تغییرات تنه مهره پس از بیماری دیسک
مقالات پربازدید
دیسک بجای اینکه به داخل کانال بیاید به طور عمودی پاره می شود و لایه غضروفی بالا و پایین را سوراخ می کند و به داخل تنه مهره فتق پیدا می کند. این حالت را فتق دیسک در داخل تنه مهره می گویند.

تغییرات تنه مهره پس از بیماری دیسک

دیسک بجای اینکه به داخل کانال بیاید به طور عمودی پاره می شود و لایه غضروفی بالا و پایین را سوراخ می کند و به داخل تنه مهره فتق پیدا می کند. این حالت را فتق دیسک در داخل تنه مهره یا ندول اشمورل ( schmorl nodule ) می گویند.

فتق دیسک در داخل تنه مهره
فتق دیسک در داخل تنه مهره

ورم در صفحات بالا و پایین دیسک که تغییرات مودیک نوع ۱ نامیده می شود. در این بیماری ، صفحات انتهایی ( بالا و پایین دیسک ) در ام آر آی T1 سیاه و در ام آر آی تیپ ۲ سفید دیده می شود. ورم مودیک ۱ نشانه التهاب است. در واقع یک نسج فیبری پر عروقی ( fibrovascular )در انتهای مهره دیده می شود.

مودیک نوع 1 - فتق تنه مهره پس از بیماری دیسک
مودیک نوع 1 - فتق تنه مهره پس از بیماری دیسک

مودیک تیپ ۲ . در این بیماری ، صفحات انتهایی ( بالا و پایین دیسک )  در ام آر آی T1 سفید  و در ام آرآی تیپ ۲ سفید دیده می شود. ورم مودیک ۲ نشانه جایگزین شدن چربی در مغز استخوان است.

مودیک نوع 2 - فتق تنه مهره پس از بیماری دیسک
مودیک نوع 2 - فتق تنه مهره پس از بیماری دیسک

مودیک تیپ ۳ . در این بیماری ، صفحات انتهایی ( بالا و پایین دیسک )  در ام آر آی T1 سیاه و در ام آر آی تیپ ۲ سیاه دیده میشود ( در واقع در هر دو نوع ام آر آی سیاه دیده می شود . مودیک ۳ نشانه  سفت شدن و استخوانی شدن غضروف است.

مودیک نوع 3 - فتق تنه مهره پس از بیماری دیسک
مودیک نوع 3 - فتق تنه مهره پس از بیماری دیسک

 

پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن