایفوپلاستی یعنی ترمیم قوز 

ارتباط پلاستی یعنی ترمیم مهره با کمک ماده‌ای به نام متیل متاکریلات یا سیمان استخوانی انجام می شود . کاربرد این روش در بیمارانی که مبتلا به پوکی استخوان شده اند موثر می باشد. معمولاً خانمهای مسنی که که دچار پوکی استخوان شدن دچار شکستگی مهره خودبخودی نیز می شوند. شایع ترین مهره ای که می شکند مهره اول کمری یا دوازدهم پشتی است.اغلب بیماران سابقه ضربه را به یاد نمی آورد بنابراین درد شدید کمر در یک فرد مسن نشانه شکستگی خود به خودی است که با انجام ام آر آی و رادیوگرافی ساده تشخیص داده می شود. پس از تشخیص برای بهبود درد می توان از این روش استفاده کرد که برای این روش نیاز به بیهوش کردن بیمار نیست و میتوان با بی حسی موضعی این کار را انجام داد.

عمل جراحی کایفوپلاستی

بیمار به روی شکم خوابانده می شود و مهره شکسته شده در زیر دستگاه فلوروسکوپی پیدا می‌شود. پدیکل مهره پیدا می‌شود و سپس با یک سوزن پدیکل مهره سوراخ می‌شود. یک لوله توخالی به نام کانول وارد تنه مهره میشود با ماده حاجب محل کانول چک می شود. سپس سیمان استخوانی وارد مهره می شود. در مواردی که شکستگی شدید است و موجب قوز شده است از یک بالن استفاده می شود و مهره انبساط پیدا می کند بنابراین این روش را کایفوپلاستی می گویند. بیمار پس از انجام عمل جراحی می تواند همان روز مرخص شود.معمولاً بلافاصله پس از عمل درد بیمار خوب می شود.

عوارض کایفوپلاستی و کایفوپلاستی 

1- یکی از عوارض آن خارج شدن سیمان استخوانی و وارد شدن آن به داخل کانال نخاعی است.

2- عفونت

3- ورود سیمان استخوانی  به داخل شکم

4- ورود سیمان استخوانی به داخل ریه است که ممکن است باعث آمبولی ریه شود.

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن