پرسش و پاسخ مربوط به بیماری های ناحیه پشتی

بارگزاری مجدد
سوال: ( نریمان کریمی )
سلام وقت بخیر ،من از خیلی وقت پیش درد کمر دارم ولی چند روزی میشه که درد کمر خیلی کم شده بجاش لگن درد گرفتم در حدی که به سختی میتونم بصورت کجکی راه برم . اگه امکانش هست در جهت بهبودی راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
ابتدا باید معاینه و برای شما ام‌آر‌آی و نوار عصب گرفته شود و پس از تشخیص بیماری درمان برای شما شروع شود معمولاً بیماری که دچار کجی ستون مهره ها می شود در ام آر آی برای تشخیص دیسک داده می شود.

سوال: ( نرگس یزدانی )
با سلام من 40 سال دارم. یک سال پیش مهره های 4 و 5 ام زا جراحی گردند. جای دیسک. نمی تونستم راه برم که مجبور به جراحی مجدد بعد از چهار ماه در مهره های ال1 تی 12 شدم. دردهای شدیدی در کل ستون فقرات خصوصا مهره های پایین یعنی کمز و لگن دارم. همین طور پای راستم که از جراحی دوم به بعد گز شدید در ساق پا و پاشنه دارم. دوبار تزریق انجام دادند که کمی از گز گز را کم گرد. اما الان هم چیزی به پام برخورد می کنه سوزش شدیدی حس می کنم. پی دو تا دکتر رفتم یکی می گه دچار رماتیسم ستون فقرات و کیفوز هستی که کیفوز هم یه دلیل فشاری که مهره های کار گذاشته شده در مهره های بالا هست. پزشک دیگه میگه علام ام اس را داری و باید تحت نظر باشی. خلاصه اینکه فقط دارم عذاب می کشم. درهای شدید که موجب لنگش هم شده. لطفا بفرمایید چیکار کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما بیمار پیچیده ای هستید . باید به پزشکی که قبلا شما را مورد عمل جراحی قرار داده است مراجعه کنید . بهتر است فقط یک پزشک را انتخاب از مراجعه به پزشکان متعدد خودداری کنید.

سوال: ( حامد دبیری )
با عرض سلام و احتمال جناب دکتر شرح مختصری از مورد کمر دردی که مواجه هستم برایتان مینویسم. 1.تقریبا از یک سال پیش نوعی کمر درد را تجربه کردم که بدین شکل بود که وقتی زیاد می ایستادم یا پیاده روی میکردم مثلا دو سه ساعت ، کمرم خشک میشد و باید می نشستم یا دراز میکشیدم تا بهتر شود رفته رفته این مورد شدید تر شد طوری که دردی در پای راستم نیز احساس کردم و بعد یک مدت ایستادن یا پیاده روی باید مینشستم یک جایی یا دراز میکشیدم به نحوی که بعد از نشستن که کمی قوز میکردم و خودمو شل میگرفتم و کمر قوس بر میداشت بهتر میشد درد البته این خم شدن بعد از نشستن با درد شدیدی همراه بود و حتی با گردش کمر به سمت راست و چپ یک صدای تق می آمد (مانند حرکتی که بندهای انگشتان دست را به صورت عادت فشار میدهیم و صدای تق میاید و میگویند برای مفاصل خوب نیست) 2.در اواسط آذر ماه درد پا پیوسته ادامه دار شد و چند روزی همچنان درد میکرد تا به دکتر مراجعه کردم معاینه کردند و دیسک تشخیص ندادند بعد عکس ام ار ای نوشتند که در ریپورت ام ار ای هم گزارش دیسک نداده بودند(قبلا هم حدود دو سال قبل به خاطر گرفتگی پا ام ار ای دادخ بودم دیسک گزارش نشده بود)اما دکتر گفت دیسک و دارو گاباپنتین و باکلوفن نوشتن ، بعد رفته رفته دردها شذید شد و حتی از گردن تا کمر ماهیچه های پشتم به شدت گرفته شد طوری که با ماساز مشخص شد شبیه گلوه های سنگ هستند و از اذر ماه بالاجبار فقط ذر حال استراحت بودم و درد کمر از نقطه نزدیک دنپالچه شروع شده و به کل پا سرایت میکند 3.اکنون گرفتگی تا حد زیادی رفع شده اما هنوز در نیمه سمت راست بدنم و ران پا گرفتگی ها وجود دارد به طوری که در ایستادن طولانی مدت گرفتگی عود میکند همچنین درد کمر است و در راخ رفتن زیاد پادرد هم اضافه میشود 4.دور دوم دارو توسط پزشک دیکر قبل عید ایندو متاسین و تزازدین بود که به مدت یک ماه مصرف کردم 5.خم شدن به جلو و عقب و راست و چپ ، حرکت رو پاشنه و انگشت پا دردی در کمر حس نمیکنم اما به حالت چمباتمه نمیتونم بشینم (در دستشویی ایرانی)و گاهی بهشت مه میخوابم درد استخوان کنار استخوان دنبالچه (احتمالا خاجی)احساس میکنمو در خوابیدن به طرفین پا جمع احساس راحتی میکنم و شب که خوابیدم صبح ها دردم بهتر میشود پشت میز نشینی هم دردم را بیشتر میمندنوعی از درد خشک شدگی و درد استخوان حس میکنم 6.اگر راهنمایی کنید ممنون میشوم (ایا احتمال دارد گرفتگی اعصاب سیاتیک را درگیر کرده باشد؟یا شروع درد که با ایستادن طولانی شروع و با نشستن و خم کردن کمر با دردشدید همراه بودو بعد با چرخش به راست و چپ گویا از تقطه مفصلی صدای تق می امدنشانه چیست؟ پیشاپیش از لطف شما نهایت قدردانی را دارم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما یک بیمار پیچیده هستید. باید دیده شوید. معمولاً این گونه بیماران ممکن است مشکلات روحی یا مشکلات ناشی از شیوه زندگی داشته باشند. یا کم ورزش می کنند. اگر هم ورزش می کنند غلط ورزش می کنند. صدایی که در هنگام حرکت در ستون مهره ها ایجاد می شود. نشانه اختلال و بیماری و بد کار کردن مفاصل پشت ستون مهره ها است که در اصطلاح پزشکی فاست facet نامیده می شود. و این گونه بیماران معمولاً کمر درد دارند اما ام آر آی آنها طبیعی گزارش می‌شود. در مورد مشکلی که در عضلات پشت خود بیان کرده اید ، می تواند ناشی از گره های عضلانی باشد.

سوال: ( سید حمید موسوز )
سلام وقت بخیر دکتر جان من سال ۷۶ اسکولیوز ستون فقرات داشتم و شیراز توسط دکتر نورایی عمل شدم و خدا رو شکر تا الان مشکلی نداشتم .سوالی داشتم خدمتتون که آیا میشه پلاتینها رو در بیاریم .یا اصلا نمی شود پلاتینها رو در بیاریم.ممنون
پاسخ:

 معمولاً پیچ ها و میله ها را پس از عمل جراحی اسکولیوز خارج نمی کند

سوال: ( سید حمید موسوی )
سلام وقت بخیر .من ۲۰ سال پیش اسکلویوز داشتم و عمل کردم دور مهره های کمرم را پلاتین انداختم الان مدتی هست که اذیتم میکند میخاستم ببینم ایا میشود که پلاتینها را دربیاورم چون الان من ۳۹ سال سن دارم .ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً پیچ ها و میله هایی که برای اسکولیوز به کار می روند را بهتر است برندارید. مگر اینکه پیچ ها و میله ها شکسته باشند یا روی اعصاب فشار بیاورند.

سوال: ( جمال محمودی )
سلام.خسته نباشید .من دوسال پیش دردشدیدداشتم. بعضی وقت ها سیاتیک سمت راستم درد می کرد از باسن شروع تا انگشت پاهم بی حس می شد.الان بازهم شدید شده تمام نشانه های گذشته را دارم.شماچه راهی راپیشنهادمی کنید؟
پاسخ:

سلام ، استفاده از فیزیوتراپی و لیزر در داخل دیسک و تزریق های ستون فقرات پیشنهاد می شود. ولی همه اینها منوط به دیدن بیمار و بررسی وی می باشد.

سوال: ( فاطمه ارجمندزاده )
سلام ۲۳سالمه و ده سال پیش عمل جراحی اصلاح اسکولیوز انجام دادم.مدت دو هفته اس که دردی توی ساق و ران پام حس میکنم . پارسال هم درد گرفتگی بعد از ورزش سراغم اومد مثل همین درد که باعث بی حسی اندام تناسلی شد چون یبوست هم داشتم که فکر می کردم بخاطر اونه،به متخصص مراجعه کردم گفت افتادگی روده داری.الان تحت درمانم ولی دوباره اون درد برگشته لطفا راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام ، از روی آنچه که شما گفته اید نمی توان به سوال شما پاسخ داد. فردی که قبلا اسکولیوز عمل شده است و اکنون دچار درد اندام تحتانی شده است ممکن است دچار دیسک‌ کمر شده باشد و در مورد دیگر مسایلی که گفتید باید توسط متخصص گوارش و متخصص اورولوژی دیده شوید و برای بیمار نوار مثانه گرفته شود. 

سوال: ( فاطمه )
سلام خسته نباشید ببخشید بیماری انحراف ستون فقرات در سن ۲۰ سالگی درمان قطعی داره؟؟
پاسخ:

سلام ، سوال شما یک سوال کلی در جواب آن در مورد هر بیماری متفاوت است. بیمار باید دیده شود و رادیوگرافی های لازم برای بیمار درخواست شود و میزان انحراف ستون فقرات اندازه گیری شود. بعضی بیماران نیاز به جراحی دارند و بعضی بیماران هم تحت نظر قرار داده می شوند.

فیلتر کردن مطالب بر اساس دسته بندی

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن