رضایت آگاهانه، نتیجه و عوارض جراحی

مقالات پربازدید

 

رضایت آگاهانه چیست ؟

 در تمام کشورهای دنیا قبل از انجام هر کار تهاجمی از قبیل جراحی باید نتیجه عمل عوارض آن برای بیمار شرح داده شود و بیمار عوارض را بپذیرد تا عمل جراحی برای ایشان انجام شود .  طبق قوانین جمهوری اسلامی این فرم نیز باید توسط بیمار خوانده ، درک و امضا شود . به این فرم رضایت آگاهانه گفته میشود .

آیا با خواندن رضایت آگاهانه باید ترسید؟

اصولا جراحی با مخا طراتی همراه است که در هیچ شغل دیگری دیده نمیشود . حتی جراحی مستقیما یا غیر مستقیم می تواند باعث عوارضی مثل ضعف اندامها و حتی مرگ شود ولی درصد این عوارض پایین است . اصولا 10 درصد بیماران دچار عارضه میشوند . در 90 درصد موارد عارضه ای پیش نمیآید بنابرین از عارضه و رضایت آگاهانه نباید ترسید ولی باید از آن آگاهی داشت . نباید بیمار و خانواده وی دل چرکین شوند .

بیماری با خواندن رضایت آگاهانه میترسد آیا صلاح است عمل جراحی انجام دهد ؟

خیر دربیمارانی که از مشکلات احتمالی میترسند و حتی وحشت دارند انجام عمل جراحی صلاح نیست .

نتیجه اعمال جراحی ستون فقرات چیست ؟

به طور کلی عمل جراحی ستون فقرات در 70 درصد بیماران اینجانب موفق است این گونه بیماران درد ندارند و زندگی کاملا طبیعی دارند و همه کارهایی که افراد دیگر انجام میدهند را می توانند انجام دهند. در 20 درصد موارد نتیجه عمل متوسط است یعنی بیمار بهبود میابد اما دردش کامل ازبین نمیرود یا درد اولیه از بین میرود اما درد در محل جدیدی دارد . بنابرین این بیماران باید از انجام کارهای سنگین بپرهیزند و در اصطلاح عوام مدارا کنند. در 10 درصد موارد جراحی همراه با عارضه است این بیماران یا بدتر میشوند یا بهبود نمی یابند و ممکن است نیاز به جراحی های دیگر پیدا کنند.

چرا بعضی از بیماران نتیجه مطلوب از جراحی نمی گیرند ؟ 

مهمترین عامل زمان جراحی است این بیماران اصطلاحا در زمانی مراجعه می کنند که اصطلا حا دوران طلایی بیماری گذشته و بیماری تبدیل به بیماری غیر قابل درمان شده است . دومین عمل اختلا فات آناتومیک افراد است یعنی بدن هر فرد با بدن فرد دیگر فرق میکند . بنابرین عمل جراحی در دو فرد مشابه نتیجه یکسان نمی دهد . سومین عامل مشکلات تکنیکی است مثلا بعضی از بیماران حین عمل  آنقدر خونریزی میکنند  یا دچار نوسانات فشارخون ، ضربان قلب و غیره میشوند که جراح عملا  نمیتواند کار کاملی را انجام دهد .  عامل چهارم این که کمر یا گردن ساختمان بسیار مهم مکانیکی است و بیمار در حالت بیهوشی و خوابیده عمل میشود . بیمار را حین عمل نمیتوان راه انداخت تا ببینیم آیا درد بیمار خوب شده است یا خیر یا در حین عمل از بیمار بپرسیم آیا دردش بعد از برداشتن دیسک بهتر شده است یا خیر .

تفاوت پزشکی و شغل های دیگر چیست ؟

 حرفه پزشکی شغلی  است که با  تمام شغل‌های دیگر  دنیا  متفاوت است و در کل از مشکل‌ترین شغل‌های دنیا محسوب می‌شود.  از میان رشته‌های مختلف پزشکی رشته‌های جراحی و از میان رشته‌های جراحی رشته جراحی ستون فقرات  یکی از مشکل‌ترین رشته‌های پزشکی و بنابراین یکی ازشغل‌های بسیار مشکل   دنیا می‌باشد .اصولاً تفاوت‌های زیادی    بین جراحی و شغل‌های دیگر وجود دارد مثلاً در هیچ شغلی  در دنیا پدیده‌ای به نام عفونت  وجود ندارد درصورتی‌که در جراحی‌ها این مسئله به کرات دیده می‌شود یا در شغل‌های دیگر فرصت تصمیم‌گیری وجود دارد مثلاً یک مکانیک فرصت دارد تا ماشینی  را که امروز شروع به تعمیرات آن کرده است ، تعمیرات را به فردا و پس فردا موکول کند اما در اتاق عمل جراح  مجبور  است کل عمل  را در همان مرحله اول حل و فصل نماید.  از طرفی در صنعت اکثر وسایلی که ما در زندگی داریم کار ابزارهای دقیق و ماشین‌آلات  میباشد بنابرین وسایل منظم هستند  ولی  جراحی هنوز یک کار صد در صد ساخته دست بشر است و ماشین آلاتی برای جراحی ساخته نشده اند یا اگر هم ساخته شده اند تکنولوژی آن در اتاق های عمل ما وجود ندارد .  از  طرفی  وسایلی که ما در دنیا داریم  ساخته دست بشر هستند بنابرین لوازم یدکی آن در بازار وجود دارد و در اکثر مواقع شنیده  اید که یک تعمیر کار  به شما  میگوید که این وسیله قابل تعمیر نیست ، قطعه یدکی نو  بخرید  تا در داخل وسیله منزل شما قرار دهیم  .  در جراحی کمر با گردن نو وجود ندارد که شما بخرید تا جایگزین گردن یا کم شما کنیم . بنابرین همان گردن یا کمر غیر قابل تعمیر را باید تعمیر کنیم .بدن انسان پیچیده‌ترین ماشینی است که در دنیا وجود دارد وپدیده های  بسیاری  در ان وجود دارد که هنوز برای انسان شناخته شده نیست .

 هنگامی که عارضه‌ای در عمل پیش می‌آید و یا نتیجه عمل جراحی موفقیت‌آمیز نیست انگشت اتهام تمامی مردم به سمت جراح است در حالی که جراح  یکی از عوامل موثر در ا درمان بیمار  است . داروهایی که توسط کارخانه‌های مختلف ساخته می‌شوند گرچه یک نام دارند اما اثرات متفاوت با یک دیگر دارند . و در  اتاق ههای عمل وسایل ابزار دقیق وجود ندارند . وسایلی مانند سی‌تی‌اسکن  و ام ار ای وجود ندارد بنابراین جراح از روی  قضاوت خود به عمل  خاتمه می‌دهد گاهی در حین عمل مشکلاتی در قلب بیمار پیش می‌آید که جراح مجبور  است که عمل جراحی را خاتمه دهد.

قضا و قدر و سر نوشت ،  شانس ، قسمت  چقدر در نتیجه جراحی و عوارض آن موثر است ؟

عامل بسیار موثر در نتیجه عمل جراحی پدیده قضا و قدر و قسمت و سرنوشت می‌باشد . در تمام جنبه های  دیگر زندگی مردم به این معتقدند که سرنوشت  و قضا و قدر این چنین است ولی در عمل جراحی هنگام که عمل جراحی نتیجه بد  می‌دهد و  یا با عارضه  همراه می‌شود هیچ کس به این فکر نیست که قسمت و سرنوشت  بیمار بوده است همه در فکر شکایت از پزشک هستند .  شکی نیست که عده‌ای از عوارض جراحی در نتیجه عدم دقت یا اشتباه جراح در محاسبه یا به خاطر سپردن مشکلات خاص از بیماری به وجود می‌آید اما آن هم می تواند سرنوشت و قضا و  قدر بیمار و پزشک  محسوب شود .

 بهترین کسی که به این مورد توجه کرده است مولوی در کتاب مثنوی است که می‌گوید.

      چون قضا آید  طبیب ابله شود     وان دوا در نفع هم گمره شود 

و اینجانب این نکته  را در طول سال‌های طولانی طبابت بخوبی لمس کرده ام .   وقتی که وسیله نقلیه شما خراب می‌شود معمولاً  اقوام به بازخواست نمیروند اما اگر بیماری مشکل پیدا کند تمام فامیل دور و نزدبک  ، طبیب را  بازخواست  میکنند  .بنابرین اعمال جراحی در بیمارانی که خودشان یا خانواده شان انتظار هیچ عارضه یا نتیجه بدی را ندارند مناسب نیست.

چند در صد بیماران ستون فقرات دجار عود بیماری میشوند ؟

تمام اعمال جراحی  همراه با ریسک می‌باشند و هیچ عمل جراحی تضمینی تمی‌باشد . معمولاً حدود 15 درصد بیماران در طی 10 سال نیاز به عمل مجدد در ستون فقرات دارند .

اثر سلامت عمومی بدن نتیجهو عوارض جراحی چیست ؟

عمل جراحی در افرادی که شرایط بدنی و سلامت عمومی خوب دارند نتیجه بهتری میدهد تا افرادی که مشکلات بدنی دارند یا سلامت عمومی آنها مختل است .بنابراین توقف کشیدن سیگار کاهش وزن و استفاده از ورزش در  بهبود نتیجه عمل جراحی کمک کننده است.

اثرات سن بالا و داروهای قلبی عروقی در نتیجه و  عوارض جراحی چیست ؟

 افرادی که سن بالا دارند  یا در معرض خطرات قلبی هستند خطرات اعمال جراحیبالاتر از افراد جوانتر و سالمتر است . همچنین در افرادی که داروهای ضد انعقاد مانند آسپیرین ،  وارفارین  ، پلاویکس و اسویکس  مصرف میکنند ریسک خونریزی در اینها بالاتر از افراد دیگر است بنابراین لازم است که یک هفته قبل از انجام جراحی از مصرف این داروها خودداری نمایند .

 اثر حساسیت دارویی بر نتایج جراحی چیست ؟

افراد اگر دچار حساسیت دارویی هستند بهتر است چندین بار در  قسمتهای مختلف به پرستاران و پزشکان ، پزشکان بیهوشی و دیگر پرسنل بیمارستان گوشزد نمایند تا از داروی فوق استفاده نشود.زیرا گاهی در حین  عمل و یا پس از عمل جهت تشخیص و درمان پزشک مجبور به استفاده از داروهای خاصی  میباشد که اگر بیمار به آنها  حساسیت داشته باشد ممکن است باعث مرگ بیمار بشود .

 اثر دیابت برنتیجه عمل جراحی چیست ؟

 بیمارانی که دچار بیماری قند یا دیابت هستند و ریسک بیشتری هم از نظر عوارض و عفونت جراحی و هم از نظر نتیجه عمل نسبت به بیماران  غیر دیابتیک دارند.

نتیجه کلی عمل جراحی از نظر کاهش درد چقدر است ؟

نتیجه کلی  عمل جراحی به شرح زیر است.70%   بیماران نتیجه بسیار خوب از عمل جراحی میگیرند ،   20%   بیماران نتیجه متوسط  میگیرند وو ممکن است مقداری درد در پاها و کمر و اختلال در راه رفتن یا اختلال حس  داشته باشند . پنج در صد بیماران ممکن است اصلاً نتیجه ای  از عمل نگیرند . یک در صد بیماران  ممکن است با عمل جراحی بدتر شوند .

جراحی و بیهوشی عمومی  

 جراحی ستون فقرات  تحت بیهوشی عمومی انجام میگیرد و بیمار چند روز در بیمارستان میماند و پس از آن مرخصی میشود به طور کلی توصیه میشود که  بیمار هر چه سریعتر به کارهای عادی خود برگردد. عمل جراحی دیسک منظور دکامپرس کردن یا برداشتن فشار از روی دیسک انجام شود که این عمل با برداشتن قطعهای از دیسک  پارهشده  و یا برداشتن استخوانی که روی عصب  فشار میآورد انجام میشود. اعمال جراحی ستون فقرات   به طور کلی در زیر میکروسکوپ انجام شود .

عوارض عمل جراحی چیست ؟

صدمه به ریشه عصب

در بعضی بیماران ریشه های  عصبی  به علت فشاری که قبلاً به  آنها وارد شده است صدمه میخورند،  در بعضی از بیماران جراح هنگام برداشتن دیسک  ریشه عصبی را کنار میکشد تا دیسک را از زیر آن  خارج کند ریشه عصبی  دچار پارگی کشیدگی و  آسیب میشود و در بعضی از بیماران نیز علیرغم آن که عمل جراحی به خوبی انجام شده است رگ غذا دهنده ریشههای عصبی صدمه میبیند و بسته میشود  و پس از عمل جراحی  ریشه عصبی خراب میشود که معمولا   قابل بهبود نیستند . علائم صدمه به ریشههای عصبی  عبارت از فلج  در قسمتی از عضلات اندام های تحتانی یا پاها  ، اختلال در حس یا اختلال در راه رفتن و اختلال در تعادل است  .گاهی در هنگام عمل جراحی بیمار دچار خونریزی شدید میشود و جراح برای بند آوردن خونریزی در اطراف ریشه عصبی از جریانهای الکتریکی و گرما  استفاده میکند که آن باعث صدمه ریشه عصبی میشود .

صدمه به رگهای بزرگ و لگن

در جلوی ستون فقرات رگبزرگ داخل شکم که آئورت نامیده میشود و شاخههای آن قرار دارد صدمه به این رگها  ممکن است باعث خطرات جانی برای بیمار گردد   .

خوشبختانه میزان بروز این عارضه بسیار کم است و در حدود یک در  10،000  عمل جراحی گزارش شده است .صدمه به اعضای داخل شکم مانند کلیه کبد و روده ها نیز در موارد بسیار نادر گزارش شده است .که آن ها هم به نوبه خود ممکن است باعث خطرات جانی برای بیمار شوند .

انجام عمل جراحی ناکافی

در ستون فقرات کمری 5 دیسک وجود دارد که همه شبیه هم هستند و جراح برای مشخص کردن دیسکی که دارای بیماری است در هنگام  عمل از وسیله عکسبرداری استفاده میکند . در موارد نادری بجای دیسک بین مهره ای 4 و5 دیسک بین مهره ای 3و4 عمل میشود در این مواد بیمار لازم است مجددا عمل شود . در بعضی از موارد در هنگام عمل جراحی  بیماران خونریزی میکنند به طوریکه  فشار  خون و نبض بیماران  تغییرات قابل ملاحظه میکنند و جراح مجبورست عمل را نیمهکاره رها کند در نتیجه ریشه های عصبی  بیمار کاملاً آزاد نمیشوند .از علل دیگر این عارضه میتواند تفاوت های  آناتومیک که  بین افراد مختلف  وجود دارند را نام برد . به عبارت دیگر بدن بعضی از افراد از لحاظ ساختمانی با بدن 90 در صد افراد جامعه متفاوت هستند .در بیرون از اتاق عمل وسایل تشخیصی مانند سیتیاسکن و امآرآی وجود دارد در صورتی که در داخل اتاق عمل چه وسایل تشخیصی  وجود ندارد بنابراین جراح با نگاهکردن به ستون مهرهها عمل جراحی را خاتمه میدهد که گاهی پس از انجام  عمل جراحی در بخش و پس از مرخص کردن بیمار  سیتیاسکن یا ام ار ای کنترل انجام میشود و  ملاحظه میشود که قطعهای از دیسک باقی مانده است یا تنگی کانال نخاعی بیماران کاملاً برطرف نشده است .یا محل یکی از پیچهای گذاشته شده صحیح نمیباشد یا قوس کمر بیمار به هم خورده است .

عفونت های سطحی ستون فقرات 

در حدود چهار در صد بیمارانی که مورد عمل جراحی ستون فقرات قرار میگیرند دچار عفونت سطحی میشوند. عفونت سطحی یعنی عفونتی که در زیر پوست و بالای فاسیای عضلانی  قرار دارد .خطر عفونت  در افراد دیابتی و افرادی که ذاتاً مقاومت کمی در برابر  میکروبها و ویروسها دارند و نیز در افرادی که از داروهای استروئیدی و کورتون استفاده میکنند و نیز در افراد چاق که چربی زیر پوستی بیشتری دارند  بیشتر است .عفونتهای سطحی معمولاً با باز کردن یک یا دو بخیه  از پوست بیمار درمان  میشود ولی گاهی جرا ح مجبور است بیمار را به اتاق عمل برده و زخم را شستوشو دهد ودر موارد نادری مجبورست  زخم را باز بگذارد تا زخم جوش بخورد.  

عفونتها ی عمقی ستون فقرات

 این عفونتها در زیر فاسیای عضلانی قرار دارند و بنابربن مستقیما در تماس با ستون فقرات هستند  و خطرات آن بیش از عفونتهای سطحی میباشد  . خوشبختانه   در کمتر از یک در صد از بیماران اتفاق میافتد در این موارد جراح مجبور   است زخم  را باز کند شستوشو دهد  و گاهی نیز  زخم را باز بگذارد و معمولاً  وسایل فلزی کار گذاشته شده مانند پیچ ها و کیج ها را از  بدن بیمار را خارج کند.

عفونت دیسک یا دیسکیت

دیسک بین مهره ای چون رگ خونی ندارد در مقابل عفونت ضعیف است بنابربن ممکن است دچار عفونت شود و جراح مجبور شود بیمار را چند بار به اتاق عمل برده و دیسک را باز کرده و شستشو دهد .

عفونت جسم مهره با استئومیلیت

 این نوع عفونت که خود استخوان مهره دچار عفونت میشود بسیار خطر ناک است و خوشبختانه نادر است . در موارد عفو نت بیمار مجبور است حد اقل دو هفته در بیمارستان باشد و آنتی بیوتیک وریدی دریافت کند .  عامل این عفونت ها میکروب هایی هستند که در اتاق های عمل و بخش های بیمارستانی وجود دارند و علی رغم رعایت نکات ایمنی توسط پرسنل بیمارستان پیش آیند . به همین جهت به آنها عفونت بیمارستانی گفته میشود .  این میکروبها معمولا به آنتی بیوتیک های معمولی مقاوم هستند . 

خروج مایع مغزی نخاعی از زخم بیمار

مایع مغز و نخاعی هنگامی از زخم   خارج  میشود که پرده دور اعصاب که اصطلاحاً دورمر  نامیده میشود صدمه خورده باشد . اگر  جراح در حین عمل جراحی متوجه ایجاد شکاف و سوراخ در این پرده  شود،در حین جراحی آنرا  ترمیم میکندگاهی در کسانی که تنگی کانال نخاعی دارند این پرده چون بسیار باریک میشود  حین عمل سوراخهایی میکروسکوپی پیدا میکند که جراح آنها را نمیبیند تا ترمیم کند . ب در این حالت پس از کشیدن درن از ازخم   مایع مغزی نخاعی خارج میشود . خروج هر مایع  از داخل زخم موجب عدم جوش خوردن زخم    میشود. خروج   مایع مغزی نخاعی از زخم  در اعمال جراحی دیسک در  سه در صد موارد و در تنگی های کانال نخاعی و عمل های  مجدد ستون فقرات در حدود هشت در صد موارد دیده میشود .درمان  خروج مایع مغزی نخاعی از زخمت  شامل کشیدن مایع از زخم  و استراحت مطلق  بیمار برای مدت 48 ساعت است. در موارد توصیه  میشود که بیمار به روی شکم بخوابد. گر با انجام درمانهای محافظتی که در بالا ذکر شد ، ترشح بیماری قطع نشد  لازم است حداکثر ظرف مدت یک هفته مجدداً  زخم باز و بیمار مورد عمل جراحی  مجدد قرار گیرد و سوراخی که ایجاد شده است توسط جراح  پیدا و ترمیم شود . در مواردی حین  عمل  جراح از چسب استفاده میکند یا در بعضی از موارد حدود 20  سی سی از خون بیمار را میگیرد و داخل زخم ترشح میکند زیرا لختة خون  مانند چسب عمل میکند و موجب بسته شدن سوراخهای میکروسکوپی میشود. ادامه خرشهرکهایی که باعث کاهش پس باید حس تنهایی و بدون دروج مغزی نخاعی بیش از یک هفته ممکن است منجر به ایجاد عفونت و یا مننژیت شود .

چسبندگی  پس ازعمل چیست ؟

 اصولاً زخم  همه افراد  پس از ایجاد لخته در داخل آن با یک نسج جوشگاهی که نسج اسکار   نامیده میشود به هم میچسبد و   جوش میخوردبنابراین چسبندگی قسمتی از پدیده  التیام و جوش خوردن زخم می باشد.

نمونه این  نسج جوشگاهی همان خطی است که پس از بریدگی در پوست  افراد دیده میشود و رنگ آن معمولاً با رنگ بقیه پوست فرق میکند. همانطور که بعضی از افراد پس از بریدن شدن پوستشان  نسج جوشگاهی با اسکار شدیدی پیدا میکنند که برجستهتر از پوست میشود همین گونه افراد ممکن است پس از عمل جراحی نسج جوشگاهی زیادی در محل عمل تشکیل شود و باعث علایم عصبی شود .  

ناپایداری ستون مهره‌ها

علاوه بر دیسک کمر ساختمان‌های بسیار مهم دیگری که در پشت مهره‌ها قرار دارند و باعث اتصال مهره‌ها و درعین  حال  باعث حرکت  آنها می‌شوند که اصطلاحاً فاست  نامیده می‌شوند  . اگر در هنگام  عمل جراحی این ساختمانها صدمه ببینند  ستون مهرهها لق میشود .به خصوص در هنگام عمل جراحی تنگی کانال نخاعی گاهی این قسمتی از   فاستها برداشته می شود  و همین باعث لقی  ستون مهرهها میشود .صدمه به فاست اگر درمان نشود  باعث درد کمر میشود بنابراین اگر جراح حین جراحی متوجه صدمه فاستها شود معمولاً از پیچ برای ثابت کردن مهرها و  نیز پیوند استخوان استفاده میکند گاهی چند ماه   پس از  انجام عمل جراحی بیمار دچار لقی ستون مهرهها و در نتیجه درد کمر میشود که لازم است مجدداً مورد عمل جراحی قرار گیرد است که باید ستون مهرههای بیمار با پیچ و پیوند استخوانی  ثابت و بیحرکت   شود .

مرگومیر ناشی از جراحی ستون فقرات

منفی پس از انجام عمل جراحی ستون فقرات نادر است و در حدود یک بیمار از هر  700 عمل جراحی برای دیسک کمر  ممکن است اتفاق بیفتد .من معمولاً در اثر پدیدهآیی که مستقیماً با عمل جراحی ربطی ندارند اتفاق میافتد . مانند لخته شدن خون در ساق پاهای بیمار و انتقال آن به سیستم ریوی که اصطلاحاً آمبولی ریه  نامیده میشود  . گاهی در هنگام  عمل جراحی در اثر خونریزی زیاد یا سوراخ شدن شریانها و یا ورید های  بزرگ داخل شکم و لگن اتفاق میافتد . مرگ و میر  ناشی از عمل رابطه مستقیم با سن بیمار وبیماریهای زمینهای دیگر دارد .است در اعمال جراحی که برای تنگی کانال نخاعی انجام میشود میزان مرگومیر ناشی از عمل بالاتر است که به علت  سن بالای بیماران میباشد . به طوری که در تنگی کانال نخاعی میزان مرگ و میر پس از عمل جراحی یک نفر در هر   350 عمل جراحی گزارش شده است  .

فلج اندامها

به طور کلی میزان فلج اندامها یا اختلال در نگهداری ادرار و مدفوع و یا اختلال در حس اندامهای تحتانی و فوقانی پس از عمل جراحی ستون فقرات نادر است اما دیده میشود .میزان پیدایش فلج اندامها پس از اعمال جراحی در حدود یک دهم 300 عمل جراحی  گزارش شده است .فلج اندامها علل مختلفی دارد. یکی از علل آن جمع شدن خون بر روی اعصاب و نخاع میباشد .میزان فلج اندامها در بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین  استفاده میکنند یا در مواردی که پرده دور اعصاب یا دور مر هنگام جراحی پاره میشود به وجود میآید .

رضایت آگاهانه چیست ؟

 در تمام کشورهای دنیا قبل از انجام هر کار تهاجمی از قبیل جراحی باید نتیجه عمل عوارض آن برای بیمار شرح داده شود و بیمار عوارض را بپذیرد تا عمل جراحی برای ایشان انجام شود .  طبق قوانین جمهوری اسلامی این فرم نیز باید توسط بیمار خوانده ، درک و امضا شود . به این فرم رضایت آگاهانه گفته میشود .

آیا با خواندن رضایت آگاهانه باید ترسید ؟

اصولا جراحی با مخا طراتی همراه است که در هیچ شغل دیگری دیده نمیشود . حتی جراحی مستقیما یا غیر مستقیم می تواند باعث عوارضی مثل ضعف اندامها و حتی مرگ شود ولی درصد این عوارض پایین است . اصولا 10 درصد بیماران دچار عارضه میشوند . در 90 درصد موارد عارضه ای پیش نمیآید بنابرین از عارضه و رضایت آگاهانه نباید ترسید ولی باید از آن آگاهی داشت . نباید بیمار و خانواده وی دل چرکین شوند .

بیماری با خواندن رضایت آگاهانه میترسد آیا صلاح است عمل جراحی انجام دهد ؟

خیر دربیمارانی که از مشکلات احتمالی میترسند و حتی وحشت دارند انجام عمل جراحی صلاح نیست .

نتیجه اعمال جراحی ستون فقرات چیست ؟

به طور کلی عمل جراحی ستون فقرات در 70 درصد بیماران اینجانب موفق است این گونه بیماران درد ندارند و زندگی کاملا طبیعی دارند و همه کارهایی که افراد دیگر انجام میدهند را می توانند انجام دهند  .  در 20 درصد موارد نتیجه عمل متوسط است یعنی بیمار بهبود میابد اما دردش کامل ازبین نمیرود یا درد اولیه از بین میرود اما درد در محل جدیدی   دارد . بنابرین این بیماران باید از انجام کارهای سنگین بپرهیزند و در اصطلاح عوام مدارا کنند. در 10 درصد موارد جراحی همراه با عارضه است این بیماران یا بدتر میشوند یا بهبود نمی یابند و ممکن است نیاز به جراحی های دیگر پیدا کنند.

چرا بعضی از بیماران نتیجه مطلوب از جراحی نمی گیرند ؟ 

مهمترین عامل زمان جراحی است این بیماران اصطلاحا در زمانی مراجعه می کنند که اصطلا حا دوران طلایی بیماری گذشته و بیماری تبدیل به بیماری غیر قابل درمان شده است . دومین عمل اختلا فات آناتومیک افراد است یعنی بدن هر فرد با بدن فرد دیگر فرق میکند . بنابرین عمل جراحی در دو فرد مشابه نتیجه یکسان نمی دهد . سومین عامل مشکلات تکنیکی است مثلا بعضی از بیماران حین عمل  آنقدر خونریزی میکنند  یا دچار نوسانات فشارخون ، ضربان قلب و غیره میشوند که جراح عملا  نمیتواند کار کاملی را انجام دهد .  عامل چهارم این که کمر یا گردن ساختمان بسیار مهم مکانیکی است و بیمار در حالت بیهوشی و خوابیده عمل میشود . بیمار را حین عمل نمیتوان راه انداخت تا ببینیم آیا درد بیمار خوب شده است یا خیر یا در حین عمل از بیمار بپرسیم آیا دردش بعد از برداشتن دیسک بهتر شده است یا خیر .

تفاوت پزشکی و شغل های دیگر چیست ؟

 حرفه پزشکی شغلی  است که با  تمام شغل‌های دیگر  دنیا  متفاوت است و در کل از مشکل‌ترین شغل‌های دنیا محسوب می‌شود.  از میان رشته‌های مختلف پزشکی رشته‌های جراحی و از میان رشته‌های جراحی رشته جراحی ستون فقرات  یکی از مشکل‌ترین رشته‌های پزشکی و بنابراین یکی ازشغل‌های بسیار مشکل   دنیا می‌باشد .اصولاً تفاوت‌های زیادی    بین جراحی و شغل‌های دیگر وجود دارد مثلاً در هیچ شغلی  در دنیا پدیده‌ای به نام عفونت  وجود ندارد درصورتی‌که در جراحی‌ها این مسئله به کرات دیده می‌شود یا در شغل‌های دیگر فرصت تصمیم‌گیری وجود دارد مثلاً یک مکانیک فرصت دارد تا ماشینی  را که امروز شروع به تعمیرات آن کرده است ، تعمیرات را به فردا و پس فردا موکول کند اما در اتاق عمل جراح  مجبور  است کل عمل  را در همان مرحله اول حل و فصل نماید.  از طرفی در صنعت اکثر وسایلی که ما در زندگی داریم کار ابزارهای دقیق و ماشین‌آلات  میباشد بنابرین وسایل منظم هستند  ولی  جراحی هنوز یک کار صد در صد ساخته دست بشر است و ماشین آلاتی برای جراحی ساخته نشده اند یا اگر هم ساخته شده اند تکنولوژی آن در اتاق های عمل ما وجود ندارد .  از  طرفی  وسایلی که ما در دنیا داریم  ساخته دست بشر هستند بنابرین لوازم یدکی آن در بازار وجود دارد و در اکثر مواقع شنیده  اید که یک تعمیر کار  به شما  میگوید که این وسیله قابل تعمیر نیست ، قطعه یدکی نو  بخرید  تا در داخل وسیله منزل شما قرار دهیم  .  در جراحی کمر با گردن نو وجود ندارد که شما بخرید تا جایگزین گردن یا کم شما کنیم . بنابرین همان گردن یا کمر غیر قابل تعمیر را باید تعمیر کنیم .بدن انسان پیچیده‌ترین ماشینی است که در دنیا وجود دارد وپدیده های  بسیاری  در ان وجود دارد که هنوز برای انسان شناخته شده نیست .

هنگامی که عارضه‌ای در عمل پیش می‌آید و یا نتیجه عمل جراحی موفقیت‌آمیز نیست انگشت اتهام تمامی مردم به سمت جراح است در حالی که جراح  یکی از عوامل موثر در ا درمان بیمار  است . داروهایی که توسط کارخانه‌های مختلف ساخته می‌شوند گرچه یک نام دارند اما اثرات متفاوت با یک دیگر دارند . و در  اتاق ههای عمل وسایل ابزار دقیق وجود ندارند . وسایلی مانند سی‌تی‌اسکن  و ام ار ای وجود ندارد بنابراین جراح از روی  قضاوت خود به عمل  خاتمه می‌دهد گاهی در حین عمل مشکلاتی در قلب بیمار پیش می‌آید که جراح مجبور  است که عمل جراحی را خاتمه دهد.

قضا و قدر و سر نوشت ،  شانس ، قسمت  چقدر در نتیجه جراحی و عوارض آن موثر است ؟

عامل بسیار موثر در نتیجه عمل جراحی پدیده قضا و قدر و قسمت و سرنوشت می‌باشد . در تمام جنبه های  دیگر زندگی مردم به این معتقدند که سرنوشت  و قضا و قدر این چنین است ولی در عمل جراحی هنگام که عمل جراحی نتیجه بد  می‌دهد و  یا با عارضه  همراه می‌شود هیچ کس به این فکر نیست که قسمت و سرنوشت  بیمار بوده است همه در فکر شکایت از پزشک هستند .  شکی نیست که عده‌ای از عوارض جراحی در نتیجه عدم دقت یا اشتباه جراح در محاسبه یا به خاطر سپردن مشکلات خاص از بیماری به وجود می‌آید اما آن هم می تواند سرنوشت و قضا و  قدر بیمار و پزشک  محسوب شود .

 بهترین کسی که به این مورد توجه کرده است مولوی در کتاب مثنوی است که می‌گوید       چون قضا آید  طبیب ابله شود     وان دوا در نفع هم گمره شود 

و اینجانب این نکته  را در طول سال‌های طولانی طبابت بخوبی لمس کرده ام .   وقتی که وسیله نقلیه شما خراب می‌شود معمولاً  اقوام به بازخواست نمیروند اما اگر بیماری مشکل پیدا کند تمام فامیل دور و نزدبک  ، طبیب را  بازخواست  میکنند  .بنابرین اعمال جراحی در بیمارانی که خودشان یا خانواده شان انتظار هیچ عارضه یا نتیجه بدی را ندارند مناسب نیست.

چند در صد بیماران ستون فقرات دجار عود بیماری میشوند ؟

تمام اعمال جراحی همراه با ریسک می‌باشند و هیچ عمل جراحی تضمینی تمی‌باشد . معمولاً حدود 15 درصد بیماران در طی 10 سال نیاز به عمل مجدد در ستون فقرات دارند .

اثر سلامت عمومی بدن نتیجهو عوارض جراحی چیست ؟

عمل جراحی در افرادی که شرایط بدنی و سلامت عمومی خوب دارند نتیجه بهتری میدهد تا افرادی که مشکلات بدنی دارند یا سلامت عمومی آنها مختل است .بنابراین توقف کشیدن سیگار کاهش وزن و استفاده از ورزش در  بهبود نتیجه عمل جراحی کمک کننده است.

اثرات سن بالا و داروهای قلبی عروقی در نتیجه وعوارض جراحی چیست ؟

 افرادی که سن بالا دارند  یا در معرض خطرات قلبی هستند خطرات اعمال جراحیبالاتر از افراد جوانتر و سالمتر است . همچنین در افرادی که داروهای ضد انعقاد مانند آسپیرین ،  وارفارین  ، پلاویکس و اسویکس  مصرف میکنند ریسک خونریزی در اینها بالاتر از افراد دیگر است بنابراین لازم است که یک هفته قبل از انجام جراحی از مصرف این داروها خودداری نمایند .

 اثر حساسیت دارویی بر نتایج جراحی چیست ؟

افراد اگر دچار حساسیت دارویی هستند بهتر است چندین بار در  قسمتهای مختلف به پرستاران و پزشکان ، پزشکان بیهوشی و دیگر پرسنل بیمارستان گوشزد نمایند تا از داروی فوق استفاده نشود.زیرا گاهی در حین  عمل و یا پس از عمل جهت تشخیص و درمان پزشک مجبور به استفاده از داروهای خاصی  میباشد که اگر بیمار به آنها  حساسیت داشته باشد ممکن است باعث مرگ بیمار بشود .

 اثر دیابت برنتیجه عمل جراحی چیست ؟

 بیمارانی که دچار بیماری قند یا دیابت هستند و ریسک بیشتری هم از نظر عوارض و عفونت جراحی و هم از نظر نتیجه عمل نسبت به بیماران  غیر دیابتیک دارند.

نتیجه کلی عمل جراحی از نظر کاهش درد چقدر است ؟

نتیجه کلی  عمل جراحی به شرح زیر است.70%   بیماران نتیجه بسیار خوب از عمل جراحی میگیرند ،   20%   بیماران نتیجه متوسط  میگیرند وو ممکن است مقداری درد در پاها و کمر و اختلال در راه رفتن یا اختلال حس  داشته باشند . پنج در صد بیماران ممکن است اصلاً نتیجه ای  از عمل نگیرند . یک در صد بیماران  ممکن است با عمل جراحی بدتر شوند .

جراحی و بیهوشی عمومی  

 جراحی ستون فقرات  تحت بیهوشی عمومی انجام میگیرد و بیمار چند روز در بیمارستان میماند و پس از آن مرخصی میشود به طور کلی توصیه میشود که  بیمار هر چه سریعتر به کارهای عادی خود برگردد. عمل جراحی دیسک منظور دکامپرس کردن یا برداشتن فشار از روی دیسک انجام شود که این عمل با برداشتن قطعهای از دیسک  پارهشده  و یا برداشتن استخوانی که روی عصب  فشار میآورد انجام میشود. اعمال جراحی ستون فقرات   به طور کلی در زیر میکروسکوپ انجام شود .

عوارض عمل جراحی چیست ؟

صدمه به ریشه عصب

در بعضی بیماران ریشه های  عصبی  به علت فشاری که قبلاً به  آنها وارد شده است صدمه میخورند،  در بعضی از بیماران جراح هنگام برداشتن دیسک  ریشه عصبی را کنار میکشد تا دیسک را از زیر آن  خارج کند ریشه عصبی  دچار پارگی کشیدگی و  آسیب میشود و در بعضی از بیماران نیز علیرغم آن که عمل جراحی به خوبی انجام شده است رگ غذا دهنده ریشههای عصبی صدمه میبیند و بسته میشود  و پس از عمل جراحی  ریشه عصبی خراب میشود که معمولا   قابل بهبود نیستند . علائم صدمه به ریشههای عصبی  عبارت از فلج  در قسمتی از عضلات اندام های تحتانی یا پاها  ، اختلال در حس یا اختلال در راه رفتن و اختلال در تعادل است  .گاهی در هنگام عمل جراحی بیمار دچار خونریزی شدید میشود و جراح برای بند آوردن خونریزی در اطراف ریشه عصبی از جریانهای الکتریکی و گرما  استفاده میکند که آن باعث صدمه ریشه عصبی میشود .

صدمه به رگهای بزرگ و لگن

در جلوی ستون فقرات رگبزرگ داخل شکم که آئورت نامیده میشود و شاخههای آن قرار دارد صدمه به این رگها  ممکن است باعث خطرات جانی برای بیمار گردد   .

خوشبختانه میزان بروز این عارضه بسیار کم است و در حدود یک در  10،000  عمل جراحی گزارش شده است .صدمه به اعضای داخل شکم مانند کلیه کبد و روده ها نیز در موارد بسیار نادر گزارش شده است .که آن ها هم به نوبه خود ممکن است باعث خطرات جانی برای بیمار شوند .

انجام عمل جراحی ناکافی

در ستون فقرات کمری 5 دیسک وجود دارد که همه شبیه هم هستند و جراح برای مشخص کردن دیسکی که دارای بیماری است در هنگام  عمل از وسیله عکسبرداری استفاده میکند . در موارد نادری بجای دیسک بین مهره ای 4 و5 دیسک بین مهره ای 3و4 عمل میشود در این مواد بیمار لازم است مجددا عمل شود . در بعضی از موارد در هنگام عمل جراحی  بیماران خونریزی میکنند به طوریکه  فشار  خون و نبض بیماران  تغییرات قابل ملاحظه میکنند و جراح مجبورست عمل را نیمهکاره رها کند در نتیجه ریشه های عصبی  بیمار کاملاً آزاد نمیشوند .از علل دیگر این عارضه میتواند تفاوت های  آناتومیک که  بین افراد مختلف  وجود دارند را نام برد . به عبارت دیگر بدن بعضی از افراد از لحاظ ساختمانی با بدن 90 در صد افراد جامعه متفاوت هستند .در بیرون از اتاق عمل وسایل تشخیصی مانند سیتیاسکن و امآرآی وجود دارد در صورتی که در داخل اتاق عمل چه وسایل تشخیصی  وجود ندارد بنابراین جراح با نگاهکردن به ستون مهرهها عمل جراحی را خاتمه میدهد که گاهی پس از انجام  عمل جراحی در بخش و پس از مرخص کردن بیمار  سیتیاسکن یا ام ار ای کنترل انجام میشود و  ملاحظه میشود که قطعهای از دیسک باقی مانده است یا تنگی کانال نخاعی بیماران کاملاً برطرف نشده است .یا محل یکی از پیچهای گذاشته شده صحیح نمیباشد یا قوس کمر بیمار به هم خورده است .

عفونت های سطحی ستون فقرات 

در حدود چهار در صد بیمارانی که مورد عمل جراحی ستون فقرات قرار میگیرند دچار عفونت سطحی میشوند. عفونت سطحی یعنی عفونتی که در زیر پوست و بالای فاسیای عضلانی  قرار دارد .خطر عفونت  در افراد دیابتی و افرادی که ذاتاً مقاومت کمی در برابر  میکروبها و ویروسها دارند و نیز در افرادی که از داروهای استروئیدی و کورتون استفاده میکنند و نیز در افراد چاق که چربی زیر پوستی بیشتری دارند  بیشتر است .عفونتهای سطحی معمولاً با باز کردن یک یا دو بخیه  از پوست بیمار درمان  میشود ولی گاهی جرا ح مجبور است بیمار را به اتاق عمل برده و زخم را شستوشو دهد ودر موارد نادری مجبورست  زخم را باز بگذارد تا زخم جوش بخورد.  

عفونتها ی عمقی ستون فقرات

 این عفونتها در زیر فاسیای عضلانی قرار دارند و بنابربن مستقیما در تماس با ستون فقرات هستند  و خطرات آن بیش از عفونتهای سطحی میباشد  . خوشبختانه   در کمتر از یک در صد از بیماران اتفاق میافتد در این موارد جراح مجبور   است زخم  را باز کند شستوشو دهد  و گاهی نیز  زخم را باز بگذارد و معمولاً  وسایل فلزی کار گذاشته شده مانند پیچ ها و کیج ها را از  بدن بیمار را خارج کند.

عفونت دیسک یا دیسکیت

دیسک بین مهره ای چون رگ خونی ندارد در مقابل عفونت ضعیف است بنابربن ممکن است دچار عفونت شود و جراح مجبور شود بیمار را چند بار به اتاق عمل برده و دیسک را باز کرده و شستشو دهد .

عفونت جسم مهره با استئومیلیت

 این نوع عفونت که خود استخوان مهره دچار عفونت میشود بسیار خطر ناک است و خوشبختانه نادر است . در موارد عفو نت بیمار مجبور است حد اقل دو هفته در بیمارستان باشد و آنتی بیوتیک وریدی دریافت کند .  عامل این عفونت ها میکروب هایی هستند که در اتاق های عمل و بخش های بیمارستانی وجود دارند و علی رغم رعایت نکات ایمنی توسط پرسنل بیمارستان پیش آیند . به همین جهت به آنها عفونت بیمارستانی گفته میشود .  این میکروبها معمولا به آنتی بیوتیک های معمولی مقاوم هستند . 

خروج مایع مغزی نخاعی از زخم بیمار

مایع مغز و نخاعی هنگامی از زخم   خارج  میشود که پرده دور اعصاب که اصطلاحاً دورمر  نامیده میشود صدمه خورده باشد . اگر  جراح در حین عمل جراحی متوجه ایجاد شکاف و سوراخ در این پرده  شود،در حین جراحی آنرا  ترمیم میکندگاهی در کسانی که تنگی کانال نخاعی دارند این پرده چون بسیار باریک میشود  حین عمل سوراخهایی میکروسکوپی پیدا میکند که جراح آنها را نمیبیند تا ترمیم کند . ب در این حالت پس از کشیدن درن از ازخم   مایع مغزی نخاعی خارج میشود . خروج هر مایع  از داخل زخم موجب عدم جوش خوردن زخم    میشود. خروج   مایع مغزی نخاعی از زخم  در اعمال جراحی دیسک در  سه در صد موارد و در تنگی های کانال نخاعی و عمل های  مجدد ستون فقرات در حدود هشت در صد موارد دیده میشود .درمان  خروج مایع مغزی نخاعی از زخمت  شامل کشیدن مایع از زخم  و استراحت مطلق  بیمار برای مدت 48 ساعت است. در موارد توصیه  میشود که بیمار به روی شکم بخوابد. گر با انجام درمانهای محافظتی که در بالا ذکر شد ، ترشح بیماری قطع نشد  لازم است حداکثر ظرف مدت یک هفته مجدداً  زخم باز و بیمار مورد عمل جراحی  مجدد قرار گیرد و سوراخی که ایجاد شده است توسط جراح  پیدا و ترمیم شود . در مواردی حین  عمل  جراح از چسب استفاده میکند یا در بعضی از موارد حدود 20  سی سی از خون بیمار را میگیرد و داخل زخم ترشح میکند زیرا لختة خون  مانند چسب عمل میکند و موجب بسته شدن سوراخهای میکروسکوپی میشود. ادامه خرشهرکهایی که باعث کاهش پس باید حس تنهایی و بدون دروج مغزی نخاعی بیش از یک هفته ممکن است منجر به ایجاد عفونت و یا مننژیت شود .

چسبندگی  پس از عمل چیست ؟

 اصولاً زخم  همه افراد  پس از ایجاد لخته در داخل آن با یک نسج جوشگاهی که نسج اسکار   نامیده میشود به هم میچسبد و   جوش میخوردبنابراین چسبندگی قسمتی از پدیده  التیام و جوش خوردن زخم می باشد.

نمونه این  نسج جوشگاهی همان خطی است که پس از بریدگی در پوست  افراد دیده میشود و رنگ آن معمولاً با رنگ بقیه پوست فرق میکند. همانطور که بعضی از افراد پس از بریدن شدن پوستشان  نسج جوشگاهی با اسکار شدیدی پیدا میکنند که برجستهتر از پوست میشود همین گونه افراد ممکن است پس از عمل جراحی نسج جوشگاهی زیادی در محل عمل تشکیل شود و باعث علایم عصبی شود .  

ناپایداری ستون مهره‌ها

علاوه بر دیسک کمر ساختمان‌های بسیار مهم دیگری که در پشت مهره‌ها قرار دارند و باعث اتصال مهره‌ها و درعین  حال  باعث حرکت  آنها می‌شوند که اصطلاحاً فاست  نامیده می‌شوند  . اگر در هنگام  عمل جراحی این ساختمانها صدمه ببینند  ستون مهرهها لق میشود .به خصوص در هنگام عمل جراحی تنگی کانال نخاعی گاهی این قسمتی از   فاستها برداشته می شود  و همین باعث لقی  ستون مهرهها میشود .صدمه به فاست اگر درمان نشود  باعث درد کمر میشود بنابراین اگر جراح حین جراحی متوجه صدمه فاستها شود معمولاً از پیچ برای ثابت کردن مهرها و  نیز پیوند استخوان استفاده میکند گاهی چند ماه   پس از  انجام عمل جراحی بیمار دچار لقی ستون مهرهها و در نتیجه درد کمر میشود که لازم است مجدداً مورد عمل جراحی قرار گیرد است که باید ستون مهرههای بیمار با پیچ و پیوند استخوانی  ثابت و بیحرکت   شود .

مرگومیر ناشی از جراحی ستون فقرات

منفی پس از انجام عمل جراحی ستون فقرات نادر است و در حدود یک بیمار از هر  700 عمل جراحی برای دیسک کمر  ممکن است اتفاق بیفتد .من معمولاً در اثر پدیدهآیی که مستقیماً با عمل جراحی ربطی ندارند اتفاق میافتد . مانند لخته شدن خون در ساق پاهای بیمار و انتقال آن به سیستم ریوی که اصطلاحاً آمبولی ریه  نامیده میشود  . گاهی در هنگام  عمل جراحی در اثر خونریزی زیاد یا سوراخ شدن شریانها و یا ورید های  بزرگ داخل شکم و لگن اتفاق میافتد . مرگ و میر  ناشی از عمل رابطه مستقیم با سن بیمار وبیماریهای زمینهای دیگر دارد .است در اعمال جراحی که برای تنگی کانال نخاعی انجام میشود میزان مرگومیر ناشی از عمل بالاتر است که به علت  سن بالای بیماران میباشد . به طوری که در تنگی کانال نخاعی میزان مرگ و میر پس از عمل جراحی یک نفر در هر   350 عمل جراحی گزارش شده است  .

فلج اندامها

به طور کلی میزان فلج اندامها یا اختلال در نگهداری ادرار و مدفوع و یا اختلال در حس اندامهای تحتانی و فوقانی پس از عمل جراحی ستون فقرات نادر است اما دیده میشود .میزان پیدایش فلج اندامها پس از اعمال جراحی در حدود یک دهم 300 عمل جراحی  گزارش شده است .فلج اندامها علل مختلفی دارد. یکی از علل آن جمع شدن خون بر روی اعصاب و نخاع میباشد .میزان فلج اندامها در بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین  استفاده میکنند یا در مواردی که پرده دور اعصاب یا دور مر هنگام جراحی پاره میشود به وجود میآید .

 

پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال:
دو ماهی میشه ک درد دارم اوایل فقط قسمت انتهایی کمرم بود ولی الان پای راستم درگیر شده ب طوری ک دیگه نمیتونم صاف راه برم و خمیده شدم فیزیوتراپی و طب سوزنی و ماساژ درمانی تاثیر زیادی نداشت 25 سال سن دارم ، نمیخوام جراحی کنم ازتون خواهش میکنم بفرمائید آیا راهی هست ک بدون جراحی مشکلم برطرف بشه واقعا دیگه تحمل درد و ندارم.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز دردی که از کمر شروع می شود و مدتی بعد به پای انسان انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما نمی توانید صاحب صاف راه بروید و خمیده شده اید و اگر درمان های عادی برای شما سودی نداشته است و قاعدتاً جراحی بهترین درمان شماست . معمولاً هیچ کسی دوست ندارد جراحی کند. ولی بیماری که با درمان طبی خوب نمیشود یا باید درد را تحمل کند یا قاعدتاً باید جراحی کند که نتیجه جراحی خوب است.

سوال:
با سلام اگر درد بعد یک ماه هنوز ادامه داشته باشد چطور درمان میشود. در حالت خوابیده درد آرام میگیرد اما همین که فعالیتی سه چهار ساعتها داشته باشم خیلی دردناک و غیر قابل تحمل می شود؟ ممنون میشم جوابمو بدید..
پاسخ:

اگر درد گردن یا کمر بعد از یک ماه هنوز ادامه داشته باشد قاعدتاً باید درمان بشود که اولین درمان آن دارو و سپس فیزیوتراپی و اگر درمانهای فوق موثر نبود ، از درمان های پیچیده تر مانند تزریق های داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی میتوان استفاده کرد .درد شما یک درد مکانیکی است، یعنی دردی است که در حالت خوابیده بهتر می شود و با حرکت بیشتر می شود این درد ها معمولاً نتیجه بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره است. 

سوال:
سلام و عرض ادب آقای دکتر ۱۰سال پیش دیسک کمر داشتم خفیف بود دوباره سه چهار سال پیش خوردم زمین رفتم دکتر تشخیص داد که فتحه دیسک دارم چن روزی ام میشود ک کمردرد گرفته ام و شدید درد دارم آقای آلان چه کنم با تشکر لطفا جواب بدید
پاسخ:

اولین اقدام این است که به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام دهید. در صورتی که بهبود نیافته اید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریقات داخل نخاعی و یا جراحی استفاده کنید. در یک سوم بیمارانی که دچار فتق دیسک می شوند سابقه ضربه وجود دارد. 

سوال:
سلام ببخشید من مشکل دیسک کمر خفیف دارم مهره پنجمم تحت فشاره اعصبه البته نوار عضله نشون داده ام ار آی نرفتم ،مدام زانوم درد میکنه و کنار زانو و ساق پا و رانهام سوزش میگیرن و احساس سرما میکنم .امکانش هس بشه دیسک کمرم کاملا اصلاح شه؟
پاسخ:

بله اول شما ام آر آی انجام دهید ، دیسک کمر بیماری قابل درمان است و قاعدتاً با درمان صحیح خوب خواهد شد.

سوال:
باسلام مدتی است پشت ساق پای چپم بشدت دردمیکنه بطوریکه ازشدت درد خواب ندارم به دکترمراجعه کردم تست عصب گرفتن گفتن مهره ۴و۵ مشکل داره اما(اام ارای )ندادم دارودادن اما هنوزدردمیکنه بشدت وگزگز میکنه راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

بهترین وسیله تشخیص دیسک ، علاوه بر انجام نوار عصب و عضله ام آر آی است . قاعدتاً وقتی که نوار عصب و عضله مشکل داشته باشد ام آر آی هم دیسک را نشان خواهد داد. بیماری که از شدت درد خواب ندارد، حتما باید تحت درمان قرار گیرد و نشانه این است که فشار بر روی ریشه عصبی زیاد است. در نهایت بهترین درمان برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک عمل جراحی است. دردی که به پشت ساق پا تیر میکشد معمولاً در اثر پارگی مهره دیسک بین مهره ۴ و ۵ به وجود می آید.

سوال:
سلام بنده بعد از ام آر ای و ویزیت دکتر نورولوژ متوجه شدم که دیسک 4و 5و6و 7 پارگی دارد و دچار تنگی نخاع شده ام خواستم خدمت شما برسم. ممنون
پاسخ:

با سلام
هر موقع که مایل بودید می توانید با ما تماس بگیرید و با کمال میل شما را ویزیت و راهنمایی خواهم کرد البته دیسک بین مهره ای ۶ و ۷ فقط در گردن است. در کمر معمولاً در ناحیه 4 و 5 و L5-S1 صدمه می خورد. 

سوال:
سلام 47 سالمه دیسک 4 و 5 دارم و دیسک 5 خوب نیست وتنگی کانال دارم ام آر ای انجام دادم و نزد چند دکتر در کرمانشاه نشون دادم میگن باید عمل باز انجام دهم میخواهم نظر شما را هم بدونم.
پاسخ:

<p style="text-align: justify;">با سلام<br /> اگر چند دکتر به شما گفتند که نیاز به عمل جراحی دارید بهترین روش درمان شما همان جراحی است. منتها متاسفانه بیماران ایرانی آنقدر به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا یک نفر به ایشان بگویید که درمان جراحی نیاز ندارند و عملاً وقت طلایی را از دست میدهند و وقتی مجبور به جراحی می شوند که عمل جراحی نتیجه خوبی برای آنها ندارد.</p>

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال:
سلام عرض میکنم جناب دکتر .بنده ۲۸ساله تقریبا سال ۹۰ موقعی برگشتن از باشگاه و کارهای سنگین روزمره یهو قصد نشستن داشتم که دیگه نتونستم خودم رو تکون بدم .رفتم ازمایش دادم گفتن قسمت مهرهای ۴و ۵دیسکت پاره شده .خلاصه ۱ماهی استراحت کردم با خوردن شیر موزو...کمی کمرم خوب شد از اون شدت .حالا راه میرفتم میزد تو ساق پاهام به طوری که پاهام باد میکرد و واقعا دوست داشتم وسط خیابون بخوابم .انقدر فشار اوردم تو کارم که نزدیک به ۶۰%حالم بهتر شد البته از اون سالها به بعد تا الان نزدیک ۳الی ۴بار فیزیوتراپی رفتم و استخر هم وقت بی وقت میرفتم البته زیاد نه (فقط الان زیاد استخر میروم).من حتی واسه ورزش دو هم میکردم و حتی سالن فوتسال و بدنسازی و...هم میرفتم تو این سالها .منتهی لحظه ی بعد از چند وقت دوباره این درد سراغم می امد و کمی میزد تو باسن و ساق پام .زمستان +رابطه ی جنسی +خودارضایی +وزن شکم و‌پهلو ها(اضافه وزن )+سرپا ایستادن+رو شکم خوابیدن (تشدید میکنه کمر دردم رو.الان ور حال حاضر میرم دکتر کایروپراکتیک که ستون فقراتم رو به قول خودشون با وسیله و حرکات بکشن البته استخر هم میرم ولی اصلا جوابگو نیست دکتر کایروپراکتیک بلکه بدترمم کرده درصورتی که استخره خیلی احساس خوبی بهم میده البته باز میزنه اون درده تو باسن جای امپول دقیقا+مهره های پایین کمرم که موقع بلند شدن بیشتر مواقع باید کمرم رو صاف کنم بعد راه بروم درد پایین کمر دارم .من واقعیتش هدف و آرزوم آرایشگری لیکن الان عکس MRI+نوار عصب و عضله دارم چطور میتونم بدونم شرایط حال من برای درمان صددرصدی چطور خواهد بود .نمیخوام فردا وارد کاری آرایشگری بشوم و بعد بفهمم رو پام ایستادن باعث کمر درد و پا درد و باسن درد میشه و نتونم ادامه بدم و بین کار چندین ماه استراحت کنم ممنون میشم اگر نیازه عکس های موجود رو هم بفرستم بتونید تشخیص بدید برای درمان صد درصدی دیسک کمرم دقیقا باید چکار کنم
پاسخ:

یک فرد جوان که بعد از رفتن به باشگاه به طور ناگهانی دچار کمردرد می شود ، مدتی درمان می‌کند درد و خوب میشود دوباره درد کمر و پا به سراغ او می‌آید. معمولاً اولین تشخیص پارگی دیسک کمر است که بهترین درمان آن قاعدتاً جراحی است. تقریباً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار از عمل جراحی میکند تحت عمل جراحی ۲۰ قرار می گیرند از عمل خود راضی هستند و می توانند به کار قبلی خود برگرداند. ولی قبل از انجام جراحی ما روش های آسان تر را هم در مورد بیمار به کار می بریم که اگر با آن درد بیمار بهبود یافت دیگر جراحی نمی کنیم . در مورد بیمارانی که دنبال درمان صددرصدی هستند توصیه می‌کنیم که دنبال آن نگردند. زیرا هیچ درمانی در دنیا صد در صد نیست، نه‌تنها در پزشکی در همه امور صد در صد نیست مثلا ۰اتوموبیل هایی های که یک مکانیک تعمیر می کند ممکن است دوباره خراب شوند با این که در مکانیکی قطعه یدکی و نو بکار می‌برند . ولی در انسان قطعه نو و یدکی وجود ندارد. وارد شدن به کار آرایشگری هم منافاتی با دیسک کمر ندارد بیماران عمل می کنند و در صورتی که جز ۸۰% ای باشند که از عمل نتیجه خود میگیرند می توان به شغل قبلی خود ازجمله آرایشگری برگردند قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که باید مدت زمان طولانی ایستاده باشد لازم است در بین کار ، گهگاهی بنشیند . قاعدتاً ۸ ساعت ایستادن در فرد سالم نیز ممکن است ستون مهره‌ها را دچار فرسودگی کند. 

سوال:
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می‌گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می‌گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می‌گویم را می‌توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند . 

سوال:
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.

سوال:
سلام خسته نباشید من چندین سال هست که مشکل بیرون زدگی دیسک کمر دارم 4 تا از دیسک های پایین کمرم بیرون زده میخواستم ببینم میشه با لیزر مشکل بیرون زدگی دیسک رو حل کرد یا ن
پاسخ:

سلام دوست عزیزکلاً برای بیماری دیسک چهار راه وجود دارد : ۱- دارو ۲-فیزیوتراپی ۳-درمان های لیزری و ۴- عمل جراحی باز . برای اینکه بفهمیم بیمار برای کدام یک از این روش های درمانی مناسب است ، باید بیمار معاینه شود و چند بار مراجعه کند. قاعدتاً اول از درمان ای ساده شروع میکنیم در صورتی که بیمار با درمان های ساده خوب نشود در آخرین مرحله از جراحی استفاده می کنیم.

سوال:
سلام سپاس از وقت و احترام به بیماران در سال۸۴ عمل دیسک انجام دادم مهره ۴ و ۵ سال ۹۵ بر اثر زمین خوردن دچار شکستی در ناحیه فمور لگن شدم و توسط پین فیکس شد محل شکستگی از همان زمان درد در ناحیه باسن و ران پای سمت راست را دارم و امسال بخاطر بی احتیاطی و انجام کار سنگین درد در ناحیه پای راست از بالای باسن تا انتهای پا زیاد شده طوری که از شدت درد در ران و ساق پا گاهی قادر بحرکت نیستم ام ار ای انجام دادم که مختصر بیرون زدگی دیسک رویت میشود اما درد بسیار زیاد است و مرتب دچار گرفتگی است پای راست راهنمایی بفرمایید تشکر و سپاسگزاری میکنم
پاسخ:

با سلام دوست عزیز بیماری که دچار بیماری دیسک می شود استعداد خاصی برای این کار دارد. هر کسی دچار بیماری دیسک نمی شود. تقریباً از هر ۱۰۰ نفر از افراد جامعه ۱۲ نفر دچار بیماری دیسک می‌شود. بنابراین بیمار پس از اینکه با عمل جراحی خوب شد باز باید احتیاط کند. زیرا به همان دلیل که برای اولین بار دچار پارگی دیسک شده است ممکن است در سال های بعد نیز دچار همان مشکل بشود. در مورد دیسک مختصر باید گفت که شدت درد با اندازه دیسک همیشه متناسب نیست. به عبارت دیگر گاهی بیرون زدگی دیسک کوچک است ولی بیمار درد شدید دارد و این عکس در فرد دیگری بیرون زدگی یا پارگی دیسک زیاد است ولی درد کمتری دارد. بنابراین میزان فشار و تحریکی که هر دیسک به ریشه عصبی وارد می کند باعث شدت درد می شود. علاوه بر آن آستانه درد در افراد مختلف متفاوت است یعنی فردی ممکن است با یک دیسک کوچک دچار درد شدید بشود و فرد دیگری با دیسک بزرگتر درد شدیدی را حس نکند. به هر حال بیماری که احساس کوفتگی و درد در اندامهای تحتانی می کند باید معاینه شود و گاهی از تزریق هایی که در داخل ستون مهره ها انجام می شود بهره ببرند این تزریق ها هم تشخیصی هستند یعنی منشأ درد ها نشان می دهند و هم درمانی هستند یعنی بیمار را درمان می کند. به این ترتیب می توان مشخص کرد که آیا درد شما از لگن شماست یا از کمر شماست. 

سوال:
سللم خسته نباشید.....من ۲۴سالمه.....من تقریبا چندسال بود که کمر درد خفیف داشتم و گاهی اوقات شدید میشد ....امروز رفتم MRI و دکتر گفتن بین مهره ۳و۴...۴و۵....تیره شده....میخواستم بپرسم آیا امکان درمانش وجود داره و چه کارهایی باید انجام بدم....تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز ۸۰ درصد بیماری دیسک کمر ، کاملا با درمان‌های لازم کاملا خوب می شوند. در ام آر آی دیسک طبیعی ، خاکستری رنگ است. بنابراین وقتی که آب خود را از دست بدهد سیاه رنگ دیده می شود. 

سوال:
سلام من بعد از گرفتن ام آر ای متوجه شدم که مهره L5L4 متورم و سیاه شده،که الان باگذشت ۱۸روز درد دارم،خم نمی تونم بشم پامو بالا نمی تونم بکشم،آیا نیاز به پزشک مراجعه کنم ؟
پاسخ:

باسلام بیماری که در خم شدن به جلو درد دارد یا هنگامی که پای خود را به طرف جلو خود می آورد دچار درد می شود احتمالاً دچار بیماری دیسک است. همانطور که خودتان گفته اید در ام آر آی متوجه خراب شدن دیسک ۴ و ۵ شده اید بنابراین لازم است که به پزشک مراجعه کنید و درمان های لازم برای شما انجام شود.

سوال:
با سلام. حدودا یک ماه پیش به دلیل بلند کردن جسم سنگین دچار کمر درد شدم. به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و با دیدن mri و گرفتن نوار عصب تشخیص دیسک و سیاتیک خفیف دادن و منو از انجام دادن کار منع نکردن و آبدرمانی و دارو درمانی تجویز کردن. تقریبا بعد یه ماه به متخصص و جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب دیگه ای مراجعه کردم, با دیدن mri گفتن ستون فقراتم سالم هستن و این دردهایی که دارم عصبی و به خاطر اضطراب هست و دیسک ندارم. ولی دردها و شرایطی که دارم با توجه به اون چیزی که تو سایت ها خوندم و نظرات پزشکان و بیماران رو دیدم, کاملا شبیه دردهای دیسک کمر هست. نظر کدوم پزشک رو بپذیرم. لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز شایع ترین علت کمر درد مخصوصا کمر درد هایی که با خم شدن به جلو بیشتر می شوند یا با حرکت دادن پا به جلو بیشتر می‌شوند. یا داخل اندام تحتانی انسان انتشار پیدا می‌کنند ، خراب شدن دیسک است. من شخصاً افراد را از انجام کار منع نمی کنم. بلکه توصیه می کنم که کارهای سنگین و خم شدن ناگهانی انجام ندهند. قاعدتاً باید ام آر آی شما را ببینم. پزشکی هم مانند شغل های دیگر از قبیل مکانیکی است . اگر ما اتومبیل خود را به چند مکانیک نشان دهید .نظرات متفاوتی خواهید شنید ، مهم این است که به یک نفر اعتماد و چندین بار مراجعه کنید و خوب شوید. به هر حال درد کمر یا درد اندام تحتانی هر علتی داشته باشد اعم از بیماری دیسک کمر ، تنگی کانال نخاعی، بیماری مفاصل ستون مهره ها ، اسپاسم عضلانی و غیره ، اول برای بیمار دارو توصیه می شود. سپس در هفته بعد فیزیوتراپی برای بیمار انجام می شود و در صورتی که بیمار خوب نشود در مراحل بعد از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده می شود و آنطور که شما گفته اید احتمالاً نیاز به عمل جراحی ندارید و با همان درمان های آسان تری که گفته‌ام خوب خواهد شد. ولی لازم است که مراجعه کنید و مورد معاینه قرار بگیرید. عده ای از بیماران که درد کمر دارند اما ام آر آی مشکل شدیدی را نشان نمی دهد ، اینگونه بیماران اختلال در مفاصل ستون مهره ها که فاست نامیده می‌شود دارند.

سوال:
سلام من ده روز هست که عمل دیسک با لیزر انجام و خدارو شکر درد و فشار از روی پا و کمر برداشته شده اما در حین راه رفتن درمچ پام احساس خشکی میکنم و نمیتونم درست راه برم ودر بعضی مواقع احساس مورمور شدن کف پا و ران پا دارم این مشکلم حل میشه؟؟؟
پاسخ:

دوست از اینکه درد شما بهتر شده است خوشحالم. ولی قاعدتاً این سوال را باید از پزشکی که این کار را برای شما انجام داده است بپرسید. جراحی دیسک کمر با لیزر در بیمارانی که صحیح انتخاب شوند نتیجه قابل قبولی دارد. مشخص نیست شما چه هنگامی درد دارید. شما نوشته اید" بعضی مواقع" بعضی مواقع می تواند مثلا روزی سه بار باشد یا می‌تواند هفته ای سه بار بار باشد . بهترین راه پاسخ دادن به این سوال مصاحبه با بیمار و معاینه وی می باشد.

سوال:
سلام آقای دکتر من درد در ناحیه کمر ندارم ولی عکس ساده گرفتم که ال ۴وال۵ مشکل داره وفقط در ناحیه زیر باسن درد دارم بطوری که راه رفتن رو برام مشکل کرده چکاری انجام بدم که زودتر درمان بشم ودردم کمتر بشه باتشکر
پاسخ:

رادیوگرافی ستون مهره ها در تشخیص بیماری دیسک کافی نیست . معمولاً ام آر آی و نوار عصب بیماری دیسک را نشان می دهد. باید اول ویزیت شوید بعد ام آر آی و نوار عصب و عضله برای شما درخواست شود و درمان لازم برای شما انجام شود

سوال:
سلام من ۳۸ سالمه و حدود ۲۰ ساله پیش عمل دیسک کمر انجام دادم.و تا دو سال پیش خوبه خوب بودم.الان دو ساله که درد دارم البته نه همیشه،مواقعی که زیاد وایمیستم و زیاد کار میکنم درد شروع میشه،یعنی باید همیشه در حال استراحت و احتیاط باشم،انواع و اقسام آزمایشها و عکسها رو هم انجام دادم،پیش هر دکتری میرم میگه مشکلی نیست و با دارو خوب میشی.اینم بگم که دوره همه داروها رو هم رفتم از قرصهای ضد التهاب گرفته تا این آخری قرص ضد افسردگی،در این بین تزریق استرویید اپیدورالم کردم ولی همه این روش ها مقطعی خوبم کرده و دائم خوب نشدم.شما میتونید کمکم کنید؟
پاسخ:

شما که ۲۰ سال پیش عمل کردید تا ۱۸ سال خوب بوده اید. این هم از نتایج خوب جراحی است که بیمار مدتها بدون علامت است. الان کعه علامت پیدا کرده اید باید مجدد معاینه شوید.

سوال:
سلام وقت شما بخیر ،تشکر از توضیحات کامل شما در لینکی که ارسال کردید بنده اگر بخوام حضورا خدمت دکتر در مطب برسم و با داشتن عکس mri که با توجه به توضیحات تکمیلی فشار رو عصب رگ سیاتیکم میباشد جهت درمان چکار باید بکنم ؟با مطب تماس بگیرم و وقت رزرو کنم ؟و ایا ممکن است با مراجعه به تشخیص جناب دکتر امپول تزریق گردد ،،تقریبا چه مدت زمان مببرد که این درمان انجام شود ،چون من بوشهر هستم وحتما به شهری بیایم که مطب دکتر هست ؟لطفا بفرمایید مطب دکتر در کدوم یک از شهرهای ایران هست و با چه شماره تماسی میتوانم وقت بگیزم ،،سپاس بیکران
پاسخ:

 با شماره ۸۸۲۰۳۵۹۰ تماس بگیرید. 

سوال:
سلام آیا تب مالت منجر به جراحی دیسک کمر میشه
پاسخ:

تب مالت باعث کمردرد می شود ، زیرا گاهی استخوان مهره ها در اثر باکتری به نام بروسلا گرفتار می شوند و دچار اسپوندیلیت بروسلایی می شود که در اصطلاح ها عمومی تب مالت نامیده می شود. به همین جهت یکی از تست هایی که برای بیماران دچار کمر درد درخواست می کنیم آزمایش تب مالت می باشد که اصطلاحا آزمایش رایت wright و کومبس رایت Combs Wright نامیده می شود. اما کسی که تب مالت دارد، معمولاً مورد عمل جراحی قرار نمی گیرد. مگر اینکه دیسک وی بزرگ باشد ایا علائم عصبی برای او ایجاد کرده باشد و تب مالت وی کاملا درمان شده باشد. 

سوال:
سلام خسته نباشید بعلت درد در ناحیه کمر با تجویز پزشک mri انجام دادم و نتیجه پارگی انولرL5S1مشاهده شد دورال اکتازب در مهره های لومبر رویت شد دیسک هیدریشن و دیسک بالجینگ بین مهرهای L4L5L5S1مشاهده شد متخصص ستون فقرات ابدرمانی هفتگی و قرص باکلوفن و فست ران و قرص ملوکسیکام تجویز کردن و گفتن فعلا نیازی به عمل نیست ولی در ناحیه کمر گاهی اوقات احساس درد دارم لطفا راهنمایی بفرمابید ممنون
پاسخ:

سلام
اول باید پارگی دیسک یا آنولوس فیبروزوس یا حلقه دیسک درمان شود. ۵ ریشه عصبی کمری و ۵ ریشه عصبی لگنی در داخل یک کیسه ای قرار گرفته اند که "دورا" نامیده می شود ."دورال اکتازی" یعنی اینکه کسیه دورا گشاد شده است که به خودی خود اهمیت زیادی ندارد. دیسک دهیدریشن یعنی اینکه دیسک آب خود را از دست داده است.دیسک طبیعی در ام آر آی به صورت رنگ خاکستری دیده می‌شود اما دیسکی که آب خود را از دست داده است به رنگ سیاه دیده می شود برای این گونه افراد اول دارو و بعد روش های فیزیو تراپی و در صورت عدم بهبود از طریق عمل جراحی لیزر یا تزریق های داخل کمری استفاده می شود. ایرانیان خیلی کلمه آب درمانی را دوست دارند. بیشتر توصیه می شود که افراد در آب ورزش و شنا کنند. 

سوال:
دکتر جان سلام. خانمم یکی دوهفته ای هست که کمردردش عود کرد چون قبلا هم سابقه داشت کمردرد میشد خوب میشد اما این سری دیسکش رو رفتیم ام آر آی گرفتیم گفتن پارگی داره و پای چپش هم قسمت ساق پا و تخته ی پا بی حسه . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. تشکر
پاسخ:

سلام
بیماری که درد کمر با انتشار به یک اندام تحتانی دارد که اصطلاحا سیاتیک را دیده می شود معمولاً دچار پارگی دیسک کمر می باشد. درد سیاتیک دردی است به باسن و سپس به پشت ران و سپس به پشت یا قسمت خارجی ساق پا تیر کشیده می شود .این گونه بیماران باید روی پنجه پا و یا روی پاشنه پا راه بروند در صورتی نتوانند این کار را انجام دهند پای آنها ضعیف است و لازم است که جراحی شوند. در صورتی که بیمار دچار ضعف عضلانی نشده است ، می توان از درمان های دیگر مانند دارو ، فیزیوتراپی یا تزریق داخل ستون مهره ها برای ایشان استفاده کرد. 

سوال:
با سلام یک خانم ۲۹ساله هستم و الان ۵سال هست که بیرون زدگی دیسک دارم.الان دو هفته هست که درد شدید سیاتیکی دارم و با ام ار ای نشون داده که دچار پارگی دیسک شدم بدون هیچ ضربه ای.دکتر تشخیص جراحی دادن.آیا بهترین راه همینه؟خیلی هم درد دارم واصلا نمیتونم بشینم.فقط درحالت دراز کش آرام هستم.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بهترین روش درمان پارگی دیسک کمر  ، عمل جراحی باز است. ولی قبل از عمل جراحی باز از روش هایی مانند تزریق های داخل ستون مهره ها می توان استفاده کرد .در صورتیکه بیمار به آنها نتیجه جواب لازم را ندهد می توان از عمل جراحی برای بهبود بیماری استفاده کرد.

سوال:
سلام خسته نباشید من 15 سالمه و به ورزش بدنسازی علاقه مند هستم ولی بعد از 6 ماه کار کردن متوجه پارگی دیکس کمرم 4و5 شدم دکترم میگه باید فیزیوتراپی و بعد راه رفتن توی اب اسنخر انجام بدم من انجام دادم ولی ایا میتونم دوباره به ور زش موردعلاقم برگردم لطفا جواب بدید قدم 188 سانته و وزنم 96kg
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً پس از بهبود بیماران می توانند به ورزش باز گردند، ولی باید توجه داشته باشید که فردی که دچار بیماری دیسک کمر می شود استعداد ذاتی برای این بیماری را دارد .بنابراین می تواند با برنامه‌ریزی خاص و ملاحظات خاصی ورزش بدنسازی را ادامه دهد. 

سوال:
باسلام من دیسک ۴ و ۵ خراب شده و تنگی کانال دارم ولی راحت رو پاشنه وپنجه پا راه می روم و هیچ دردی ندارم تنها درد من لگن و پایین زانوم درد دارم وقتی خیلی راه می روم حالا میخوام عمل لیزر انجام بدم میشه یا نه
پاسخ:

سلام دوست عزیز
ابتدا باید معاینه شوید و ام آر آی و نوار عصب شما ملاحظه شود. قاعدتاً با توجه به شرح حالی که داده اید ، معمولاً این گونه بیماران نیاز به عمل جراحی ندارند و احتمالا از عمل جراحی لیزر سود می برند.
 

سوال:
سلام .اقای دکتر من سابقه دیسک کمر دارم الان چند ماهی هست که در زمان فعالیت مثل ایستادن یا راه رفتن تو باسن و ران پاهام درد میگیره شبها وقتی میخوابم پنجه های پاهام سوزن سوزن میشه اگر چند ساعت استراحت کنم خوب میشم ولی باز تو راه رفتن وفعالیت درد برمیگرده .در صمن پای چپم نسبت به پای راستم لاغر تر شده .لطفا راهنمایی بفرمایید چیکار باید بکنم .چون عمل جراحی نمیخوام انجام بدم ..ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با توجه به شرح حالی که شما داده اید قاعدتاً فردی که یک پایش لاغرتر از پای دیگر شده است و در ام آر آی علائم دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی دارد بهترین درمان برای وی جراحی دیسک کمر است. 

سوال:
سلام خسته نباشین. من ۲۵سالمه . ۱۶روزپیش عمل دیسک کمر‌انجام دازم و دو تا دیسکم‌ ک‌ پاره شده بود ی دیسکم برداشته شد و اون یکی ریشه های عصبی قطع شد. بعددو هفته از عمل دوشب پشت سر هم جنب شدم ایا روی نتیجه‌عملم تاثیر داره و دیسکم اودمیکنه؟؟ ممنون‌ازشما
پاسخ:

سلام
گمان می‌کنم این موضوع بر روی نتیجه عمل اثری داشته باشد.
 

سوال:
سلام خدمت دکتراسحاقی و خسته نباشید، من ۳۱سال سن دارم صبح از درد کمر از خواب بیدار میشم اگه رو شکم بخوابم دیگه بدتر میشه دردم،ام ار ای گرفتم گردنم آرتروز داره دکتر گفت کمرت داره ارتروز میگیره بیش از حد درد کمر دارم بدجوری هم صدا میده کمرم خواهشن ب من بگید چکار کنم ممنوم میشم از راهنمایی شما دکتر عزیز،
پاسخ:

سلام دوست عزیز

معمولاً کلمه آرتروز یا ساییدگی ستون مهره ها در افرادی به کار می رود که بیش از ۵۵ سال سن دارند. در یک فرد ۳۱ ساله که صداهایی در کمر خود حس می کند معمولا بیماری های مفاصل ستون مهره ها مطرح است که باید بیمار معاینه و درمان های لازم برای وی انجام شود.

سوال:
سلام.۳۳ سالمه..کمرم درد میکنه..اما حالا زده به لنگنم..خیلی درد میکنه تا حدی ک لنگ میزنم و نمیتونم بلندشم..ام ار ای دادم..مهره ۳ و ۴ مشکل داره مبخاسم بدونم با عمل لیزری خوب میشه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً برای یک فرد ۳۳ ساله عمل لیزری اگر اندیکاسیون داشته باشد گزینه خوبی است. اول سعی می‌شود که از عمل های آسان تر و عمل های لیزری استفاده شود .البته به شرط اینکه بیمار از این عمل سود ببرد. بنابراین باید معاینه شوید و ام آر آی شما دیده شود.

سوال:
سلام.سال۸۶عمل بازدیسک داشتم ولی ازمهرامسال دوباره در دام شروع شده ام آر آی گرفتم مشکلات دیسکم محرزشد.آیامن بااین شرایط میتونم با لیزر عمل کنم؟درصد موفقیت چقدره؟ممنونم ازبزرگواریتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بدون معاینه و دیدن ام آر آی نمی توان اظهار نظر کرد. انتخاب عمل جراحی لیزری بسته به میزان پارگی و عوامل دیگری دارد که توسط پزشک پس از دیدن ام آر آی مشخص می شود. در مواردی که بیرون زدگی و پارگی دیسک کوچک باشد ، عمل لیزری می تواند مفید باشد

سوال:
عرض سلام و ادب مادرم سال ۱۳۹۱ جراحی دیسک کمر انجام داد بعد از اون جفت پاهاش از مچ حس نداشتند با واکر راه میروند درد پا خیلی شدید است و پاهاش خصوصاً ساق پای راست خیلی ضعیف شده علت چیست؟! ممنون از راهنمایتان..
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال چیزی نمی توان گفت بهتر است که پزشک معالج خود مراجعه نمایید

سوال:
با سلام و احترام، 25 سال سن دارم. فعالیت اصلی ام مطالعه پشت میز است و در پدر و مادر و برادر مشکل کمر درد حادی وجود ندارد. از سه ماه پیش طبق عکس mri گفته می شود که بین مهره L1 و مهره L2 برآمدگی دیسک وجود دارد. علائم شامل ابتدا کرختی در ران پای راست بعد از یک ماه پیش گسترش و انتشار تا مچ پا و چند روزی است که در باسن هم کرختی ایجاد شده است. در راه رفتن و انجام حرکات ورزشی مشکل ندارم. راه های درمان غیر جراحی مناسبی برای بهبود دیسک ام وجود داره؟ چرا کرختی در ناحیه باسن ام ایجاد میشه درحالیکه مهره های L5 و L4 و S1 مشکلی ندارم. در صورت نیاز میتوانم عکس mri را برایتان ارسال بکنم. با تشکر از راهنمایی تان
پاسخ:

سلام دوست عزیز
کرختی در پای راست و انتشار آن به باسن می تواند مربوط به دیسک بین مهره اول و دوم باشد. باید توسط پزشک معاینه شوید و در صورتی که ام آر آی شما دیسک بزرگ نشان دهد قاعدتاً بهترین و جراحی باز خواهد شد. 

سوال:
سلام و عرض ادب دکتر امروز ۸۰ روز عمل باز l4l5 انجام دادم تا روز ۶۰ عالی بودم متاسفانه فک کردم دیگه مثل ادم سابق شدم به کمرم فشار اوردم البته فشار منظور اینه که زیاد سر پا بودم یه روز که خیلی سردپا بودم یهو درد افتاد تو کمرم الان حدود ۲۰ روزه کمرم خیلی درد میکنه پیش جراحم دکتر طغیانی رفتم (خرم آباد)ام ار ای آزمایش خون التهاب قند عفونت اوره همه چی دادم دکتر گفتن هیچ مشکلی ندارید به چند تا متخصص نشون دادم همه گفتن مشکل ندارید حموم که میرم کمی دردم آروم میشه ناگفته نماند کمربندم هم خیلی محکم میبستم ممکنه اسپاسم گرفتگی چیزی باشه ممنون از جوابتون واقعا ۲۰ روزه زندگی ازم گرفته
پاسخ:

سلام دوست عزیز

طبق گفته خودتان خوشبختانه دیسک کمر شما دچار عود یا عفونت نشده است. احتمالا با درمان‌های مانند فیزیوتراپی و دارو خوب خواهید شد. بهترین کسی که می تواند اظهار نظر کند جراحی است که شما را عمل کرده است. 

سوال:
با سلام جناب دکتردلیل تیر کشیدن در دست و پاهام و تیر کشیدن در داخل رانها حتی در موقع استراحت چیست.. زیاد دردی هم در کمر ندارم و تست دیسک در منزل رو هم انجام دادم همون تست زاویه ۳۰ تا ۷۰ درجه ای.. اما دردی در کمر احساس نشد و گاهی اوقات انگشتان دست و پاهام به صورت تکی تیر میکشند و پاشنه پاهام هم گاهی اوقات بیحس میشن و خیلی کم گردن درد هم میشم و در مواردی تیر کشیدن قسمت کوچکی از کف پا و یا روی پا و حتی دستام .. ایا میتونه دیسک باشهیا مشکل از جای دیگه است ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دچار تیر کشیدن دست و پا می شود لازم است که معاینه شود و برای بیمار ام آر آی و نوار عصب درخواست شود و تشخیص داده شود و سپس درمان انجام شود. با این شرح حال تشخیص خاصی را نمی توان برای شما مطرح کرد ، باید معاینه شوید.
 

سوال:
خانمی 44هستم که دارای دیسک کمر هستم و این درد 7ماه که طول کشیده واین درد از قسمت ران شروع میشه تا ساق پا . در ابتدا در قسمت پاشنه پا حسی نداشتم ودرد شدید تر بود ولی الان تا ساق پا درد می‌کنه و لی بازهم راه رفتن برام مشکله . میشه راهنمایی بفرمایید که چکار باید انجام بدم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما در واقع کمردرد و درد سیاتیک دارید که یکی از علت های شایع آن بیماری دیسک می باشد که باید معاینه شوید و برای شما ام آر آی و نوار عصب درخواست شود . معمولاً بیمارانی که مبتلا به دیسک کمر هستند ظرف یک ماه با یکی از چهار درمان دارو ، فیزیوتراپی، تزریق داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی خوب خواهند شد. 

سوال:
با عرض سلام و ادب و احترام بنده تقریبا ده ماه پیش در قسمت کمر احساس درد شدید کردم به طوری که راه رفتن و خم شدن برایم مشکل بود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم عکس ام ار ای گرفتم و نشان دادم گفتن چیزی نیست بیخیال شدم اما دیدم بعد گذشت یک ماه تغییری در درد ایجاد نشد حتی بد تر هم شد به متخصص دیگری مراجعه کردم ایشون هم گفت دیسک چهار و پنج آسیب دیده و متورم شده و ارجاع دادن به فیزیوتراپی بعد از سه چهار ماه با انجام فیزیوتراپی و استخر تقریبا پنجاه درصد درد کاهش پیدا کرد و من همینطور ادامه دادم به استخر و ورزش کششی تا شش ماه که هشتاد درصد درد کاهش پیدا کرد اما مشکل من درد نیست مشکل من اذیت شدن و احساس ضعف بعد از کار یا ورزش هست البته که بعد از این مدت انتظار بهبود کامل داشتم اما در بعضی موارد مثلا هفته ای دو سه بار احساس درد میکنم آیا این احساس درد به طور کامل از بین می‌رود ؟ در ضمن مرد هستم و ۲۱ ساله با تشکر از سایت خوبتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
خوشحالم که بهتر شده اید. قاعدتاً هر کسی دچار بیماری دیسک کمر نمی شود. افراد خاصی هستند که استعداد این بیماری را دارند. به عبارت دیگر جنس ستون مهره ها و دیسک آنها خوب نیست. قاعدتا این گونه افراد باید با احتیاط ورزش و کار کنند.

سوال:
س.من.پارگی‌دیسک۴و۵‌درکمردارم‌که‌بابرداشتن‌بارسنگین.وبایک‌دست‌که‌دونفره‌درسربالای‌میبردیم‌بوجورآمددیسک‌زابالیزر‌اصفهان‌دکترشکزچی‌سوزاندولی۳۰درصددزدم‌کم‌شده‌الان‌ده‌ماهه‌میگذره‌ولی‌خوب‌نشدم‌روسرمهره‌به‌داخل‌شکم‌فرورفته.لطفا‌مزازاهنمای‌کنیدکه‌چه‌کاری‌انجام‌بدهم‌که‌خوب‌بشوم‌نرمش‌هم‌روزی‌دوبارانجام‌میدهم‌ولی‌تغییری‌نمیکندممنون
پاسخ:

با سلام چون قبلا عمل شده اید، بهتر است با دکتر قبلی خود مشورت کنید. 

سوال:
سلام خسته نباشید مرسی بابت مقاله عالی تون فقط یه سوالی دارم و اونم این هستش که علت کمر درد وقتی خیلی سرپا وایمیسیم چیه؟ در صورتی وقتی ساکن وایمیسم درد خیلی بیشتر و وقتی راه میریم به نسبت درد ضعیف تر میشه که منشا دردش از نخاعه ینی دقیقا وسط کمر و به پاهاشم میزنه و احساس سنگینی میکنه..ممنون میشم راهنمایی کنید مادرم ۴۰سالشه و اضافه وزن هم نداره
پاسخ:

سلام دوست عزیز برای پاسخ دادن به این سوال باید بیمار معاینه و ام آر آی ، نوار عصب ، رادیوگرافی در حالت خم شدن به جلو و عقب برای بیمار گرفته شود. با در نظر گرفتن همه این ها تشخیص بیماری داده شود و درمان لازم انجام شود. دردهایی که با ایستادن بدتر می شوند معمولاً در نتیجه دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی است که در بین مهره ای L5-S1 قرار دارد.

سوال:
سلام خسته نباشید،۲۲سال سن دارم از شهریورماه دردکمردارم دکتررفتم ام آرآی گرفتم وب تشخصی دکتر دیسک بین مهره ای دارم ک ب عصب سیاتیک من فشارواردمیکنه و ب پای راستم میزنه ب طوریکه من نمیتونم درست راه برم حدودا۲۰جلسه فیزیوتراپی انجام دادم ک تاثیری نداشته ب تشخیص دکتردیسک من درجه اوله و نیازب عمل نداره ولی واقعاتحمل دردش سخته و فیزیوتراپی و دارو تاثیری نداشته میخواستم بدونم آیاعمل لیزرمناسب هست؟؟؟لطفامنوراهنمایی کنید ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید معاینه شوید و معمولاً در یک فرد ۲۲ ساله ای که ریسک بزرگ ندارد عمل جراحی لیزری دیسک مناسب است. 
 

سوال:
سلام من مدتی پای راستم انگشت گوچکم بی حس شده بود و در کمر دارم .داشتم لیز درمانی وفیریوتراپی هم کردم .و عمل باز تنکی کانال نخاع هم انجام دادم ولی حالا در در پای راستم وانگشت بزرگ دارم .روی پا هایم نمیتوانم ب ایستم .در شدید دارم که می خواهم گریه کنم .بی حسی هردوت پا دارم چکار کنم
پاسخ:

با سلام با مطب تماس بگیرید تا وقت ویزیت برای شما داده شود. ولی همانطور که شما گفته اید ام آر آی انجام داده اید و در آن تشخیص دیسک کمر داده شده است که باید با یکی از روشهای دارو فیزیوتراپی تزریق داخل ستون مهره ها و عمل جراحی باز ظرف یک ماه خوب شوید. 

سوال:
سلام وخسته نباشید خدمت شما دکتر اسحاقی بنده مدتیس پای چپم از قسمت لگن تا کف پا درد میکند.درد به اینصورت هستش که انگار رگی از پاهام درحال کشیده شدن هست.از اونجایی که با شما آشنایی نداشتم وبه اجبار رفتم پیش یک دکتر دیگر وعکس رو مشاهده کردن گفتن دیسک پاره شده وچون دونفر بودن یکی گفت ۹۰ درصد احتمال داره بدون عمل خوب بشه ولی اون یکی گفت ۷۰ درصد ولی باید عمل کنم.ولی ازاونجا که نمیخواستم به این راحتی عمل کنم مقاومت کردم.دوتا آمپول هفته ای یکی برام نوشتن وکپسول گامابنتین و سلکسیب.الان خیلی دردم کم شده وبهتر بگم یجورایی کلا قطع شده ولی کف پاهام احساس میکنم خون نمیرسه واحساس بی حسی دارم که کم وزیاد میشه.خواستم از شما خواهش کنم یا یک نوبت به بنده بدین یا اینکه اگه امکانش هست راهنماییم کنین.واقعا ازشما سپاسگذارم
پاسخ:

با سلام با مطب تماس بگیرید تا وقت ویزیت برای شما داده شود. ولی همانطور که شما گفته اید ام آر آی انجام داده اید و در آن تشخیص دیسک کمر داده شده است که باید با یکی از روشهای دارو فیزیوتراپی تزریق داخل ستون مهره ها و عمل جراحی باز ظرف یک ماه خوب شوید. 

سوال:
با سلام و عرض ادب .من چند سال قبل برای کمر درد ام ار ای دادم و دکتر گفت دیسک مهره ۴ و ۵ بیرون زدگی داره .دو سال دچار درد شدید شدم که با استراحت و دارو خوب شدم .الان چند ماهای هست که تو راه رفتن مشکل پیدا کردم و بعد از کمی راه رفتن گاهای پای راستم و گاهی پای چپم و تو باسن درد دارم و وقتی زمان درد رو پا میشینم و یا به جلو خم میشم دردم اروم میشه در صمن پای چپم لاغر تر از پای راستم شده .البته ورزشهای مربوط به دیسک رو انجام میدم و مشکلی تو ورزش ندارم فقط زمانی که به پشت میخوابم و باسن رو بالا میارم درد تو باسن و رون پام برمیگرده .لطفا راهنماییم کنید و در صورت امکان یه وقت برای ویزیت بهم بدید .ممنونم
پاسخ:
<p>سلام برای ویزیت لطفا با مطب تماس بگیرید ولی از روی شرح حال شما می توان گفت که بیماری دیسک شما شدید است و نیاز به عمل جراحی باز دارد.</p>
سوال:
سلام خدمت اقای دکتر من دیسک چهار وپنجم دچار بیرون زدگی شده و مایع مفصلیش خشک شده دنبالچه هم دچار اسیب شده
پاسخ:

سلام با مطب تماس بگیرید تشریف بیاورید ویزیت شوید
 

سوال:
سلام خسته نباشین اقای دکتر من 30سالمه و ام ار ای دادم و دکتر گفتن که دوتا دیسک بیرون زده در کمرم دارم. بسیار دردشدبدی دارم ولی بعلت ویروس کرونا این مدت نمیشه به مطب ها و مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنم. روزی دو تا ناپروکسن 500و دوتا کلسیم میخورم ولی اصلا دردم اروم نمیشه جوری که شدیدا روحیمو از دست دادم و کارم شده گریه کردن. تا به تموم شدن شرایط ویروس کرونا و مراجعه به پزشک دارویی هست که من بتونم دردمو اروم کنم خواهش میکنم جوابمو بدین توروخدا.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو بدون دیدن بیمار مشکلات و منع قانونی دارد. در صورتیکه درد شما قابل تحمل است بعد از نیمه فروردین به اینجانب مراجعه کنید و اگر درد شما غیرقابل تحمل است که لازم است به دانشگاهی که اکنون مشغول به کار هستند مراجعه کنید

سوال:
سلام.بعد از ام آر آی دکترگفت دیسک کمر دارم و گاهی اوقات به باسن و پشت زانوم میاد دردش ؛ این نوع دیسک ب نعوظ ربطی داره خیلی مشکل نعوظ دارم 37 سالمه تهران
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دیسک بسته به اینکه در کدام سطح پاره شده باشد، می تواند مشکلات جنسی یا ادراری ایجاد کند. ولی لازم است ام آر آی شما دیده شود و در ضمن با یک دکتر ارولوژیست مشورت کنید.

سوال:
سلام اقاي دكتر خسته نباشين مورد خيلي اورژانسي براي همسرم پيش اومده٣٥سالشونه خيلي اذيت ميشه ام أر اي انجام دادن پارگي ديسك ٤/٥ داشتن خواستمبدونم انگشت پاهاش ٣تا كوچيكا سر شده و ساق پاهاش و رانش درد داره چيكار كنن ممنون ميشم راهنمايي كنين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اکنون که به علت مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد کرده است مطب ما تعطیل است در صورتی که مشکل شدید دارند لازم است به مراکز دانشگاهی مراجعه کنند تا درمان‌های لازم برای ایشان انجام شود.

سوال:
سلام اقای دکترمن سه ماه پیش،کمرم گرفت چندباردکتررفتم،داروهای ضدالتهاب،ومسکن،وتقویتی دادن کمی بهترشدم چنتاازدکتراگفتن هم دیسک داری وههم تنگی کانال،همه گفتن بااستراحت خوب،میشه بجزیکیشون گفت بایدعمل بشی،الان باداروی ضدالتهاب وغزروف سازوکپسول سیاهدانه دردم ساکت،شده،نگفته بودم ماه اول دردتوکمرم بود،بعد زدش به لگن،ران،ومچ پام،وپنجه پام،هم کمی،بی حس شده بود،داروهای که ذکرکردم دردموساکت کردن امافعالیتی نمی توانم انجام دهم،فیزوتراپی تاثیری نداشت،امااستخرخوب بودحالا لطفی کنیدمراراهنمایی کنیدکه من بااستراحت وداروخوب میشم یانه حتما بایدعمل کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
یماری بهبود یافته است که نه در حالت استراحت درد داشته باشد و نه در هنگام حرکت و بتواند کارهای قبلی خود را انجام دهد . بنابراین بیماری که نمی تواند کارهای قبلی خود را انجام دهد . یعنی بیماری وی بهبود نیافته است و در صورتی که نیاز به جراحی دارد لازم است مورد عمل جراحی قرار گیرد. البته باید دیده شود در بعضی از بیماران قبل از عمل جراحی می توان از تزریقات داخل ستون فقرات استفاده کرد.
 

سوال:
سلام جناب دکتر دو هفته است که کمرم و پهلو چپم درد میکنه. یک هفته است درد ریخته توس باسنم و کشاله رانم و ساق پام. بطوری ک بخندم یا سرفه بزنم تیر میکشه. شبها موقع خواب رو کمر باید بخابم روی پهلو چپ یا راست نمیتونم بخوابم وقتی پا میشم تیر میکشه بدجور. خواهشمندم راهنمایم کنید
پاسخ:

با سلام ،دردی که به باسن و پشت ران و ساق پا انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر خراب شدن یا پارگی دیسک کمر به وجود می آید. مخصوصاً اگر ناگهانی باشد. برای تشخیص بیماری قبل از هر چیز باید بیمار معاینه شود و سپس از وسایل کمکی مانند ام آر آی ، نوار عصب و رادیو گرافی های ساده ستون فقرات کمک گرفته شود و در کل بیمار باید ظرف یک ماه با درمان های لازم خوب شود. 
 

سوال:
سلام وقت بخیر قد ۱۵۶،،،وزن ۷۸ خانمی ۳۸ ساله هستم یک هفته هست کف پام نزدیک پاشنه ،خود پاشنه نه ، درد نداره اصلاولی بیحس هست و احساس میکنم ادامسی چیزی بهش چسبیده و تا دست میزنم بردارم میبینم هیچی نیست و عصبیم میکنه ..پزشک عمومی دستور گاباپنتین داد و سه روز استفاده میکنم نگرانم دکتر لطفا بفرمایین علت مشکل من چیه ؟ درمان ؟! و پرهیز هایی که باید رعایت کنم ؟! سابقه بیماری هم فیبروم ساب سروزال دارم و دکتر گفته کوچیکه هنوز .. تیرویید کم کار ودارم ازمایش تیروییدم ۵ بود پارسال ومدتی لووتیروکسین استفاده کردم و امسالنرفتم برا چک تیرویید سنگ کلیه هم دارم ولی ریز هستش دکتر گفت فعلا نیاز ب درمان نداره ..... لطفا هر چی باید رعایت کنم بفرمایین ....خیلی بزرگوارین و سپاسگزارم که وقتتون در اختیار بیمارا میذارین ..زنده باشین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال تشخیص خاصی نمی توان مطرح کرد. ولی لازم است که از بیمار ام آر آی نوار عصب گرفته شود و علت آن پیدا شود.

سوال:
با سلام من پار سال هنگام جا بجای وسایل چرخ خیاطی زیر پام خالی شد رگ کمر گرفت یه جوری شدم که به زور نفس میکشیدم ولی بعد از چند روز استراحت کم کم خوب شدم ولی بعداز یک سال دوباره یک نیمکت برداشتنی احساس کردم اذیت شدم بعدش فکر کردم رگ کمرم یه جوریای میگیره رفتم خونه دوروز خوابیدم هیچ کاری انجام ندادم که خواستم بلند بشم نتونستم اینگار فلج شدم نمیدانم چکار کنم لطفا راهنمای کنید ممنون میشم از شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
این علائم معمولاً به علت پارگی یا خراب شدن دیسک کمر است و باید درمان شود .ولی قبل از درمان لازم است از بیمار ام آر آی و نوار عصب گرفته شود. قاعدتاً بیماری که یک بار با بلند کردن وسایل سنگین دچار کمردرد شده است لازم است که از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید. کسانیکه دچار دیسک کمر هستند، بعد از مدتی خوب میشوند، و فراموش می کنند که بیماری دیسک کمر دارند ‌، دوباره یک جسم سنگین را بلند می‌کند و دوباره دچار کمردرد می شوند .

سوال:
سلام اقای دکتر وقتتون بخیر ، تابستون عمل دیسک کمر انجام دادم ، الان با یه سرفه درد شدیدی تو ناحیه پایین کمرم ایجاد شد ، الان نمیتونم راه برم دو روزه ، دراز که میکشم پای راستم نمیتونم بیارم بالا ، ممنون میشم راهنمایی کنین با تشکر
پاسخ:

چون توسط دکتر دیگری عمل شده اید بهتر است که با خود ایشان مشورت کنید .
 

سوال:
آقای دکتر سلام مهر های گردن 7و8 من آسیب دیده چه کارهایی برای درمانش انجام بدم؟ دکتر رفتم گفت دیسک گردن داری و درمانی ندارد؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دیسک بین مهره ای ۷ و ۸ که وجود ندارد. احتمالاً دیسک بین مهره ای ۶ تا ۷ است و در هر حال بیماری قابل درمان است. ولی برای تجویز دارو و فیزیوتراپی باید به پزشک مراجعه کنید.

سوال:
من داداشم ۲۷ سالش است شغلش رانندگی است الان دوهفته است نمی تونی بایسته خیلی درد داره دو سه بار دکتر رفتیم قرص آزیترومایسین ۵۰۰ داده گفته گفته روز دو عدد بخوره و یک قرص گاباپنتین ۳۰۰ داده اصلا حالش خوب نیست دکتر بی زحمت راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمار باید معاینه شود کمک خاصی الان نمی توان به ایشان کرد.