ورزش اسکولیوز
مقالات پربازدید
برای درمان اسکولیوز ورزش های خاصی ابداع شده است که ورزش های سه بعدی شروث Schroth نامیده می شود.

شما میتوانید فایل صوتی این مقاله را بشنوید

ورزش های اسکولیوز

برای درمان اسکولیوز ورزش های خاصی ابداع شده است که ورزش های سه بعدی شروث Schroth نامیده می شود. 

 اساس درمان ورزش های شروث بر مبنای زیر است :

۱ - بیمار در هر لحظه از وضعیت بدن خود آگاه باشد. اغلب ما به وضعیت بدن خود توجه نمی‌کنیم و حواسمان به کاری است که در حال انجام آن هستیم.

۲- افزایش قدرت عضلانی ، انعطاف پذیری ستون مهره ها و بالابردن تحمل Endurance و توان ستون مهره ها کمک به بهبود اسکولیوز می کند.

۳- آموزش بیمار به کشیدن تنفس های عمیق ، باعث افزایش ظرفیت ریوی می شود. پر شدن ریه ها از هوا خودش می‌تواند باعث فشار به قوس اسکولیوز شود و جلو پیشرفت آن را بگیرد و یا باعث بهتر شدن آن بشود.

کاهش صدمه به مفاصل ستون مهره ها یا فاست ها در اثر بالانس کردن عضلات
هر جلسه ورزش شامل ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است. این ورزش ها یک یا دو بار در هفته به مدت ۱۲ هفته (۳ ماه ) باید انجام شود. پس از آن نیز صلاح است بیمار در صورتی که امکانات و آینه در منزل را دارد ورزش ها را در منزل انجام دهد وگرنه صلاح است به مراکز اصلاح اسکولیوز مراجعه کند. برای این ورزش ها از نردبان هایی که به دیوار متصل هستند همچنین از بارفیکس و توپ های مخصوص این کار و باند هایی که برای این کار در نظر گرفته شده است استفاده می شود. این ورزشکار باید در جاهای خاصی که دارای اتاق بزرگ هستند و دیوار های اتاق آینه کوبی شده است انجام شود. هدف از ورزش اسکولیوز ، چرخش ستون و اصلاح قوس مهره ها و طولانی کردن و کشیدن ستون مهره ها و پایدار کردن آن‌ها در یک وضعیت اصلاح شده است. برای این کار لازم است که عضلات دو طرف ستون مهره ها نیروی عضلانی کافی داشته باشند. این ورزشها در سالهای ۱۸۰۰ توسط کاترینا شروث ابداع شد و توسط دختر وی بسط داده شد. کاترینا شروث یک فیزیوتراپیست آلمانی بود که خودش اسکولیوز داشت و اسکولیوز وی با بریس اصلاح نمی‌شد. وی متدهایی برای درمان خود ابداع کرد که بعدها وارد پزشکی شد و سرانجام یک کلینیک برای خود باز کرد که در آن ۱۵۰ بیمار مبتلا به اسکولیوز را توانست درمان بکند. استدلال کاترینا شروث این بود که وقتی فردی مبتلا به اسکولیوز را از پشت سر نگاه می‌کنیم ستون مهره‌های وی به شکل حرف C یا S است. قاعدتاً وقتی که ستون مهره ها به یک طرف کج می شود یا می چرخد ، دیسک‌های بین مهره‌ای در یک طرف بیشتر فشرده می شود و در طرف دیگر بازتر می شوند. میزان چرخش مهره ها در افراد مختلف و در وضعیت های مختلف نشسته ایستاده و خوابیده متفاوت است. بنابراین این ورزش ها در وضعیت های ایستاده نشسته و خوابیده انجام می‌شوند. فرضیه شروث این بود که وقتی اسکولیوز ایجاد می شود، عضلات در یک طرف معمولاً ضعیف تر می شوند، چون کمتر کار می کنند، عضلات طرف دیگر نیز زیاد کار می کنند و دچار خستگی می شوند بنابراین اگر عضلات هر دو طرف را تقویت کنیم باعث اصلاح اسکولیوز می شود۰ استدلال بعدی این بود که خود نفس کشیدن باعث اصلاح چرخش اسکولیوز می‌شود .چون قفسه سینه را حرکت می کند.وی مدتها در آیینه ورزش های خود را نگاه می کرد و معتقد بود آینه باعث می شود که انسان به وضعیت بدن خود آگاهی پیدا کند و در اوایل ستون مهره ها را داوطلبانه و آگاهانه اصلاح می کند و پس از مدتی ناخودآگاه در وضعیت صحیح تری قرار می گیرد. اساس درمان شروث این است که ستون مهره ها کشیده شود و فرد دیگری با فشار دست ستون مهره ها را در وضعیت صحیح قرار دهد.

مثال هایی از ورزش شرست (schroth) :

1- اصلاح اسکولیوز در حالت دمرو

برای اینکار بیمار به صورت دمرو بر روی یک چهارپایه قرارداده می شود و بر محل حسب قوس بیمار لوله های نرمی در ناحیه پشتی یا شکم بیمار قرار داده می شود. اگر قوس در ناحیه پشتی باشد به شانه های بیمار کشش وارد می شود و سپس فیزیوتراپیست با وارد کردن فشار به قسمت های برجسته ستون فقرات ، سعی در اصلاح قوس اسکولیوز می کند و بیمار با کشیدن نفس های عمیق به این کار کمک می کند. در صورتی که قوس اسکولیوز در ناحیه کمری باشد ، فیزیوتراپیست هم این مانورها را در کمر بیمار انجام می دهد. برای انجام این ورزش لازم به علاوه بر چهار پایه، کمربند و کش های پهن، لوله های مخصوص پلاستیکی در اندازه های مختلف و متناسب با قوس کمر بیمار، توپهای بزرگ متناسب با قوس بیمار، نیز مورد نیاز است. 

 

ورزش اصلاح اسکولیوز
شکل 2 - ورزش اصلاح اسکولیوز در حالت نیم آویزان

 

2- اصلاح اسکولیوز در حالت نیم آویزان

برای این منظور بیمار بر روی پاهای خود در حالت نیمه نشسته قرار می‌گیرد و دست‌های خود را به پله های نردبان می گیرد و خود را به حالت کشیده در می‌آورد. در این موقع فیزیوتراپیست بر روی یک توپ بزرگ می‌نشیند و ستون مهره‌های را دستکاری می کند و به بیمار یاد می دهد در چه مواردی ریه های خود را پر از هوا کند و در چه زمانی هوا را از ریه خود خارج کند که ستون مهره هایی وی اصلاح شود. در عین حال در پشت نردبان آینه بزرگی قرار دارد که بیمار بدن خود را می تواند ببیند.

3- اصلاح اسکولیوز با تقویت عضله ایلیوپسواس بر روی توپ

از این ورزش برای درمان کسانی که دچار اسکولیوز کمری هستند استفاده می‌شود. برای این منظور از انقباض عضله ایلیوپسواس که در داخل شکم و لگن در جلوی ستون مهره ها قرار گرفته است ، برای اصلاح قوس ستون مهره ها استفاده می کنند . برای این منظور بیمار بر روی یک توپ بزرگی دمرو می خوابد و دست‌های خود را به پله های نردبان می‌گیرد خود را کشش می‌دهد و فیزیوتراپیست قوس او را اصلاح می کند .
بعدها یک اسپانیایی به به نام آقای ریگو Rigo تغییراتی در ورزش های شروث داد و ورزش های به نام ریگو شروث Rigo-schroth ابداع شد.

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( نریمان کریمی )
سلام وقت بخیر ،من از خیلی وقت پیش درد کمر دارم ولی چند روزی میشه که درد کمر خیلی کم شده بجاش لگن درد گرفتم در حدی که به سختی میتونم بصورت کجکی راه برم . اگه امکانش هست در جهت بهبودی راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
ابتدا باید معاینه و برای شما ام‌آر‌آی و نوار عصب گرفته شود و پس از تشخیص بیماری درمان برای شما شروع شود معمولاً بیماری که دچار کجی ستون مهره ها می شود در ام آر آی برای تشخیص دیسک داده می شود.

سوال: ( نرگس یزدانی )
با سلام من 40 سال دارم. یک سال پیش مهره های 4 و 5 ام زا جراحی گردند. جای دیسک. نمی تونستم راه برم که مجبور به جراحی مجدد بعد از چهار ماه در مهره های ال1 تی 12 شدم. دردهای شدیدی در کل ستون فقرات خصوصا مهره های پایین یعنی کمز و لگن دارم. همین طور پای راستم که از جراحی دوم به بعد گز شدید در ساق پا و پاشنه دارم. دوبار تزریق انجام دادند که کمی از گز گز را کم گرد. اما الان هم چیزی به پام برخورد می کنه سوزش شدیدی حس می کنم. پی دو تا دکتر رفتم یکی می گه دچار رماتیسم ستون فقرات و کیفوز هستی که کیفوز هم یه دلیل فشاری که مهره های کار گذاشته شده در مهره های بالا هست. پزشک دیگه میگه علام ام اس را داری و باید تحت نظر باشی. خلاصه اینکه فقط دارم عذاب می کشم. درهای شدید که موجب لنگش هم شده. لطفا بفرمایید چیکار کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما بیمار پیچیده ای هستید . باید به پزشکی که قبلا شما را مورد عمل جراحی قرار داده است مراجعه کنید . بهتر است فقط یک پزشک را انتخاب از مراجعه به پزشکان متعدد خودداری کنید.

سوال: ( حامد دبیری )
با عرض سلام و احتمال جناب دکتر شرح مختصری از مورد کمر دردی که مواجه هستم برایتان مینویسم. 1.تقریبا از یک سال پیش نوعی کمر درد را تجربه کردم که بدین شکل بود که وقتی زیاد می ایستادم یا پیاده روی میکردم مثلا دو سه ساعت ، کمرم خشک میشد و باید می نشستم یا دراز میکشیدم تا بهتر شود رفته رفته این مورد شدید تر شد طوری که دردی در پای راستم نیز احساس کردم و بعد یک مدت ایستادن یا پیاده روی باید مینشستم یک جایی یا دراز میکشیدم به نحوی که بعد از نشستن که کمی قوز میکردم و خودمو شل میگرفتم و کمر قوس بر میداشت بهتر میشد درد البته این خم شدن بعد از نشستن با درد شدیدی همراه بود و حتی با گردش کمر به سمت راست و چپ یک صدای تق می آمد (مانند حرکتی که بندهای انگشتان دست را به صورت عادت فشار میدهیم و صدای تق میاید و میگویند برای مفاصل خوب نیست) 2.در اواسط آذر ماه درد پا پیوسته ادامه دار شد و چند روزی همچنان درد میکرد تا به دکتر مراجعه کردم معاینه کردند و دیسک تشخیص ندادند بعد عکس ام ار ای نوشتند که در ریپورت ام ار ای هم گزارش دیسک نداده بودند(قبلا هم حدود دو سال قبل به خاطر گرفتگی پا ام ار ای دادخ بودم دیسک گزارش نشده بود)اما دکتر گفت دیسک و دارو گاباپنتین و باکلوفن نوشتن ، بعد رفته رفته دردها شذید شد و حتی از گردن تا کمر ماهیچه های پشتم به شدت گرفته شد طوری که با ماساز مشخص شد شبیه گلوه های سنگ هستند و از اذر ماه بالاجبار فقط ذر حال استراحت بودم و درد کمر از نقطه نزدیک دنپالچه شروع شده و به کل پا سرایت میکند 3.اکنون گرفتگی تا حد زیادی رفع شده اما هنوز در نیمه سمت راست بدنم و ران پا گرفتگی ها وجود دارد به طوری که در ایستادن طولانی مدت گرفتگی عود میکند همچنین درد کمر است و در راخ رفتن زیاد پادرد هم اضافه میشود 4.دور دوم دارو توسط پزشک دیکر قبل عید ایندو متاسین و تزازدین بود که به مدت یک ماه مصرف کردم 5.خم شدن به جلو و عقب و راست و چپ ، حرکت رو پاشنه و انگشت پا دردی در کمر حس نمیکنم اما به حالت چمباتمه نمیتونم بشینم (در دستشویی ایرانی)و گاهی بهشت مه میخوابم درد استخوان کنار استخوان دنبالچه (احتمالا خاجی)احساس میکنمو در خوابیدن به طرفین پا جمع احساس راحتی میکنم و شب که خوابیدم صبح ها دردم بهتر میشود پشت میز نشینی هم دردم را بیشتر میمندنوعی از درد خشک شدگی و درد استخوان حس میکنم 6.اگر راهنمایی کنید ممنون میشوم (ایا احتمال دارد گرفتگی اعصاب سیاتیک را درگیر کرده باشد؟یا شروع درد که با ایستادن طولانی شروع و با نشستن و خم کردن کمر با دردشدید همراه بودو بعد با چرخش به راست و چپ گویا از تقطه مفصلی صدای تق می امدنشانه چیست؟ پیشاپیش از لطف شما نهایت قدردانی را دارم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما یک بیمار پیچیده هستید. باید دیده شوید. معمولاً این گونه بیماران ممکن است مشکلات روحی یا مشکلات ناشی از شیوه زندگی داشته باشند. یا کم ورزش می کنند. اگر هم ورزش می کنند غلط ورزش می کنند. صدایی که در هنگام حرکت در ستون مهره ها ایجاد می شود. نشانه اختلال و بیماری و بد کار کردن مفاصل پشت ستون مهره ها است که در اصطلاح پزشکی فاست facet نامیده می شود. و این گونه بیماران معمولاً کمر درد دارند اما ام آر آی آنها طبیعی گزارش می‌شود. در مورد مشکلی که در عضلات پشت خود بیان کرده اید ، می تواند ناشی از گره های عضلانی باشد.

سوال: ( سید حمید موسوز )
سلام وقت بخیر دکتر جان من سال ۷۶ اسکولیوز ستون فقرات داشتم و شیراز توسط دکتر نورایی عمل شدم و خدا رو شکر تا الان مشکلی نداشتم .سوالی داشتم خدمتتون که آیا میشه پلاتینها رو در بیاریم .یا اصلا نمی شود پلاتینها رو در بیاریم.ممنون
پاسخ:

 معمولاً پیچ ها و میله ها را پس از عمل جراحی اسکولیوز خارج نمی کند

سوال: ( سید حمید موسوی )
سلام وقت بخیر .من ۲۰ سال پیش اسکلویوز داشتم و عمل کردم دور مهره های کمرم را پلاتین انداختم الان مدتی هست که اذیتم میکند میخاستم ببینم ایا میشود که پلاتینها را دربیاورم چون الان من ۳۹ سال سن دارم .ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً پیچ ها و میله هایی که برای اسکولیوز به کار می روند را بهتر است برندارید. مگر اینکه پیچ ها و میله ها شکسته باشند یا روی اعصاب فشار بیاورند.

سوال: ( جمال محمودی )
سلام.خسته نباشید .من دوسال پیش دردشدیدداشتم. بعضی وقت ها سیاتیک سمت راستم درد می کرد از باسن شروع تا انگشت پاهم بی حس می شد.الان بازهم شدید شده تمام نشانه های گذشته را دارم.شماچه راهی راپیشنهادمی کنید؟
پاسخ:

سلام ، استفاده از فیزیوتراپی و لیزر در داخل دیسک و تزریق های ستون فقرات پیشنهاد می شود. ولی همه اینها منوط به دیدن بیمار و بررسی وی می باشد.

سوال: ( فاطمه ارجمندزاده )
سلام ۲۳سالمه و ده سال پیش عمل جراحی اصلاح اسکولیوز انجام دادم.مدت دو هفته اس که دردی توی ساق و ران پام حس میکنم . پارسال هم درد گرفتگی بعد از ورزش سراغم اومد مثل همین درد که باعث بی حسی اندام تناسلی شد چون یبوست هم داشتم که فکر می کردم بخاطر اونه،به متخصص مراجعه کردم گفت افتادگی روده داری.الان تحت درمانم ولی دوباره اون درد برگشته لطفا راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام ، از روی آنچه که شما گفته اید نمی توان به سوال شما پاسخ داد. فردی که قبلا اسکولیوز عمل شده است و اکنون دچار درد اندام تحتانی شده است ممکن است دچار دیسک‌ کمر شده باشد و در مورد دیگر مسایلی که گفتید باید توسط متخصص گوارش و متخصص اورولوژی دیده شوید و برای بیمار نوار مثانه گرفته شود. 

سوال: ( فاطمه )
سلام خسته نباشید ببخشید بیماری انحراف ستون فقرات در سن ۲۰ سالگی درمان قطعی داره؟؟
پاسخ:

سلام ، سوال شما یک سوال کلی در جواب آن در مورد هر بیماری متفاوت است. بیمار باید دیده شود و رادیوگرافی های لازم برای بیمار درخواست شود و میزان انحراف ستون فقرات اندازه گیری شود. بعضی بیماران نیاز به جراحی دارند و بعضی بیماران هم تحت نظر قرار داده می شوند.

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن