دیسک گردن
مقالات پربازدید
دیسک بین مهره‌ای به صورت بالشتک یا صفحه‌ای غضروفی بین دو جسم مهره در ستون فقرات قرار می‌گیرد و مانند کمک فنر اتومبيل باعث جذب فشارهایی مي‌شود که به ستون مهره‌ها وارد مي‌آيد .

 

دیسک گردن چیست؟راه های درمان دیسک گردن

گردن انسان از هفت قطعه استخوان که مهره نامیده می شوند درست شده است. در بین این مهره های استخوانی دیسک های بین مهره ای قرار دارند. آسیب های وارد شده به این ناحیه باعث ایجاد درد گردن می گردد که درادامه روش های درمان دیسک گردن را بررسی خواهیم کرد.

چرا گردن انسان به صورت یکپارچه درست نشده است ؟

اگر گردن ما یکپارچه بود و از هفت قطعه تشکیل نشده بود ،ما نمی‌توانستیم گردن خود را حرکت دهیم. بنابراین با کمک دیسک ها ما میتوانیم گردن خود را به جلو و عقب اطراف حرکت دهیم و یا اینکه آن را به طرفین راست و چپ بچرخانیم .

ساختمان دیسک گردن
شکل 1- ساختمان دیسک گردن

 

ساختمان دیسک بین‌مهره‌ای گردن چگونه است ؟ 

دیسک ها ، در واقع ساختمان‌های غضروفی هستند که هم باعث حرکت ستون مهره ها می شوند و هم باعث جلوگیری از فشارهایی که به ستون مهره ها می آید. یعنی مانند کمک فنرهای ماشین نیرو های وارد شده به ستون مهره ها را خنثی می کنند. دیسک گردن از دو قسمت درست شده است یک قسمت حلقه دیسک که آنولوس فیبروزوس و یک قسمت هسته دیسک گردن که نوکلئوس پولپوزوس نامیده می‌شود. هسته خاصیت ژلاتینی دارد و کاملاً در داخل حلقه دیسک به شکل کروی قرار دارد. حلقه دیسک از ۲۰ لایه کلاژن به هم تابیده درست شده است. اگر بخواهیم مثال عینی از دیسک بزنیم ، دیسک مانند تایر ماشین است. قسمتی که لاستیک شامل هوا است ،  به منزله هسته‌ای دیسک و تایرلاستیکی در اطراف ، به منزله ی حلقه دیسک در نظر گرفته می شود.

در اثر زمان چه اتفاقی برای تایر ماشین میافتد ؟

به تدریج تایر ماشین ساییده می شود. ممکن است لاستیک داخل تایرماشین پنچر شود یا ممکن است سیم هایی که در داخل تایر ماشین قرار گرفتند از هم گسسته شوند و قسمتی که لاستیک که محتوی هواست به صورت برجستگی از قسمتی از تایر بیرون بزند. 
همین اتفاقات در دیسک گردن انسان اتفاق می افتد. ما گردنمان را هر روز هزاران بار حرکت می دهیم و همین باعث پیدایش ترک ریز در حلقه دیسک می شود. در اکثر افراد این حلقه ها توسط قدرت شفابخشی بدن ترمیم می‌شوند ، اما در عده‌ای از افراد میزان پارگی بیش از میزان ترمیم است. و این ترک ها به هم پیوسته و بزرگ شده و فرصتی را ایجاد می کند که فشار داخل دیسک ، باعث شود تا هسته دیسک از داخل این شکاف ها به بیرون انتشار پیدا کند و به این ترتیب هسته دیسک بر روی ریشه عصبی فشار وارد می آورد و باعث علائم عصبی می‌شود که این حالت را پارگی دیسک یا فتق دیسک می گویند.

حلقه دیسک گردن
حلقه دیسک گردن

شکل اصلی دیسک‌ها زمانی که تحت فشار نباشند، کروی است و مانند بلبرینگ فشارها را به طور يکنواخت به تمام جهات منتقل مي‌کنند .
هر دیسک شامل دو قسمت است :
بخش مرکزی بنام هسته دیسک که نرم و قوام ژله مانند دارد. به این قسمت، نوکلئوس پالپوزوس می‌گویند. هسته دیسک یک بخش قابل اتساع است. دیسک‌ها در طول روز مقداری از آب خود را از دست می‌دهند و درنتیجه کوتاهتر شده، ولی با استراحت دوباره به طول اولیه خود برمی گردند. براین اساس، در اواخر روز به علت از دست دادن آب قد فرد 2 سانتی متر کوتاه تر از صبح است .
بخش محیطی که هسته دیسک را دربرمی گیرد. این قسمت، حلقه فیبری یا آنولوس فیبروزوس نامیده می‌شود. جنس بخش محیطی، فیبری غضروفی (فیبروکارتیلاژ) است.

هسته دیسک گردن
هسته دیسک گردن


خاصیت ارتجاعی دیسک بستگی به ميزان آب موجود در هسته مرکزی و سالم بودن حلقه فیبری آن دارد. فشارهای اعمال شده به هسته دیسک به بخش محیطی دیسک انتقال می‌یابد. ازاین نظر، بخش محیطی در حفاظت از قسمت مرکزی نقش اساسی دارد.

علائم دیسک گردن 

علائمی که دیسک گردن ایجاد می کند شامل :

درد گردن
شکل 2 - درد گردن

۱- درد گردن 

درد گردن شایعترین علائم بیماری دیسک گردن است. درد گردن از نوع درد های مکانیکی است ، یعنی با حرکت بدتر می شود و با استراحت بهتر می شود. درد گردن گاهی در شب ها افزایش پیدا می کند. زیرا در شب ها عضلات ما شل می‌شوند و گردن دیگر حالت مستقیم خود که در حالت بیداری دارد را از دست می دهد. در واقع فشار بیشتری به ستون مهره ها وارد می شود. عبارت ساده تر ، عضلات موقتی که بیماری مانند یک گردنبندی دور گردن را گرفته است و حرکت آن را محدود می کند ولی وقتی میخوابیم این عضلات شل می شوند و به همین جهت درد ناشی از دیسک گردن در شب ها افزایش پیدا می کند.

مناطق درد معمولی برای فتق دیسک گردن . بسته به اینکه کدام ریشه عصبی فشرده شده است، علائم متفاوت است. ستون فقرات گردنی شامل 7 مهره است که روی هم قرار گرفته اند. هر دیسک بین مهره ای مجاور يك ریشه عصبی قرار دارد. به عنوان مثال : دیسک بین مهره پنجم با ششم مجاور ریشه عصبی ششم قرار دارد و همینطور دیسک بین مهره ششم و هفتم مجاور ریشه هفتم قرار دارد. بنابراین اگر هر یک از این دیسک پاره شوند ریشه عصبی مجاور خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند و علائم متفاوتی ایجاد می‌کنند.

مثلا:
درد فتق حاد دیسک بیماری چهارم و پنجم ریشه عصبی پنجم تحت فشار قرار می گیرد که در آن به شانه انتشار پیدا میکند و همچنین ممکن استزضعف در شانه (عضله دلتوئید) احساس شود.

 درد ریشه عصبی ششم گردنی که در اثر فتق دیسک بین مهره ای پنجم و ششم به وجود می آید. درد و سوزن سوزن شدن و یا بی حسی ممکن است در سمت شست دست احساس شود. همچنین ممکن است ضعف در عضلات دوسر بازو (یعنی عضلات جلوی بازوها) و عضلات بازکننده مچ دست در ساعد تجربه شود.

درد ریشه عصبی هفتم گردن که ناشی از فتق دیسک بین مهره ششم و هفتم است، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی ممکن است به دست و انگشت میانی انتشار  پیدا کند. همچنین ممکن است در عضله سه سر (ماهیچه پشت بازو ) ، عضلات بازکننده های انگشتان و سایر عضلات احساس ضعف شود.   

درد ریشه عصبی هشتم گردن که در اثر فتق دیسک بین مهره هفتم گردن و اول توراسیک اتفاق می افتد ، باعث سوزن سوزن شدن ویا بی حسی در قسمت بیرونی ساعد و سمت انگشت کوچک دست احساس شود. همچنین ممکن است ضعف در خم کننده های انگشت (اختلال در مشت کردن دست ) تجربه شود.

اینها الگوهای درد معمولی هستند که با فتق دیسک گردن همراه هستند، اما مطلق نیستند. برخی از افراد به زبان ساده سیم کشی متفاوتی با دیگران دارند و بنابراین درد بازو و سایر علائم آنها با آنچه گفتیم ممکن است متفاوت باشد.

علائم و نشانه های کمتر رایج فتق دیسک گردن

 اگر طناب نخاعی توسط فتق دیسک گردن فشرده یا تحریک شود، علائم و نشانه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ۱- درد ، سوزن سوزن شدن ، بی حسی و یا ضعف در هر دو دست ویا هر دو پا

 ۲- مشکلات هماهنگی عضلات یا اختلال در راه رفتن و تعادل 

۳-  اختلال در کنترل ادرار و مدفوع 

 هر یک از این علائم نیاز به ویزیت فوری پزشکی دارد.

۲- علائم ریشه‌ای 

دومین علامت شایع دیسک گردن به علت فشار به ریشه های عصبی ایجاد می شود و بر حسب این که بر کدام یک از ریشه های عصبی فشار وارد شود ، درد ممکن است به شانه ، بازو ، ساعد و یا انگشتان دست انتشار پیدا کند. چون دیسکها در اکثر موارد در یک طرف مثلاً طرف راست یا چپ دچار می‌شوند، معمولاً درد اندام فوقانی بیمار یک طرفه است.

علائم ریشه ای عبارتند از :

انتشار در از گردن به شانه
شکل 3 - انتشار درد از گردن به شانه

۱- انتشار درد از گردن به شانه

انتشار درد از گردن به شانه ، که معمولاً یک طرفه است و بیماری که دچار درد شانه است و معمولاً ریشه عصبی پنجم گردنی که C5 نامیده می‌شود تحت فشار است.  ریشه عصبی C5 در اثر پارگی های دیسک ۴ و ۵  (C4-C5) تحت فشار قرار می گیرد. 

 

انتشار درد از گردن به بازو
شکل 4 - انتشار درد از گردن به بازو

۲- انتشار درد از گردن به بازو

 گاهی درد بیمار به بازو انتشار پیدا می کند که اگر در قسمت جلو بازو انتشار پیدا کند ، نشانه فشار به ریشه عصبی ششم گردنی یا C6 است و اگر درد به پشت بازو انتشار پیدا کند ، معمولاً نشانه فشار به ریشه عصبی هفتم گردن یا C7 است.

 

انتشار درد از گردن به ساعد
شکل 5 - انتشار درد از گردن به ساعد

۳- انتشار درد از گردن به ساعد 

دردهایی که در قسمت جلو یا کناره خارجی ساعد انتشار پیدا می کنند ، معمولاً در اثر فشار به ریشه عصبی ششم گردنی یا C6 است ، و دردهایی که به پشت ساعد تیر می کشد نشانه فشارعصبی هفتم گردنی یا C7 است.

۴- انتشار درد به انگشتان دست 

دردی که به انگشت شست تیر میکشد ، نشانه فشار بر روی ریشه ششم گردنی یا C6 است و دردی که به دو انگشت سبابه یا میانی تیر می کشد نشانه فشار بر روی ریشه هفتم گردنی یا C7 است و دردی که به انگشت کوچک یا انگشت حلقه می زند ، نشانه فشار بر روی ریشه هشتم گردنی C8 است. اگر بیمار در چند سطح دیسک دچار بیماری دیسک باشد معمولاً مخلوطی از این علائم را نشان می دهد.
پس بطور خلاصه پارگی دیسک بین مهره‌ای سوم و چهارم C3-C4 باعث فشار بر روی ریشه عصبی چهارم گردن یا C4 می شود و این بیماران فقط دچار درد گردن هستند و معمولاً به اندام های فوقانی تیر نمی کشد. 
پارگی دیسک بین مهره چهار و پنجم C4-C5 باعث فشار بر روی از ریشه عصبی پنجم گردن C5 می شود و این بیماران درد تیر کشنده به شانه دارند.
پارگی دیسک بین مهره پنجم و ششم C5-C6 باعث فشار بر ششم گردنی یا C6 می‌شود. این بیماران درد شان به جلو بازو ساعد و یا انگشت شست تیر می کشد. گاهی درد به ساعتت تیر می کشد به قسمت خارجی ساعتی می کشد ولی بیماران احساس گزگز و خواب رفتگی و بی حس شدن انگشت شصت دست را دارند.
پارگی دیسک بین مهره ششم و هفتم C6-C7 بر روی ریشه عصبی هفتم گردنی فشار وارد می‌کند. درد این گونه بیماران به پشت بازو و به پشت ساعد و انگشت سبابه یا انگشت میانی تیر می کشد. در بعضی از افراد به جای تیر کشیدن بیمار احساس خواب رفتگی و گزگز و بی حسی در انگشت سبابه و انگشت میانی دارند.
پارگی دیسک بین مهره ای هفتم و اول سینه ای بر روی ریشه عصبی هشتم گردنی C8 فشار وارد می کند. درد و اینگونه بیماران به قسمت میانی بازو، قسمت میانی ساعد و سپس انگشت کوچک یا انگشت حلقه تیر می کشد. و گاهی به جای تیر کشیدن ، بیمار احساس خواب رفتگی و گزگز و بی حسی در انگشت کوچک دست یا انگشت حلقه می کند.

پارگی دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی
پارگی دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی

پارگی دیسک گردن

دیسک گردن ، بیماریهای مختلفی می تواند پیدا کند. همانطور که می دانید دیسک گردن از دو قسمت درست شده است : یک سطح دیسک نوکلئوس پولپوزوس یک حلقه دیسک آنالوس فیبروزوس نامیده می‌شود. برای روشن شدن انواع بیماریهای دیسک مثالی می زنیم : دیسک گردن شبیه تایر ماشین است ، در داخل تایر ماشین یک لاستیک وجود دارد که آن را باد می کنند و دور آن تایر ماشین قرار گرفته است. حال اگر فشار داخل تایر ماشین بالا رود چه اتفاقی می افتد مثلاً به جای ۲۰ بار ۴۰ بار هوا وارد آن کنیم. قاعدتاً لاستیک می ترکد و تایر ماشین را نیز میترکاند. اگر سوزنی وارد آن شود لاستیک دیگر حالت کروی خود را از دست می دهد و با ادامه راه رفتن ماشین ، تایر پاره و پاره تر می شود.

 حال انواع بیماری های دیسک را شرح می دهیم. بیماری های دیسک عبارتند از:

۱- بد کار کردن دیسک :

در این گونه موارد در ام آر آی دیسک ، اشکال مهمی در دیسک دیده نمی شود ، اما ساختمان های مولکولی آن به هم خورده است. دو نوع ماده مهم در هسته دیسک گردن وجود دارد. که یکی از آنها کراتین سولفات و نوع دیگر آن کندرویتین سولفات است. هرچه ما جوان تر باشیم میزان و کندری سولفات ها بیشتر از کراتین سولفات است و در کسانی که دیسک آنها در معرض خرابی است به دلایل ژنتیک ، میزان کندرویتین سولفات کم است. همچنین در حلقه دیسک دو نوع کلاژن ۲ و ۱ وجود دارد. با افزایش سن کلاژن نوع ۲ کم شده و جای خود را به کلاژن نوع یک می دهد .در این صورت در گردن ترکهای به وجود می آید که این ترک ها با افزایش حرکت ، مانند : همان چرخ پنچر که مثال زدیم باعث ترک خوردن بیشتر می شوند.

۲- ترکهای که در دیسک به وجود می آید :

به دلایل ژنتیکی در عده ای از افراد با گذشت زمان ترک هایی در داخل دیسک گردن پیدا می شود. اصولاً در دیسک گردن ، سه نوع ترک در سه محور طولی ، عرضی و ارتفاعی به وجود می آید. این ترک ها اگر از حدی بزرگتر شوند در ام آر آی دیده می شوند.

۳- از دست دادن آب دیسک :

مقدار قابل توجهی از ساختمان دیسک گردن را آب تشکیل می دهد و قاعدتاً ، هرچه دیسکی پرآب تر باشد نرم تر حرکت می کند و کار خود را بهتر انجام می دهد. اما با گذشت زمان در عده‌ای از افراد به دلایل ژنتیکی دیسک گردن ، آب خود را زودتر از افراد دیگر از دست می‌دهد. اصولاً مقاومت دیسک در برابر نیرویی که به آن وارد می شود بسته به میزان آبی که دارد در داخل دیسک وجود دارد هرچه دیسک ماف تر باشد ، نیروی کمتری را می توانند تحمل کند. وقتی آب دیسک کم می شود ، دیسک گردن مستعد ترک خوردن می شود. کم آب شدن دیسک را دهیدراتاسیون می گویند ، که در ام آر آی دیده می شود. در ام آر آی فرد طبیعی ، دیسک های نرمال ، خاکستری رنگ هستند. اما دیسکی که آب خود را از دست داده در ام آر آی به رنگ سیاه دیده می شود. به همین جهت آن را دیسک سیاه Black Disc می گویند. 

۴- برجسته شدن دیسک گردن :

همانطور که ذکر شد : حلقه دیسک از ۲۰ لایه کلاژن به هم تنیده شده مانند تایر ماشین درست شده است. و اگر مثلاً ده لایه از این لایه های کلاژن از داخل پاره شوند ، دیسک در آن قسمت برجسته می‌شود. درست مانند اینکه تایر ماشین در قسمتی برجسته و قلمبه شود. 

۵- پارگی دیسک :

در این موارد ترک های کوچکی که در داخل دیسک به وجود می آیند به تدریج به هم می پیوندند و بزرگتر می شوند و با یک افزایش فشار دیسک ، مثلاً با بلند کردن یک جسم سنگین یا یک سرفه ، هسته دیسک در داخل یکی از این شکاف ها وارد شده و آن را گشاد می کند و به بیرون می ریزد و بر روی ریشه عصبی فشار می‌آورد. 

۶- جدا شدن قطعه ای از دیسک گردن :

در این موارد قطعه ای از هسته که بیرون آمده است ، ارتباط خود را با هسته دیسک از دست می دهد و باعث فشار و ریشه عصبی می شود.

۷- باریک شدن و از بین رفتن دیسک :

در این حالت دیسک از بین می‌رود و ارتفاع فضایی دیسکی کم می شود.

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن بر حسب نوع دیسک و علائمی که بیمار دارد ،متفاوت است. قاعدتا اولین قدم در درمان دیسک گردن ، درمانهای غیر جراحی است که اولین مرحله استفاده از داروهای ضد التهاب می باشد .عده‌ای از بیماران به این درمان ها پاسخ می دهند. در صورتی که بیمار به این درمان را پاسخ ندهد ، می توان از درمان های فیزیوتراپی نیز برای بیمار استفاده کرد. در صورتی که درمانهای غیر جراحی ظرف یک ماه نتواند درد بیمار را کم کند، درمان‌های جراحی برای بیمار توصیه می‌شود. در صورتی که بیمار درد بسیار شدید داشته باشد یا علائم عصبی برای او ایجاد شده باشد ، مثلاً دچار ضعف عضلانی یا لاغر شدن عضلات بازو ، ساعد و دست بشود ، قاعدتاً اولین روش جراحی است و نباید وقت را صرف درمانهای غیر جراحی کرد. بنابراین درمان های جراحی در بعضی مواقع اولین خط درمانی است و در بعضی مواقع آخرین راه درمان است. ولی در هر حال علائم بیمار نباید بیش از یک تا دو ماه باقی بماند. زیرا در بیمارانی که مثلاً به علت ضعف عضلانی نیاز به جراحی دارند یا افرادی که با درمان های طبی خوب نمی‌شوند هر چقدر عمل جراحی به تاخیر بیفتد ، قاعدتاً به ضرر بیمار می شود. زیرا بیمار نتیجه مطلوب را از عمل جراحی نمی گیرد. 

آیا دیسک گردن خوب میشود؟

مقدمه رگرسيون خود بخود فتق دیسک کمر(پارگی دیسک کمر) در مواردی گزارش شده است. با این حال، رگرسيون خودبخودي دیسک های گردن به ندرت گزارش شده است. پیشرفت های اخیر در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا (MRI) ، پیگیری فتق دیسک بین مهره ای را تسهیل کرده و رگرسیون خودبخودی را افزایش داده است. ما یک مورد از رگرسیون خودبخودی از فتق دیسک گردن را که با درمان طبی بدون هیچ گونه درمان جراحی گزارش می کنیم.
گزارش مورد
یک زن 39 ساله با درد شدید گردن همراه با احساس سوزن شدن و بی حسی اندام فوقانی راست که 3 ماه پیش شروع شده بود مراجعه کرد. معاینات نورولوژیک او هیچ ضعف حرکتی را نشان نمی دهد، بیمار کم شدن حس لامسه راست در درماتوم C4 و C5 داشت. تمام رفلکس ها متقارن بودند. رادیوگرافی ساده از ستون فقرات گردن هیچ اختلالی نداشت. MRI ستون فقرات گردن انجام شد، که نشان داد اکستروژن دیسک خلفی درسطح C4-C5 در دو طرف راست وجود داشت. درمان دارویی به صورت داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی و شل کننده عضلات داده شد. همچنین برای بیمار چندین جلسه فیزیوتراپی انجام شد. پس از 3 هفته درمان، علائم بیمار بهبود پیدا کرد. دو سال بعد، او به علت درد گردن به بیمارستان ما مراجعه کرد. ما MRI مجدد انجام دادیم که رگرسیون خودبخودی قابل توجهی از اکستروژن دیسک بین مهره C4-C5 را نشان داد. علائم بیمار پس از 2 هفته به صورت خود به خود کاهش یافت. 

بحث مکانیسم رگرسیون خودبخودی فتق دیسک گردن هنوز مشخص نیست. بسیاری از عوامل مرتبط با فرآیند جذب شناخته شده اند 1- در رگرسیون خودبخودی فتق دیسک گردن نوع فتق دیسک بیشتر از اندازه فتق دیسک مهم است. رگرسيون خود بخودی فتق دیسک دردیسک اکسترود شده بیشتراز دیسک های برجسته یا پروترود شده دیده می شود. به طور کلی، فتق دیسک بیش از یک فتق کوچکترجذب می‌شوند  . و فتق دیسک های  جدا شده بیشتراز یک دیسک برجسته جذب می‌شوند. دیسک اکسترود یعنی دیسکی که کاملا پاک شده و وارد فضای اپیدورال شده و دیسک جدا شده یعنی دیسکی که دیگر با محتویات داخل دیسک گردن پیوسته نیست و کاملا تکه ای از دیسک از آن جدا شده و به فضای اپیدورال  وارد شده است. این دو نوع دیسک باعث ایجاد یک آبشارالتهابی شامل neovascularization یعنی تشکیل عروق جدید در در اطراف دیسک و فاگوسیتوز می شود که ممکن است منجر به رگرسیون دیسک شود. طبق گزارشی بافت دیسک انسان قادر به تولید خود به خودی مواد شیمیایی مانند پروتئین 1 و اینترلوکین -8. این مواد شیمیایی پس ازترشح شروع فراخواندن مونوسیت ها از خون میکنند. پس از مدتی ماکروفاژ ها و عروق خونی کوچک در اطراف دیسک دیده می شوند که شروع به خوردن تکه بیرون آمده دیسک می‌کنند.
اصولا اگر ام آر آی با تزریق بگیریم درافرادی که دچار بیرون زدگی زیاد  دیسک هستند در اطراف دیسک پر رنگی ماده حاجب دیده می‌شود یعنی عروق کوچک جدیدی تشکیل شده است که پیش بینی احتمال رگرسیون خود به خودی دیسک فتق را افزایش دهد. هرچه میزان پررنگی بیشترباشد احتمال جذب خود به خودی دیسک گردن را بالا می برد.
کوبایاشی یک مورد از دیسک گردن که رگرسیون خودبخودی پیدا کرده را گزارش کرده است که پس از 3 هفته نشان داد دیسک شروع به جذب ، و پس از 12 ماه، رگرسیون خودبخودی را پیدا  کرد. آنها همچنین ۶ مورد دیگر را از ادبیات پزشکی استخراج کردند که جذب خود به خودی دیسک داشتند. در گزارش آنها رگرسیون خودبخودی 2 تا 28 ماه طول کشیده بود. 
نتيجه گيري رگرسيون خودبخودی دیسک گردن  نادر است. اکثر دیسک های گردن  به طور خود به خود جذب نمی شوند.

درمان پارگی دیسک گردن بدون عمل جراحی

درمان بدون جراحی اولین مرحله درمان پارگی دیسک گردن است. در این مرحله به بیمار داروهای ضد التهاب داده می شود و برای بیمار فیزیوتراپی انجام می شود. در مواردی نیز می‌توان از تزریق های اپیدورال یا تزریق اطراف ریشه عصبی و یا از به کار بردن اشعه لیزر در داخل دیسک ها استفاده کرد. تقریباً ۸۰ درصد دیسک گردن را با این راه می‌توان درمان کرد و ۲۰ درصد دیسک های گردن خط من نیاز به عمل جراحی باز دارند.

درمان پارگی دیسک گردن در طب سنتی

طب سنتی یعنی طبی که قبل از ورود طب مدرن اروپایی یا آمریکایی در دنیا رایج بوده است. مهمترین طب سنتی که جنبه های علمی هم دارد و هنوز هم در درمان پارگی دیسک گردن بکار می رود ،طب سوزنی است .طب سوزنی از هزاران سال پیش در چین و ژاپن و کره متداول بوده و اساس آن بر این است که اگر نقاط خاصی را در اندام های بیمار فشار دهیم یا که سوزن بزنیم باعث می شود که درد گردن بیمار بهبود پیدا کند. علاوه بر آن در طب سنتی دیگر کشورها از کشش گردن و از به کار بردن بادکش ها نیز استفاده می شده است. از نظر داروهای سنتی نیز زردچوبه پودر درخت بید نیز سالها در کشورهای مختلف به عنوان درمان درد گردن استفاده می شده است.

فیزیوتراپی دیسک گردن

اصولاً درمان های فیزیوتراپی شامل ماساژ بافت نرم گردن و عمق گردن ، بکار بردن گرما و سرما و همچنین ورزش و به کار بردن لیزر ، امواج ماورا صوت و امواج مادون قرمز ، تحریک الکتریکی TENS می باشد. فیزیوتراپی در اکثر موارد در دیسک های خفیف موثر است. فیزیوتراپی که شامل موارد زیر است : 

۱- ماساژ بافت های عمقی گردن

چندین نوع ماساژ برای گردن وجود دارد. ولی ماساژ عمقی گردن موثرترین نوع ماساژ برای درمان فتق دیسک گردن می باشد. این کار باعث بالانس شدن و تنظیم شدن عضلات و کاهش اسپاسم عضلانی می شود.

۲- استفاده از گرما و سرما 

هم گرما و هم سرما هر کدام در درمان دیسک گردن به کار می رود. گرما باعث افزایش جریان خون آن ناحیه می شود. با افزایش جریان خون و اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به محل آورده می‌شود و مواد سمی دفع می شود. برعکس سرما که اصطلاحاً کرایوتراپی نامیده می شود جریان خون را آهسته می کند و باعث کاهش التهاب و درد می شود. برای ایجاد سرما ممکن است از قطعه یخ یا اسپری فلورو متان استفاده کرد که التهاب بافت را کم می کند. معمولا در اوایل ایجاد التهاب از سرما و پس از چند روز از گرما می توان استفاده کرد.

۳- هیدرو تراپی یا آب درمانی 

در این روش از آب استفاده می شود و چون بیمار در داخل آب ورزش های مخصوصی می‌کند این امر باعث بهبود درد ، افزایش دامنه حرکات مفاصل و کاهش اسپاسم عضلانی می شود.

برای آب درمانی می توان از آب گرم یا جکوزی نیز استفاده کرد.

۴- تحریک الکتریکی از راه پوست TENS یا (cutaneous Electrical Nerve Stimulation)

در این روش از یک دستگاه جریان الکتریکی استفاده می شود. جریان های الکتریکی در مسیرهای مخصوص توسط مدهایی که به پوست بدن چسبانده می شوند داخل بدن می شود. ورود این تحریکات الکتریکی جلوی انتقال درد را در نخاع می گیرد و همچنین باعث کاهش اسپاسم عضلانی می شود. علاوه بر این باعث ترشح مواد به نام اندورفین در مغز انسان می شود که خود خاصیت ضد درد طبیعی دارد.

۵- کشش یا ترکشن

با ایجاد کشش ، استخوان های ستون مهره ها از هم دور می شوند و فشار داخل دیسک کم می شود و در نتیجه میزان برجسته شدن دیسک کمر می شود. درست مانند اینکه اگر چرخ پنچر شود وقتی شما جک زیر اتومبیل می گذارید می بینید که تغییر شکل لاستیک بهتر می‌شود.
پس از ایجاد بیماری دیسک معمولاً عضلات گردن کمتر استفاده می شوند. بنابراین ضعیف می شوند ، چون بیمار درد گردن دارد و گردن را کمتر حرکت می‌دهد ، مفاصل ستون مهره ها کمتر کار می کنند و در اصطلاح عامیانه میگویند مفاصل گردن خشک شده اند. بنابراین دچار کاهش انعطاف پذیری می شوند و همچنین عضله ها علاوه بر ضعیف شدن در اثر استفاده نکردن کوتاه می شوند. به همین جهت است که در فیزیوتراپی ،  ورزش هایی برای تقویت عضلات ، انعطاف پذیری و کشش عضلات ابداع شده است که به شرح آنها می پردازیم.

۶- تقویت عضلات 

ستون مهره ها معمولاً مانند دکل های رادیو تلویزیون است که از چند طرف توسط کابل های محکمی کاملاً مستقیم نگه داشته شده است. در کسانی که دچار دیسک گردن می شوند معمولاً عضله های جلو و هم عضله های کناری و هم عضله های پشت ستون مهره ها دچار ضعف می‌شود. بنابراین یکی از کارهایی که در فیزیوتراپی انجام می‌شود تقویت عضلات فوق است. 

۷- افزایش انعطاف پذیری

ستون مهره ها ، مانند دانه های تسبیح باید حرکت کنند. بنابراین اگر گردن ما خاصیت انعطاف پذیری نداشته باشد حرکات کمی باعث کش آمدن لیگامان ها و کپسول مفصلی و ایجاد درد می‌شود. یکی از اهداف فیزیوتراپی افزایش انعطاف پذیری است که با حرکات به جلو و عقب و چپ و راست در گردن ما لااقل در اثر کش آمدن کپسول های مفصلی و لیگامان ها درد ایجاد نشود.

۸ - کشیدن عضلات گردن

کشیدن عضلات گردن که ورزش های کششی نامیده می‌شود. باعث کشیده شدن لیگامان ها و تاندون ها و عضلات می شود و در نتیجه گردن می‌تواند بدون درد حرکات بیشتری را انجام دهد.

داروی دیسک گردن

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) به کاهش التهاب درمان دیسک گردن کمک می کنند. از آنجا که درد ناشی از فتق دیسک گردن ناشی از التهاب ریشه های عصبی و بافت های اطراف آن می باشد. NSAIDS شامل استامینوفن ، دیکلوفناک ، بروفن ، ناپروکسن معمولا در درمان اولیه فتق دیسک گردن توصیه می شود. پزشک می تواند داروهای ضد درد را در کوتاه مدت تجویز کند. با توجه به ریسک بالای عوارض جانبی خطرناک ، داروهای تجویزی درد فقط در کوتاه مدت استفاده می شود، مثلاً به مدت یک یا دو هفته.

تزریق 

اگر داروهای خوراکی و فیزیوتراپی به اندازه کافی درد فتق دیسک گردن را رفع نکند ، تزریق داروها ممکن است پیشنهاد شود. بیشتر تزریقات گردن با استفاده از فلوروسکوپی (هدایت اشعه ایکس) انجام می شود تا محل دقیق سوزن در ستون فقرات را مشخص کند. هدف تزریق در درمان فتق دیسک این است که دارو را مستقیما در جایی که باید باشد، بدون آسیب رساندن به هیچ ساختمان حیاتی درون ستون فقرات ، مانند ریشه های عصبی ، رگ های خونی یا نخاع ، قرار دهند. دو تزریق رایج برای فتق دیسک های گردنی عبارتند از: 
۱- تزریق استروئید اپیدورال گردن : یک محلول استروئید به فضای اپیدورال (لایه بیرونی کانال نخاعی) تزریق می شود تا التهاب را کاهش دهد. این تزریق ، رایج ترین مورد استفاده برای فتق دیسک های گردن است. 
۲- تزریق دور ریشه عصب گردن : یک محلول استروئیدی در نزدیکی عصب نخاعی تزریق می شود، زیرا از طریق فورمن یا سوراخ بین مهره ای خارج می شود. این تزریق نیز برای کمک به تشخیص اینکه کدام ریشه عصب ممکن است باعث درد شود، مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض دیسک گردن 

فتق دیسک گردن گاهی جدی است، علائم و نشانه های فتق دیسک های گردن ممکن است به تدریج بدتر شود. اگر یک ریشه عصب گردنی ملتهب، بماند باعث سوزش، بی حسی، و یا ضعف عضلانی ممکن است در بازو اندام فوقانی به وجود بیاید. اگر نخاع با یک فتق دیسک گردن فشرده شود یا ملتهب شود، مشکلاتی مانند اختلال در راه رفتن ، اختلال در هماهنگی عضلات و اختلال در تعادل ، فلج عضلانی ، اختلال در کنترل مثانه یا روده ممکن است بوجود بیاید . این نوع از علائم عصبی نیاز به توجه فوری پزشکی برای جلوگیری از بدتر شدن یا تبدیل شدن به نقص دائمی دارند.

جراحی دیسک گردن 

جراحی دیسک گردن در صورتی که بیماری ظرف یک ماه تا ۲ ماه پس از انجام درمانهای غیر جراحی مانند دارو فیزیوتراپی ، همچنان دچار درد گردن یا علایم عصبی داشته باشد ، عمل جراحی گردن برای وی توصیه می شود. در گردن علاوه بر دیسک در اکثر اوقات یک زائده استخوانی به نام استوفیت نیز باعث فشار به عصب بین مهره ای می شود. در حین عمل جراحی دیسک گردن ، زوائد استخوانی همراه با دیسک را برداریم و یک کیج پر از استخوان را در داخل فضای دیسک قرار میدهیم . تا دو مهره به هم بچسبند و دیسک دیگر عود نکند.

 Deuk Laser Disc Repair یک روش جدید جراحی کامل آندوسکوپی برای درمان بیماری دیسک گردن است. 

روشها : در  یک مطالعه  آینده نگر از 66 بیمار متوالی که کاندیدای عمل جراحی باز دیسک گردن بودند. با این روش تحت درمان با لیزر قرار گرفتند. 21 نفر در یک سطح دیسک و ۴۵ نفر در دو سطح دیسک دارند. همه بیماران نامزد دیسککتومی گردن و فیوژن (ACDF) یا آرتروپلاستی بودند. 

 يافته ها : 94.6٪ بيماران (66 نفر) بهبود معني داري در علايم قبل از عمل داشتند.
در پنجاه درصد (33 نفر) بیماران 100٪ درد و علائم بیماری از بین رفت. تنها 4.5٪(۳ نفر ) کمتر از 80٪ علائم قبل از عمل کم شده بود. مقیاس آنالوگ ویژوال (VAS) به طور قابل توجهی از 8.7 قبل از عمل به 1 رسید. ۵۲ نفر  90 روز و 14 نفر 319 روز پیگیری شدند.

نتيجه : عمل جراحی دیسک گردن با لیزر يک روش جایگزین امن و موثر برای ACDF یا آرتروپلاستی برای درمان یک یا دو دیسک مجاور در گردن با میزان موفقیت کلی 94.6٪ است.

مقدمه : بیماری های دیسک گردنی ، ترک در حلقه دیسک ، فتق دیسک حاوی و برجستگی دیسک های ‌همراه با استئوفیت ، بیماری دژنراتیو دیسک ، اسپوندیلوز و تنگی کانال نخاعی است. یک روش جراحی کمتر تهاجمی که به طور موفقیت آمیز علائم مرتبط با دیسک بیمار را  برطرف می کند، می تواند جایگزین ایمن و موثر برای عمل جراحی باز یا آرتروپلاستی شود.

Deuk Laser Disc Repair روش جراحی جدید تهاجمی،  با حفظ حرکت، ودر واقع جراحی سرپایی اندوسکوپی دیسک های گردن با لیزر  بدون نیاز به ایمپلنت است. تکنیک جراحی Deuk Laser Reckection و شامل سه روش متمایز شامل یک دیسککتومی جزئی انتخابی، فورامینوپلاستی و دبریدمان حلقوی است. در اینجا ما نتایج بالینی 66 بیمار متوالی با 1 یا 2 دیسک مجاور قرار گرفتند.

مشخصات بیماران

 از سال 2008 تا 2011، 66 بیمار متوالی، با یک (21 نفر) یا دو ( 45 نفر ) دیسک های گردن مجاور تحت درمان جراحی با DeUKREPAIR لیزر دیسک قرار گرفتند. تعداد کل دیسک های درمان شده 111 عدد بود. تمام بیماران در یک مطالعه کوهورت آینده نگر با تایید هیئت مدیره برای ارزیابی نتایج جراحی مورد مطالعه قرار گرفتند.
بیماران شامل 40 زن و 26 بیمار مرد در سنین  19-73 ساله (به طور متوسط 40 سال) بودند. تمام بیماران قبل از عمل مورد درمان استاندارد طبی قرار گرفتند و درد آنها بهبود نیافت. میانگین مدت علائم قبل از جراحی برای این  گروه 326 روز بود.

معیارهای ورود به مطالعه

همه بیماران در سن 18 سالگی یا بیشتر تحت درمان Deuk Laser Disc Repair تنها با یک یا دو سطح مجاور بیماری دیسک گردن مورد مطالعه قرار گرفتند. علائم شامل یک یا چند مورد زیر بوده  است:

۱- درد گردن، 
۲- درد بازو،
۳- سردرد سرویکوژنیک، 
۴-  علائم رادیکال اندام فوقانی

هشت بیمار فقط درد گردن داشتند.. این بیماران قبل از عمل جراحی به درمان های طبی پاسخ ندادند.همه بیماران به وسیله ام آر آی یا دیسکوگرافی قبل از عمل تشخیص داده شده بودند.
تمام بیماران تحت درمان در این مطالعه کاندید برای عمل جراحی باز گردن یا ACDF بودند و پس از بحث مفصلی از خطرات و مزایای هر روش آنها برای درمان عمل جراحی با لیزر را انتخاب کردند. 
بیمارانی که در این گروه مورد درمان قرار گرفتند در ام آر آی علائم پارگی دیسک یا فتق دیسک و یا علائم استوفیت را داشتند.
 بیماران مبتلا به بیش از دو دیسک یا بیمارانی که پیگیری ناکافی داشتند در این مطالعه گنجانده نشده اند.

معیارهای نتیجه درمان 
میزان بهبودی درد بیماران در این روش بر مقیاس آنالوگ بصری (VAS) و میزان بهبود علائم رادیکولار اندازه گیری شد. میزان بهبود درد گردن، درد بازو، سردرد و علائم رادیکولار برای هر بیمار تحت درمان از  یک درصد از تا 100٪ ثبت شد. دوران نقاهت و دوران بهبودی برحسب دقیقه ارزیابی شد.

تمام بیماران توسط یک جراح مغز و اعصاب با بیهوشی عمومی عمل شدند. بیماران کلاس ASA 1 یا 2 بیهوشی  بودندCERVICAL DEUK DEUK REPAIRCE  REPAIRCE یک جراحی قدامی ، شامل آندوسکوپی، و همزمان استفاده از لیزر است که طی آن یک دیسککتومی جزئی انجام میشود. در این عمل از ایمپلنت ها، یا پیوند استخوانی استفاده نمی شود.

زمان  عمل  به طور متوسط 57 دقیقه بود. میانگین از خونریزی  حین عمل کمتر از 5 میلی لیتر بود. میانگین بستری بعد از عمل 52 دقیقه بود. هیچ بیماری نیاز به اقامت شبانه در بیمارستان نداشت. همه بیماران (66 نفر) بهبود قابل توجهی دربهبود شکایات قبل از عمل خود را از جمله درد گردن، سردرد، درد بازو و علائم رادیکال (بی حسی، ضعف و پارستزی) داشتند. به طور کلی، میانگین بهبودی علائم قبل از عمل برای کل گروه 94/6 درصد بود.
 پنجاه درصد از بیماران (33 نفر) 100٪ بدون درد بودند . تنها 4.5٪ از بیماران (3 = n) کمتر از 80٪ بهبودی داشتند. هشت بیمار تنها با درد گردن مراجعه کرده بودند، به طور متوسط 92.3٪ درد گردن آنها بهبود یافت. از جمله سه بیمار با بهبود  100٪ .

پرسش و پاسخ و سوالات بیماری های گردن

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن