سوالات دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد
مقالات پربازدید
{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پاسخ به سوالات متداول راجع به دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد ، سیاتیک و جراحی های مغز و اعصاب توسط دکتر قاسم اسحاقی

پرسش و پاسخ

در راستای فراهم کردن بستری مناسب جهت رفاه حال بیماران عزیز در این صفحه سوالات متداول راجع به دیسک کمر ، ستون فقرات ، کمر درد ، سیاتیک و جراحی های مغز و اعصاب توسط دکتر قاسم اسحاقی بیان خواهد شد.

1- سلام من یه آقا 35 ساله هستم بر اثر ضربه به گردنم دچار مشکل شدم که پس از mri مشخص شد دو تا دیسک خفیف دارم دکترم علاوه بر فیزیوتراپی برام پرگابالین تجویز کرده ولی خیلی حالم رو بد می کنه توصیه شما برای مصرف دارو چیست؟

دوست عزیز 
اصولا علت دیسک های گردن و کمر مشخص نیست. فاکتورهای متعددی در خراب شدن دیسک دخالت دارند. از آنجا که دیسک در واقع یک بلبرینگ زنده است ، و بطور متوسط ۶۰۰۰ بار در روز حرکت می کند ، دچار فرسایش می شود. قاعدتا ضربه ها هم به خراب شدن آن کمک می کنند. در ۱/۳ موارد در دیسک های خراب یا پاره ، سابقه ضربه وجود دارد. پرگابالین یکی از داروهایی است که در درمان درد بکار می رود. این دارو در داخل بدن با پروتئینی به نام آلفا ۲ دلتا پیوند می خورد و کانالهای کلسیمی را می بندد. در نتیجه میانجی های عصبی برای انتقال درد ترشح نمی شوند. به عبارت دیگر پرگابالین درواقع جلوی انتقال جریانهای الکتریکی که حس درد را به مغز می برند ، را می گیرد. این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. به همین جهت با مقدار کم مثلا از ۲۵ میلی گرم در روز شروع می کنیم تا بیمار به آن عادت کند. ولی اگر با دوز کم هم حال بیمار را بد کند توصیه میکنم دارو قطع شود و بجای آن ، دارو های دیگر مصرف شود.

از تماس شما متشکرم 

2-سلام جناب دکتر اسحاقی. قبل از اینکه خدمت شما برسم دیسک گردن و سرگیجه داشتم. همزمان با مداوای شما  که بسیار مثمر ثمر بود. هم درد گردن و هم سرگیجه ام خوب شد . الان به دلیل فشار کاری مجدد کمی درد دیسک گردن و همچنین سرگیجه دارم. حالا دو تا سوال دارم.1- دیسک گردن و سرگیجه با هم ارتباط دارند؟ 2- آیا بنده نیاز مجدد به درمان دارم با وجود اینکه دردم کم هست؟ سپاسگزارم

دوست عزیز از اینکه به بهبود درد و سرگیجه شما کمک کرده ام خوشحال هستم. سرگیجه ناشی از بیماریهای گردن گزارش شده است. این نوع سر گیجه ها با حرکت گردن تشدید می شوند. معمولا سرگیجه در تنگی های کانال نخاعی که باعث تنگ شدن شریان ورتبرال می شود. همچنین در ضربه های گردن نیز که شریان ورتبرال صدمه می بیند سرگیجه دیده می شود. 
برای تشخیص سرگیجه ناشی از دیسک و تنگی کانال نخاعی گردن باید علل دیگر سرگیجه مانند سرگیجه های ناشی از بیماریهای مغز مانند سکته مغزی ، سرگیجه های وضعیتی خوش خیم ، سرگیجه ناشی از بیماریهای روحی رد شود.
سرگیجه های ناشی از دیسک گردن با چرخش سر به طرف راست و چپ تشدید می شود. برای تشخیص سرگیجه ناشی از گردن ، ام آر آی گردن ، رادیو گرافی گردن در حالتی که گردن را به جلو و عقب خم می کنیم و نیز آنژیوگرافی از شریان های مغز و گردن لازم است. 
اما در مورد سوال دوم شما لازم است تشریف بیاورید ومعاینه شوید و با درمان های کامل تر کاملا خوب شوید و در اصطلاح پزشکی symtom free بشوید. امیدوارم پاسخ فوق برای شما مفید باشد. از اینکه جهت درمان خود ما را انتخاب کرده اید سپاسگزارم.

3- با سلام خدمت شما حدودا 1 ماه میشه که در قسمت روی ساق پای چپم احساس داغ شدن و گزگز می کنم.این حس حداکثر دو ثانیه ولی در طول روز چندین بار اتفاق میفته. در ضمن من همین پام رو در سال 93 عمل زانو رباط صلیبی انجام دادم. ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

احساس داغ شدن و گز گز روی پای چپ شما نیاز به بررسی از طریق EMG و MRI دارد. اصولا در اندام تحتانی که در اصطلاح عامیانه پا نامیده می شود. ۴ عصب وارد می شود که اعصاب فمورال ، اوبتوراتور ، پرونئال و تی بیال نام دارند. در صورتی که در مسیر هر کدام از این اعصاب یا در ریشه های آن فشار یا اتفاقی رخ دهد در مسیر آن عصب گز گز و خواب رفتگی حس می شود. در مورد شما این احساس گز گز است یعنی در روز چندین بار می گیرد .
اتفاقا به نکته مهمی اشاره کردید و آن عمل رباط صلیبی شماست. زیرا عصب پرونئال از کنار زانو و استخوان نارک نی می گذرد ، بنابرین  برای شما باید EMG اندام تحتانی و MRI زانو و کمر درخواست شود. البته اکثر مواقع عیب در اعصاب اطراف زانوست و نیاز به ام آر آی کمر نیست. سپس بر حسب عیبی که دیده می شود درمان شروع در بسیاری از موارد با فیزیوتراپی و گاباپنتین یا پرگابالین گز گز بیمار بهبود می یابد.

4- با سلام در هنگام بازی فوتبال زانویم صدمه دیده و درد شدیدی را دارد.چه ورزش هایی می توانم در حال حاضر انجام دهم؟ شنا خوب است؟ کی می توانم فوتبال بازی کنم؟ 

دوست عزیز صدمه زانو هنگام فوتبال برای ما معانی مختلفی می تواند داشته باشد. می تواند باعث ‌پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی که (رباط متقاطع مانند علامت بعلاوه یا صلیب است + یعنی از دو رباط درست شده است که همدیگر را قطع می کنند. در انگلیسی به آن cruciate Ligament می گویند) شود. 
ضربه می تواند باعث صدمه به منیسک های داخلی و خارجی زانو شود ( منیسک ها واشر هایی هستند که در داخل زانوی ما قرار گرفته اند و به شکل نعل اسب هستند. 
ضربه زانو می تواند به لیگامان های داخلی و خارجی زانو صدمه بزند. 
اول باید معاینه شوید و تشخیص و برآورد صحیحی از میزان صدمه زانو داشته باشیم. در صورتی که صدمه شدید باشد ابتدا باید زانو را بی حرکت کنیم و بعد از مدتی برای بیمار فیزیوتراپی شروع کنیم. بهترین ورزش برای زانو تقویت عضله چهار سر می باشد. ورزش شنا برای زانو بهترین است. فوتبال را پس از بهبود کامل می توانید از سر بگیرید. البته همه این توصیه ها پس از ویزیت پزشک و تحت نظر وی قابل انجام است. 

5-در بازی والیبال هنگام فرود روی زمین مچ پای راستم پیچ خورده و واقعا درد شدیدی در این ناحیه احساس می کنم.الان دو هفته از این اتفاق می گذرد و کمی بهبود یافت است. آیا نیاز به عکسبرداری هست؟ و سوال بعدی اینکه در آینده مشکلی برای پای من بوجود نمی آید؟

دوست عزیز صدمه مچ پای شما ممکن است همراه با شکستگی استخوان یا صدمه لیگامان های مچ پا باشد. بنابراین با توجه به اینکه دو هفته از صدمه شما گذشته و هنوز شما درد دارید، لازم است رادیوگرافی مچ پا بگیرید. در صورتی که در معاینه هم مشکلی داشتید نیاز به انجام ام آر آی مچ پا نیز خواهید داشت. در مورد اینکه مشکلاتی در آینده بوجود می آید یا خیر ؟ بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد. اگر صدمه استخوانی یا نسج نرم و لیگامان ها در میان باشد برای جلوگیری از مشکلات آینده باید مچ پا مدتی بی حرکت باشد

6- سلام آقای دکتر
‎چند روزی هست که کمردرد شدیدی دارم و عصب سیاتیک من هر از چند گاهی به شدت منقبض می شود و کلا نمی توانم قدم از قدم بردارم ،دارویی برای بهبود من به صورت موقت وجود دارد؟ شنیدم آمپول متاکاربامول برای این نوع درد موثر است؟

با سلام کمر درد علل مختلفی دارد که شامل : ۱- بیماریهای مکانیکی ستون فقرات مانند خرابی دیسک ، تنگی کانال نخاعی ، لیز خورددگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس ، ۲- بیماریهای التهابی ( روماتیسمی ) مانند آرتریت روماتویید ( به زبان عامیانه روماتیسم مفصلی ) ، ۳-تومورهای ستون فقرات ، ۴- بیماریهای عفونی مانند استئومیلیت( عفونت چرک مهره ها ) ، بروسلوز ( تب مالت) و غیره . ۵- شکستگی استخوان مهره ، ۶- پوکی استخوان و غیره .
اگر درد کمر همرا ه با درد سیاتیک شد معمولا بیمار مبتلا به خرابی دیسک یا تنگی  کانال نخاعی است. درد سیاتیکی به دردی گفته میشود که از کمر با باسن، سپس پشت ران و پشت ساق پا تیر می کشد. دردی که گاهی بهتر می شود و گاهی بدتر می شود ، معمولا در پارگی دیسک کمر دیده می شود وقتی‌ ‌دیسک بیرون میزند درد بیمار تشدید می شود ، وقتی دیسک جا می رود فرد درد ندارد. بنابراین با شرح حالی که شما گفتید احتمالا دیسک کمر شما بیمار است( یا فرسوده شده است یا ساییده شده است). دارو های ضد التهاب مانند دیکلوفناک یا ژلو فن قابل استفاده هستند٫ متوکاربامول نیز یک شل کننده عضلانی است و قابل استفاده است. اما توصیه می شود قبل از مصرف دارو حتما به پزشک مراجعه فرمایید، زیرا گاهی درمان هایی که بدون معاینه و بررسی انجام می شود ممکن است صدمات غیر قابل جبران به بارآورد.

7- سلام آقای دکتر اسحاقی
‎سوال بنده شاید آنچنان حاد و مزمن نباشد.وقتی حدودا 5 الی 6 دقیقه روی پاهای خود مینشینم پاهام به شدت دچار بی حسی یا به اصطلاح (خواب میره).آیا مشکلی وجود دارد یا این امر طبیعی است؟علت این خواب رفتن پا چی میتونه باشه؟

با سلام خواب رفتن پا معمولا یک احساس ناخوشایند در اندام های تحتانی است. معمولا برای مدت کوتاهی فرد احساس می کند که حرکت اندام های تحتانی اش کم شده است و در ضمن پا حس ندارد و پس از مدتی احساس می کند هزاران سوزن داخل اندام تحتانی وی فرو می روند و بعد خوب می شود. علت خواب رفتن اندام های تحتانی، ( که در اصطلاح عامیانه پا نامیده میشود) ، می تواند تنگی کانال نخاع ، تنگی شریان هایی که به اندام های تحتانی خون می رسانند و بیماریهای عصب سیاتیک باشد. اکثر افراد در طول زندگی خود این حس را تجربه کرده اند. اما اگر تکرار شونده باشد باید بررسی شود. در تنگی کانال نخاعی چون بیماری بتدریج ایجاد می شود گاهی درد حس نمی شود و بیمار با بی حسی ، خواب رفتن هر دو پا یا یک پا ، مراجعه می کند. بیماریهای عصب سیاتیک مانند وجود نسج التهابی در اطراف آن ، بخصوص در کسانیکه تزریق در باسن دارند ، تومور های عصب سیاتیک می توانند باعث این علائم شوند. ضربه هایی که به عصب سیاتیک وارد می شود ، گیر افتادن عصب سیاتیک در ناحیه باسن در زیر یکی از عضلات باسن که سندرم پریفورمیس نامیده می شود. افرادی که عادت دارند موقع نشستن زانوی خود را به میز می چسبانند یا کشاورزان و صنعتگرانی که هنگام کار روی زانوهای خود می نشینند مانند کاشی کاران و غیره دچار این حالت می شوند. زیرا در ساق پای ما دو عصب وجود دارد و یکی از اینها که عصب پرونئال نام دارد ،از کنار خارجی زانو عبور می کند ( دور استخوان فیبولا یا نازک نی می پیچد و به داخل پا می رود و عصب دوم که تی بیالیس نام دارد نیز از پشت گودی زانو وارد ساق پا می شود . یک عصب مانند یک کابل تلفن است ، اگر به کابل تلفن نگاه کنید یک غلاف مشکی ضخیم دارد که از رشته های تلفن محافظت می کند و در داخل آن چندین رشته سیم تلفن به رنگ های زرد و قر مز و سفید و غیره دیده می شود. اگر پوشش های سیم های تلفن صدمه بخورند ،سیم ها اتصالی می کنند و در داخل تلفن صدای اضافه خش خش تولید و پیامهای صوتی منتقل نمیشود . در داخل عصب هم همین طور است . یا اگر در مسیری روی کابل تلفن یک جسم سنگین بیافتد ممکن است آنرا قطع کند یا اتصالی بوجود آورد ، در مورد عصب نیز همینطور است. اگر عصب سیاتیک در طول مسیرش صدمه ببیند این حالت بوجود می آید. مساله تنها به عصب اندام های تحتانی ختم نمی شود ، زیرا عصب وارد نخاع شده و تا سطح مغز (که اصطلاحا کورتکس نامیده میشود) ، به صورت رشته های مجزا می رود. در مغز و نخاع رشته های عصبی با غلافی به نام میلین ( myelin ) از هم جدا می شوند . بنابرین بیماریهای غلاف میلین مانند MS که مخفف multiple Sclerosis است نیز باعث این حالت می شوند. در این بیماری پلاک هایی در داخل مغز ‌و نخاع بوجود می آید که باعث اتصالی می شود . بنابراین توصیه می شود جهت بررسی تشریف بیاورید شما را ویزیت کنم.

8-سلام ببخشید من یه پسر ۱۵ساله دارم که حدود ۱ ساله دیسک کمر گرفته ۲۰ جلسه فیزوتراپی و آب درمانی هم بردمش اما هنوز درد داره میخواستم ببینم چه راهی رو پیشنهاد می کنید؟
لطفا اگه وسیله ای هم برای درمانش خوب هست بگید.

با سلام اولا پارگی یا فتق دیسک کمری با اینکه در اکثر موارد در سنین بین ۳۰ و ۴۰ سالگی دیده می شود ، اما در نوجوانان نیز دیده می شود . در ۸۰ ‌درصد موارد دیسک هایی که پارگی کمی دارند با درمان هایی که شما انجام داده اید ، مانند فیزیو تراپی و دارو خوب می شوند. اما در ۲۰ درصد موارد‌ پارگی یا فتق  دیسک با درمان های طبی خوب نمی شوند و نیاز به جراحی دارند. چون فرزند شما جوان است معمولا سعی می شود قبل از جراحی از تزریق اپیدورال استفاده شود. قاعدتا اگر با تزریق اپیدورال نیز خوب نشد نیاز به جراحی خواهد داشت. لازم است فرزند شما معاینه و گزینه های درمانی مناسب برای شما توضیح داده خواهد شد.

9-سلام آقای دکتر حدود یک سال ورم زانو دارم. MRI هم گرفتم ظاهرا مایع زانو خارج شده لطفا جهت درمان راهنمایی کنید.متشکرم

با سلام ورم زانوعلل متفاوت دارد. از خونریزی داخل مفصل زانو تا پارگی منیسک و پارگی‌ لیگامان صلیبی و شکستگی استخوان های اطراف زانو. گاهی موارد ساختمان های فوق پاره نشده اند اما کشیده شده اند که اصطلاحا رگ به رگ شدن نامیده میشود. گاهی بیمارهای عفونی باعث این کار می شوند. بهترین وسیله تشخیص بیماریهای زانو ام آر آی است. شما که یک سال است که دچار ورم زانو شده‌اید ، لازم است معاینه شوید  و آزمایشات لازم برای شما انجام گیرد. دارو های ضد التهاب و فیزیو تراپی کمک کننده است. گاهی بیماران برای بهبود کامل نیاز به جراحی دارند.

10-  سلام آقای دکتر چندین سال قبل پیش یک دکتری رفتم و پس از آزمایشات بسیار متوجه شدم کف پام میخچه دارد.نیاز به عمل جراحی بوده؟روش درمان در خانه برای این بیماری به چه صورت هست؟

میخچه یک قسمت سفت دردناک است که در کنار انگشتان و یا کف پا ایجاد میشود، و باعث درد می شود. درد میخچه با گذاشتن وزن روی پا تشدید می شود. علت ایجاد ‌میخچه وارد شدن فشار نا مناسب به قسمتی از پا هست. پوشیدن کفش های تنگ یا عیوب ساختمانی مانند برجستگی های غیر عادی در پا میتواند باعث میخچه شود. اول بیاید معاینه کنیم ببینیم‌ ایا شما واقعا میخچه دارید یا نه ؟ 
برای درمان میخچه ابتدا پوشیدن کفش های راحت و نرم توصیه می شود. در ضمن توصیه می شود که در منزل با پای برهنه راه نروید و از کفش های نرم استفاده کنید. بعضی از خانم ها بدون جوراب کفش میپوشند که خود باعث ایجاد میخچه می شود. بنابراین جوراب های نرم نخی برای عموم توصیه می شود.  بهترین درمان میخچه درمان جراحی است که در آن قسمت هسته دردناک آنرا از بر میدارند . بیمارانی که مایل به جراحی نیستند می‌توانند از کرایوتراپی استفاده کنند .یعنی با دستگاهی که سرمای زیادی ایجاد می کند هسته میخچه را می پوشانند. گاهی با لیزر میتوانیم هسته آنرا بسوزانیم ، که قاعدتا درمان های فوق بهترین هستند. البته در داروخانه ها پدهای اسیدی موجود است که باعث بهبود میخچه های کوچک می شود. کشیدن سنگ پا در کف پا میتواند جلوی بروز میخچه را بگیرد. در خانم هایی که مستعد میخچه هستند توصیه می شود از پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند خودداری کنند. به دلیل پوشیدن کفش های پاشنه بلند میخچه در زنان شایع تر از آقایان است.

11- سلام خسته نباشید آقای دکتر اسحاقی مدتی از شدت کمر درد نمیتونم به راحتی راه برم ، رفتم ام ار ای و تراکم استخوان به من گفتند، یکی از مهره های کمرم که لق شده ، من نمیتونم استراحت کامل داشته باشم ولی تا حدودی بتونم استراحت میکنم ولی بازم درد دارم یک سری ورزش رو از طریق اینترنت دو روزه دارم انجام میدم میخواستم بدونم این ورزش ها بدون نظر دکترم ایرادی نداره؟
ممنون از راهنمایی شما

سلام لقی مهره انواع و اقسام دارد یک نوع آنرا را در پزشکی اسپوندیلولیزیس spondylolysis  می گوییم. یعنی ترکی در پشت مهره ها که اصطلاحا پارس اینترارتیکولاریس نام دارد وجود دارد  ( pars interarticularis ) در این بیماری مهره لق است. یعنی وقتی بیمار از حالت دراز کشیده می نشیند ، می ایستد یا راه می رود در مهره فوق حرکت اضافه بوجود می اید و فرد دچار کمر درد یا درد اندام های تحتانی می شود. نوع دیگر اسپوندیلولیستزیس نام دارد که مهره بالایی مثلا مهره چهارم کمری روی مهره پنجم حرکت کرده است. در این حالت هم وقتی فرد از حالت دراز کشیده خارج می شود ، مثلا می ایستد ، کمر یا اندام تحتانی بیمار درد می گیرد. زیرا  مثلا مهره چهارم روی مهره پنجم حرکت می کند. 
نکته دوم سوال شما در مورد استراحت  است ، که در بیماریهای ستون توصیه به استراحت نمی شود. بطور کلی اگر فردی عیب ساختمانی در ستون مهره ها دارد ، لازم است درمان شود. زیرا مزمن کردن بیماری نتیجه درمان را کم می کند.
نکته سوم سوال شما در مورد ورزش است. همه مطالب اینترنت صحیح نیست. اما اگر ورزش ها را از سایت معتبری گرفته باشید اشکال ندارد. اما دوست عزیز ورزش هم باید زیر نظر پزشک باشد و باید بدانید که ورزش خوب است اما لقی مهره را درمان نمی کند.

 

ترک و لقی دیسک کمر

12- سلام جناب دکتر ، من‌ کمردرد فوق العاده شدیدی دارم و واقع منو کلافه کرده.برادر بنده مریض شما بوده و گفتند که ی سری داروهایی رو تجویز کردید که بعد از چند هفته کلا کمر دردشون خوب شدش.با توجه به فاصله مسافتی و مشغله کاری ، من می خوام بدونم بیام پیش شما با این مشکلات کمر دردم خوب میشه ؟

با سلام  اصولا کمر درد ها منشا ژنتیکی دارند و معمولا در بعضی از خانواده ها چندین نفر به کمر درد مبتلا هستند . پر ارزش ترین ثروت آدمی سلامتی است . اما چون سلامتی  هدیه ای است که به رایگان در اختیار ما قرار گرفته است ، قدر آنرا نمی دانیم . ( مانند هوایی که در اطراف ماست ) برای سلامتی باید وقت گذاشت و هزینه کرد . زیرا وقتی سلامتی از دست برود گاهی بدست آوردن آن خیلی مشکل است . بهرحال بهتر است معاینه شوید . با اینکه من جراح هستم و کار اصلی من جراحی ستون فقرات است ، اما همیشه سعی میکنم بیمارانم را  با درمان های آسان‌تر خوب کنم  ، مگر اینکه بیمار به درمان های دارویی جواب ندهد ، آنوقت در مورد گزینه جراحی صحبت میکنم . دنیا به امید است ، شما هم تشریف بیاورید و درمان شوید امیدوارم مثل برادرتان خوب شوید .

13- سلام دکتر اسحاقی من چهل و سه سالمه و بعد از درد شدید کمر و پهلوی راستم که حدودا 1 ماه ونیم داشتم موقعی که درد به پای راستم رسید. دکترم تشخیص داد که MRI بدم و بعد متوجه شدیم که دوتا از دیسک هام به صورت متوسط بیرون زده حالا حدود یک ماه استراحت داده که بعد یک ماه اگر خوب نشدم باید عمل با لیزر یا بسته انجام بدم؟ نظر شما راجع به این موضوع چیه و لطفا منو راهنمایی کنید خیلی زودتر خوب بشم.

با سلام یک فرد ۴۳ ساله با کمر درد از یک و نیم ماه قبل که درد ایشان به اندام تحتانی راست تیر می کشد. اولین تشخیص این است که ایشان بیماری دیسک کمری دارند. کلا برای درمان دیسک کمر 4 راه درمانی وجود دارد که عبارتند از دارو و فیزیوتراپی و لیزر و عمل جراحی باز است ، سعی ما بر این است که بیماران را با آسان ترین روش درمانی بهبود ببخشیم. بنابراین استفاده از لیزر برای شما می تواند مناسب باشد ، به شرط اینکه توسط پزشک مجرب معاینه شوید.علائم عصبی از قبیل ضعف اندامهای تحتانی نداشته باشید و دیسک شما نیز در حدی باشد که لیزر بتواند آن را درمان کند. زیرا دیسک های بسیار بزرگ و تکه های دیسک هایی که ارتباط خود را با مرکز دیسک از دست دادن و به صورت یک تکه آزاد در داخل کانال نخاعی قرار گرفتند و یا بیمارانی که دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع و ضعف در اندام های تحتانی شده اند ،افراد مناسبی برای انجام لیزر نیستند.

14- سلام آقای دکتر اسحاقی خسته نباشید.
 پسرم 21 سالشه و مدتی که پای چپش از کمر تا پشت ساق پاهاش درد میکنه و جفت پاهاش گزگز میکنه و بی حس میشه ،نزدیک 20 روز که پیش دکتر هم نرفتم تا اینکه درد به پشت باسن و همچنین به پهلو هاش رسیده.بعد از گذشت 1 ماه بردمش پیش ی دکتر ارتوپد و ام آر آی نوشت برام و آزمایشات را انجام دادم ولی نتونستم پیش دکتر فوق تخصص دیسک و ستون فقرات برم.میتونم براتون آزمایشات را ارسال کنم تا راهنماییم کنید؟

پسر شما با یک بیمار ۲۱ ساله  است که درد به ساق پای چپ ایشان انتشار پیدا می‌کند که اصطلاحاً سیاتیک نامیده می شود.ایشان همچنین از گزگز و بی حسی هر دو پا شکایت دارند. قاعدتاً تشخیص بالینی ایشان بیماری دیسک کمر است که انواع مختلفی دارد از قبیل ترک خوردن ، برجسته شدن ، پاره شدن و غیره. بیمار باید معاینه شود. از روی شرح حال ، آزمایش  یا عکس  بیمار نمی‌توان در مورد درمان وی تصمیم‌گیری کرد. طبق قوانینی که در همه دنیا وجود دارد ، مطالبی که در فضای مجازی منتشر می‌شود صرفاً جهت اطلاع رسانی است و از روی آن نمی‌توان طبابت کرد. 
 دیسک از دو قسمت درست شده است : یکی هسته مرکزی که نکلئوس پولوزوس نامیده می‌شود و یک حلقه ای که در اطراف آن قرار گرفته و آنولوس فیبروزوس نامیده می شود. 
 گرفتگی کمر و گردن اصطلاحاً اسپاسم عضلانی نامیده می شود. به عبارت دیگر عضله دچار انقباض ناگهانی می شود. عضلات ما یک انقباض ملایم دائمی دارد به همین جهت است که اگر عضله را دست بزنیم کاملاً شل نیست ، در اصطلاح پزشکی تون دارد. وقتی که عضله به هر دلیلی تحریک شود باعث سفت شدن عضله و منقبض شدن عضله و برجسته شدن شکم عضله می شود. مثلاً به بازوی خود اگر دقت فرمایید وقتی که جسمی را حمل نمی کنید عضله بازوی شما در یک وضعیت خاص قرار دارد و اگر یک جسم سنگین را به دست بگیرید عضله منقبض می شود و وسط آن که شکم عضله  نامیده می شود برجسته می شود. به عبارت دیگر اسپاسم عضله یک انقباض ناخواسته و غیر داوطلبانه در عضلات است اگر ضربه ای به عضله وارد شود یا عصبی که به عضله پیام عصبی میفرستد تحریک شود ، عضله دچار اسپاسم می شود. اسپاسم یعنی منقبض شدن  ناگهانی عضله . در واقع می‌توان گفت شایع‌ ترین علت کمردرد ها همین گرفتگی عضلات کمر است. 
 برای درمان گرفتگی کمراولین راه این است که عضله را آرام کنیم . برای این منظور معمولاً از گرم کردن عضله استفاده می کنیم با گرم کردن عضله جریان خون عضله زیاد می‌شود وعضله فرصت پیدا می‌کند که به تدریج از حالت انقباض ناگهانی خارج شود. راه حل بعدی استفاده از کمربند است . قاعدتاً وقتی حرکات کمر کم میشود عضله از حالت اسپاسم خارج می شود. مراحل بعدی استراحت است اگر عضله کمر ما دچار گرفتگی شود ، چند ساعت که دراز بکشیم ، قاعدتاً عضله گرفتگی خود را به تدریج کم می‌کند و اگر تا ۲۴ ساعت این علائم برطرف نشود ، لازم است به پزشک مراجعه کنید و داروهای ضد التهاب و همچنین داروهای شل کننده عضلانی برای ایشان تجویز شود. داروهای شل کننده عضلانی چند دسته هستند که مهمترین آنها متوکاربامول است اما  باکلوفن نیز برای شل کردن عضلات به کار می رود .

15-سلام علیکم جناب دکتر خداقوت به شما. دختری۳۰ساله هستم حدود دوماه پیش با درد شدید کمر به دکتر مراجعه کردم ،ام ار ای دادم و مشخص شد مبتلا به انحراف ستون فقرات ۳۰درجه هستم. با توجه به اینکه حدود۱۰سال پیش دیسک کمرم رو عمل کردم  ، دکترا همگی گفتن باید عمل بشه و پلاتین گذاشته بشه ، خواهش میکنم منو راهنمایی کنید چیکارکنم. من شهرستانی هستم استان فارس . حتی اگر مقدور باشد تهران هم میام برای درمان ، خیلی درمونده شدم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم 
ممنون از شما 

 

اسکولیوز کمری -کج شدن ستون فقرات
اسکولیوز کمری باعث ساییدگی یا آرتروز کمری می شود

 

با سلام ما با یک بیمار به شرح زیر طرف هستیم .دختر۳۰ ساله ای که ۱۰ سال پیش دچار دیسک کمر شده است. یعنی در حدود سن بیست سالگی دچار دیسک کمر بوده که نیاز به عمل داشته است  و عمل شده است. ایشان از دو ماه قبل با درد شدید کمر مراجعه کرده است و در ام آر آی ایشان ( احتمالا عکس ستون فقرات ایشان ) انحراف ستون فقرات در حدود ۳۰ درجه ملاحظه شده است. 
اولین سوالی که مطرح است این است که آیا این انحراف در ستون فقرات را از قبل داشته یا یک مشکل جدید است ؟ اسکولیوز یا کجی ستون فقرات در صورتی که از قبل وجود داشته است قاعدتا یک عیب ساختمانی شدید به نام اسکولیوز است که در یک دختر ۳۰ ساله باید برطرف شود. برای اینکه اسکولیوز یا منحرف شدن ستون مهره ها باعث می شود که  به یک مفصل ستون مهره ها مثلا در طرف راست یا چپ فشار بیشتری وارد شود. همانطور که می‌دانید در پشت ستون فقرات ما دو مفصل وجود دارد یکی در طرف چپ و راست که فاست نامیده می شود. در حالت نرمال که ما اسکولیوز یا کجی ستون فقرات نداریم به هر دو مفصل فاست راست و چپ به طور یکسان فشار وارد می شود. اما در اسکولیوز به یکی فشار شدید تر و به یکی فشار کمتری وارد می شود. اصولاً انحراف ستون مهره ها در نهایت باعث آرتروز و ساییدگی شدن ستون مهره ها می شود. زیرا وقتی ستون مهره ها اسکولیوز پیدا می کند در وراقع به یک طرف خمیده می شود در واقع یک سطح مقعر دارد و یک سطح محدب دارد. در سطح مقعر سوراخ های بین مهره ای تنگ می شوند و به عصب بین‌ مهره‌ای فشار وارد می شود و بالعکس در سطح محدب ریشه‌های عصبی کشیده می شوند.در کل یک اسکولیوز ۳۰ درجه کمر معمولا نیاز به جراحی دارد. و قاعدتاً عمل کردن کمر بدون به کار بردن پیچ در کمر باعث اصلاح انحراف ستون مهره ها نخواهد شد. از بیمارانی که تا به حال عمل کرده‌ایم حدود ۸۰ درصد شان از عمل شان راضی هستند. گاهی پس از پاره شدن دیسک کمری فرد دچار اسکولیوز می شود که آنهم با عمل جراحی دیسک رفع می شود. بنابراین در کل جای نگرانی نیست البته قاعدتاً اینگونه راهنمایی ها فقط جهت بالا بردن اطلاعات عمومی شماست. هر مریضی مسائل خاص خود را دارد که باید معاینه شود و بعد بر حسب نوع بیماری تصمیم‌های لازم گرفته شود. در ضمن توصیه می‌شود که احساس درماندگی نکنید. چرا باید احساس درماندگی کنید. شما یک بیماری ستون مهره ها دارید که عمل می شوید و به امید خدا خوب خواهید شد. قاعدتاً انسان باید امیدوار به آینده باشد.

16-سلام آقای دکتر پسری با 19سال سن ، قد 180 ، وزن 75 و حدود یک سال می شود دچار مشکل دیسک کمر شدم و حدود ۴ ماه می شود که درمان های اولیه مانند فیزیوتراپی آب درمانی و حرکات ورزشی اصلاحی را انجام می دهم اما نتیجه نگرفتم بلکه درد منتشر شده به باسن و پای راستم افزایش پیدا کرده است.دکتر معالجم شما را به من معرفی کردند و من قصد عمل جراحی باز ندارم و میخواستم بپرسم آیا امکان درمان با روش های غیر جراحی باز برای من وجود دارد؟ مانند دیسکوژل یا اوزونتراپی و لیزردرمانی یا روش های دیگر جوابگو هستن؟؟ 
و قابل ذکر است بنده بدلیل تمرینات بدنسازی و سنگین کاری بیش از حد شغلی در این سن کم دچارچنین مشکلی شدم. با تشکر.

 

لیزر حرفه ای درمان دیسک کمر - PLDD
عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

جواب سوال دوم جوان ۱۹ ساله ای بلند قدی که یک سال قبل دچار کمر درد شده و ۴ ماه فیزیوتراپی و حرکات ورزشی انجام داده است و خوب نشده است. درد به باسن و پای راست ایشان تیر می کشد. قاعدتاً این نوع درد معمولا نشانه بیماری دیسک است که بیماری خود به چندین دسته تقسیم می شود. قاعدتاً اولین قدم دردرمان بیماری دیسک کمر در یک جوان ۱۹ ساله جراحی نیست. مگر اینکه مجبور به جراحی بشویم. معمولا جراحی با کمک لیزر کمک کننده است. دیسکوژل یک الکل ژل مانند است و به نظر اینجانب پس از تزریق از کنترل جراح خارج می شود. تزریق اوزون هم وسیله خوبی است. ولی در حال حاضر توسط بیمه‌ها و در بعضی از بیمارستان ها توسط مسئولین فنی بیمارستانها انجام آن منع شده است. بنابراین در حال حاضر عمل لیزری را توصیه می کنم. از این که ورزشکار هستید باید خوشحال باشید و قاعدتاً ورزش در حدی که باعث سلامت انسان شود بسیار خوب است و مسلم است که باید زیر نظر مربی و بر حسب توان یک فرد انجام شود تا موجب صدمه به بدن نشود. در مورد کار سنگینی که دارید، باید بگویم که یکی از مسائل که باعث پارگی دیسک کمر می شود همین کارهای سنگین و ورزش سنگین می باشد. قاعدتاً اگر توانایی لازم را نداریم باید کارهای سنگین خود داری کنیم یا کارهای سنگین را طبق اصول بیومکانیک و ارگونومی انجام دهیم تا ستون مهره‌های ما دچار اشکال نشود. تشریف بیاورید شما را ببینم. قاعدتاً همیشه سعی می‌کنیم که در درجه اول از روش‌های غیر جراحی استفاده کنیم.  دکتر معالج شما هم که من را به شما معرفی کرده اند به من لطف دارند و به ایشان هم سلام برسانید. توجه بفرمایید که توصیه هایی که در پاسخ به سوالات بیماران نوشته می‌شود نمی‌تواند به عنوان راهنمای درمانی مورد استفاده قرار گیرد.  قاعدتاً هر بار بیماری باید جداگانه دیده شود و در مورد وی پس از معاینه گزینه های درمانی مناسب مشخص شود .

17- سلام آقای دکتر من مدتی که فقط پای چپم مخصوصا زانوم و از زانو پایین تر هنگام تا کردن و نشستن درد میکنه ! و کمی هم گز گز و مور مور میشه ! هنگام راه رفتن و ایستادن دردی تقریبا ندارم ! 30 تا 70 درجه که بلند میکنم دردی در حالت درازکش هم پاهام و هم در ناحبه کمر ایجاد میشه.حالا آقای دکتر ممکنه من مشکل دیسک کمر داشته باشم؟ضمنا من اضافه وزن هم دارم و وزنم هم زیاده ! مخصوصا ناحیه شکم ممنونم. با تشکر 

معاینه سیاتیک

با سلام شما درد پای چپ مخصوصا دردی که در پایین زانو دارید نشانه ابتلا به دیسک کمر می باشد مخصوصا اگر درد از درد پشت ساق پای شما باشد به احتمال زیاد شما دچار بیماری دیسک کمر می باشید که به یکی از ریشه‌های عصب سیاتیک در اثر پارگی دیسک کمر فشار وارد شده است اینگونه بیماران معمولاً همانطور که شما ذکر کردید با بالا آوردن پا از یک حدی بیشتر مثلاً بیش از ۳۰ درجه دچار درد شدید در سر میشود یا وقتی که می‌خواهند به جلو خم شوند دچار کشیدگی و درد در مسیر عصب سیاتیک می شود علت اصلی دیسک کمر مشخص نیست ولی افزایش وزن شما قاعدتاً برای سلامت عمومی از جمله سلامت ستون مهره ها خوب نیست بنابراین ضمن درمان درد کمر و لازم است که وزن کم کنید بزرگی شکم هم که معضل بسیاری از هم وطنان ما می باشد و علت آن مصرف زیاد مواد قندی از قبیل برنج می باشد بنابراین با رژیم مناسب و با درمان مناسب و امیدوارم که سلامت خود را بازیابید برای بررسی علت درد زانو و پایین زانوی شما لازم است که تشریف بیاورید و برای شما علاوه بر معاینه وسایل تشخیصی مانند امارهای و نوار عصب درخواست شود.

18- سلام جناب دکتر اسحاقی ، آیا تنگی کانال نخاعی بر اثر بیرون زدگی دیسک بوجود می آید؟ 

تنگی کانال نخاعی بر اثر فتق دیسک کمر

با سلام ، تنگی کانال نخاعی بیماری است که در اثر افزایش رشد مفاصل که در پشت ستون فقرات قرار دارند اصطلاحاً فاست نامیده می‌شود به وجود می آید. اما از آنجا که دیسک کمر در قسمت جلوی سوراخ بین مهره ای قرار دارد در واقع هر بیماری که دچار پارگی دیسک کمر می شود دچار تنگی کانال نخاعی هم می شود ولی در اصطلاح پزشکی تنگی کانال نخاعی به مواردی اطلاق می‌شود که فقط فاست های مریض دچار رشد بیش از حد شده اند و علت اصلی بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی مشخص نیست. اما تنگی کانال نخاعی معمولاً در اثر آرتریت یا التهاب مفصل فاست ها به وجود می آید. علت آرتریت یا التهاب مفاصل ستون مهره ها یا فاست ها فشار آمدن زیاد به آنها و ساییده شدن آنها می باشد که معمولاً در افرادی دیده شد که کارهای سخت در زمان جوانی انجام داده اند.

19- سلام خسته نباشید ، اگر دو تا دیسک های یازده و دوازده پاره شده باشند با استراحت امکان خوب شدن هست ؟ درد شدید داره

دوست عزیز در طبیعت همه چیز امکان پذیر است از جمله خوب شدن دیسک کمری یا دیسک ناحیه پشتی بین مهره ۱۱ و ۱۲. در زمانهای قدیم که درمانی برای دیسک کمر وجود نداشت ، بیماران چاره‌ای جز استراحت کردن نداشتند اما با افزایش دانش بشر داروهای ضد التهاب اختراع شد و سپس درمان های تزریقی مانند تزریق لیزر و سپس درمان‌های آندوسکوپی و کم تهاجمی و در نهایت اعمال جراحی باز ستون فقرات ابتدا ابداع شد. بنابراین بیماری که دچار درد شدید در اثر پارگی دیسک بین مهره ۱۱ و ۱۲ است صلاح است که توسط طبیب معاینه شود و درمان مناسب برای ایشان انجام شود. در دنیای مدرن امروزی استراحت بیش از ۴۸ ساعت توصیه نمی شود.

20- سلام دکتر خسته نباشید. من دیسک کمر دارم ورزش بدن سازی برم خوب هست یا نه؟

اصولاً ورزش کردن یک کلمه عام است. به طور کلی ورزش کردن باعث افزایش انعطاف پذیری بدن می‌شود و برای سلامت انسان از جمله سلامت ستون فقرات بسیار خوب است. اتفاقاً یکی از راه های درمانی دیسک کمر ورزش می باشد. ولی ورزش باید از نوع مناسب ، در زمان مناسب و به مقدار مناسب و تحت نظر پزشک یا فیزیوتراپ انجام شود. اصولاً بیماری که دچار پارگی دیسک کمر می‌شود در مرحله حاد که بیماری بسیار پر سر و صداست ودرد بیمار شدید است و نمی‌تواند اصولاً تکان بخورد و هر حرکتی باعث افزایش درد بیمار می شود ، ورزش توصیه نمی‌شود. اما با پیشرفت درمان که به تدریج درد بیمار بهتر می‌شود ، ورزش توصیه می شود. ورزش بدنسازی تا حدی که موجب افزایش درد نشود قابل قبول است. منتها ورزشهایی در بدنسازی وجود دارد که با عث فشار داخل دیسک می‌شود و توصیه می‌شود که از این ورزش ها که چند ورزش بیش تر هم نیستند ، بیماران مبتلا به دیسک کمر انجام ندهند. اما بقیه ورزش ها مثل پرس سینه ، کار با دستگاه های تقویت عضلات دوسر ، سه سر ، عضلات چهار سر ران ، اشکالی ندارد. بسیاری از جوانان علاقمند به ورزش هایی هستند که اصطلاحاً ورزشهای فیله های کمر نامیده می‌شوند. این ورزش ها که شامل ورزش های دراز و نشست یا بالا بردن هالتر در بالای سر هستند باعث افزایش فشار داخل دیسک می‌شوند و برای دیسک مناسب نیستند. بنابراین تقریبا می‌توان گفت ۷۰ درصد ورزشهای بدنسازی در بیماران مبتلا به دیسک اشکالی ایجاد نمی کنند. اصولا توصیه می شود زمان بدن سازی در حد یک ربع تا ۲۰ دقیقه باشد. وزنه ها را از کم شروع و به تدریج افزایش دهند و در صورتی که همان موقع یا شب پس از رفتن به خانه بیمار احساس درد کمر کند ، صلاح است که این ورزش ها را انجام ندهند. در مورد بیمارانی که ورزشکار هستند و در حین ورزش دچار درد کمر و پارگی دیسک کمر می شوند نیز توصیه می‌شود که هم تعداد ورزش ها را و هم و میزان وزنه ها را به ۱/۲ تا ۱/۳ مقادیری که قبلاً انجام می دادند کاهش دهند و به تدریج با بهتر شدن درد ، وزن ها و تعداد آنها افزایش پیدا کند.

21 -  سلام وقتتون بخیر ،  درمان تنگی کانال نخاعی با لیزر امکان پذیر هست؟

اصولاً بهترین درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی است و هنوز هیچ روش درمانی برتر از عمل جراحی ستون مهره ها برای درمان تنگی کانال نخاعی ابداع نشده است. ولی در بعضی از بیماران که تنگی کانال نخاعی خفیف دارند یا بیمارانی که قادر به انجام عمل جراحی نیستند مانند بیمارانی که خیلی مسن هستند یا بیمارانی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی هستند و یا بیمارانی که به دلایلی نمی خواهند مورد عمل جراحی باز قرار بگیرند مانند افراد بسیار جوان ، از عمل جراحی لیزری می‌توانند در درمان تنگی کانال نخاعی استفاده کرد. اصولاً در تنگی کانال نخاعی ۴۰ درصد موارد افزایش نسج نرم و ۶۰ درصد موارد افزایش حجم استخوان دیده می‌شود که لیزر بر روی نسج نرم اثر می کند و باعث بهبود تنگی کانال نخاعی می شود. در عده ای از بیماران که علاوه بر تنگی کانال نخاعی ، دیسک بین‌ مهره‌ای هم دارند ، وارد کردن اشعه لیزر به داخل دیسک باعث جمع شدن دیسک و در نتیجه کاهش تنگی کانال نخاعی می شود. در عده‌ای از بیماران نیز با استفاده از لیزر میتوان شاخه عصبی میانی را که اصطلاحا Medial Branch نامیده می شود را برید. این عصب مسئول درد کمر و درد اندام تحتانی است بنابراین با بریدن آن درد کمر یا درد اندام تحتانی بیمار خوب می شود.

22 - درود برشما 
من دو بار به شما مراجعه کردم و از بیماران خودتون هستم بابت کمردردم و بعد از ام آر ای تشخیص شما تنگی کانال نخاع و بیرون زدگی دیسک بود و دارو ندادید فقط فرمودید عمل یا تزریق اشعه و من هم بدلایل زیاد نتونستم این کاررو انجام بدم و الان بینهایت دارم اذیت میشم بطوریکه کمردردم در سمت چپ پایین شدیدتر شده و پشت پا تا مچ انگار رگهارو میکشند و انگار خشک میشند ایا درمان دارویی نداره من واقعا دارم عذاب میکشم جناب دکتر 
البته در هفته هم دوبار استخر میرم و از اینترنت حرکات مناسب رو اموزش دیدم و تو آب انجام میدم اما تا زمانیکه داخل اب هستم خوبه بعددوباره همون وضعیته

سلام دوست عزیز شما شاید بد متوجه شده اید. من امسال سی سال است که با بیماران دیسک و ستون فقرات سروکار دارم و به درمان آنها می پردازم. اصولاً من برای هر بیماری که به کلینیک اینجانب مراجعه می کند توصیه می کنم که چهار روش درمانی برای درمان دیسک و سیاتیک وجود دارد که عبارتند از ۱- دارو ۲- فیزیوتراپی ۳- تزریقات مانند لیزر و تزریق اپیدورال ۴- عمل جراحی.
اصولا اینجانب برای تمام بیماران حتماً قبل از عمل جراحی دارو و فیزیوتراپی تجویز میکنم . مگر اینکه خود بیمار بگوید دارو دارم یا دارو نمی‌خواهم یا فیزیوتراپی رفته ام و نتیجه نگرفته ام . قاعدتا اگر بیمار ظرف یک ماه با درمانهای فوق بهبود نیابد به بیمار جراحی توصیه می‌شود . قاعدتاً تا زمانی که بیمار نخواهد عمل کند ، ما اجازه و اختیار نداریم بیمار را مجبور به عمل کنیم. زیرا عمل دارای عوارض است و بیمار باید عوارض و نتایج آن را بپذیرد. بنابراین در مورد بیماری شما اگر با درمان های طبی درد شما بهبود پیدا نکرده است یا اگر علائم عصبی دارید ، مثلاً نمی توانید روی پنجه پا یا پاشنه پا راه بروید. قاعدتاً بهترین گزینه شما تزریقات داخل کمر و یا عمل جراحی است. هنوز با وجود تمام تبلیغات بدی که توسط پزشکان غیر جراح و افراد عامی جامعه در مورد جراحی دیسک کمر انجام می‌شود ، بهتر از عمل جراحی روشی برای درمان دیسک کمر پیدا نشده است. هنوز جراحی بهترین درمان دیسک کمر است. اصولا بهترین روش برای درمان بیماری ، همان روشی است که تمام مردم دنیا از آن پیروی می‌کنند و گاهی افرادی که در ایران زندگی می کنند وسواس بیشتری از خود نشان می‌دهند. در همه جای دنیا یک یا دو ماه درمان طبی برای بیمار انجام می شود و در صورتی که درد بیمار بهبود پیدا نکند ، برای درمان بیمار جراحی دیسک توصیه می شود. اکثر بیماران خودشان به دکتر پیشنهاد جراحی می دهند. متاسفانه بیمارانی که ما در کشورمان می‌بینیم آنقدر صبر می کنند که عمل جراحی عملاً سودی برای بیمار ندارد و این گونه بیماران اغلب به پزشکان متفاوت مراجعه می‌کنند تا یک پزشک به ایشان بگویید که نیاز به جراحی ندارید یا جراحی به درد شما نمی خورد. اینها کاری ندارند که آیا آن پزشک آیا جراح است یا غیر جراح . 

بیماریهایی که نیاز به درمان جراحی دارند، یک محدوده زمانی دارند که در آن محدوده اگر عمل شوند بهترین نتیجه را می دهند. این محدوده زمانی را زمان طلایی Golden Time می نامند. متاسفانه اکثر بیماران زمانی تصمیم می گیرند و به قول خودشان زیر بار عمل می روند که دیگر دیر شده است یعنی زمان طلایی را از دست داده اند. آن وقت به مطب جراح مراجعه می‌کنند و اصرار می کنند که جراحی انجام شود. از آنجا که بدن انسان با صنعت فرق می کند و لوازم یدکی ندارد قاعدتاً دردی که طول کشیده باشد با جراحی ممکن است بهبود پیدا نکند. در مورد رفتن به استخر نیز بسیاری از ایرانیان آب درمانی را دوست دارند. آب دیسک یا سیاتیک را درمان نمی کند. در واقع رفتن به استخر یک ورزش است که خوب است و باعث افزایش انعطاف پذیری می شود اما چیزی که بیمار را درمان می‌کند یکی از چهار روشی است که ذکر کردم.

23 - سلام دکتر ، زانوم سائیدگی غضروف پیدا کرده البته خفیفه ... برای بهبودش چی پیشنهاد می کنید؟؟

با سلام ساییدگی غضروف زانو مسئله بسیار مهم است که در افراد مسن پیش می آید و چندین راه برای جلوگیری از پیشرفت و یا درمان آن وجود دارد .اول عدم استفاده از توالت ایرانی است. توالت فرنگی معمولاً باعث فشار کمتری به زانو می شود تا توالتهای ایرانی دوم کم بالا رفتن و پایین رفتن از پله هاست ، زیرا پله ها با کوه متفاوت است که تمام پله ها ارتفاع یکسانی دارد. بنابراین هنگامی که شما از پله بالا می روید یا پایین می آیید قسمت خاصی از زانو شما تحت فشار قرار گیرد. راه سوم عدم نشستن بر روی زمین است. بسیاری از ایرانی ها مایل هستند که هنگام غذا خوردن سفر روی زمین پهن کنند و روی زمین بنشینند و همین مسئله باعث فشار آمدن به زانو ی آنها می شود. مسئله چهارم ایستادن طولانی باعث فشار بیشتری به زانوها می شود. بنابراین فروشندگان و خانم های خانه دار لازم است که تقریباً همان مقدار که ایستاده هستند همان مقدار هم در حالت نشسته باشند مثلا نیم ساعت ایستاده باشند و نیم ساعت هم بنشیند و کار خود را انجام دهند. بنابراین با رعایت موارد فوق و مهمتر از همه تقویت عضله چهار سر می توانید باعث بهبود ساییدگی زانو و یا حداقل جلوگیری از پیشرفت فرسایش زانو کنید. راه دیگر استفاده از داروهای که باعث بهبود کار غضروف ها می شوند مانند پیاسکلیدین ، کندرویتین سولفات در صورتی است که با این مسائل مریض بهبود نکند. می توان از داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی استفاده کرد البته ساییدگی های شدید نیاز به عمل دارد.

24 - سلام مینیسک دو زانوی من پاره شده و رباط زانوی چپم کشیدگی دارد و زانوی چپم آب آورده و درد بسیاری دارم.شهرستانی هستم لطفا راهنمایی کنید.

دوست عزیز بیماری شما شدید است.لازم است معاینه شوید و برای شما ام آر آی و عکس ساده زانوها گرفته شود و در مورد بیماریهای زانو هم اول درمان با داروهای ضد التهاب و داروهایی هستند که غضروف مورد درمان قرار گیرد. قاعدتاً درد بهبود پیدا می کند و نیز استفاده از فیزیوتراپی و در صورتیکه بیمار فوق بهبود نیابد تزریق های داخل زانو وانجام اعمال جراحی در موارد ساییدگی های پیشرفته مناسب است. در کل این اطلاعات جهت افزایش اطلاعات عمومی شماست معمولا لازم است بیمار از نزدیک معاینه شود و درمانهای لازم برای بیمار تجویز شود.

25 - سلام دکتر ،دیسک و تنگی نخاع دارم خیلی اذیت میشم نمیتونم زیاد پیاده روی کنم و حتی کارهامو به راحتی انجام بدم،دکتر گفتند که فعلا عملی نیستم ولی درد دارم چیکار میشه انجام داد؟

در صورتی که ام آر آی شما نشان می دهد که مسئله قابل جراحی ندارید در آن صورت لازم است که از داروهای ضد التهاب و شل کننده عضلانی و فیزیوتراپی کمر و اندام های تحتانی استفاده کنید و در صورتی که آنها مفید نباشند از تزریق های داخل کمر مانند تزریق اپیدورال یا تزریق های لیزری برای شما انجام می شود. گاهی بیمارانی که علائم دیسک را دارند ولی در ام آر آی آنها مساله توجیه کننده دیده نمی شود عصب سیاتیک در باسن بیمار گیر افتاده است که سندروم پیریفورمیس نامیده می شود. بنابراین لازم است مراجعه فرمایید تا مورد معاینه قرار بگیرید.

26 - سلام آقای دکتر سوالی داشتم،پدر من 57 سالشه در سال 91 به علت دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی جراحی لامینکتومی انجام داد،ولی به یک سال نکشید که مجدد عود کرد و حتی پای چپش هم یکم بی حس شد.در سال 92 عمل دیگری روی کمرش انجام شد و پیچ و مهره در کمرش کار گذاشته شد و بعد از چند ماه خوب شد البته کمی بی حسی پای چپش رو داشت ولی توانست که هشتاد درصد خوب بشه.تقریبا خوب بود تا اینکه بازم طی این یک سال اخیر خودش رو متاسفانه انداخت و رعایت نکرد و بدتر شد این بار پای راستش اذیتش میکنه و کمر درد هم مقداری داره.سوال من اینه که آیا بار سوم امکان عمل وجود دارد؟و احتمال خوب شدنش چند درصد؟و اینکه پیچ و مهره هایی که در کمرش گذاشته شده بوده باید دوباره تعویض بشه؟ممنون

با سلام مسئله پدر شما مسئله پیچیده ای است ولی در کل گاهی بعضی بیماران نیاز به چندین عمل جراحی دارند .از لحاظ علمی در صورتی که بیمار درد شدید دارد ، امکان عمل جراحی بار سوم و چهارم نیز وجود دارد. ولی هر بار درصد میزان بهبودی بیمار کمتر از دفعات قبل می شود. در مورد برداشتن یا گذاشتن پیچ های اضافی در کمر بیمار باید بیمار دیده شود گاهی لازم است که پیچ های شکسته برداشته شوند. گاهی لازم است که در مهره های بالاتر یا پایین تر پیچ گذاشته شود. اینها بعد از معاینات دقیق و انجام رادیوگرافی های مختلف و ام آر آی و میلوگرافی مشخص خواهد شد.

27 - سلام آقای دکتر ، من هم دیسک دارم هم تنگی نخاعی و خیلی هم اذیت میشم بجز عمل چکار باید کرد؟

بیماران مبتلا به دیسک و تنگی کانال نخاعی در مواردی که شدید باشند و با درمان های طبی خوب نشوند لازم است عمل شوند. حال اگر بیماری نمیخواهد عمل کند می تواند از راههای دیگر مانند تزریق های اپیدورال یا اعمال لیزری استفاده کند. ولی هنوز علی رغم همه پیشرفت هایی که در درمان این بیماری حاصل شده است بهترین و ماندگارترین درمان بیماری دیسک و تنگی کانال نخاعی عمل جراحی باز است.

28 - سلام دکتر جان من از شهرستان مزاحم میشم من 30 سالمه درده کف پا دارم در قسمت جلو پا و انگشتان میشه راهنماییم کنید؟

درد کف پا یا انگشتان علل مختلفی دارد. که معمولاً بدون معاینه بیمار و انجام ام آر آی و نوار عصب و عضله تشخیص آن امکان پذیر نیست. ولی شایع ترین علت درد کف پا می تواند شکستگی های استخوان های کف پا، در اثر راه رفتن های طولانی باشد و یا می تواند در اثر بیماری که صفحه کف پار را گرفتار کند که اصطلاحا پلانتار فاشیایتیس نامیده می شود.

29 - آقای دکتر سلام من وحید سلیمانی 32 ساله از ساری حدود 2 سال است که از دردی در قسمت پایین کمرم رنج میبردم به چندین پزشک مراجعه کرم و با دیدن عکس های mri می گفتند که سیاتیک داری و دیسک خفیف و من چون علائم سیاتیک را می شناختم باور نداشتم تا اینکه جدیدا توسط پزشکی دیگر و با عکس رادیولوژی تشخیص دادند که یک نقص یکطرفه در قسمت پارس اینترآرتیکولاریس ناحیه L4 وجود دارد که یا مادرزادی هست و یا در اثر ضربه بوجود آمده. البته من باور ندارم که مادرزادی باشد چون تا 2 سال پیش من هیچ مشکلی نداشتم. پزشک به من گفت که درمان جراحی ندارد و فقط باید رعایت کنی در حالیکه من هم چنان درد دارم و از خوردن دارو خسته شده ام. آقای دکتر با تحقیقاتی که من کردم در آمریکا این بیماری با تکنولوژی جدید و با اتصال قسمت جدا شده از مهره درمان می شود و این عمل را آقای دکتر دونالد کورنمن در آمریکا انجام داده و در وبسایت کلینیک خودش آورده است. من صفحه وبسایت ایشان را برای شما میفرستم به همراه تصاویری از کمرم. سوال من از شما آقای دکتر این است که آیا در ایران هم این عمل انجام می شود یا خیر؟ چون تنها راه درمان این درد عمل است نه دارو

پارس اینتر آرتیکولاریس - لیزخوردگی مهره کمر
پارس اینتر آرتیکولاریس 

با سلام مساله شما یک بیماری کلاسیک است ، که در ماه چندین بار از این گونه بیماران را میبینیم. نام بیماری شما اسپوندیلولیزیس است یعنی یک ترک در بین پارس اینتر آرتیکولاریس است که دو مفصل فاست بالا و پایین یک مهره را به هم متصل می کند. معمولاً وقتی که بیمار علائم درد کمر یا علائم بیماری سیاتیک را دارد ولی ام آر آی نکته توجیه کننده ای را نشان می دهد ما برای بیمار درخواست سی تی اسکن میکنیم و در سی تی اسکن با بازسازی ساژیتال معمولاً ترک ناشی از در مواردی که بیمار به درمان های طبی اسپوندیلولیزیس دیده می شود .درمان این بیماری معمولاً جراحی است مخصوصاً پاسخ ندهد در این صورت با پیچ مهره های بیمار را فیکس می کنند. هر ماه چندین بیمار از اینگونه بیماران توسط جراحان ستون مهره ها عمل می شود.

30 - سلام ، با عرض پوزش ، آقای دکتر من تنگی کانال نخاعی و آرتروز شدید ستون فقرات دارم لطفا راهنمایی کنید؟

دوست عزیز اگر تنگی کانال نخاعی یا هر بیماری دیگری دارید باید توسط طبیب دیده شوید و درمان شوید با حرف و راهنمایی کاری انجام نمی شود بیماری با دارو یا جراحی درست می شود. برای گرفتن اطلاعات در مورد بیماری خود می توانید به وبسایت اینجانب مراجعه کنید. برای درمان نیز میتوانید به مطب اینجانب مراجعه کنید.

31 - سلام آقای دکتر پای راستم درد داره و تنگی کانال نخاعی دارم بدون عمل خوب میشم ؟

در صورتی که بیماری شما خفیف باشد ،ظرف یک ماه باید با دارو خوب شوید. اگر بیماری شما خفیف نباشد ،قاعدتاً به دارو هم پاسخ نخواهد داد و از درمانهای پیشرفتهتر مانند تزریق یا عمل جراحی باید استفاده کنید.

32 - سلام برای دیسک کمر با لجینگ که با روش های فیزیو خوب نشده دردش ، میشه کورتون داخل دیسک کمر تزریق کرد یا اوزون یا لیزر و پلاسما کرد ؟

بله یکی از راه هایی که قبل از عمل جراحی میتوان امتحان کرد همین تزریق کورتون اوزون یا لیزر می باشد. اینها باید توسط یک آدم پزشکی مجرب انجام شود۰ اگر مایل باشید می توانید به مطب ما سر بزنید.

33 - دکتر به مادرم کفته دوجا دیسک کمر داره و دردش هم بدجور زده به پای راستش یعنی تا صبح نمیتونه بخوابه

احتمالاً مادر شما نیاز به عمل جراحی دارد در صورت تمایل می توانید جهت معاینه به اینجانب مراجعه کنید.

34 - سلام من 8 ماهه دیسک کمر دارم و عمل هم کردم.دیگه درد قبلی رو ندارم ولی حس می کنم که پاهام دیگه قدرت قبل رو ندارن و 52 سالمه

بهترین کسی که به شما میتواند کمک کند همان کسی است که شما را مورد عمل جراحی قرار داده است لطفا ه ایشان مراجعه نمائید.

35 - سلام دویدن و ورزش های هولزی پس از درمان دارویی و برطرف شدن درد ناشی از فتق دیسک اشکالی ندارد؟

نه معمولا اشکالی ندارد اتفاقم ورزش برای پیشگیری از اینکه در آینده کمتر دچار دیسک کمر شویم نیز موثر است .

36- خودارضایی دارم ، روی کمرم تاثیر داره؟آخه د۰رد میگیره انگار قولنج میکنم؟

بر روی کمر اثر زیادی ندارد .

37 - سلام آیا یکسال بعد از عمل باز دیسک های 11 و 12 ، رفتن به باشگاه ایرادی دارد؟

درصورتیکه درد ندارید ، اگر با احتیاط انجام شود مشکلی ندارد. کلا ورزشهای رزمی توصیه نمیشود اما ورزش هایی مانند بدنسازی شنا اشکالی ندارد.

38 - من کفی از مطب شما و به دستور شما گرفتم ولی از روزی که کفی را استفاده می کنم کمر دردم به شدت زیاد شده چه دستوری می فرماید؟

قاعدتا مثل هر وسیله پزشکی اگر کفی هم به درد شما کمکی نمیکند استفاده نکنید.

39 - ایا تنگی کانال بر اثر بیرون زدگی ایجاد شود ؟

بله در جلو کانال نخاعی دیسک ها قرار گرفته اند بنابراین برجسته شدن دیسک ها در داخل کانال نخاعی تنگی ایجاد میشود ولی منظور از تنگی کانال نخاعی این است که مفصل های پشت ستون مهره ها رشد زیادی کرده باشند و سوراخ های بین مهره ای تنگ شده باشند.

40 - سلام تنگی کانال نخاعی با عمل جراحی بهتر میشه؟

بله در تجربه ما ۸۰ درصد بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند با عمل جراحی خوب می شوند و ۲۰ درصد نتیجه نمی گیرند.

41 - سلام چرا من هر کاری میکنم درد کمرم خوب نمیشه؟استخر ، فیزیوتراپی هم رفتم. دیسک من مگر مشکلش چیه انقدر درد دارم؟

با سوال شما نمیتوان تشخیصی مطرح کرد لازم است مراجعه کنید و بررسی های لازم برای شما انجام شود.

42 - تزریق اپیدورال برای مهره هایی که با سورخوردگی شدید مواجه هستن تا چند درصد می تواند موثر باشد؟

کلان تزریق اپیدورال یکی از تزریق های کم خطر است که میتواند در بسیاری از موارد انجام داد لازم است بیمار دیده شود.

43 - آقای دکتر من دیسک عمل کردم و هنوز احساس درد دارم؟

به پزشکی که شما را عمل کرده است مراجعه کند کنید علل مختلفی می تواند داشته باشد شما را راهنمایی خواهد کرد.

44 - سلام و خسته نباشید ، خانم من دیسک بین مهره 4 و 5 داره و دکتر گفته عمل لیزری کند به نظر شم عمل باز خوبه یا لیزری؟

هر کدام معایب و مزایای خاص خودش را دارد مث ًلا عمل لیزری نیاز به بیهوشی ندارد نیاز به بستری ندارد گرچه عوارض میزان اثر آن کمتر از عمل باز است. هنوز ثابت ترین و بهترین روش در جراحی کمتری نسبت به عمل باز دارد ولی قاعدتاً دیسک کمر عمل باز میباشد. لازم است تشریف بیاورید دیده شوید و پس از معاینه بهتر می توان قضاوت کرد. بر حسب مریض متفاوت است لیزر در دیسک های کوچک ممکن است کمک کننده باشد.

45 - سلام من فتق دیسک دارم و موقع رانندگی اذیت میشم چیکار باید انجام بدم ؟

باید تشریف بیارید معاینه شوید مشکل شما پیدا شود و درمان های لازم برای شما انجام شود.

{{secondRate}} | به این مقاله امتیاز دهید
پرسش و پاسخ
captcha بارگزاری مجدد
سوال: ( Reza hamdi )
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال: ( امید سلمانی )
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می گویم را می توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند .

سوال: ( الناز ياري )
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.

سوال: ( حسین روشنفکر )
سلام خسته نباشید من چندین سال هست که مشکل بیرون زدگی دیسک کمر دارم 4 تا از دیسک های پایین کمرم بیرون زده میخواستم ببینم میشه با لیزر مشکل بیرون زدگی دیسک رو حل کرد یا ن
پاسخ:

سلام دوست عزیزکلاً برای بیماری دیسک چهار راه وجود دارد : ۱- دارو ۲-فیزیوتراپی ۳-درمان های لیزری و ۴- عمل جراحی باز . برای اینکه بفهمیم بیمار برای کدام یک از این روش های درمانی مناسب است ، باید بیمار معاینه شود و چند بار مراجعه کند. قاعدتاً اول از درمان ای ساده شروع میکنیم در صورتی که بیمار با درمان های ساده خوب نشود در آخرین مرحله از جراحی استفاده می کنیم.

سوال: ( نیلوفر زارعی )
سلام من بعد از گرفتن ام آر ای متوجه شدم که مهره L5L4 متورم و سیاه شده،که الان باگذشت ۱۸روز درد دارم،خم نمی تونم بشم پامو بالا نمی تونم بکشم،آیا نیاز به پزشک مراجعه کنم ؟
پاسخ:

باسلام بیماری که در خم شدن به جلو درد دارد یا هنگامی که پای خود را به طرف جلو خود می آورد دچار درد می شود احتمالاً دچار بیماری دیسک است. همانطور که خودتان گفته اید در ام آر آی متوجه خراب شدن دیسک ۴ و ۵ شده اید بنابراین لازم است که به پزشک مراجعه کنید و درمان های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( یاسمن رحیمی )
سلام وقت بخیر پدر من قبلا دیسک کمرش رو عمل کرده الان ۳روز میشه درد کمر گرفتن البته روز اول کمرشون بود ولی ۲روز که پای چپ ایشون خیلی درد می‌کنه اول درد در قسمت ران بوده و الان از زانو به پایین و خیلی زیاد درد دارن طوری که حتی قادر به دستشویی رفتن و نشستن و ایستادن نیستن در این وضعیت کرونا و تعطیلات هم متخصصین کار نمی‌کنند
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که در مورد پدر شما ذکر می کنید معمولاً ناشی از پارگی دیسک می باشد. می توانید وقت آنلاین بگیرید تا ویزیت شوند

سوال: ( سلیم سلیمی )
با سلام مچ پای چپ به شدت درد میکنه،عید گذشته هم همینطور شد با ام ار ای مشخص شد خشکی مهره ۵،با تزریق وو تا امپول و چند روز استراحت مطلق خوب شد.از دیروز مجدد همینطور شده .آیا با استراحت خوب میشه یا دارو لازم هست.ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 اول باید معاینه شوید و سپس برای شما دارو داده شود استراحت هم موثر است.

سوال: ( میلاد موسوی )
سلام دکتر خسته نباشین من ۲۳ سال دارم قدم ۱۷۰ وزنم ۶۵ کیلو هستش سه ماه است درد فراوان در جفت پاهام ب خصوص درد پای چپ دارم قرص گاباپنتین و ملوکسیکام مصرف میکنم و استراحت می کنم کمربند هم استفاده کردم و آب درمانی هم رفتم جوری که برزور چند قدم بیشتر نمی تونم راه برم پاهام درد میگیرن بخصوص بیشتر درد ساق پام و بی حسی پیدا می کند ام ار ای گرفتم دکتر گفتن دیسک شماره پنج پارگی پیدا کرده و سر خوردگی درجه ۱متمایل ب درجه ۲ دارین الان دکتر میشه دیسک پاره رو ب وسیله اندوسکوپی یا دیسکوژل یا لیزر پیش خودتون انجام بدهیم از چندم فروردین مطبتون بازه ؟ چند روزه نوبت میدین بهمون واسع اندوسکوپی دیسک ؟ ممنون دکتر سپاس فراوان
پاسخ:

سلام دوست عزیز
پس از اجازه دولت که فکر می‌کنم از ۲۳ فروردین خواهد بود مطب ما باز می شود . قاعدتا بیماری که دچار لیز خوردگی مهره کمری است معمولاً نیاز به عمل جراحی دارد. تزریق و آندوسکوپی در اینگونه بیماران زیاد موثر نیست یا تاثیر آن برای چند ماه است . بنابراین بهترین درمان جراحی است ولی باید بیمار معاینه و پس از ویزیت بهتر راهنمایی خواهد شد

سوال: ( سید محسن موسوی )
سلام حدودا ۸ ماهی هست که ام ار ای دادم گفتند مهره L5s1 فتق دیسک دارم با فیزیوتراپی و درمانهای دارویی هم نتیجه نگرفتم درد کشنده ای در ناحیه کمر و لگن و پاها دارم به حدی که امکان زندگی عادی رو ازم گرفته . به چندین پزشک جراح هم مراجعه کردم گفتند عمل به صلاح نیست لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم ایا میتوانم تزریق یا عمل لیزر انجام دهم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
در بیماری که نیاز به عمل جراحی باز نداشته باشد یا نخواهد عمل جراحی باز را انجام دهد، اعمال لیزری بهترین گزینه است. ولی بیمار باید دیده شود تا پس از معاینه و بررسی ام آر آی راهنمایی های دقیق انجام میشود.

سوال: ( غلامرضاسماری )
عدم بلند شدن عدم راحت شدن یعنی منی خارج نمیشودالبته داروهایدیگرهم استفاده میکنم تنگی گانال گردن عمل کردم ملوکسیفار,پیراستام,گاباپانتین,باکلوفن
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما باید به دکتر ارولوژی مراجعه کنید با این شرح حال چیزی نمی توانم بگویم

سوال: ( حمید قاسملو )
با سلام ؛ در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۷درد عصبی در ناحیه کمر شروع شد و بعدازمدتی خوب شد ۰یک روز بعد پای چپم ااز ناحیه ران و ماهیچه درد دارد ۰با احترام و تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائمی که ذکر می کنید مربوط به پارگی دیسک کمر می باشد. بنابراین اینگونه بیماران لازم است مورد معاینه قرار گیرند و برای ایشان ام آر آی و تستهای تشخیصی دیگر انجام شود و بر مبنای یافته‌های آنها مورد درمان قرار گیرند.

سوال: ( محمد حسین محبی )
با سلام تقریبا 15 روز میشه که پشت شانه چپم بیشتر وقتی که میخابم درد داره چند روزیست که درد به ساق دست چپم رسیده و انگشت اشاره بی حس شده است ایا میتواند دیسک گردن باشد
پاسخ:

سلام
بله ، پعلائم شما می تواند نشانه پارگی دیسک گردن باشد. بنابراین لازم است دیده شوید و برای شما تست های تشخیصی از قبیل ام آر آی درخواست شود .‌

سوال: ( خوشغدم ستایش )
سلام من از کمرم شروع شد و زد به ماهیچه های دوتا پام والان به سمت راسته پام میزنه توری که انگار رگای پام کش میاد همراه بادرد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ام آر آی بگیرید و ببینیم آیا بیماری دیسک کمر دارید یا خیر.

سوال: ( امیر رضا جداری باباپور )
سلام سیاتیک باهام گرفته پاهام راست نمیتونم راه بروم یادشیشوی بشینم خیلی هم دکتر رفتم همه یک حرفی زدند الان من چکار کنم جواب
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمارانی مانند شما چهار راه درمانی دارند شامل : دارو ، فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون فقرات و جراحی . که بیمار باید در عرض یک ماه با یکی از این درمانها بهبود پیدا کند.

سوال: ( جعفر امینی )
سلام خسته نباشید من مرد ۳۸ ساله هستم باسابقه تنگی نخاع،اما الان حدود۱۰ روز کمرم به شدت گرفته وسمت چپ کمرم بالای باسن به شدت درد میکرد،پاهام اصلا هیچ گونه حسی نداشتن وفقط میتونستم قلت بخروم اما باتجویز یکی ازدوستان که در داروخانه بودن،قرص تیزانیدین،گاباپنتین۱۰۰وناپروکسن ۲۵۰ مصرف کردم والان از درد کمرم کمتر شده ومیتونم پاهام روتکون بدم ولی هنوز توالت فرنگی نمی تونم برم ونمی تونم روی کمرم بشینم یا بایستم ومتاسفانه پاهام از داخل لگن حسی ندارن که تکونشون بدم فقط از زانو به پایین تکون میخوره،ممنونم اگه راهنمایید کنید.
پاسخ:

سلام

مشکل شما اورژانسی باید حل شود. بنابراین وقت را تلف نکنید و به یکی از بیمارستان های دولتی و یا مراکز دانشگاهی مراجعه و سریعا درمان شوید.

سوال: ( شهرکی )
سلام خسته نباشید من مدتها بود که پاشنه پای راستم دردمیکرد و من تحمل میکردم اوایل پاییز لگن راستم نزدیک ستون فقراتم خیلی درد گرفت بازم تحمل کردم که اخر بهمن دیگه درد امانم وبرید ودیگه نمیتونستم پای راستم و کامل زمین بزارم باید نوک پا راه میرفتم دکتر ام ارای کرد وگفت دیسک کمرم داره به سیاتیکم فشار میاره خلاصه که ملوکسیکام و گاباپنتین وپیاسیدین میخوردم و هرروز ورزش میکردم ولی اصلا تاثیری نداشت تودردم کل ایام عید هم ازترس کرونا توخونه کاملا استراحت کردم ولی اصلا بهتر نشدم درد من موقع دراز کشیدن بیشتر میشه طوری که ازدرد ازخواب بیدار میشم دردپاشنه پای راستم هم اصلا کم نشده تو این دوران کرونا هم نمیتونم دوباره برم دکتر میشه لطفا یه راهکار به من بدید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بدون دیدن بیمار دادن دارو امکان پذیر نیست ومنع قانونی دارد. ولی علائم شما مطابق با بیماری دیسک کمر می‌تواند باشد می توانید وقت آنلاین بگیرید تا شما را ببینم.

سوال: ( شهاب قیومی )
سلام. حدود یک و نیم سال پیش دردی با ضعف و گزگز از مهره های پایین ستون فقراتم شروع شد و به ران تا پشت منطقه زانوی پای چپ می‌رسید. به دلیل آنکه پیوند کلیه شده ام و به مصرف هر دارویی مجاز نیستم به پزشکی مراجعه نکردم و با چسبهای ضددرد به جنگ آن رفتم. اما این درد آن مناطق را رهاکرد و به ساق پا و گرفتگی انگشت کوچک پا رسید. الان دردی در ناحیه کمر ندارم اما مشکل انگشت کماکان هست و گاه شدت آزارش به حدی است که لنگان می‌شوم. توضیح اینکه در دست چپم هنوز فیستول زمان دیالیزم فعال است. من ۵٨ ساله هستم و ۲ و نیم سال است که پیوند کلیه شده‌ام. متشکرم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
این گونه علائم معمولاً به علت بیماری دیسک کمر است که باید ام آر آی و نوار عصب تشخیص داده شود. معمولاً در کسانی که پیوند کلیه شده اند و کراتین در حد یک دارند می توان درمان طبی برای بیمار انجام داد .البته با اجازه دکتر متخصص نفرولوژی. بهتر از درمان دارویی برای این گونه بیماران فیزیوتراپی است.

سوال: ( عیسی‌بارانی )
دسکم‌پاره‌شده‌آیا‌اجازه‌دارم‌پیاده‌روی‌کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
پیاده‌روی معمولاً برای دیسک منعی ندارد .ولی قاعدتاً باید در حد محدود مثلاً در حد یک ربع تا ۲۰ دقیقه انجام شود.

سوال: ( مهران دشتی )
سلام دکتر خوبی ..دکتر 32سالمه یکساله عمل دیسک کمر مهره 4انجام دادم از همون اول ده تا انگشت پام بی حس هست و تیر می‌کشه ب باسنم ام ار ای انجام دادم دکتر میگه گوشتش رو تمیز برداشتم مشکلی ندارن خواستم بدونم چکارکنم ..آیا استراحت مطلق کنم ب مدت 3ماه خوب میشم
پاسخ:

سلام ، استراحت مطلق در درمان دیسک توصیه نمی شود باید بررسی شوید ممکن است اسب شما هنوز کاملاً آزاد نشده باشد.

سوال: ( امیر یوسفی )
سلام وقت بخیر من از تیر 98پارگی دیسک گرفتم درد من طرف چپم از باسنم شروع میشه تا قوزک پام فیزیوتراپی رفتم طب سوزنی رفتم ولی جلسات تموم شد دردم بازگشت مثل آب درمانی دردمم همیشگی نیست وقتی که خودمو اذیت میکنم دردم شروع میشه با یکم دراز کشیدن خوب میشم ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم سن 29
پاسخ:

سلام
علائمی که شما می فرمایید مربوط به پارگی دیسک کمر می باشد. اگر با درمان های فیزیوتراپی بهبود نیافته اید، مرحله بعدی تزریق در داخل ستون مهره است و اگر با آن هم خوب نشدید مرحله بعدی جراحی است.

سوال: ( مسلم درخشنده )
سلام خسته نباشید اقای دکتر، من تقریبا دوماه پیش احساس درد شدید در ناحیه لگن و ماهیچه پشت ساق پام شدم بصورتی ک حتی نمیتونستم صاف راه برم بعد از مراجعه ب دکتر و گرفتن ام ار ای تشخیص دکتر دیسک خفیف مهره اخر کمرم بود ، تجویز دارو هم گاباپنتین و آلفا و امپول بتامتازون بود ،خوب شدم البته ن بصورت صد درصد و حالا دوباره احساس درد تو کمرم بالای باسنم دارم خواستم ببینم تشخیص شما چیه ؟ ممنون میشم کمک کنید ،و همچنین اگه نیاز ب جراحی داره ایا تو این سن عوارض بدی تو آینده نداره؟؟؟
پاسخ:

علائم شما بیشتر به بیرون زدگی دیسک می خورد .قاعدتاً قبل از جراحی درمان هایی مانند دارو و تزریق های داخل ستون مهره ها انجام می شود و در صورتی که بیمار به آنها پاسخ ندهد عمل جراحی انجام می‌شود و عمل جراحی در ۸۰ درصد بیماران با موفقیت انجام می‌شود و در ۲۰ درصد ممکن است موفق نباشد.دیسک های خفیف معمولاً نیاز به جراحی ندارند.

سوال: ( امیرحسین سالاری )
سلام خسته نباشید... من در تمرینات بدن سازی دچار آسیب شدم.. جوری که بعد از تمرین دوباره درد شروع میشه و در اطراف یه مهره دردش هست... راهنماییم کنین... الان 1/5ماه میگزره... و درد دارم هنوز
پاسخ:

سلام
درد هایی که بعد از ورزش ایجاد می شود می تواند در اثر پارگی دیسک یا صدمه لیگامانها باشد. که باید بیمار دیده شود و تست های تشخیصی مانند ام آر آی برای بیمار درخواست و سپس پس از برنامه درمانی برای بیمار داده شود.

سوال: ( اهورا احمدی )
سلام اقای دکتر من ۲سال پیشmri دادم و فتق دیسک در ناحیه L1 L2 ب اندازه ۴mm داشتم .‌ .. جدیدا هنگام دراز کشیدن درد پشت ران و ساق پام زیاد میشه,هرچند قبلا از فیزیوتراپم شنیدم ک درد مهره L1 L2 نباید به ساق بزنه، و دو سوال دارم سوال اول اینکه الان ک درد ب ساق پام و بعضا کف پا میزنه معنیش اینه ک توی مهره های L4 یا L5 فتق ایجاد شده؟؟ و سوال دوم اینه ک چرا زمان دراز کشیدن دردم پام خیلی بیشتر تشدید میشه و با فعالیتم هرچند سنگین درد خیلی کمتر یا از بین میره؟؟...ممنون میشم از لطفتون اگر وقت گذاشته و پاسخ دهید..
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله علائمی که شما دارید مربوط به دیسک می باشد و دردهایی که به پشت ران یا ساق پا تیر بکشند معمولا ناشی از بیماری دیسک های آخر کمری از جمله چهارم و پنجم هستند.

سوال: ( ناصر )
سلام، من چندسالی میشه که درد تو شانه(پشت قفسه سینه) دارم، طوری اصلا نمیتونم درس بخونم و حتی درست بخوابم، بارها دکتر رفتم و گفتن عصبیه، تا اینکه چند ماه پیش mri نشون داد دیسک بین مهره چهار و پنج دارم در حالی که ناحیه دردم حدودا بیست سانت پایینتر پشت قفسه سینه است( از این ناحیه mri گرفته نشده)، پنجاه تا سلکوکسیب و انواع پمادها اثری نداشته، با این وضع کرونا فعلا نمیتونم دوباره مراجعه کنم، بین مسکن ها دیکلوفناک یکم دردمو کم میکنه، چه مقدار و تا کی میتونم ادامه بدم؟ فعلا روزی دوتا صد میخورم و نسبت به بقیه مسکن ها تا حدودی دردم کم شده، من کمبود ویتامین دی شدید هم داشتم، ۱۹ بود.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
می توانید وقت ویزیت آنلاین بگیرید . قاعدتاً با توجه به اینکه درد شما مدتی طول کشیده است لازم است که از ناحیه پشتی ام آر آی بگیرید . درد ناشی از دیسک بین مهره ۴ و ۵ در قفسه پشت قفسه سینه حس نمی‌شود. 

سوال: ( سعيد منافي )
جناب دكتر من ناحيه ٤،٥ديسك كمر ١٠سال پيش عمل كردم الان دوباره عود كرده وام ار اي نشان داده غير از مهرهاي ذكر شده١،٥انتهاي كمرم هم كمي برون زدگي وگرفتگي كانال نخاع رو نشون ميده من فقط درد رو روي قسمت باسن وفقط خوده زانو دارم،ميتونه دردش بخاطر همين مشكلات ذكر شده باشه؟
پاسخ:

سلام بله درد شما میتواند به علت پارگی دیسک و تنگی کانال نخاعی باشد. 

سوال: ( امیر علی براتی )
سلام من رفتم پیش دکتر برای دیسکم قرص کارتیژن فورت،ونوویتال و نیزو پرد ۵ تجویز کرده میخواستم بدونم نیزوپرد ۵ برای چیه و عوارض داره یا نه و مصرف کنم یا نه ؟ ومن ورزش والیبال و فوتبال و دو انجام میدم اما بعد ورزش پریدن و دویدن خیلی کمر درد شدید میگیرم چیکار کنم و سوال آخرم برای ازدواجم درد کمرم را چیکارکنم که تشدید نشه
پاسخ:

سلام
نیزوپرد قرص پردنیزیولون یا کورتون است و مانند هر داروی دیگری ممکن است عوارض داشته باشد .برای دادن دارو بیمار باید ویزیت شود. قاعدتاً هر دارویی در هر بیماری هر گونه عارضه ای ایجاد کند نباید مصرف شود. 

سوال: ( سپهر احمدیان )
سلام اقای دکتر کمر بنده جراحی شده پلاتین از کمر بنده بیرون زده و اسیب نخاعی دارم مهره کمری L1 L2 L3 L4 L5 بنده از سقوط ارتفاع اسیب دیده شکسته خواستم ببینم یک پلاتینی که از کمر زده بیرون گوشت و پوست میتونه روش بگیره یا خیر متشکرم
پاسخ:

با سلام شما باید با همان دکتری که شما را عمل کرده است مراجعه کنید زیرا وی بهترین فردی است که می تواند به شما کمک کند .مراجعه به پزشکان دیگر باعث شنیدن نظرات متفاوت خواهد شد .

سوال: ( لیلا دارابی )
سلام و ۹ سال قبل دیکس مهره ۴ و ۵ داشتم ،با تشخیص دکتر با دوماه استراحت مطلق خوب شدم ،متاسفانه از ۲۸ اسفند ۹۹ دوباره درد کمرم شروع شد تا تاریخ امروز با مصرف قرص و امپول های مسکن ک دکتر داخلی تجویز کرده مصرف کردم اما از ناحیه کمر تا مچ پا درد بسیار شدیدی دارم لطفا راهنمایی کنید باید چکار که دردم کم بشه ؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ویزیت شوید و تست های تشخیصی برای شما انجام شود و بر مبنای آن درمان شوید.

سوال: ( عارف حسین محمدی )
من کمرم درد میکند و پای چپم هم درد خفیف و گز گز میکند وقتی ورزش میکنم خوب میشود اما اگر یکی دو روز ورزش نکنم دوباره درد میگیرد اما خوبی خوب نمیشود باید چیکار کنم؟ آیا به ورزش ادامه بدم یانه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ویزیت شوید و برای شما تست های تشخیصی مانند ام آر آی و نوار عصب گرفته شود و درمان برای شما انجام شود. فعلاً اگر ورزش باعث تشدید درد می شود صلاح است از انجام آن خودداری بفرمایید.

سوال: ( اسکندر ازند جونقانی )
قبلا دیسک مهره ۴ و ۵ را عمل کردم ۳سال پیش پارسال مجدد درد کمرگرفتم ام آر آی گرفتم دکتر سفارش به جراحی کرد ولی با استراحت و آب و نرمش در مراجعه ی بعدی شش ماه بعد دکترم گفت وضع بهتر شده و نیازی به عمل نیست اما هفته ی پیش درد ناگهانی شدید ابتدا کمر وبعد لگن و ساق پا الان با شدت درد نمی دانم چکار کنم دو باربه بیمارستان مراجعه کردم و آمپول کترولاک زدند و بار دوم هم چهار آمپول ولی درد آن خوب نشده و به شدت درد دلرم لطفا راهنمایی کنید که چی مصرف کنم که توی این اوضاع بیمارستان نروم بخصوص که شهر به شهر باید بروم سپاس
پاسخ:

با سلام تجویز دارو یا هر گونه توصیه پزشکی بدون ویزیت بیمار خلاف قانون می باشد. جواب به این سوالات برای بالا بردن اطلاعات عمومی مردم است. به هر حال شما باید ویزیت شوید و در صورتی که مایل باشید می توانید از طریق آنلاین وقت بگیرید و ویزیت شوید. علائم شما احتمالا علائم بیماری دیسک می باشد. 

سوال: ( مصطفی حسینی )
سلام .درد کمر داشتم عکس ام آر ای گرفتم دکتر گفته دیسک آخر به لگن زده بیرون و رو عصب فشار میاره باید عمل بشی میخواستم ببینم میتونم با لیزر عمل کنم؟؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله اگر دیسک بزرگ نباشد و علائم عصبی ایجاد نکرده باشد می توان با لیزر آن را عمل کرد. ولی به هر حال باید بیمار را دید و ام آر آی وی را بررسی کرد.

سوال: ( مهرشاد )
سلام جناب دکتر خسته نباشید ببخشید پسر۱۷ ساله ای هستم حدود یک ماه پیش فرش سنگین بلند کردم و در ناحیه پایین کمرم و پاهام احساس درد میکنم ولی درد زیاد نیست و از اونجایی که بیماری کرونا اومده نمیتونم برم دکتر و از اونجایی که به نظام خیلی علاقه دارم میترسم که دیسک گرفته باشم و توی استخدامی ردم کنن میخواستم بپرسم که توی این موقعیت چیکار کنم برای درمان و یک سوال دیگه ای که داشتم اینه که آیا تو نظام به دیسک گیر میدن البته توی نظام عکس رادیولوژی میگیرن نه امارای ممنون میشم اگه جوابم رو بدید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید دیده شوید . می توانید از طریق آنلاین ویزیت شوید . در مورد استخدام در نیروهای مسلح من چیزی نمی دانم باید از پزشکان نظامی بپرسید

سوال: ( سید رضا تهامی )
سلام دیسک کمر داشتم چند سال پیش عمل کردم. الان دوباره درد زیادی در پا دارم، حتی زمانی که بلند میشوم چند دقیقه ای گزگز می‌کنه. الان باید چیکار کنم.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ویزیت شوید و سپس تست های تشخیصی برای شما درخواست شود و درمان‌های لازم برای شما انجام شود. درد کمر و پا نشانه فشار بر روی عصب سیاتیک به علت پارگی دیسک است

سوال: ( پژمان امینی )
سلام آقای دکتر وقتتون بخیر خسته نباشین ببخشید مزاحم شدم. من ۲۵ سالمه سه ماه پیش یه چیز سنگین رو بلند کردم تو باشگاه و دیسک کمرم پاره شد سه روز بستری بودم بعد با کمربند طبی تونستم بلند شدم و راه برم بعد کم کم تونستم بیشتر راه برم الان بعد از سه ماه استراحت ، دو هفته س که بدون کمربند راه میرم ولی بازم بعضی وقتا درد دارم تو کمر و میزنه ب پا و باسن ولی بیشتر تو کمرمه بعضی روزا اصلا درد ندارم و میتونم از پله هم یواش یواش برم بالا و بیام پایین یک بار رفتم دکتر و دکتر گفتن که فقط خم نشو و اسراحت کن و ۱۵ روز دیگه باز برگرد پیشم ولی بعد کرونا اومد من دیگه نتونستم برم پیشش الان راحت از رو تخت بلند میشم و راحت بدون گمربند راه میرم فقط خم نمیشم چون میترسم بدتر بشه اگه ورزشی یا دارویی چیزی هست بهم بگین چیکار باید بکنم الان چون تو این اوضاع کرونا که همه جا بستس اگه لطف کنین بهم کمک کنین ممنونتون میشم
پاسخ:

سلام
دادن دارو بدون دیدن مریض منع قانونی دارد. شما می توانید به یک پزشک در اطراف محله خود مراجعه کنید یا وقت آنلاین بگیرید که شما را ببینم.

سوال: ( حیدر کریمی )
باسلام دکتر من چندین ساله دیسک کمر خفیف داشتم اما میتونستم به کارام برسم اما چند روز قبل بر اثر بی احتیاطی کمرم به شدت درد می کنه حتی هیچ مسکنی هم تزریق می کنم جواب نمده قادر به راه رفتن هم نیستم ام آر ای هم دادم گفتن باید عمل لیزر بکنی واز شدت درد حتی نمی توانم بخوابم خواستم نظر جنابعالی بدونم در مورد عمل لیزی
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو یا توصیه عمل لیزری بدون دیدن بیمار منع قانونی دارد. ولی قاعدتاً بیمار باید دیده شود در صورتی که جراح صلاح بداند عمل لیزری عمل خوبی است. ولی هر عملی در درصدی از بیماران ممکن است موفق نباشد یا بیمار دچار عارضه شود که قاعدتاً بیمار باید این مسائل را بپذیرد تا عمل لیزری برای وی انجام شود.

سوال: ( )
سلام اقای دکتر من سال ۹۲ دیسک کمرم را عمل باز کردم ولی تا الان درد دارم دوبار پیش دکتر رفتم دکتر محمد رضا کوثری و فرمودند بعد از اینکه ام آر ای گرفت دیسک خفیف داری و دارو تجویز کردند ولی فرقی نکرد وحالا به خدا میترسم زمین گیر شوم دیگه نتونم کاری کنم سر کارم نمیرم به خاطر دردم حالا با دارو خوب میشم
پاسخ:

سلام ، بیمارانی که پس از عمل جراحی دردشان بهبود پیدا نمی کند. دوباره باید بررسی شوند یعنی باید ام آر آی رادیوگرافی های تشخیصی نوار عصب برای ایشان گرفته شود و سپس همان چهار مرحله دارو ، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون فقرات برای آنها انجام شود . عده‌ای از بیماران ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشند . جواب دادن به سوالات برای بالابردن دانش عمومی بیماران است. بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا ایشان خود برای شما تصمیم بگیرد.

سوال: ( ليلا حسنی )
سلام آقای دکتر خسته نباشيد من 42 ساله هستم الان حدود چهارسال يابيشتر دیسک کمر دارم بين ال4 و ال 5 می باشد و اين اواخر دردهای شديدی در کمر ، باسن و ساق پا وجود دارد به طوريکه احساس ميکنيم پاهايم به چيز سنگين بسته شده يا بريده شده است و اين مدت انواع و اقسام ويتامينها و داروها و آمپولها را مصرف کردم و هيچ اثری نداشته بلکه بدتر هم شده که جديداً نه ميتوانم بشينم نه راه بروم و نه بايستم ،انواع فيزيوتراپی هم رفتم سوزن درمانی هم کردم و کورتون هم به کمرم تزريق نمودم نه تنها با اين کارهها خوب نشده بلکه بدتر هم شده و با اينکه به تمام دکترهها اسرار میيکنم عمل کنند هيچ کدام تمايل به عمل ندارن . از شما خواهش ميکنم که اين بنده حقير را راهنمائی کنيد تا درد کمرم کمتر شود
پاسخ:

سلام ،  عمل جراحی به درد بیماری می‌خورد که از عمل جراحی سود ببرد و به عبارت دیگر مناسب برای عمل جراحی باشد. نه اینکه هر بیماری به هر دلیلی خوب نشد عمل جراحی برای وی انجام شود . اگر چند دکتر به شما گفتند که عمل برای شما مناسب نیست قاعدتاً به جراح دیگری هم مراجعه کنید ممکن است همین نظر را داشته باشد.

سوال: ( عاطفه نوروزپور )
سلام من 20 سالمه و 4 ماهه که درد کمرو پا دارم دکتر رفتم دارو های شل کننده عضلانی و مسکن دادن بهم ولی الان دوهفته هست که دردم بیشتر شده وطبق گفته دکتر باید عمل کنم. تزریق هم کردم ولی فزیوتراپی نکردم میخواستم بدونم بعد از 4 ماه برای عمل دیر شده و راهی هست که بدون عمل خوب شم
پاسخ:

با سلام. در کل بیماری دیسک کمر باید ظرف یک تا دو ماه با یکی از چهار روش : دارو ، فیزیوتراپی ،تزریق های داخل ستون فقرات و یا جراحی خوب بشود. بنابراین شما فیزیوتراپی را ادامه بدهید. ولی تصمیم بگیرید که از این به بعد تا یک ماه دیگر باید با یکی از چهار روش فوق خود را درمان کنید. 

سوال: ( هادی سارانی )
سلام وخسته نباشیدخدمت دکترعزیزبابت اینکه وقتتون رودرخدمت این حقیرمیزارید.من حدودیه سال قبل کمرم دردگرفت ام ارای گرفتم معلوم شدکه دیسک بین مهره ٤و٥زده بیرون علاعم نداشتم کاررهاموانجام میدادم تااینکه یه ماه قبل توخونه نشسته بودم بلندشدم یهوکمرم دردگرفت بعدازچندروزپشت باسن وساق پام درمیکنه بخوبی هم نمیتونم قدم بردارم وراه برم.علتش همون دیسک هست یاچیزدیگه.یه راهنمای بکنین تابتونم بیام ازنزدیک منوببینین.باتشکر.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بله . بیماری که یک بار بیماری پارگی یا اختلال دیسک کمر داشته است و مدتی خوب بوده است. دوباره دچار درد کمر می شود و درد از پشت باسن و ساق پا انتشار پیدا می کند معمولاً شایع‌ترین تشخیص پارگی دیسک می باشد .شما می توانید وقت آنلاین بگیرید تا شما را ببینم.

سوال: ( علی عباسی )
با سلام آقای دکتر مدتی قبل با برداشتن وزنه دردی در کمرم ایجاد شد و با مدتی استراحت خوب شد و الان دردی در کمرم ندارم. ولی مدتی است کف پاهام درد میکنه بیشتر قسمت پنجه پا درد میکنه مخصوصا موقع خواب که بعضی موقع ها از درد نمیتونم بخوابم. البته قبلا هم کف پاهام درد داشتم فکر میکردم از سرپا ایستادن هست صبح بلند بشم حرکت میکنم دردم کم میشه مدتی هست که حس میکنم تمام نیروی پاهام از دست رفته و کاملا احساس پیری و ناتوانی میکنم تا حالا هم دکتری نرفتم.درد کف پام میتونه از دیسک کمر باشه؟ ایا کسی دیسک کمر داشته باشه تا اخر عمرش باید بااحتیاط زندگی کنه و نمی تواند انطوری که میخاد ورزش کند یا کوهنوردی کند؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
سوال شما مخلوطی است از نگرانی از آینده و احساس ناتوانی ودرد . قاعدتاً فردی که مدت هاست درد پا دارند و آن قدر شدید است که شبها نمی تواند بخوابد منطقی است که به یک پزشک مراجعه کند تا مورد درمان قرار گیرد. درد پا می‌تواند نشانه چندین بیماری باشد مورد سوال بعدی شما تقریباً ۸۰ درصد کسانی که پارگی دیسک کمر دارند با یکی از چهار روش دارو، فیزیوتراپی تزریق های داخل کمری یا عمل جراحی بهبود یافته است عمل خود راضی هستند در مورد احتیاطی احتیاط شرط اصلی زندگی است و همه باید احتیاط کنند. قاعدتاً بلند کردن هر وزنه ای که خارج از توانایی انسان باشد یا بدن انسان در شرایط نامناسبی باشد موجب صدمه بدنی از جمله پارگی دیسک کمر خواهد شد.

سوال: ( امیر )
با سلام و خسته نباشید31سال دارم.من حدود 10 سال بدنسازی کار میکنم. شب ها موقع خواب روی شکم میخوابم.الان نزدیک 6 ماه است که در قسمت باسن سمن چپ احساس درد مزمن دارم. نوار عصب و عضله گرفتم مشکلی نبود. ام آر آی گرفتم بیرون زدگی دیسک بین مهره 4 و 5 بود. دکتر فقط گفت رعایت کن فعلا ورش سنگین نکن. الان بعد از شش ماه هنوز درد دارم .باید چیکار کنم؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
خوابیدن به روی شکم از لحاظ بهداشتی صحیح نیست. در صورتی که بر روی شکم میخوابید لازم است که یک بالش بزرگ در بین پاهای خود قرار دادید تا کمتر به طرف شکم بخوابید و در کل از زمانی که علامت برای بیمار شروع می‌شود ظرف یک تا دو ماه باید بیمار با دارو یا فیزیوتراپی، تزریق داخل ستون مهره ها یا عمل جراحی بهبود یابد.

سوال: ( اصغرتوانگر )
سلام من سال ۸۹عمل کمرانجام دادم خوب شدم الان دوباره درددارم زده به پاچپم ازبرج شیش تاالان هستش دارو مصرف میکنم درد ندارم چکار انجام بدم باتشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اگر دارو را قطع می کنید، دوباره دچار درد کمر می شوید باید بررسی شوید. ممکن است همان دیسکی که عمل شده یا دیسک های دیگر دچار آسیب شده باشند.

سوال: ( علی صفری )
سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر.من الان یک هفته است که درد انتهای کمر دارم ومیزنه به پای چپم بحدی که نه میتونم بشینم یا دراز بکشم.دیروز دکتر رفتم آمپول متوکاربامول ودگزا وپماد پیروکسیکام دادن.آمپول زدم وپماد میزنم دردم کمتر شده ولی قطع نشده بعضی موقع میشینم باز کمی درد میگیره.البته دکتر گفت که دیسک کمر میباشه میخواستم که آیا درست یا نه داروی دیگری میتونم بنظر شما استفاده کنم یا نه اون دکتر هم متخصص نبود لطفا راهنمایم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو بدون دیدن بیمار از نظر قانونی ممنوع است . دارو های خوبی به شما داده اند. اگر مایل هستید که شما را ببینم میتوانید وقت آنلاین بگیرید. 

سوال: ( حسین حاجی پور )
سلام جناب آقای دکتر حقیر پیش از تشرف به مکه بنا بر تشخیص پزشک دارای سیاتیک ودرد کمر که به واسته دیسک کمر 4و5 به طب سوزنی مراجعه پس از تحمل هزینه زیاد قرص سیلوسکیب ومتو کاربامول تجویز کمی درد کم شد پس از مدتی بار سنگین بلند کردم دو باره همان درد شروع شد حال کمی سر پا می ایستم ویت فعالیت میکنم چنان درد شدید در ناحیه لگن پیدا میکنم مگر با شیاف کمی آرومش میکنم دستور بفر مایید چکنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علایم شما در واقع علائم پارگی دیسک است. باید ویزیت شوید. تست های تشخیصی برای شما انجام شود . و بر مبنای یافته ها درمان برای شما شروع شود. در کل صدمات بافت نرم گاهی نتیجه درمانی خوب به بیماران نمی دهد.

سوال: ( وحید یوسفی )
سلام .. من دوسال پیش انگشت شصت پای راستم موقع بازی کش اومد یعنی تمام وزنم افتاد روی انگشتم...بعد از عکس مشخص شد دوجا از مفصل انگشت لب پر شده خلاصه پزشک برام استراحت و آتل نوشت ....بعد شش ماه تو کف پام عصب دچار گرفتگی شد .یه مدتی گذشت گرفتگی به سمت بالا رفت ساق پا درگیر شد بعد زانو و حالا تا باسن درگیر شده البته زیاد شدید نیست مثلا یه نیم ساعت پیاده روی میکنم پام یه مقداره خسته میشه و کف پام و زانو دچار کرختی و بی حالی میشه مخصوصا اگه کفش تنگ بپوشم .....از کمر و انگشت ام آر آی گرفتم خدارو شکر مشکلی نبود ..این گرفتگی عصب رو چطوری درمان کنم ؟؟؟؟ممنون27ساله
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است که ویزیت شوید و برای شما نوار عصب انجام شود و سپس بر مبنای یافته ها درمان شوید. با توجه به آن که بیان کرده اید ، در اثر ضربه ای که به انگشت شصت پای شما وارد شده است احتمالاً بافت نرم و عصب پای شما صدماتی دارد. ولی صدماتی که در شست پا وجود دارد معمولا هنگام پوشیدن کفش تنگ و یا پیاده روی طولانی خود را نشان می دهد. در صورتی که در قسمت‌های بالاتر مانند ساق پا درد دارید. با نوار عصب سالم بودن نواحی دیگر اعصاب بالاتر هم اثبات شود.

سوال: ( موسی قائمی )
سلام خسته نباشید اینجانب فردی ۵۵ ساله هستم ومشکلی در لگن راستم دارم گاهی وقتها در لگنم دردهای ناگهانی مثل برق گرفتگی مکنم .وقتی چنین مشکلی پیش میاد دو یاسه روزی باید استراحت کنم ودارو استفاده بنمایم تا خوب بشم دکتر هم رفتم برای ده جلسه شنا داد وفیزوتراپی خیلی بهتر شدم ولی جدیدن دوباره لگن راستم بالا ان گیر مکند شدید که بعضی وقتها حالت ضعف دارم .داروها که استفاده مکنم.ناپروکسن ۲۵۰.باکلوفن ۱۰.الفن ایکس ال۱۰۰.گاباپنتین۳۰۰ .امپول شیری استفاده کردم .ام ار ای گرفتم میگویند مهره ۴lو۵l کمی مشکل دارد لطفا راهنمای بفرمائید باکمال تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
طبق گفته خودتان دچار دردهای ناگهانی سیاتیکی می‌شوید و ام آر آی شما هم که دیسک نشان داده است بنابراین اگر با دارو یک مدت خوب می شود و دوباره درد می‌گیرد. قاعدتا باید از درمانهای پیشرفته‌ تر مانند تزریق داخل کانال نخاعی یا عمل جراحی استفاده کنید. 

سوال: ( T.sol )
برای فردی که دیسک کمر و‌ گردن ، تنگی کانال گردن و سر شدن پای چپ داره چه چیزی میتونه درمان کننده باشه؟
پاسخ:

سلام
ابتدا باید ام آر آی و نوار عصب بیمار دیده شود. ولی به طور کلی برای بیماریهای ستون مهره ها چهار روش درمانی شامل: دارو، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون مهره ها و جراحی وجود دارد که ابتدا روش های آسان تر شروع می شود و در صورتی که بیمار به درمان های آسان تر و غیرجراحی پاسخ ندهد درمان جراحی برای پیشنهاد می‌شود.

سوال: ( نادر صادقی )
با سلام بنده بدلیل کار سنگین دچار کمردد بودم وچندروز پیش ام ارای انجام دادم دکتر بعد تشخیص بیرون زدگی دیسک وپارگی عمل فوری رو بدونه معاینه بنده پیشنهاد دادن اما بنده بعد مراجعه به پزشک دیگر با تشخیص دیسک خفیف واعلام تشخیص اشتباه دکتر قبل با پیشنهاد استراحت ودارو درمانی بهتر میشوم ایا نیاز به عمل هست با شرایط درد پا بدونه درد کمر
پاسخ:

سلام 
سوال شما دقیقا مشخص نیست و کمی تناقض دارد . زیرا در اول سوال گفته که کمر درد دارید و در آخر سوال گفته‌اید که درد پا بدون کمر درد دارید . به هر حال روش من در درمان این است که سعی می‌کنم ابتدا با روش‌های غیر جراحی بیمار را درمان کنم. در صورتی یک ماه بعد از درمان، بیمار به روش‌های غیرجراحی پاسخ لازم را ندهد، برای بیمار جراحی پیشنهاد می کنم. البته همه این ها منوط به یافته‌های معاینه نیز هست. قاعدتاً بیماری که در معاینه علائم عصبی دارد جراحی شود بهتر است. و اگر بیماری در معاینه علائم عصبی ندارد و فقط درد دارد می‌توان تا یکماه درمان های غیر جراحی را ادامه داد.

سوال: ( مریم نصیری )
سلام آقای دکتر، من بیرون زدگی دیسک کمر بی مهره 4.5 دارم و فیزیوتراپیمو دارم از فردا شروع میکنم، من بخاطر درد کمر و درد قوزک پا سمت راستم راه رفتن و ایستادن برام مشکل شده، و دکترم گفتند میتونم فقط استراحت کنم تا بهبودی کاملم،خواستم نظر شما هم بپرسم آیا استراحت کامل داشته باشم یا نه؟ اگر نه تا چه حد راه برم ؟ یا اینکه میتونم به کارهای روزانم برسم چون متاهل هستم نمیتونم فقط در حال استراحت باشم ، و اگر خیلی استرلحت لازم باشه، به احبار انجامش میدم...لطفا راهنماییم کنید چقدر میتونم بشینم یا چقدر راه برم یا چقدر استراحت داشته باشم؟
پاسخ:

سلام
من معمولا به بیماران خود استراحت مطلق را توصیه نمی کنم . بلکه می گویم کارهای خود را انجام دهند ولی احتیاط کنند و کارهای سنگین را انجام ندهند . ولی به هر حال باید دیده شوید تا بهتر در مورد شما بتوانیم اظهار نظر کنیم .

سوال: ( فاطمه )
با عرض سلام .بیمار خانم می باشد. و با گرفتگی کمر علایم بیماری اغاز شد.تشیخص بر دیسک کمر گزاشتن.دلرو درمانی اغاز شد. کم کم گرفتگی به پشت پا تا زانو زده شد. بیمار در استراحت می باشد. چمد روز اخیر احساس ناتوانی در پا .تا زانو دارد.خصوصا از درد زانو شاکی می باشد.توانایی هیچ حرکتی ندارد.به علت درد ران و خصوصا زانو.عضلات جلوی ران هم احساس درد می کند.دکتر به علت شزایط حال ام ار ای ندارد.
پاسخ:

سلام 
علایمی که ذکر کردید می تواند ناشی از پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی باشد. درمان قطعی با انجام ام آر آی است.

سوال: ( امیر حسیپنی )
برای درد کف پا از ناحیه پنجه پای کسی که دیابت ۲ دارد چه توصیه ای دارید ؟
پاسخ:

کسانی که دیابت دارند باید نوار عصبی از اندام های تحتانی تهیه کنند. اگر نوروپاتی دیابتی دارند درمان های لازم برای آنها انجام شود. درد کف پا معمولاً قابل درمان است. برای بیمار می توان از فیزیوتراپی و دارو و در بعضی از موارد از تزریق های کف پا می توان استفاده کرد. 

سوال: ( عصمت ترکمانی )
از درد کمر وپلی راستم دارم می میرم نمی تونم بلند شوم. وتا نوک انگشتانم تیر مکشه نمی تونم بلند شم و55ساله هستم. قد168وزن 80کیلو وزانو درد هم دارم از توالت فرنگی ومیز نماز هم استفاده می کنم الان 3ساعت دارم درد میکشم با دیفلو فناک وایپوپروفن ساکت مشم دوباره درد می کشم بدادم برس
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 تشریف بیاورید مطب تا شما را ببینم و تست های تشخیصی برای شما تجویز و دارو بنویسم که بهتر شوید. 

سوال: ( لیلا بهرامی )
سلام وقتتون بخیر الان من ۳ ساله عمل بسته کردم پارگی دیسک داشتم روزه میتونم بگیرم؟گاهی که روزه میگیرم فرداش بدنم منقبض میشه وبی حس میشه بعد از اون کمردرد میگیرم آیا روزه به من واجبه؟و باید در ماه رمضان بگیرم؟
پاسخ:

در مورد روزه گرفتن نمی توان اظهار نظر کرد . باید خود بیمار و مدارک باید دیده شود.

سوال: ( زلفا مسلمی پور )
با سلام خانمی با ۳۲ سال سن و وزن ۸۸ کیلو ارایشگرم دچار پارگی دیسک شدم که به پام میزنه درد کمر ندارم نسبت به قبل ولی از لگن پا سمت چپ تا نوک انگشتان پا احساس درد شدید و حالت گیز گیز دارم مخصوصن مچ پا و قوزک پام خیلی درد میکنه پیش متخصصای زیادی رفتم و فقط میگن وزن کم کن در حال حاضر مسکن میخورم و بدون مسکن دردم اروم نمیشه ایا راه حلی هس ک ازین درد خلاص بشم در ضمن چنروزه شروع به زدن دوچرخه ثابتم کردم ولی همچنان درد شدیدی دارم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
فردی که دچار پارگی دیسک کمر است و با دارو بهبود پیدا نمی کند می‌تواند از درمانهایی مانند فیزیوتراپی تزریق داخل ستون فقرات سود ببرد. کاهش وزن نیز در بهبود درد موثر است.

سوال: ( علیرضا جلالی )
عرض سلام خدمت شما . من چند روز هست که بشدت دچار گرفتگی عضلات هستم در دست پا کمر تقریبا همه اعضا بدنم این عارضه میتونه از دیسک کمر باشه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری های دیسک کمر ،فقط کمر و اندام های تحتانی را درگیر می کنند . که کسی همه دستها ، پاها، گردن و کمر است درد دارد ، ممکن است بیماری دیسک گردن و کمر همزمان داشته باشد یا بیماری‌های عمومی دیگر داشته باشد که لازم است بررسی بشود.

سوال: ( محمد مبینی )
سلام وقت بخیر دیسک آخرم دچار پارگی شده و تشخیص پزشک جراحی ست. بعد از ۷ماه استراحت وقتی صبح ها از خواب پا میشم و یا وقتی به مدت یکی دو ساعت پیاده روی میکنم و یا کمرم رو خم میکنم احساس خشکی و درد به اندازه ۲۰c.mمربع در ناحیه کمر دارم البته اوایل سطح و اندازه خیلی بیشتر بود. تقریبا بعد از یکی دو ساعت پیاده روی احساس خستگی و سنگینی و کمی بی حسی در ناحیه زانو و پایینتر میکنم. همچنین زمانی که به پشت خوابیده و پا رو از لگن به سمت بالا میارم دچار درد شدید میشم. بعد از یکی دو ساعت که سرپا هستم درد خفیفی در ناحیه کمر احساس می کنم. اوایل عوارض بیشتری مثل بی حسی کف پا و درد سرتاسری پا داشتم. ممنون میشم راهنماییم کنید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
از روی علائم بالینی که شما گفته اید ، نمی توان چیزی گفت. بهترین راه برای شما انجام ام آر آی و تستهای تشخیصی دیگر است تا بیماری شما دقیقا تشخیص داده شود و سپس درمان شود.

سوال: ( زیبا محمدزاده )
فقط میخواستم تشکر کنم ، بابت اینکه اینقدر کامل و خوب توضیح دادین
پاسخ:

ممنونم شما لطف دارید.

سوال: ( معصومه طوسی )
من ۴ سال پیش دیسک کمر و ییاتیک‌پام اولین بار عود کرد الانم ۷ روزه درد شدید تو کانال ۴ و ۵ و رون و سلق و کف پام و بی حسی شدید و درد سیاتبک شدید دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید معدم هم اغلب تهوع و دارو نمیتونم بخورم
پاسخ:

سلام خوب اول باید ام‌آرآی بگیرید تشخیص درست داده شود و سپس درمان شوید . بیمارانی که مشکلات معده دارند می توانند از روشهای فیزیوتراپی استفاده کنند.

سوال: ( سیامک خزایی )
باسلام خدمت پزشک گرامی و ممنن بابت زمانی که اختصاص میدید٫من دچار دیسکوپاتیl5 -s1 شدمو حدود ده روزه علایم پارستزی مختصر لترال کف پای چپ شدم ٫درد ساق دارم ولی کمر درد که زیاد نیست٫یک هفت است ک درمان مدیکال شدم دردم خیلی کمه حین فعالیت٫وخواستم بدونم دقیقا منظورتون از عدم پاسخ چیه و کی باید برای جراحی مزاحمتون بشم٫من کردیووژیت هستم و همدان مشغول به کرم٫ممنن از راهنماییتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
در کل کسانی که دچار بیماری دیسک کمر هستند صلاح است که صرف یک ماه با یکی از چهار روش درمانی دارو فیزیوتراپی تزریق های داخل ستون فقرات و جراحی خوب می شود. منظور از عدم پاسخ یعنی اینکه بیمار با روش‌های غیر جراحی هنوز درد یا علائم عصبی پیدا کرده است.

سوال: ( سودابه موسوی )
سلام آقای دکتر من دو سال پیش به دلیل دیسک شدید در ستون فقرات عمل جراحی کردم که دکتر معالج بنده از ۱۲ پلاتین در این عمل استفاده کرد اکنون به غیر از اینکه درد ستون فقراتم به دلیل زیادی پلاتینها و احساس سنگینی آنها بیشتر شده از آن زمان درد سیاتیک پای چپم هم به آن افزوده شده و نزدیک دو ماه است که واقعا مرا کلافه کرده البته قبل از عمل این درد در پای راست من بود.لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

با سلام چون نزد پزشکی دیگری عمل شده اید بهتر است از خودشان بپرسید تا دچار دوگانگی نظر نشوید. 

سوال: ( میثم کردکتولی )
سلام من جراحی کردم در تاریخ 4 ۱۲ ۹۸وپروتز گذاشتم(مریض دکتر شیخ مظفری هستم و به آقای دکتر دست رسی ندارم)درد تو پای چپم وباسنم قطع نشده آیا این درد در اینه قطع میشه یا نه .با تشکر
پاسخ:

سلام
باید ام ار آی، رادیوگرافی های ساده و سی تی اسکن از شما گرفته شود تا تشخیص بیماری داده شود . اکثر دردهایی که در اندام های تحتانی وجود دارد ظرف یک یا دو ماه معمولا خوب میشود. 

سوال: ( مهتاب راد )
با سلام من حدودا ۳ سال پیش جراحی باز L5 داشتم حدود یکهفته پیش با شروع نرمش درد در پای چپ شروع شد و از ۳ روز پیش شدت درد بسیار زیاد شده واز پشت ران تا انگشتان پای چپ احساس گرفتگی. درد .سوزش.سردی .گزگز دارم و نمیتونم راه برم . باتوجه به شرایط موجود باید چکار انجام بدهم کلا قرص و آمپول مسکن به درد من هیچ کمکی نمیکنه.. لطفا راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اولین کار این است که ام آر آی برای شما درخواست شود و سپس درمان برای شما شروع شود. قاعدتاً وقتی فشار روی ریشه های عصب سیاتیک باشد .علائم درد کمر در پای چپ احساس سوزش سردی و گزگز به وجود می آید. در کسانی که با درمانهای دارویی بهبود نیابند می‌توان از فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون فقرات استفاده کرد.

سوال: ( ایمان ساغری فرد )
سلام آقای دکتر من مدتی هست که کمر درد دارم بطوری که در بعضی مواقعه درد به کشاله ران کشیده میشود و همچنین درد در قسمت پاشنه پا بیشتر میشه زمانی که فعالیت زیاد میشه راه رفتن درد تسکین میآبد ولی زمانی که میخوابم درد شدیدتر هست و به سختی به خواب فرو میروم هی اینو اون ور میشم این چه نوع بیماری هست ؟ راه درمانش چیه؟ از چه نمونه تشک خواب استفاده کنم ؟ با تشکر از سایت خوبتون
پاسخ:

سلام ، دردی که از کمر به پشت ران و پشت ساق پا و یا گاهی انگشتان پا تیر می کشد درد سیاتیکی نام دارد که ناشی از پارگی دیسک کمری می باشد و درمان آن شامل دارو و فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون فقرات است و در بعضی بیماران که به تزریق های داخل ستون فقرات جواب نمی‌دهند درمان جراحی است. شما باید درمان شوید با تعویض تشک بیماری شما خوب نمی‌شود ولی معمولاً تشک سفت برای بیماری که مبتلا به دیسک کمر است بهتر از تشک نرم می باشد.

سوال: ( جعفر گمار )
سلام دکتر جوانی ۲۹ساله هستم که ازدرد کمر ورگ سیاه تیک ورنج میبوردم رفتم پیش دکتر ام آر آی گرفتم دکتر گفت که پنج مهره کمرت آسیب دیده امچهارتاش آسیب جزئی دیده ولی مهره چهار وپنج آسیب دیده الانم کمرم خم شده بعضی وقتها رگ سیاهتیکم دردش کم میشه یا برای چهار ساعت رگ سیاهتیکم تحت فشار عصب قرار نمیگیره ولی بعضی وقتها هم زیر باستنم وبالای باستنم تا پایین ساق پام وکناره ساق پام به شدت میگیره میخواستم ببینم دیسکم پاره نشده حتی دیرکز فکر کردم خوب شوه دیگه رگ سیاهنیکم تحت فشار قرار نمیگرفت تا یه پنج ساعنی اما دوباره شروع شد ممنون میشم جوابمو بدید
پاسخ:

سلام ، از روی شرح حال نمی توان در مورد درمان قضاوت کرد. ولی با آنچه که شما نوشته اید احتمالاً دچار پارگی دیسک هستید و این بیماری چهار درمان دارد که به ترتیب شامل دارو فیزیوتراپی تزریق های داخل ستون فقرات و عمل جراحی است. این درمانها باید به تدریج طی چهار مرحله باید برای بیمار انجام شود.

سوال: ( میثم اسکندری )
سلام من تقریباً ۵ ماهه از درد کمر رنج میبرم درد از پایین کمر شروع شده و الان به پای راستم میزنه ام آر آی و عکس گرفتم دکتر میگه باید عمل کنی دیسکت پاره شده امکان فلج شدن هستش منم نمیخوام عمل کنم راه دیگه ای برای ترمیم دیسک و بهبود پیدا کردن وجود داره لطفاً راهنمایی کنید ضمناً دردم خیلی زیاده
پاسخ:

سلام ، هنوز عمل جراحی بهترین راه درمان دیسک های پاره شده است .در صورتی که نمی خواهید عمل جراحی شوید. می توانید از تزریق های داخل ستون مهره ها و لیزر داخل دیسک استفاده کنید. 

سوال: ( مقدم )
با سلام پدر بنده 64 سال دارند و به دلیل دهیدراته و نازک شدن دیسک شماره 5 -اعصاب حسی شان تحت فشار قرار گرفته و در دیسک های دیگر هم بیرون زدگی دارند بطوریکه که خصوصا شب ها دچار گزگز و بی حسی پاها می شوند و نمی توانند خواب کافی داشته باشند. یک سال است گاباپنتین 100 مصرف می کنند نرمش های مخصوص انجام می دهند و قرص های ویتامین ب مصرف می کنند اما همچنان شب ها نمی توانند بخوابند. لطفا راهنمایی بفرمایید. در ضمن بفرمایید روزه داری برای ایشان ضر دارد یا خیر؟ ظاهرا کم آبی بی قراری پاهای ایشان را در شب بیشتر می کند. پیشاپیش از توجه و راهنمایی شما تشکر می کنم.
پاسخ:

سلام ، ممکن است پدر شما دچار تنگی کانال نخاعی و یا نوروپاتی باشد باید بررسی های بیشتری مانند نوار عصب و عضله و ام آر آی بگیرید و درمانهای لازم برای انجام شود. در مورد اظهارنظر در باره روزه باید بیمار دیده شود.

سوال: ( بهرام کاظمی آذین )
دیسک کمر دارم دو سه جا پیش دکتر که رفتم میگن دیسکت پاره شده باید عمل شی میخواستم نظر شما رو بپرسم
پاسخ:

سلام ، اگر نزد سه پزشک رفته اید و گفته اند که دیسک شما نیاز به جراحی دارد ، قاعدتاً نظر من هم همان خواهد بود. ولی باید بیمار دیده شود. گاهی ممکن است تزریق های داخل ستون فقرات نیز در بیمارانی که تمایل به عمل جراحی ندارند کمک کننده باشد.

سوال: ( طاهره )
سلام من نزدیک به دو ساله کمرم درد میکنه و نمیتونم زیاد خم بشم
پاسخ:

سلام ، احتمالاً دچار اختلال یا بیماری دیسک کمر هستید و لازم است دیده شوید و معاینه شوید و برای شما تست های تشخیصی انجام شود.

سوال: ( مصی پاکنهاد )
سلام وعرض ادب دوسال پیش بخاطر ابنکه تخت یک نفره که سبک خم بود بلند کردم که خواهرم فرش را از زیرپایه های تخت بیرون بکشد دیگرنتوانستم بایستم و حتماباید دودستم را به پاهایم میزدم وخمیده راه میرفتم ام آرای کردم گفتن دیسک استراحت مطلق و امپول دپو بعدازیکماه خوب شدم بعداز۶ماه باز کنردرد گرفتم که درد نداشتم فقط نمیتوانستم صاف بشوم یک هفته ای بود که کمرم احسای میکروم میخواهد خم بماند چیزی اززمین باندمیکردم بازورمی ایستاوم امروز مثل دوسال پیش کاملا خم خم شده ام که دررختخواب هستم ازشماکمک میخواهم چکارکنم باز امپول دپو این هم تواین روزهای کرونایی
پاسخ:

سلام ، شما احتمالاً بیماری دیسک کمر پیدا کرده‌اید. در پارگی دیسک بیمار مدتی درد دارد و دیسک پاره ممکن است کوچکتر شود و درد بیمار کمتر شود و دوباره بعد از چند ماه بیرون بزند . بیمار دوبار دچار کمر درد شود. من شخصاً داروهای کورتونی برای بیماران تجویز نمی کنم. بیمار باید ویزیت شود و تست های تشخیصی برای وی انجام شود و سپس از درمان هایی مانند داروهای ضد التهاب و یا فیزیوتراپی تجویز شود. 

سوال: ( محمد مهدي پورنخعي )
با سلام خدمت اقاي دكتر بنده سال گذشته عمل باز بين مهره ال 3 و ال 4 و همچنين ال 4 و ال 5 انجام دادم ايا اندوسكوپي براي بنده مناسب است
پاسخ:

سلام ، آنطور که شما بیان کرده اید ، احتمالا دوباره دچارعود دیسک شده اید و برای درمان عود دیسک اینجانب آندوسکوپی را تجویز نمی کنم. توصیه می کنم که عمل باز شد. ولی در کل بیمار باید دیده شود ممکن است با روش های تزریق داخل ستون مهره ها بهبود پیدا کند.

سوال: ( امیر ملکی )
سلام و عرض ادب در درجه اول تشکر میکنم از مطالب مفیدی که در سایت قرار دادید و همچنین از وقت و انرژی که برای جواب هی و راهنمایی بیماران میگذارید حدود 14 سال قبل عمل دیسک L4 و L5 را انجام دادم همان موقع در ویزیت بعد عمل دکتر عرض کردن که عضلات نگهدارنده ستون فقرات بنده به صورت مادرزادی ضعیف میباشد و بایستی در آینده با پلاتین تقویت گردد، شکر خدا بعد از عمل تو این 14 سال مشکل و درد ادامه داری نداشته ام، تا اینکه برای کاری چند روز قبل MRI انجام دادم در گزارش اون نوشته که همه دیسک‌ها مبتلا به درجه ای از کم آبی هستند همچنین دیسک‌های L4 L5 گرید 2 پوکی استخوان دارند، برای درمان چکاری باید انجام دهم؟ و آیا به خودی خود خطرناک میباشد؟ از اینکه وقتتان را می‌گیرم واقعا عذرخواهی میکنم
پاسخ:

سلام ، آنچه که در جواب ام آر آی شما نوشته شده است، نشانه دژنراسیون یا ساییده شدن دیسک است که با افزایش سن برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید. اگر درد ندارید که نیاز به کاری نیست و تنها راه بهداشت ستون فقرات استفاده درست از آن و انجام ورزش های منظم می باشد. از دست دادن آب دیسک ها به خودی خود خطرناک نیست مگر اینکه دیسک پاره شود. بهر حال باید بیمار دیده شود و ام آر آی وی بررسی و توضیحات اختصاصی برای وی داده شود.

سوال: ( جليل مغينمى )
سلام دکتر،بنده یکسال پیش ورزش سنگین انجام دادم،بعدا روز بروز احساس درد در مهره های تحتانی کمر بصورتیکه به باسن وپشت ساق پای راستم احساس می کنم.پس از مراجعه به پزشک ،عکس ام ار ای گرفتم ،گفته یک مهره ترک دارد ومهره ۲و۳ دیسک دارند. آیا نیاز به عمل دارم یا با دارو و ورزش های مخصوص وآب درمانی بهبود پیدا می کنم،جنابعالی چه دستوراتی می فرمایید. تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اغلب بیمارانی که مبتلا به دیسک کمر هستند همین شرح حال را دارند. یعنی بعد از ورزش سنگین دچار احساس درد در کمر و باسن و پشت ساق پای راست یا چپ می شوند. برای بیماران مبتلا به پارگی دیسک کمر چهار راه درمانی دارند که شامل دارو فیزیوتراپی و تزریق ستون مهره یا جراحی است. مردم ایران علاقه شدیدی به آب درمانی دارند. شنا در آب در بیماران مبتلا به دیسک کمر توصیه می‌شود اما قاعدتاً آب بیماری دیسک را درمان نمی‌کند. بنابراین بیماری دیسک کمر با روش هایی که گفته شد باید درمان شود ولی ورزش در آب و یا شنا می‌تواند به درمان کمک کند.

سوال: ( مرتضی زادصالحی )
درود سال ۱۳۹۰ پس از یک دوره کمر درد با مشاوره با دکترهای زیاد در نهایت عمل جراحی دیسک کمر توسط دکتر ملاحسینی در بیمارستان پارس انجام دادم، با انجام دادن دستورات دکتر، فیزیوتراپی،آب درمانی، رانندگی نکردن و ..... پس از یک سال به بهبودی کامل رسیدم و در سال سوم عمل با شروع ورزش بسیار سالم و سرحال شدم، متاسفانه از سال۹۶ به علت بعضی مشکلات ورزش منظم انجام ندادم، سال ۹۷ دچار همان دردهای قبلی در پا و کمر شدم که توانایی حرکت نداشتم و بدن خشک شده بود و با هر حرکتی درد شدید در پا و محل جراحی احساس می کردم با چهار روز استراحت مطلق بهبودی حاصل شد، مجددا سال ۹۸ به علت یک رانندگی طولانی مدت دچار همان حالت شدم و چهل روز زمینگیر شدم و دوباره بهبود حاصل شد، اکنون دو ماه است که به علت کرونا در قرنطینه خانگی هستم ، روز شنبه ناگهان درد در ناحیه پا شروع شد و به کمر زد و زمینگیر شدم که توانایی ایستادن و نشستن ندارم و در پا احساس سرمای شدید و یخ‌زدگی دارم ، و محل جراحی کمر درد می کند، دفعات قبلی که مشکل پیدا می کردم بر اثر یک فعالیت بدنی تا مناسب بود اما این دفعه در استراحت کامل بودم که این چنین شد. توضیح دردم این است که درد از پای چپم شروع میشه و به کمر میزنه و درد از یک تا ده ۷ است و حرکت پای چپم و راه رفتن، نشستن و خوابیدن و هر فعالیت دیگری در سمت چپ بدنم مختل می‌شود احساس سرمای و یخ‌زدگی در پای چپ دارم اما پایم به نیست فقط احساسش رو دارم ، با خوردن دیکلوفناک،سلوکسیب،گاباپنتین،باکلوفن،کلردیازپوکساید،پردینوزولون،ویتامین تجویز شده توسط یک پزشک عمومی امروز کمی آرامش پیدا کردم اما همچنان توانایی حرکت ندارم( درد روز شنبه سیم فروردین شروع شد امروز پنجشنبه ۴اردیبهشت است دارو رو سه روزه مصرف می کنم) پزشک عمومی توصیه به مراجعه به متخصص نموده است اما با توجه به کرونا و ناتوانی در حرکت هم اکنون امکانش نیست. تاریخ عمل ۳۱فروردین ۹۰ بوده است خواهشمندم مرا در درمان راهنمایی نمایید.چرا اینجوری میشم، من خیلی رعایت بیماریم رو می کنم سپاس بسیار از شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
طبق آمارهایی که وجود دارد تقریبا ۴ درصد بیماران مبتلا به دیسک کمر وقتی عمل شوند ، در طی چند سال بعد دوباره در همان محل دیسک کمرشان پاره می شود و در اصطلاح پزشکی عود می کنند. شما هم به نظر جزو همان بیماران می باشید و یا گاهی هم بیمار در دیسکی که عمل شده دچار پارگی دیسک نشده بلکه دیسک بالاتر یا پایین‌تر دچار عارضه شده است .در حال درمان هر دوی این موارد شبیه هم میباشد . برای اینگونه بیماران لازم است نوار عصب و ام آر آی انجام دهیم. و پس از مشخص شدن ضایعه درمان شوند . دوران کرونا هم دوران سختی است. ولی قاعدتاً مطب عده‌ای از پزشکان و عده‌ای از مراکز ام آر آی باز هستند. 

سوال: ( امین منصوبی )
سلام دکتر من ۱۷ سال سن دارم و به دلیل بلند کردن وزنه سنگین در باشگاه کمرم شروع به درد کردن کرد دردم معمولا فقط در ناحیه پایینی کمر و قسمت راست بالای لگنم هست روش هاییم که برای تشخیص درد سیاتیک در سایت قرار دادین را مطالعه کردم و انجام دادم ولی درد ناگهانی در کمرم ایجاد نشد حالا سوال من این است که ممکن است که دیسک های کمرم آسیب دیده باشد یا خیر ؟ ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
منظور شما را نفهمیدم که میگویید ناگهان درد پس از انجام ورزش در کمرتان ایجاد نشد ولی احتمالا منظورتان این بوده است که کمر درد گرفته‌اید. بله شرح حال شما می‌تواند نشانه آسیب یا بیماری دیسک های کمر باشد. 

سوال: ( عبدمحمدطاهری نیا )
باسلام مشکل دیسک وتنگی کانال نخاعی دارم ۵سال پیش دکترگفت بایدجراحی بشم عمل ۴پیچ ودوپلاتین نیازدارم طبق تجویزولی دکتردیگه ای مراجعه کردم گفت فعلادارووفیزیوتراپی تازمانیکه به داروپاسخ ندیدبعدجراحی حالاخواستم بپرسم هزینه جراحی چقدره بازنشسته وبیمه تکمیلی دارم ساکن دزفولم باتشکر
پاسخ:

سلام
به طور کلی برای بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی چهارراه درمانی بیشتر وجود ندارد که شامل دارو ،فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون مهره ها و جراحی می باشد و کسانی هم که جراحی می کنند ۸۰ درصد موارد خوب هستند. می توانند به کارهای کشاورزی ادامه دهند به شرط اینکه با احتیاط کار کنند و به خودشان فشارهای سنگین وارد نکنند. البته ۲۰ درصد موارد عمل ها خوب در نمی آید و بیمار نمی تواند کار کشاورزی را ادامه دهد. در مورد درمان های دیگر در صورتی که کسی نخواهد از جراحی استفاده کند می تواند از تزریق های داخل کانال نخاعی استفاده کرد.

سوال: ( امجد عظیمی پور )
سلام خسته نباشید اقای دکتر سال گذشته من مشکل هموروئید داشتم جراحی کردم از طریق بی حسی نخایی ولی متاسفانه چند روز بعد از عمل دچار مشکلات اعص