شکستگی مهره
مقالات پربازدید
شکستگی مهره (VCFs) زمانی رخ می دهد که بلوک استخوانی یا تنه مهره ای در ستون فقرات فرو می ریزد. در افراد مبتلا به پوکی استخوان شدید ، شکستگی استخوانهای مهره ممکن است ناشی از فعالیتهای ساده روزانه باشد.

 

شکستگی های مهره های کمر

شیوع شکستگی مهره های کمر

شکستگی های فشاری مهره ای (VCFs) زمانی رخ می دهد که بلوک استخوانی یا تنه مهره ای در ستون فقرات فرو می ریزد یا در اصطلاح بین المللی کلاپس می‌شود ، که می تواند منجر به درد شدید ، تغییر شکل و کاهش قد شود. این شکستگی ها بیشتر در ستون فقرات قفسه سینه (قسمت میانی ستون فقرات) ، به ویژه در قسمت تحتانی آن رخ می دهد.

شکستگی مهره های کمر
شکل 1- شکستگی مهره کمر

علت های شکستگی مهره های کمر

در افراد مبتلا به پوکی استخوان شدید ، شکستگی استخوانهای مهره ممکن است ناشی از فعالیتهای ساده روزانه باشد ، مانند بیرون آمدن از حمام ، عطسه  ،  زور زدن  یا بلند کردن یک جسم سبک. در افراد مبتلا به پوکی استخوان متوسط ​​، معمولاً مهره ها پس از نیرو یا ضربه شدیدتر، مانند زمین خوردن یا تلاش برای بلند کردن یک جسم سنگین تر می شکند . شکستگی مهره ها در بیماران مبتلا به پوکی استخوان ، در آمریکا سالانه حدود 750،000 نفر را درگیر می کند. تخمین زده می شود که ۲۵ درصد از تمام زنان یائسه (  یعنی یک نفر از هر چهار نفر زن یائسه ) را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهند. وقوع این بیماری با افزایش سن به طور مداوم افزایش می یابد و تخمین زده می شود که 40 درصد از زنان 80 ساله و بالاتر مبتلا می شوند. اگرچه پوکی استخوان درزنان بسیار شایع تر است ، شکستگی مهره ممکن است در مردان مسن نیز بوجود آید.

 افرادی که یک بار شکستگی مهره به علت پوکی استخوان داشته اند ، پنج برابر بیشتر در معرض ابتلا به شکستگی مهره برای بار دوم هستند. شکستگی دوم می تواند با علائم جزئی یا بدون علائم باشد ، اما این خطر همچنان وجود دارد که شکستگی های اضافی رخ دهد.

افرادی که دارای ستون فقرات سالم هستند معمولاً از طریق ضربه های شدید مانند تصادف رانندگی ، صدمات ورزشی یا زمین خوردن شدید دچار شکستگی مهره می شوند.تومورهای متاستاتیک باید به عنوان یک علت مهم در بیماران زیر 55 سال که بدون سابقه تروما یا با حداقل تروما دچار شکستگی مهره میشود در نظر گرفته شود. استخوان های ستون فقرات ، محل متاستاز بسیاری از انواع سرطان ها است.  سرطان ممکن است باعث تخریب قسمتی از مهره ها شود و استخوان را تا زمان فروپاشی ضعیف کند.

علائم شکستگی مهره ها

علائم بالینی اصلی شکستگی مهره ممکن است شامل هر یک از موارد زیر ، به تنهایی یا ترکیبی باشد:

شروع ناگهانی کمردرد

افزایش شدت درد هنگام ایستادن یا راه رفتن

کاهش شدت درد هنگام خوابیدن به پشت

کاهش تحرک ستون فقرات 

کاهش قد افراد

انحنا پیدا کردن ستون فقرات و بدشکل شدن آن

درمان شکستگی مهره کمر
شکل 2-شروع درمان شکستگی مهره کمر

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در موارد زیر باید برای ارزیابی کمردرد به پزشک مراجعه کنیم:

۱- اگر سن فرد بیشتر از 65 سال یا کمتر از 12 سال باشد.

۲- اگر درد بیمار در حالت استراحت به همان اندازه هنگام فعال بودن است. به عبارت دیگر درد بیمار با استراحت بهبود پیدا نکند.

۳-  کاهش وزن ناخواسته 

۴-  سابقه سرطان 

در صورت بروز علائم زیر علاوه بر کمردرد ، بیمار باید  فوراً به اورژانس مراجعه کند:

۱-  از دست دادن کنترل روده و مثانه

۲-  درد شدید ، بی حسی یا ضعف

۳- تب شدید

تشخیص شکستگی مهره کمر
شکل 3- تشخیص شکستگی مهره کمر

آزمایش و تشخیص شکستگی

در حالی که تشخیص معمولاً از طریق شرح حال و معاینه فیزیکی قابل انجام است ، اشعه ایکس ساده ، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) می تواند در تأیید تشخیص ، پیش بینی و تعیین بهترین گزینه درمانی برای بیمار کمک کند.

۱- اشعه ایکس یا عکسبرداری ساده ستون فقرات: اشعه ایکس تصویری از قسمتی از بدن تولید می کند و می تواند ساختار مهره ها و نمای کلی مفاصل را نشان دهد. همچنین در یک امتداد بودن مهره ها  ، محل دیسک و خار استخوانی را نشان می دهد که ممکن است ریشه های عصبی را تحریک کند.

۲- CT یا CAT scan: یک تصویر تشخیصی که پس از تاباندن اشعه ایکس و تصویرسازی توسط کامپیوتر ایجاد می شود. در این روش بر اساس میزان عبوراشعه ایکس از نسوج مختلف تصاویری ساخته می شود  که می تواند : ۱-  شکل و اندازه کانال نخاعی ،۲-  محتویات آن و۳-  ساختارهای اطراف آن را نشان دهد. این آزمایش ممکن است همراه با میلوگرام ستون فقرات برای ارائه اطلاعات بیشتر انجام شود. میلوگرام شامل یک تزریق داخل کمر است که در آن ماده حاجب در داخل کمر تزریق می شود. این مطالعه تشخیصی برای نشان دادن جزئیات کانال نخاعی از جمله باریک شدن نخاعی در اثر وارد شدن تکه ای از استخوان شکسته شده کمک کننده است.

۳-  MRI: یک آزمایش تشخیصی است که با استفاده از آهنرباهای قوی و فناوری رایانه ، تصاویر سه بعدی از ساختار بدن تولید می کند.می تواند نخاع ، ریشه های عصبی و نواحی اطراف آن ، و همچنین  تومورها را نشان دهد.

۴- سنجش تراکم استخوان
این آزمایش استاندارد برای اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان است و می تواند وجود پوکی استخوان را تعیین کند. در این روش اسکنر ها انرژی اشعه ایکس را که از دو منبع مختلف به سمت استخوان ( که به طور متناوب در فرکانس هدایت می شوند)  را مورد بررسی قرار می دهد. اسکن DEXA می تواند تغییرات کوچک در توده استخوانی را تشخیص دهد و می تواند برای بررسی ستون فقرات و اندام ها مورد استفاده قرار گیرد. اسکن ستون فقرات ، لگن یا کل بدن به کمتر از چهار دقیقه زمان نیاز دارد.

درمان های غیر جراحی شکستگی مهره کمر
شکل 4- درمان های غیر جراحی شکستگی مهره کمر

درمانهای غیر جراحی

به نظر می رسد که علت درد ناشی از شکستگی حاد مهره ای تا حدی ناشی از بی ثباتی مهره ها در محل شکستگی است. درد ناشی از شکستگی مهره ها می تواند تا سه ماه طول بکشد. با این حال ، درد معمولاً در عرض چند روز یا چند هفته کاهش می یابد. به طور کلی ، افرادی که مبتلا به درد شدید ناشی از شکستگی مهره ها هستند با کاهش فعالیت ، مصرف داروها ، استفاده از بریس یا جراحی تهاجمی ستون فقرات بهبود پیدا می‌کند ، ولی  باید از عدم فعالیت طولانی مدت اجتناب کرد.

داروهای ضد درد اغلب در تسکین درد موثر هستند. معمولاً استامینوفن و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) توصیه می شود. اغلب شل کننده های عضلانی نیز تجویز می شود. داروهای مخدر فقط برای دوره های بسیار کوتاه (1-2 هفته) برای درد حاد استفاده می شود.

استفاده از کمربند و بریس می تواند با حمایت خارجی ستون فقرات و محدود کردن حرکت مهره های شکسته ،  درد بیمار را کاهش دهد ، در حالی که درمان فوری شکستگی مهره برای کاهش درد و جلوگیری از خطرات احتمالی شکستگی لازم است ، پیشگیری از شکستگی های بعدی نیز بسیار مهم است. پزشک ممکن است داروهای تقویت کننده استخوان موسوم به بیس فسفونات (به عنوان مثال: Actonel ، Boniva و Fosamax) تجویز کند تا به  درمان پوکی استخوان کمک کند.

هنگامی که گزینه های درمانی طبی برای بیمار موثر نباشد ، دو روش با حداقل تهاجم ، به نام ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی ، ممکن است به عنوان گزینه های درمانی در نظر گرفته شوند. پیشرفت های اخیر در رمان های غیر تهاجمی شکستگی ستون فقرات در بسیاری از موارد نیاز به جراحی تهاجمی را کاهش داده است.

جراحی کیفوپلاستی شکستگی مهره کمر
شکل 5- جراحی کیفوپلاستی شکستگی مهره کمر

عمل جراحي ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

ورتبروپلاستی برای درمان شکستگی مهره ها در ایالات متحده در اوایل دهه 1990 معرفی شد.این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود ، اگرچه برخی از بیماران مسن یک شب در بیمارستان می مانند. بسته به تعداد مهره های تحت درمان ، انجام ورتبروپلاستی بین یک تا دو ساعت طول می کشد.این روش ممکن است با بی حسی موضعی و آرام بخش داخل وریدی (IV) یا بیهوشی عمومی انجام شود. با استفاده از اشعه ایکس ، یک سوزن کوچک حاوی سیمان استخوان به مهره شکسته تزریق می شود. سیمان در عرض چند دقیقه سفت می شود و مهره شکسته را تقویت و تثبیت می کند. اکثر متخصصان معتقدند که تسکین درد از طریق حمایت مکانیکی و ثبات توسط سیمان استخوان حاصل می شود. در کیفوپلاستی یا کایفوپلاستی از یک بالن برای کمک افزایش ارتفاع استخوان فروریخته استفاده می شود.  سپس فضاهای ایجاد شده توسط بادکنک ها با سیمان استخوانی پر می شوند.

جراحی ورتبروپلاستی شکستگی مهره کمر
شکل 5 - جراحی ورتبروپلاستی شکستگی مهره کمر

بیماران با معیارهای زیر ممکن است کاندید عمل ورتبروپلاستی یا کیفوپلاستی باشند:

۱- شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در هر ناحیه ای از ستون فقرات که بیش از دو هفته وجود داشته و باعث درد متوسط ​​تا شدید شده و به درمان محافظه کارانه پاسخ نمی دهد.

۲-  متاستازهای دردناک و میلومای متعدد

۳-  همانژیوم دردناک مهره ای (تومورهای خوش خیم ، ناهنجار عروقی متشکل از عروق خونی تازه تشکیل شده)

۴-  استئونکروز مهره ای (بیماری ناشی از خونرسانی ضعیف به ناحیه ای از استخوان که باعث مرگ استخوان می شود)

۵-  تقویت تنه مهره ای ضعیف قبل از انجام عمل جراحی باز 

 بیماران با هر یک از معیارهای زیر نباید تحت درمان ورتبروپلاستی یا کایفوپلاستی قرار گیرند:

۱- شکستگی مهره هایی  که کاملاً بهبود یافته یا به درمان محافظه کارانه پاسخ مثبت داده اند. 

۲-  شکستگی های مهره ای  که بیش از یک سال وجود داشته است.

۳-  اگر بیش از 80-90 درصد ارتفاع مهره ها کم شده باشد.

۴-  انحنای غیرعادی ستون فقرات ، مانند اسکولیوز یا کیفوز ، که به دلایلی غیر از پوکی استخوان ایجاد شده باشد.

۵- همراه بودن شکستگی مهره ها همراه با تنگی کانال نخاعی یا فتق دیسک و فشرده شدن عصب یا نخاع 

۶- بیمارانی که عیب انعقادی دارند خونریزی آنها به سختی بند می آید.

۷-  استئومیلیت (التهاب استخوان و مغز استخوان ، که معمولاً در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود)

۸-  دیسکیت (التهاب غیر باکتریایی یا باکتریایی  دیسک بین مهره ای یا فضای دیسک)

۹-  به خطر افتادن کانال نخاعی در اثر قطعه استخوان شکسته شده یا تومور

عوارض ورتبروپلاستی کایفوپلاستی چیست؟

 میزان عوارض ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای شکستگی های ناشی از پوکی استخوان کمتر از 2 درصد و برای شکستگی های بدخیم مربوط به تومور تا 10 درصد برآورد شده است. مزایای جراحی همیشه باید با دقت در برابر خطرات آن سنجیده شود. اگرچه درصد زیادی از بیماران بعد از این روشها تسکین درد قابل توجهی را گزارش می کنند ، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که جراحی به هر فرد کمک کند.

پیگیری بعد از عمل جراحی شکستگی مهره

 استفاده از یخ روی ناحیه درد ممکن است کمک کننده باشد. پس از گذشت یک هفته از شروع درد ، ممکن است از یخ یا گرما استفاده شود. تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است ، فعالیت های دردناک یا سنگین انجام ندهید یا اجسام سنگین را بلند نکنید.

 سلب مسئولیت

 مقاله ارائه شده مقاله  آموزشی است و جهت افزایش دانش مراجعه‌کنندگان نوشته شده است این مقاله به عنوان مشاوره پزشکی عمل نمی کند. بیماران جهت درمان  شکستگی و توصیه های پزشکی لازم است به پزشک خود مراجعه کنند.

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن