علائم آرتروز گردن
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید

 

علائم آرتروز گردن

آرتروز کلمه فرانسوی است و در زبان انگلیسی به این بیماری استئوآرتریت و در زبان علمی اسپوندیلوز مهره های گردن گفته می شود.

استئوآرتریت گردن شامل یک بیماری است که تغییرات ساییدگی در هر چهار ساختمان اصلی گردن شامل ۱- استخوان ها، ۲- دیسک ها ۳- مفاصل گردن یا فاست ها ۴- لیگلمان ها یا رباط ها ایجاد می کند. این تغییرات ناشی از فرسایش و پیر شدن ستون فقرات است است. همانطور که می دانیم پدیده پیری در افراد مختلف شدت های متفاوتی دارد. با افزایش سن، دیسک هایی که در ستون فقرات گردن وجود دارند ، به تدریج از بین می روند در واقع این دیسک ها آب خود را از دست می دهند و در نتیجه انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهند و در اطراف و مهره ها زوائد استخوانی اضافی رشد می کند که استئوفیت نامیده می شود.

آرتروز گردن
آرتروز گردن

پدیده اسپوندیلوز ( آرتروز یا استئوآرتریت گردن) معمولا از سنین ۵۵ سالگی به بعد شروع می شود. این پدیده باعث کاهش ارتفاع دیسک بین مهره ای ستون فقرات می شود علاوه بر آن در اطراف تنه های مهره ها زوائد استخوانی به نام استئوفیت دیده می شود.رشد غیرطبیعی استئوفیت ها می تواند باعث تنگ شدن سوراخ هایی که اعصاب بین مهره ای از آن خارج می‌شوند بشود. به عبارت دیگر فرق بین تنگی کانال نخاعی گردن و آرتروز گردن این است که تنگی کانال نخاعی معمولاً در چند سطح دیده می‌شود و به شکل شدیدتر است اما در صورتی که تنگی در آرتروز یک تنگی ژنرالیزه و عمومی در سراسر گردن است. اسپوندیلوز گردن اغلب باعث درد گردن و سفتی عضلات گردن می شود. به همین جهت ، دامنه حرکات گردن در افراد مسن کم می شود و هنگام حرکت گردن ، احساس صدای ساییده شدن استخوان ها در گردن دیده می شود. تفاوت دیگر آرتروز ( یا اسپوندیلوز گردن ) با تنگی کانال نخاعی این است که آرتروز گردن معمولا نیاز به جراحی ندارد ، در صورتیکه تنگی کانال نخاعی نیاز به عمل جراحی دارد و در یک کلام تنگی کانال نخاعی در واقع شکل پیشرفته و شدید آرتروز گردن است. 

عوامل خطر برای اسپوندیلوز یا آرتروز گردن چیست؟ 

۱- پیری عامل اصلی پیدایش استئوآرتریت یا آرتروز گردن ( یا اسپوندیلوز گردن ) است. در اکثر افراد بالای ۵۵ سال، دیسک های بین مهره ای خاصیت اسفنجی خود را از دست می دهند و دیگر دیسک مانند یک کمک فنر عمل نمی کند و ضربه ها را خنثی نمیکند. استخوان ها و رباط ها ( لیگامان ها) ضخیم تر می شوند، در فضای داخل کانال نخاعی برجسته می شوند.

۲- به جز افزایش سن یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث تشدید یا پیدایش آرتروز یا استئوآرتریت گردن بشود، شغل بیمار است و به عبارت دیگر کارهایی که فرد در جوانی انجام می‌دهد و استرس هایی که به گردن خود وارد می کند ، ممکن است در هنگام پیری به صورت آرتروز پیشرفته گردن بروز کند. یا کسانی که کارهایی دارند که گردن آنها مرتب در یک وضعیت باقی می ماند. مانند کسانی که ساعتها در پشت مانیتور کامپیوتر کار می کنند و یا کسانی که به دلایل شغلشان مجبورند مدت ها به صفحات موبایل نگاه کنند. اصولا کسانی که گردن خود را در وضعیت هاو پوزیشن های بد قرار می دهند نیز ممکن است در زمان پیری دچار آرتروز گردن شود.

۳- ورزش های سنگین (حرکات گردن خارج از دامنه حرکت طبیعی) مثلا کسانی که در رشته های ورزشی مانند ژیمناستیک، کشتی مشغول هستند.

۴- یکی از دیگر از عوامل پیدایش آرتروز آسیب های ناشی از تصادف ها و ضربه هایی است که قبلاً به گردن شخص وارد شده است.

۵- یکی دیگر از علل پیدایش آرتروز گردن عدم انجام حرکات ورزشی و کم تحرکی در هنگام جوانی است. 

علائم آرتروز گردن
علائم آرتروز گردن

علائم آرتروز یا اسپوندیلوز گردن چیست؟

علائم آرتروز یا اسپوندیلوز گردن عبارتند از:
۱- سفتی و درد گردن 
۲- سردرد 
۳- درد شانه یا بازو 
۴- محدود شدن دامنه حرکات گردن مثلاً فرد نمی تواند گردن خود را به طرفین یا کاملا به جلو خم کند. 
۵- احساس و شنیدن صدا در گردن هنگام حرکات مختلف


علائم آرتروز گردن با استراحت بهتر می شود و علائم بیمار در صبح ها و دوباره در پایان روز شدیدتر است. اگر آرتروز یا اسپوندیلوز گردن باعث فشار بر روی نخاع شود در آنصورت تنگی کانال نخاعی نامیده می شود، تنگی کانال نخاعی که در واقع شکل پیشرفته آرتروز گردن می باشد ، می تواند با فشار بر روی نخاع، شرایطی به نام میلوپاتی Myelopathy گردن ایجاد کند. علائم آرتروز یا اسپوندیلوز گردن یا به عبارت بهتر تنگی کانال نخاعی گردن همراه با علائم نخاعی یا میلوپاتی عبارتند از: 
۱- سوزن سوزن شدن، بی حسی، یا ضعف در بازوها، دست ها، پاها
۲- از دست رفتن هماهنگی بین عضلات بدن و به عبارت دیگر عدم تعادل و دشواری در راه رفتن،
۳- گرفتگی یا اسپاسم های عضلانی
۴- از دست دادن کنترل مثانه و روده :
شامل عدم کنترل و بی اختیاری ادرار و مدفوع 
۵- درد تیر کشنده ای که از گردن شروع و به داخل شانه و بازو یا آرنج و گاهی انگشتان دست تیر میکشد که این نوع درد را درد رادیکولر می نامند.

اسپوندیلوز یا آرتروز گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

۱- برای تشخیص آرتروز گردن ابتدا پزشک با سوالاتی که از بیمار می کند در واقع شرح حالی از بیمار تهیه می کند. به این ترتیب پزشک پی می برد که بیماری بیمار از چه زمانی شروع شده است؟ چقدر درد برای بیمار مزاحمت ایجاد می کنند ؟ درد در کارهای روزمره بیمار چقدر اثر بد دارد ؟ بیمار چه بیماریهای زمینه‌ای دیگری دارد؟ 

۲- پزشک بیمار را معاینه می کند و در هنگام معاینه به طرز راه رفتن، نیروی عضلانی دست ها و پاها ، احتمال وجود لاغر شدن عضلات دستها و پا دقت می کند و نیز با زدن چکش بر روی تاندون هایی که از روی مفاصل زانو و آرنج عبور می کنند ، رفلکس های تاندونی بیمار را بررسی می کند به این ترتیب معاینه بیمار را کامل می‌کند.

۳- در خواست تست های تشخیصی: شامل تصویربرداری ، توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن (CT) و تصویربرداری مغناطیسی یا ام آر آی (MRI)است. در ام آر آی MRI از یک آهنرباهای بزرگ، و امواج رادیویی استفاده می شود. به عبارت دیگر بدن بیمار در یک آهنربای بزرگ قرار داده می‌شود در این حالت اتم های هیدروژن بدن فرد مانند آهن ربا های کوچک در یک امتداد قرار می گیرند. سپس امواج رادیویی به بدن بیمار داده می‌شود و اتم های هیدروژن که در واقع مانند آهن ربای کوچکی هستند ، از جای خود منحرف می شوند و امواج رادیویی را جذب می‌کنند و بر حسب میزان جذب انرژی، یک تصویر از بدن بیمار تولید می شود و در مرحله دوم امواج رادیویی قطع می‌شود و اتم های هیدروژن دوباره به حالت اولیه خود بر می گردند و از خود انرژی ساطع می کند و این دوباره به صورت یک تصویر دیگری توسط کامپیوتر تولید می شود.


درمان ارتروز گردن چگونه انجام می شود؟

در اغلب موارد، درمان های اسپوندیلوز گردنی عبارتند از:

۱- از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای از بین بردن درد استفاده می شود. 
۲- استفاده از روش های فیزیوتراپی و دستکاری ستون فقرات جهت کنترل التهاب 
۳- استفاده از بی حرکت کردن گردن با استفاده از گردنبند های طبی می باشد.
۴- استفاده از تزریق های داخل ستون فقرات
به طور کلی آرتروز و اسپوندیلوز گردن یک بیماری مزمن می باشد که مدتها با بیمار همراه می باشد. اما در بیشتر موارد، پیشرفته نیست. جراحی فقط در موارد نادری مورد نیاز است. هدف جراحی، کم کردن و حذف فشار از روی نخاع و اعصاب است. جراحی همچنین شامل استفاده از وسایلی مانند پیچ یا کیج های گردنی جهت جوش دادن مهره ها و کم کردن حرکات ستون مهره های گردنی می باشد. اما عمل جراحی زمانی انجام می شود که بیمار از اختلال حرکت و ضعف عضلانی ، ختلال تعادل و یا درد شدید ومقاوم به درمان های غیرجراحی رنج می برد. هر نوع فشرده شدن اعصاب و نخاع می تواند منجر به ناتوانی و خراب شدن دائمی عملکرد رشته های عصبی بشود به عبارت دیگر ممکن است بیمار نقص عصبی و فلجی دائم پیدا کند. بنابراین در صورتی که بیمار نیاز به جراحی دارد بهتر است در اولین فرصت این کار انجام شود. برای انجام عمل جراحی آرتروز گردن جراح می تواند از طریق جلو (قدامی) یا پشت (پشتی) ستون فقرات گردن را باز کند و عمل رفع فشار را انجام دهد. عمل جراحی از جلوی ستون فقرات ممکن است برای برداشتن دیسک ها و زوائد استخوانی که در اصطلاح پزشکی استئوفیت نامیده می شود ( و باعث فشار رشته های عصبی و نخاع می شوند استفاده شود. 

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( سید موسی حسینیان )
سلام جناب آقای دکتر عزیز ببخشید من ۳۸ سالمه مرد، درد کتف وشونه که میزد به دستهام داشتم ام آی ار دادم دکتر ارتوپد گفت پارکی دیسگ گردن دارم که باید به متخصص جراح مغز واعصاب مراجعه کنم حقیقتش میترسم جراحی کنم راهی غیراز جراحی هست مثلا لیزر ویا راه دیگه لطفا راهنماییم کنید اصلا از نظر روحی بهم ریختم و خیلی میترسم چون من تحت درمان هستم گرفتگی عروق توناحیه دست چپم که دوسال وارفارین واسپرین می خورم دارم اگه امکان هست عکس های ام ای ار هم بفرستم خدمتتون
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال: ( میلاد ترکاشوند )
باسلام و احترام عمل بسته دیسک گردن با لیزر هم انجام میدید؟
پاسخ:

بله اینجانب همه گونه عمل جراحی گردن انجام می‌دهم. از جمله عمل لیزری بیماری دیسک گردن هم انجام می دهم . برای نتیجه گیری مناسب از عمل ، بیمار باید بدرستی انتخاب شود و برای انجام عمل مناسب باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی باید معاینه و نوع عمل مناسب برای وی توصیه شود:
اصولا هفت نوع عمل جراحی برای گردن وجود دارد. ۱- عمل جراحی از راه جلو که شامل برداشتن دیسک است. ۲- عمل جراحی از راه جلو که شامل برداشتن دیسک و گذاشتن کیج ( یک محفظه تو خالی از جنس پلاستیک مخصوصی به نام PEEK) ثابت و پر از استخوان است که اصطلاحاً پیوند استخوانی نامیده می‌شود .۳- عمل جراحی از جلو شامل برداشتن دیسک و گذاشتن کیج و گذاشتن یک صفحه همراه با پیچ و مهره به نام پلیت در جلو کیج است. روش چهارم برداشتن دیسک و گذاشتن کیج دینامیک است که قابل حرکت هستند. روش پنجم عمل جراحی از پشت گردن بدون به کار بردن وسیله که لامینکتومی و فورامینوتومیتی تنها نامیده می شود۰عمل ششم انجام عمل جراحی از راه پشت گردن همراه با کار گذاری پیچ و میله و عمل هفتم عمل های لیزری است که با به کار بردن یک فیبر نوری اشعه لیزر وارد دیسک شده و آن را کوچک می کند. در واقع یک حفره در داخل آن ایجاد می‌کند. تمام عمل های فوق نیاز به بیهوشی عمومی دارد. به جز عمل جراحی لیزری که نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. 

سوال: ( خانم امینی )
با سلام.مدت سه هفته است که به دنبال گرفتگی عضله پشت گردن و انجام ام ار آی متوجه شدم بیرون‌زدگی دیسک ۴ و ۵ کمر و ۶ و ۷ گردن دارم.در ام ار آی نوشته دیسک چند سطحی،دهیدراته شدن،تغییرات دژنراتیو.همچنین در دیسکهای ال۲ و ۳ و ال ۳ال ۴ و همچنین اس۴ و اس ۵ زائده استخوانی نشان داده شده posterure spur formation.درد خیلی زیادی در گردن و کمر دارم که بهنگام خواب هم آزار میدهند.به متخصص مراجعه کردم ایشان میگویند دیسک خفیف داری و این دردها از اعصاب است.و جز مکمل درمان دیگه ای تجویز نکردند.خواستم نظر شمارو هم بدونم که اینهمه درد برای چیست؟ضمنا خانم هستم و ۳۸ سالمه
پاسخ:

با سلام بیماران ممکن است که مشکلات روحی استرس اضطراب ، ناراحتی و ناراضی بودن از زندگی را داشته باشد ولی در ضمن عیب ساختمانی مانند اختلال و بیماری دیسکهای کمری و گردنی هم داشته باشند. که قاعدتاً باید با داروهای ضد التهاب درمان بشود شما هم حتی اگر بیماری ومشکلات روحی داشته باشید باید مانند بیماران دیگر چهار مرحله داروهای ضد التهابی، فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون مهره ها و عمل جراحی را طی کنید. البته بیمارانی که مشکل روحی دارند علاوه بر درمانهای فوق لازم است توسط روانپزشک تحت درمان های روانپزشکی هم قرار بگیرند . البته جراحان سعی میکنند عمل جراحی را در بیمارانی که مشکلات روحی دارند حتی امکان عقب بیاندازند تا مشکلات روحی بیمار حل شود. باید توجه داشت اگر بیمار هم مشکل روحی داشته باشد که اصطلاحاً بیماری سایکوسوماتیک نامیده می شود یعنی مثلاً ناراضی بودن از چیزی باعث درد کمر شده است آن هم باید توسط روانپزشک درمان بشود. نه اینکه خود به خود رها بشود. در ضمن بیمارانی که هم بیماری ناحیه کمر و هم گردن دارند باید اول یک ناحیه که درد بیشتری دارد مثلا کمر درمان بشود و پس از خوب شدن آن به ناحیه بعدی مثلاً گردن بپردازند.

سوال: ( نعمت ا... نجفی )
سلام جناب دکتر بنده مدتی پیش بین دو کتفم درد میکرد بعد کشیده شد به گردن الان درد ندارم ولی دست و پاهایم بی حس است دستها و پاهایم احساس سردی میکنم پیش دو دکتر رفتم mriنشان دادم میگویند باید عمل بشی آیا غیر از عمل راه درمان دیگری وجود ندارد و دکتر فرمودند اگر عمل نکنی ممکنه دست و پاهایت فلج بشه لطفا نظر شریف شما چیست
پاسخ:

اگر دو دکتر به شما گفته اند که نیاز به عمل دارید خوب احتمالاً دکتر سوم هم این را به شما خواهد گفت. زیرا احساس گزگز کردن و خواب رفتن دست ها و پاها و احساس سرد شدن یعنی نشانه فشار به نخاع است. قاعدتا باید با عمل جراحی، از روی نخاع فشار برداشته شود. اصولا برای کسی که دیسک گردن دارد همیشه خطر وجود دارد. بنابراین باید عمل شود که خدا ی نکرده عوارضی مانند فلج دست و پا برای او پیش نیاید. 

سوال: ( فرشته صالحی )
با سلام ووقت بخیر من دیسک گردن شدید دارم تزریق هم انجام دادم ولیاصلا تغییر نکردم بین مهره ۴و۵ بازوی چپم به شدت درد داره ،مسکن هاروش اثری نداره اصلا نمیتونم دراز بکشم ،به حالت نشسته میخوابم ولی موقع ایستادن ونشستن درد کمی دارم اصلا نمیتونم تحمل کنم گردن وشانه وبازو درد دارم رگ بازو هم بیشتر اوقات میپره نوار عصب دادم ،دکتر گفتن که عمل نیاز نداره ولی من واقعا دارم از درد میمیرم زندگیم مختل شده لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم که دردم کمتر بشه ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً در درمان بیماریهای ستون مهره ها از جمله بیماری های که گردن درگیر هستند از چهار روش : دارو ، فیزیوتراپی ، تزریق و عمل جراحی استفاده می‌کنیم، که در مورد شما ظاهراً پزشک گفته است که نیاز به عمل جراحی ندارید. بنابراین باید با سه روش دیگر خوب شوید یعنی داروهای ضد التهاب مصرف کنید، فیزیوتراپی انجام دهید و در صورت عدم بهبود به یک جراح ستون فقرات مراجعه نمایید .

سوال: ( محمد محمدی )
سلام من با درد کتف و گزگز دست راست مواجه بودم که رفتم MRI و مشخص شد دیسک مهره هفتم گردنم گویا پاره شده و به نخاع نزدیک شده علائم دیگه ای ندارم و فقط گزگز و کمی خواب رفتگی دست راست هست، دوتا دکتر رفتم میگن باید عمل شه حتما من 29 سالمه و اگر الان عمل کنم تا آخر عمرم حرکاتم محدود میشه نظر شما چیه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز

معمولاً عمل جراحی دیسک گردن محدودیت حرکت زیاد محسوسی نمی دهد. قاعدتاً همان مختصر محدودیت حرکت را هم بیمار باید بپذیرید تا عمل جراحی انجام شود.

سوال: ( محمدی )
سلام.من یک ماهه عمل دیسک گردن کردم که دوروزه عجیب گردنم درد میکنه ونمیتوانم کاری انجام دهم وگردنم تیر میکشه البته داروی خاصی مصرف نمیکنم بجز مسکن...ضمنا من عمل از جلو گردن انجام دادم.حال من چه کنم تا دردم ارام شه.لطفا راهنمایی کنید.......سپاسگزارم
پاسخ:

با سلام با توجه به اینکه توسط پزشک دیگری عمل شده اید صلاح است که سوال خود را از ایشان بپرسید. زیرا ممکن است توصیه هایی که من می‌کنم با توصیه های ایشان مغایرت داشته باشد.

سوال: ( حسین میرزایی )
باسلام وعرض ادب بنده حقیربا۳۳سال باکنیسرملادوپلاستومدرگیرشدم که دکترجهانبخش بنده عمل کرده ودرپس گردن توموردراوردنسپس پرتودرمانی شدمویک ماه بعدشیمی درمانی کردم که ۸جلسه بودکه تحمل ۶تابشتررانداشته وازناحیه پاهادچارنوروپاتی شدیددچارشده ام ودمان قطعشد ازاین ماجرا۲سال میگذردالان بادرهای خفیفی مواجه شدم لطفاراهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بااین شرح حال بدون دیدن بیمار و ام آر آی و نوار عصبی نمی توان اظهار نظر کرد. اگر در نوار عصب شما تشخیص نوروپاتی داده شده است ، لازم است که توسط یک نورولوژیست معاینه و درمان شوید.
 

سوال: ( کمندعلی سلطانی )
گردنم موقع تکان دادن بهرطرف دردداردوشانه هام وازارنج تادستهام وانگشتام دردمیگیرند.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائمی که شما ذکر کرده اید به احتمال زیاد مربوط به اختلال در دیسک گردن شما می باشد. بنابراین لازم است که تشریف بیاورید و ویزیت شوید و ام آر آی و نوار عصب برای شما گرفته شود و درمان‌های لازم انجام شود.

سوال: ( فرشته نیکبخت )
با سلام مادرم ۸۳ سال سن دارن مبتلاب آرتروز گردن و تنگی کانال کمرهستن ۷ سال پیش دکتر گفتن ب دلیل بالا بودن سن نمیشه جراحی کرد الان وقتی پیاده روی میکنن درد از ران با عرق کردن شروع میشه بعد از چند بار رفت و برگشت گرم ک شد درد کمتر میشه خیلی نگرانم وقتی فعالیت میکنن منظورم کاردر منزل ، چون خیلی تمیز هستن و کم طاقت ، خونه همیشه باید تمیز باشه کمر دردشون بیشتر میشه با استا ژل آروم میشه . لطفا راهنمایی بفرمایید غیر از جراحی کاری براشون میشه کرد... باسپاس از شما 🙏
پاسخ:

سلام
در بیمارانی که به هر دلیل نمی خواهند عمل جراحی انجام دهند یا عمل جراحی مثلاً به دلیل سن بالا یا مشکلات قلبی قابل انجام نیست ، می‌توانند از درمان‌های تزریق های داخل ستون فقرات استفاده کنند. 

سوال: ( سید محمد موسویان )
سلام دکتر میگم دو سه ماهه گردن و پشت سر ..کمر...شانه ها دست وپا بی حوصله و کسل هستند ..گردن و کمرم حالت گرفتگی داره علت چیه. بیماریه میگرن هم دارم داروی دپاکین مصرف میکنم به طور نامنظم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
من دقیقا نفهمیدم منظور شما از بی حوصله بودن و کسل بودن شانه و دست و پا چیست. ولی به هر حال به نظر می‌رسد با توجه به میگرن هم که دارید بیشتر مسائل روحی برای شما مطرح باشد. مصرف قرص دپاکین به طور نامنظم هم صحیح نیست.

سوال: ( نجفی )
با سلام عرض ادب خدمت اقای دکتر من ۴۲ سالمه چنر روز پیش شوهرم گردنم ب سمت چپ راست چرخاند بعد از یک هفته از گودی پشن گردنم شروع کرد ب درد گرفتن کم کم دردش بیشتر میشه وقتی راه میرم سرم رو بالش میزارم دردش بیشتره یعصی وقتا درد میزنه ب وسط دوتا شونه ام ایا امکان دارد دیسک گردن گرفته باشم ؟هنوز ب دکتر مراجعه نکردم
پاسخ:

با سلام دردی که پس از چرخاندن گردن ایجاد می‌شود اگر چند روز طول بکشد نیاز به ویزیت دارد. 

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن