سوالات متداول
مقالات پربازدید
اگر پارگی دیسک کمر را عمل نکنم چه می شود؟ قبل از شما دکتر دیگری مراجعه کرده بودم که من را خیلی ترساند؟ آیا کیفیت کار تمام پزشکان یک جور است ؟

 

سوالات متداول دیسک و ستون فقرات

 

1- اگر پارگی دیسک کمر را عمل نکنم چه می شود؟

عمل نکردن به موقع پارگی دیسک کمر چند عیب دارد : 
اول اینکه ممکن است فشار داخل دیسک بالا برود و به اعصاب صدمه بزند و فرد فلج شود.
دوم وقتی که حجم بیشتری از دیسک به داخل کانال نخاعی وارد شود و باعث فلج شدن شود. 
سوم اینکه معمولاً کسانی که نمی خواهند عمل کنند در یک برهه‌ای از زمان مجبور می‌شوند که عمل کند در این صورت نتیجه عمل آنها رضایت بخش نیست. چون بیو مکانیک کمر دچار. عیب تثبیت شده غیر قابل برگشت می‌شود. 

2-من فردی را می‌شناسم که سالها گذشته و عمل نکرده است و اکنون راحت راه میرود مشکلی ندارد پس نتیجه گیرم که نباید عمل کنم؟

 جواب :  این نتیجه گیری مانند این است که بگوییم من فردی را می‌شناسم که چندین بار از عرض اتوبان عبور کرده است و تصادف نداشته است پس من هم از  عرض اتوبان عبور می کنم. واقعیت این است که درصدی از دیسک هایی که پاره می شوند احتمال به وجود آوردن صدمات عصبی دارند و بنابراین توصیه می شود که مورد عمل جراحی قرار گیرند، زیرا اکثر مردم ، بیمارانی را که عمل نکرده اند یا دیر عمل کرده اند و نتایج بد گرفته اند را نمی‌بینند. زیرا این گونه بیماران پس از اینکه دچار علائم عصبی شدند، برای اینکه دچار عذاب وجدان نشوند و مورد سرزنش دیگران قرار نگیرند ، واقعیت را طور دیگری جلوه میدهند.

3- قبل از شما دکتر دیگری مراجعه کرده بودم که من را خیلی ترساند؟

جواب : در همه جای دنیا قبل از انجام هر روشی حتی زدن یک سوزن عوارض احتمالی آنرا شرح می دهند از بیمار رضایت نامه کتبی می‌گیرند و این کار را گرفتن رضایت آگاهانه می نامند و اکثر پزشکان خوب معمولاً سخت گیر هستند و جزئی‌ترین عوارض را برای بیمار توضیح می دهند و آن را بزرگنمایی می کنند تا بیمار با آگاهی کامل و با پذیرش عوارض احتمالی تحت درمان قرار گیرد. زیرا بعضی از بیماران که از لحاظ شخصیتی ناپایدار هستند یا شخصیت های کینه ای و تهاجمی دارند و ممکن است در صورت پیدایش عوارض برای پزشک مزاحمت ایجاد کنند. بنابراین شرح عوارض و نتایج عمل برای آگاهی دادن به شماست نه برای ترساندن شما.

4- آیا کیفیت کار تمام پزشکان یک جور است ؟

جواب:  خیر همانطور که در هر شغلی ، کیفیت کار افراد متفاوت با هم متفاوت است یعنی چند بنا و چند مکانیکی و هر شغل دیگری الزاماً مثل هم کار نمی کند. کار پزشکی مخصوصا جراحی هم همین طور است عده ای از پزشکان در کل عوارض کمتری دارند و نتایج عمل آنها بهتر از دیگران است. اصولاً کیفیت کار در هر شغلی  به سه عامل بستگی دارد ۱- میزان تجربه ۲- مهارت های خدادادی و ذاتی ۳-  آموزش ۴- به روز بودن فرد

5-من هر که را که دیده ام دیسکش را عمل کرده ناتوان شده است؟

جواب:  این نتیجه گیری غلط است مانند این که شما به شهری بروید و چند فرد چاق را در یک محله خود ببینید و نتیجه بگیرید که مردم آن شهر همه چاق هستند.
 واقعیت این است که ۸۰ درصد کسانی که مورد عمل جراحی دیسک قرار می گیرند نتایج بسیار خوب دارند و فراموش می‌کنند که زمانی دچار دیسک کمر بوده اند. این ها معمولا بیان نمی‌کنند که مورد عمل جراحی قرار گرفته اند و ۲۰ درصد از کسانی که مورد عمل جراحی دیسک قرار می‌گیرند از نتیجه عمل راضی نیستند و این‌ها در همه جای جامعه حضور دارند مثلاً در استخرها مشغول صدها جلسات آب درمانی هستند یا به فیزیوتراپی ها ، کایروپراکتورها ، کلینیک های درد و غیره مراجعه می‌کنند.
قاعدتاً کسانی که از عمل جراحی نتیجه خوبی گرفته اند ، نیاز به مراجعه به پزشک ، فیزیوتراپی و آب درمانی و یا تزریق بعد از عمل ندارند.

6- آیا عمل جراحی برگشت پذیر است؟

جواب :  بعضی از موسسات درمانی در حدود چهار درصد و در موسسات دیگر حداکثر در حدود ۱۰ درصد کسانی که مورد عمل جراحی دیسک کمر قرار می گیرد ممکن است در آینده دچار پارگی دیسک در همان محل و یا در سطوح دیگر شوند. مثال عامیانه آن این است که وقتی شما قطعه ای از اتومبیل خود را تعویض می کنید ممکن است همان قطعه یک ماه دیگر خراب شود و یا ممکن است که سال‌های سال خراب نشود. بنابراین قبل از تعمیر نمی‌توانید بگویید آیا این قطعه دوباره خراب میشود یا خیر؟ ولی از نظر عقلی معمولاً خراب نمیشود عمل جراحی دیسک هم در ۹۰ درصد موارد قابل برگشت پذیر سطحی که عمل انجام شده  نیست ولی ممکن است به همان دلیل که مثلاً دیسک بین مهره چهارم پنجم شما دچار اشکال شده است چند سال بعد دیسک همان سطح یا دیسک دیگری در سطح دیگری دچار پارگی شود. 

7- وقتی دیسکی عمل میشود چه  اتفاقی در بدن می افتد؟

 در جراحی معمولا قطعه بیرون زدگی دیسک برداشته میشود و بقیه دیسک با بافت فیبروز ترمیم میشود. 

8- آیا هر بیماری را که نیاز به عمل دارد را شما عمل میکنید؟ 

خیر بعضی از پزشکان در انتخاب بیمار سختی و بعضی ها آسان گیر تر هستند من شخصاً در انتخاب بیمار برای جراحی سخت گیر هستم. زیرا عده‌ای از بیماران عملاً زمان را از دست دادند بنابراین جراحی آنها موفقیت آمیز نیست. جراحی باید در زمان مناسب و در فرد مناسب انجام شود نتایج خوب برای بیمار داشته باشد. 

9- قانون مورفی در جراحی چیست؟ 

معمولاً عوارض جراحی برای بیماران پیش می آید که از عمل جراحی وحشت دارند یا بسیار وسواسی هستند به چندین پزشک مراجعه کرده‌اند. بیمارانی که فرض می کنند هرگز نباید دچار عوارض شوند .

10- آیا بیمارستان های دولتی و دانشگاهی بیمارستان های بدی هستند؟ 

خیر اتفاقاً در همه جای دنیا بیمارستان های دانشگاهی و دولتی بیمارستانهای مرجع هستند و پیچیده ترین اعمال جراحی در آنها انجام میشود. وجود پزشکان جوان رزیدنت های پر انرژی محیط  امنی را برای بیمار فراهم می کند. افرادی که هزینه های درمانی در بخش خصوصی را ندارند می توانند با خیال راحت به آنها مراجعه کنند.

11- پزشکی به من گفته است که احتمال عوارض یک درصد است ولی من دچار عارضه شده ام؟

  این از لحاظ منطقی مشکلی ندارد. ممکن است عارضه یک در یک میلیون نفر اتفاق بیفتد و اتفاقات شما اون یک نفر باشید.

12- چرا جراحان و پزشکان فکر می کنم که شغل آنها با افراد دیگر فرق میکند؟

اتفاقا ما معتقدیم که جراحی و پزشکی با تمام شغل ها متفاوت است زیرا پپیچیده ترین موجود جهان که انسان است سر کار دارد.
 ۱- بسیاری از قوانین بیولوژیک بدن انسان شناخته شده نیست.
۲- پزشکی تنها شغلی است که با موجود زنده ای که احساس دارد و  حرف میزند و درد و ناراحتی خود را بیان میکند ، ذهن وسیعی دارد و در زمان های متفاوت نتیجه گیری های متفاوت و  رفتار های متفاوت دارد سر کار دارد. حتی با دامپزشکی که با موجود زنده غیر انسانی سروکار دارد بسیار متفاوت است. 
۳- بدن انسان لوازم یدکی ندارد یعنی اگر ستون فقرات کسی خراب شود همان را باید تعمیر و استفاده کرد. نمی توانید مانند اتومبیل ، کامپیوتر،  یخچال یک کمر نو برای بیمار بخرید و جایگذاری کنید.
۴- هر انسان برای خود و خانواده اش از همه چیز این دنیا مهم تر و با ارزش تر است.
اگر اتومبیل شما قابل تعمیر نباشد می توانید از آن استفاده نکنید و آن را بفروشید تعویض کنید. اما پدر بیمارتان را نمی‌توانید تعویض کنید یا بفروشید و از آن خلاص شوید یا او را در انباری بگذارید دیگر او را نبینید. 
۵- جراح در هنگام  جراحی باید تصمیمات ناگهانی بگیرد فرصت اینکه عمل بیمار را تمام کند و بعد برود فکر کند یا با دیگری مشورت کند و دوباره فردا بیمار را به اتاق عمل ببرد را  ندارد.
۶- هر فردی مسائل روحی اجتماعی فیزیولوژیک ژنتیک خاص خود را دارد و با فرد دیگر متفاوت است. در حالیکه در دنیا هزاران اتومبیل کامپیوتر و غیره از یک مدل هستند.
یک جراح دو فرد دچار دیسک بین مهره ۴ و ۵ را از لحاظ سنی شغلی و خیلی از جنبه ها شبیه هم هستند را عمل می کند. یکی نتیجه بسیار خوب بگیرد و دیگری دچارعوارض بسیار شدید و حتی مرگ شود.
۷- یکی از پیچیده ترین مسائل انسان درد است که حتی با حیوانات متفاوت است.

13- جراحی ستون فقرات چه فرقی با جراحی دیگر اعضای بدن دارد؟

ستون فقرات انسان و مغز انسان اعضایی هستند که کاملاً با حیوانات متفاوت هستند. انسان تنها موجود زنده ای است که می‌تواند بایستد و یا در حالت ایستاده راه برود بنشیند و کار انجام دهد. به همین جهت بیومکانیک ستون مهره ها در انسان منحصربه‌فرد و بسیار پیچیده است. علاوه بر این مغز انسان هم که بسیار پیچیده است و با موجودات زنده تفاوت عمده دارد. ذهن انسان در میزان درد ستون فقرات هم بسیار موثر است.

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن