سوالات دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد

مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پاسخ به سوالات متداول راجع به دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد ، سیاتیک و جراحی های مغز و اعصاب توسط دکتر قاسم اسحاقی

پرسش و پاسخ

در راستای فراهم کردن بستری مناسب جهت رفاه حال بیماران عزیز در این صفحه سوالات متداول راجع به دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد ، سیاتیک و جراحی های مغز و اعصاب توسط دکتر قاسم اسحاقی بیان خواهد شد.

1- سلام من یه آقا 35 ساله هستم بر اثر ضربه به گردنم دچار مشکل شدم که پس از mri مشخص شد دو تا دیسک خفیف دارم دکترم علاوه بر فیزیوتراپی برام پرگابالین تجویز کرده ولی خیلی حالم رو بد می کنه توصیه شما برای مصرف دارو چیست؟

دوست عزیز 
اصولا علت دیسک های گردن و کمر مشخص نیست. فاکتورهای متعددی در خراب شدن دیسک دخالت دارند. از آنجا که دیسک در واقع یک بلبرینگ زنده است ، و بطور متوسط ۶۰۰۰ بار در روز حرکت می کند ، دچار فرسایش می شود. قاعدتا ضربه ها هم به خراب شدن آن کمک می کنند. در ۱/۳ موارد در دیسک های خراب یا پاره ، سابقه ضربه وجود دارد. پرگابالین یکی از داروهایی است که در درمان درد بکار می رود. این دارو در داخل بدن با پروتئینی به نام آلفا ۲ دلتا پیوند می خورد و کانالهای کلسیمی را می بندد. در نتیجه میانجی های عصبی برای انتقال درد ترشح نمی شوند. به عبارت دیگر پرگابالین درواقع جلوی انتقال جریانهای الکتریکی که حس درد را به مغز می برند ، را می گیرد. این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. به همین جهت با مقدار کم مثلا از ۲۵ میلی گرم در روز شروع می کنیم تا بیمار به آن عادت کند. ولی اگر با دوز کم هم حال بیمار را بد کند توصیه میکنم دارو قطع شود و بجای آن ، دارو های دیگر مصرف شود.

از تماس شما متشکرم 

2-سلام جناب دکتر اسحاقی. قبل از اینکه خدمت شما برسم دیسک گردن و سرگیجه داشتم. همزمان با مداوای شما  که بسیار مثمر ثمر بود. هم درد گردن و هم سرگیجه ام خوب شد . الان به دلیل فشار کاری مجدد کمی درد دیسک گردن و همچنین سرگیجه دارم. حالا دو تا سوال دارم.1- دیسک گردن و سرگیجه با هم ارتباط دارند؟ 2- آیا بنده نیاز مجدد به درمان دارم با وجود اینکه دردم کم هست؟ سپاسگزارم

دوست عزیز از اینکه به بهبود درد و سرگیجه شما کمک کرده ام خوشحال هستم. سرگیجه ناشی از بیماریهای گردن گزارش شده است. این نوع سر گیجه ها با حرکت گردن تشدید می شوند. معمولا سرگیجه در تنگی های کانال نخاعی که باعث تنگ شدن شریان ورتبرال می شود. همچنین در ضربه های گردن نیز که شریان ورتبرال صدمه می بیند سرگیجه دیده می شود. 
برای تشخیص سرگیجه ناشی از دیسک و تنگی کانال نخاعی گردن باید علل دیگر سرگیجه مانند سرگیجه های ناشی از بیماریهای مغز مانند سکته مغزی ، سرگیجه های وضعیتی خوش خیم ، سرگیجه ناشی از بیماریهای روحی رد شود.
سرگیجه های ناشی از دیسک گردن با چرخش سر به طرف راست و چپ تشدید می شود. برای تشخیص سرگیجه ناشی از گردن ، ام آر آی گردن ، رادیو گرافی گردن در حالتی که گردن را به جلو و عقب خم می کنیم و نیز آنژیوگرافی از شریان های مغز و گردن لازم است. 
اما در مورد سوال دوم شما لازم است تشریف بیاورید ومعاینه شوید و با درمان های کامل تر کاملا خوب شوید و در اصطلاح پزشکی symtom free بشوید. امیدوارم پاسخ فوق برای شما مفید باشد. از اینکه جهت درمان خود ما را انتخاب کرده اید سپاسگزارم.

3- با سلام خدمت شما حدودا 1 ماه میشه که در قسمت روی ساق پای چپم احساس داغ شدن و گزگز می کنم.این حس حداکثر دو ثانیه ولی در طول روز چندین بار اتفاق میفته. در ضمن من همین پام رو در سال 93 عمل زانو رباط صلیبی انجام دادم. ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

احساس داغ شدن و گز گز روی پای چپ شما نیاز به بررسی از طریق EMG و MRI دارد. اصولا در اندام تحتانی که در اصطلاح عامیانه پا نامیده می شود. ۴ عصب وارد می شود که اعصاب فمورال ، اوبتوراتور ، پرونئال و تی بیال نام دارند. در صورتی که در مسیر هر کدام از این اعصاب یا در ریشه های آن فشار یا اتفاقی رخ دهد در مسیر آن عصب گز گز و خواب رفتگی حس می شود. در مورد شما این احساس گز گز است یعنی در روز چندین بار می گیرد .
اتفاقا به نکته مهمی اشاره کردید و آن عمل رباط صلیبی شماست. زیرا عصب پرونئال از کنار زانو و استخوان نارک نی می گذرد ، بنابرین  برای شما باید EMG اندام تحتانی و MRI زانو و کمر درخواست شود. البته اکثر مواقع عیب در اعصاب اطراف زانوست و نیاز به ام آر آی کمر نیست. سپس بر حسب عیبی که دیده می شود درمان شروع در بسیاری از موارد با فیزیوتراپی و گاباپنتین یا پرگابالین گز گز بیمار بهبود می یابد.

4- با سلام در هنگام بازی فوتبال زانویم صدمه دیده و درد شدیدی را دارد.چه ورزش هایی می توانم در حال حاضر انجام دهم؟ شنا خوب است؟ کی می توانم فوتبال بازی کنم؟ 

دوست عزیز صدمه زانو هنگام فوتبال برای ما معانی مختلفی می تواند داشته باشد. می تواند باعث ‌پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی که (رباط متقاطع مانند علامت بعلاوه یا صلیب است + یعنی از دو رباط درست شده است که همدیگر را قطع می کنند. در انگلیسی به آن cruciate Ligament می گویند) شود. 
ضربه می تواند باعث صدمه به منیسک های داخلی و خارجی زانو شود ( منیسک ها واشر هایی هستند که در داخل زانوی ما قرار گرفته اند و به شکل نعل اسب هستند. 
ضربه زانو می تواند به لیگامان های داخلی و خارجی زانو صدمه بزند. 
اول باید معاینه شوید و تشخیص و برآورد صحیحی از میزان صدمه زانو داشته باشیم. در صورتی که صدمه شدید باشد ابتدا باید زانو را بی حرکت کنیم و بعد از مدتی برای بیمار فیزیوتراپی شروع کنیم. بهترین ورزش برای زانو تقویت عضله چهار سر می باشد. ورزش شنا برای زانو بهترین است. فوتبال را پس از بهبود کامل می توانید از سر بگیرید. البته همه این توصیه ها پس از ویزیت پزشک و تحت نظر وی قابل انجام است. 

5-در بازی والیبال هنگام فرود روی زمین مچ پای راستم پیچ خورده و واقعا درد شدیدی در این ناحیه احساس می کنم.الان دو هفته از این اتفاق می گذرد و کمی بهبود یافت است. آیا نیاز به عکسبرداری هست؟ و سوال بعدی اینکه در آینده مشکلی برای پای من بوجود نمی آید؟

دوست عزیز صدمه مچ پای شما ممکن است همراه با شکستگی استخوان یا صدمه لیگامان های مچ پا باشد. بنابراین با توجه به اینکه دو هفته از صدمه شما گذشته و هنوز شما درد دارید، لازم است رادیوگرافی مچ پا بگیرید. در صورتی که در معاینه هم مشکلی داشتید نیاز به انجام ام آر آی مچ پا نیز خواهید داشت. در مورد اینکه مشکلاتی در آینده بوجود می آید یا خیر ؟ بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد. اگر صدمه استخوانی یا نسج نرم و لیگامان ها در میان باشد برای جلوگیری از مشکلات آینده باید مچ پا مدتی بی حرکت باشد

6- سلام آقای دکتر
‎چند روزی هست که کمردرد شدیدی دارم و عصب سیاتیک من هر از چند گاهی به شدت منقبض می شود و کلا نمی توانم قدم از قدم بردارم ،دارویی برای بهبود من به صورت موقت وجود دارد؟ شنیدم آمپول متاکاربامول برای این نوع درد موثر است؟

با سلام کمر درد علل مختلفی دارد که شامل : ۱- بیماریهای مکانیکی ستون فقرات مانند خرابی دیسک ، تنگی کانال نخاعی ، لیز خورددگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس ، ۲- بیماریهای التهابی ( روماتیسمی ) مانند آرتریت روماتویید ( به زبان عامیانه روماتیسم مفصلی ) ، ۳-تومورهای ستون فقرات ، ۴- بیماریهای عفونی مانند استئومیلیت( عفونت چرک مهره ها ) ، بروسلوز ( تب مالت) و غیره . ۵- شکستگی استخوان مهره ، ۶- پوکی استخوان و غیره .
اگر درد کمر همرا ه با درد سیاتیک شد معمولا بیمار مبتلا به خرابی دیسک یا تنگی  کانال نخاعی است. درد سیاتیکی به دردی گفته میشود که از کمر با باسن، سپس پشت ران و پشت ساق پا تیر می کشد. دردی که گاهی بهتر می شود و گاهی بدتر می شود ، معمولا در پارگی دیسک کمر دیده می شود وقتی‌ ‌دیسک بیرون میزند درد بیمار تشدید می شود ، وقتی دیسک جا می رود فرد درد ندارد. بنابراین با شرح حالی که شما گفتید احتمالا دیسک کمر شما بیمار است( یا فرسوده شده است یا ساییده شده است). دارو های ضد التهاب مانند دیکلوفناک یا ژلو فن قابل استفاده هستند٫ متوکاربامول نیز یک شل کننده عضلانی است و قابل استفاده است. اما توصیه می شود قبل از مصرف دارو حتما به پزشک مراجعه فرمایید، زیرا گاهی درمان هایی که بدون معاینه و بررسی انجام می شود ممکن است صدمات غیر قابل جبران به بارآورد.

7- سلام آقای دکتر اسحاقی
‎سوال بنده شاید آنچنان حاد و مزمن نباشد.وقتی حدودا 5 الی 6 دقیقه روی پاهای خود مینشینم پاهام به شدت دچار بی حسی یا به اصطلاح (خواب میره).آیا مشکلی وجود دارد یا این امر طبیعی است؟علت این خواب رفتن پا چی میتونه باشه؟

با سلام خواب رفتن پا معمولا یک احساس ناخوشایند در اندام های تحتانی است. معمولا برای مدت کوتاهی فرد احساس می کند که حرکت اندام های تحتانی اش کم شده است و در ضمن پا حس ندارد و پس از مدتی احساس می کند هزاران سوزن داخل اندام تحتانی وی فرو می روند و بعد خوب می شود. علت خواب رفتن اندام های تحتانی، ( که در اصطلاح عامیانه پا نامیده میشود) ، می تواند تنگی کانال نخاع ، تنگی شریان هایی که به اندام های تحتانی خون می رسانند و بیماریهای عصب سیاتیک باشد. اکثر افراد در طول زندگی خود این حس را تجربه کرده اند. اما اگر تکرار شونده باشد باید بررسی شود. در تنگی کانال نخاعی چون بیماری بتدریج ایجاد می شود گاهی درد حس نمی شود و بیمار با بی حسی ، خواب رفتن هر دو پا یا یک پا ، مراجعه می کند. بیماریهای عصب سیاتیک مانند وجود نسج التهابی در اطراف آن ، بخصوص در کسانیکه تزریق در باسن دارند ، تومور های عصب سیاتیک می توانند باعث این علائم شوند. ضربه هایی که به عصب سیاتیک وارد می شود ، گیر افتادن عصب سیاتیک در ناحیه باسن در زیر یکی از عضلات باسن که سندرم پریفورمیس نامیده می شود. افرادی که عادت دارند موقع نشستن زانوی خود را به میز می چسبانند یا کشاورزان و صنعتگرانی که هنگام کار روی زانوهای خود می نشینند مانند کاشی کاران و غیره دچار این حالت می شوند. زیرا در ساق پای ما دو عصب وجود دارد و یکی از اینها که عصب پرونئال نام دارد ،از کنار خارجی زانو عبور می کند ( دور استخوان فیبولا یا نازک نی می پیچد و به داخل پا می رود و عصب دوم که تی بیالیس نام دارد نیز از پشت گودی زانو وارد ساق پا می شود . یک عصب مانند یک کابل تلفن است ، اگر به کابل تلفن نگاه کنید یک غلاف مشکی ضخیم دارد که از رشته های تلفن محافظت می کند و در داخل آن چندین رشته سیم تلفن به رنگ های زرد و قر مز و سفید و غیره دیده می شود. اگر پوشش های سیم های تلفن صدمه بخورند ،سیم ها اتصالی می کنند و در داخل تلفن صدای اضافه خش خش تولید و پیامهای صوتی منتقل نمیشود . در داخل عصب هم همین طور است . یا اگر در مسیری روی کابل تلفن یک جسم سنگین بیافتد ممکن است آنرا قطع کند یا اتصالی بوجود آورد ، در مورد عصب نیز همینطور است. اگر عصب سیاتیک در طول مسیرش صدمه ببیند این حالت بوجود می آید. مساله تنها به عصب اندام های تحتانی ختم نمی شود ، زیرا عصب وارد نخاع شده و تا سطح مغز (که اصطلاحا کورتکس نامیده میشود) ، به صورت رشته های مجزا می رود. در مغز و نخاع رشته های عصبی با غلافی به نام میلین ( myelin ) از هم جدا می شوند . بنابرین بیماریهای غلاف میلین مانند MS که مخفف multiple Sclerosis است نیز باعث این حالت می شوند. در این بیماری پلاک هایی در داخل مغز ‌و نخاع بوجود می آید که باعث اتصالی می شود . بنابراین توصیه می شود جهت بررسی تشریف بیاورید شما را ویزیت کنم.

8-سلام ببخشید من یه پسر ۱۵ساله دارم که حدود ۱ ساله دیسک کمر گرفته ۲۰ جلسه فیزوتراپی و آب درمانی هم بردمش اما هنوز درد داره میخواستم ببینم چه راهی رو پیشنهاد می کنید؟
لطفا اگه وسیله ای هم برای درمانش خوب هست بگید.

با سلام اولا پارگی یا فتق دیسک کمری با اینکه در اکثر موارد در سنین بین ۳۰ و ۴۰ سالگی دیده می شود ، اما در نوجوانان نیز دیده می شود . در ۸۰ ‌درصد موارد دیسک هایی که پارگی کمی دارند با درمان هایی که شما انجام داده اید ، مانند فیزیو تراپی و دارو خوب می شوند. اما در ۲۰ درصد موارد‌ پارگی یا فتق  دیسک با درمان های طبی خوب نمی شوند و نیاز به جراحی دارند. چون فرزند شما جوان است معمولا سعی می شود قبل از جراحی از تزریق اپیدورال استفاده شود. قاعدتا اگر با تزریق اپیدورال نیز خوب نشد نیاز به جراحی خواهد داشت. لازم است فرزند شما معاینه و گزینه های درمانی مناسب برای شما توضیح داده خواهد شد.

9-سلام آقای دکتر حدود یک سال ورم زانو دارم. MRI هم گرفتم ظاهرا مایع زانو خارج شده لطفا جهت درمان راهنمایی کنید.متشکرم

با سلام ورم زانوعلل متفاوت دارد. از خونریزی داخل مفصل زانو تا پارگی منیسک و پارگی‌ لیگامان صلیبی و شکستگی استخوان های اطراف زانو. گاهی موارد ساختمان های فوق پاره نشده اند اما کشیده شده اند که اصطلاحا رگ به رگ شدن نامیده میشود. گاهی بیمارهای عفونی باعث این کار می شوند. بهترین وسیله تشخیص بیماریهای زانو ام آر آی است. شما که یک سال است که دچار ورم زانو شده‌اید ، لازم است معاینه شوید  و آزمایشات لازم برای شما انجام گیرد. دارو های ضد التهاب و فیزیو تراپی کمک کننده است. گاهی بیماران برای بهبود کامل نیاز به جراحی دارند.

10-  سلام آقای دکتر چندین سال قبل پیش یک دکتری رفتم و پس از آزمایشات بسیار متوجه شدم کف پام میخچه دارد.نیاز به عمل جراحی بوده؟روش درمان در خانه برای این بیماری به چه صورت هست؟

میخچه یک قسمت سفت دردناک است که در کنار انگشتان و یا کف پا ایجاد میشود، و باعث درد می شود. درد میخچه با گذاشتن وزن روی پا تشدید می شود. علت ایجاد ‌میخچه وارد شدن فشار نا مناسب به قسمتی از پا هست. پوشیدن کفش های تنگ یا عیوب ساختمانی مانند برجستگی های غیر عادی در پا میتواند باعث میخچه شود. اول بیاید معاینه کنیم ببینیم‌ ایا شما واقعا میخچه دارید یا نه ؟ 
برای درمان میخچه ابتدا پوشیدن کفش های راحت و نرم توصیه می شود. در ضمن توصیه می شود که در منزل با پای برهنه راه نروید و از کفش های نرم استفاده کنید. بعضی از خانم ها بدون جوراب کفش میپوشند که خود باعث ایجاد میخچه می شود. بنابراین جوراب های نرم نخی برای عموم توصیه می شود.  بهترین درمان میخچه درمان جراحی است که در آن قسمت هسته دردناک آنرا از بر میدارند . بیمارانی که مایل به جراحی نیستند می‌توانند از کرایوتراپی استفاده کنند .یعنی با دستگاهی که سرمای زیادی ایجاد می کند هسته میخچه را می پوشانند. گاهی با لیزر میتوانیم هسته آنرا بسوزانیم ، که قاعدتا درمان های فوق بهترین هستند. البته در داروخانه ها پدهای اسیدی موجود است که باعث بهبود میخچه های کوچک می شود. کشیدن سنگ پا در کف پا میتواند جلوی بروز میخچه را بگیرد. در خانم هایی که مستعد میخچه هستند توصیه می شود از پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند خودداری کنند. به دلیل پوشیدن کفش های پاشنه بلند میخچه در زنان شایع تر از آقایان است.

11- سلام خسته نباشید آقای دکتر اسحاقی مدتی از شدت کمر درد نمیتونم به راحتی راه برم ، رفتم ام ار ای و تراکم استخوان به من گفتند، یکی از مهره های کمرم که لق شده ، من نمیتونم استراحت کامل داشته باشم ولی تا حدودی بتونم استراحت میکنم ولی بازم درد دارم یک سری ورزش رو از طریق اینترنت دو روزه دارم انجام میدم میخواستم بدونم این ورزش ها بدون نظر دکترم ایرادی نداره؟
ممنون از راهنمایی شما

سلام لقی مهره انواع و اقسام دارد یک نوع آنرا را در پزشکی اسپوندیلولیزیس spondylolysis  می گوییم. یعنی ترکی در پشت مهره ها که اصطلاحا پارس اینترارتیکولاریس نام دارد وجود دارد  ( pars interarticularis ) در این بیماری مهره لق است. یعنی وقتی بیمار از حالت دراز کشیده می نشیند ، می ایستد یا راه می رود در مهره فوق حرکت اضافه بوجود می اید و فرد دچار کمر درد یا درد اندام های تحتانی می شود. نوع دیگر اسپوندیلولیستزیس نام دارد که مهره بالایی مثلا مهره چهارم کمری روی مهره پنجم حرکت کرده است. در این حالت هم وقتی فرد از حالت دراز کشیده خارج می شود ، مثلا می ایستد ، کمر یا اندام تحتانی بیمار درد می گیرد. زیرا  مثلا مهره چهارم روی مهره پنجم حرکت می کند. 
نکته دوم سوال شما در مورد استراحت  است ، که در بیماریهای ستون توصیه به استراحت نمی شود. بطور کلی اگر فردی عیب ساختمانی در ستون مهره ها دارد ، لازم است درمان شود. زیرا مزمن کردن بیماری نتیجه درمان را کم می کند.
نکته سوم سوال شما در مورد ورزش است. همه مطالب اینترنت صحیح نیست. اما اگر ورزش ها را از سایت معتبری گرفته باشید اشکال ندارد. اما دوست عزیز ورزش هم باید زیر نظر پزشک باشد و باید بدانید که ورزش خوب است اما لقی مهره را درمان نمی کند.

 

ترک و لقی دیسک کمر

12- سلام جناب دکتر ، من‌ کمردرد فوق العاده شدیدی دارم و واقع منو کلافه کرده.برادر بنده مریض شما بوده و گفتند که ی سری داروهایی رو تجویز کردید که بعد از چند هفته کلا کمر دردشون خوب شدش.با توجه به فاصله مسافتی و مشغله کاری ، من می خوام بدونم بیام پیش شما با این مشکلات کمر دردم خوب میشه ؟

با سلام  اصولا کمر درد ها منشا ژنتیکی دارند و معمولا در بعضی از خانواده ها چندین نفر به کمر درد مبتلا هستند . پر ارزش ترین ثروت آدمی سلامتی است . اما چون سلامتی  هدیه ای است که به رایگان در اختیار ما قرار گرفته است ، قدر آنرا نمی دانیم . ( مانند هوایی که در اطراف ماست ) برای سلامتی باید وقت گذاشت و هزینه کرد . زیرا وقتی سلامتی از دست برود گاهی بدست آوردن آن خیلی مشکل است . بهرحال بهتر است معاینه شوید . با اینکه من جراح هستم و کار اصلی من جراحی ستون فقرات است ، اما همیشه سعی میکنم بیمارانم را  با درمان های آسان‌تر خوب کنم  ، مگر اینکه بیمار به درمان های دارویی جواب ندهد ، آنوقت در مورد گزینه جراحی صحبت میکنم . دنیا به امید است ، شما هم تشریف بیاورید و درمان شوید امیدوارم مثل برادرتان خوب شوید .

13- سلام دکتر اسحاقی من چهل و سه سالمه و بعد از درد شدید کمر و پهلوی راستم که حدودا 1 ماه ونیم داشتم موقعی که درد به پای راستم رسید. دکترم تشخیص داد که MRI بدم و بعد متوجه شدیم که دوتا از دیسک هام به صورت متوسط بیرون زده حالا حدود یک ماه استراحت داده که بعد یک ماه اگر خوب نشدم باید عمل با لیزر یا بسته انجام بدم؟ نظر شما راجع به این موضوع چیه و لطفا منو راهنمایی کنید خیلی زودتر خوب بشم.

با سلام یک فرد ۴۳ ساله با کمر درد از یک و نیم ماه قبل که درد ایشان به اندام تحتانی راست تیر می کشد. اولین تشخیص این است که ایشان بیماری دیسک کمری دارند. کلا برای درمان دیسک کمر 4 راه درمانی وجود دارد که عبارتند از دارو و فیزیوتراپی و لیزر و عمل جراحی باز است ، سعی ما بر این است که بیماران را با آسان ترین روش درمانی بهبود ببخشیم. بنابراین استفاده از لیزر برای شما می تواند مناسب باشد ، به شرط اینکه توسط پزشک مجرب معاینه شوید.علائم عصبی از قبیل ضعف اندامهای تحتانی نداشته باشید و دیسک شما نیز در حدی باشد که لیزر بتواند آن را درمان کند. زیرا دیسک های بسیار بزرگ و تکه های دیسک هایی که ارتباط خود را با مرکز دیسک از دست دادن و به صورت یک تکه آزاد در داخل کانال نخاعی قرار گرفتند و یا بیمارانی که دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع و ضعف در اندام های تحتانی شده اند ،افراد مناسبی برای انجام لیزر نیستند.

14- سلام آقای دکتر اسحاقی خسته نباشید.
 پسرم 21 سالشه و مدتی که پای چپش از کمر تا پشت ساق پاهاش درد میکنه و جفت پاهاش گزگز میکنه و بی حس میشه ،نزدیک 20 روز که پیش دکتر هم نرفتم تا اینکه درد به پشت باسن و همچنین به پهلو هاش رسیده.بعد از گذشت 1 ماه بردمش پیش ی دکتر ارتوپد و ام آر آی نوشت برام و آزمایشات را انجام دادم ولی نتونستم پیش دکتر فوق تخصص دیسک و ستون فقرات برم.میتونم براتون آزمایشات را ارسال کنم تا راهنماییم کنید؟

پسر شما با یک بیمار ۲۱ ساله  است که درد به ساق پای چپ ایشان انتشار پیدا می‌کند که اصطلاحاً سیاتیک نامیده می شود.ایشان همچنین از گزگز و بی حسی هر دو پا شکایت دارند. قاعدتاً تشخیص بالینی ایشان بیماری دیسک کمر است که انواع مختلفی دارد از قبیل ترک خوردن ، برجسته شدن ، پاره شدن و غیره. بیمار باید معاینه شود. از روی شرح حال ، آزمایش  یا عکس  بیمار نمی‌توان در مورد درمان وی تصمیم‌گیری کرد. طبق قوانینی که در همه دنیا وجود دارد ، مطالبی که در فضای مجازی منتشر می‌شود صرفاً جهت اطلاع رسانی است و از روی آن نمی‌توان طبابت کرد. 
 دیسک از دو قسمت درست شده است : یکی هسته مرکزی که نکلئوس پولوزوس نامیده می‌شود و یک حلقه ای که در اطراف آن قرار گرفته و آنولوس فیبروزوس نامیده می شود. 
 گرفتگی کمر و گردن اصطلاحاً اسپاسم عضلانی نامیده می شود. به عبارت دیگر عضله دچار انقباض ناگهانی می شود. عضلات ما یک انقباض ملایم دائمی دارد به همین جهت است که اگر عضله را دست بزنیم کاملاً شل نیست ، در اصطلاح پزشکی تون دارد. وقتی که عضله به هر دلیلی تحریک شود باعث سفت شدن عضله و منقبض شدن عضله و برجسته شدن شکم عضله می شود. مثلاً به بازوی خود اگر دقت فرمایید وقتی که جسمی را حمل نمی کنید عضله بازوی شما در یک وضعیت خاص قرار دارد و اگر یک جسم سنگین را به دست بگیرید عضله منقبض می شود و وسط آن که شکم عضله  نامیده می شود برجسته می شود. به عبارت دیگر اسپاسم عضله یک انقباض ناخواسته و غیر داوطلبانه در عضلات است اگر ضربه ای به عضله وارد شود یا عصبی که به عضله پیام عصبی میفرستد تحریک شود ، عضله دچار اسپاسم می شود. اسپاسم یعنی منقبض شدن  ناگهانی عضله . در واقع می‌توان گفت شایع‌ ترین علت کمردرد ها همین گرفتگی عضلات کمر است. 
 برای درمان گرفتگی کمراولین راه این است که عضله را آرام کنیم . برای این منظور معمولاً از گرم کردن عضله استفاده می کنیم با گرم کردن عضله جریان خون عضله زیاد می‌شود وعضله فرصت پیدا می‌کند که به تدریج از حالت انقباض ناگهانی خارج شود. راه حل بعدی استفاده از کمربند است . قاعدتاً وقتی حرکات کمر کم میشود عضله از حالت اسپاسم خارج می شود. مراحل بعدی استراحت است اگر عضله کمر ما دچار گرفتگی شود ، چند ساعت که دراز بکشیم ، قاعدتاً عضله گرفتگی خود را به تدریج کم می‌کند و اگر تا ۲۴ ساعت این علائم برطرف نشود ، لازم است به پزشک مراجعه کنید و داروهای ضد التهاب و همچنین داروهای شل کننده عضلانی برای ایشان تجویز شود. داروهای شل کننده عضلانی چند دسته هستند که مهمترین آنها متوکاربامول است اما  باکلوفن نیز برای شل کردن عضلات به کار می رود .

15-سلام علیکم جناب دکتر خداقوت به شما. دختری۳۰ساله هستم حدود دوماه پیش با درد شدید کمر به دکتر مراجعه کردم ،ام ار ای دادم و مشخص شد مبتلا به انحراف ستون فقرات ۳۰درجه هستم. با توجه به اینکه حدود۱۰سال پیش دیسک کمرم رو عمل کردم  ، دکترا همگی گفتن باید عمل بشه و پلاتین گذاشته بشه ، خواهش میکنم منو راهنمایی کنید چیکارکنم. من شهرستانی هستم استان فارس . حتی اگر مقدور باشد تهران هم میام برای درمان ، خیلی درمونده شدم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم 
ممنون از شما 

 

اسکولیوز کمری -کج شدن ستون فقرات
اسکولیوز کمری باعث ساییدگی یا آرتروز کمری می شود

 

با سلام ما با یک بیمار به شرح زیر طرف هستیم .دختر۳۰ ساله ای که ۱۰ سال پیش دچار دیسک کمر شده است. یعنی در حدود سن بیست سالگی دچار دیسک کمر بوده که نیاز به عمل داشته است  و عمل شده است. ایشان از دو ماه قبل با درد شدید کمر مراجعه کرده است و در ام آر آی ایشان ( احتمالا عکس ستون فقرات ایشان ) انحراف ستون فقرات در حدود ۳۰ درجه ملاحظه شده است. 
اولین سوالی که مطرح است این است که آیا این انحراف در ستون فقرات را از قبل داشته یا یک مشکل جدید است ؟ اسکولیوز یا کجی ستون فقرات در صورتی که از قبل وجود داشته است قاعدتا یک عیب ساختمانی شدید به نام اسکولیوز است که در یک دختر ۳۰ ساله باید برطرف شود. برای اینکه اسکولیوز یا منحرف شدن ستون مهره ها باعث می شود که  به یک مفصل ستون مهره ها مثلا در طرف راست یا چپ فشار بیشتری وارد شود. همانطور که می‌دانید در پشت ستون فقرات ما دو مفصل وجود دارد یکی در طرف چپ و راست که فاست نامیده می شود. در حالت نرمال که ما اسکولیوز یا کجی ستون فقرات نداریم به هر دو مفصل فاست راست و چپ به طور یکسان فشار وارد می شود. اما در اسکولیوز به یکی فشار شدید تر و به یکی فشار کمتری وارد می شود. اصولاً انحراف ستون مهره ها در نهایت باعث آرتروز و ساییدگی شدن ستون مهره ها می شود. زیرا وقتی ستون مهره ها اسکولیوز پیدا می کند در وراقع به یک طرف خمیده می شود در واقع یک سطح مقعر دارد و یک سطح محدب دارد. در سطح مقعر سوراخ های بین مهره ای تنگ می شوند و به عصب بین‌ مهره‌ای فشار وارد می شود و بالعکس در سطح محدب ریشه‌های عصبی کشیده می شوند.در کل یک اسکولیوز ۳۰ درجه کمر معمولا نیاز به جراحی دارد. و قاعدتاً عمل کردن کمر بدون به کار بردن پیچ در کمر باعث اصلاح انحراف ستون مهره ها نخواهد شد. از بیمارانی که تا به حال عمل کرده‌ایم حدود ۸۰ درصد شان از عمل شان راضی هستند. گاهی پس از پاره شدن دیسک کمری فرد دچار اسکولیوز می شود که آنهم با عمل جراحی دیسک رفع می شود. بنابراین در کل جای نگرانی نیست البته قاعدتاً اینگونه راهنمایی ها فقط جهت بالا بردن اطلاعات عمومی شماست. هر مریضی مسائل خاص خود را دارد که باید معاینه شود و بعد بر حسب نوع بیماری تصمیم‌های لازم گرفته شود. در ضمن توصیه می‌شود که احساس درماندگی نکنید. چرا باید احساس درماندگی کنید. شما یک بیماری ستون مهره ها دارید که عمل می شوید و به امید خدا خوب خواهید شد. قاعدتاً انسان باید امیدوار به آینده باشد.

16-سلام آقای دکتر پسری با 19سال سن ، قد 180 ، وزن 75 و حدود یک سال می شود دچار مشکل دیسک کمر شدم و حدود ۴ ماه می شود که درمان های اولیه مانند فیزیوتراپی آب درمانی و حرکات ورزشی اصلاحی را انجام می دهم اما نتیجه نگرفتم بلکه درد منتشر شده به باسن و پای راستم افزایش پیدا کرده است.دکتر معالجم شما را به من معرفی کردند و من قصد عمل جراحی باز ندارم و میخواستم بپرسم آیا امکان درمان با روش های غیر جراحی باز برای من وجود دارد؟ مانند دیسکوژل یا اوزونتراپی و لیزردرمانی یا روش های دیگر جوابگو هستن؟؟ 
و قابل ذکر است بنده بدلیل تمرینات بدنسازی و سنگین کاری بیش از حد شغلی در این سن کم دچارچنین مشکلی شدم. با تشکر.

 

لیزر حرفه ای درمان دیسک کمر - PLDD
عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

جواب سوال دوم جوان ۱۹ ساله ای بلند قدی که یک سال قبل دچار کمر درد شده و ۴ ماه فیزیوتراپی و حرکات ورزشی انجام داده است و خوب نشده است. درد به باسن و پای راست ایشان تیر می کشد. قاعدتاً این نوع درد معمولا نشانه بیماری دیسک است که بیماری خود به چندین دسته تقسیم می شود. قاعدتاً اولین قدم دردرمان بیماری دیسک کمر در یک جوان ۱۹ ساله جراحی نیست. مگر اینکه مجبور به جراحی بشویم. معمولا جراحی با کمک لیزر کمک کننده است. دیسکوژل یک الکل ژل مانند است و به نظر اینجانب پس از تزریق از کنترل جراح خارج می شود. تزریق اوزون هم وسیله خوبی است. ولی در حال حاضر توسط بیمه‌ها و در بعضی از بیمارستان ها توسط مسئولین فنی بیمارستانها انجام آن منع شده است. بنابراین در حال حاضر عمل لیزری را توصیه می کنم. از این که ورزشکار هستید باید خوشحال باشید و قاعدتاً ورزش در حدی که باعث سلامت انسان شود بسیار خوب است و مسلم است که باید زیر نظر مربی و بر حسب توان یک فرد انجام شود تا موجب صدمه به بدن نشود. در مورد کار سنگینی که دارید، باید بگویم که یکی از مسائل که باعث پارگی دیسک کمر می شود همین کارهای سنگین و ورزش سنگین می باشد. قاعدتاً اگر توانایی لازم را نداریم باید کارهای سنگین خود داری کنیم یا کارهای سنگین را طبق اصول بیومکانیک و ارگونومی انجام دهیم تا ستون مهره‌های ما دچار اشکال نشود. تشریف بیاورید شما را ببینم. قاعدتاً همیشه سعی می‌کنیم که در درجه اول از روش‌های غیر جراحی استفاده کنیم.  دکتر معالج شما هم که من را به شما معرفی کرده اند به من لطف دارند و به ایشان هم سلام برسانید. توجه بفرمایید که توصیه هایی که در پاسخ به سوالات بیماران نوشته می‌شود نمی‌تواند به عنوان راهنمای درمانی مورد استفاده قرار گیرد.  قاعدتاً هر بار بیماری باید جداگانه دیده شود و در مورد وی پس از معاینه گزینه های درمانی مناسب مشخص شود .

17- سلام آقای دکتر من مدتی که فقط پای چپم مخصوصا زانوم و از زانو پایین تر هنگام تا کردن و نشستن درد میکنه ! و کمی هم گز گز و مور مور میشه ! هنگام راه رفتن و ایستادن دردی تقریبا ندارم ! 30 تا 70 درجه که بلند میکنم دردی در حالت درازکش هم پاهام و هم در ناحبه کمر ایجاد میشه.حالا آقای دکتر ممکنه من مشکل دیسک کمر داشته باشم؟ضمنا من اضافه وزن هم دارم و وزنم هم زیاده ! مخصوصا ناحیه شکم ممنونم. با تشکر 

معاینه سیاتیک

با سلام شما درد پای چپ مخصوصا دردی که در پایین زانو دارید نشانه ابتلا به دیسک کمر می باشد مخصوصا اگر درد از درد پشت ساق پای شما باشد به احتمال زیاد شما دچار بیماری دیسک کمر می باشید که به یکی از ریشه‌های عصب سیاتیک در اثر پارگی دیسک کمر فشار وارد شده است اینگونه بیماران معمولاً همانطور که شما ذکر کردید با بالا آوردن پا از یک حدی بیشتر مثلاً بیش از ۳۰ درجه دچار درد شدید در سر میشود یا وقتی که می‌خواهند به جلو خم شوند دچار کشیدگی و درد در مسیر عصب سیاتیک می شود علت اصلی دیسک کمر مشخص نیست ولی افزایش وزن شما قاعدتاً برای سلامت عمومی از جمله سلامت ستون مهره ها خوب نیست بنابراین ضمن درمان درد کمر و لازم است که وزن کم کنید بزرگی شکم هم که معضل بسیاری از هم وطنان ما می باشد و علت آن مصرف زیاد مواد قندی از قبیل برنج می باشد بنابراین با رژیم مناسب و با درمان مناسب و امیدوارم که سلامت خود را بازیابید برای بررسی علت درد زانو و پایین زانوی شما لازم است که تشریف بیاورید و برای شما علاوه بر معاینه وسایل تشخیصی مانند امارهای و نوار عصب درخواست شود.

18- سلام جناب دکتر اسحاقی ، آیا تنگی کانال نخاعی بر اثر بیرون زدگی دیسک بوجود می آید؟ 

تنگی کانال نخاعی بر اثر فتق دیسک کمر

با سلام ، تنگی کانال نخاعی بیماری است که در اثر افزایش رشد مفاصل که در پشت ستون فقرات قرار دارند اصطلاحاً فاست نامیده می‌شود به وجود می آید. اما از آنجا که دیسک کمر در قسمت جلوی سوراخ بین مهره ای قرار دارد در واقع هر بیماری که دچار پارگی دیسک کمر می شود دچار تنگی کانال نخاعی هم می شود ولی در اصطلاح پزشکی تنگی کانال نخاعی به مواردی اطلاق می‌شود که فقط فاست های مریض دچار رشد بیش از حد شده اند و علت اصلی بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی مشخص نیست. اما تنگی کانال نخاعی معمولاً در اثر آرتریت یا التهاب مفصل فاست ها به وجود می آید. علت آرتریت یا التهاب مفاصل ستون مهره ها یا فاست ها فشار آمدن زیاد به آنها و ساییده شدن آنها می باشد که معمولاً در افرادی دیده شد که کارهای سخت در زمان جوانی انجام داده اند.

19- سلام خسته نباشید ، اگر دو تا دیسک های یازده و دوازده پاره شده باشند با استراحت امکان خوب شدن هست ؟ درد شدید داره

دوست عزیز در طبیعت همه چیز امکان پذیر است از جمله خوب شدن دیسک کمری یا دیسک ناحیه پشتی بین مهره ۱۱ و ۱۲. در زمانهای قدیم که درمانی برای دیسک کمر وجود نداشت ، بیماران چاره‌ای جز استراحت کردن نداشتند اما با افزایش دانش بشر داروهای ضد التهاب اختراع شد و سپس درمان های تزریقی مانند تزریق لیزر و سپس درمان‌های آندوسکوپی و کم تهاجمی و در نهایت اعمال جراحی باز ستون فقرات ابتدا ابداع شد. بنابراین بیماری که دچار درد شدید در اثر پارگی دیسک بین مهره ۱۱ و ۱۲ است صلاح است که توسط طبیب معاینه شود و درمان مناسب برای ایشان انجام شود. در دنیای مدرن امروزی استراحت بیش از ۴۸ ساعت توصیه نمی شود.

20- سلام دکتر خسته نباشید. من دیسک کمر دارم ورزش بدن سازی برم خوب هست یا نه؟

اصولاً ورزش کردن یک کلمه عام است. به طور کلی ورزش کردن باعث افزایش انعطاف پذیری بدن می‌شود و برای سلامت انسان از جمله سلامت ستون فقرات بسیار خوب است. اتفاقاً یکی از راه های درمانی دیسک کمر ورزش می باشد. ولی ورزش باید از نوع مناسب ، در زمان مناسب و به مقدار مناسب و تحت نظر پزشک یا فیزیوتراپ انجام شود. اصولاً بیماری که دچار پارگی دیسک کمر می‌شود در مرحله حاد که بیماری بسیار پر سر و صداست ودرد بیمار شدید است و نمی‌تواند اصولاً تکان بخورد و هر حرکتی باعث افزایش درد بیمار می شود ، ورزش توصیه نمی‌شود. اما با پیشرفت درمان که به تدریج درد بیمار بهتر می‌شود ، ورزش توصیه می شود. ورزش بدنسازی تا حدی که موجب افزایش درد نشود قابل قبول است. منتها ورزشهایی در بدنسازی وجود دارد که با عث فشار داخل دیسک می‌شود و توصیه می‌شود که از این ورزش ها که چند ورزش بیش تر هم نیستند ، بیماران مبتلا به دیسک کمر انجام ندهند. اما بقیه ورزش ها مثل پرس سینه ، کار با دستگاه های تقویت عضلات دوسر ، سه سر ، عضلات چهار سر ران ، اشکالی ندارد. بسیاری از جوانان علاقمند به ورزش هایی هستند که اصطلاحاً ورزشهای فیله های کمر نامیده می‌شوند. این ورزش ها که شامل ورزش های دراز و نشست یا بالا بردن هالتر در بالای سر هستند باعث افزایش فشار داخل دیسک می‌شوند و برای دیسک مناسب نیستند. بنابراین تقریبا می‌توان گفت ۷۰ درصد ورزشهای بدنسازی در بیماران مبتلا به دیسک اشکالی ایجاد نمی کنند. اصولا توصیه می شود زمان بدن سازی در حد یک ربع تا ۲۰ دقیقه باشد. وزنه ها را از کم شروع و به تدریج افزایش دهند و در صورتی که همان موقع یا شب پس از رفتن به خانه بیمار احساس درد کمر کند ، صلاح است که این ورزش ها را انجام ندهند. در مورد بیمارانی که ورزشکار هستند و در حین ورزش دچار درد کمر و پارگی دیسک کمر می شوند نیز توصیه می‌شود که هم تعداد ورزش ها را و هم و میزان وزنه ها را به ۱/۲ تا ۱/۳ مقادیری که قبلاً انجام می دادند کاهش دهند و به تدریج با بهتر شدن درد ، وزن ها و تعداد آنها افزایش پیدا کند.

21 -  سلام وقتتون بخیر ،  درمان تنگی کانال نخاعی با لیزر امکان پذیر هست؟

اصولاً بهترین درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی است و هنوز هیچ روش درمانی برتر از عمل جراحی ستون مهره ها برای درمان تنگی کانال نخاعی ابداع نشده است. ولی در بعضی از بیماران که تنگی کانال نخاعی خفیف دارند یا بیمارانی که قادر به انجام عمل جراحی نیستند مانند بیمارانی که خیلی مسن هستند یا بیمارانی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی هستند و یا بیمارانی که به دلایلی نمی خواهند مورد عمل جراحی باز قرار بگیرند مانند افراد بسیار جوان ، از عمل جراحی لیزری می‌توانند در درمان تنگی کانال نخاعی استفاده کرد. اصولاً در تنگی کانال نخاعی ۴۰ درصد موارد افزایش نسج نرم و ۶۰ درصد موارد افزایش حجم استخوان دیده می‌شود که لیزر بر روی نسج نرم اثر می کند و باعث بهبود تنگی کانال نخاعی می شود. در عده ای از بیماران که علاوه بر تنگی کانال نخاعی ، دیسک بین‌ مهره‌ای هم دارند ، وارد کردن اشعه لیزر به داخل دیسک باعث جمع شدن دیسک و در نتیجه کاهش تنگی کانال نخاعی می شود. در عده‌ای از بیماران نیز با استفاده از لیزر میتوان شاخه عصبی میانی را که اصطلاحا Medial Branch نامیده می شود را برید. این عصب مسئول درد کمر و درد اندام تحتانی است بنابراین با بریدن آن درد کمر یا درد اندام تحتانی بیمار خوب می شود.

22 - درود برشما 
من دو بار به شما مراجعه کردم و از بیماران خودتون هستم بابت کمردردم و بعد از ام آر ای تشخیص شما تنگی کانال نخاع و بیرون زدگی دیسک بود و دارو ندادید فقط فرمودید عمل یا تزریق اشعه و من هم بدلایل زیاد نتونستم این کاررو انجام بدم و الان بینهایت دارم اذیت میشم بطوریکه کمردردم در سمت چپ پایین شدیدتر شده و پشت پا تا مچ انگار رگهارو میکشند و انگار خشک میشند ایا درمان دارویی نداره من واقعا دارم عذاب میکشم جناب دکتر 
البته در هفته هم دوبار استخر میرم و از اینترنت حرکات مناسب رو اموزش دیدم و تو آب انجام میدم اما تا زمانیکه داخل اب هستم خوبه بعددوباره همون وضعیته

سلام دوست عزیز شما شاید بد متوجه شده اید. من امسال سی سال است که با بیماران دیسک و ستون فقرات سروکار دارم و به درمان آنها می پردازم. اصولاً من برای هر بیماری که به کلینیک اینجانب مراجعه می کند توصیه می کنم که چهار روش درمانی برای درمان دیسک و سیاتیک وجود دارد که عبارتند از ۱- دارو ۲- فیزیوتراپی ۳- تزریقات مانند لیزر و تزریق اپیدورال ۴- عمل جراحی.
اصولا اینجانب برای تمام بیماران حتماً قبل از عمل جراحی دارو و فیزیوتراپی تجویز میکنم . مگر اینکه خود بیمار بگوید دارو دارم یا دارو نمی‌خواهم یا فیزیوتراپی رفته ام و نتیجه نگرفته ام . قاعدتا اگر بیمار ظرف یک ماه با درمانهای فوق بهبود نیابد به بیمار جراحی توصیه می‌شود . قاعدتاً تا زمانی که بیمار نخواهد عمل کند ، ما اجازه و اختیار نداریم بیمار را مجبور به عمل کنیم. زیرا عمل دارای عوارض است و بیمار باید عوارض و نتایج آن را بپذیرد. بنابراین در مورد بیماری شما اگر با درمان های طبی درد شما بهبود پیدا نکرده است یا اگر علائم عصبی دارید ، مثلاً نمی توانید روی پنجه پا یا پاشنه پا راه بروید. قاعدتاً بهترین گزینه شما تزریقات داخل کمر و یا عمل جراحی است. هنوز با وجود تمام تبلیغات بدی که توسط پزشکان غیر جراح و افراد عامی جامعه در مورد جراحی دیسک کمر انجام می‌شود ، بهتر از عمل جراحی روشی برای درمان دیسک کمر پیدا نشده است. هنوز جراحی بهترین درمان دیسک کمر است. اصولا بهترین روش برای درمان بیماری ، همان روشی است که تمام مردم دنیا از آن پیروی می‌کنند و گاهی افرادی که در ایران زندگی می کنند وسواس بیشتری از خود نشان می‌دهند. در همه جای دنیا یک یا دو ماه درمان طبی برای بیمار انجام می شود و در صورتی که درد بیمار بهبود پیدا نکند ، برای درمان بیمار جراحی دیسک توصیه می شود. اکثر بیماران خودشان به دکتر پیشنهاد جراحی می دهند. متاسفانه بیمارانی که ما در کشورمان می‌بینیم آنقدر صبر می کنند که عمل جراحی عملاً سودی برای بیمار ندارد و این گونه بیماران اغلب به پزشکان متفاوت مراجعه می‌کنند تا یک پزشک به ایشان بگویید که نیاز به جراحی ندارید یا جراحی به درد شما نمی خورد. اینها کاری ندارند که آیا آن پزشک آیا جراح است یا غیر جراح . 

بیماریهایی که نیاز به درمان جراحی دارند، یک محدوده زمانی دارند که در آن محدوده اگر عمل شوند بهترین نتیجه را می دهند. این محدوده زمانی را زمان طلایی Golden Time می نامند. متاسفانه اکثر بیماران زمانی تصمیم می گیرند و به قول خودشان زیر بار عمل می روند که دیگر دیر شده است یعنی زمان طلایی را از دست داده اند. آن وقت به مطب جراح مراجعه می‌کنند و اصرار می کنند که جراحی انجام شود. از آنجا که بدن انسان با صنعت فرق می کند و لوازم یدکی ندارد قاعدتاً دردی که طول کشیده باشد با جراحی ممکن است بهبود پیدا نکند. در مورد رفتن به استخر نیز بسیاری از ایرانیان آب درمانی را دوست دارند. آب دیسک یا سیاتیک را درمان نمی کند. در واقع رفتن به استخر یک ورزش است که خوب است و باعث افزایش انعطاف پذیری می شود اما چیزی که بیمار را درمان می‌کند یکی از چهار روشی است که ذکر کردم.

23 - سلام دکتر ، زانوم سائیدگی غضروف پیدا کرده البته خفیفه ... برای بهبودش چی پیشنهاد می کنید؟؟

با سلام ساییدگی غضروف زانو مسئله بسیار مهم است که در افراد مسن پیش می آید و چندین راه برای جلوگیری از پیشرفت و یا درمان آن وجود دارد .اول عدم استفاده از توالت ایرانی است. توالت فرنگی معمولاً باعث فشار کمتری به زانو می شود تا توالتهای ایرانی دوم کم بالا رفتن و پایین رفتن از پله هاست ، زیرا پله ها با کوه متفاوت است که تمام پله ها ارتفاع یکسانی دارد. بنابراین هنگامی که شما از پله بالا می روید یا پایین می آیید قسمت خاصی از زانو شما تحت فشار قرار گیرد. راه سوم عدم نشستن بر روی زمین است. بسیاری از ایرانی ها مایل هستند که هنگام غذا خوردن سفر روی زمین پهن کنند و روی زمین بنشینند و همین مسئله باعث فشار آمدن به زانو ی آنها می شود. مسئله چهارم ایستادن طولانی باعث فشار بیشتری به زانوها می شود. بنابراین فروشندگان و خانم های خانه دار لازم است که تقریباً همان مقدار که ایستاده هستند همان مقدار هم در حالت نشسته باشند مثلا نیم ساعت ایستاده باشند و نیم ساعت هم بنشیند و کار خود را انجام دهند. بنابراین با رعایت موارد فوق و مهمتر از همه تقویت عضله چهار سر می توانید باعث بهبود ساییدگی زانو و یا حداقل جلوگیری از پیشرفت فرسایش زانو کنید. راه دیگر استفاده از داروهای که باعث بهبود کار غضروف ها می شوند مانند پیاسکلیدین ، کندرویتین سولفات در صورتی است که با این مسائل مریض بهبود نکند. می توان از داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی استفاده کرد البته ساییدگی های شدید نیاز به عمل دارد.

24 - سلام مینیسک دو زانوی من پاره شده و رباط زانوی چپم کشیدگی دارد و زانوی چپم آب آورده و درد بسیاری دارم.شهرستانی هستم لطفا راهنمایی کنید.

دوست عزیز بیماری شما شدید است.لازم است معاینه شوید و برای شما ام آر آی و عکس ساده زانوها گرفته شود و در مورد بیماریهای زانو هم اول درمان با داروهای ضد التهاب و داروهایی هستند که غضروف مورد درمان قرار گیرد. قاعدتاً درد بهبود پیدا می کند و نیز استفاده از فیزیوتراپی و در صورتیکه بیمار فوق بهبود نیابد تزریق های داخل زانو وانجام اعمال جراحی در موارد ساییدگی های پیشرفته مناسب است. در کل این اطلاعات جهت افزایش اطلاعات عمومی شماست معمولا لازم است بیمار از نزدیک معاینه شود و درمانهای لازم برای بیمار تجویز شود.

25 - سلام دکتر ،دیسک و تنگی نخاع دارم خیلی اذیت میشم نمیتونم زیاد پیاده روی کنم و حتی کارهامو به راحتی انجام بدم،دکتر گفتند که فعلا عملی نیستم ولی درد دارم چیکار میشه انجام داد؟

در صورتی که ام آر آی شما نشان می دهد که مسئله قابل جراحی ندارید در آن صورت لازم است که از داروهای ضد التهاب و شل کننده عضلانی و فیزیوتراپی کمر و اندام های تحتانی استفاده کنید و در صورتی که آنها مفید نباشند از تزریق های داخل کمر مانند تزریق اپیدورال یا تزریق های لیزری برای شما انجام می شود. گاهی بیمارانی که علائم دیسک را دارند ولی در ام آر آی آنها مساله توجیه کننده دیده نمی شود عصب سیاتیک در باسن بیمار گیر افتاده است که سندروم پیریفورمیس نامیده می شود. بنابراین لازم است مراجعه فرمایید تا مورد معاینه قرار بگیرید.

26 - سلام آقای دکتر سوالی داشتم،پدر من 57 سالشه در سال 91 به علت دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی جراحی لامینکتومی انجام داد،ولی به یک سال نکشید که مجدد عود کرد و حتی پای چپش هم یکم بی حس شد.در سال 92 عمل دیگری روی کمرش انجام شد و پیچ و مهره در کمرش کار گذاشته شد و بعد از چند ماه خوب شد البته کمی بی حسی پای چپش رو داشت ولی توانست که هشتاد درصد خوب بشه.تقریبا خوب بود تا اینکه بازم طی این یک سال اخیر خودش رو متاسفانه انداخت و رعایت نکرد و بدتر شد این بار پای راستش اذیتش میکنه و کمر درد هم مقداری داره.سوال من اینه که آیا بار سوم امکان عمل وجود دارد؟و احتمال خوب شدنش چند درصد؟و اینکه پیچ و مهره هایی که در کمرش گذاشته شده بوده باید دوباره تعویض بشه؟ممنون

با سلام مسئله پدر شما مسئله پیچیده ای است ولی در کل گاهی بعضی بیماران نیاز به چندین عمل جراحی دارند .از لحاظ علمی در صورتی که بیمار درد شدید دارد ، امکان عمل جراحی بار سوم و چهارم نیز وجود دارد. ولی هر بار درصد میزان بهبودی بیمار کمتر از دفعات قبل می شود. در مورد برداشتن یا گذاشتن پیچ های اضافی در کمر بیمار باید بیمار دیده شود گاهی لازم است که پیچ های شکسته برداشته شوند. گاهی لازم است که در مهره های بالاتر یا پایین تر پیچ گذاشته شود. اینها بعد از معاینات دقیق و انجام رادیوگرافی های مختلف و ام آر آی و میلوگرافی مشخص خواهد شد.

27 - سلام آقای دکتر ، من هم دیسک دارم هم تنگی نخاعی و خیلی هم اذیت میشم بجز عمل چکار باید کرد؟

بیماران مبتلا به دیسک و تنگی کانال نخاعی در مواردی که شدید باشند و با درمان های طبی خوب نشوند لازم است عمل شوند. حال اگر بیماری نمیخواهد عمل کند می تواند از راههای دیگر مانند تزریق های اپیدورال یا اعمال لیزری استفاده کند. ولی هنوز علی رغم همه پیشرفت هایی که در درمان این بیماری حاصل شده است بهترین و ماندگارترین درمان بیماری دیسک و تنگی کانال نخاعی عمل جراحی باز است.

28 - سلام دکتر جان من از شهرستان مزاحم میشم من 30 سالمه درده کف پا دارم در قسمت جلو پا و انگشتان میشه راهنماییم کنید؟

درد کف پا یا انگشتان علل مختلفی دارد. که معمولاً بدون معاینه بیمار و انجام ام آر آی و نوار عصب و عضله تشخیص آن امکان پذیر نیست. ولی شایع ترین علت درد کف پا می تواند شکستگی های استخوان های کف پا، در اثر راه رفتن های طولانی باشد و یا می تواند در اثر بیماری که صفحه کف پار را گرفتار کند که اصطلاحا پلانتار فاشیایتیس نامیده می شود.

29 - آقای دکتر سلام من وحید سلیمانی 32 ساله از ساری حدود 2 سال است که از دردی در قسمت پایین کمرم رنج میبردم به چندین پزشک مراجعه کرم و با دیدن عکس های mri می گفتند که سیاتیک داری و دیسک خفیف و من چون علائم سیاتیک را می شناختم باور نداشتم تا اینکه جدیدا توسط پزشکی دیگر و با عکس رادیولوژی تشخیص دادند که یک نقص یکطرفه در قسمت پارس اینترآرتیکولاریس ناحیه L4 وجود دارد که یا مادرزادی هست و یا در اثر ضربه بوجود آمده. البته من باور ندارم که مادرزادی باشد چون تا 2 سال پیش من هیچ مشکلی نداشتم. پزشک به من گفت که درمان جراحی ندارد و فقط باید رعایت کنی در حالیکه من هم چنان درد دارم و از خوردن دارو خسته شده ام. آقای دکتر با تحقیقاتی که من کردم در آمریکا این بیماری با تکنولوژی جدید و با اتصال قسمت جدا شده از مهره درمان می شود و این عمل را آقای دکتر دونالد کورنمن در آمریکا انجام داده و در وبسایت کلینیک خودش آورده است. من صفحه وبسایت ایشان را برای شما میفرستم به همراه تصاویری از کمرم. سوال من از شما آقای دکتر این است که آیا در ایران هم این عمل انجام می شود یا خیر؟ چون تنها راه درمان این درد عمل است نه دارو

پارس اینتر آرتیکولاریس - لیزخوردگی مهره کمر
پارس اینتر آرتیکولاریس 

با سلام مساله شما یک بیماری کلاسیک است ، که در ماه چندین بار از این گونه بیماران را میبینیم. نام بیماری شما اسپوندیلولیزیس است یعنی یک ترک در بین پارس اینتر آرتیکولاریس است که دو مفصل فاست بالا و پایین یک مهره را به هم متصل می کند. معمولاً وقتی که بیمار علائم درد کمر یا علائم بیماری سیاتیک را دارد ولی ام آر آی نکته توجیه کننده ای را نشان می دهد ما برای بیمار درخواست سی تی اسکن میکنیم و در سی تی اسکن با بازسازی ساژیتال معمولاً ترک ناشی از در مواردی که بیمار به درمان های طبی اسپوندیلولیزیس دیده می شود .درمان این بیماری معمولاً جراحی است مخصوصاً پاسخ ندهد در این صورت با پیچ مهره های بیمار را فیکس می کنند. هر ماه چندین بیمار از اینگونه بیماران توسط جراحان ستون مهره ها عمل می شود.

30 - سلام ، با عرض پوزش ، آقای دکتر من تنگی کانال نخاعی و آرتروز شدید ستون فقرات دارم لطفا راهنمایی کنید؟

دوست عزیز اگر تنگی کانال نخاعی یا هر بیماری دیگری دارید باید توسط طبیب دیده شوید و درمان شوید با حرف و راهنمایی کاری انجام نمی شود بیماری با دارو یا جراحی درست می شود. برای گرفتن اطلاعات در مورد بیماری خود می توانید به وبسایت اینجانب مراجعه کنید. برای درمان نیز میتوانید به مطب اینجانب مراجعه کنید.

31 - سلام آقای دکتر پای راستم درد داره و تنگی کانال نخاعی دارم بدون عمل خوب میشم ؟

در صورتی که بیماری شما خفیف باشد ،ظرف یک ماه باید با دارو خوب شوید. اگر بیماری شما خفیف نباشد ،قاعدتاً به دارو هم پاسخ نخواهد داد و از درمانهای پیشرفتهتر مانند تزریق یا عمل جراحی باید استفاده کنید.

32 - سلام برای دیسک کمر با لجینگ که با روش های فیزیو خوب نشده دردش ، میشه کورتون داخل دیسک کمر تزریق کرد یا اوزون یا لیزر و پلاسما کرد ؟

بله یکی از راه هایی که قبل از عمل جراحی میتوان امتحان کرد همین تزریق کورتون اوزون یا لیزر می باشد. اینها باید توسط یک آدم پزشکی مجرب انجام شود۰ اگر مایل باشید می توانید به مطب ما سر بزنید.

33 - دکتر به مادرم کفته دوجا دیسک کمر داره و دردش هم بدجور زده به پای راستش یعنی تا صبح نمیتونه بخوابه

احتمالاً مادر شما نیاز به عمل جراحی دارد در صورت تمایل می توانید جهت معاینه به اینجانب مراجعه کنید.

34 - سلام من 8 ماهه دیسک کمر دارم و عمل هم کردم.دیگه درد قبلی رو ندارم ولی حس می کنم که پاهام دیگه قدرت قبل رو ندارن و 52 سالمه

بهترین کسی که به شما میتواند کمک کند همان کسی است که شما را مورد عمل جراحی قرار داده است لطفا ه ایشان مراجعه نمائید.

35 - سلام دویدن و ورزش های هولزی پس از درمان دارویی و برطرف شدن درد ناشی از فتق دیسک اشکالی ندارد؟

نه معمولا اشکالی ندارد اتفاقم ورزش برای پیشگیری از اینکه در آینده کمتر دچار دیسک کمر شویم نیز موثر است .

36- خودارضایی دارم ، روی کمرم تاثیر داره؟آخه د۰رد میگیره انگار قولنج میکنم؟

بر روی کمر اثر زیادی ندارد .

37 - سلام آیا یکسال بعد از عمل باز دیسک های 11 و 12 ، رفتن به باشگاه ایرادی دارد؟

درصورتیکه درد ندارید ، اگر با احتیاط انجام شود مشکلی ندارد. کلا ورزشهای رزمی توصیه نمیشود اما ورزش هایی مانند بدنسازی شنا اشکالی ندارد.

38 - من کفی از مطب شما و به دستور شما گرفتم ولی از روزی که کفی را استفاده می کنم کمر دردم به شدت زیاد شده چه دستوری می فرماید؟

قاعدتا مثل هر وسیله پزشکی اگر کفی هم به درد شما کمکی نمیکند استفاده نکنید.

39 - ایا تنگی کانال بر اثر بیرون زدگی ایجاد شود ؟

بله در جلو کانال نخاعی دیسک ها قرار گرفته اند بنابراین برجسته شدن دیسک ها در داخل کانال نخاعی تنگی ایجاد میشود ولی منظور از تنگی کانال نخاعی این است که مفصل های پشت ستون مهره ها رشد زیادی کرده باشند و سوراخ های بین مهره ای تنگ شده باشند.

40 - سلام تنگی کانال نخاعی با عمل جراحی بهتر میشه؟

بله در تجربه ما ۸۰ درصد بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند با عمل جراحی خوب می شوند و ۲۰ درصد نتیجه نمی گیرند.

41 - سلام چرا من هر کاری میکنم درد کمرم خوب نمیشه؟استخر ، فیزیوتراپی هم رفتم. دیسک من مگر مشکلش چیه انقدر درد دارم؟

با سوال شما نمیتوان تشخیصی مطرح کرد لازم است مراجعه کنید و بررسی های لازم برای شما انجام شود.

42 - تزریق اپیدورال برای مهره هایی که با سورخوردگی شدید مواجه هستن تا چند درصد می تواند موثر باشد؟

کلان تزریق اپیدورال یکی از تزریق های کم خطر است که میتواند در بسیاری از موارد انجام داد لازم است بیمار دیده شود.

43 - آقای دکتر من دیسک عمل کردم و هنوز احساس درد دارم؟

به پزشکی که شما را عمل کرده است مراجعه کند کنید علل مختلفی می تواند داشته باشد شما را راهنمایی خواهد کرد.

44 - سلام و خسته نباشید ، خانم من دیسک بین مهره 4 و 5 داره و دکتر گفته عمل لیزری کند به نظر شم عمل باز خوبه یا لیزری؟

هر کدام معایب و مزایای خاص خودش را دارد مث ًلا عمل لیزری نیاز به بیهوشی ندارد نیاز به بستری ندارد گرچه عوارض میزان اثر آن کمتر از عمل باز است. هنوز ثابت ترین و بهترین روش در جراحی کمتری نسبت به عمل باز دارد ولی قاعدتاً دیسک کمر عمل باز میباشد. لازم است تشریف بیاورید دیده شوید و پس از معاینه بهتر می توان قضاوت کرد. بر حسب مریض متفاوت است لیزر در دیسک های کوچک ممکن است کمک کننده باشد.

45 - سلام من فتق دیسک دارم و موقع رانندگی اذیت میشم چیکار باید انجام بدم ؟

باید تشریف بیارید معاینه شوید مشکل شما پیدا شود و درمان های لازم برای شما انجام شود.

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
بارگزاری مجدد
سوال: ( Reza hamdi )
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال: ( امید سلمانی )
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می گویم را می توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند .

سوال: ( الناز ياري )
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.

سوال: ( حسین روشنفکر )
سلام خسته نباشید من چندین سال هست که مشکل بیرون زدگی دیسک کمر دارم 4 تا از دیسک های پایین کمرم بیرون زده میخواستم ببینم میشه با لیزر مشکل بیرون زدگی دیسک رو حل کرد یا ن
پاسخ:

سلام دوست عزیزکلاً برای بیماری دیسک چهار راه وجود دارد : ۱- دارو ۲-فیزیوتراپی ۳-درمان های لیزری و ۴- عمل جراحی باز . برای اینکه بفهمیم بیمار برای کدام یک از این روش های درمانی مناسب است ، باید بیمار معاینه شود و چند بار مراجعه کند. قاعدتاً اول از درمان ای ساده شروع میکنیم در صورتی که بیمار با درمان های ساده خوب نشود در آخرین مرحله از جراحی استفاده می کنیم.

سوال: ( نیلوفر زارعی )
سلام من بعد از گرفتن ام آر ای متوجه شدم که مهره L5L4 متورم و سیاه شده،که الان باگذشت ۱۸روز درد دارم،خم نمی تونم بشم پامو بالا نمی تونم بکشم،آیا نیاز به پزشک مراجعه کنم ؟
پاسخ:

باسلام بیماری که در خم شدن به جلو درد دارد یا هنگامی که پای خود را به طرف جلو خود می آورد دچار درد می شود احتمالاً دچار بیماری دیسک است. همانطور که خودتان گفته اید در ام آر آی متوجه خراب شدن دیسک ۴ و ۵ شده اید بنابراین لازم است که به پزشک مراجعه کنید و درمان های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( محمد حسین محبی )
با سلام تقریبا 15 روز میشه که پشت شانه چپم بیشتر وقتی که میخابم درد داره چند روزیست که درد به ساق دست چپم رسیده و انگشت اشاره بی حس شده است ایا میتواند دیسک گردن باشد
پاسخ:

سلام
بله ، پعلائم شما می تواند نشانه پارگی دیسک گردن باشد. بنابراین لازم است دیده شوید و برای شما تست های تشخیصی از قبیل ام آر آی درخواست شود .‌

سوال: ( سپهر احمدیان )
سلام اقای دکتر کمر بنده جراحی شده پلاتین از کمر بنده بیرون زده و اسیب نخاعی دارم مهره کمری L1 L2 L3 L4 L5 بنده از سقوط ارتفاع اسیب دیده شکسته خواستم ببینم یک پلاتینی که از کمر زده بیرون گوشت و پوست میتونه روش بگیره یا خیر متشکرم
پاسخ:

با سلام شما باید با همان دکتری که شما را عمل کرده است مراجعه کنید زیرا وی بهترین فردی است که می تواند به شما کمک کند .مراجعه به پزشکان دیگر باعث شنیدن نظرات متفاوت خواهد شد .

سوال: ( لیلا دارابی )
سلام و ۹ سال قبل دیکس مهره ۴ و ۵ داشتم ،با تشخیص دکتر با دوماه استراحت مطلق خوب شدم ،متاسفانه از ۲۸ اسفند ۹۹ دوباره درد کمرم شروع شد تا تاریخ امروز با مصرف قرص و امپول های مسکن ک دکتر داخلی تجویز کرده مصرف کردم اما از ناحیه کمر تا مچ پا درد بسیار شدیدی دارم لطفا راهنمایی کنید باید چکار که دردم کم بشه ؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ویزیت شوید و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و بر مبنای آن درمان شوید.

سوال: ( عارف حسین محمدی )
من کمرم درد میکند و پای چپم هم درد خفیف و گز گز میکند وقتی ورزش میکنم خوب میشود اما اگر یکی دو روز ورزش نکنم دوباره درد میگیرد اما خوبی خوب نمیشود باید چیکار کنم؟ آیا به ورزش ادامه بدم یانه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ویزیت شوید و برای شما تست های تشخیصی مانند ام آر آی و نوار عصب گرفته شود و درمان برای شما انجام شود. فعلاً اگر ورزش باعث تشدید درد می شود صلاح است از انجام آن خودداری بفرمایید.

سوال: ( اسکندر ازند جونقانی )
قبلا دیسک مهره ۴ و ۵ را عمل کردم ۳سال پیش پارسال مجدد درد کمرگرفتم ام آر آی گرفتم دکتر سفارش به جراحی کرد ولی با استراحت و آب و نرمش در مراجعه ی بعدی شش ماه بعد دکترم گفت وضع بهتر شده و نیازی به عمل نیست اما هفته ی پیش درد ناگهانی شدید ابتدا کمر وبعد لگن و ساق پا الان با شدت درد نمی دانم چکار کنم دو باربه بیمارستان مراجعه کردم و آمپول کترولاک زدند و بار دوم هم چهار آمپول ولی درد آن خوب نشده و به شدت درد دلرم لطفا راهنمایی کنید که چی مصرف کنم که توی این اوضاع بیمارستان نروم بخصوص که شهر به شهر باید بروم سپاس
پاسخ:

با سلام تجویز دارو یا هر گونه توصیه پزشکی بدون ویزیت بیمار خلاف قانون می باشد. جواب به این سوالات برای بالا بردن اطلاعات عمومی مردم است. به هر حال شما باید ویزیت شوید و در صورتی که مایل باشید می توانید از طریق آنلاین وقت بگیرید و ویزیت شوید. علائم شما احتمالا علائم بیماری دیسک می باشد. 

سوال: ( مصطفی حسینی )
سلام .درد کمر داشتم عکس ام آر ای گرفتم دکتر گفته دیسک آخر به لگن زده بیرون و رو عصب فشار میاره باید عمل بشی میخواستم ببینم میتونم با لیزر عمل کنم؟؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله اگر دیسک بزرگ نباشد و علائم عصبی ایجاد نکرده باشد می توان با لیزر آن را عمل کرد. ولی به هر حال باید بیمار را دید و ام آر آی وی را بررسی کرد.

سوال: ( مهرشاد )
سلام جناب دکتر خسته نباشید ببخشید پسر۱۷ ساله ای هستم حدود یک ماه پیش فرش سنگین بلند کردم و در ناحیه پایین کمرم و پاهام احساس درد میکنم ولی درد زیاد نیست و از اونجایی که بیماری کرونا اومده نمیتونم برم دکتر و از اونجایی که به نظام خیلی علاقه دارم میترسم که دیسک گرفته باشم و توی استخدامی ردم کنن میخواستم بپرسم که توی این موقعیت چیکار کنم برای درمان و یک سوال دیگه ای که داشتم اینه که آیا تو نظام به دیسک گیر میدن البته توی نظام عکس رادیولوژی میگیرن نه امارای ممنون میشم اگه جوابم رو بدید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید دیده شوید . می توانید از طریق آنلاین ویزیت شوید . در مورد استخدام در نیروهای مسلح من چیزی نمی دانم باید از پزشکان نظامی بپرسید

سوال: ( سید رضا تهامی )
سلام دیسک کمر داشتم چند سال پیش عمل کردم. الان دوباره درد زیادی در پا دارم، حتی زمانی که بلند میشوم چند دقیقه ای گزگز می‌کنه. الان باید چیکار کنم.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ویزیت شوید و سپس تست های تشخیصی برای شما درخواست شود و درمان‌های لازم برای شما انجام شود. درد کمر و پا نشانه فشار بر روی عصب سیاتیک به علت پارگی دیسک است

سوال: ( پژمان امینی )
سلام آقای دکتر وقتتون بخیر خسته نباشین ببخشید مزاحم شدم. من ۲۵ سالمه سه ماه پیش یه چیز سنگین رو بلند کردم تو باشگاه و دیسک کمرم پاره شد سه روز بستری بودم بعد با کمربند طبی تونستم بلند شدم و راه برم بعد کم کم تونستم بیشتر راه برم الان بعد از سه ماه استراحت ، دو هفته س که بدون کمربند راه میرم ولی بازم بعضی وقتا درد دارم تو کمر و میزنه ب پا و باسن ولی بیشتر تو کمرمه بعضی روزا اصلا درد ندارم و میتونم از پله هم یواش یواش برم بالا و بیام پایین یک بار رفتم دکتر و دکتر گفتن که فقط خم نشو و اسراحت کن و ۱۵ روز دیگه باز برگرد پیشم ولی بعد کرونا اومد من دیگه نتونستم برم پیشش الان راحت از رو تخت بلند میشم و راحت بدون گمربند راه میرم فقط خم نمیشم چون میترسم بدتر بشه اگه ورزشی یا دارویی چیزی هست بهم بگین چیکار باید بکنم الان چون تو این اوضاع کرونا که همه جا بستس اگه لطف کنین بهم کمک کنین ممنونتون میشم
پاسخ:

سلام
دادن دارو بدون دیدن مریض منع قانونی دارد. شما می توانید به یک پزشک در اطراف محله خود مراجعه کنید یا وقت آنلاین بگیرید که شما را ببینم.

سوال: ( حیدر کریمی )
باسلام دکتر من چندین ساله دیسک کمر خفیف داشتم اما میتونستم به کارام برسم اما چند روز قبل بر اثر بی احتیاطی کمرم به شدت درد می کنه حتی هیچ مسکنی هم تزریق می کنم جواب نمده قادر به راه رفتن هم نیستم ام آر ای هم دادم گفتن باید عمل لیزر بکنی واز شدت درد حتی نمی توانم بخوابم خواستم نظر جنابعالی بدونم در مورد عمل لیزی
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو یا توصیه عمل لیزری بدون دیدن بیمار منع قانونی دارد. ولی قاعدتاً بیمار باید دیده شود در صورتی که جراح صلاح بداند عمل لیزری عمل خوبی است. ولی هر عملی در درصدی از بیماران ممکن است موفق نباشد یا بیمار دچار عارضه شود که قاعدتاً بیمار باید این مسائل را بپذیرد تا عمل لیزری برای وی انجام شود.

سوال: ( )
سلام اقای دکتر من سال ۹۲ دیسک کمرم را عمل باز کردم ولی تا الان درد دارم دوبار پیش دکتر رفتم دکتر محمد رضا کوثری و فرمودند بعد از اینکه ام آر ای گرفت دیسک خفیف داری و دارو تجویز کردند ولی فرقی نکرد وحالا به خدا میترسم زمین گیر شوم دیگه نتونم کاری کنم سر کارم نمیرم به خاطر دردم حالا با دارو خوب میشم
پاسخ:

سلام ، بیمارانی که پس از عمل جراحی دردشان بهبود پیدا نمی کند. دوباره باید بررسی شوند یعنی باید ام آر آی رادیوگرافی های تشخیصی نوار عصب برای ایشان گرفته شود و سپس همان چهار مرحله دارو ، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون فقرات برای آنها انجام شود . عده‌ای از بیماران ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشند . جواب دادن به سوالات برای بالابردن دانش عمومی بیماران است. بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا ایشان خود برای شما تصمیم بگیرد.

سوال: ( ليلا حسنی )
سلام آقای دکتر خسته نباشيد من 42 ساله هستم الان حدود چهارسال يابيشتر دیسک کمر دارم بين ال4 و ال 5 می باشد و اين اواخر دردهای شديدی در کمر ، باسن و ساق پا وجود دارد به طوريکه احساس ميکنيم پاهايم به چيز سنگين بسته شده يا بريده شده است و اين مدت انواع و اقسام ويتامينها و داروها و آمپولها را مصرف کردم و هيچ اثری نداشته بلکه بدتر هم شده که جديداً نه ميتوانم بشينم نه راه بروم و نه بايستم ،انواع فيزيوتراپی هم رفتم سوزن درمانی هم کردم و کورتون هم به کمرم تزريق نمودم نه تنها با اين کارهها خوب نشده بلکه بدتر هم شده و با اينکه به تمام دکترهها اسرار میيکنم عمل کنند هيچ کدام تمايل به عمل ندارن . از شما خواهش ميکنم که اين بنده حقير را راهنمائی کنيد تا درد کمرم کمتر شود
پاسخ:

سلام ،  عمل جراحی به درد بیماری می‌خورد که از عمل جراحی سود ببرد و به عبارت دیگر مناسب برای عمل جراحی باشد. نه اینکه هر بیماری به هر دلیلی خوب نشد عمل جراحی برای وی انجام شود . اگر چند دکتر به شما گفتند که عمل برای شما مناسب نیست قاعدتاً به جراح دیگری هم مراجعه کنید ممکن است همین نظر را داشته باشد.

سوال: ( عاطفه نوروزپور )
سلام من 20 سالمه و 4 ماهه که درد کمرو پا دارم دکتر رفتم دارو های شل کننده عضلانی و مسکن دادن بهم ولی الان دوهفته هست که دردم بیشتر شده وطبق گفته دکتر باید عمل کنم. تزریق هم کردم ولی فزیوتراپی نکردم میخواستم بدونم بعد از 4 ماه برای عمل دیر شده و راهی هست که بدون عمل خوب شم
پاسخ:

با سلام. در کل بیماری دیسک کمر باید ظرف یک تا دو ماه با یکی از چهار روش : دارو ، فیزیوتراپی ،تزریق های داخل ستون فقرات و یا جراحی خوب بشود. بنابراین شما فیزیوتراپی را ادامه بدهید. ولی تصمیم بگیرید که از این به بعد تا یک ماه دیگر باید با یکی از چهار روش فوق خود را درمان کنید. 

سوال: ( هادی سارانی )
سلام وخسته نباشیدخدمت دکترعزیزبابت اینکه وقتتون رودرخدمت این حقیرمیزارید.من حدودیه سال قبل کمرم دردگرفت ام ارای گرفتم معلوم شدکه دیسک بین مهره ٤و٥زده بیرون علاعم نداشتم کاررهاموانجام میدادم تااینکه یه ماه قبل توخونه نشسته بودم بلندشدم یهوکمرم دردگرفت بعدازچندروزپشت باسن وساق پام درمیکنه بخوبی هم نمیتونم قدم بردارم وراه برم.علتش همون دیسک هست یاچیزدیگه.یه راهنمای بکنین تابتونم بیام ازنزدیک منوببینین.باتشکر.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله . بیماری که یک بار بیماری پارگی یا اختلال دیسک کمر داشته است و مدتی خوب بوده است. دوباره دچار درد کمر می شود و درد از پشت باسن و ساق پا انتشار پیدا می کند معمولاً شایع‌ترین تشخیص پارگی دیسک می باشد .شما می توانید وقت آنلاین بگیرید تا شما را ببینم.

سوال: ( علی عباسی )
با سلام آقای دکتر مدتی قبل با برداشتن وزنه دردی در کمرم ایجاد شد و با مدتی استراحت خوب شد و الان دردی در کمرم ندارم. ولی مدتی است کف پاهام درد میکنه بیشتر قسمت پنجه پا درد میکنه مخصوصا موقع خواب که بعضی موقع ها از درد نمیتونم بخوابم. البته قبلا هم کف پاهام درد داشتم فکر میکردم از سرپا ایستادن هست صبح بلند بشم حرکت میکنم دردم کم میشه مدتی هست که حس میکنم تمام نیروی پاهام از دست رفته و کاملا احساس پیری و ناتوانی میکنم تا حالا هم دکتری نرفتم.درد کف پام میتونه از دیسک کمر باشه؟ ایا کسی دیسک کمر داشته باشه تا اخر عمرش باید بااحتیاط زندگی کنه و نمی تواند انطوری که میخاد ورزش کند یا کوهنوردی کند؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
سوال شما مخلوطی است از نگرانی از آینده و احساس ناتوانی ودرد . قاعدتاً فردی که مدت هاست درد پا دارند و آن قدر شدید است که شبها نمی تواند بخوابد منطقی است که به یک پزشک مراجعه کند تا مورد درمان قرار گیرد. درد پا می‌تواند نشانه چندین بیماری باشد مورد سوال بعدی شما تقریباً ۸۰ درصد کسانی که پارگی دیسک کمر دارند با یکی از چهار روش دارو، فیزیوتراپی تزریق های داخل کمری یا عمل جراحی بهبود یافته است عمل خود راضی هستند در مورد احتیاطی احتیاط شرط اصلی زندگی است و همه باید احتیاط کنند. قاعدتاً بلند کردن هر وزنه ای که خارج از توانایی انسان باشد یا بدن انسان در شرایط نامناسبی باشد موجب صدمه بدنی از جمله پارگی دیسک کمر خواهد شد.

سوال: ( امیر )
با سلام و خسته نباشید31سال دارم.من حدود 10 سال بدنسازی کار میکنم. شب ها موقع خواب روی شکم میخوابم.الان نزدیک 6 ماه است که در قسمت باسن سمن چپ احساس درد مزمن دارم. نوار عصب و عضله گرفتم مشکلی نبود. ام آر آی گرفتم بیرون زدگی دیسک بین مهره 4 و 5 بود. دکتر فقط گفت رعایت کن فعلا ورش سنگین نکن. الان بعد از شش ماه هنوز درد دارم .باید چیکار کنم؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
خوابیدن به روی شکم از لحاظ بهداشتی صحیح نیست. در صورتی که بر روی شکم میخوابید لازم است که یک بالش بزرگ در بین پاهای خود قرار دادید تا کمتر به طرف شکم بخوابید و در کل از زمانی که علامت برای بیمار شروع می‌شود ظرف یک تا دو ماه باید بیمار با دارو یا فیزیوتراپی، تزریق داخل ستون مهره ها یا عمل جراحی بهبود یابد.

سوال: ( اصغرتوانگر )
سلام من سال ۸۹عمل کمرانجام دادم خوب شدم الان دوباره درددارم زده به پاچپم ازبرج شیش تاالان هستش دارو مصرف میکنم درد ندارم چکار انجام بدم باتشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اگر دارو را قطع می کنید، دوباره دچار درد کمر می شوید باید بررسی شوید. ممکن است همان دیسکی که عمل شده یا دیسک های دیگر دچار آسیب شده باشند.

سوال: ( علی صفری )
سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر.من الان یک هفته است که درد انتهای کمر دارم ومیزنه به پای چپم بحدی که نه میتونم بشینم یا دراز بکشم.دیروز دکتر رفتم آمپول متوکاربامول ودگزا وپماد پیروکسیکام دادن.آمپول زدم وپماد میزنم دردم کمتر شده ولی قطع نشده بعضی موقع میشینم باز کمی درد میگیره.البته دکتر گفت که دیسک کمر میباشه میخواستم که آیا درست یا نه داروی دیگری میتونم بنظر شما استفاده کنم یا نه اون دکتر هم متخصص نبود لطفا راهنمایم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو بدون دیدن بیمار از نظر قانونی ممنوع است . دارو های خوبی به شما داده اند. اگر مایل هستید که شما را ببینم میتوانید وقت آنلاین بگیرید. 

سوال: ( حسین حاجی پور )
سلام جناب آقای دکتر حقیر پیش از تشرف به مکه بنا بر تشخیص پزشک دارای سیاتیک ودرد کمر که به واسته دیسک کمر 4و5 به طب سوزنی مراجعه پس از تحمل هزینه زیاد قرص سیلوسکیب ومتو کاربامول تجویز کمی درد کم شد پس از مدتی بار سنگین بلند کردم دو باره همان درد شروع شد حال کمی سر پا می ایستم ویت فعالیت میکنم چنان درد شدید در ناحیه لگن پیدا میکنم مگر با شیاف کمی آرومش میکنم دستور بفر مایید چکنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علایم شما در واقع علائم پارگی دیسک است. باید ویزیت شوید. تست های تشخیصی برای شما انجام شود . و بر مبنای یافته ها درمان برای شما شروع شود. در کل صدمات بافت نرم گاهی نتیجه درمانی خوب به بیماران نمی دهد.

سوال: ( وحید یوسفی )
سلام .. من دوسال پیش انگشت شصت پای راستم موقع بازی کش اومد یعنی تمام وزنم افتاد روی انگشتم...بعد از عکس مشخص شد دوجا از مفصل انگشت لب پر شده خلاصه پزشک برام استراحت و آتل نوشت ....بعد شش ماه تو کف پام عصب دچار گرفتگی شد .یه مدتی گذشت گرفتگی به سمت بالا رفت ساق پا درگیر شد بعد زانو و حالا تا باسن درگیر شده البته زیاد شدید نیست مثلا یه نیم ساعت پیاده روی میکنم پام یه مقداره خسته میشه و کف پام و زانو دچار کرختی و بی حالی میشه مخصوصا اگه کفش تنگ بپوشم .....از کمر و انگشت ام آر آی گرفتم خدارو شکر مشکلی نبود ..این گرفتگی عصب رو چطوری درمان کنم ؟؟؟؟ممنون27ساله
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است که ویزیت شوید و برای شما نوار عصب انجام شود و سپس بر مبنای یافته ها درمان شوید. با توجه به آن که بیان کرده اید ، در اثر ضربه ای که به انگشت شصت پای شما وارد شده است احتمالاً بافت نرم و عصب پای شما صدماتی دارد. ولی صدماتی که در شست پا وجود دارد معمولا هنگام پوشیدن کفش تنگ و یا پیاده روی طولانی خود را نشان می دهد. در صورتی که در قسمت‌های بالاتر مانند ساق پا درد دارید. با نوار عصب سالم بودن نواحی دیگر اعصاب بالاتر هم اثبات شود.

سوال: ( موسی قائمی )
سلام خسته نباشید اینجانب فردی ۵۵ ساله هستم ومشکلی در لگن راستم دارم گاهی وقتها در لگنم دردهای ناگهانی مثل برق گرفتگی مکنم .وقتی چنین مشکلی پیش میاد دو یاسه روزی باید استراحت کنم ودارو استفاده بنمایم تا خوب بشم دکتر هم رفتم برای ده جلسه شنا داد وفیزوتراپی خیلی بهتر شدم ولی جدیدن دوباره لگن راستم بالا ان گیر مکند شدید که بعضی وقتها حالت ضعف دارم .داروها که استفاده مکنم.ناپروکسن ۲۵۰.باکلوفن ۱۰.الفن ایکس ال۱۰۰.گاباپنتین۳۰۰ .امپول شیری استفاده کردم .ام ار ای گرفتم میگویند مهره ۴lو۵l کمی مشکل دارد لطفا راهنمای بفرمائید باکمال تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
طبق گفته خودتان دچار دردهای ناگهانی سیاتیکی می‌شوید و ام آر آی شما هم که دیسک نشان داده است بنابراین اگر با دارو یک مدت خوب می شود و دوباره درد می‌گیرد. قاعدتا باید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریق داخل کانال نخاعی یا عمل جراحی استفاده کنید. 

سوال: ( T.sol )
برای فردی که دیسک کمر و‌ گردن ، تنگی کانال گردن و سر شدن پای چپ داره چه چیزی میتونه درمان کننده باشه؟
پاسخ:

سلام
ابتدا باید ام آر آی و نوار عصب بیمار دیده شود. ولی به طور کلی برای بیماریهای ستون مهره ها چهار روش درمانی شامل: دارو، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون مهره ها و جراحی وجود دارد که ابتدا روش های آسان تر شروع می شود و در صورتی که بیمار به درمان های آسان تر و غیرجراحی پاسخ ندهد درمان جراحی برای پیشنهاد می‌شود.

سوال: ( نادر صادقی )
با سلام بنده بدلیل کار سنگین دچار کمردد بودم وچندروز پیش ام ارای انجام دادم دکتر بعد تشخیص بیرون زدگی دیسک وپارگی عمل فوری رو بدونه معاینه بنده پیشنهاد دادن اما بنده بعد مراجعه به پزشک دیگر با تشخیص دیسک خفیف واعلام تشخیص اشتباه دکتر قبل با پیشنهاد استراحت ودارو درمانی بهتر میشوم ایا نیاز به عمل هست با شرایط درد پا بدونه درد کمر
پاسخ:

سلام 
سوال شما دقیقا مشخص نیست و کمی تناقض دارد . زیرا در اول سوال گفته که کمر درد دارید و در آخر سوال گفته‌اید که درد پا بدون کمر درد دارید . به هر حال روش من در درمان این است که سعی می‌کنم ابتدا با روش‌های غیر جراحی بیمار را درمان کنم. در صورتی یک ماه بعد از درمان، بیمار به روش‌های غیرجراحی پاسخ لازم را ندهد، برای بیمار جراحی پیشنهاد می کنم. البته همه این ها منوط به یافته‌های معاینه نیز هست. قاعدتاً بیماری که در معاینه علائم عصبی دارد جراحی شود بهتر است. و اگر بیماری در معاینه علائم عصبی ندارد و فقط درد دارد می‌توان تا یکماه درمان های غیر جراحی را ادامه داد.

سوال: ( مریم نصیری )
سلام آقای دکتر، من بیرون زدگی دیسک کمر بی مهره 4.5 دارم و فیزیوتراپیمو دارم از فردا شروع میکنم، من بخاطر درد کمر و درد قوزک پا سمت راستم راه رفتن و ایستادن برام مشکل شده، و دکترم گفتند میتونم فقط استراحت کنم تا بهبودی کاملم،خواستم نظر شما هم بپرسم آیا استراحت کامل داشته باشم یا نه؟ اگر نه تا چه حد راه برم ؟ یا اینکه میتونم به کارهای روزانم برسم چون متاهل هستم نمیتونم فقط در حال استراحت باشم ، و اگر خیلی استرلحت لازم باشه، به احبار انجامش میدم...لطفا راهنماییم کنید چقدر میتونم بشینم یا چقدر راه برم یا چقدر استراحت داشته باشم؟
پاسخ:

سلام
من معمولا به بیماران خود استراحت مطلق را توصیه نمی کنم . بلکه می گویم کارهای خود را انجام دهند ولی احتیاط کنند و کارهای سنگین را انجام ندهند . ولی به هر حال باید دیده شوید تا بهتر در مورد شما بتوانیم اظهار نظر کنیم .

سوال: ( فاطمه )
با عرض سلام .بیمار خانم می باشد. و با گرفتگی کمر علایم بیماری اغاز شد.تشیخص بر دیسک کمر گزاشتن.دلرو درمانی اغاز شد. کم کم گرفتگی به پشت پا تا زانو زده شد. بیمار در استراحت می باشد. چمد روز اخیر احساس ناتوانی در پا .تا زانو دارد.خصوصا از درد زانو شاکی می باشد.توانایی هیچ حرکتی ندارد.به علت درد ران و خصوصا زانو.عضلات جلوی ران هم احساس درد می کند.دکتر به علت شزایط حال ام ار ای ندارد.
پاسخ:

سلام 
علایمی که ذکر کردید می تواند ناشی از پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی باشد. درمان قطعی با انجام ام آر آی است.

سوال: ( امیر حسیپنی )
برای درد کف پا از ناحیه پنجه پای کسی که دیابت ۲ دارد چه توصیه ای دارید ؟
پاسخ:

کسانی که دیابت دارند باید نوار عصبی از اندام های تحتانی تهیه کنند. اگر نوروپاتی دیابتی دارند درمان های لازم برای آنها انجام شود. درد کف پا معمولاً قابل درمان است. برای بیمار می توان از فیزیوتراپی و دارو و در بعضی از موارد از تزریق های کف پا می توان استفاده کرد. 

سوال: ( عصمت ترکمانی )
از درد کمر وپلی راستم دارم می میرم نمی تونم بلند شوم. وتا نوک انگشتانم تیر مکشه نمی تونم بلند شم و55ساله هستم. قد168وزن 80کیلو وزانو درد هم دارم از توالت فرنگی ومیز نماز هم استفاده می کنم الان 3ساعت دارم درد میکشم با دیفلو فناک وایپوپروفن ساکت مشم دوباره درد می کشم بدادم برس
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 تشریف بیاورید مطب تا شما را ببینم و تست های تشخیصی برای شما تجویز و دارو بنویسم که بهتر شوید. 

سوال: ( لیلا بهرامی )
سلام وقتتون بخیر الان من ۳ ساله عمل بسته کردم پارگی دیسک داشتم روزه میتونم بگیرم؟گاهی که روزه میگیرم فرداش بدنم منقبض میشه وبی حس میشه بعد از اون کمردرد میگیرم آیا روزه به من واجبه؟و باید در ماه رمضان بگیرم؟
پاسخ:

در مورد روزه گرفتن نمی توان اظهار نظر کرد . باید خود بیمار و مدارک باید دیده شود.

سوال: ( زلفا مسلمی پور )
با سلام خانمی با ۳۲ سال سن و وزن ۸۸ کیلو ارایشگرم دچار پارگی دیسک شدم که به پام میزنه درد کمر ندارم نسبت به قبل ولی از لگن پا سمت چپ تا نوک انگشتان پا احساس درد شدید و حالت گیز گیز دارم مخصوصن مچ پا و قوزک پام خیلی درد میکنه پیش متخصصای زیادی رفتم و فقط میگن وزن کم کن در حال حاضر مسکن میخورم و بدون مسکن دردم اروم نمیشه ایا راه حلی هس ک ازین درد خلاص بشم در ضمن چنروزه شروع به زدن دوچرخه ثابتم کردم ولی همچنان درد شدیدی دارم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
فردی که دچار پارگی دیسک کمر است و با دارو بهبود پیدا نمی کند می‌تواند از درمانهایی مانند فیزیوتراپی تزریق داخل ستون فقرات سود ببرد. کاهش وزن نیز در بهبود درد موثر است.

سوال: ( علیرضا جلالی )
عرض سلام خدمت شما . من چند روز هست که بشدت دچار گرفتگی عضلات هستم در دست پا کمر تقریبا همه اعضا بدنم این عارضه میتونه از دیسک کمر باشه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری های دیسک کمر ،فقط کمر و اندام های تحتانی را درگیر می کنند . که کسی همه دستها ، پاها، گردن و کمر است درد دارد ، ممکن است بیماری دیسک گردن و کمر همزمان داشته باشد یا بیماری‌های عمومی دیگر داشته باشد که لازم است بررسی بشود.

سوال: ( محمد مبینی )
سلام وقت بخیر دیسک آخرم دچار پارگی شده و تشخیص پزشک جراحی ست. بعد از ۷ماه استراحت وقتی صبح ها از خواب پا میشم و یا وقتی به مدت یکی دو ساعت پیاده روی میکنم و یا کمرم رو خم میکنم احساس خشکی و درد به اندازه ۲۰c.mمربع در ناحیه کمر دارم البته اوایل سطح و اندازه خیلی بیشتر بود. تقریبا بعد از یکی دو ساعت پیاده روی احساس خستگی و سنگینی و کمی بی حسی در ناحیه زانو و پایینتر میکنم. همچنین زمانی که به پشت خوابیده و پا رو از لگن به سمت بالا میارم دچار درد شدید میشم. بعد از یکی دو ساعت که سرپا هستم درد خفیفی در ناحیه کمر احساس می کنم. اوایل عوارض بیشتری مثل بی حسی کف پا و درد سرتاسری پا داشتم. ممنون میشم راهنماییم کنید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
از روی علائم بالینی که شما گفته اید ، نمی توان چیزی گفت. بهترین راه برای شما انجام ام آر آی و تستهای تشخیصی دیگر است تا بیماری شما دقیقا تشخیص داده شود و سپس درمان شود.

سوال: ( زیبا محمدزاده )
فقط میخواستم تشکر کنم ، بابت اینکه اینقدر کامل و خوب توضیح دادین
پاسخ:

ممنونم شما لطف دارید.

سوال: ( معصومه طوسی )
من ۴ سال پیش دیسک کمر و ییاتیک‌پام اولین بار عود کرد الانم ۷ روزه درد شدید تو کانال ۴ و ۵ و رون و سلق و کف پام و بی حسی شدید و درد سیاتبک شدید دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید معدم هم اغلب تهوع و دارو نمیتونم بخورم
پاسخ:

سلام خوب اول باید ام‌آرآی بگیرید تشخیص درست داده شود و سپس درمان شوید . بیمارانی که مشکلات معده دارند می توانند از روشهای فیزیوتراپی استفاده کنند.

سوال: ( سیامک خزایی )
باسلام خدمت پزشک گرامی و ممنن بابت زمانی که اختصاص میدید٫من دچار دیسکوپاتیl5 -s1 شدمو حدود ده روزه علایم پارستزی مختصر لترال کف پای چپ شدم ٫درد ساق دارم ولی کمر درد که زیاد نیست٫یک هفت است ک درمان مدیکال شدم دردم خیلی کمه حین فعالیت٫وخواستم بدونم دقیقا منظورتون از عدم پاسخ چیه و کی باید برای جراحی مزاحمتون بشم٫من کردیووژیت هستم و همدان مشغول به کرم٫ممنن از راهنماییتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
در کل کسانی که دچار بیماری دیسک کمر هستند صلاح است که صرف یک ماه با یکی از چهار روش درمانی دارو فیزیوتراپی تزریق های داخل ستون فقرات و جراحی خوب می شود. منظور از عدم پاسخ یعنی اینکه بیمار با روش‌های غیر جراحی هنوز درد یا علائم عصبی پیدا کرده است.

سوال: ( سودابه موسوی )
سلام آقای دکتر من دو سال پیش به دلیل دیسک شدید در ستون فقرات عمل جراحی کردم که دکتر معالج بنده از ۱۲ پلاتین در این عمل استفاده کرد اکنون به غیر از اینکه درد ستون فقراتم به دلیل زیادی پلاتینها و احساس سنگینی آنها بیشتر شده از آن زمان درد سیاتیک پای چپم هم به آن افزوده شده و نزدیک دو ماه است که واقعا مرا کلافه کرده البته قبل از عمل این درد در پای راست من بود.لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

با سلام چون نزد پزشکی دیگری عمل شده اید بهتر است از خودشان بپرسید تا دچار دوگانگی نظر نشوید. 

سوال: ( میثم کردکتولی )
سلام من جراحی کردم در تاریخ 4 ۱۲ ۹۸وپروتز گذاشتم(مریض دکتر شیخ مظفری هستم و به آقای دکتر دست رسی ندارم)درد تو پای چپم وباسنم قطع نشده آیا این درد در اینه قطع میشه یا نه .با تشکر
پاسخ:

سلام
باید ام ار آی، رادیوگرافی های ساده و سی تی اسکن از شما گرفته شود تا تشخیص بیماری داده شود . اکثر دردهایی که در اندام های تحتانی وجود دارد ظرف یک یا دو ماه معمولا خوب میشود. 

سوال: ( مهتاب راد )
با سلام من حدودا ۳ سال پیش جراحی باز L5 داشتم حدود یکهفته پیش با شروع نرمش درد در پای چپ شروع شد و از ۳ روز پیش شدت درد بسیار زیاد شده واز پشت ران تا انگشتان پای چپ احساس گرفتگی. درد .سوزش.سردی .گزگز دارم و نمیتونم راه برم . باتوجه به شرایط موجود باید چکار انجام بدهم کلا قرص و آمپول مسکن به درد من هیچ کمکی نمیکنه.. لطفا راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اولین کار این است که ام آر آی برای شما درخواست شود و سپس درمان برای شما شروع شود. قاعدتاً وقتی فشار روی ریشه های عصب سیاتیک باشد .علائم درد کمر در پای چپ احساس سوزش سردی و گزگز به وجود می آید. در کسانی که با درمانهای دارویی بهبود نیابند می‌توان از فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون فقرات استفاده کرد.

سوال: ( ایمان ساغری فرد )
سلام آقای دکتر من مدتی هست که کمر درد دارم بطوری که در بعضی مواقعه درد به کشاله ران کشیده میشود و همچنین درد در قسمت پاشنه پا بیشتر میشه زمانی که فعالیت زیاد میشه راه رفتن درد تسکین میآبد ولی زمانی که میخوابم درد شدیدتر هست و به سختی به خواب فرو میروم هی اینو اون ور میشم این چه نوع بیماری هست ؟ راه درمانش چیه؟ از چه نمونه تشک خواب استفاده کنم ؟ با تشکر از سایت خوبتون
پاسخ:

سلام ، دردی که از کمر به پشت ران و پشت ساق پا و یا گاهی انگشتان پا تیر می کشد درد سیاتیکی نام دارد که ناشی از پارگی دیسک کمری می باشد و درمان آن شامل دارو و فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون فقرات است و در بعضی بیماران که به تزریق های داخل ستون فقرات جواب نمی‌دهند درمان جراحی است. شما باید درمان شوید با تعویض تشک بیماری شما خوب نمی‌شود ولی معمولاً تشک سفت برای بیماری که مبتلا به دیسک کمر است بهتر از تشک نرم می باشد.

سوال: ( جعفر گمار )
سلام دکتر جوانی ۲۹ساله هستم که ازدرد کمر ورگ سیاه تیک ورنج میبوردم رفتم پیش دکتر ام آر آی گرفتم دکتر گفت که پنج مهره کمرت آسیب دیده امچهارتاش آسیب جزئی دیده ولی مهره چهار وپنج آسیب دیده الانم کمرم خم شده بعضی وقتها رگ سیاهتیکم دردش کم میشه یا برای چهار ساعت رگ سیاهتیکم تحت فشار عصب قرار نمیگیره ولی بعضی وقتها هم زیر باستنم وبالای باستنم تا پایین ساق پام وکناره ساق پام به شدت میگیره میخواستم ببینم دیسکم پاره نشده حتی دیرکز فکر کردم خوب شوه دیگه رگ سیاهنیکم تحت فشار قرار نمیگرفت تا یه پنج ساعنی اما دوباره شروع شد ممنون میشم جوابمو بدید
پاسخ:

سلام ، از روی شرح حال نمی توان در مورد درمان قضاوت کرد. ولی با آنچه که شما نوشته اید احتمالاً دچار پارگی دیسک هستید و این بیماری چهار درمان دارد که به ترتیب شامل دارو فیزیوتراپی تزریق های داخل ستون فقرات و عمل جراحی است. این درمانها باید به تدریج طی چهار مرحله باید برای بیمار انجام شود.

سوال: ( میثم اسکندری )
سلام من تقریباً ۵ ماهه از درد کمر رنج میبرم درد از پایین کمر شروع شده و الان به پای راستم میزنه ام آر آی و عکس گرفتم دکتر میگه باید عمل کنی دیسکت پاره شده امکان فلج شدن هستش منم نمیخوام عمل کنم راه دیگه ای برای ترمیم دیسک و بهبود پیدا کردن وجود داره لطفاً راهنمایی کنید ضمناً دردم خیلی زیاده
پاسخ:

سلام ، هنوز عمل جراحی بهترین راه درمان دیسک های پاره شده است .در صورتی که نمی خواهید عمل جراحی شوید. می توانید از تزریق های داخل ستون مهره ها و لیزر داخل دیسک استفاده کنید. 

سوال: ( مقدم )
با سلام پدر بنده 64 سال دارند و به دلیل دهیدراته و نازک شدن دیسک شماره 5 -اعصاب حسی شان تحت فشار قرار گرفته و در دیسک های دیگر هم بیرون زدگی دارند بطوریکه که خصوصا شب ها دچار گزگز و بی حسی پاها می شوند و نمی توانند خواب کافی داشته باشند. یک سال است گاباپنتین 100 مصرف می کنند نرمش های مخصوص انجام می دهند و قرص های ویتامین ب مصرف می کنند اما همچنان شب ها نمی توانند بخوابند. لطفا راهنمایی بفرمایید. در ضمن بفرمایید روزه داری برای ایشان ضر دارد یا خیر؟ ظاهرا کم آبی بی قراری پاهای ایشان را در شب بیشتر می کند. پیشاپیش از توجه و راهنمایی شما تشکر می کنم.
پاسخ:

سلام ، ممکن است پدر شما دچار تنگی کانال نخاعی و یا نوروپاتی باشد باید بررسی های بیشتری مانند نوار عصب و عضله و ام آر آی بگیرید و درمانهای لازم برای انجام شود. در مورد اظهارنظر در باره روزه باید بیمار دیده شود.

سوال: ( بهرام کاظمی آذین )
دیسک کمر دارم دو سه جا پیش دکتر که رفتم میگن دیسکت پاره شده باید عمل شی میخواستم نظر شما رو بپرسم
پاسخ:

سلام ، اگر نزد سه پزشک رفته اید و گفته اند که دیسک شما نیاز به جراحی دارد ، قاعدتاً نظر من هم همان خواهد بود. ولی باید بیمار دیده شود. گاهی ممکن است تزریق های داخل ستون فقرات نیز در بیمارانی که تمایل به عمل جراحی ندارند کمک کننده باشد.

سوال: ( طاهره )
سلام من نزدیک به دو ساله کمرم درد میکنه و نمیتونم زیاد خم بشم
پاسخ:

سلام ، احتمالاً دچار اختلال یا بیماری دیسک کمر هستید و لازم است دیده شوید و معاینه شوید و برای شما تست های تشخیصی انجام شود.

سوال: ( مصی پاکنهاد )
سلام وعرض ادب دوسال پیش بخاطر ابنکه تخت یک نفره که سبک خم بود بلند کردم که خواهرم فرش را از زیرپایه های تخت بیرون بکشد دیگرنتوانستم بایستم و حتماباید دودستم را به پاهایم میزدم وخمیده راه میرفتم ام آرای کردم گفتن دیسک استراحت مطلق و امپول دپو بعدازیکماه خوب شدم بعداز۶ماه باز کنردرد گرفتم که درد نداشتم فقط نمیتوانستم صاف بشوم یک هفته ای بود که کمرم احسای میکروم میخواهد خم بماند چیزی اززمین باندمیکردم بازورمی ایستاوم امروز مثل دوسال پیش کاملا خم خم شده ام که دررختخواب هستم ازشماکمک میخواهم چکارکنم باز امپول دپو این هم تواین روزهای کرونایی
پاسخ:

سلام ، شما احتمالاً بیماری دیسک کمر پیدا کرده‌اید. در پارگی دیسک بیمار مدتی درد دارد و دیسک پاره ممکن است کوچکتر شود و درد بیمار کمتر شود و دوباره بعد از چند ماه بیرون بزند . بیمار دوبار دچار کمر درد شود. من شخصاً داروهای کورتونی برای بیماران تجویز نمی کنم. بیمار باید ویزیت شود و تست های تشخیصی برای وی انجام شود و سپس از درمان هایی مانند داروهای ضد التهاب و یا فیزیوتراپی تجویز شود. 

سوال: ( محمد مهدي پورنخعي )
با سلام خدمت اقاي دكتر بنده سال گذشته عمل باز بين مهره ال 3 و ال 4 و همچنين ال 4 و ال 5 انجام دادم ايا اندوسكوپي براي بنده مناسب است
پاسخ:

سلام ، آنطور که شما بیان کرده اید ، احتمالا دوباره دچارعود دیسک شده اید و برای درمان عود دیسک اینجانب آندوسکوپی را تجویز نمی کنم. توصیه می کنم که عمل باز شد. ولی در کل بیمار باید دیده شود ممکن است با روش های تزریق داخل ستون مهره ها بهبود پیدا کند.

سوال: ( امیر ملکی )
سلام و عرض ادب در درجه اول تشکر میکنم از مطالب مفیدی که در سایت قرار دادید و همچنین از وقت و انرژی که برای جواب هی و راهنمایی بیماران میگذارید حدود 14 سال قبل عمل دیسک L4 و L5 را انجام دادم همان موقع در ویزیت بعد عمل دکتر عرض کردن که عضلات نگهدارنده ستون فقرات بنده به صورت مادرزادی ضعیف میباشد و بایستی در آینده با پلاتین تقویت گردد، شکر خدا بعد از عمل تو این 14 سال مشکل و درد ادامه داری نداشته ام، تا اینکه برای کاری چند روز قبل MRI انجام دادم در گزارش اون نوشته که همه دیسک‌ها مبتلا به درجه ای از کم آبی هستند همچنین دیسک‌های L4 L5 گرید 2 پوکی استخوان دارند، برای درمان چکاری باید انجام دهم؟ و آیا به خودی خود خطرناک میباشد؟ از اینکه وقتتان را می‌گیرم واقعا عذرخواهی میکنم
پاسخ:

سلام ، آنچه که در جواب ام آر آی شما نوشته شده است، نشانه دژنراسیون یا ساییده شدن دیسک است که با افزایش سن برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید. اگر درد ندارید که نیاز به کاری نیست و تنها راه بهداشت ستون فقرات استفاده درست از آن و انجام ورزش های منظم می باشد. از دست دادن آب دیسک ها به خودی خود خطرناک نیست مگر اینکه دیسک پاره شود. بهر حال باید بیمار دیده شود و ام آر آی وی بررسی و توضیحات اختصاصی برای وی داده شود.

سوال: ( جليل مغينمى )
سلام دکتر،بنده یکسال پیش ورزش سنگین انجام دادم،بعدا روز بروز احساس درد در مهره های تحتانی کمر بصورتیکه به باسن وپشت ساق پای راستم احساس می کنم.پس از مراجعه به پزشک ،عکس ام ار ای گرفتم ،گفته یک مهره ترک دارد ومهره ۲و۳ دیسک دارند. آیا نیاز به عمل دارم یا با دارو و ورزش های مخصوص وآب درمانی بهبود پیدا می کنم،جنابعالی چه دستوراتی می فرمایید. تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اغلب بیمارانی که مبتلا به دیسک کمر هستند همین شرح حال را دارند. یعنی بعد از ورزش سنگین دچار احساس درد در کمر و باسن و پشت ساق پای راست یا چپ می شوند. برای بیماران مبتلا به پارگی دیسک کمر چهار راه درمانی دارند که شامل دارو فیزیوتراپی و تزریق ستون مهره یا جراحی است. مردم ایران علاقه شدیدی به آب درمانی دارند. شنا در آب در بیماران مبتلا به دیسک کمر توصیه می‌شود اما قاعدتاً آب بیماری دیسک را درمان نمی‌کند. بنابراین بیماری دیسک کمر با روش هایی که گفته شد باید درمان شود ولی ورزش در آب و یا شنا می‌تواند به درمان کمک کند.

سوال: ( مرتضی زادصالحی )
درود سال ۱۳۹۰ پس از یک دوره کمر درد با مشاوره با دکترهای زیاد در نهایت عمل جراحی دیسک کمر توسط دکتر ملاحسینی در بیمارستان پارس انجام دادم، با انجام دادن دستورات دکتر، فیزیوتراپی،آب درمانی، رانندگی نکردن و ..... پس از یک سال به بهبودی کامل رسیدم و در سال سوم عمل با شروع ورزش بسیار سالم و سرحال شدم، متاسفانه از سال۹۶ به علت بعضی مشکلات ورزش منظم انجام ندادم، سال ۹۷ دچار همان دردهای قبلی در پا و کمر شدم که توانایی حرکت نداشتم و بدن خشک شده بود و با هر حرکتی درد شدید در پا و محل جراحی احساس می کردم با چهار روز استراحت مطلق بهبودی حاصل شد، مجددا سال ۹۸ به علت یک رانندگی طولانی مدت دچار همان حالت شدم و چهل روز زمینگیر شدم و دوباره بهبود حاصل شد، اکنون دو ماه است که به علت کرونا در قرنطینه خانگی هستم ، روز شنبه ناگهان درد در ناحیه پا شروع شد و به کمر زد و زمینگیر شدم که توانایی ایستادن و نشستن ندارم و در پا احساس سرمای شدید و یخ‌زدگی دارم ، و محل جراحی کمر درد می کند، دفعات قبلی که مشکل پیدا می کردم بر اثر یک فعالیت بدنی تا مناسب بود اما این دفعه در استراحت کامل بودم که این چنین شد. توضیح دردم این است که درد از پای چپم شروع میشه و به کمر میزنه و درد از یک تا ده ۷ است و حرکت پای چپم و راه رفتن، نشستن و خوابیدن و هر فعالیت دیگری در سمت چپ بدنم مختل می‌شود احساس سرمای و یخ‌زدگی در پای چپ دارم اما پایم به نیست فقط احساسش رو دارم ، با خوردن دیکلوفناک،سلوکسیب،گاباپنتین،باکلوفن،کلردیازپوکساید،پردینوزولون،ویتامین تجویز شده توسط یک پزشک عمومی امروز کمی آرامش پیدا کردم اما همچنان توانایی حرکت ندارم( درد روز شنبه سیم فروردین شروع شد امروز پنجشنبه ۴اردیبهشت است دارو رو سه روزه مصرف می کنم) پزشک عمومی توصیه به مراجعه به متخصص نموده است اما با توجه به کرونا و ناتوانی در حرکت هم اکنون امکانش نیست. تاریخ عمل ۳۱فروردین ۹۰ بوده است خواهشمندم مرا در درمان راهنمایی نمایید.چرا اینجوری میشم، من خیلی رعایت بیماریم رو می کنم سپاس بسیار از شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
طبق آمارهایی که وجود دارد تقریبا ۴ درصد بیماران مبتلا به دیسک کمر وقتی عمل شوند ، در طی چند سال بعد دوباره در همان محل دیسک کمرشان پاره می شود و در اصطلاح پزشکی عود می کنند. شما هم به نظر جزو همان بیماران می باشید و یا گاهی هم بیمار در دیسکی که عمل شده دچار پارگی دیسک نشده بلکه دیسک بالاتر یا پایین‌تر دچار عارضه شده است .در حال درمان هر دوی این موارد شبیه هم میباشد . برای اینگونه بیماران لازم است نوار عصب و ام آر آی انجام دهیم. و پس از مشخص شدن ضایعه درمان شوند . دوران کرونا هم دوران سختی است. ولی قاعدتاً مطب عده‌ای از پزشکان و عده‌ای از مراکز ام آر آی باز هستند. 

سوال: ( امین منصوبی )
سلام دکتر من ۱۷ سال سن دارم و به دلیل بلند کردن وزنه سنگین در باشگاه کمرم شروع به درد کردن کرد دردم معمولا فقط در ناحیه پایینی کمر و قسمت راست بالای لگنم هست روش هاییم که برای تشخیص درد سیاتیک در سایت قرار دادین را مطالعه کردم و انجام دادم ولی درد ناگهانی در کمرم ایجاد نشد حالا سوال من این است که ممکن است که دیسک های کمرم آسیب دیده باشد یا خیر ؟ ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
منظور شما را نفهمیدم که میگویید ناگهان درد پس از انجام ورزش در کمرتان ایجاد نشد ولی احتمالا منظورتان این بوده است که کمر درد گرفته‌اید. بله شرح حال شما می‌تواند نشانه آسیب یا بیماری دیسک های کمر باشد. 

سوال: ( عبدمحمدطاهری نیا )
باسلام مشکل دیسک وتنگی کانال نخاعی دارم ۵سال پیش دکترگفت بایدجراحی بشم عمل ۴پیچ ودوپلاتین نیازدارم طبق تجویزولی دکتردیگه ای مراجعه کردم گفت فعلادارووفیزیوتراپی تازمانیکه به داروپاسخ ندیدبعدجراحی حالاخواستم بپرسم هزینه جراحی چقدره بازنشسته وبیمه تکمیلی دارم ساکن دزفولم باتشکر
پاسخ:

سلام
به طور کلی برای بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی چهارراه درمانی بیشتر وجود ندارد که شامل دارو ،فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون مهره ها و جراحی می باشد و کسانی هم که جراحی می کنند ۸۰ درصد موارد خوب هستند. می توانند به کارهای کشاورزی ادامه دهند به شرط اینکه با احتیاط کار کنند و به خودشان فشارهای سنگین وارد نکنند. البته ۲۰ درصد موارد عمل ها خوب در نمی آید و بیمار نمی تواند کار کشاورزی را ادامه دهد. در مورد درمان های دیگر در صورتی که کسی نخواهد از جراحی استفاده کند می تواند از تزریق های داخل کانال نخاعی استفاده کرد.

سوال: ( امجد عظیمی پور )
سلام خسته نباشید اقای دکتر سال گذشته من مشکل هموروئید داشتم جراحی کردم از طریق بی حسی نخایی ولی متاسفانه چند روز بعد از عمل دچار مشکلات اعصاب شدید ودرد در ناحیه شکم شدم بعد ازچندین مرتبه چکاپ کامل هیچ مشکلی تشخیص داده نشد هربار مراجعه میکردم همه بعد از چکاپ میگفتند از لحاظ بدنی مشکلی ندارین
پاسخ:

سلام ، منظور شما از مشکلات اعصاب شدید را نفهمیدم و ولی درد شکم معمولا ربطی به ستون مهره ها ندارد و بی حسی نخاعی هم معمولاً عارضه چندانی نمی دهد و اگر سوزن به عصبی برخورد کند معمولاً ظرف چند روز بهتر می شود. برای اینگونه بیماران باید ام آر آی شکم لگن و کمر در خواست شود تا ضایعات احتمالی تشخیص داده شود .

سوال: ( طاهر سعادت )
باسلام من چند ماه پیش برای درد کمرم که تنگی کانال نخاعی بود به کلینیک درد...مراجعه کردم و عمل تزریق به کمرم انجام دادن اما متاسفانه وضعیتم ب شدت بدتر شد طوری که نمیتونم پنج دقیقه پیاده روی کنم تو مراجعه بعدی جناب دکتر فرمودند باید عمل باز انجام بدم لطفا راهنمایی ام کنید ک چکار کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
واضح است اگر بیماری که پارگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی شدید دارد و به تزریق های داخل ستون مهره ها جواب نمی دهد لازم است جراحی شود . به شرطی که ام آر آی هم مشکل قابل جراحی را نشان دهد.
 

سوال: ( حسین کوهی )
با سلام چند سه ماه پیش به خاطر بلند کردن یه وزنه سنگین کمر درد شدیدی گرفتم که حتی بعد از چند ساعت پس از ان قادر به بلند شدن هم نبودم به دلیل درد شدید درد از ناحیه ستون مهره های مجاور پهلو به روی ران کشیده میشد ولی بعد دو ماه استراحت فقط بعضی مواقع هنگام نشستن روی زمین به مدت زیاد همون نقطه از کمرم درد میگره و دیگه به ران کشیده نمیشود میخواستم بدونم مشکل از دیسک کمر یا ستون مهره ها است اگه دیسک است نشانه پارگی دیسک است
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله بیماریهایی دیسک همین شرح حال را دارند. یعنی مریض ناگهان با بلند کردن یک جسم سنگین ناگهان دچار درد شدید کمر می شود و سپس درد به اندام های تحتانی آنها کشیده می شود. گاهی با استراحت بهتر می‌شوند و یا عده ای از بیماران در وضعیت‌های خاص مثلاً هنگام نشستن کمر درد ایجاد می شود. تشخیص بین پارگی دیسک و بیماری دیسک با انجام ام آر آی میسر است.

سوال: ( فریده نادری )
باسلام1. ورزشهای مناسب برای افرادی که بین مهره های کمر ومهره های گردنشون فاصله ایجاد شده و درد زیادی داره چیه؟2.نشستن پشت میزمیتونه دردکمر وگردنم رو تشدید کنه؟3.فیزیوتراپی چقدر به بهبود دیسک گردن وکمرکمک میکنه؟ممنونم
پاسخ:

سلام ، سوال یک ورزش های مناسب برای درد کمر و درد گردن را می توانید از وبسایت اینجانب پیدا کنید . چندین ورزش برای این دردها وجود دارد. جواب سوال دو، نشستن پشت میز می‌تواند درد گردن و کمر را تشریح کند. بنابراین باید با تمهیدات این کار را انجام دهید . جواب سوال ۳ فیزیوتراپی یکی از درمان های دیسک گردن و کمر است و به بسیاری از افراد کمک می‌کند .ولی در عده‌ای از افراد هم جواب نمی دهند و نیاز است از تزریق های داخل ستون مهره ها یا عمل جراحی استفاده کنند. به طور کلی ۸۰ درصد بیمارانی که دچار دیسک کمر یا گردن هستند با درمانهای غیر جراحی از جمله فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌کنند . 

سوال: ( ایمان اسدالهی )
سلام از 18سالگی که خدمت سربازی رفتم پست 2ساعت ایستادم کمرم درد میگرفت ولی تحمل میکردم بعد دکتر رفتم گفت دیسک کمر داری بازم بیخیالش شدم که متوجه شدم بیشتر اگر حادثه یا صحنه حیجانی ببینم خود به خود کمرم درد میگیرفت باشگاه بدنسازی میرفتم بیشتر حرکتهای که فشار میاورد حذف کردم از برنامم رفتم دکتر عکس امآر ای گرفتم گفت تنگی کانال نخاعی دارید مهره هایه 3،4،5،درگیر شدن الان 32سالمه همچنان اگر اعصابم خورد بشه درد شدید کمر شروع میشه و راه رفتن عادی بدون درد برام آرزو شده چون جوونیم ازم گرفته توان هیچکاریو ندارم درد کمر اول داخل پای چپ بود الان دوتا پام و دو طرف لگن از جای کهکمربند بسته میشود به پاین درد شدید دارم ممنون میشوم جوونیه هیچ وقت نداشتمو بهم برگردونید ،نشستن راه رفتن ایستادن حتی خوابیدن که زیاد بشه کمرم خشک میشه درد شروع میشه زندگی اینطوری لذتی نداره ،منتظرم آرزوما براورده کنید
پاسخ:

سلام ، مسائل شما به نظر می‌رسد مشکلات روحی باشد ممکن است انسان هم تنگی کانال نخاعی کمر داشته باشد هم مشکلات روحی داشته باشد. اینکه افسوس بخورید که جوانی شما از بین رفته و هیچ گاه جوانی نداشته اید طرز فکر صحیحی نیست. بنابراين توصیه می‌کنم هم به یک روانشناس شناس یا روانکاو مراجعه نمایید تا مسائل روحی شما مورد بررسی و درمان قرار گیرد هم با درمان‌هایی مانند دارو فیزیوتراپی و تزریق های داخل کمر درمان شوید.

سوال: ( پادیاب )
سلام خسته نباشیدپدرمن یکباردرسال ۶۶دیسک کمرعمل کرده درسال ۸۸به دنبال یه تصادف مجبورشدپیچ ومهره پلاتین توکمرش بگذاره وحالابعدازده سال یه زورزده العان ۴ماه است خونه نشین شده کلی دردداره کلی داروخورده عکس گرفتیم گفتن پلاتین هااسیبی ندیدن ولی مهره بالای پلاتینهاجابه جایی داره چون تواین کرونادکترنبودام اراراکه گرفتیم ازطریق واتساپ برای چنددکترفرستادیم یکیش میگه تنگی داره یکی میگه نه یکی میگه عمل براش سخت است وخلاصه ازگاباپنتین تاتیزانیدین تادلوکسیتین تانامروکسن وامپول وداروی تقویتی متیزیم وهمشوتواین چهارماه خورده ماهم نمی دونیم چیکارش کنیم اعصابش به هم میریزه درصورتی که ادمی بوده اهل کوهنوردی واصلامشکل اعصاب نداشته
پاسخ:

سلام ، شما باید یک پزشک انتخاب کنید و فقط تحت نظر همان پزشک کارهای لازم را انجام دهید .‌قاعدتا اگر بیماری را بتوان با درمانهای غیر جراحی درمان کرد بهتر است ولی گاهی درمانهای غیر جراحی جواب نمی دهند بنابراین مریض نیاز به عمل جراحی دارد. با توجه به اینکه بیمارشما قبلا توسط جراح دیگری عمل شده است. بهترین فردی که می‌تواند در این مورد شما را راهنمایی کند جراحی که قبلاً ایشان را عمل کرده است.

سوال: ( ثناالله یوسفیان )
سلام وخسته نباشید.بنده ماه مهررفتم دکتر.گرگان .دکترمحمدکلانتری .ایشون بهم قرص وآمپول دادالبته چهارتاآمپول دردهفته بهم زد.توکمرم وزیرزانوم وهفتای دیگه راگفت عضلانی بزن بعدگفت سه ماه بعدبیا.من بعلت کرونانتونستم برم حالاهم نه میدونم آیاقرص هاراادامه بدم یانه.لطفاراهنماییم کنید.ممنون میشم ازتون
پاسخ:

سلام ، اکنون اکثر مطب ها باز هستند می توانید مراجعه کنید و درمان شوید قاعدتاً ادامه دارو بدون تجویز پزشک و معاینه وی منطقی نیست.

سوال: ( محمدچاوشی )
سلام خسته نباشید سوال من درمورد بیماری اسپوندیلولیز هست که من دردوره خدمت متوجه این بیماری شدم وتاکنون باهاش سر کردم حدود۲۵ سال.اما الان واقعا اذیتم میکنه .وگاهی راه رفتن وایستادن هم حتی برام ازار دهنده میشه .ایا باید جراحی کنم؟لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ:

سلام ، بهترین راه درمان اسپوندیلولیتزیس جراحی و ثابت کردن ترک و لقی با پیچ و مهره است در صورتی که بیمار تمایل به آن کار ندارد می تواند از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کند. 

سوال: ( Rahmani )
سلام من 17سالمه و در ورزش کشتی دیسک کمرم در ناحیه L4_L5_S1 آسیب جدی دیده، حدود سه ماهی از اون اتفاق میگذره که روزهای اول به سختی راه میرفتم ولی با گذشت زمان بهتر شدم الان هم درد کمتر شده ولی بلافاصله بعد از قطع قرص ها و بعضی مواقع خودارضایی کردن دردش تشدید پیدا میکنه من از یه متخصصی پرسیدم گفتن خود ارضایی تاثیری بر دیسک و درد من نداره ولی به نظر خودم و تجربیاتم تاثیر داره میخواستم نظر شما رو بدونم؟ وچه راه هایی برای و بهبودی ام وجود داره؟
پاسخ:

سلام ، خود ارضایی از لحاظ علمی تاثیری بر روی دیسک کمر ندارد ولی با تحریک شبکه سمپاتیک و پاراسمپاتیک که در جلوی کمر قرار دارد کمی باعث احساس شل شدن و درد در کمر می شود. بنابرین در فردی که کمردرد یا دیسک کمر دارد بهتر است که به تعداد کمتری انجام شود. ولی باید بیماری دیسک کمر شما هم درمان شود. شما صلاح است که به پزشک مراجعه کنید و طبق پروتکل های خاصی دیسک کمر و کمر درد شما درمان شود.

سوال: ( علی اصغر نجاری )
سلام .( علی اصغر) سلام .آقای دکتر من دیسک کمر دارم .دیسک 4و5و الان تقریبا25روز که کاملا از کارهای روز مره خودم رو به سختی انجام میدم .لطفا راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:

سلام ، باید دیده شوید و برای شما نوار عصب و ام آر آی درخواست شود و سپس درمان انجام شود تا خوب شوید. معمولاً امروزه توصیه نمی شود که بیمار بدون درمان فقط استراحت کند. درمان دیسک شامل دارو ،فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون مهره ها و درصورت عدم پاسخ به آنها عمل جراحی است.

سوال: ( امین فهیمی )
با سلام مدت سه ماه درد کمر دارم دارو گرفتم متاسفانه افاقه نکرده به دستور دکتر (AMR) کردم مشخصا در ناحیه بین مهره ای چهارم و پنجم فتق کوچکی در دیسک دیده شده تشخیص دکتر غیر تهاجمی است و معتقد هستن که نیازی به عمل ندارد لازم به ذکر است بدون دارو و مسکن خوابیدن برام بسیار مشکله حتی در کارهای روزمره هم اختلال ایجاد کرده ضمنا ورزش حرفه ای و کوه نوردی انجام میدادم که دکتر منع کردن. ممنونم هستم از راهنمایی و تشخیص شما.
پاسخ:

سلام ، بیمارانی که نیاز به عمل جراحی ندارند ، لازم است دارو یا فیزیوتراپی استفاده کنند و در صورتی که به درمانهای فوق پاسخ ندهند لازم است از تزریق های داخل نخاعی استفاده کنند.

سوال: ( مختار ملک مکان )
سلام.از قسمت باسن تا ماهیچه های ران وپشت پانوان راه رفتن را ازم گرفته ولی درد ندارد پاهام کم توان شده ولی در خم شدن وراست شدن دردی در کمر احساس نمی کنم دقیقا مثل آدم آهنی راه می روم.البته چند روز استراحت کرد م بهتره.مشکلم چیست ؟ممنون
پاسخ:

سلام ، بیماری شما درد سیاتیک نام دارد که به علت پارگی دیسک معمولا ایجاد میشود .بیمارانی که دچار پارگی دیسک هستند ممکن است اصلاً کمر درد نداشته باشند فقط با درد پا مراجعه کنند. بیماری که احساس ناتوانی در اندامهای تحتانی یا پاها دارد قاعدتاً باید دیده شود ممکن است دچار علائم عصبی و ضعف عضلانی شده باشد.
 

سوال: ( saeidsayadi )
با سلام من ده سال پیش دیسک کمر گرفتم وقتی سرباز بودم و ام آر آی دادم گفتم ۴.۵ دیسک داره که آب درمانی ردیف شد الان بعداز ده سال دوباره اومده سراغم با دردی بیشتر که توی پای چپم میزنه الان هم که استخر بسته ست وفیزیوتراپی هم نرفتم چیکار کنم بهم میگن برو کایروپرا... نظر شما چیه ممنون
پاسخ:

سلام ، اکثر مبتلایان به بیماری دیسک کمر همینطوری هستند. مدتی خوب هستند دوباره عود می کند. بنابراین شما باید ویزیت شوید و برای شما دارو و فیزیوتراپی داده شود. کایروپراکتیک هم مانند فیزیوتراپیست. 

سوال: ( زری )
سلام دکتر خسته نباشید من ستون فقراتم به شدت درد میکنه ام ار ای نشون داد دیسک ها خشک شده بیشتر بین مهره ۹ و ۱۰ و ۱۰ و۱۱ خودم ۱۰ ساله تمرین دارم و دکتر گفت از اعصابه من آدم زودرنج و حساسی هستم ایا حرفشان درسته ضمنا من دچار کوتاهی عضلات پشت و پشت پا هستم
پاسخ:

 سلام ، بله مشکلات عصبی و روحی می تواند باعث کمردرد شود. بنابراین در بیماران زود رنج ، حساس و وسواسی می‌تواند باعث مشکل شود. کوتاهی عضلات پشت پا هم می تواند موجب درد شود. بنابراین باید دیده شوید و برای شما درمان انجام شود و در مورد مسائل روحی هم می‌توانید به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید.

سوال: ( نعمت زینلخانی )
سلام خسته نباشین من مهره چهار و پنجم مشکل داره رفتم دکتر میگن چهاربیرون زدگی داره ولی پنج پارگی داره وگفتن عمل باز باید انجام بشه وگفتن عمل نکنی از مچ پا فلج میشی آیا عمل نکنم راهی هست راهنمایی کنید ممنون میشم
پاسخ:

قاعدتا، هنوز هم بهترین درمان پارگی دیسک عمل جراحی باز است. ولی اگر بیمار علائم عصبی نداشته باشد و خودش تمایل به عمل جراحی نداشته باشد، می‌توان از تزریق های داخل ستون مهره ها مانند عمل های لیزری وغیره استفاده کرد ولی به هر حال بیمار باید دیده شود میزان دیسک و علائم عصبی ارزیابی شود.

سوال: ( علیرضا نیکجو )
سلام من نمیخوام مادرم دیسک شو عمل کنه چون قلب شو عمل کرده براش بده با لیزر می شه عمل کرد دیسک کمر
پاسخ:

سلام ، باید مادر شما معاینه شود. در بیماران مسن و یا کسانی که مشکلات قلبی و غیره دارند و یا کسانیکه از عمل جراحی باز می ترسند، لیزر عمل مناسبی برای این افراد است.

سوال: ( مریم زارعی )
سلام ،آقای دکتر،من چن وقت بود درد کمر داشتم ،از کمر به پایین و باسن ،همراه سوزش،گاها خوب بودم گاه شدید میشد چن روزه شدید شده دکتر رفتم امگا 3 و ویتامین داده فرقی نکردم،و سوال اینکه ایا من باید کارمو (تایپیست روزنامه )ترک کنم؟
پاسخ:

سلام ، معمولاً اکثر کمردرد ها و درد و سوزش باسن و اندام های تحتانی با درمانهای طبی بهبود پیدا می کنند و لازم نیست بیمار شغل خود را ترک نماید. بنابراین باید ویزیت شوید و درمان های مناسب برای شما برنامه ریزی شود. 

سوال: ( شیرین رجب آغبلاغی )
سلام خانمی ۳۵ ساله ام ،۳ ماهه وسط گودی کمرم میسوزه طوری ک دارم از درد گریه میکنم،کمر بند پاکسمن استفاده میکنم زیاد تغییری نکرده به دردش کمک ام کنید راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
سوزش گودی کمر می‌تواند نتیجه چندین بیماری باشد. بنابراین شما لازم است ویزیت شوید تا برای شما ام آر آی و نوار عصب و تستهای تشخیصی دیگر درخواست شود و بر مبنای آن درمان شوید. البته کسانی که نگرانی در آینده دارند یا افسردگی و مشکلات روحی دارند نیز ممکن است با سوزش گودی کمر مراجعه کنند.

سوال: ( اروجعلی وایزاذه )
دیکس کمر دارم وپای چپم سرشوده ورگی سیاتک دارمXy۳
پاسخ:

اگر ام آر آی گرفته اید و دچار دیسک کمر ثابت شده هستید و پای چپ شما هم سرد می شود و درد سیاتیک دارید بهتر است ابتدا از درمان‌هایی مانند دارو و فیزیوتراپی استفاده کنید و در صورتیکه با درمان های فوق خوب نمی شوید صلاح است که مورد عمل جراحی قرار گیرید. 

سوال: ( سید مجید حسینی )
با سلام جوانی ۳۵ ساله هستم..سال ۸۹ عمل دیسک داشتم سال ۹۵ مجدد عمل دیسک و بار سوم سال ۹۷ پلاتین گذاشتم..الان دوماهه در پای راستم درد وجود دارد ولی ب مدت یک هفته هست ک درد مداوم شده و تیر شدید میکشد ولی کمر درد ندارد..از باین ب پایین تیر میکشد..رادیولوژی دادم ک دکترم گفت پلاتین مشکلی نداره‌...الان ام ار ای باید بدهم...نظر شما را میخواستم بدونم..ممنون از شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
نوع دیسک شما از نوع خاصی است که دچار دو بار عود شده است. دوباره پس از مدتی دچار درد اندام تحتانی هستید . بیمار باید ام آر آی بگیرد ممکن است که در همان دیسک عمل شده یا در دیسک های بالای محل عمل اختلال رخ داده باشد . 

سوال: ( علی )
دو ماه است مهره ۵ ام که ۴ میلی سیاه شده بود عمل کردم اما درد در پاهایم از بین نرفته نگران هستم چکار لنم
پاسخ:

سلام ، چون عمل شده اید ، بهتر است که از پزشکی که این کار را برای شما انجام داده است بپرسید. سوال شما یک سوال کلی است و بیمار باید دیده شود مدارکی بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

سوال: ( نسرین بازفتی )
سلام آقا دکتر خسته نباشید آیا اجازه میفرمایید گزارش و عکس Mir دیسک کمرم رو بفرستم تا جهت درمان از دستورات طبی شما انجام دهم . خیلی ممنون میشوم
پاسخ:

سلام ، می توانید وقت آنلاین بگیرید تا هم شما ویزیت شوید و مدارک شما دیده شود. تجویز دارو یا اظهار نظر در مورد بیماری ، بدون دیدن بیماری منع قانونی دارد.

سوال: ( سعید )
سلام اقای دکتر من 3 ماهی هست قسمت چپ لگنم ی درد میکنه اصلا ب پایین یا کف پاهام نمیزنه هر وقت گرم کنم یا حمام برم دردی احساس نمیکنم اما سرما بخوره یا رانندگی کنم درد میگیره 3ماهم استراحت کردم گردنم سمت پایین مایل به چپ میدم هم همونجای گلنم درد احساس میکنم یا سرفه عطسه کنم هم درد احساس میکنم ممنون میشم راهنمایم کنید.
پاسخ:

اغلب بیماریهای ستون مهره ها با گرم کردن و استراحت بهتر و با رانندگی یا در معرض باد و هوای سرد قرار گرفتن بدتر می شوند . با توجه به شرح حالی که شما داده اید ، به نظر می‌رسد که دیسکهای شما دچار اختلال شده است. بنابراین لازم است تشریف بیاورید و مورد معاینه و تست های تشخیصی قرار گیرید و سپس برای شما برنامه درمانی ریخته شود.

سوال: ( مریم عبدی )
سلام. من سی سالمه دوتا زایمان پشت سرهم داشتم ب فاصله بیست ماه بعد زایمان اولم سیاتیکم گاهی حین راه رفتن میگرفت و بعد خودش خوب میشد اما الان بعد از گذشت ۱سال از زایمان دومم وقتی چیز سنگین بلند میکنم از پایین باسنم تا ساق پای چپم به شدت درد میگیره جوری ک تا چند ساعت هر حالتی هم بشینم یا دراز بکشم خوب نمیشه. اما از فرداش دیگه خوب میشم. این درد هم همیشگی نیست فقط با فعالیت زیاد و جسم سنگین بلند کردن سراغم میاد. خواستم بدونم نیاز ب درمان دارم یا نه؟ و سوال بعدیم اینکه ایا عمل سزارین و تزریق آمپول بیحسی تاثیر در گرفتگی عصب سیاتیک داره یا نه؟
پاسخ:

 با توجه به آنچه که شما بیان کرده اید ، شما دچار اختلال و بیماری دیسک کمری هستید و بنابراین لازم است که تشریف بیاورید و شما را ببینم و برای شما برنامه درمانی بریزم . تزریق آمپول بی حسی در کمر معمولاً باعث ایجاد پارگی دیسک کمری نمی شود. 

سوال: ( رضا ز )
سلام و وقت بخیر بنده 21 سالم هست و سه سال هست که کمر درد در گودی کمر دارم و هنگام راه رفتن، خم شدن زیاد و بلند کردن اجسام به شدت درد میگیره و گاهی درد به پاها و بالای کمرم سرایت میکنه و وقتی میخوابم درد رفع میشه،از دیگر علایمم قولنج کردن کمرم هستش،mri کمر انجام دادم و مشکلی در mri نبوده و دکتر به تجویز داروهای مسکن اکتفا کرده که متاسفانه فقط موقتی دردم رو تسکین میده،لطفا راهنمایی کنید من رو چون مانع بسیاری از کارهام شده
پاسخ:

سلام ، با توجه به شرح حالی که داده اید احتمالاً تزریق های داخل ستون فقرات می تواند برای شما کمک کننده باشد.۰ بنابراین تشریف بیاورید شمارا ویزیت کنم و ام ا ر ای شما را ببینم و برای شما درمان‌های لازم را تجویز کنم. 

سوال: ( ش شعبانی )
سلام اقای دکتر.من۲۶سالمه.ازوقتی بچه م بدنیا اومده.روتخت روپام تکونش میدادم تابخوابه.اوایل فقط احساس میکردم سوزش کلیه دارم.ولی الان پای راستم وحشتناک درد داره.نمیتونم زیادروزمین بشینم.یابیاستم.فقط فقط انگار کلیه ام میسوزه میزنه به پامو.بالای کشاله ستون فقراتم.
پاسخ:

سلام ، علائم شما می تواند ناشی از بیماری دیسک کمری باشد.‌ بنابراین لازم است که تشریف بیاورید و ویزیت شوید و برای شما ام آر آی و تست های تشخیصی داده شود و درمان شروع شود

سوال: ( محمد علی دلنوازاسکویی )
با سلام پدرم ۸۲ساله هست پنج فروردین ۹۹ یه لحظه در خانه زمین میخورد بخاطر شیوع کرونا وتعطیلی مطبها نبردیم حالش خوب بود ومیتونست راه بره فقط کمرش درد میکرد بعداز ده روز دیدم کم اشتها شد ومارا یه لحطه فراموش میکرد بردیم دکتر مغز واعصاب ام ارآی گرفتند مهره l2داغون شده بود بخاطر از دست دادن حافظه یه هفته بستری شد از روز تا حالا حافظه اش خوب هست اما بخاطر درد مهره کمر نمی تواند راه برود روز به روز روحیه بدنش ظعیف میشود غدایش کم شده ناگفته نماند صربان قلب وتنفس نرمال هست بخاطر مریضی دیابت نمیدانیم تغذیه چی بهش بدیم لطفا راهنمایی کنین
پاسخ:

سلام ، در یک فرد ۸۵ ساله با سابقه ضربه که مهره دوازدهم پشتی او شکسته است لازم است ویزیت و برای او کمربند های مخصوص و داروهایی داده شود که درد بیمار کم شود و در ضمن برای او فیزیوتراپی اندامها شروع شود.

سوال: ( فاطمه جعفری )
سلام.مادرم ۴۶سالشه و مشکلات دیسک کمر داره وخیلی کمر درد داره وکارش هم زیاده.ساعات زیادی رو روی صندلی میشینه.یه آمپول داشت وقتی تزریق کرد ازفرداش پاهاش و کمرش دردوحشتناکی داشت حتی نمیتونست راه بره.دکتر گفتن که عصب سیاتیک هستش براش قرص تجویز کرد بهترشده ولی خوب نشده.سوالم ازشما اینه که آیا این درد قابل درمانه؟به چه پزشکی باید مراجعه کنه؟مغزواعصاب؟ایا امکانش هست که تزریق اون امپول علت به وجود اومدن این درد باشه یانه؟
پاسخ:

سلام ، بیمار باید ویزیت شود و تست های تشخیصی لازم برای وی انجام و درمان مناسب برای وی شروع شود . در صورت تمایل می توانید تشریف بیاورید ایشان را ببینم.

سوال: ( سودا )
سلام آقای دکتر توروخدا جوابمو بدین😭من یه خانم۲۰ساله ام باکلی ارزو نمیخام ازالان دیسک داشته باشم... آقای دکتر من ام آر آی دادم ب چن نفر نشون دادم یکی گف فتق دیسکه یکی گف ساییدگیه مهره هاس یکی گف باید نوارعصب بگیریم تا بفهمیم... آقایدکتر من ضربه ای نخوردم کار سنگین نکردم... فقط بعدز زدن یک آمپول اینجوری شدم کیست هم دارم... وقتی زیاد سرپاهستم یا زیاد میشینم یه استخوان کمرم انکار جابه جا شده درد میکنه وقتی میخابم تق صدا میده و میفته جاش دردم میخابه یکم... وقتی میام ورزش کنم پامو میبرم بالام پایین آوردنی هردفه کمرم صدا میده تورو خدا بگید دلیلش چیه🥺😭امکان داره دیسک نباشه؟یک کمربندآتل دار دادن بهم موقع را رفتن کار کردن میندازم همچنان بندازمش بنظرتون؟؟؟
پاسخ:

سلام
با توجه به این شرح حالی که داده شما دچار بیماری دیسک کمری هستید که باید درمان صحیح شوید ولی از نوشته های شما پیداست که نگرانی زیادی دارید . خود این نگرانی باعث می شود که علائم شما چندین برابر شود بنابراین باید آرام باشید و در عین حال بیماری خود را درمان کنید و امید به خوب شدن و امید به آینده داشته باشید.

سوال: ( امیر )
سلام می خواستم بدونم که دیسک خفیف در یکی از مهره ها می تواند به صورت ۱۰۰ درصد درمان شود و به حالت اولیه خود برگردد و به توان کار های روزمره و ورزش ها تکنیکال انجام داد؟
پاسخ:

سلام
در ۸۰ درصد موارد بیماری های ستون مهره ها مانند دیسک کمر بیمار بهبود میابد و معمولاً می تواند به ورزشهای حرفه ای بپردازد . ولی باید توجه داشته باشید که همه افراد جامعه دچار دیسک‌کمر نمی شوند ، بلکه تنها ۱۲ درصد از افراد جامعه به این بیماری مبتلا می شوند. بنابراین کسی که دچار دیسک کمر شده است باید هنگام ورزش احتیاطات و نکاتی را رعایت کند. 

سوال: ( نجفی )
سلام وقت بخیر،درد ارتروز گردن رو میشه با ورزش از بین برد؟ اگر غیر ممکنه بهترین و سالم ترین راه چیه؟
پاسخ:

سلام ،  ورزش چیزی را درمان میکند بلکه یکی از راه هایی که کمک به درمان میکند . دارو ، فیزیوتراپی، و روش های دیگر درمانی هستند که بیماریها را درمان میکنند. آرتروز گردن یعنی پیر شدن و فرسوده شدن مهره های گردن و معمولاً از بین نمی رود. با درمان و ورزش می توان سرعت پیشرفت آن را کم کرد. 

سوال: ( اکرم صمدی )
سلام من مدتی بود که درد شدید کمر داشتم به از مراجعه به دکتر وام ار ای گفته شد که دیسک کمرم به شدت پاره شده واز کپسول گاپنتین استفاده میکنم ولی از شدت درد کمرم کم نشده ایا راهی غیر از عمل جراحی است
پاسخ:

سلام ، در کسانی که به هر دلیلی نمی خواهند مورد عمل جراحی قرار بگیرند می توان از اشعه لیزر جهت کم کردن فشار داخل دیسک استفاده کرد . ولی سوال شما یک سوال کلی است . هر بیماری مسائل خاص خودش را دارد و باید ویزیت شوید و ببینیم که از راههای غیر تهاجمی می توان به شما کمک کرد یا خیر ؟ ولی به طور کلی برای دیسک های پاره شده شدید هنوز درمان جراحی باز بهترین عمل جراحی است.

سوال: ( صادق آروان )
چند سال پیش ام آر آی دادم معلوم شد دیسک کمر دارم ولی متاسفانه همون موقع عمل نکردم الان 48 ساله هستم البته با دارو موقت خوب شد ولی همراهم است سوالم آینه دکتر الان خودتون عمل جراحی دارید هزینه عمل دیسک چقدر ..2- متاسفانه دکتر الان کمرم بسیار سست شده چنانکه 1 دقیقه نمی تونم عمل نزدیکی یا جنسی رو ادامه بدم .لطفا راهنمایی کنید .تشکر
پاسخ:

سلام 
با این شرح حال نمی توان به شما پاسخ درستی داد . باید ویزیت شوید و ببینیم که آیا عمل جراحی کمکی به شما می کند یا خیر ؟ متاسفانه بسیاری از بیماران هنگامی که توسط پزشکان به ایشان پیشنهاد عمل داده می‌شود به دلیل ترس از عمل یا مشکلات مالی از انجام عمل سر باز می زنند و چندین سال بعد با مشکلا ت عصبی شدید مراجعه می کنند که معمولاً زمانی را که عمل جراحی موثر است ( زمان طلایی) را از دست می‌دهند . به هر حال بهتر است ناامید نشوید و به یک جراح ستون فقرات مراجعه کنید تا بهترین راه درمان را برای خود انتخاب کنید.

سوال: ( مرتضی شیری )
سلام خسته نباشید بنده دچار التهاب مهرهای 4و5 و6هستم آیا درمان قطعی دارد؟ و بهترین قرصه ضد التهاب که می‌شود استفاده کرد کدام نوع است ممنونم
پاسخ:

سلام ، معمولاً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار اختلالات ستون مهره ها هستند قابل درمان هستند و خوب می شوند . برای تجویز دارو لازم است که بیمار دیده شود ،زیرا تجویز هر گونه داروی بدون ویزیت بیمار منع قانونی دارد.

سوال: ( آزاده رستمی )
سلام ۴۱ سال دارم با اضافه وزن حدود یکماه پیش درد سیاتیکی داشتم درد از بالای باسن سمت چپ تا پشت ساق در حدی که قدرت حرکت نداشتم چندروز استراحت داشتم درد ساکت شد الان روی پنجه پای چپ بسختی می ایستم اینم در حین ورزش متوجه شدم یعنی روی پنجه تعادل ندارم یا اینکه تند تند نمیتوانم راهپیمایی کنم و اینکه پای چپ را بخواهم خم کنم روی پای راست انگشتهای کوچک و یکی مانده ب آخر جمع میشود و روی ران درد دارم
پاسخ:

سلام ، درد سیاتیکی در اندام تحتانی یک فرد ۴۱ ساله معمولاً به علت پارگی دیسک کمر می باشد و اینکه شما نمی توانید روی پنجه یا پاشنه یکی از پاها راه بروید ، یعنی اینکه شما علائم عصبی پیدا کرده که به صورت ضعف عضلانی در یک گروه از عضلات می باشد .این چنین بیمارانی که وضعیت اورژانس دارند و هر چه سریعتر باید مورد معاینه و تست های تشخیصی مانند ام آر آی و نوار عصب قرار گیرند و در صورت وجود فشار بر روی یکی از
ریشه های عصب سیاتیک مورد عمل جراحی قرار بگیرد. زیرا پیدایش ضعف عضلانی ممکن است پیش رونده باشد و اگر بیمار در زمان مناسبی که در اصطلاح پزشکی" زمان طلایی" نامیده می شود عمل نشود ضعف پای او برنمیگردد و بهبود نمی یابد. 

سوال: ( عبداله یوسفیان )
سلام. من ۵۰ سال پیش در اثر سقوط از پشت بام دچار قطع ناقص نخاح شدم. و مهره کمرم ۵ شکست .وبعد عمل جراحی تقریبا بیهود پیدا کردم.اون موقع ۲۲ سال داشتم واکنون ۶۷ ساله هستم .ودر اثر بعد راه رفتن آنروز شدید گرفتم. واکنون یک درد شدید از پای راستم گرفتم .و پام باد کرد ودیگر قادر به راه رفتن نیستم . سونوگرافی از پام گرفتن، چیزی نشان نداد .
پاسخ:

سلام ، در بیماری که قطع نخاع ناقص بوده و بهبود پیدا کرده و پس از مدتی دچار درد شدید پای راست شده است باید مسائلی مانند اختلال دیسک وتنگی کانال نخاع را در نظر گرفت. ورم کردن پاها معمولاً ربطی به ستون مهره‌ها ندارد و یکی از کارهایی که برای این کار انجام می‌شود ، سونوگرافی داپلر رنگی از شریان ها و ورید های اندام های تحتانی است که ظاهراً شما انجام دادید و منفی بوده است.بنابراین باید تست های تشخیصی مانند ام آر آی و نوار عصب تهیه کنید تا دلایل احتمالی این مشکلات پیدا و درمان شود.

سوال: ( مهران اسدی )
سلام اقای دکتر من ۲۴سالمه سال ۹۴من کارمیکردم که متوجه سوزن سوزن شدن داخل باسنم شدم دقیقن همون قسمتی که انپول میزنن من زیاد جدی نگرفتم به کارم ادامه دادم تا که بعداز مدتی هنگام کاربه مدتت چهار ساعت یا بیشتر همون قسمت باسنم موجب درد میشد ولی با کمی استراحت خوب میشد تا که من رفتم خدمت و صبح ها هیچ مشکلی نداشتم شبا پام درد شدید میکرد حلانم خدمتم تموم شده و درد از باسن شروع و به پایین میاد شغلمم میکانیکی ماشین سنگینه هنگام دراز کشیدن و استراحت احساس بهتری دارم درد کاهش پیدا میکنه وخوب میشه وهنگام فعالیت ازیت میشم و بعد از پایان کار پای راستم از باسن تا پایین درد میگیره هنگام نشستن تو ماشینم مشکل ندارم لطفن راهنمایی کنید چکار باید کرد با تشکر .
پاسخ:

سلام ، علامتی که شما ذکر کرده اید مربوط به بیماری و اختلال در دیسکهای کمری شما می باشد. بنابراین لازم است تشریف بیاورید و معاینه بشوید و برای شما ام آر آی نوار عصب و تستهای تشخیصی دیگر درخواست شود و بر مبنای آنها درمان صحیح برای شما شروع شود.

سوال: ( مهدی تقدیسی )
درود / سی و چهار سال قبل عصب پرونئال پای راستم براثر ترکش ضربه دید و چرخش کامل مچ پا صعیف گردید و کم حس شد بنابر این از ناحیه کشاله ران با عمل جراحی باز همان زمان آزاد سازی پرونئال انجام شد قریب یک سال فیزیو تراپی رفتم و از آتل و کفش بریس استفاده می کردم اما کم کم کفش بریس و آتل را رها کردم و پیاده روی و کوهنوردی را طی این مدت که بیش از سه دهه است هر هفته به طور مستمر ادامه داده ام دو هفته قبل هنگام باز گشت از قله همراه با درد شدید ، پایم گرفته ودقفل کرد الان حتی بالا رفتن از پله منزل واقعا سخت شده تصور می کنم عصب پا چسبندگی یا گرفتگی پیدا کرد با پوزش پیشنهاد شما چیست ؟
پاسخ:

طبق شرح حالی که فرستاده اید به نظر می‌رسد که زانوی شما در هنگام پایین آمدن از کوه دچار آسیب شده است. بنابراین باید معاینه شوید و ام آر آی زانو برای شما گرفته و بر مبنای آن درمان شوید . چسبندگی عصب مشکلاتی که شما ذکر کرده اید را ایجاد نمیکند . 

سوال: ( زهرا ش )
با سلام و خسته نباشید ببخشید آقای دکتر. وجود ورم در پایین کمر(گودی کمر) (کیسه ای نرم) طبیعی است؟ البته دیسک کمر هم دارم. با تشکر
پاسخ:

سلام ، وجود کیسه نرم در پایین کمر بستگی به طبیعت آن دارد. گاهی یک قطعه چربی است و گاهی نیز در داخل آن مایع وجود دارد که به آن مننگوسل می گویند . بطور خلاصه جواب سوال اینست که این یافته هم‌میتوانند یک یافته طبیعی باشد و هم می‌تواند نشانه یک بیماری باشد. بدون معاینه مریض و دیدن ام آر آی وی از روی سوال شما نمی توان جواب دقیق داد.

سوال: ( فردین غضنفری )
سلام مهر آخر ستون فقرات نزدیک لگن دیسک دارم چه ورزشی مناسب می باشد ممنونم
پاسخ:

به وب سایت اینجانب مراجعه کنید و مقاله ورزش در کمردرد را پیدا و بر مبنای آن کار ورزش را شروع کنید . البته توجه داشته باشید هر حرکتی که باعث درد شدید در شما باشد را انجام ندهید.

سوال: ( غلامحسین کاظمی )
سلام دکتر بنده 65 سال سن دارم در سال 92 و 93 دو بار تحت عمل تنگی کانال نخاعی توسط دکتر رحیمی زاده قرار گرفتم ولی متاسفانه در این چند سال توان ایستادن بیش از 5یا6 دقیقه و همچنین رفتن 200. 300 متر را ندارم در پای راست درد شدید مخصوصا در قسمت ران و بی حسی در انگشتان پای چپ دارم آیا با لیزر درمان دارد ممنون
پاسخ:

سلام ، در بیماری که دو بار تحت عمل تنگی کانال نخاعی قرار گرفته و هنوز درد ران و بی حسی انگشتان پای چپ دارد معمولاً لیزر جواب نمی دهد.

سوال: ( محمدرضا بابایی )
سلام آقای دکتر ببخشید بنده (محمدرضابابایی سن 51 از کاشان) چهار سال پیش بر اثر کار نوشتاری زیاد با دست و نشستن طولانی مدت روی صندلی های نامناسب دانشگاه همراه با استرس دچار درد ستون مهره ها و باسن و ساق و زانو ها و مور مور و بی حسی کف پا شدم . پزشک متخصص مغز و اعصاب با مشاهده ام ار آی از ستون مهره ها و دست راست و نوار تست عضله و نوار مغز علت درد را التهاب مهره 4 و 5 و دیسک خفیف کمر و گردن اعلام نمود. و دارو و فیزیوتراپی دست راست و لیزر کمر تجویز نمود. بنده با انجام تمام تمصیه های پزشک و مصرف داروهای متعدد ضد التهاب بهتر نشدم اکنون کماکان دچار کمر درد بی حسی دست و پای راست و عدم تعادل در ایستادن و راه رفتن و سخت نفس کشیدن عمیق و بی خوابی و عدم توانایی انجام کارهای شخصی خود شده ام . خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چه کار کنم ؟ سپاسگزارم
پاسخ:

سلام ، طبق شرح حالی که نوشته اید باید بررسی‌های مفصلی برای شما انجام شود و توسط یک نورولوژیست مورد معاینه قرار بگیرید . مشکلاتی مانند عدم تعادل، سخت نفس کشیدن عمیق ، بی خوابی و عدم توانایی انجام کارهای شخصی معمولا در بیماری دیسک گردن و یا کمر دیده نمیشود . اغلب در این موارد مسائل روحی از قبیل نگرانی ها استرس ها نیز علاوه بر بیماریهای نورولوژی می‌تواند در ایجاد علائم بیماری موثر باشد .بنابراین توصیه می شود که توسط یک نورولوژیست ویزیت شوید و از سراسر ستون مهره ها و مغز ام‌آر‌آی تهیه کنید و نیز نوار عصب و تست های تشخیصی دیگر تهیه و بر مبنای آن یک برنامه درمانی برای شما ریخته شود. 

سوال: ( علی زارعی )
علت محتمل بودنdiverticulumدر سطح مهره شیش گردنی چیست؟
پاسخ:

سلام ، دیورتیکولوم یعنی یک حفره ای که انتهای آن بسته است در جدار مری اتفاق می افتد علت آن مشخص نیست.

سوال: ( طاهره خاکی )
سلام من شش سال پیش سر خوردن روی سرامیک کمردردشدیدشدم ا طوری که اصلا ننی تونستم ازجایم بلندبشم بمرورزمان بهترشدم اما این درد بامن بود عکس ازکمرانداختم وارتوپد گفت موردی نیست داروی کورتون داد تایک مدت بهتربودم اما قبل ازبارداری دومم یعنی دوسال پیش بازکمردردم شدت پیداکرد مخصوصا شبها موقع خواب هلاک میشم وصبح وقتی ازخواب پامیشم داغونم،،سمت راست کمرم درد می کنه وقتی هم میشینم دردشدیدی دارم ،،توی پام هیچ دردی نیست،،توروخداراهنماییم کنید
پاسخ:

سلام ، بیماری که ۲ سال کمر درد دارد لازم است مورد بررسی قرار گیرد و برای وی ام آر آی و تستهای تشخیصی دیگر درخواست شود و بر مبنای آن درمان شود . قاعدتاً صحیح نیست که فردی دو سال درد کمر داشته و درمان صحیح نکرده‌ باشد . 

سوال: ( محمد عسکری )
سلام خسته نباشید من کمردرد جزئی (وسط کمر،ستون فقرات)دارم چندوقتی،حالا دیشب همینجور که دراز کشیده بودم اومدم به پهلو پاشم یکدفعه وناگهانی وسط کمرم ستون فقراتم گرفت و یه درد بسیار شدید ایجاد شد که نفسم واسه چند ثانیه بند اومد و نمیتونستم حرف بزنم صدام بالانمیومد کوچک‌ترین تکونی نمیتونستم بخورم چون دردم شدیدتر میشد وحشتناک بود چند دقیقه ای تو همین حالت بودم تا اینکه بهتر شدم مشکل من چیه؟؟خیلی ترسیدم باتشکر
پاسخ:

سلام ، کمر دردهای ناگهانی و شدید که پس از مدتی بهتر میشوند معمولاً در اثر پارگی در حلقه دیسک ایجاد می شود به این معنی که در یک لحظه محتویات هسته از راه شکاف در حلقه دیسک بیرون می زند و بیمار درد شدیدی دارد و بعد از مدتی هسته دیسک خود به خود به محل اولیه خود بر می گردد و در نتیجه درد بیمار بهتر میشود. اینگونه بیماران باید ویزیت و مورد بررسی قرار گیرند و برای آنها ام آر آی درخواست است و درمان صحیح انجام شود تا به پارگی دیسک شدید منجر نشود.

سوال: ( طوفان سرلک )
سلام من حدود سه ماه پیش جسم سنگینی بلند کردم از ان موقع به بعد یه مقداری در ناحیه پایین کمرم درد خفیفی دارم میخواستم بدانم کمرم اسیب جدی دیده ایا کاملا خوب میشوم
پاسخ:

سلام ، اشکالات جزئی ستون مهره ها از قبیل کشیدگی لیگامانها که در اصطلاح عمومی رگ به رگ شدن کمر نامیده می‌شود معمولاً تا دو هفته بهبود پیدا می کند. بنابراین بیماری که سه ماه است دچار درد کمر می شود ، معمولاً مشکی در دیسک کمر دارد و باید معاینه شود و برای وی تست های تشخیصی مانند ام‌آر‌آی درخواست شود و به طور صحیح درمان شود تا از مشکلات آینده جلوگیری شود. 

سوال: ( ویس نجرابی )
سلام .زیاد وقت میشه که یک دردی دارم .درد از باسن شروع تا انگشتانم امتداد داره .زیاد اذیتم می کند این درد جاره اش در چیست جکار کنم .تشکر
پاسخ:

سلام ، دردی که از باسن شروع و تا انگشتان پا ادامه پیدا می‌کند درد سیاتیکی نام دارد و معمولاً در اثر پارگی دیسک کمر ایجاد میشود. بیمار باید ویزیت شود برای او تستهای تشخیصی مانند ام آر آی و نوار عصب درخواست شود و بعد برمبنای آن دارو و فیزیوتراپی به بیمار داده شود.

سوال: ( مهدی ابوالحسنی )
سلام بنده ۲۸ سال سن دارم حدود ۱ سال کمر درد شدم وحدود ۶ ماه است ک درد ب پاسمت چپ از باسن تا پشت ساق زده ب طوری ک نمیتوانم راه بروم ب دکتر جراه مراجعه کردم گفت باید عمل کنی فشار را از روی دیسک برداریم ولی بنده ترس از عمل دارم ایا راه حل دیگری جز عمل هست ؟ممنون
پاسخ:

سلام ، هنوز بهترین درمان پارگی دیسک کمر جراحی است .ولی در بعضی از دیسک ها می توان به جای عمل جراحی از لیزر استفاده کرد ولی باید بیمار دیده شود و ببینیم که آیا مناسب برای عمل لیزری هست یا خیر.

سوال: ( الهام پورموذن )
سلام وقت بخیر من ۳۶ سالمه و در سال ۹۵ عمل دیسک کمر بین مهره ۴ و ۵رانجام دادم و در سال ۹۷ باردار شدم و پس از زایمان دوباره دردهای سیاتیکی به سراغم اومده البته دچار اضافه وزن هم هستم که رژیم غذایی دارم و در حال کم کردن وزن هستم آیا ممکن است دوباره دچار پارگی دیسک شده باشم؟
پاسخ:

سلام ، در صورتی که بیماری پس از عمل جراحی مجددا دچار درد کمر و اندام های تحتانی شود .یکی از تشخیص هایی که برای مطرح می‌شود عود پارگی دیسک کمری می باشد که لازم است با انجام ام آر آی و نوار عصب اثبات شود.

سوال: ( امیر حسین )
سلام دکتر جان .بنده بر اثر فشارسنگین فتق دیسک ۴ و ۵ داشتم. جوری که دردش میزد به باسن و پا و انگشتای پام .الان با دارو و استراحت بهتر شدم یه سوال دارم من فوتبال بازی میکنم و الان که بهترم میتونم دوباره تمرین رو شروع کنم؟
پاسخ:

در صورتی که بیمار دچار بیماری دیسک کمر شده باشد و پس از درمان دو ماه درد نداشته باشد. قاعدتاً میتواند به ورزش‌ برگردد ولی لازم است که در حین ورزش نیز احتیاط کند. زیرا ممکن است به همان دلیلی که اولین بار دچار دیسک کمر شده است دوباره دوچرخه پارگی دیسک کمر شود.

سوال: ( فاطیما نظری )
با سلام خانمی ۳۵ ساله هستم.پنج ساله کمر درد دارم.عکس MRIگرفتم دکتر گفت پارگی دیسک،لغزندگی مهره و تنگی کانال داری .بیست جلسه فیزیوتراپی رفتم و دکتر انواع دارو را تو این پنج سال برام تجویز کرد و اصلا نتیجه نگرفتم و دکتر گفت باید جراحی بشی .منم میترسم جراحی بکنم شاید بدتر بشم.تو رو خدا اگر به جز جراحی راه دیگه ای هست مرا راهنمایی کنید ممنون میشم
پاسخ:

هنوز بهترین درمان تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمری عمل جراحی باز می باشد.

سوال: ( مجتبی گلچین )
سلام اقای دکتر عزیز.. هر چند وقت بعلت کار زیاد یا بلند کردن اجسام سنگین دچار کمر درد شدید میشم به شکلی که به سختی از رخت خواب بلند میشم و کمرم کج میشه..با مراجعه به دکتر و زدن امپول سفید و متو کاربامول بعد از یه دوره خوب میشم بعضی کمر دردهام میزنه به عصب سیاتیکم و به شدت پشت ران چپم درد میکنه وانگشت کوچک پای چپم گزگز میکنه.. باید چکار کنم ..دیسک کمر دارم ؟؟ فیزیوتراپی عصب سیاتیک به چه شکلی هست وباید چکار کنم.. ممنونم
پاسخ:

علائم شما می تواند ناشی از اختلال دیسکهای کمری باشد .بنابراین لازم است دیده شوید و ام آر آی برای شما درخواست شود و در صورت اثبات بیماری درمان‌های لازم برای شما انجام شود که یکی از درمان‌ها فیزیوتراپی است.

سوال: ( علی نعمتی )
یکسال پیش دیسک عمل کردم دوباره همان دیسک ترکیده و بعد یک هفته پای راستم درد زیاد و سوزش و سردی شروع و الان علاوه بر پای راستم پای چپم احساس سوزش و سردی کمی دارم دکترا گفتن دوباره همان دیسک را باید عمل کنی آیا امکان عمل همان دیسک وجود دارد آیا بدون جراحی امکان خوب شدن هست با تشکر
پاسخ:

سلام ، اگر بیماری دچار پارگی دیسک کمر شده باشد و عمل کرده باشد و دوباره در همان محل دیسک کمر پارگی پاره شده باشد ، تشخیص عود دیسک کمری می باشد ،که درمان آن مانند درمان همه دیسک ها از آسان به مشکل شامل دارو فیزیوتراپی تزریق داخل ستون فقرات و جراحی می باشد.

سوال: ( حسینی )
باسلام و احترام من یک خانم 34ساله ودارای دوفرزند هستم چندسالی است هراز گاهی دچارضعف و بی حسی درپاهایم میکنم و تقریبا کل پاهایم رادرگیر میکند یک حس بی جانی و کرختی .با ماساژو گرم کردن تسکین پیدامی کند موقع درد تمایل دارم جسمی سنگین روی پاهایم باشد تا درد ان کم ترشود لطفا راهنمایی بفرمایید .
پاسخ:

سلام ، با توجه به شرح حالی که فرستاده اید. بیماری های عضوی ستون فقرات معمولاً این گونه علائم را نمی دهند بنابراین بهتر است با یک نورولوژیست یا متخصص داخلی مغز و اعصاب مشاور کنید.

سوال: ( لیلا سلیمانی )
سلام حضور استاد محترم ۳۷ساله هستم مجرد هنگام چرخش روی توالت فرنگی دچار درد ناگهانی لومبو ساکرال شدم در حال حاضر دچار ضعف عضلانی در پای چپ ‌و درد شدید زانوی چپ هستم یکی ازهمکارانتان توصیه دو هفته استراحت وبیان دو روزه وضعیت پیشرفت بیماری به ایشان نمودهاند والی درد شدید زانو دارم خواستم نظر جنابعالی برای درمان جراحی یا لیزر ترا‌ی را جویا شوم به پیوست عکس هایMRI و ریپورت های آنها را ارسال می نمایمسلام حضور استاد محترم ۳۷ساله هستم مجرد هنگام چرخش روی توالت فرنگی دچار درد ناگهانی لومبو ساکرال شدم در حال حاضر دچار ضعف عضلانی در پای چپ ‌و درد شدید زانوی چپ هستم یکی ازهمکارانتان توصیه دو هفته استراحت وبیان دو روزه وضعیت پیشرفت بیماری به ایشان نمودهاند والی درد شدید زانو دارم خواستم نظر جنابعالی برای درمان جراحی یا لیزر ترا‌ی را جویا شوم به پیوست عکس هایMRI و ریپورت های آنها را ارسال می نمایمسلام حضور استاد محترم ۳۷ساله هستم مجرد هنگام چرخش روی توالت فرنگی دچار درد ناگهانی لومبو ساکرال شدم در حال حاضر دچار ضعف عضلانی در پای چپ ‌و درد شدید زانوی چپ هستم یکی ازهمکارانتان توصیه دو هفته استراحت وبیان دو روزه وضعیت پیشرفت بیماری به ایشان نمودهاند والی درد شدید زانو دارم خواستم نظر جنابعالی برای درمان جراحی یا لیزر ترا‌ی را جویا شوم به پیوست عکس هایMRI و ریپورت های آنها را ارسال می نمایم
پاسخ:

باید معاینه شوید و بعداً در مورد شما اظهارنظر شود.

سوال: ( آرش حیاتی )
سلام خسته نباشید . میخواستم بدونم بعد از بسته شدن صفحات رشد امکان افزایش قطر غضروف ها یا دیسک های بین صفحات و در نتیجه افزایش قد با تمرینات کششی گروتالر داینامیک امکان پذیره؟؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
نه پس از بسته شدن صفحات غضروفی امکان رشد ستون فقرات وجود ندارد. 

سوال: ( صابر رجب پور )
درMRIبنده دیسک ۴و۵ پارگی دارد و کمر به پایین موقع راه رفتن و ایستادن درد میکند.به چند دکتر دیسک کمر رفتم میگن علایم دیسک شما جزئی است و این درد دیسک کمر نیست.لطفا راهنماییمان کنید.
پاسخ:

سلام ، درمان شامل چهار مرحله دارو، فیزیوتراپی ، تزریق داخل ستون فقرات و در صورت عدم پاسخ به درمانهای فوق عمل جراحی است. ولی باید قبل از همه اینها معاینه شوید.

سوال: ( جعفری )
سلام آقای دکتر خسته نباشین ،ام ار ای دادم دکتر گفته مهر ۵ فاصله افتاده چند جلسه هم فیزیوتراپی برام نوشته فعلا نرفتم منتها چند ماهه سیاتیک پای چپ درد میکنه حالا هم پای راست شروع کرده مشکل من با انجام فیزیوتراپی حل میشه یا نه؟
پاسخ:

سلام ، فاصله یک اصطلاح غلط است. احتمالاً دچار بیماری دیسک کمر هستید. و در بعضی از موارد فیزیوتراپی کمک می کند. قاعدتا اگر پس از فیزیوتراپی بهبود نیابید می توانید از تزریق های داخل کمری استفاده کنید. بنابراین توصیه می شود که اول فیزیوتراپی را انجام دهید.

سوال: ( فریبا قلیپور )
سلام وقت بخیر، آقای دکتر من تابستون پارسال طناب زیاد زدم زانوی راستم اسیب دید ولی بعد ۴ ماه درد زانوم خوب شد و کمرم درد گرفت مهره ی ۴و۵ تو گودی کمرم و دردش میزنه به پشت باسن راست و تا ساق پا که به شدت درد میاد وانگشتام و کف پام بی حس و مور مور میشه انگار خواب رفته و دردم بخصوص ساق پا به حدی درد میاد که نمیتونم راه برم ولی درد کمر زیاد ندارم ام ار ای گرفتم گفتن التهاب دیسک داری بهم داروی ملوکسیکام و ایمی پرامین و تری فلوئوپرازین داده واستراحت مصرف کردم فایده ای نداشت با اینکه گفته بودن التهابت خفیفه و نیاز به فیزیوتراپی نیس و ابدرمانی و ورزش کن،من مشکل معده دارم تحت نظر نباید انقدر دارو بخورم ولی هردکتری فقط بهم کلی دارو داده که فایده نداشت و خوب نشد دردم از انواع ویتامین مثل دی تا داروی گاباپکتین
پاسخ:

سلام ، می توانید از فیزیوتراپی یا تزریق های داخل ستون فقرات استفاده کنید . ولی باید ابتدا دیده شوید و در صورتی که پزشک صلاح بداند برای شما درخواست موارد فوق را خواهد داد.

سوال: ( فرهاد گل سند )
سلام.من یک هفته است است که عمل لامینکتومی کمر انجام دادم دیسک کمرم پاره شده بود بعد از چه مدت میتونم برم سر کارم من کارم ساختمانی است لطفا راهنمایی کنید با سپاس از شما
پاسخ:

سلام ، چون توسط دکتر دیگری عمل شده اید، بهتر است همین سوال را از ایشان بپرسید تا دوگانگی نظر به وجود نیاید.

سوال: ( میلاد )
با سلام من 18 سال سن دارم و در ناحیه کمر و گردن و دست و پا هایم درد مدوام دارم وMRI گرفتم بعضی از دکتر ها گفتند تنگی کانال نخاع و بعضی ها هم گفتند که دیسک کمر و دیسک گردن دارم بنده تقریبا 2 سال میشه که درد دارم و چندیدن بار به دکتر رفتم انواع دارو برایم تجویز کردند همچنین 30 جلسه به فیزوتراپی و 20 جلسه به لیزر تراپی رفتم و انواع ویتامین خوردم و از کمربند طبی و گردن بند استفاده کردم و در استخر پیاده رویی کردم ولی فایده ای نداشت و اصلا خوب نشدم. به جز عمل جراحی راه حل دیگری وجود دارد که بهبود پیدا کنم؟؟؟ چون واقعا در عرض این 2 سال زندگی برایم خیلی سخت شده است و حتی با 30 دقیقه پیاده رویی کل بدنم درد میکند
پاسخ:

سلام ، در صورتی که بیماری با دارو و فیزیوتراپی بهبود پیدا نکند می‌تواند از تزریق های داخل ستون فقرات در صورت عدم پاسخ به آنها از عمل جراحی ستون فقرات استفاده کند. ولی همه این ها منوط به دیدن بیمار و صلاحدید پزشک می باشد.

سوال: ( Reza aghaei )
سلام پدر من ۲ماه ونیم پیش عمل جراحی شکستگی مهره کمر انجام دادن‌روند نقاهت و استراحتش خوب بود ،بخاطر کرونا هم ک خونه استراحت میکرد اما الان ۱۷ روزه که کم کم از‌درد تو گلو شروع شد و بدنش عفونی شده تبو لرز شدید و بی‌حالی و گاهی اوقات حالت تهوع ام داره ایا بخاطر جراحی و عفونت و عوارض بعد از اونه?
پاسخ:

سلام ، پدر شما باید توسط پزشکی که عمل جراحی انجام داده است مورد معاینه و آزمایش های لازم قرار گیرد. یکی از تشخیص هایی که برای این چنین بیماری مطرح می‌شود عفونت می باشد ولی باید با ام آر آی و آزمایش خوب خون اثبات شود.

سوال: ( الهه عابدی )
سلام،من حدود ۱ سال هست که دیسک کمر دارم و برای انجام درمان غیر تهاجمی اوزون تراپی می خوام اقدام کنم ،سوالم اینه که این درمان قطعی هست یا مقطعی ؟و روی چه نوع دیسکی پاسخ بهتری میده ؟
پاسخ:

سلام ، دیسک کمر انواع متفاوتی دارد باید بیمار دیده شود و ام آر آی وی بررسی شود و سپس در مورد سودمند بودن یا غیر سودمند بودن یک روش اظهار نظر شود.

سوال: ( صدیقه یوسفی )
سلام وقتتون بخیر، یه سال و نیم پیش کمر درد شدیدی داشتم که با مراجعه به دکتر و با تجویز دارو کمرم بهتر شد و دکتر گفتن که دیسک کمر خفیف دارم، الان بعد این مدت تقریبا یه ماه میشه بازم کمرم درد میکنه به حدی که حتی نشستن در حدود یه دقیقه برام سخت و دردناکه، حتی زمانی که دراز میکشم درد دارم، میشه لطف کنید راهنماییم کنید، با تشکر.
پاسخ:

لازم است معاینه شوید ممکن است تزریق های داخل ستون مهره ها به شما کمک کند.

سوال: ( مجید )
با سلام، دکتر تشخیص تنگی کانال برایم داده اند. اینکه در ادامه شاید باعث فلجی شود. درمان عیر جراحی موثر چه خواهد بود. با توجه به سن ۵۲ و وزن ۱۱۰. تشکر
پاسخ:

بهترین درمان تنگی کانال نخاعی معمولا شامل تزریق های داخل ستون مهره ها و جراحی است .‌ هنوز برای درمان تنگی کانال نخاعی جراحی باز بهترین درمان است.

سوال: ( مرتضی رضایی )
سلام دو سه ماه پیش بر اثر بلند کردن فرزند دچار گرفتگی کمر شدم که تا دوسه روز قادر به راه رفتن نبودم و با داروهای شل کننده بهتر شدم از آنجا که کارم حسابداری است درد کمر با نشتن بیش از ۱۰ تا ۱۵ شروع و به ران وساق پا. و گاهی خواب رفتگی و سرد شدن کف پا شروع میشود با گرفتن عکس ام آر آی پزشک تشخیص پارگی شماره ۵ داده نگفته عمل کنم لطفا راهنمایی کنید آیا حتما باید عمل بشه یا راههای دیگه هست؟
پاسخ:

سلام ، برای پارگی دیسک کمر می توان اول برای بیمار عمل لیزر انجام داد در صورتی که به درمان لیزر جواب ندهد عمل جراحی باز برای بیمار انجام بشود. ولی باید بیمار دیده شود و ام آر آی وی در مورد بررسی قرار گیرد.

سوال: ( شراره شعبانی )
سلام اقای دکتر چرا ج س من نیست.ذقای دکتر خواهش میکنم من۲۶سالمه.اولا احساس سوزش درنوذحی کلیه داشتم.بچمو روتخت سرپذم تکون میدام نمیتونستم بشینم دراز میکشیدم تکون میدادم.ولی کم کم کمرم موقع خم راست شدن اذیتم میکرد ولی الا زده به پای راستم.فقط درنواحی سر باسن سوزش دارم پامم میخوابه گزگز.توهمه نواحی سمت راستم حتی دنده های پشت بدنمم احساس درد دارم.من باید چیکارکنم.دکتر رفتم گفتن علایم دیسک هستش ولی شدید نیست ام ار ای نوشتن که فعلا نرفتم.یعنی من تعجب میکنم فشار زیادیم بخودم نمیارم یعنی ازچی میتونه باشه.من برای جوابم همینجا باید بیام.چ بار س کردم ولی جوابمو ندیدم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما لازم است ام آر آی بگیرید و در صورتی که اختلال در دیسک کمر دارید ، درمان شامل دارو، فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون فقرات در صورت عدم پاسخ به آنها عمل جراحی است.

سوال: ( حافظ محمدزاده )
سلام و درود بنده دیسک کمر دارم و چند بار دکتر متخصص رفتم وگفتن باید عمل شی،اما بدجور ترس دارم که شاید بهتر نشم هم حقیقته دیگه هم پولم شاید نرسه ،چون درامدم خوب نیست، آیا با عمل لیزری حتما بهتر میشم؟ جوری هستم که صبح صورتمو با درد کمرشدید که خم نمیشه میشورم!! چیکار باید بکنم خواهشاا..
پاسخ:

سلام ، هنوز بهترین درمان عمل جراحی پارگی دیسک کمر ، عمل جراحی باز است ولی در صورتی که بیمار به هر دلیل نمی خواهد برای وی عمل جراحی انجام شود . می توان برای بیمار از عمل لیزری استفاده کرد. 

سوال: ( علی شه بخش )
سلام اقای دکتر چند سال پیش سر کار حساس کردم قسمتی که تو باسن سوزن تزریق میکنن حساس سوزش سوزش کردم ولی جدی نگرفتم وبه کارم ادامه دادم تا که بعد از چند وقت متوجه دردی همون قسمت میشدم اولا خیلی ملایم بود تا که دردش شدید شد و بعد چند سال که حلان تا پایین پام دردش رسیده بعد از یک ساعت کار شروع به درد میکنه فقط با دراز کشیدن دردش بهتر و اروم میشه .
پاسخ:

سلام ،  با توجه به علائمی که شرح داده اید ، احتمالاً دچار بیماری دیسک کمر شده اید . بنابراین لازم است که معاینه شوید ام‌آر‌آی و نوار عصب بگیرید و درمان های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( قباد عالی نژاد )
با سلام به دلیل پارگی دیسک ۴و ۵ و تنگی کانال نخاع جراحی شدم تا یک هفته خوب بودم بعد از یک هفته ساق پای چپم درد می کنه و ذره ای اب خنک یا هوابه پام بخوره درد شدیدتر وپاهام سرد میشه
پاسخ:

سلام دوست عزیز
چون توسط جراح دیگری عمل شده اید لازم است توسط ایشان دیده شوید و اظهار نظر من ممکن است باعث دوگانگی نظر شود. 

سوال: ( مهوش خسروانی )
سلام اقای دکتر من خانمی ۷۰ساله هستم و۷۰روز است که عمل فیکس مهرهای ۵و۶رابا پیچ وگیج انجام دادم واکنون همان طرف راست بدنم از نوک انگشتان. پا تا فرق سرم گز گز ودرد دارم می ترسم که فلج بشوم البته با واکر راه مروم. لطفا مرا راهنمیی بفر مایید
پاسخ:

سلام ، چون عمل شده اید لازم است توسط جراح خودتان دیده شوید. ایشان بهتر از هر فرد دیگری می تواند به شما کمک کند و جواب سوال های شما را بدهد. قاعدتاً باید ام آر آی و وسایل تشخیصی دیگر برای شما انجام شود تا علت مشکل شما پیدا و برمبنای آن درمان شود . 

سوال: ( جعفر خلیلی )
سلام آقای دکتر چند ماهی هست ران پای چپ بنده گیز گیز یا حالت خواب رفتگی داره ایا علتش دیکس کمره لطفا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام ، پارگی دیسک کمر یکی از علائمی که می‌تواند ایجاد کند گزگز اندام های تحتانی است ولی باید بیمار با گرفتن ام آر آی و نوار عصب بیماری ثابت شود . 

سوال: ( سحر ظریفی )
سلام من 27سالمه حدود دوماه است از کمر درد میزنه تامچ پام رفتم ام آرآی دادم بهم گفتن آسیب دیدگی درمهره ساکروم ولایت دیسک دیده میشه لطفاً راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام
درمان بیماری ها و اختلالات دیسک شامل چهار مرحله دارو، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون فقرات و جراحی است که به تدریج از مراحل آسانتر شروع شود در در صورتی که بیمار به درمان های غیر جراحی عمل جراحی استفاده می شود

سوال: ( محمد )
سلام خسته نباشید دکتر.دیسک خفیفl4_l5دارم.بعضی وقتا پای چپم رو درگیر میکنه.خیلی کم.چن ماهی یه بار.دکتر من از خوزستان میخام بیام و دانشجو اتاق عمل هستم،میترسم بعدا با توجه ب شرایط کاریم مشکل پیش بیاد.برای جلوگیری از بدتر شدن. خیلی لطف میکنید ک جوابمو بدید.بنظرتون عمل با لیزر مناسب هست؟بیام خدمتتون. دکتر اب درمانی۲ماه و فیزیو تراپی ۱۰جلسه انجام دادم.خیلی بهترم.ولی بازم کامل خوب نشدم الان یه سال مشکل واسم پیش اومده. با تشکر.
پاسخ:

سلام ، باید معاینه شوید و ام آر آی شما دیده شود. ولی قاعدتا برای بیماری و پارگی خفیف دیسک ، جراحی با لیزر به نظر اینجانب بهترین گزینه است.

سوال: ( A.R )
باسلام.جناب دکتربنده ازپرداخت ویزیت وخرجهایی که بایدبکنم ناتوان هستم.الان چندین ماه است که هنگام نشتن وانجام هرکاری درپشت گردن احساس دردمیکنم و هنگامی که کاری بخواهم بکنم یا وقتی استرس دارم درناحیه پشت گردن وبین دوکتف احساس سوزن سوزن شدن شدیدی میکنم یا وقتی مقداری تندراه بروم یااگربا آب گرم یابخارآب گرم تماس داشته باشم یاحتی اگرچندلحظه با نورخورشیددرتماس باشم بسرعت دچاراین وضعیت میشوم.ازقرص دیفلوفناک استفاده کردم ولی دچارخارش دردستها وکف پاشدم الان برای اینکه تحمل کنم بعضی روزهاتا10قرص اگرکاری بکنم 15قرص هیدروکسی زین25مصرف میکنم.چندروزهم هست که بجزقرص شربت متادون مصرف میکنم آیا دارویی میتوانم بجای این داروهامصرف کنم تا بهبودپیداکنم؟بخاطرخداجواب بدید.خواهش میکنم.من قبلا اعتیادداشتم وباهزارسختی توانستم ترک کنم.الان وقتی شربت میخورم احساس میکنم مثل سابق معتادهستم.لطفا کمکم کنید.
پاسخ:

سلام ، بهتر است توسط متخصصین ترک اعتیاد و روانشناس درمان شوید. اینجانب در مورد این گونه مسائل نمی توانم اظهار نظر کنم.

سوال: ( سجاد پارتازیان )
حدود ۴الی۵ماه هست ک سمت چپ باسن من درد مکند نمیدونم علت آن چیه
پاسخ:

سلام 
شایع ترین علت درد در باسن اختلال در دیسک بین مهره ای است اما بیماری های دیگری مانند بیماریهای لگن بورسیت تروکانتر نیز می تواند باعث درد لگن بشود به هر حال انجام معاینه ام آر آی و نوار عصب در تشخیص بیماری‌ها کمک کننده است.

سوال: ( حدادی )
با عرض سلام، بنده 7 سال میباشد که عمل جراحی وسی دی گذاری انجام دادم والان چهار روز میباشد که درد شدید از ناحیه کمر دارم ویه پهلو نمیتوانم بچرخم وبلند شدن از زمین برآیم سخت شده بود از چند روز درد به شکم وپهلو وزیر بیضه ها نیز انتقال پیدا کرده ودر ناحیه پای چپ احساس بی حسی دارم و هر از چندگاهی تیر میکشد، ام آر آی جدید هم گرفته ام ، لطفا راهنمایی بفرماید.
پاسخ:

سلام ، معمولاً کسانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند مخصوصا کسانی که در کمر آنها از وسیله گذاری استفاده شده است . سال ها بعد ممکن است دیسک بالای محل عمل شده نیز خراب شود یا دچار پارگی بشود و درد تیر کشنده به اندام تحتانی پیدا می‌کنند که قاعدتاً مانند درمان هر دیسکی اول درمان‌های طبی، فیزیوتراپی و سپس تزریق داخل کمر و در صورت عدم پاسخ به آنها ، درمان جراحی برای بیمار انجام می شود.

سوال: ( یحیی درخشان )
باسلام خدمت اقای دکترمن ازباسن به پایین تیرمیکشه رفتم عکس ام ارای گرفتم دکترگفت دیسک خفیف داری ورزش کن وزنتوکم کن ولی الان خیلی درددارمنمیدونم چیکارکنم
پاسخ:

سلام ، در دیسک های کوچک کمری می توان از دارو و فیزیوتراپی برای خوب کردن بیمار استفاده کرد و در صورتی که بیمار خوب نشود می‌توان از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کرد.

سوال: ( Omid Olad )
سلام.اقای دکتر حدود سه هفته است که درد شدیدی از ناحیه کمر از پشت لگدن رگ سیاتیک به سمت ران و ساق پا وانگشتان پا دارم.ام ار ای گرفتم.نظر متخصص بر این بود دو هفته دارو استفاده کنم اگه درد همچنان ادامه داشت عمل نمایم.خواستم نظر شما را جویا شوم.ممنون میشم جوابم را بدهید.ایا امکان ترمیم وجود دارد یا باید عمل کنم
پاسخ:

سلام ، اصولاً برای درمان اختلالات دیسک کمر چهار راه درمانی وجود دارد که در عرض یک ماه با یکی از این چهار طریق خوب شود که شامل دارو فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون مهره ها و جراحی است .جراحی در ۸۰ درصد موارد موفقیت آمیز است .

سوال: ( نوید قدیمی )
موضوع: استفاده همزمان کپسول گاباپنتین و قرص باکلوفن. اطلاعات: قد من 185 و وزن من 115 کیلوگرم و مذکر و 34 ساله هستم. من چند سال اعتیاد به مواد مخدر مخصوصا ماده محرک شیشه داشته ام و الآن بیش از یک ماه است که ترک کردم و پاکم. ولی همیشه احساس بی حالی و بی حوصلگی و بی انرژی بودن را دارم. و کمپ ترک اعتیاد به من گفته بوده که اگر این بی حالی ها ادامه پیدا کرد و کلافه ات کرد به جای استفاده مجدد شیشه، موقتا از ترکیب نشاط آور گاباپنتین400 و باکلوفن استفاده کن. و حالا از بی حالی و بی حوصلگی بسیار بسیار در عذاب هستم. سؤال:ممنون میشوم هر اطلاعاتی که در مورد استفاده همزمان گاباپنتین و باکلوفن، ویا دیگر داروهای نشاط آور دارید برای من به اختصار توۻیح بدهید. مثلا آیا استفاده هردو دارو با هم تأثیر نشاط آوری دارد؟ ویا از هر کدام چندتا باهم و هر چند ساعت بخورم که نشاط آوری آن را به وظوح درک کنم؟ و درضمن اصلا خواب درستی ندارم و بیخوابی هم دیوانه ام کرده و بفرمایید که چه داروی خواب آوری استفاده کنم که وابستگی کمتری داشته باشد؟ و اینم باید بگم که قبلا روانپزشک برای من ترانکوپین 100 و ترازدون تجویز کرده بود و تقریبا بهم کمک میکرد و خواب بهتری داشتم... خلاصه اگر لطف کنین و توضیح بدهید کمک خیلی مهم و بسیار بسیار بسیار زیادی به من کرده اید، چون واقعا خجالتی هستم و نمیتوانم این سوالات رو از کسی بپرسم...
پاسخ:

سلام ، تا حدی که من می‌دانم داروهایی مانند باکلوفن و گاباپنتین به عنوان داروی نشاط آور مصرف نمی‌شود.‌ داروهای نشاط‌آور شامل داروی ضد افسردگی است که معمولاً توسط روانپزشکان تجویز می شود.

سوال: ( ساراقربانی )
با سلام من ۶۰سال سن دارم دیسک کم دارم فشارخون ام بالاست میتوانم عمل شوم
پاسخ:

سلام ، قبل از عمل جراحی معمولاً مشاوره قلب انجام می شود در صورتی که در نوار قلب و عکس قفسه سینه اشکال دیده نشود بیمار می تواند مورد عمل جراحی قرار بگیرد و فشار خون بالا منعی برای عمل جراحی نیست اما در دیسک های خفیف معمولاً به جای جراحی از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده می شود که نیاز به بیهوشی ندارد.

سوال: ( رضاکاکایی )
دکتر سلام من ۶۱ سال دارم حدود 30 سال است کمر درد در ناحیه مهره ۴و۵ دارم هر چند ما ه یکدفعه عوت میکند ودیگر قابل حرکت نیستم ام ار ای میگیرم دکترها میگند دیکس خفیف دارای احتیاج به جراحی ندارد چه دارویی مصرف کنم خوب بشه به نظر شما خوب سدنی هست ممنون
پاسخ:

سلام ، برای درمان بیماری دیسک کمر می‌توان از داروهای ضد التهاب مانند دیکلوفناک ونیز گاباپنتین استفاده کرد ولی قاعدتاً هر دارویی باید با تجویز و نسخه پزشک مصرف شود. پزشکان برای درمان بیماری دیسک کمر فیزیوتراپی نیز تجویز می‌کنند.

سوال: ( توسلي )
سلام اقاي دكتر من كيش زندگي ميكنم چند روزيه كه كمر دردم زده به پام پشت رانم تا زانو به حدي كه نميتونم راه برم انگار پشت پام اب جوش ريختن ازدرد زياد نميتونم راه برم رفتم دكتر دارو داده ولي بهتر نشدم ام آر اي اينجا خرابه نميدونم چي كار كنم ميشه لطف كنين منو راهنمايي كنين
پاسخ:

سلام ، بهترین وسیله تشخیص دیسک کمر ام آر آی است. در صورتی که دستگاه ام آر آی در کیش خراب است یا می توانید به تهران مراجعه کنید یا می‌توانید در کیش نوار عصب و عضله بگیرید و درمان دارویی و فیزیوتراپی را شروع کنید.

سوال: ( سکینه بیاضی )
سلام اقای دکترمن سی و هشت سال دارم کمردردشدیدی داشتم که دکتربرام ام ار ای نوشت توام ار ای نشون داد که سه تا از مهرهام تنگی نخاع پیدا کردن و باید عمل کنی میخواستم راهنماییم کنید که عمل کنم یا دارو استفاد کنم اگه عمل نکنم آیا موجب فلج شدن میشه دکتر بهم گفت که کمرت در حد پیر زن ۷۰ساله هست خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام ، هنوز بهترین درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی است و در صورتی که بیمار به هر دلیلی نمی خواهد تحت عمل جراحی قرار گیرد می تواند از تزریق های داخل کمری استفاده کند. در مورد آینده افراد که نمی توان اظهار نظر کرد و قاعدتاً بیماری باید به نحو صحیحی درمان شود.

سوال: ( زهرا علیخانی )
سلام خسته نباشدمن سابقه تشنج داشتم قبلا و بخاطر قرص والپروات سدیم استفاده میکنم گاهی وقتا زیاد ناراحت و عصبی ک میشم رگ گردنم و سرم درد میکرد خوب میشه اما این بار فرص میکنه همین اتفاق افتاده الان سرم و گردنم درد عجیبی گرفتم رفتم دکتر اعصاب بهم ی قرص ایمی پرامین 10 داد اون خوردم بدتر شدم و مصرفش قطع کردم و جاش کلوپازم قرص سرم خوب شده اما گردنم ی درد عجیبی میکنه نمیدونم درد از پشت کتف شروع میشه تا انتها گردن سمت چپم پیش دکتر ارتو پد و ستوفقراتم رفتم امپل و دارو دادن گاباتین و آمپول عضله و درد دارم نمیدونم بخاطر چیه دکترم درست جواب نداد ولی میترسم چ قبلا دیسک کمر داشم دوسال پیش جراحی کردم الان خدارو شکر بهبود یافتم اما این درد گردن نمیدونم بخاطر فشار عصبی یا بخاطر اسپاسم عضله و رگ رو رگ شدن خلاصه نمیدونم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم ممنون میشه
پاسخ:

سلام ، قبل از هر چیزی باید معاینه شوید و سپس ام آر آی از گردن بگیرید . ممکن است که علائم بیماری دیسک گردن داشته باشید و بر طبق یافته های ام آر آی درمان شوید. دستورات که در ام آر آی دیسک گردن دیده شود درمان شامل دارو ، فیزیوتراپی، تزریق های داخل گردن است. 

سوال: ( ليلا حسنی )
سلام آقای دکتر خسته نباشيد . من دچار ديسک کمر شدم که در واقع L4 و L5 دچار ديسک شده و الان هم همين ديسک زده به لگنم و باسنم قسمت پشت ران و پائين تر از زانوم ساق پا که درد وحشتناک شديد دارم و پاهايم حالت گزگز و بی حسی و ضعف شديد دارم وبيشتر از چند قدم توان راه رفتن ندارم بعضی مواقع احساس ميکنم در پاهايم خون جريان ندارد به هر دکتر هم که مراجعه کردم گفتن نيازی به جراحی ندارم . فيزيوتراپی رفتم دردم ساکت نشد بلکه بدتر هم شد . حتی آمپول به کمرم تزريق کردند اصلا اثری نداشت انواع قرصهای ضد ملتهب رو خوردم هيچ تاثيری ندارد الن طب سوزی و رفتم حجامت هم کردم اصلا دردم ساکت نشده ، از شما خواهش ميکنم که مرا راهنمايي کنيد ما در تهران ساکن نيستيم و به خاطر کرونا هم می ترسم بيام تهران من در شهر زنجانم . اگر راهکار مناسبی داريد خواهشن مرا راهنمايي کنيد
پاسخ:

سلام ، بنا به نوشته خود شما به چندین دکتر مراجعه کرده اید و به شما گفته شده است که نیاز به جراحی ندارید و تزریق داخل کمری هم انجام داده اید. کار دیگری به نظر من نمی رسد

سوال: ( اعظم كاظمي )
سلام مدت 6 ماه است كه دچار كمر درد شديدي هستم بخصوص موقع نشستن روي زمين پيش دو دكتر رفته ام يكي گفته بايد عمل بشي يكي گفته نه پيش دكتر طب فيزيكي هم سه جلسه رفته ام اما هيچ تغييري در نكرده روي پاشنه و پنجه پاهم براي راه رفتن مشكلي ندارم فقط موقع نشستن خواستنم منو راهنمايي كنين با تشكر
پاسخ:

قاعدتا اگر دیسک کمری دارید که در ام آر آی اثبات شده است و در نوار عصب فشار بر روی عصب دیده شده است و پس از یک ماه درمان طبی پاسخ نداده است ، نیاز به جراحی یا تزریق های داخل ستون فقرات دارید. اصولاً بیماریهای دیسک باید ظرف یک ماه به یکی از چهار طریق دارو، فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون فقرات و جراحی درمان شوند و کهنه شدن و مزمن شدن بیماری باعث کاهش اثرات جراحی میشود. 

سوال: ( محمدرضا حبی )
سلام.... من دو روزه دچار گرفتگی عضلات کمر شدم... روز دوم مجبور از شدت درد مجبور شدم برم دکتر... ایشونم هم 4تاامپول عضلانی داد که دو تا تاش زدم و دو تای دیگش مونده.. ولی هنوز هیچ تاثیری روم نذاشته... وقتی هم که میخوابم عضلاتم بد میشه
پاسخ:

 باید ویزیت شوید و برای شما ام آر آی گرفته شود.

سوال: ( صابراسعدپناه )
با عرض سلام . جناب دکتر من فردی ۵۳ ساله هستم که از حدود ۱.۵ سال قبل کمر درد شدید وخشکی عضلات دارم انواع واقسام آزمایشهای رماتیسمی و ام ار آی انجام دادم و بیش از ۱۰ دکتر مختلف رفتم ولی روز به روز بدتر میشم . درد توکمر ولگن و پشت ران و بعضا تا نوک انگشتای پا هم میره .حتی نرمشهای ساده کمر هم نمیتونم انجام بدم .دیگه کاملا مستاصل شدم . لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید .
پاسخ:

سلام وقتتون بخیر
اگر در ام آر آی اختلال در دیسک کمر دارید به اینجانب مراجعه کنید و اگر اختلالی در دیسک کمر شما دیده نمی شود ، لازم است به پزشکان روماتولوژیست مراجعه کنید.

سوال: ( میرزایی )
باسلام از ۸ فروردین دچار کمر درد شدم حدود۱۰روز استراحت کردم بهتر شدم ولی الان دوباره درد دارم به پزشک مراجعه کردم با ام ار ای تشخیص پارگی در دیسک ۱۱ و۵ الان به من تزریق گاز اوزون یا استراحت با ورزش یا جراحی الان نمیدونم کدام یک راانتخاب کنم تا دربهبودم موثرباشد
پاسخ:

سلام ،  باید دیده شوید و با توجه به نوع بیماری شما درمان های مناسب برای شما شرح داده شود.

سوال: ( مژگان رسولی )
سلام خسته نباشید من ۴۵ سالمه از عید کمر درد شدید گرفتم تا حدی که درداز کمر به سمت چپ پام وساق پام میرسه نمیتونم زیاد بایستم ویا بشینم سعی کردم با ورزش تحمل کنم که بدتر شد از ام ار ای میترسم و خیلی درد دارم با وضع کرونا میترسم به دکتر مراجعه کنم مشکل گوارشی و قند وکم کاری تیرویید دارم .لطفا راهنمایی کنید
پاسخ:

شما احتمالاً دچار اختلال و بیماری دیسک کمر هستید و بهترین راه تشخیص آن ام آر آی است. 

سوال: ( نوید عبداللهی )
با عرض سلام و خسته نباشید درد سمت راست باسن تا زانو رو دارم و احتمال میدم بعد از تزریق امپول اینجوری شدم میشه راهنمایی کنین دردم کم نمیشه همینجوری ادامه داره
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، لازم است انجام نوار عصب محل آسیب مشخص شود.

سوال: ( سارا )
باسلام من ۲۲ سالمه حدود ۹ماه پیش من یه حرکت زدم ب دلیل خمیدگی شدید ستون فقرات درجا پاهام یخ زدن و چندساعت بعد شروع ب گزگزو سوزن سوزن زدن ماهیچه پاهام شد فرداش عگس گرفتم گفتن گ دیسک t12L1 روی نخاع فشار اوورده و استخونی شده میخاستم ببینم این ازاین حرکت اینجوری شده یاازقبل بوده؟؟؟الان ۶ماهه جراحی کردم دیسک مصنوعی گذاشتن ولی اختلال حسی پیدا کردم توپهلوم وپشت پاهام و هنوز نمیتونم زیاد فعالیت کنم روند بهبودی خوبه ولی این حس پهلوم برمیگرده؟؟؟
پاسخ:

سلام ، بهترین فردی که می تواند به شما پاسخ دهد جراحی است که شما را عمل کرده است. بنابراین سوالات خود را از ایشان بپرسید.

سوال: ( مهرزاد زارعی )
سلام اقای دکتر شوهر من۳۰سالش هست و حدودا پنج سال هست کمر درد داره و در قسمت پایین کمرش سمت چپ یک چیزی اندازه ی یه نخود یه کم بزرگترهست که موقعی که دست میکشیم معلوم هست باید چکار کنیم ایا ممکن است خطری داشته باشد
پاسخ:

سلام دوست عزیز، ضایعات سطحی که در کمر لمس می شوند معمولاً چربی هستند و خطری برای بیمار ندارد ولی بیمار به هر حال باید دیده شود. زیرا در موارد نادر می تواند بیماری های جدی تری باشد.

سوال: ( امینی )
سلام سه سال پیش زایمان کردم دوران حاملگی کمر وپای چپم دردمیکرد زایمان سختی داشتم الان سه ساله رفته رفته بدترشدم تااینکه جدیدن کمرم ازسمت چپ تاپای چپم شبها به خصوص دم صبح وصبح خیلی دردمیکنه قسمت باسن وران هام تازانوم بعضی اوقات هم ساق پاهام هردوپام خیلی دردشدیدی دارم.تجویزشما چیه؟
پاسخ:

سلام ، تجویز دارو بدون دیدن بیمار منع قانونی دارد و ممنوع است و باید دیده شوید و برای شما درمان شروع شود.

سوال: ( علی اکبر گندمی )
باسلام.میخواستم برای استراحت دکترمن نگفته کدام مهره توضیح نداده فقط گفته ه باید عمل بشه اصلا واضح توضیح نداده ممنون میشم ایا ازتخت طبعی فنری استفاده کنم..ممنون وتشکر......میخواستم ام ار ای بندهه رو ببینید تا دیر نشده ممنون میشم
پاسخ:

باسلام تشریف بیارید که شما را ببینم و برای شما توضیح بدهم. تخت فنری معمولاً برای پارگی دیسک کمر توصیه نمی شود.

سوال: ( محمودی )
با سلام، سه ماهه که پادرد وکمردرد دارم ام ار ای نشون داده که دیسک 4/5التهاب داره و کم اب شده سه دوره دارو گرفتم و فیزیو رفتم ازمایش روماتیسم انجام دادم که خوشبختانه منفی بود، تا زملنی دارو استفاده میکنم بهترم ولی وقت دارو رو قطع میکنم همان درد برمیگرده 38سالمه و شاغلم دیگه خسته شدم از این درد، لطفا راهنمایی کنید با تشکر
پاسخ:

سلام ؛ در صورتی که از درمان‌های دارویی راضی نیستید ، می‌توان برای شما تزریق های داخل ستون فقرات انجام داد ولی قبل از آن بیمار باید دیده شود. 

سوال: ( محدثه نیکخواه )
سلام من مادرم دچار این علائم است،لطفا مارو راهنمایی کنید. علائم بیمار:بعد از راه رفتن یک مسافت کوتاه خسته شده و باید استراحت کند تا مسافت را طی کند،صبح نمیتواند از رختخواب بلند شود و احساس خشکی در کمر میکند،در راه رفتن تعادل ندارد و گاهی اوقات پرت میشود و قادر به ایستادن در روی پا نیست.
پاسخ:

سلام ، بیماری که پس از مدتی راه رفتن ، دچاره خستگی و درد در اندام های تحتانی می‌شود معمولاً دچار تنگی کانال نخاعی کمری می باشد و اگر اختلال در راه رفتن دارد ممکن است دچار تنگی کانال نخاعی گردن و هم تنگی کانال نخاعی کمری باشد. بنابر این باید بیمار دیده شود و بررسی لازم برای اوانجام شود.

سوال: ( رسول محمد محمد عموئی )
سلام اقای دکتر. من مراجعه داشتم به پزشک معالج.برای اینکه انگشتانم گز گز میکرد بعد از نوارعضله از دست وگردن پزشک گفتند که دیسک گردن میباشد و دارو تجویز کردند. به نظر شما بستن کرست گردن نیاز میباشد.ممون.
پاسخ:

سلام ، بستن گردنبند می تواند به درمان بیماری دیسک گردن کمک کند ولی جایگزین دارو و تزریق و جراحی نیست.

سوال: ( علیرضا عسگری )
سلام ۶۴ساله هستم از جوانی کمر درد داشتم دارای کف پای صاف هستم حدود ۲۰ سال پیش یک بار دکتر رفتم یک عکس ساده گرفت و۱۰جلسه فیزیوتراپی داد که بهتر شدم الان هم درحالت عادی زیاد اذیت نمیشم ولی کمر من زیاد خم نمیشه یک افتادگی شانه دارم که صاف نمیشه مشکلم رو به پشت اصلا نمیتوانم بخوابم وقتی دکتر میرم نمیتوانم صاف بخوابم حتما باید زیر سرم بالش باشد کف پا رو زمین زانو بالا تا بتوانم دراز بکشم لطفا راهنمایی کنین چه کنم ممنون ازشما
پاسخ:

سلام ، با این شرح حال نمی‌توان برای شما تشخیص خاصی مطرح کرد.لازم است که دیده شوید و بررسی‌های لازم برای شما انجام شود. 

سوال: ( جواد باطنی )
باعرض سلام و احترام خدمت شما دکتر بزرگوار من یک جوان ۲۵ ساله هستم شغلم هم mdfهس بنده هنگام کار کردن یه قطعه ای از دستم افتاد که گرفتمش از اون روز به بعد در در پای چپم در ایجاد شد البته قبلا کمر درد داشتم ولی خیلی خفیف بود . در پای چپم بقدری شدید بود که ن میتوانستم بخوابم ن میتوانستم درست بنشینم بعداز استراحت بحمدالله دردم کمتر شد و توانستم هم بنشینم هم بخوابم mirهم گرفتم و جوابش نرمال بود الان از روز اول خیلی بهتر شدم از نظر درد میتونم بگم که ۶۰درصد بهترم ولی درد پای چپم هنوز خوب نشده بلکه گاهی اوقات به پای راستم هم سرایت میکنه جناب دکتر ممنونتون میشم راهنمایی ام کنید خداوند بشما طول عمر باعزت و بابرکتی عنایت بفرمایند
پاسخ:

سلام ، تشریف بیاورید شما را ببینیم و برای شما فیزیوتراپی یا تزریق های داخل ستون فقرات تجویز کنیم.

سوال: ( علی صیدعلی وند )
سلام من۳۲سالمه دچاربیماری دیسک شدمه دردشدید درلگن پشت ساق پاوپنجه پااززانوپایین دردم شبیه خواب رفتگی داره بیشتراز۲۰قدم نمیتونم راه برم وهمین۲۰قدم کج میشم سمت چپ وچون پول ندارم حقیقتش هنوزدکترنرفتمه چون سرپرست خانواده چهانفره ام چه بایدکردشماره خودم این گوشی دوستمه خواهشن اگه میشه یه راهکاربرای کمتردردکشیدن وبهم بده باسپاس
پاسخ:

سلام ، تجویز دارو بدون دیدن بیمار منع قانونی دارد . کسانی که مشکل مالی دارند ،میتوانند به بیمارستان‌های دولتی مراجعه کنند معمولاً با هزینه کمی درمان و ام آر آی برای آنها انجام میشود . 

سوال: ( مریم داوودی )
سلام .‌من ۵۵ سالمه .‌ دو هفته ست درد شدید نفس گیر در کمر و باسن و قوزک پا و ساق پا دارم .‌حالت گز گز د مو مور تو انگشتان پا ی راستم‌.ام ار ای دادم‌دکتر گفت دیسکت پاره شده .‌یک هفته استراحت مطلق کنید اگر بازم‌درد داشتی باید عمل کنی .‌ولی دکترافیزیوتراپ‌ گفته با لیزر خوب میشی .یک‌جلسه لیزر کردم جاش کبود شده ولی درد امانم رو بریده مخصوصا قوزک و استخوان بالای قوزک پا .‌
پاسخ:

سلام ، باید ویزیت شوید . با این شرح حال نمی توانم پاسخی به شما بدهم . 

سوال: ( مهدی )
سلام اقای دکتر اخیرا در اصفهان شخصی بنام دکتر شکرچی زاده مدعی درمان دیسک با استفاده از لیزر و برش دیسک بیرون زده به کمک لیزر و به صورت عمل غیر جراحی نموده اند ایا شما روش ایشان را علمی میدانید با تشکر
پاسخ:

از خودشان بپرسید.

سوال: ( نیلوفر گوگردی )
سلام خسته نباشید مادرم ۳ سالی هست که کمر درد داره به دکتر مراجعه کرده و گفتن تنگی نخاع داری و مهره ۴ و۵ فاصله افتاده چند باری که دکتر رفته بعضی از دکترها گفتن عمل احتیاج داره بعضی هاشون گفتن احتیاج نیست با دارو رفع میشه هر چی دارو استفاده کرده و فیزیو تراپی رفته اثری نداشته آیا به عمل احتیاج دارد و آیا با عمل لیزری خوب میشود انگشتهای پاش هم بی حسه و مچ پاهاش هم درد میکنه لطفا راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

سلام ، باید بیمار دیده شود بعضی بیماران می‌توانند از اعمال لیزری سود ببرند و بعضی دیگر فقط نیاز به عمل جراحی باز دارند. 

سوال: ( سعید برید )
سلام جناب دکتر . من پارسال یک دفعه پام درد گرفت و بعد از ام ار ای مشخص شد دیسک بین مهره ها L4-L5تخلیه شده و ریخته پایین.و دیسک کمر عمل کردم و بین مهره ای L4-L5 و L5-S1فیوژن گذاشتن و بعد از عمل پای راستم بی حس بوده و است و میلنگم هنوز بعد از 13 ماه.، 3 ماهی است که شب ها موقع خواب موقع چرخش کمرم درد داره و ام ار ای با تزریق هم گرفتم و چیزی نشون نمیده . و پای راستم هم که بی حس است و کف پا گزگز هنوز داره . لاغرتر شده از پای چپ لطفا راهنمایی کنید که چه کاری انجام بدم با تشکر
پاسخ:

سلام ، بهترین موردی که به شما می تواند کمک کند جراحی است که شما را عمل کرده است بنابراین لازم است که به پزشک خودتان مراجعه کنید. 

سوال: ( عاطفه خادمیان )
سلام.من یکی دو روزه دارم قرص گاباپنتین که پزشکم تجویز کرده رو میخورم و سرگیجه و تاری دید دارم.باید خوردن قرص رو ادامه بدم یا قطع کنم؟
پاسخ:

سلام قرص گاباپنتین یا هر داروی دیگری که برای شما عارضه ایجاد کند را مصرف نکنید.

سوال: ( میلاد )
سلام دکتر عزیز و گران قدر که سوال رایگان جواب میدید من ۲۹ سالمه تقریبا ۱ سال پیش متوجه شدم دیگه نمیتونم زیاد بشینم روی صندلی و برای نشستن ابر ضخیم میزاشتم زیرم تا بتونم یخورده بشینم قبلا من روزی ۸ ساعت پشت کامپیوتر مینشستم .کج میشستم چون باسن سمت چپم سر میشد گزگز میکرد و جز اون وقتی بیرون میرفتم جلوی کف پام بی حس میشد اونم پای چپم دیگه الان ۱ ساله دراز میکشم روی تخت و با کامپیوتر کار میکنم آیا درمانی هست یا به فنا رفتم؟ممنون
پاسخ:

سلام ، سوال شما یک سوال کلی است درد شما می‌تواند مربوط به بیماریهای دنبالچه و یا بیماریهای دیسک کمر باشد به هر حال باید ویزیت شوید و برای شما ام‌آر‌آی درخواست شود. 

سوال: ( وحید )
سلام بیست ساله که دیسک کمر دارم بطوریکه یکی از پاهام لاغر و ضعیف شده. چند روز هست که پای دیگم هم داره لاغر میشه. یکی از دستامم لاغر شده. به نظرتان باید عمل بشم؟
پاسخ:

سلام ، فردی که هم دچار لاغری پاها و هم دچار لاغری دستها می شود لازم است که با بررسی های ای ام جی یا نوار عصب ببینیم که بیماری دیگری نداشته باشد.

سوال: ( امید احمدی )
سلام چند سال پیش درد کمر داشتم که پس از MRI مشخص شد دیسک کمر مربوط به L4 L5 است که با دارو و ورزش خوب شد یک سال پیش باز هم درد شروع شد که با MRI گفتند درد از همان دیسک است الان یک هفته است که دوباره درد گرفته و من این هفته را استراحت کردم از شیاف دیکلوفناک و پماد پیروکسی کام هم استفاده کردم ولی درد وسط کمرم پایین هنوز خوب نشده و خیلی اذیت میکنه لطفا راهنمایی کنید در ضمن شیاف دیکلوفناک را تا چند رورز میشه استفاده کرد و تا چه مقدار ممنون
پاسخ:

سلام ، بیمارانی که مبتلا به پارگی دیسک کمر هستند در صورتی که به دارو جواب ندهند می توان برای آنها از تزریق های داخل کمر استفاده کرد.

سوال: ( هاجر زیبا رو )
هستم 34سال و مجرد چند ماهی هست که در زمان ایستادن 1ساعت تا2ساعت باعث کمر درد شدید می شوم چیکار کنم چه ورزشی کنم.تشکراز لطف شما بی زحمت راهنمایی ام کنید
پاسخ:

سلام ، فردی که پس از ۱ تا ۲ ساعت ایستادن دچار درد کمر می شود .ممکن است بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی داشته باشد که لازم است با انجام با معاینه و ام آر آی تشخیص داده شود و سپس بر مبنای آن درمان برای بیمار شروع شود. برای یافتن ورزشهایی که در بهبود کمردرد کمک می کنند ، می توانید به وبسایت من مراجعه کنید. 

سوال: ( علی قلاوندی )
سلام آقای دکتر. مادر من صبح که از خواب بیدار شده یه دفعه سمت چپ بدنش از گردن تا پایین دچار درد شدید شده که تو شهرستان بردیمmri گرفتیم و به 2 تا دکتر نشون دادیم گفتن تنگی نخاع و سابیدگی مهره گردن داره و باید 2 ماه استراحت کنه بعد از 2 ماه مجدد MRI گرفته بشه ببینیم اگه رو به بهبود هست که هیچی اگه نیست باید عمل کنه. خواستم نظر شما رو درمورد این مشکل و راه حل اون بدونم و بنظرتون ما باید چکارکنیم. نیاز هست بیایم خدمت خودتون؟ فیزیوتراپی خوبه براش؟
پاسخ:

سلام ، بیماری که دچار درد ناگهانی گردن می شود، احتمالاً دچار پارگی دیسک گردن است. من شخصاً استراحت را برای کسی توصیه نمی کنم اینگونه بیماران لازم است مراجعه نمایند و از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کنند و در صورتیکه تزریق ها موثر نباشند ، می توان از عمل جراحی برای درمان بیمار استفاده کرد.

سوال: ( بهروز هاشمی )
سلام آقای دکتر اسحاقی مدت 8ماهه کمر درد دارم کارم طوریه که 8ساعت مدام باید سرپا باشم تواین مدت ستون فقراتم سفت میشه باید یکم بشینم دوباره شروع به کار کنم .موقع نشستن سر سفره یا هرجایی که تکیه گاه نداشته باشه دوباره مهره های کمرم درد میگیره.این درد مزمن تو حالت دراز کش بعضی وقتا میاد.فقط موقعی که راه میرم انگار اصلا کمر درد ندارم.راستی این درد تو این 8ماه همیشه با من بوده وبیشتر به سمت راست مهرهام میزنه ومنقبض میشه. ام ارای گرفتم دکتر میگه دیسک مهره1و4وکمی 5 داری.دیگه کلافه شدم نه امکانش ودارم عمل کنم نه میتونم کارم عوض کنم.اگه امکانش هست راهنمایی کنیین .ممنون
پاسخ:

سلام ، اگر به شما گفته شده است که نیاز به عمل جراحی دارید ، خوب باید عمل جراحی را انجام دهید . اگر مشکل مالی دارید بیمارستان‌های دانشگاهی می توانید عمل جراحی را انجام دهید. در صورتیکه بیماری پارگی دیسک کمر داشته باشد و به درمان های دارویی و فیزیوتراپی پاسخ ندهد ، بهترین درمان وی جراحی می باشد. 

سوال: ( محمد کرمی پور )
سلام.من ۳هفته پیش کمرم درد گرفت شدید زد به پا وبا استراحت۱۰روز خوب شدم.اول این هفته یک چیز سنگین بلند کردم یه ذره درد گرفت زد به پا اما خفیف تر ازقبل بعد چن روز خوب شده ولی نشستن زیاد یه ذره درد داره.چی کار کنم تا خوب بشم؟
پاسخ:

سلام ، اول باید ام‌آر‌آی بگیرید و بعد از درمان های دارویی و فیزیوتراپی برای شما شروع شود.

سوال: ( سیدرحمان هاشمی )
باسلام. یه دردی از کمرم شروع میشه و میزنه داخل استخوان هردو لگنم بعد میره توی رون و پشت ساق پاهام وبعد داخل پاشنه هام و بصورت درد نمایان میشه بطوری که بعضی وقت ها از درد لگن نمیتونم بشیوم
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، شایعترین تشخیصی که برای این گونه بیماران می‌توان مطرح کرد اختلال یا پارگی در دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی است . بنابراین بیمار باید دیده شود و ام آر آی بگیرد. 

سوال: ( سعیدی )
سلام خداقوت من پارگی دیسک کمردارم یعنی مهره پنجم سمت چپ پاره شده نمیخوام عمل کنم چون اصلا موقعیتش ندارم اصلا،میتونم ورزش کنم بلندبشم بشینم ببخشید ببخشید دستشویی هم میتونم برم فقط درد دارم دردش هم میتونم تحملش کنم اگرراه حلی برای من دارید ممنون میشم .آیا جوش میخورداین مهره کمرم یانه منظورم دیسکی که پاره شده ممنون ارتوجهتون .
پاسخ:

سلام ، قاعدتا اگر به شما گفته شده است که نیاز به عمل دارید بهترین درمان عمل جراحی است. صبر کردن معمولاً بیماری را درمان نمی کند. در کسانی که به هر دلیلی نمی خواهند عمل جراحی باز انجام دهند ، می توان از تزریق های داخل کانال نخاعی استفاده کرد.

سوال: ( ایت الاه مهدوی )
سلام خسته نباشی مدت 5ساله که کمر درد شدیددارم به طوری که زمین گیر میشم درداز سمت کمرم به سمت باسمنم میره ام ای ار گرفتم حتی اسکن هم کردم دکترها گفتن سالم چه کار کنم ممنونم
پاسخ:

سلام ، در کسانی که درد کمر و اندام های تحتانی دارند ولی ام‌آر‌آی نکته مهمی را نشان نمی‌دهد، می‌توان از تزریق های داخل کانال نخاعی استفاده کرد. 

سوال: ( فردین امیری )
سلام اقای دکترمن طول چند ساله گذشته بارها فقط پشت رانم و بعضی مواقعه ماهیچه پشت ساقم درد داره دکتر رفتم خوب شدم دوباره درد دارم واقعا این درد ماله سیاتیکه چون دکتر میگفت ماله فعالیته زیاده مخوام دوباره برم دکتر .به نظر شما ماله سیاتیکه این درد ممنون میش راهنمایی کنید؟
پاسخ:

سلام ، فعالیت زیاد معمولاً دردهای تیرکشنده به اندام تحتانی مانند آنچه که شما گفته اید را ایجاد نمی کند. کسانی که این گونه درد ها را دارند معمولا دچار بیماری دیسک کمر هستند که باعث فشار به ریشه‌های عصب سیاتیک در کمر می شود. اینگونه بیماران لازم است که معاینه شوند و ام آر آی بگیرند و درمان‌های لازم برای ایشان انجام شود. 

سوال: ( نادر حزبه nader hazbeh )
سلام تمام علائمی که در خصوص عصب سیاتیک نقل شده را دارم مثل گرم شدن یا داغ شدن پا گزگز یم مور مور پاوانگشتان پا یعنی دو انگشت بزرگ پا پس از مراجعه به پزشک ورؤیت نوار عضله وام ار ای توسط پزشک ابدرمانی وقرصهای گاباپنتین وویتامین ۳۰۰را تجویز نمودند ابدرمانی که تعطیله والان مدت ۷ماهه دارو مصرف میکنم آیا امکان دارد داروی بهتری تجویز یا حرکات ورزشی مربوطه را مرحمت نمایید؟ در صورت نیاز حاضر به مراجعه حضوری هستم/ ساکن اهوازم و۵۵سال سن دارم/ کارم هم پشت میزی
پاسخ:

سلام ، اینگونه بیماران معمولا نیاز به درمان‌های طبی از جمله تزریق های داخل ستون مهره ها دارند. آب به تنهایی باعث درمان بیماری نمی شود، ورزش در آب موجب تقویت عضلات می شود ولی بیماری را باید با روش‌های طبیعی درمان کرد.

سوال: ( سروه نگهدار )
سلام دکتر روزتون به خبر من یک ساله که توی ساق پای چپم و کف پا بخصوص پاشنه پا احساس سوزش و گزکز دائمی دارم که ساق پام به لمس خیلی حساس شده و همچنین چند سال است که کمر درد دارم طوری که بیشتر از ده دقیقه سرپا باشم کمر درد شدیدی میگیرم رفتم دکتر ام‌آر‌آی دادم گفت دیسک ال۴ و ال۵بیرون زده و انحطاط و دیسک ال۵واس۱انحطاط و برآمده هستند الان چند ماهه که دارو مصرف میکنم ولی نه درد و نه سوزش برطرف نشده به نظر شما من باید چکار کنم . درضمن من قبلا دست چپم دوانگشت کوچکم گاهی احساس گرفتگی و قفل شدن داشتم که الان دست راستم اینجوری شده دکتر حدس زده که دیسک گردن باشه ،امکانش هست؟وباید چه کار کنم لطفا راهنماییم کنین
پاسخ:

سلام ، احتمالا شما دچار اختلال یا پارگی در دیسک کمر هستید و باید معاینه شوید و کارهای تشخیصی لازم مانند ام آر آی و نوار عصب برای شما انجام شود و سپس بر مبنای یافته ها درمان شوید.

سوال: ( نرگس مسعودفر )
مور مور شدن پا درحالت چهار زانو نشستن
پاسخ:

مور مور شدن اندام ها معمولا می تواند به چندین علت باشد که شایعترین آنها این است که بعضی از افراد به طور عادتی بد می شینند و همین کار باعث فشار به بر روی اعصابی که در داخل پاهای آنها قرار گرفته می شود و در مراحل بعد نوروپاتی عصبی تومورهای وبیماریهای دیگر مطرح می شود.

سوال: ( zahra nori )
سلام 10 سال میشه که کمرم خمیده شده بعلت کار کردن زیاد آیا درمانی وجود داره؟
پاسخ:

سلام ، افرادی که به جلو خم می شوند معمولاً دارای بیماری ستون فقرات هستند و برای صاف شدن نیاز به جراحی ستون فقرات دارند. 

سوال: ( ل. ب )
با سلام و خسته نباشید، برای درد کمر مادرم به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده بودیم (ایشون دیسک کمر دارن و تنگی کانال) بین داروهای تجویز شده آمپول تری فلوپرازین 1mg هم هست.این دارو با توجه به اطلاعات دارویی برای شیزوفرنی و اضطراب تجویز میشه آیا برای درمان کمر درد هم کاربرد داره یا اشتباه شده؟؟؟ سوال دیگه اینکه ایشون برای مادرم آمپول 100 واحد ویتامین E (ماهی یک عدد) تجویز کردن با توجه به اینکه مادرم دیابت دارند و آسپرین مصرف میکنن و ویتامین E هم اثر شل کنندگی خون داره آیا مصرف همزمان اونا خطرناک نیست؟
پاسخ:

سلام ، این سوالات را بهتر از پزشکی که دارو را برای شما تجویز کرده است بپرسید. اظهار نظر توسط اینجانب در مورد دارویی که پزشک دیگری تجویز کرده است از لحاظ حرفه ای درست نیست باید از خود پزشک پرسید شود. 

سوال: ( محسن اسلامی )
سلام.جناب دکتر بنده سال ۹۰ کمرم زیر وزنه اسیب دید که خیلی درد داشتم یه مدت که دکترای زیادی رفتم و ام ار ای گرفتم که بهم گفتن مهره چهار و پنج از پایین دیسک داره و هر 4دکتر که رفتم گفتن عملی نیست و باید مراعات کنی اخرین دکتر هم از کف پام اسکن کرد که گفت کف پاهات صافه بعدشم برام کفیردرست کرد ک گفت بزار تو پوتین و همیشه پوتین پات کن. از اون سال تا 3سال پیش دردم کم بود از اون به بعد دست و پام خواب میره و پشت بازوی چپم هرروز درد میکنه وقتی ام که کارم میکشم دردش فلجم میکنه.بهم گفتم تنگی کانال داری.دیسک داری حتی نوار عصبی ام گرفتن اما بارم گفتن عملی نیست باید مراعات کنی و الان من سه سال که هیچ کاری انجام نمیدم یعنی کاری یدی اما باز خیلی ازارم میده ۲۸ سالمه و دلم میخواد کار دلخواهمو انجام بدم اما نمیتونم شما میگین چیکارکنم راهنمایی بفرمایید دکتر
پاسخ:

سلام ، افرادی که علائم دیسک کمر و گردن دارند ولی در ام آر آی مشکل شدیدی که نیاز به جراحی داشته باشد را ندارند، می توانند از تزریق های داخل نخاعی استفاده کنند. 

سوال: ( داود پورنعمت )
سلام بی قراری پا دارم وپاهام همیشه سرد است وشبها بیشتر میشود چه کار کنم ممنون
پاسخ:

سلام ، در اینگونه بیماران لازم است که یک نوار عصب گرفته شود و و در صورت عدم وجود بیماری در خود عصب ، می توان از داروهایی که برای سندروم پای بیقرار وجود دارد برای بیمار تجویز کرد.البته باید بیمار دیده شود . 

سوال: ( خدیجه هاشمی )
سلام خدمت اقای دکتر.من 48سالم هست. سال 93 مهرهای 3و4عمل دیسک کردم کمرم پرتز گذاشتم بعد 30ماه روی مبل در مهمانی بودم وقتی پاشدم کمر کج شده بود بعد چندین جلسه که پیش دکتر رفتم با استخر خوب شدم ولی متاسفانه الان چند روزه دوباره این مشکل پیدا کردم یک ماه دیگه هم عروسی دخترم ،لطفا راهنمایم کنید .ممنون
پاسخ:

 سلام ، چون توسط پزشک دیگری عمل شده اید بهتر است به خودشان مراجعه کنید. ایشان بهترین فردی است که می‌تواند به شما کمک کند. 

سوال: ( یه دوست )
من ۱۷ سالمه و به خاطر درس خوندن همش نشسته ام حدود یک ماه بود که کمرم خیلی کم درد میکرد ولی حدود سه روزه که اصلا نمیتونم تکون بخورم و خیلی خیلی درد دارم فقط در ناحیه کمر به نظر شما دلیلش چیه؟
پاسخ:

تشخیص های زیادی برای کمردرد مطرح است ، از جمله اختلال در دیسک کمری . این گونه بیماران باید ویزیت شوند و در صورت صلاحدید پزشک ، ۰ام آر آی بگیرند و درمان شوند. 

سوال: ( سید غلامحسن احمدی )
سلام آقای دکتر دیسک پنجم چهارم وسوم دچارخشکی شدیداست بیرون زدگی اندک دیسک پنجم دارم ودردو فشار روی عصب پا ولگن موقع نشستن طولانی ویا صبح ها دارم لطفا راهنمایی نمایید برای درمان چه کارکنم
پاسخ:

سلام ، بهترین درمان این بیماران تزریق داخل ستون فقرات می باشد که باید ابتدا توسط پزشک دیده شود .

سوال: ( اصغر زارعی . نوراباد لرستان )
با سلام و خسته نباشید .‌من کارم بنایی ساختمان است دو سال پیش بر اثر کار سخت به درد دیسک کمر مبتلا شدم به طوری که از داخل باسنم درد شروع میشد تا نوک انگشت پای چپم که از اون وقت دوتا انگشت کوچک پای چپم تقریبا بی حس بودن و همیشه گز گز میکردن الان بعداز مدتی خانه نشینی کورنا و بعد از ان رانندگی مداوم درد پای چپم شروع شده که در خانه استراحت مطلق میکنم ولی بدون خوردن دارو . اما دردم هنوز ادامه دارد و راه رفتن برایم خیلی سخت شده. سوال من این است که به چه روشی میتوانم به سلامتی کامل برسم بدون عمل جراحی . لطفا راهنماییم کنید زیرا زندگیم سخت شده باوجود اینکه بیمه تامین اجتمایی ندارم و خانومم هم چند سال پیش پیوند کلیه انجام داده و با گوشه نشینی خودم زندگیم فلج میشود ازتون درخواست کمک دارم با تشکر فراوان .
پاسخ:

سلام ، هنوز بهترین راه درمان پارگی دیسک کمر انجام عمل جراحی می باشد. که با توجه به وضعیت شما صلاح است که در یکی از بیمارستان های دانشگاهی مانند شهدای تجریش، بیمارستان شریعتی ، امام خمینی مورد عمل جراحی قرار بگیرید که هزینه‌ای به شما تحمیل نشود.

سوال: ( النازمهدوی )
سلام من یکماهه کمردرد وپادرد دارم، طوریکه که حتی یک روزهم دردش ازبین نرفته، هردوتاپام دردمیکنه اما پشت ساق ومچ پای راستم دردش بیشتره،وقتی که نشستم و سرپا می ایستم ودرازمیکشم درد میکنه، موقع خم شدن و بلندشدن و نشستن دردی حس نمیکنم. اینا نشانه های سیاتیک هست یا دیسک کمر؟ درمانش چیه؟
پاسخ:

سلام ، بله این گونه دردها می تواند نشانه پارگی دیسک کمر و فشار به ریشه های عصب سیاتیک باشد. درمان معمولاً شامل دارو، فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون مهره ها و در صورت عدم پاسخ به این گونه درمان ها عمل جراحی است . 

سوال: ( افسانه بیگی )
سلام من 34 سالمه سه سال پیش تصادف کردم یه مدت کوتاهی پاهام درد داشت الان از ناحیه پای چپ و کمر درد دارم دکتر دیسک کمر تشخیص داده نمیخوام تو این سن عمل کنم به نظر شما چه داروهایی اسفتفاده کنم که بعد بتونم برم فیزیوتراپی و خیلی سخت راه میرم و کمرم صاف نمیشه
پاسخ:

سلام ، تجویز دارو بدون دیدن بیمار منع قانونی دارد. بنابراین باید توسط پزشک دیده شوید و سپس برای شما دارو و یا فیزیوتراپی تجویز شود.

سوال: ( نسرین خسروی پور )
سلام خسته نباشید آقای دکتر من ۳۳سالمه دو سال یه مشکلی من رو درگیر کرده خیلی دکترهای مختلف رفتم از جراح مغز و اعصاب و متخصص داخلی مغز و اعصاب تا دکتر داخلی و ارتوپد و قلب و عروق یک مدتی دست و پای راست من بی حس میشد و سرگیجه های زیادی داشتم با آزمایش های مختلف و ام آر آی گردن و مغز انجام دادم که هر دکتری میگفتن سالمه و مشکلی ندارم البته من انحراف ستون فقرات در قسمت پایین کمر که کم هست دارم که به سمت راست متمایل شده سال پیش دوباره یک ام آر ای گردن و کمر و مغز گرفتم که دکتر متخصص داخلی مغز و اعصاب گفتن مشکلی ندارم ولی مهره گردنم تنگی کانال داره الان بی حسی شدید شده احساس بد میده بهم تو خیلی از شرایط زندگی کم میارم به خاطر فشار و بار روانی که روی من داره خواستم ببینم شما میتونید کمکم کنید واقعا خسته شدم و دارم اذیت میشم راستی نوار عصب و عضله هم انجام دادم گفتن سالمه مشکلی نیست
پاسخ:

سلام ، این گونه بیماران معمولاً بهتر است که به متخصصین نورولوژیست مراجعه کنند. و اکثر این گونه بیماران به جراحی نیاز ندارند و یا مناسب برای انجام جراحی نیستند . 

سوال: ( ستایش مهنایی )
با سلام وتشکر از زحمتهای بی دریغتان من خانمی ۴۸ ساله هستم که حدود ۲۵ ساله به طور حرفه ای ایروبیک و آمادگی جسمانی و دو میدانی کار میکنم ولی الان حدود ۴ ماه هست که بخاطری بیماری کرونا باشگاهمون تعطیل شده ومنم ورزشی نکردم حدوده ۱ماه هست که کمرم درد میگیره تا پشت ران ومیخوره به ساق پامو چند تا از انگشتهای پام هم سر میشه چند روز استراحت کردم ماساژ دادم ولی فقط چند روز خوبه دوباره باز عود میکنه چون تو این شرایط نمیشه به دکتر مراجعه کرد میخواستم بدونم چیکار کنم تا خوب بشه بازم ممنون از راهنماییاتون
پاسخ:

سلام ، اکنون اکثر مطب ها باز هستند و شما می توانید به پزشک مراجعه کنید و برای شما درخواست ام آر آی شود معمولاً این گونه علائم نتیجه اختلال دیسک کمری می باشد. 

سوال: ( سیدموسی بنی هاشمی )
سلام سال گذشته توسط شما ویزیت شدم الان از ساق به پایین ومخصوصا کف پاهایم همیشه مور مور میشه وتنگی کانال نخاعی هم دارم ودر ایستادن سرپا وراه رفتن زیاد دچار مشکل میشم ونمی تونم خوب خم بشوم.55 ساله هستم. ممنون
پاسخ:

سلام ، کسانی که تنگی کانال نخاعی دارند، اول تحت تزریق های داخل ستون فقرات قرار می‌گیرند و در صورتی که به آنها پاسخ ندهند معمولاً نیاز به جراحی خواهد داشت.

سوال: ( جمشید )
سلام من چند وقتی به روی شکم دراز میکشیدم و فیلم میدیدم که کم کم کمر درد من شروع شد الان وقتی میخوام چه به پهلو یا کمر یا پشت کمر درد دارم و قطع هم نمیشه یعنی مداوم هست ولی خوب قابل تحمله ولی وقتی بلند میشم یا راه میرم کلا از بین میره حتی اگه چهار ساعت هم در حال حرکت باشم و ایستاده باشم هیچ دردی احساس نمیکنم میخواستم بدونم ایا کمر درد من حاد هست ؟ ممنون ازتون
پاسخ:

سلام ، بهترین راه برای تشخیص این گونه کمر درد ها، انجام ام آر آی می باشد و قاعدتا هر کمر دردی باید درمان شود زیرا مزمن شدن آن باعث می شود که بیمار شانس درمان شدن را از دست بدهد.

سوال: ( ولی اله رضایی )
سلام.اقای دکتر 33سال سن دارم وزنم 95کیلو.قدم 180هست .چند سالی هست که درد کمر دارم .بعد ام ار ای گرفتم دیدم مهره 3و4بازه .بعد از مدتی دوباره کمرم دردم شدید میشد و باز کم میشد .تا اینکه تقریبا یک ماهی میشه که بهدرد شدیدی رسیدم راه رفتن برام سخته عضلات باسنم انگار گرفته هم عضلات پشت ران و ساقم بیشتر پای راسته .و گاهی هم چپ.زمانی که راه میخوام برم میلنگم.وهمین طور گردنم رو زیاد نمیتونم بچرخونم میزنه به رگ پاهام درد میاد . از نظر دراز کشیدن باید چگونه دراز بکشم ایا دارویی .ورزشی یا چیز دیگه هست برای درمان یا بهتر شدن دردهام
پاسخ:

سلام ، معمولاً در این گونه دردها لازم است که بیمار توسط پزشک دیده شود و برای او تزریق های داخل ستون مهره ها انجام شود.

سوال: ( امیر حدادی )
سلام جناب دکتر بنده دو هفته هس ک دچار پارگی دیسک در مهره L5 و s1 شدم ی هفته هس ک استراحت و دارو درمانی داروهای گاباپنتین و دیکلوفنات و باکلوفن مصرف میکنم البته درد کمر زده به سیاتیک پام اما مدت این ی هفته دردم کم نشده خوب نشدم چقدر زمان میبره دیسک ترمیم بشه و یا این درد سیاتیک قطع بشه بعد گذشت چه مقدار زمان اقدام کنم برای روش های دیگه ای درمان ؟؟ با تشکر
پاسخ:

سلام ، معمولاً بیمار ظرف یک ماه باید با درمانهای غیر جراحی خوب شود و بهترین درمان در کسانی که دردهای شدید دارند و یا به داروهای مسکن پاسخ نمی دهند ، استفاده از تزریق های داخل ستون فقرات است. 

سوال: ( مجید مهری )
باعرض سلام .من چار سال پیش دیسکم کمرم را عمل کردم الان پشت ران پای راستم دوباره تیر میکشه قبل از عمل پشت ران پای چپم بود. ممکنه رگ سیاتیکم باشه باید چیکار کنم ورزش خوبه یا ن ممنون میشم
پاسخ:

سلام ،  به پزشکی که شما را عمل کرده است است مراجعه کنید ایشان بهتر از همه می توانند در مورد شما اظهار نظر کنند . 

سوال: ( محمدحسین اسکندری )
سلام جناب دکتر وقتتون بخیر من حدود ۴ ماه هست که دوطرف باسنم درد داره و این درد در ران و پشت ساق پایم انتشار پیدا میکنه و همون جا منو قفل میکنه و نمیتونم بع کارم برسم میخواستم ببینم علتش چیه ؟ درمانش چیه؟ من فقد ۱۸ سال دارم و فقد ۴ ماه پیش یه مبل ۴ نفره رو از پله ها بالا بردم و بعدشم باز سنگینی بلند کردم
پاسخ:

 سلام ، علائم شما می تواند ناشی از صدمه دیسک کمری باشد. بنابراین باید دیده شوید و کارهای تشخیصی لازم برای شما انجام شود. 

سوال: ( میثم بیات )
سلام مدتی است درد و گرفتگی در کف پای چپم دارم و وقتی برای مدتی راه میروم و یا یکجا ایستاده هستم تو قسمت ران و باسن احساس درد دارم و نرمش ها رو انجام میدم خوبه ولی نمیدونم چه کنم لطفا کمک کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
یکی از علایم تنگی کانال نخاعی درد و تحتانی هنگام ایستادن است که این بیماری با ام آر آی و نوار عصب مشخص می شود.

سوال: ( رضا زینلی )
سلام آقای دکتر من بعدسه روزدردگردن به متخصص مغزواعصاب مراجعه کردم پس آرام آرای تشخیص بیرون زدگی دیسک بین مهره 6و7به سمت راست دادند بابستن اتل ومصرف دارو تقریبا درد خاصی ندارم فقط وقتی دراز کشیدم باید با احتیاط بلند شم اما احساس مورمور تو انگشت میانی کم وانگشت سبابه باشدت بیشتری دارم ام آر ای پیش جراح مغزواعصاب بردم تشخیص عمل دادند نیاز به راهنمایی دارم کمکم کنید
پاسخ:

هنوز بهترین درمان دیسک گردن جراحی باز است.

سوال: ( سجاد رستمی )
سلام من بدنسازی کار میکنم لیفت سنگین میزنم واسه مسابقه یک مدته کمرم درد میکنه و دردش به باسن و پام میزنه میدون احتمال خیلی قوی سیاتیک هست گفتن چه راهکاری پیشنهاد میکنید که جراحی نکنم با دارو درست بشه و بتونم ورزش رو ادامه بدم در حد حرفه ای ممنون
پاسخ:

 سلام ، کسانی که دیسک کمر دارند معمولا اول تزریق های داخل نخاعی انجام می شود و در صورتی که از این تزریق ها سودی نبرند به بیمار پیشنهاد جراحی می شود.

سوال: ( امیر )
سلام . مادر بنده 85 سال دارد و دارای درد در سمت چپ زانوی خود است. همکارانتان با تشخیص سیاتیک متیل پردنیزولون و ملوکسیکام تجویز کرده اند اما این داروها درد را کم نکرده است. ایشان راه هم می روند اما در دمای 37 درجه تابستان هم احساس سرما و درد دارند. چکار باید انجام دهیم؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، بیمارانی که در تابستان دچار سردی اندام های تحتانی و درد هستند، معمولاً عصب سیاتیک آنها صدمه خورده است. اینگونه بیماران می توانند از تزریق های داخل نخاعی استفاده کنند البته با نظر پزشک.

سوال: ( آرش امانی )
درود وقت به خیر ، جناب دکتر من سوالاتی را پرسیدم و درخواست ویزیت آنلاین داشتم که هنوز جوابی نگرفتم لطفا اگه شماره تماسی برای رزرو نوبت هست در اختیار بنده قرار دهید با سپاس فراوان 🙏
پاسخ:

سلام ، در فردی که مورد عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفته است و مدتی درد نداشته و دوباره دچار درد در اندام های تحتانی میشود قاعدتا اولین تشخیص عود دیسک می باشد برای ویزیت آنلاین با مطب تماس بگیرید . 

قوانین پرسش و پاسخ


با توجه به استقبال بیماران از پرسش و پاسخ جهت اطلاع رسانی و پاسخ دهی مناسب جهت پیدا کردن پاسخ سوال خود لازم است که نام خود را در وب سایت اینجانب جستجو کنید. با پذیرفتن این موارد قادر خواهید بود تا سوال خود را ارسال نمائید.


1- لطفا اطلاعات فرم را به دقت تکمیل نمائید تا امکان اطلاع رسانی را برای ما فراهم نمائید.

2- سوالات خود را در 5 الی 6 خط پرسیده و مشکلات اصلی خود را بازگو نمائید.

3- برای اینکه جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است که نام یا سوال شما در وب سایت درج شود. و طبق قانون باید به ما اجازه انتشار متن سوال همراه با نام خود را بدهید تا بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید.

4-پاسخ هایی که داده می شود صرفا جهت بالا بردن اطلاعات پزشکی شما می باشد . برای درمان حتماً لازم است که به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

بستن