ورزش اسکولیوز

مقالات پربازدید
برای درمان اسکولیوز ورزش های خاصی ابداع شده است که ورزش های سه بعدی شروث Schroth نامیده می شود.

شما میتوانید فایل صوتی این مقاله را بشنوید

ورزش های اسکولیوز

برای درمان اسکولیوز ورزش های خاصی ابداع شده است که ورزش های سه بعدی شروث Schroth نامیده می شود. 

 اساس درمان ورزش های شروث بر مبنای زیر است :

۱ - بیمار در هر لحظه از وضعیت بدن خود آگاه باشد. اغلب ما به وضعیت بدن خود توجه نمی‌کنیم و حواسمان به کاری است که در حال انجام آن هستیم.

۲- افزایش قدرت عضلانی ، انعطاف پذیری ستون مهره ها و بالابردن تحمل Endurance و توان ستون مهره ها کمک به بهبود اسکولیوز می کند.

۳- آموزش بیمار به کشیدن تنفس های عمیق ، باعث افزایش ظرفیت ریوی می شود. پر شدن ریه ها از هوا خودش می‌تواند باعث فشار به قوس اسکولیوز شود و جلو پیشرفت آن را بگیرد و یا باعث بهتر شدن آن بشود.

کاهش صدمه به مفاصل ستون مهره ها یا فاست ها در اثر بالانس کردن عضلات
هر جلسه ورزش شامل ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است. این ورزش ها یک یا دو بار در هفته به مدت ۱۲ هفته (۳ ماه ) باید انجام شود. پس از آن نیز صلاح است بیمار در صورتی که امکانات و آینه در منزل را دارد ورزش ها را در منزل انجام دهد وگرنه صلاح است به مراکز اصلاح اسکولیوز مراجعه کند. برای این ورزش ها از نردبان هایی که به دیوار متصل هستند همچنین از بارفیکس و توپ های مخصوص این کار و باند هایی که برای این کار در نظر گرفته شده است استفاده می شود. این ورزشکار باید در جاهای خاصی که دارای اتاق بزرگ هستند و دیوار های اتاق آینه کوبی شده است انجام شود. هدف از ورزش اسکولیوز ، چرخش ستون و اصلاح قوس مهره ها و طولانی کردن و کشیدن ستون مهره ها و پایدار کردن آن‌ها در یک وضعیت اصلاح شده است. برای این کار لازم است که عضلات دو طرف ستون مهره ها نیروی عضلانی کافی داشته باشند. این ورزشها در سالهای ۱۸۰۰ توسط کاترینا شروث ابداع شد و توسط دختر وی بسط داده شد. کاترینا شروث یک فیزیوتراپیست آلمانی بود که خودش اسکولیوز داشت و اسکولیوز وی با بریس اصلاح نمی‌شد. وی متدهایی برای درمان خود ابداع کرد که بعدها وارد پزشکی شد و سرانجام یک کلینیک برای خود باز کرد که در آن ۱۵۰ بیمار مبتلا به اسکولیوز را توانست درمان بکند. استدلال کاترینا شروث این بود که وقتی فردی مبتلا به اسکولیوز را از پشت سر نگاه می‌کنیم ستون مهره‌های وی به شکل حرف C یا S است. قاعدتاً وقتی که ستون مهره ها به یک طرف کج می شود یا می چرخد ، دیسک‌های بین مهره‌ای در یک طرف بیشتر فشرده می شود و در طرف دیگر بازتر می شوند. میزان چرخش مهره ها در افراد مختلف و در وضعیت های مختلف نشسته ایستاده و خوابیده متفاوت است. بنابراین این ورزش ها در وضعیت های ایستاده نشسته و خوابیده انجام می‌شوند. فرضیه شروث این بود که وقتی اسکولیوز ایجاد می شود، عضلات در یک طرف معمولاً ضعیف تر می شوند، چون کمتر کار می کنند، عضلات طرف دیگر نیز زیاد کار می کنند و دچار خستگی می شوند بنابراین اگر عضلات هر دو طرف را تقویت کنیم باعث اصلاح اسکولیوز می شود۰ استدلال بعدی این بود که خود نفس کشیدن باعث اصلاح چرخش اسکولیوز می‌شود .چون قفسه سینه را حرکت می کند.وی مدتها در آیینه ورزش های خود را نگاه می کرد و معتقد بود آینه باعث می شود که انسان به وضعیت بدن خود آگاهی پیدا کند و در اوایل ستون مهره ها را داوطلبانه و آگاهانه اصلاح می کند و پس از مدتی ناخودآگاه در وضعیت صحیح تری قرار می گیرد. اساس درمان شروث این است که ستون مهره ها کشیده شود و فرد دیگری با فشار دست ستون مهره ها را در وضعیت صحیح قرار دهد.

مثال هایی از ورزش شرست (schroth) :

1- اصلاح اسکولیوز در حالت دمرو

برای اینکار بیمار به صورت دمرو بر روی یک چهارپایه قرارداده می شود و بر محل حسب قوس بیمار لوله های نرمی در ناحیه پشتی یا شکم بیمار قرار داده می شود. اگر قوس در ناحیه پشتی باشد به شانه های بیمار کشش وارد می شود و سپس فیزیوتراپیست با وارد کردن فشار به قسمت های برجسته ستون فقرات ، سعی در اصلاح قوس اسکولیوز می کند و بیمار با کشیدن نفس های عمیق به این کار کمک می کند. در صورتی که قوس اسکولیوز در ناحیه کمری باشد ، فیزیوتراپیست هم این مانورها را در کمر بیمار انجام می دهد. برای انجام این ورزش لازم به علاوه بر چهار پایه، کمربند و کش های پهن، لوله های مخصوص پلاستیکی در اندازه های مختلف و متناسب با قوس کمر بیمار، توپهای بزرگ متناسب با قوس بیمار، نیز مورد نیاز است. 

 

ورزش اصلاح اسکولیوز
شکل 2 - ورزش اصلاح اسکولیوز در حالت نیم آویزان

 

2- اصلاح اسکولیوز در حالت نیم آویزان

برای این منظور بیمار بر روی پاهای خود در حالت نیمه نشسته قرار می‌گیرد و دست‌های خود را به پله های نردبان می گیرد و خود را به حالت کشیده در می‌آورد. در این موقع فیزیوتراپیست بر روی یک توپ بزرگ می‌نشیند و ستون مهره‌های را دستکاری می کند و به بیمار یاد می دهد در چه مواردی ریه های خود را پر از هوا کند و در چه زمانی هوا را از ریه خود خارج کند که ستون مهره هایی وی اصلاح شود. در عین حال در پشت نردبان آینه بزرگی قرار دارد که بیمار بدن خود را می تواند ببیند.

3- اصلاح اسکولیوز با تقویت عضله ایلیوپسواس بر روی توپ

از این ورزش برای درمان کسانی که دچار اسکولیوز کمری هستند استفاده می‌شود. برای این منظور از انقباض عضله ایلیوپسواس که در داخل شکم و لگن در جلوی ستون مهره ها قرار گرفته است ، برای اصلاح قوس ستون مهره ها استفاده می کنند . برای این منظور بیمار بر روی یک توپ بزرگی دمرو می خوابد و دست‌های خود را به پله های نردبان می‌گیرد خود را کشش می‌دهد و فیزیوتراپیست قوس او را اصلاح می کند .
بعدها یک اسپانیایی به به نام آقای ریگو Rigo تغییراتی در ورزش های شروث داد و ورزش های به نام ریگو شروث Rigo-schroth ابداع شد.

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
سلام وقت بخیر ،من از خیلی وقت پیش درد کمر دارم ولی چند روزی میشه که درد کمر خیلی کم شده بجاش لگن درد گرفتم در حدی که به سختی میتونم بصورت کجکی راه برم . اگه امکانش هست در جهت بهبودی راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
ابتدا باید معاینه و برای شما ام‌آر‌آی و نوار عصب گرفته شود و پس از تشخیص بیماری درمان برای شما شروع شود معمولاً بیماری که دچار کجی ستون مهره ها می شود در ام آر آی برای تشخیص دیسک داده می شود.