سوالات دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پاسخ به سوالات متداول راجع به دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد ، سیاتیک و جراحی های مغز و اعصاب توسط دکتر قاسم اسحاقی

پرسش و پاسخ

در راستای فراهم کردن بستری مناسب جهت رفاه حال بیماران عزیز در این صفحه سوالات متداول راجع به دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد ، سیاتیک و جراحی های مغز و اعصاب توسط دکتر قاسم اسحاقی بیان خواهد شد.

1- سلام من یه آقا 35 ساله هستم بر اثر ضربه به گردنم دچار مشکل شدم که پس از mri مشخص شد دو تا دیسک خفیف دارم دکترم علاوه بر فیزیوتراپی برام پرگابالین تجویز کرده ولی خیلی حالم رو بد می کنه توصیه شما برای مصرف دارو چیست؟

دوست عزیز 
اصولا علت دیسک های گردن و کمر مشخص نیست. فاکتورهای متعددی در خراب شدن دیسک دخالت دارند. از آنجا که دیسک در واقع یک بلبرینگ زنده است ، و بطور متوسط ۶۰۰۰ بار در روز حرکت می کند ، دچار فرسایش می شود. قاعدتا ضربه ها هم به خراب شدن آن کمک می کنند. در ۱/۳ موارد در دیسک های خراب یا پاره ، سابقه ضربه وجود دارد. پرگابالین یکی از داروهایی است که در درمان درد بکار می رود. این دارو در داخل بدن با پروتئینی به نام آلفا ۲ دلتا پیوند می خورد و کانالهای کلسیمی را می بندد. در نتیجه میانجی های عصبی برای انتقال درد ترشح نمی شوند. به عبارت دیگر پرگابالین درواقع جلوی انتقال جریانهای الکتریکی که حس درد را به مغز می برند ، را می گیرد. این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. به همین جهت با مقدار کم مثلا از ۲۵ میلی گرم در روز شروع می کنیم تا بیمار به آن عادت کند. ولی اگر با دوز کم هم حال بیمار را بد کند توصیه میکنم دارو قطع شود و بجای آن ، دارو های دیگر مصرف شود.

از تماس شما متشکرم 

2-سلام جناب دکتر اسحاقی. قبل از اینکه خدمت شما برسم دیسک گردن و سرگیجه داشتم. همزمان با مداوای شما  که بسیار مثمر ثمر بود. هم درد گردن و هم سرگیجه ام خوب شد . الان به دلیل فشار کاری مجدد کمی درد دیسک گردن و همچنین سرگیجه دارم. حالا دو تا سوال دارم.1- دیسک گردن و سرگیجه با هم ارتباط دارند؟ 2- آیا بنده نیاز مجدد به درمان دارم با وجود اینکه دردم کم هست؟ سپاسگزارم

دوست عزیز از اینکه به بهبود درد و سرگیجه شما کمک کرده ام خوشحال هستم. سرگیجه ناشی از بیماریهای گردن گزارش شده است. این نوع سر گیجه ها با حرکت گردن تشدید می شوند. معمولا سرگیجه در تنگی های کانال نخاعی که باعث تنگ شدن شریان ورتبرال می شود. همچنین در ضربه های گردن نیز که شریان ورتبرال صدمه می بیند سرگیجه دیده می شود. 
برای تشخیص سرگیجه ناشی از دیسک و تنگی کانال نخاعی گردن باید علل دیگر سرگیجه مانند سرگیجه های ناشی از بیماریهای مغز مانند سکته مغزی ، سرگیجه های وضعیتی خوش خیم ، سرگیجه ناشی از بیماریهای روحی رد شود.
سرگیجه های ناشی از دیسک گردن با چرخش سر به طرف راست و چپ تشدید می شود. برای تشخیص سرگیجه ناشی از گردن ، ام آر آی گردن ، رادیو گرافی گردن در حالتی که گردن را به جلو و عقب خم می کنیم و نیز آنژیوگرافی از شریان های مغز و گردن لازم است. 
اما در مورد سوال دوم شما لازم است تشریف بیاورید ومعاینه شوید و با درمان های کامل تر کاملا خوب شوید و در اصطلاح پزشکی symtom free بشوید. امیدوارم پاسخ فوق برای شما مفید باشد. از اینکه جهت درمان خود ما را انتخاب کرده اید سپاسگزارم.

3- با سلام خدمت شما حدودا 1 ماه میشه که در قسمت روی ساق پای چپم احساس داغ شدن و گزگز می کنم.این حس حداکثر دو ثانیه ولی در طول روز چندین بار اتفاق میفته. در ضمن من همین پام رو در سال 93 عمل زانو رباط صلیبی انجام دادم. ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

احساس داغ شدن و گز گز روی پای چپ شما نیاز به بررسی از طریق EMG و MRI دارد. اصولا در اندام تحتانی که در اصطلاح عامیانه پا نامیده می شود. ۴ عصب وارد می شود که اعصاب فمورال ، اوبتوراتور ، پرونئال و تی بیال نام دارند. در صورتی که در مسیر هر کدام از این اعصاب یا در ریشه های آن فشار یا اتفاقی رخ دهد در مسیر آن عصب گز گز و خواب رفتگی حس می شود. در مورد شما این احساس گز گز است یعنی در روز چندین بار می گیرد .
اتفاقا به نکته مهمی اشاره کردید و آن عمل رباط صلیبی شماست. زیرا عصب پرونئال از کنار زانو و استخوان نارک نی می گذرد ، بنابرین  برای شما باید EMG اندام تحتانی و MRI زانو و کمر درخواست شود. البته اکثر مواقع عیب در اعصاب اطراف زانوست و نیاز به ام آر آی کمر نیست. سپس بر حسب عیبی که دیده می شود درمان شروع در بسیاری از موارد با فیزیوتراپی و گاباپنتین یا پرگابالین گز گز بیمار بهبود می یابد.

4- با سلام در هنگام بازی فوتبال زانویم صدمه دیده و درد شدیدی را دارد.چه ورزش هایی می توانم در حال حاضر انجام دهم؟ شنا خوب است؟ کی می توانم فوتبال بازی کنم؟ 

دوست عزیز صدمه زانو هنگام فوتبال برای ما معانی مختلفی می تواند داشته باشد. می تواند باعث ‌پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی که (رباط متقاطع مانند علامت بعلاوه یا صلیب است + یعنی از دو رباط درست شده است که همدیگر را قطع می کنند. در انگلیسی به آن cruciate Ligament می گویند) شود. 
ضربه می تواند باعث صدمه به منیسک های داخلی و خارجی زانو شود ( منیسک ها واشر هایی هستند که در داخل زانوی ما قرار گرفته اند و به شکل نعل اسب هستند. 
ضربه زانو می تواند به لیگامان های داخلی و خارجی زانو صدمه بزند. 
اول باید معاینه شوید و تشخیص و برآورد صحیحی از میزان صدمه زانو داشته باشیم. در صورتی که صدمه شدید باشد ابتدا باید زانو را بی حرکت کنیم و بعد از مدتی برای بیمار فیزیوتراپی شروع کنیم. بهترین ورزش برای زانو تقویت عضله چهار سر می باشد. ورزش شنا برای زانو بهترین است. فوتبال را پس از بهبود کامل می توانید از سر بگیرید. البته همه این توصیه ها پس از ویزیت پزشک و تحت نظر وی قابل انجام است. 

5-در بازی والیبال هنگام فرود روی زمین مچ پای راستم پیچ خورده و واقعا درد شدیدی در این ناحیه احساس می کنم.الان دو هفته از این اتفاق می گذرد و کمی بهبود یافت است. آیا نیاز به عکسبرداری هست؟ و سوال بعدی اینکه در آینده مشکلی برای پای من بوجود نمی آید؟

دوست عزیز صدمه مچ پای شما ممکن است همراه با شکستگی استخوان یا صدمه لیگامان های مچ پا باشد. بنابراین با توجه به اینکه دو هفته از صدمه شما گذشته و هنوز شما درد دارید، لازم است رادیوگرافی مچ پا بگیرید. در صورتی که در معاینه هم مشکلی داشتید نیاز به انجام ام آر آی مچ پا نیز خواهید داشت. در مورد اینکه مشکلاتی در آینده بوجود می آید یا خیر ؟ بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد. اگر صدمه استخوانی یا نسج نرم و لیگامان ها در میان باشد برای جلوگیری از مشکلات آینده باید مچ پا مدتی بی حرکت باشد

6- سلام آقای دکتر
‎چند روزی هست که کمردرد شدیدی دارم و عصب سیاتیک من هر از چند گاهی به شدت منقبض می شود و کلا نمی توانم قدم از قدم بردارم ،دارویی برای بهبود من به صورت موقت وجود دارد؟ شنیدم آمپول متاکاربامول برای این نوع درد موثر است؟

با سلام کمر درد علل مختلفی دارد که شامل : ۱- بیماریهای مکانیکی ستون فقرات مانند خرابی دیسک ، تنگی کانال نخاعی ، لیز خورددگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس ، ۲- بیماریهای التهابی ( روماتیسمی ) مانند آرتریت روماتویید ( به زبان عامیانه روماتیسم مفصلی ) ، ۳-تومورهای ستون فقرات ، ۴- بیماریهای عفونی مانند استئومیلیت( عفونت چرک مهره ها ) ، بروسلوز ( تب مالت) و غیره . ۵- شکستگی استخوان مهره ، ۶- پوکی استخوان و غیره .
اگر درد کمر همرا ه با درد سیاتیک شد معمولا بیمار مبتلا به خرابی دیسک یا تنگی  کانال نخاعی است. درد سیاتیکی به دردی گفته میشود که از کمر با باسن، سپس پشت ران و پشت ساق پا تیر می کشد. دردی که گاهی بهتر می شود و گاهی بدتر می شود ، معمولا در پارگی دیسک کمر دیده می شود وقتی‌ ‌دیسک بیرون میزند درد بیمار تشدید می شود ، وقتی دیسک جا می رود فرد درد ندارد. بنابراین با شرح حالی که شما گفتید احتمالا دیسک کمر شما بیمار است( یا فرسوده شده است یا ساییده شده است). دارو های ضد التهاب مانند دیکلوفناک یا ژلو فن قابل استفاده هستند٫ متوکاربامول نیز یک شل کننده عضلانی است و قابل استفاده است. اما توصیه می شود قبل از مصرف دارو حتما به پزشک مراجعه فرمایید، زیرا گاهی درمان هایی که بدون معاینه و بررسی انجام می شود ممکن است صدمات غیر قابل جبران به بارآورد.

7- سلام آقای دکتر اسحاقی
‎سوال بنده شاید آنچنان حاد و مزمن نباشد.وقتی حدودا 5 الی 6 دقیقه روی پاهای خود مینشینم پاهام به شدت دچار بی حسی یا به اصطلاح (خواب میره).آیا مشکلی وجود دارد یا این امر طبیعی است؟علت این خواب رفتن پا چی میتونه باشه؟

با سلام خواب رفتن پا معمولا یک احساس ناخوشایند در اندام های تحتانی است. معمولا برای مدت کوتاهی فرد احساس می کند که حرکت اندام های تحتانی اش کم شده است و در ضمن پا حس ندارد و پس از مدتی احساس می کند هزاران سوزن داخل اندام تحتانی وی فرو می روند و بعد خوب می شود. علت خواب رفتن اندام های تحتانی، ( که در اصطلاح عامیانه پا نامیده میشود) ، می تواند تنگی کانال نخاع ، تنگی شریان هایی که به اندام های تحتانی خون می رسانند و بیماریهای عصب سیاتیک باشد. اکثر افراد در طول زندگی خود این حس را تجربه کرده اند. اما اگر تکرار شونده باشد باید بررسی شود. در تنگی کانال نخاعی چون بیماری بتدریج ایجاد می شود گاهی درد حس نمی شود و بیمار با بی حسی ، خواب رفتن هر دو پا یا یک پا ، مراجعه می کند. بیماریهای عصب سیاتیک مانند وجود نسج التهابی در اطراف آن ، بخصوص در کسانیکه تزریق در باسن دارند ، تومور های عصب سیاتیک می توانند باعث این علائم شوند. ضربه هایی که به عصب سیاتیک وارد می شود ، گیر افتادن عصب سیاتیک در ناحیه باسن در زیر یکی از عضلات باسن که سندرم پریفورمیس نامیده می شود. افرادی که عادت دارند موقع نشستن زانوی خود را به میز می چسبانند یا کشاورزان و صنعتگرانی که هنگام کار روی زانوهای خود می نشینند مانند کاشی کاران و غیره دچار این حالت می شوند. زیرا در ساق پای ما دو عصب وجود دارد و یکی از اینها که عصب پرونئال نام دارد ،از کنار خارجی زانو عبور می کند ( دور استخوان فیبولا یا نازک نی می پیچد و به داخل پا می رود و عصب دوم که تی بیالیس نام دارد نیز از پشت گودی زانو وارد ساق پا می شود . یک عصب مانند یک کابل تلفن است ، اگر به کابل تلفن نگاه کنید یک غلاف مشکی ضخیم دارد که از رشته های تلفن محافظت می کند و در داخل آن چندین رشته سیم تلفن به رنگ های زرد و قر مز و سفید و غیره دیده می شود. اگر پوشش های سیم های تلفن صدمه بخورند ،سیم ها اتصالی می کنند و در داخل تلفن صدای اضافه خش خش تولید و پیامهای صوتی منتقل نمیشود . در داخل عصب هم همین طور است . یا اگر در مسیری روی کابل تلفن یک جسم سنگین بیافتد ممکن است آنرا قطع کند یا اتصالی بوجود آورد ، در مورد عصب نیز همینطور است. اگر عصب سیاتیک در طول مسیرش صدمه ببیند این حالت بوجود می آید. مساله تنها به عصب اندام های تحتانی ختم نمی شود ، زیرا عصب وارد نخاع شده و تا سطح مغز (که اصطلاحا کورتکس نامیده میشود) ، به صورت رشته های مجزا می رود. در مغز و نخاع رشته های عصبی با غلافی به نام میلین ( myelin ) از هم جدا می شوند . بنابرین بیماریهای غلاف میلین مانند MS که مخفف multiple Sclerosis است نیز باعث این حالت می شوند. در این بیماری پلاک هایی در داخل مغز ‌و نخاع بوجود می آید که باعث اتصالی می شود . بنابراین توصیه می شود جهت بررسی تشریف بیاورید شما را ویزیت کنم.

8-سلام ببخشید من یه پسر ۱۵ساله دارم که حدود ۱ ساله دیسک کمر گرفته ۲۰ جلسه فیزوتراپی و آب درمانی هم بردمش اما هنوز درد داره میخواستم ببینم چه راهی رو پیشنهاد می کنید؟
لطفا اگه وسیله ای هم برای درمانش خوب هست بگید.

با سلام اولا پارگی یا فتق دیسک کمری با اینکه در اکثر موارد در سنین بین ۳۰ و ۴۰ سالگی دیده می شود ، اما در نوجوانان نیز دیده می شود . در ۸۰ ‌درصد موارد دیسک هایی که پارگی کمی دارند با درمان هایی که شما انجام داده اید ، مانند فیزیو تراپی و دارو خوب می شوند. اما در ۲۰ درصد موارد‌ پارگی یا فتق  دیسک با درمان های طبی خوب نمی شوند و نیاز به جراحی دارند. چون فرزند شما جوان است معمولا سعی می شود قبل از جراحی از تزریق اپیدورال استفاده شود. قاعدتا اگر با تزریق اپیدورال نیز خوب نشد نیاز به جراحی خواهد داشت. لازم است فرزند شما معاینه و گزینه های درمانی مناسب برای شما توضیح داده خواهد شد.

9-سلام آقای دکتر حدود یک سال ورم زانو دارم. MRI هم گرفتم ظاهرا مایع زانو خارج شده لطفا جهت درمان راهنمایی کنید.متشکرم

با سلام ورم زانوعلل متفاوت دارد. از خونریزی داخل مفصل زانو تا پارگی منیسک و پارگی‌ لیگامان صلیبی و شکستگی استخوان های اطراف زانو. گاهی موارد ساختمان های فوق پاره نشده اند اما کشیده شده اند که اصطلاحا رگ به رگ شدن نامیده میشود. گاهی بیمارهای عفونی باعث این کار می شوند. بهترین وسیله تشخیص بیماریهای زانو ام آر آی است. شما که یک سال است که دچار ورم زانو شده‌اید ، لازم است معاینه شوید  و آزمایشات لازم برای شما انجام گیرد. دارو های ضد التهاب و فیزیو تراپی کمک کننده است. گاهی بیماران برای بهبود کامل نیاز به جراحی دارند.

10-  سلام آقای دکتر چندین سال قبل پیش یک دکتری رفتم و پس از آزمایشات بسیار متوجه شدم کف پام میخچه دارد.نیاز به عمل جراحی بوده؟روش درمان در خانه برای این بیماری به چه صورت هست؟

میخچه یک قسمت سفت دردناک است که در کنار انگشتان و یا کف پا ایجاد میشود، و باعث درد می شود. درد میخچه با گذاشتن وزن روی پا تشدید می شود. علت ایجاد ‌میخچه وارد شدن فشار نا مناسب به قسمتی از پا هست. پوشیدن کفش های تنگ یا عیوب ساختمانی مانند برجستگی های غیر عادی در پا میتواند باعث میخچه شود. اول بیاید معاینه کنیم ببینیم‌ ایا شما واقعا میخچه دارید یا نه ؟ 
برای درمان میخچه ابتدا پوشیدن کفش های راحت و نرم توصیه می شود. در ضمن توصیه می شود که در منزل با پای برهنه راه نروید و از کفش های نرم استفاده کنید. بعضی از خانم ها بدون جوراب کفش میپوشند که خود باعث ایجاد میخچه می شود. بنابراین جوراب های نرم نخی برای عموم توصیه می شود.  بهترین درمان میخچه درمان جراحی است که در آن قسمت هسته دردناک آنرا از بر میدارند . بیمارانی که مایل به جراحی نیستند می‌توانند از کرایوتراپی استفاده کنند .یعنی با دستگاهی که سرمای زیادی ایجاد می کند هسته میخچه را می پوشانند. گاهی با لیزر میتوانیم هسته آنرا بسوزانیم ، که قاعدتا درمان های فوق بهترین هستند. البته در داروخانه ها پدهای اسیدی موجود است که باعث بهبود میخچه های کوچک می شود. کشیدن سنگ پا در کف پا میتواند جلوی بروز میخچه را بگیرد. در خانم هایی که مستعد میخچه هستند توصیه می شود از پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند خودداری کنند. به دلیل پوشیدن کفش های پاشنه بلند میخچه در زنان شایع تر از آقایان است.

11- سلام خسته نباشید آقای دکتر اسحاقی مدتی از شدت کمر درد نمیتونم به راحتی راه برم ، رفتم ام ار ای و تراکم استخوان به من گفتند، یکی از مهره های کمرم که لق شده ، من نمیتونم استراحت کامل داشته باشم ولی تا حدودی بتونم استراحت میکنم ولی بازم درد دارم یک سری ورزش رو از طریق اینترنت دو روزه دارم انجام میدم میخواستم بدونم این ورزش ها بدون نظر دکترم ایرادی نداره؟
ممنون از راهنمایی شما

سلام لقی مهره انواع و اقسام دارد یک نوع آنرا را در پزشکی اسپوندیلولیزیس spondylolysis  می گوییم. یعنی ترکی در پشت مهره ها که اصطلاحا پارس اینترارتیکولاریس نام دارد وجود دارد  ( pars interarticularis ) در این بیماری مهره لق است. یعنی وقتی بیمار از حالت دراز کشیده می نشیند ، می ایستد یا راه می رود در مهره فوق حرکت اضافه بوجود می اید و فرد دچار کمر درد یا درد اندام های تحتانی می شود. نوع دیگر اسپوندیلولیستزیس نام دارد که مهره بالایی مثلا مهره چهارم کمری روی مهره پنجم حرکت کرده است. در این حالت هم وقتی فرد از حالت دراز کشیده خارج می شود ، مثلا می ایستد ، کمر یا اندام تحتانی بیمار درد می گیرد. زیرا  مثلا مهره چهارم روی مهره پنجم حرکت می کند. 
نکته دوم سوال شما در مورد استراحت  است ، که در بیماریهای ستون توصیه به استراحت نمی شود. بطور کلی اگر فردی عیب ساخ