تمامی پرسش ها و پاسخ ها

بارگزاری مجدد
سوال: ( حسن شیخعلیزاده )
دو ماهی میشه ک درد دارم اوایل فقط قسمت انتهایی کمرم بود ولی الان پای راستم درگیر شده ب طوری ک دیگه نمیتونم صاف راه برم و خمیده شدم فیزیوتراپی و طب سوزنی و ماساژ درمانی تاثیر زیادی نداشت 25 سال سن دارم ، نمیخوام جراحی کنم ازتون خواهش میکنم بفرمائید آیا راهی هست ک بدون جراحی مشکلم برطرف بشه واقعا دیگه تحمل درد و ندارم.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز دردی که از کمر شروع می شود و مدتی بعد به پای انسان انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما نمی توانید صاحب صاف راه بروید و خمیده شده اید و اگر درمان های عادی برای شما سودی نداشته است و قاعدتاً جراحی بهترین درمان شماست . معمولاً هیچ کسی دوست ندارد جراحی کند. ولی بیماری که با درمان طبی خوب نمیشود یا باید درد را تحمل کند یا قاعدتاً باید جراحی کند که نتیجه جراحی خوب است.

سوال: ( الهام )
با سلام اگر درد بعد یک ماه هنوز ادامه داشته باشد چطور درمان میشود. در حالت خوابیده درد آرام میگیرد اما همین که فعالیتی سه چهار ساعتها داشته باشم خیلی دردناک و غیر قابل تحمل می شود؟ ممنون میشم جوابمو بدید..
پاسخ:

 اگر درد گردن یا کمر بعد از یک ماه هنوز ادامه داشته باشد قاعدتاً باید درمان بشود که اولین درمان آن دارو و سپس فیزیوتراپی و اگر درمانهای فوق موثر نبود ، از درمان های پیچیده تر مانند تزریق های داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی میتوان استفاده کرد .درد شما یک درد مکانیکی است، یعنی دردی است که در حالت خوابیده بهتر می شود و با حرکت بیشتر می شود این درد ها معمولاً نتیجه بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی یا لیز خوردگی مهره است.

سوال: ( معصومه رضایی )
سلام و عرض ادب آقای دکتر ۱۰سال پیش دیسک کمر داشتم خفیف بود دوباره سه چهار سال پیش خوردم زمین رفتم دکتر تشخیص داد که فتحه دیسک دارم چن روزی ام میشود ک کمردرد گرفته ام و شدید درد دارم آقای آلان چه کنم با تشکر لطفا جواب بدید
پاسخ:

اولین اقدام این است که به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام دهید. در صورتی که بهبود نیافته اید از درمانهای پیشرفته تر مانند تزریقات داخل نخاعی و یا جراحی استفاده کنید.در یک سوم بیمارانی که دچار فتق دیسک می شوند سابقه ضربه وجود دارد.

سوال: ( عیسی ای )
سلام ببخشید من مشکل دیسک کمر خفیف دارم مهره پنجمم تحت فشاره اعصبه البته نوار عضله نشون داده ام ار آی نرفتم ،مدام زانوم درد میکنه و کنار زانو و ساق پا و رانهام سوزش میگیرن و احساس سرما میکنم .امکانش هس بشه دیسک کمرم کاملا اصلاح شه؟
پاسخ:

 بله اول شما ام آر آی انجام دهید ، دیسک کمر بیماری قابل درمان است و قاعدتاً با درمان صحیح خوب خواهد شد.

سوال: ( سمیره حاجی پور )
باسلام مدتی است پشت ساق پای چپم بشدت دردمیکنه بطوریکه ازشدت درد خواب ندارم به دکترمراجعه کردم تست عصب گرفتن گفتن مهره ۴و۵ مشکل داره اما(اام ارای )ندادم دارودادن اما هنوزدردمیکنه بشدت وگزگز میکنه راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

بهترین وسیله تشخیص دیسک ، علاوه بر انجام نوار عصب و عضله ام آر آی است . قاعدتاً وقتی که نوار عصب و عضله مشکل داشته باشد ام آر آی هم دیسک را نشان خواهد داد. بیماری که از شدت درد خواب ندارد، حتما باید تحت درمان قرار گیرد و نشانه این است که فشار بر روی ریشه عصبی زیاد است. در نهایت بهترین درمان برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک عمل جراحی است. دردی که به پشت ساق پا تیر میکشد معمولاً در اثر پارگی مهره دیسک بین مهره ۴ و ۵ به وجود می آید.

سوال: ( مجید نجاری )
سلام بنده بعد از ام آر ای و ویزیت دکتر نورولوژ متوجه شدم که دیسک 4و 5و6و 7 پارگی دارد و دچار تنگی نخاع شده ام خواستم خدمت شما برسم. ممنون
پاسخ:

با سلام
هر موقع که مایل بودید می توانید با ما تماس بگیرید و با کمال میل شما را ویزیت و راهنمایی خواهم کرد البته دیسک بین مهره ای ۶ و ۷ فقط در گردن است. در کمر معمولاً در ناحیه 4 و 5 و L5-S1 صدمه می خورد. 

سوال: ( شهرزادبدرپور )
سلام 47 سالمه دیسک 4 و 5 دارم و دیسک 5 خوب نیست وتنگی کانال دارم ام آر ای انجام دادم و نزد چند دکتر در کرمانشاه نشون دادم میگن باید عمل باز انجام دهم میخواهم نظر شما را هم بدونم.
پاسخ:

اگر چند دکتر به شما گفتند که نیاز به عمل جراحی دارید بهترین روش درمان شما همان جراحی است. منتها متاسفانه بیماران ایرانی آنقدر به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا یک نفر به ایشان بگویید که درمان جراحی نیاز ندارند و عملاً وقت طلایی را از دست میدهند و وقتی مجبور به جراحی می شوند که عمل جراحی نتیجه خوبی برای آنها ندارد.

سوال: ( سید مصطفی چرب دست )
سلام وفت بخیر ،من درسال ۸۷ دچاار کمردرد و درد پشت ران تا کنارهای زانو داشتم که با مراجعه به پزشک اب درمانی را تجویر میکردند که بعد تقریبا یکسال بهتر شده و شدت درد خیلی کم شد،اما الان حدود یکهفته هست که شب خوابیدم صبح که خواستم بلند بشم دارای درد شدید ران ،کمی درد کمر و درد شدید کنار زانو تا مچ پا شده که یک هفته هم فیزیوتراپی رفتم اما نتیجه ای نگرفته الان هم جاهایی که دز بالا عرض کردم دچار درد شدید هستم لطفا راهنمایی بفرمایید،تشکر
پاسخ:

دردی که در کمر و پشت ران تا کناره های زانو ادامه پیدا می کند. معمولاً به علت فشار به ریشه عصبی پنجم کمر و نشانه تنگی و یا لیز خوردگی و یا لقی مهره ۴ و ۵ می باشد. بیماری که پس از مدتی بهبود پیدا می کند. معمولاً دچار بیماری دیسک بین مهره ای می باشد. عده ای از دیسک های خراب شده کمر پس از مدتی درمان بهبود پیدا می‌کند ولی بعد از چند سال ممکن است دوباره دچار خرابی شوند و مریض دوباره دچار درد کمر و اندام های تحتانی شود قاعدتاً اولین کارت ویزیت بیمار است که بیمار معاینه و راهنمایی های لازم به ایشان خواهد شد .

سوال: ( محمد عثمان کبودانی )
سلام اقای دکتر من کمرم از چند وقت پیش درد می کرد ولی با استراحت کوتاه مدت درد ساکت میشود ولی دوروزی هست که دردش بیشتر شده در موقع دراز کش درد نداره بلند که میشم درد داره به نظر شما من باید چه کار کنم ممنون از همراهیتون
پاسخ:

فردی که درد کمرش موقع دراز کشیدن بهبود پیدا می کند معمولاً دچار بیماری دیسک کمر می‌باشد. لازم است معاینه شود و پس از معاینه و در صورت لزوم برای بیمار ام آر آی انجام شود. از رزم درمانهای دارویی برای بیمار شروع شود.

سوال: ( سید موسی حسینیان )
سلام جناب آقای دکتر عزیز ببخشید من ۳۸ سالمه مرد، درد کتف وشونه که میزد به دستهام داشتم ام آی ار دادم دکتر ارتوپد گفت پارکی دیسگ گردن دارم که باید به متخصص جراح مغز واعصاب مراجعه کنم حقیقتش میترسم جراحی کنم راهی غیراز جراحی هست مثلا لیزر ویا راه دیگه لطفا راهنماییم کنید اصلا از نظر روحی بهم ریختم و خیلی میترسم چون من تحت درمان هستم گرفتگی عروق توناحیه دست چپم که دوسال وارفارین واسپرین می خورم دارم اگه امکان هست عکس های ام ای ار هم بفرستم خدمتتون
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می‌توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان‌های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال: ( میلاد ترکاشوند )
باسلام و احترام عمل بسته دیسک گردن با لیزر هم انجام میدید؟
پاسخ:

بله اینجانب همه گونه عمل جراحی گردن انجام می‌دهم. از جمله عمل لیزری بیماری دیسک گردن هم انجام می دهم . برای نتیجه گیری مناسب از عمل ، بیمار باید بدرستی انتخاب شود و برای انجام عمل مناسب باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی باید معاینه و نوع عمل مناسب برای وی توصیه شود:
اصولا هفت نوع عمل جراحی برای گردن وجود دارد. ۱- عمل جراحی از راه جلو که شامل برداشتن دیسک است. ۲- عمل جراحی از راه جلو که شامل برداشتن دیسک و گذاشتن کیج ( یک محفظه تو خالی از جنس پلاستیک مخصوصی به نام PEEK) ثابت و پر از استخوان است که اصطلاحاً پیوند استخوانی نامیده می‌شود .۳- عمل جراحی از جلو شامل برداشتن دیسک و گذاشتن کیج و گذاشتن یک صفحه همراه با پیچ و مهره به نام پلیت در جلو کیج است. روش چهارم برداشتن دیسک و گذاشتن کیج دینامیک است که قابل حرکت هستند. روش پنجم عمل جراحی از پشت گردن بدون به کار بردن وسیله که لامینکتومی و فورامینوتومیتی تنها نامیده می شود۰عمل ششم انجام عمل جراحی از راه پشت گردن همراه با کار گذاری پیچ و میله و عمل هفتم عمل های لیزری است که با به کار بردن یک فیبر نوری اشعه لیزر وارد دیسک شده و آن را کوچک می کند. در واقع یک حفره در داخل آن ایجاد می‌کند. تمام عمل های فوق نیاز به بیهوشی عمومی دارد. به جز عمل جراحی لیزری که نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. 

سوال: ( Reza hamdi )
سلام خسته نباشید آقای دکتر عذر میخوام میخواستم بدون سرخوردگی مهره فقط با جراحی درمان میشه؟
پاسخ:

دیدن عکس و ام آر آی بدون ویزیت مریض کار غلطی است. ولی کلا بیماری که پارگی دیسک گردن دارد بهترین درمان وی جراحی است. زیرا در جراحی فشار مستقیماً در زیر دید جراح مستقیما از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود. در صورتی که بیمار تمایل به جراحی ندارد. می توان از تزریق های داخل نخاعی استفاده کرد ولی در هر حال بیماری که وارفارین به آسپرین میخورد لازم است با نظر دکتر قلب مدتی آسپرین و وارفارین قطع شود.( درصورت اجازه دکتری که وارفارین آسپرین را تجویز کرده است معمولاً یک هفته یک هفته ) تا بتوان کارهای درمانی حتی مانند عمل جراحی یا تزریق داخل نخاعی برای بیمار انجام داد. در ضمن بیمارانی که خیلی می ترسند معمولاً همان هایی هستند که دچار مشکل می شوند. بنابرین در کل نباید از درمان های جراحی ترسید زیرا ترس و نگرانی سطح ایمنی بیمار را کم می کند و نتیجه عمل را نیز کم می کند.

سوال: ( رضا عزیزی )
سلام عرض میکنم جناب دکتر .بنده ۲۸ساله تقریبا سال ۹۰ موقعی برگشتن از باشگاه و کارهای سنگین روزمره یهو قصد نشستن داشتم که دیگه نتونستم خودم رو تکون بدم .رفتم ازمایش دادم گفتن قسمت مهرهای ۴و ۵دیسکت پاره شده .خلاصه ۱ماهی استراحت کردم با خوردن شیر موزو...کمی کمرم خوب شد از اون شدت .حالا راه میرفتم میزد تو ساق پاهام به طوری که پاهام باد میکرد و واقعا دوست داشتم وسط خیابون بخوابم .انقدر فشار اوردم تو کارم که نزدیک به ۶۰%حالم بهتر شد البته از اون سالها به بعد تا الان نزدیک ۳الی ۴بار فیزیوتراپی رفتم و استخر هم وقت بی وقت میرفتم البته زیاد نه (فقط الان زیاد استخر میروم).من حتی واسه ورزش دو هم میکردم و حتی سالن فوتسال و بدنسازی و...هم میرفتم تو این سالها .منتهی لحظه ی بعد از چند وقت دوباره این درد سراغم می امد و کمی میزد تو باسن و ساق پام .زمستان +رابطه ی جنسی +خودارضایی +وزن شکم و‌پهلو ها(اضافه وزن )+سرپا ایستادن+رو شکم خوابیدن (تشدید میکنه کمر دردم رو.الان ور حال حاضر میرم دکتر کایروپراکتیک که ستون فقراتم رو به قول خودشون با وسیله و حرکات بکشن البته استخر هم میرم ولی اصلا جوابگو نیست دکتر کایروپراکتیک بلکه بدترمم کرده درصورتی که استخره خیلی احساس خوبی بهم میده البته باز میزنه اون درده تو باسن جای امپول دقیقا+مهره های پایین کمرم که موقع بلند شدن بیشتر مواقع باید کمرم رو صاف کنم بعد راه بروم درد پایین کمر دارم .من واقعیتش هدف و آرزوم آرایشگری لیکن الان عکس MRI+نوار عصب و عضله دارم چطور میتونم بدونم شرایط حال من برای درمان صددرصدی چطور خواهد بود .نمیخوام فردا وارد کاری آرایشگری بشوم و بعد بفهمم رو پام ایستادن باعث کمر درد و پا درد و باسن درد میشه و نتونم ادامه بدم و بین کار چندین ماه استراحت کنم ممنون میشم اگر نیازه عکس های موجود رو هم بفرستم بتونید تشخیص بدید برای درمان صد درصدی دیسک کمرم دقیقا باید چکار کنم
پاسخ:

یک فرد جوان که بعد از رفتن به باشگاه به طور ناگهانی دچار کمردرد می شود ، مدتی درمان می‌کند درد و خوب میشود دوباره درد کمر و پا به سراغ او می‌آید. معمولاً اولین تشخیص پارگی دیسک کمر است که بهترین درمان آن قاعدتاً جراحی است. تقریباً ۸۰ درصد بیمارانی که دچار از عمل جراحی میکند تحت عمل جراحی ۲۰ قرار می گیرند از عمل خود راضی هستند و می توانند به کار قبلی خود برگرداند. ولی قبل از انجام جراحی ما روش های آسان تر را هم در مورد بیمار به کار می بریم که اگر با آن درد بیمار بهبود یافت دیگر جراحی نمی کنیم . در مورد بیمارانی که دنبال درمان صددرصدی هستند توصیه می‌کنیم که دنبال آن نگردند. زیرا هیچ درمانی در دنیا صد در صد نیست، نه‌تنها در پزشکی در همه امور صد در صد نیست مثلا ۰اتوموبیل هایی های که یک مکانیک تعمیر می کند ممکن است دوباره خراب شوند با این که در مکانیکی قطعه یدکی و نو بکار می‌برند . ولی در انسان قطعه نو و یدکی وجود ندارد. وارد شدن به کار آرایشگری هم منافاتی با دیسک کمر ندارد بیماران عمل می کنند و در صورتی که جز ۸۰% ای باشند که از عمل نتیجه خود میگیرند می توان به شغل قبلی خود ازجمله آرایشگری برگردند قاعدتاً کسانی که شغل هایی دارند که باید مدت زمان طولانی ایستاده باشد لازم است در بین کار ، گهگاهی بنشیند . قاعدتاً ۸ ساعت ایستادن در فرد سالم نیز ممکن است ستون مهره‌ها را دچار فرسودگی کند. 

سوال: ( امید سلمانی )
باسلام من ۳۲ سن دارم حدودا ۸ ساله دیسک کمر دارم همه کاری ار جمله فزیو تراپی لیزر درمانی طب سوزنی حرکت اصلاحی انجام دادم و چندین پزشک رفتم بعضا گفتند عمل نکن و بعضی ها باید عمل کنی میخواستم عمل لیزری بکنم و پزشک گفت فایدهای نداره الان زانوها هم درگیر شده و خیلی درد داره یکی از پزشکان گفت میتونی عمل اندوسکوپی کنی میخواستم ببینم این عمل با عمل باز چه فرقی داره و عمل باز بهترجواب میده یا آندوسگوپی لازم به ذکر هست من اصفهانم هستم آم آی آر موجود هست
پاسخ:

یکی از مشکلات این گونه بیماران این است که به پزشک های متفاوتی مراجعه می کنند و نظرهای متفاوتی دریافت می کنند .قاعدتاً شما اگر اتومبیل خودرو را به چند مکانیک نشان بدهید. چیزهای متفاوتی می شنوید. یکی می گوید که یک بلبرینگ را عوض کنید و دیگری می گوید موتور ماشین شما باید پیاده شود. قاعدتاً یک مکانیک را باید انتخاب کنید و به او اعتماد کنید و مطابق نظر او رفتار کنید. من خودم از جمله کسانی هستم که در کار پزشکی خود فقط نظر خودم را می گویم ، هرگز نظر دیگری را نفی نمی کنم و به بیمار می گویم که نظر من است اگر به من اعتماد می کنی کارهایی را که من می گویم را می توانید انجام دهید ۰ بنابراین شما باید یک پزشک را انتخاب کنید و مطابق نظر او درمان کنید و دیگر به پزشک دیگر مراجعه نکنید که ببینید آیا نظر و او درست است یا خیر ؟ این چیزی است که در دنیا انجام می شود متاسفانه در ایران به علت ارزان بودن ویزیت پزشکان بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند در صورتی که در کشوری مانند آمریکا که متخصص ۱۵۰ دلار است خیلی از بیماران هزینه آن را ندارند که به دکتر بعدی مراجعه کنند و به علاوه بر آن اصلا رسم نیست که به پزشک دیگر مراجعه کنند ، معمولاً به همان یک پزشک اعتماد می کنند و درمان می شوند .

سوال: ( الناز ياري )
من شش ماه پيش يك بيرون زدگي ديسك داشتم در مهره. ي ٤و ٥ مناسفانه هنوز بهبود پيدا نكردم كايروپراكتيك رفتم ٥جلسه و فيزيوتراپي٥جلسه اما اصلا خوب نشدم و اتمام عضلات پام درگيره و وقتي كمي راه ميرم عضلات ساق پام و مچ پاهام ميگيره بيشتر هم پاي چپ است الان بايد چيكار كنم مدام كمر درد دارم و پا درد و گرفتگي عضلات و چه ورزشي بايد شروع كنم؟ چيكار بايد بكنم
پاسخ:

کل بیماری دیسک ظرف یک یا دو ماه خوب شود که معمولاً مریض چهار راه درمانی دارد که شامل ۱- دارو، ۲-فیزیوتراپی ۳-تزریق های داخل کمر ، ۴- عمل جراحی است. قاعدتاً هر هفته یکی از این روش های درمانی برای بیمار توصیه می شود. در صورتیکه در پایان یک ماه به درمانهای ساده تر پاسخ ندهد ، عمل جراحی توصیه می شود. بنابراین بیمارانی که بیش از دو ماه یک یا دو ماه بیماری خود را نگه می دارند و درمان صحیح نمی کنند معمولا از عمل جراحی نتیجه خوبی نمی گیرند بنابراین مانند همه جای دنیا بیماران باید این مراحل را طی کنند تا نتیجه مطلوبی بگیرند.

سوال: ( خانم امینی )
با سلام.مدت سه هفته است که به دنبال گرفتگی عضله پشت گردن و انجام ام ار آی متوجه شدم بیرون‌زدگی دیسک ۴ و ۵ کمر و ۶ و ۷ گردن دارم.در ام ار آی نوشته دیسک چند سطحی،دهیدراته شدن،تغییرات دژنراتیو.همچنین در دیسکهای ال۲ و ۳ و ال ۳ال ۴ و همچنین اس۴ و اس ۵ زائده استخوانی نشان داده شده posterure spur formation.درد خیلی زیادی در گردن و کمر دارم که بهنگام خواب هم آزار میدهند.به متخصص مراجعه کردم ایشان میگویند دیسک خفیف داری و این دردها از اعصاب است.و جز مکمل درمان دیگه ای تجویز نکردند.خواستم نظر شمارو هم بدونم که اینهمه درد برای چیست؟ضمنا خانم هستم و ۳۸ سالمه
پاسخ:

با سلام بیماران ممکن است که مشکلات روحی استرس اضطراب ، ناراحتی و ناراضی بودن از زندگی را داشته باشد ولی در ضمن عیب ساختمانی مانند اختلال و بیماری دیسکهای کمری و گردنی هم داشته باشند. که قاعدتاً باید با داروهای ضد التهاب درمان بشود شما هم حتی اگر بیماری ومشکلات روحی داشته باشید باید مانند بیماران دیگر چهار مرحله داروهای ضد التهابی، فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون مهره ها و عمل جراحی را طی کنید. البته بیمارانی که مشکل روحی دارند علاوه بر درمانهای فوق لازم است توسط روانپزشک تحت درمان های روانپزشکی هم قرار بگیرند . البته جراحان سعی میکنند عمل جراحی را در بیمارانی که مشکلات روحی دارند حتی امکان عقب بیاندازند تا مشکلات روحی بیمار حل شود. باید توجه داشت اگر بیمار هم مشکل روحی داشته باشد که اصطلاحاً بیماری سایکوسوماتیک نامیده می شود یعنی مثلاً ناراضی بودن از چیزی باعث درد کمر شده است آن هم باید توسط روانپزشک درمان بشود. نه اینکه خود به خود رها بشود. در ضمن بیمارانی که هم بیماری ناحیه کمر و هم گردن دارند باید اول یک ناحیه که درد بیشتری دارد مثلا کمر درمان بشود و پس از خوب شدن آن به ناحیه بعدی مثلاً گردن بپردازند.

سوال: ( فرزانه شیخ حسنی )
سلام داروهای همیشگی برای کسانیکه هم دیسک کمردارندوهم دررفتگی مادرزادی مفصل لگن چیست؟ایشون قبلا پیازکلیدین وکورکوما تجویزکردندهمراه باگاباپنتن میخوام بدونم میشه همیشه وروزانه ازاین داروهااستفاده کرد؟عوارض ندارند؟
پاسخ:

با سلام دوست عزیز

داروهای مانند پیاسکلیدین از فرآورده‌های آووکادو ست که در تجربه هایی که انجام شده است اثر بالاتری در خوب کردن درد مفاصل نسبت به دارونماها داشته است. همینطور کورکومین که از ترکیبات زردچوبه است که آنتی اکسیدان بسیار قوی است و در مطالعات نشان داده شده است که اثر خوبی روی درد مفاصل دارد. گاباپنتین نیز دارویی است که باعث عدم انتقال امواج الکتریکی درد در داخل نخاع و مغز می شود. هر دارویی ممکن است عوارض داشته باشد بنابراین باید تحت نظر پزشک مصرف شود و مصرف خودسرانه هیچ دارویی توصیه نمی شود. در مورد دررفتگی مادرزادی مفصل ران در صورتی که بیمار درد دارد می توان از همین داروها استفاده کرد. این داروها برای دردهای مفاصل از جمله دیسک کمر و دیسک گردن انسان که در واقع نوعی مفصل است استفاده می‌شود. ولی در صورتی که یک ماه بعد از مصرف این گونه داروها درد بیمار بهبود نیابد و بیمار مشکلی داشته باشد که بتوان با جراحی آنرا رفع کرد قاعدتاً جراحی ارجح است. 

سوال: ( حسین روشنفکر )
سلام خسته نباشید من چندین سال هست که مشکل بیرون زدگی دیسک کمر دارم 4 تا از دیسک های پایین کمرم بیرون زده میخواستم ببینم میشه با لیزر مشکل بیرون زدگی دیسک رو حل کرد یا ن
پاسخ:

سلام دوست عزیزکلاً برای بیماری دیسک چهار راه وجود دارد : ۱- دارو ۲-فیزیوتراپی ۳-درمان های لیزری و ۴- عمل جراحی باز . برای اینکه بفهمیم بیمار برای کدام یک از این روش های درمانی مناسب است ، باید بیمار معاینه شود و چند بار مراجعه کند. قاعدتاً اول از درمان ای ساده شروع میکنیم در صورتی که بیمار با درمان های ساده خوب نشود در آخرین مرحله از جراحی استفاده می کنیم.

سوال: ( غلام حسین صادقی چیگانی )
بعداز ۲ماه استراحت مطلق وبهترشدن روحیه ولی کماکان درد باسن و ساق پا وجود دارد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اول اینکه استراحت مطلق دیگر در طب جدید توصیه نمی شود . بر عکس بیمار تشویق به حرکت می شود فقط توصیه می شود از خم شدن ناگهانی و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید و قاعدتاً اگر بعد از یک تا دو ماه درد بیمار با درمان های طبی بهتر نشود عمل جراحی برای بیمار بهترین است.

سوال: ( امیر محسنی )
سلام سپاس از وقت و احترام به بیماران در سال۸۴ عمل دیسک انجام دادم مهره ۴ و ۵ سال ۹۵ بر اثر زمین خوردن دچار شکستی در ناحیه فمور لگن شدم و توسط پین فیکس شد محل شکستگی از همان زمان درد در ناحیه باسن و ران پای سمت راست را دارم و امسال بخاطر بی احتیاطی و انجام کار سنگین درد در ناحیه پای راست از بالای باسن تا انتهای پا زیاد شده طوری که از شدت درد در ران و ساق پا گاهی قادر بحرکت نیستم ام ار ای انجام دادم که مختصر بیرون زدگی دیسک رویت میشود اما درد بسیار زیاد است و مرتب دچار گرفتگی است پای راست راهنمایی بفرمایید تشکر و سپاسگزاری میکنم
پاسخ:

با سلام دوست عزیز بیماری که دچار بیماری دیسک می شود استعداد خاصی برای این کار دارد. هر کسی دچار بیماری دیسک نمی شود. تقریباً از هر ۱۰۰ نفر از افراد جامعه ۱۲ نفر دچار بیماری دیسک می‌شود. بنابراین بیمار پس از اینکه با عمل جراحی خوب شد باز باید احتیاط کند. زیرا به همان دلیل که برای اولین بار دچار پارگی دیسک شده است ممکن است در سال های بعد نیز دچار همان مشکل بشود. در مورد دیسک مختصر باید گفت که شدت درد با اندازه دیسک همیشه متناسب نیست. به عبارت دیگر گاهی بیرون زدگی دیسک کوچک است ولی بیمار درد شدید دارد و این عکس در فرد دیگری بیرون زدگی یا پارگی دیسک زیاد است ولی درد کمتری دارد. بنابراین میزان فشار و تحریکی که هر دیسک به ریشه عصبی وارد می کند باعث شدت درد می شود. علاوه بر آن آستانه درد در افراد مختلف متفاوت است یعنی فردی ممکن است با یک دیسک کوچک دچار درد شدید بشود و فرد دیگری با دیسک بزرگتر درد شدیدی را حس نکند. به هر حال بیماری که احساس کوفتگی و درد در اندامهای تحتانی می کند باید معاینه شود و گاهی از تزریق هایی که در داخل ستون مهره ها انجام می شود بهره ببرند این تزریق ها هم تشخیصی هستند یعنی منشأ درد ها نشان می دهند و هم درمانی هستند یعنی بیمار را درمان می کند. به این ترتیب می توان مشخص کرد که آیا درد شما از لگن شماست یا از کمر شماست. 

سوال: ( عارف )
سللم خسته نباشید.....من ۲۴سالمه.....من تقریبا چندسال بود که کمر درد خفیف داشتم و گاهی اوقات شدید میشد ....امروز رفتم MRI و دکتر گفتن بین مهره ۳و۴...۴و۵....تیره شده....میخواستم بپرسم آیا امکان درمانش وجود داره و چه کارهایی باید انجام بدم....تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز ۸۰ درصد بیماری دیسک کمر ، کاملا با درمان‌های لازم کاملا خوب می شوند. در ام آر آی دیسک طبیعی ، خاکستری رنگ است. بنابراین وقتی که آب خود را از دست بدهد سیاه رنگ دیده می شود. 

سوال: ( نیلوفر زارعی )
سلام من بعد از گرفتن ام آر ای متوجه شدم که مهره L5L4 متورم و سیاه شده،که الان باگذشت ۱۸روز درد دارم،خم نمی تونم بشم پامو بالا نمی تونم بکشم،آیا نیاز به پزشک مراجعه کنم ؟
پاسخ:

باسلام بیماری که در خم شدن به جلو درد دارد یا هنگامی که پای خود را به طرف جلو خود می آورد دچار درد می شود احتمالاً دچار بیماری دیسک است. همانطور که خودتان گفته اید در ام آر آی متوجه خراب شدن دیسک ۴ و ۵ شده اید بنابراین لازم است که به پزشک مراجعه کنید و درمان های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( رضائیان )
با سلام. حدودا یک ماه پیش به دلیل بلند کردن جسم سنگین دچار کمر درد شدم. به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و با دیدن mri و گرفتن نوار عصب تشخیص دیسک و سیاتیک خفیف دادن و منو از انجام دادن کار منع نکردن و آبدرمانی و دارو درمانی تجویز کردن. تقریبا بعد یه ماه به متخصص و جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب دیگه ای مراجعه کردم, با دیدن mri گفتن ستون فقراتم سالم هستن و این دردهایی که دارم عصبی و به خاطر اضطراب هست و دیسک ندارم. ولی دردها و شرایطی که دارم با توجه به اون چیزی که تو سایت ها خوندم و نظرات پزشکان و بیماران رو دیدم, کاملا شبیه دردهای دیسک کمر هست. نظر کدوم پزشک رو بپذیرم. لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز شایع ترین علت کمر درد مخصوصا کمر درد هایی که با خم شدن به جلو بیشتر می شوند یا با حرکت دادن پا به جلو بیشتر می‌شوند. یا داخل اندام تحتانی انسان انتشار پیدا می‌کنند ، خراب شدن دیسک است. من شخصاً افراد را از انجام کار منع نمی کنم. بلکه توصیه می کنم که کارهای سنگین و خم شدن ناگهانی انجام ندهند. قاعدتاً باید ام آر آی شما را ببینم. پزشکی هم مانند شغل های دیگر از قبیل مکانیکی است . اگر ما اتومبیل خود را به چند مکانیک نشان دهید .نظرات متفاوتی خواهید شنید ، مهم این است که به یک نفر اعتماد و چندین بار مراجعه کنید و خوب شوید. به هر حال درد کمر یا درد اندام تحتانی هر علتی داشته باشد اعم از بیماری دیسک کمر ، تنگی کانال نخاعی، بیماری مفاصل ستون مهره ها ، اسپاسم عضلانی و غیره ، اول برای بیمار دارو توصیه می شود. سپس در هفته بعد فیزیوتراپی برای بیمار انجام می شود و در صورتی که بیمار خوب نشود در مراحل بعد از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده می شود و آنطور که شما گفته اید احتمالاً نیاز به عمل جراحی ندارید و با همان درمان های آسان تری که گفته‌ام خوب خواهد شد. ولی لازم است که مراجعه کنید و مورد معاینه قرار بگیرید. عده ای از بیماران که درد کمر دارند اما ام آر آی مشکل شدیدی را نشان نمی دهد ، اینگونه بیماران اختلال در مفاصل ستون مهره ها که فاست نامیده می‌شود دارند.

سوال: ( ناصری )
سلام من ده روز هست که عمل دیسک با لیزر انجام و خدارو شکر درد و فشار از روی پا و کمر برداشته شده اما در حین راه رفتن درمچ پام احساس خشکی میکنم و نمیتونم درست راه برم ودر بعضی مواقع احساس مورمور شدن کف پا و ران پا دارم این مشکلم حل میشه؟؟؟
پاسخ:

دوست از اینکه درد شما بهتر شده است خوشحالم. ولی قاعدتاً این سوال را باید از پزشکی که این کار را برای شما انجام داده است بپرسید. جراحی دیسک کمر با لیزر در بیمارانی که صحیح انتخاب شوند نتیجه قابل قبولی دارد. مشخص نیست شما چه هنگامی درد دارید. شما نوشته اید" بعضی مواقع" بعضی مواقع می تواند مثلا روزی سه بار باشد یا می‌تواند هفته ای سه بار بار باشد . بهترین راه پاسخ دادن به این سوال مصاحبه با بیمار و معاینه وی می باشد.

سوال: ( عباس کاظمی )
پدرمن چن ماهی هس پاش درد میکرد اوایل پیگیری نکرد سپس رف دکتر گف رگ سیاتیکه الان هم راه میرود پاشه سنگین برمیداره خوا هسا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز ، رگ سیاتیک که وجود ندارد. در واقع عصب سیاتیک وجود دارد. دردی هم که از کمر انسان به داخل باسن پشت ران پشت ساق پا انتشار پیدا کند درد سیاتیکی نامیده می‌شود. با توجه به شرح حالی که داده اید پدر شما باید معاینه شود .برای ایشان ام‌آر‌آی درخواست شود و بر حسب یافته‌های ام‌آر‌آی درمان شود. که قاعدتاً در جلسات اول و دوم از درمان‌های ساده مانند دارو و فیزیوتراپی استفاده می شود و در صورتی که بیمار بهبود نیابد از درمان‌های مشکل تر استفاده خواهد شد. از اینکه فرمودید" پاشنه سنگین بر می‌دارد " چیست؟ در صورتی که بیمار نمی تواند بر روی پنجه پاها یا پاشنه پا راه برود دچار ضعف عضلانی شده است و لازم است که زودتر به پزشک مراجعه کند.

سوال: ( گلی محمدی )
ببخشید من نوزده سالمه و کمرم درد میکنه رفتم دکتر و ام ار ای گفتن که یدونه دیسک دارم فکر کنم مهره ۴و مقدارش هم زیاد نیست و استراحت کنم حالا استراحتم کردم اما مطلق نبود وخوب نشد میشه لطف کنید بگید چه درمانی داره؟عکس ام ار ای هم بخواید میفرستم براتون
پاسخ:

امروزه استراحت مطلق در درمان دیسک توصیه نمی شود بلکه دارو فیزیوتراپی و یا تزریق های داخل ستون فقرات توصیه می شود که باید بیمار دیده شود و توسط پزشک درمان‌های لازم تجویز شود 

سوال: ( مهدی مهرعلیان )
سلام آقای دکتر من درد در ناحیه کمر ندارم ولی عکس ساده گرفتم که ال ۴وال۵ مشکل داره وفقط در ناحیه زیر باسن درد دارم بطوری که راه رفتن رو برام مشکل کرده چکاری انجام بدم که زودتر درمان بشم ودردم کمتر بشه باتشکر
پاسخ:

رادیوگرافی ستون مهره ها در تشخیص بیماری دیسک کافی نیست . معمولاً ام آر آی و نوار عصب بیماری دیسک را نشان می دهد. باید اول ویزیت شوید بعد ام آر آی و نوار عصب و عضله برای شما درخواست شود و درمان لازم برای شما انجام شود

سوال: ( دانیال ضیغم )
با عرض سلام.دکتر عزیز من دقیقا از یک هفته ی پیش تو کمر و پشت عضله ران ساق و پای راست و چپ احساس درد خفیف کردم که این درد تا به امروز به مدت یک هفته ادامه پیدا کرد.به دکتر مراجعه کردم که گفتن باید یک هفته تا ۱۰ روز استراحت مطلق با دارو انجام بدی.گفتن فعلا ام آر ای لازم نیست.سوالم اینه که الان بعد از گذشت یک هفته از شروع درد استراحتم باید چگونه باشه؟ آیا استراحت مطلق لازم هست یا اینکه میتونم روزی ۳ یا چهار بار از بستر بلند شم صرفا برای خوردن غذا و استحمام. و سوال دوم‌اینه که به نظر شما این مشکل اساسا دیسک کمر هست یا چیز دیگه؟
پاسخ:

درمان کمر درد همانطور که در جواب بیماران دیگر هم عرض کردم استراحت مطلق معمولاً در طب جدید توصیه نمی شود. قاعدتاً فردی که درد در پشت عضله ران ساق پاها می باشد. معمولاً دچار بیماری دیسک شده است . ام آر آی و نوار عصب بهترین وسیله تشخیص بیماریهای دیسک و نیز انواع کمر دردها است. 

سوال: ( آرش مقصودی )
سلام من ۳۸ سالمه و حدود ۲۰ ساله پیش عمل دیسک کمر انجام دادم.و تا دو سال پیش خوبه خوب بودم.الان دو ساله که درد دارم البته نه همیشه،مواقعی که زیاد وایمیستم و زیاد کار میکنم درد شروع میشه،یعنی باید همیشه در حال استراحت و احتیاط باشم،انواع و اقسام آزمایشها و عکسها رو هم انجام دادم،پیش هر دکتری میرم میگه مشکلی نیست و با دارو خوب میشی.اینم بگم که دوره همه داروها رو هم رفتم از قرصهای ضد التهاب گرفته تا این آخری قرص ضد افسردگی،در این بین تزریق استرویید اپیدورالم کردم ولی همه این روش ها مقطعی خوبم کرده و دائم خوب نشدم.شما میتونید کمکم کنید؟
پاسخ:

شما که ۲۰ سال پیش عمل کردید تا ۱۸ سال خوب بوده اید. این هم از نتایج خوب جراحی است که بیمار مدتها بدون علامت است. الان کعه علامت پیدا کرده اید باید مجدد معاینه شوید.

سوال: ( )
با سلام بنده 6 ماه پیش تصادف کردم و دچار شکستگی لگن و استخوان خاجی شدم. در زانوم پین گذاشتن و بعد از بهبودی تا مدتی هنگام برخاستن از حالت نشسته درد شدید در ناحیه پایین کمر داشتم . اما بعد از اون الان حدود دو ما یا بیشتر هنگام خواب درد شدید کمر دارم مخصوصا در ناحیه پهلوها . اگر لطف کنید راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.
پاسخ:

 از روی این شرح حال چیزی نمی توان گفت باید معاینه شوید. 

سوال: ( علی مظفرین )
سلام خسته نباشید چرا جدیدا وقتی ۱۰دقیقه مینشینم انگار ۱ساعت نشستم این طور درد میکند درحالت عادی هم کمردرد ندارم سوال دیگری که دارم:آیا ورزش های شکم برای کمر ضرر دارد لطفا آن ورزش هایی که برای شکم است وبرای کمر ضررندارد رابگید خیلی ممنون میشم ۱۷سال دارم باتشکر🙋
پاسخ:

یک فرد ۱۷ ساله نباید با ۱۰ دقیقه نشستن درد کمر داشته باشد. وقتی می نشینید و درد کمر دارید یعنی باید بررسی شوید. ورزش های دراز نشست برای دیسک کمر خوب نیست. ورزش هایی که برای کمردرد مناسب است را می توانید از وب سایت اینجانب ببینید. 

سوال: ( نعمت ا... نجفی )
سلام جناب دکتر بنده مدتی پیش بین دو کتفم درد میکرد بعد کشیده شد به گردن الان درد ندارم ولی دست و پاهایم بی حس است دستها و پاهایم احساس سردی میکنم پیش دو دکتر رفتم mriنشان دادم میگویند باید عمل بشی آیا غیر از عمل راه درمان دیگری وجود ندارد و دکتر فرمودند اگر عمل نکنی ممکنه دست و پاهایت فلج بشه لطفا نظر شریف شما چیست
پاسخ:

اگر دو دکتر به شما گفته اند که نیاز به عمل دارید خوب احتمالاً دکتر سوم هم این را به شما خواهد گفت. زیرا احساس گزگز کردن و خواب رفتن دست ها و پاها و احساس سرد شدن یعنی نشانه فشار به نخاع است. قاعدتا باید با عمل جراحی، از روی نخاع فشار برداشته شود. اصولا برای کسی که دیسک گردن دارد همیشه خطر وجود دارد. بنابراین باید عمل شود که خدا ی نکرده عوارضی مانند فلج دست و پا برای او پیش نیاید. 

سوال: ( سید مصطفی چرب دست )
سلام وقت شما بخیر ،تشکر از توضیحات کامل شما در لینکی که ارسال کردید بنده اگر بخوام حضورا خدمت دکتر در مطب برسم و با داشتن عکس mri که با توجه به توضیحات تکمیلی فشار رو عصب رگ سیاتیکم میباشد جهت درمان چکار باید بکنم ؟با مطب تماس بگیرم و وقت رزرو کنم ؟و ایا ممکن است با مراجعه به تشخیص جناب دکتر امپول تزریق گردد ،،تقریبا چه مدت زمان مببرد که این درمان انجام شود ،چون من بوشهر هستم وحتما به شهری بیایم که مطب دکتر هست ؟لطفا بفرمایید مطب دکتر در کدوم یک از شهرهای ایران هست و با چه شماره تماسی میتوانم وقت بگیزم ،،سپاس بیکران
پاسخ:

 با شماره ۸۸۲۰۳۵۹۰ تماس بگیرید. 

سوال: ( نازنین نقی نژاد )
سلام،من مدتی بود کمردرد داشتم به دکتر مراجعه کردم،بهم گفت برم عکس برداری و MRI، بعد دکتر گفت که گرفتگی کانال نخاع شدید دارم وباید جراحی بشم، از اونجایی که از جراحی میترسم،میخاستم ببینم راه های درمان دیگه ای هم وجود‌داره؟! ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🏻
پاسخ:

بهترین درمان تنگی کانال نخاعی شدید جراحی است. قاعدتاً بیمار باید عوارض عمل را بپذیرد. تقریبا کسی وجود ندارد که از جراحی نترسد. ولی خوب خیلی ها عمل می کنند و مشکلی هم برای آنها پیش نمی آید. اگر بیمار به هر دلیلی که نمی‌خواهد عمل شود ، می‌توان از تزریق های داخل نخاعی برای او استفاده کرد. 

سوال: ( رمضانعلی قائمی )
سلام آیا تب مالت منجر به جراحی دیسک کمر میشه
پاسخ:

تب مالت باعث کمردرد می شود ، زیرا گاهی استخوان مهره ها در اثر باکتری به نام بروسلا گرفتار می شوند و دچار اسپوندیلیت بروسلایی می شود که در اصطلاح ها عمومی تب مالت نامیده می شود. به همین جهت یکی از تست هایی که برای بیماران دچار کمر درد درخواست می کنیم آزمایش تب مالت می باشد که اصطلاحا آزمایش رایت wright و کومبس رایت Combs Wright نامیده می شود. اما کسی که تب مالت دارد، معمولاً مورد عمل جراحی قرار نمی گیرد. مگر اینکه دیسک وی بزرگ باشد ایا علائم عصبی برای او ایجاد کرده باشد و تب مالت وی کاملا درمان شده باشد. 

سوال: ( مجید )
سلام خسته نباشید بعلت درد در ناحیه کمر با تجویز پزشک mri انجام دادم و نتیجه پارگی انولرL5S1مشاهده شد دورال اکتازب در مهره های لومبر رویت شد دیسک هیدریشن و دیسک بالجینگ بین مهرهای L4L5L5S1مشاهده شد متخصص ستون فقرات ابدرمانی هفتگی و قرص باکلوفن و فست ران و قرص ملوکسیکام تجویز کردن و گفتن فعلا نیازی به عمل نیست ولی در ناحیه کمر گاهی اوقات احساس درد دارم لطفا راهنمایی بفرمابید ممنون
پاسخ:

سلام
اول باید پارگی دیسک یا آنولوس فیبروزوس یا حلقه دیسک درمان شود. ۵ ریشه عصبی کمری و ۵ ریشه عصبی لگنی در داخل یک کیسه ای قرار گرفته اند که "دورا" نامیده می شود ."دورال اکتازی" یعنی اینکه کسیه دورا گشاد شده است که به خودی خود اهمیت زیادی ندارد. دیسک دهیدریشن یعنی اینکه دیسک آب خود را از دست داده است.دیسک طبیعی در ام آر آی به صورت رنگ خاکستری دیده می‌شود اما دیسکی که آب خود را از دست داده است به رنگ سیاه دیده می شود برای این گونه افراد اول دارو و بعد روش های فیزیو تراپی و در صورت عدم بهبود از طریق عمل جراحی لیزر یا تزریق های داخل کمری استفاده می شود. ایرانیان خیلی کلمه آب درمانی را دوست دارند. بیشتر توصیه می شود که افراد در آب ورزش و شنا کنند. 

سوال: ( علی خونکاری )
دکتر جان سلام. خانمم یکی دوهفته ای هست که کمردردش عود کرد چون قبلا هم سابقه داشت کمردرد میشد خوب میشد اما این سری دیسکش رو رفتیم ام آر آی گرفتیم گفتن پارگی داره و پای چپش هم قسمت ساق پا و تخته ی پا بی حسه . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. تشکر
پاسخ:

سلام
بیماری که درد کمر با انتشار به یک اندام تحتانی دارد که اصطلاحا سیاتیک را دیده می شود معمولاً دچار پارگی دیسک کمر می باشد. درد سیاتیک دردی است به باسن و سپس به پشت ران و سپس به پشت یا قسمت خارجی ساق پا تیر کشیده می شود .این گونه بیماران باید روی پنجه پا و یا روی پاشنه پا راه بروند در صورتی نتوانند این کار را انجام دهند پای آنها ضعیف است و لازم است که جراحی شوند. در صورتی که بیمار دچار ضعف عضلانی نشده است ، می توان از درمان های دیگر مانند دارو ، فیزیوتراپی یا تزریق داخل ستون مهره ها برای ایشان استفاده کرد. 

سوال: ( محسن صادقی خواه )
سلام وقت بخیر من مادرم 70 ساله هست به یک باره درد کمر گرفت تشخیص همکارها شکستگی مهره T12بود ولی توانایی راه رفتن داشت ولی به باره برای اجابز مزاج رفتن دستشویی ریر پاش خالی شد بعد از بردن به بیمارستان عمل تزریق براشون انجام دادن بعد از عمل از ناحیه ران پا احساس درد دارن ولی حس ساق پا کمه میخواستم بدونم مشکلی ایجاد نمیکنه برای بهبودی چقدر طول میکشه ممنون میشم راهنمایی کنید .واقعا دست پاچه شدم
پاسخ:

بیمار باید ظرف یک ماه بعد از هر کمردرد یا درد اندام تحتانی خوب شود. اگر بیماری با تزریق هنوز خوب نشده است باید بررسی شود ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. 

سوال: ( احمدرضانوروزی )
با سلام خسته نباشید .چند وقت پیش کار سنگین انجام دادن کمر درد گرفتم ب طوری نمیتونستم دولا بشم با مصرف دارو وپماد ی هفته استراحت تقریبا خوب شد میتونستم راه برم دولا بشم کاهی وقت تو حالت نشسته پشت ران.بعد ساق پای راست درد میگرفت.دیروز ی چیز سنگین بلند کردم حالا پشت ران بعد ساق پا درد میگیره تاجای ک نمیشه خابید .وبعد اروم میکنه.میخواستم بدونم با استراحت ودارو خوب میشه یا نه.بتاکاربامول ۵۰۰ مصرف کردم..
پاسخ:

سلام دوست عزیز

با توجه به درد کمر دردی که در اندام تحتانی تیر می کشد بیماری شما احتمالاً بیماری کمری می باشد. لازم است ام‌آر‌آی و نوار عصب بگیرید و پس از دیدن ام آر آی و نوار عصب برای شما برنامه ریزی درمانی ایجاد شود.

سوال: ( مسعودی )
با سلام یک خانم ۲۹ساله هستم و الان ۵سال هست که بیرون زدگی دیسک دارم.الان دو هفته هست که درد شدید سیاتیکی دارم و با ام ار ای نشون داده که دچار پارگی دیسک شدم بدون هیچ ضربه ای.دکتر تشخیص جراحی دادن.آیا بهترین راه همینه؟خیلی هم درد دارم واصلا نمیتونم بشینم.فقط درحالت دراز کش آرام هستم.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بهترین روش درمان پارگی دیسک کمر  ، عمل جراحی باز است. ولی قبل از عمل جراحی باز از روش هایی مانند تزریق های داخل ستون مهره ها می توان استفاده کرد .در صورتیکه بیمار به آنها نتیجه جواب لازم را ندهد می توان از عمل جراحی برای بهبود بیماری استفاده کرد.

سوال: ( فواد کای )
سلام خسته نباشید آقای دکتر ۲۸ سال سن دارم درد کمر دارم که الان زده به پای چپم از باسن تا مچ پای چپم درگیره سیتی اسکن دادم گفتن قوس طبیعی کمرت صاف شده ام آر آی دادم گفتن پارگی دیسکه میخواستم نظر شمارو بدونم که آیا مشکل حاد هستش؟ احتیاج به عمل داره؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دردی که به مچ پای انسان تیر می کشد درد سیاتیکی نامیده می شود. هرگونه درد کمر یا درد سیاتیک باید ظرف یک ماه با درمان های غیر جراحی خوب شود و در صورتی که بیش از یک ماه به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد نیاز به جراحی خواهد داشت.

سوال: ( معصومه خیرآبادی )
با سلام در تاریخ ۱۲/۱۲/۹۸ از طریق Mriتشخیص تومور لیپوما در انتهای نخاع کمری شدند که اعصاب l5 و l4 من رو تحت فشار داره که باعث تحلیل عصب و عضلات پای چپ من شده است و دکترم عمل رو پیشنهاد داده اند البته گفت عجله ای برای عمل نیست. خواستم بدونم این عمل چطوری هست و ریسک اون چقدر هست
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تنها از روی گزارش ام آر آی ستون فقرات که گفته شده است ، توموری به نام لیپوما در داخل کانال نخاعی وجود دارد نمی‌توان در مورد جراحی اظهارنظر کرد. ابتدا باید آنرا  به دقت ملاحظه کرد و گسترش تومور را در نظر گرفت ولی به طور کلی در صورتی که اعصاب اندام های تحتانی در گیر شده باشند عمل جراحی برای بیمار پیشنهاد می شود و قاعده هم ریسک خاص خود را دارد. 

سوال: ( فرشته صالحی )
با سلام ووقت بخیر من دیسک گردن شدید دارم تزریق هم انجام دادم ولیاصلا تغییر نکردم بین مهره ۴و۵ بازوی چپم به شدت درد داره ،مسکن هاروش اثری نداره اصلا نمیتونم دراز بکشم ،به حالت نشسته میخوابم ولی موقع ایستادن ونشستن درد کمی دارم اصلا نمیتونم تحمل کنم گردن وشانه وبازو درد دارم رگ بازو هم بیشتر اوقات میپره نوار عصب دادم ،دکتر گفتن که عمل نیاز نداره ولی من واقعا دارم از درد میمیرم زندگیم مختل شده لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم که دردم کمتر بشه ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً در درمان بیماریهای ستون مهره ها از جمله بیماری های که گردن درگیر هستند از چهار روش : دارو ، فیزیوتراپی ، تزریق و عمل جراحی استفاده می‌کنیم، که در مورد شما ظاهراً پزشک گفته است که نیاز به عمل جراحی ندارید. بنابراین باید با سه روش دیگر خوب شوید یعنی داروهای ضد التهاب مصرف کنید، فیزیوتراپی انجام دهید و در صورت عدم بهبود به یک جراح ستون فقرات مراجعه نمایید .

سوال: ( سجاد پناهنده )
سلام خسته نباشید من 15 سالمه و به ورزش بدنسازی علاقه مند هستم ولی بعد از 6 ماه کار کردن متوجه پارگی دیکس کمرم 4و5 شدم دکترم میگه باید فیزیوتراپی و بعد راه رفتن توی اب اسنخر انجام بدم من انجام دادم ولی ایا میتونم دوباره به ور زش موردعلاقم برگردم لطفا جواب بدید قدم 188 سانته و وزنم 96kg
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً پس از بهبود بیماران می توانند به ورزش باز گردند، ولی باید توجه داشته باشید که فردی که دچار بیماری دیسک کمر می شود استعداد ذاتی برای این بیماری را دارد .بنابراین می تواند با برنامه‌ریزی خاص و ملاحظات خاصی ورزش بدنسازی را ادامه دهد. 

سوال: ( هادی خرقانی )
باسلام من دیسک ۴ و ۵ خراب شده و تنگی کانال دارم ولی راحت رو پاشنه وپنجه پا راه می روم و هیچ دردی ندارم تنها درد من لگن و پایین زانوم درد دارم وقتی خیلی راه می روم حالا میخوام عمل لیزر انجام بدم میشه یا نه
پاسخ:

سلام دوست عزیز
ابتدا باید معاینه شوید و ام آر آی و نوار عصب شما ملاحظه شود. قاعدتاً با توجه به شرح حالی که داده اید ، معمولاً این گونه بیماران نیاز به عمل جراحی ندارند و احتمالا از عمل جراحی لیزر سود می برند.
 

سوال: ( مهدی بهرامی )
سلام .اقای دکتر من سابقه دیسک کمر دارم الان چند ماهی هست که در زمان فعالیت مثل ایستادن یا راه رفتن تو باسن و ران پاهام درد میگیره شبها وقتی میخوابم پنجه های پاهام سوزن سوزن میشه اگر چند ساعت استراحت کنم خوب میشم ولی باز تو راه رفتن وفعالیت درد برمیگرده .در صمن پای چپم نسبت به پای راستم لاغر تر شده .لطفا راهنمایی بفرمایید چیکار باید بکنم .چون عمل جراحی نمیخوام انجام بدم ..ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با توجه به شرح حالی که شما داده اید قاعدتاً فردی که یک پایش لاغرتر از پای دیگر شده است و در ام آر آی علائم دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی دارد بهترین درمان برای وی جراحی دیسک کمر است. 

سوال: ( رضا رضایی )
سلام خسته نباشین. من ۲۵سالمه . ۱۶روزپیش عمل دیسک کمر‌انجام دازم و دو تا دیسکم‌ ک‌ پاره شده بود ی دیسکم برداشته شد و اون یکی ریشه های عصبی قطع شد. بعددو هفته از عمل دوشب پشت سر هم جنب شدم ایا روی نتیجه‌عملم تاثیر داره و دیسکم اودمیکنه؟؟ ممنون‌ازشما
پاسخ:

سلام
گمان می‌کنم این موضوع بر روی نتیجه عمل اثری داشته باشد.
 

سوال: ( مهدی الماسی )
سلام خدمت دکتراسحاقی و خسته نباشید، من ۳۱سال سن دارم صبح از درد کمر از خواب بیدار میشم اگه رو شکم بخوابم دیگه بدتر میشه دردم،ام ار ای گرفتم گردنم آرتروز داره دکتر گفت کمرت داره ارتروز میگیره بیش از حد درد کمر دارم بدجوری هم صدا میده کمرم خواهشن ب من بگید چکار کنم ممنوم میشم از راهنمایی شما دکتر عزیز،
پاسخ:

سلام دوست عزیز

معمولاً کلمه آرتروز یا ساییدگی ستون مهره ها در افرادی به کار می رود که بیش از ۵۵ سال سن دارند. در یک فرد ۳۱ ساله که صداهایی در کمر خود حس می کند معمولا بیماری های مفاصل ستون مهره ها مطرح است که باید بیمار معاینه و درمان های لازم برای وی انجام شود.

سوال: ( zhra )
سلام.۳۳ سالمه..کمرم درد میکنه..اما حالا زده به لنگنم..خیلی درد میکنه تا حدی ک لنگ میزنم و نمیتونم بلندشم..ام ار ای دادم..مهره ۳ و ۴ مشکل داره مبخاسم بدونم با عمل لیزری خوب میشه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً برای یک فرد ۳۳ ساله عمل لیزری اگر اندیکاسیون داشته باشد گزینه خوبی است. اول سعی می‌شود که از عمل های آسان تر و عمل های لیزری استفاده شود .البته به شرط اینکه بیمار از این عمل سود ببرد. بنابراین باید معاینه شوید و ام آر آی شما دیده شود.

سوال: ( محمد محمدی )
سلام من با درد کتف و گزگز دست راست مواجه بودم که رفتم MRI و مشخص شد دیسک مهره هفتم گردنم گویا پاره شده و به نخاع نزدیک شده علائم دیگه ای ندارم و فقط گزگز و کمی خواب رفتگی دست راست هست، دوتا دکتر رفتم میگن باید عمل شه حتما من 29 سالمه و اگر الان عمل کنم تا آخر عمرم حرکاتم محدود میشه نظر شما چیه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز

معمولاً عمل جراحی دیسک گردن محدودیت حرکت زیاد محسوسی نمی دهد. قاعدتاً همان مختصر محدودیت حرکت را هم بیمار باید بپذیرید تا عمل جراحی انجام شود.

سوال: ( مهسا مولانی )
با سلام.من 30 سال سن دارم و همیشه فعالیت زیاد دارم و همچنین یه بچه کوچک.وقتی زیاد کار میکنم،انگار رگی تو باسنم به شدت میگیره و دیگه نمیتونم تکون بخورم و تا حدی ران رو درگیر میکنه اما بیشتر تو باسنه،دکتر گفت التهاب دیسک داری اما به دلیل شیردهی نمیتونیم درمان شروع کنیم‌.بیشتر هم طرف چپ رو درگیر میکنه اما گاهی با فعالیت زیاد دو طرف باسنم درگیر میشه.سوال داشتم آیا این درد سیاتیکی هستش یا نه؟در ضمن میتونم از مسکن استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
درد سیاتیک دردی است که از کمر شروع و به باسن و سپس به پشت ران و پشت ساق پاها انتشار پیدا می‌کند‌. بنابراین دردی هم که به باسن یک طرفه یا دو طرف تیر می‌کشد قاعدتاً سیاتیک و معمولا به علت بیماری دیسک کمر باشد. در دوران شیردهی معمولاً داروهای ضدالتهاب تجویز نمی کنیم . اما کم خطر ترین داروی ضد التهاب استامینوفن است. زیرا بچه ها هم وقتی مریض می شوند از استامینوفن استفاده می کنند. البته آن هم باید با تجویز پزشک مصرف شود ، و علاوه بر آن در دوران شیر دهی سعی می‌کنیم بیماران را درمان های فیزیوتراپی خوب کنیم. 
 

سوال: ( سعیدالوندی )
سلام.سال۸۶عمل بازدیسک داشتم ولی ازمهرامسال دوباره در دام شروع شده ام آر آی گرفتم مشکلات دیسکم محرزشد.آیامن بااین شرایط میتونم با لیزر عمل کنم؟درصد موفقیت چقدره؟ممنونم ازبزرگواریتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بدون معاینه و دیدن ام آر آی نمی توان اظهار نظر کرد. انتخاب عمل جراحی لیزری بسته به میزان پارگی و عوامل دیگری دارد که توسط پزشک پس از دیدن ام آر آی مشخص می شود. در مواردی که بیرون زدگی و پارگی دیسک کوچک باشد ، عمل لیزری می تواند مفید باشد

سوال: ( مهدی ابراهیمی )
عرض سلام و ادب مادرم سال ۱۳۹۱ جراحی دیسک کمر انجام داد بعد از اون جفت پاهاش از مچ حس نداشتند با واکر راه میروند درد پا خیلی شدید است و پاهاش خصوصاً ساق پای راست خیلی ضعیف شده علت چیست؟! ممنون از راهنمایتان..
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال چیزی نمی توان گفت بهتر است که پزشک معالج خود مراجعه نمایید

سوال: ( محمدی )
سلام.من یک ماهه عمل دیسک گردن کردم که دوروزه عجیب گردنم درد میکنه ونمیتوانم کاری انجام دهم وگردنم تیر میکشه البته داروی خاصی مصرف نمیکنم بجز مسکن...ضمنا من عمل از جلو گردن انجام دادم.حال من چه کنم تا دردم ارام شه.لطفا راهنمایی کنید.......سپاسگزارم
پاسخ:

با سلام با توجه به اینکه توسط پزشک دیگری عمل شده اید صلاح است که سوال خود را از ایشان بپرسید. زیرا ممکن است توصیه هایی که من می‌کنم با توصیه های ایشان مغایرت داشته باشد.

سوال: ( مجتبی رضاپور )
با سلام و احترام، 25 سال سن دارم. فعالیت اصلی ام مطالعه پشت میز است و در پدر و مادر و برادر مشکل کمر درد حادی وجود ندارد. از سه ماه پیش طبق عکس mri گفته می شود که بین مهره L1 و مهره L2 برآمدگی دیسک وجود دارد. علائم شامل ابتدا کرختی در ران پای راست بعد از یک ماه پیش گسترش و انتشار تا مچ پا و چند روزی است که در باسن هم کرختی ایجاد شده است. در راه رفتن و انجام حرکات ورزشی مشکل ندارم. راه های درمان غیر جراحی مناسبی برای بهبود دیسک ام وجود داره؟ چرا کرختی در ناحیه باسن ام ایجاد میشه درحالیکه مهره های L5 و L4 و S1 مشکلی ندارم. در صورت نیاز میتوانم عکس mri را برایتان ارسال بکنم. با تشکر از راهنمایی تان
پاسخ:

سلام دوست عزیز
کرختی در پای راست و انتشار آن به باسن می تواند مربوط به دیسک بین مهره اول و دوم باشد. باید توسط پزشک معاینه شوید و در صورتی که ام آر آی شما دیسک بزرگ نشان دهد قاعدتاً بهترین و جراحی باز خواهد شد. 

سوال: ( نوید امرایی )
سلام و عرض ادب دکتر امروز ۸۰ روز عمل باز l4l5 انجام دادم تا روز ۶۰ عالی بودم متاسفانه فک کردم دیگه مثل ادم سابق شدم به کمرم فشار اوردم البته فشار منظور اینه که زیاد سر پا بودم یه روز که خیلی سردپا بودم یهو درد افتاد تو کمرم الان حدود ۲۰ روزه کمرم خیلی درد میکنه پیش جراحم دکتر طغیانی رفتم (خرم آباد)ام ار ای آزمایش خون التهاب قند عفونت اوره همه چی دادم دکتر گفتن هیچ مشکلی ندارید به چند تا متخصص نشون دادم همه گفتن مشکل ندارید حموم که میرم کمی دردم آروم میشه ناگفته نماند کمربندم هم خیلی محکم میبستم ممکنه اسپاسم گرفتگی چیزی باشه ممنون از جوابتون واقعا ۲۰ روزه زندگی ازم گرفته
پاسخ:

سلام دوست عزیز

طبق گفته خودتان خوشبختانه دیسک کمر شما دچار عود یا عفونت نشده است. احتمالا با درمان‌های مانند فیزیوتراپی و دارو خوب خواهید شد. بهترین کسی که می تواند اظهار نظر کند جراحی است که شما را عمل کرده است. 

سوال: ( فاطمه مطلبی )
چند روزی میشه ک ا‌ولش کمر درد شدید داشتم طوری ک نمیتونسم بلند شم بعدش پای راستم درد شدید گرفت چیکار کنم امپول شل کنندگی عضلات و پیروکسیکام هم زدم بیفایده بود..لطفا ی دارویی بگین ک دردم اروم شه ..بچه دوماه داذم ک شیر هم مبدم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دچار کمر درد می شوند و سپس درد و اندام‌ تحتانی انتشار پیدا می‌کند ، در واقع دچار درد سیاتیک شده است ، که لازم است معاینه شود و برای وی ام آر آی و نوار عصب در خواست شود و درمان‌های لازم برای وی انجام شود. بنابراین لازم است به پزشک مراجعه کنید. البته من شخصا در در دوران شیردهی کمتر دارو تجویز می کنم و بیشتر از فیزیوتراپی برای درمان بیماران استفاده می کنم. 

سوال: ( محمد جواد کسرایی )
با سلام جناب دکتردلیل تیر کشیدن در دست و پاهام و تیر کشیدن در داخل رانها حتی در موقع استراحت چیست.. زیاد دردی هم در کمر ندارم و تست دیسک در منزل رو هم انجام دادم همون تست زاویه ۳۰ تا ۷۰ درجه ای.. اما دردی در کمر احساس نشد و گاهی اوقات انگشتان دست و پاهام به صورت تکی تیر میکشند و پاشنه پاهام هم گاهی اوقات بیحس میشن و خیلی کم گردن درد هم میشم و در مواردی تیر کشیدن قسمت کوچکی از کف پا و یا روی پا و حتی دستام .. ایا میتونه دیسک باشهیا مشکل از جای دیگه است ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که دچار تیر کشیدن دست و پا می شود لازم است که معاینه شود و برای بیمار ام آر آی و نوار عصب درخواست شود و تشخیص داده شود و سپس درمان انجام شود. با این شرح حال تشخیص خاصی را نمی توان برای شما مطرح کرد ، باید معاینه شوید.
 

سوال: ( )
با عرض سلام ۷روزی هست که دچار این بیماری شده ام شب اول درددرناحیه لگن و صبح پای راست هم دچاردردشدبعداز۵روزبه دکترمراجعه کردم وبعدازگرفتن ام آرای متوجه شدیم که یک دیسک بیرون زده ویکی هم حالت زخم شده گی دارد ولی پاره نشده آیا با استراحت خوب میشودیانیازبه عمل دارد آیا عمل لیزرخوب است نظرتان درموردمکمل غذایی چیست ممنون
پاسخ:

بیماری که دچار درد کمر و درد در اندام های تحتانی در مسیر عصب سیاتیک می‌شود باید ظرف یک ماه خوب شود . درمان این گونه بیماران چهار مرحله شامل :دارو ، فیزیوتراپی و تزریق های داخل کانال نخاعی و عمل جراحی میباشد . قاعدتا اول با درمان های ساده شروع می‌کنیم. استراحت در طب جدید معمولاً توصیه نمی شود . عمل لیزری عمل خوبی است . البته باید بیمار مناسب این عمل توسط پزشک انتخاب شود . مکمل غذایی هم معمولاً در درمان دیسک کم بکار میرود .‌اما امروزه داروهایی مانند "پیاسکلیدین" که ترکیبات آووکادو است و یا قرص های زردچوبه در درمان بیماریهای دیسک به عنوان کمک به درمان توصیه می شود.

سوال: ( فوزیه حسینی )
با سلام خدمت اقای دکتر .حدود یک سال هست کمر درد دارم و بغداز صدقدم راه رفتن دچار بی حسی پا می شوم و هر دو پایم داغ میشه انگار که اب جوش ریخته میشه روش و سوزن سوزن .بعداز مقداری راه رفتن دیگه قادر به ادامه دادن نیستم دکتر برابم ام ار ای نوشت و معلوم شد که تنگی کانال و سیاتیک دارم .الان یگ مدت دردم بسشتر شده .و به علت وضعیت مالی و بی کاری و امدن ویروس کرونا از منزل خارج نشدم .لطفا بفرمایید فعلن من از چه قرصی استفاده کنم ‌و با چه دوزی ‌قبلن گابانتین مصرف کردم .با نورتریپتلین .و ویتامین ب.الان شما چه قرصی پیشنهاد می کنید .تا دردم کمتر شود .اقای دکتر بینایام هم کمی کم شده و تار می بینم .ابا به ابن درد ربط داره ..خیلی ممنون که پاسخ بدهید .
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائم شما همان علایم تنگی کانال نخاعی است . یعنی بیمار با ایستادن یا چند صد متر راه رفتن دچار درد و بی حسی اندام های تحتانی می شود و بعد از مسافتی دیگر قادر به راه رفتن نیست. از طرفی تجویز دارو بدون دیدن بیمار مسئولیت قانونی دارد. بنابراین توصیه می شود که به درمانگاهی در اطراف خود مراجعه کنید و یا اگر درمانگاهی در اطرافتان نیست به داروخانه محله خود مراجعه کنید دکتر داروساز احتمالا می تواند به شما کمک کند. تاری دید و کاهش بینایی معمولاً ربطی به بیماری تنگی کانال نخاعی ندارد. 

سوال: ( حسین میرزایی )
باسلام وعرض ادب بنده حقیربا۳۳سال باکنیسرملادوپلاستومدرگیرشدم که دکترجهانبخش بنده عمل کرده ودرپس گردن توموردراوردنسپس پرتودرمانی شدمویک ماه بعدشیمی درمانی کردم که ۸جلسه بودکه تحمل ۶تابشتررانداشته وازناحیه پاهادچارنوروپاتی شدیددچارشده ام ودمان قطعشد ازاین ماجرا۲سال میگذردالان بادرهای خفیفی مواجه شدم لطفاراهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بااین شرح حال بدون دیدن بیمار و ام آر آی و نوار عصبی نمی توان اظهار نظر کرد. اگر در نوار عصب شما تشخیص نوروپاتی داده شده است ، لازم است که توسط یک نورولوژیست معاینه و درمان شوید.
 

سوال: ( سحر خمر )
خانمی 44هستم که دارای دیسک کمر هستم و این درد 7ماه که طول کشیده واین درد از قسمت ران شروع میشه تا ساق پا . در ابتدا در قسمت پاشنه پا حسی نداشتم ودرد شدید تر بود ولی الان تا ساق پا درد می‌کنه و لی بازهم راه رفتن برام مشکله . میشه راهنمایی بفرمایید که چکار باید انجام بدم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما در واقع کمردرد و درد سیاتیک دارید که یکی از علت های شایع آن بیماری دیسک می باشد که باید معاینه شوید و برای شما ام آر آی و نوار عصب درخواست شود . معمولاً بیمارانی که مبتلا به دیسک کمر هستند ظرف یک ماه با یکی از چهار درمان دارو ، فیزیوتراپی، تزریق داخل کانال نخاعی و یا عمل جراحی خوب خواهند شد. 

سوال: ( نریمان کریمی )
سلام وقت بخیر ،من از خیلی وقت پیش درد کمر دارم ولی چند روزی میشه که درد کمر خیلی کم شده بجاش لگن درد گرفتم در حدی که به سختی میتونم بصورت کجکی راه برم . اگه امکانش هست در جهت بهبودی راهنمایی کنید ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
ابتدا باید معاینه و برای شما ام‌آر‌آی و نوار عصب گرفته شود و پس از تشخیص بیماری درمان برای شما شروع شود معمولاً بیماری که دچار کجی ستون مهره ها می شود در ام آر آی برای تشخیص دیسک داده می شود.

سوال: ( میرحمید علوی )
با عرض سلام و ادب و احترام بنده تقریبا ده ماه پیش در قسمت کمر احساس درد شدید کردم به طوری که راه رفتن و خم شدن برایم مشکل بود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم عکس ام ار ای گرفتم و نشان دادم گفتن چیزی نیست بیخیال شدم اما دیدم بعد گذشت یک ماه تغییری در درد ایجاد نشد حتی بد تر هم شد به متخصص دیگری مراجعه کردم ایشون هم گفت دیسک چهار و پنج آسیب دیده و متورم شده و ارجاع دادن به فیزیوتراپی بعد از سه چهار ماه با انجام فیزیوتراپی و استخر تقریبا پنجاه درصد درد کاهش پیدا کرد و من همینطور ادامه دادم به استخر و ورزش کششی تا شش ماه که هشتاد درصد درد کاهش پیدا کرد اما مشکل من درد نیست مشکل من اذیت شدن و احساس ضعف بعد از کار یا ورزش هست البته که بعد از این مدت انتظار بهبود کامل داشتم اما در بعضی موارد مثلا هفته ای دو سه بار احساس درد میکنم آیا این احساس درد به طور کامل از بین می‌رود ؟ در ضمن مرد هستم و ۲۱ ساله با تشکر از سایت خوبتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
خوشحالم که بهتر شده اید. قاعدتاً هر کسی دچار بیماری دیسک کمر نمی شود. افراد خاصی هستند که استعداد این بیماری را دارند. به عبارت دیگر جنس ستون مهره ها و دیسک آنها خوب نیست. قاعدتا این گونه افراد باید با احتیاط ورزش و کار کنند.

سوال: ( یوسف‌همت‌صفیح )
س.من.پارگی‌دیسک۴و۵‌درکمردارم‌که‌بابرداشتن‌بارسنگین.وبایک‌دست‌که‌دونفره‌درسربالای‌میبردیم‌بوجورآمددیسک‌زابالیزر‌اصفهان‌دکترشکزچی‌سوزاندولی۳۰درصددزدم‌کم‌شده‌الان‌ده‌ماهه‌میگذره‌ولی‌خوب‌نشدم‌روسرمهره‌به‌داخل‌شکم‌فرورفته.لطفا‌مزازاهنمای‌کنیدکه‌چه‌کاری‌انجام‌بدهم‌که‌خوب‌بشوم‌نرمش‌هم‌روزی‌دوبارانجام‌میدهم‌ولی‌تغییری‌نمیکندممنون
پاسخ:

با سلام چون قبلا عمل شده اید، بهتر است با دکتر قبلی خود مشورت کنید. 

سوال: ( سکینه خدادادی )
سلام من حدود 10 ساله درد کمر دارم به هر دکتری مراجعه کردم فقط داروی خوراکی می دن ولی هیچ تاثیری نداره می خواستم ببینم با تزریق اپیدورال کمر درد من خوب می شه یانه ؟ ا ماه پیش ام ار دادم گفتن که دیسک و ارتروز و تنگی کانال خفیفه ممنون میشم راهنماییم کنید.
پاسخ:

با سلام دردهای کمری که به درمان های دارویی خوراکی پاسخ نمی دهند ، ممکن است با تزریق های داخل ستون فقرات پاسخ دهند. ولی باید بیمار دیده شود و همه شرایط و یافته های ام آر آی و یافته‌های معاینه بیمار کنار هم قرار داده شود تا نتیجه گیری شود. 

سوال: ( مرجان وفا )
سلام خسته نباشید مرسی بابت مقاله عالی تون فقط یه سوالی دارم و اونم این هستش که علت کمر درد وقتی خیلی سرپا وایمیسیم چیه؟ در صورتی وقتی ساکن وایمیسم درد خیلی بیشتر و وقتی راه میریم به نسبت درد ضعیف تر میشه که منشا دردش از نخاعه ینی دقیقا وسط کمر و به پاهاشم میزنه و احساس سنگینی میکنه..ممنون میشم راهنمایی کنید مادرم ۴۰سالشه و اضافه وزن هم نداره
پاسخ:

سلام دوست عزیز برای پاسخ دادن به این سوال باید بیمار معاینه و ام آر آی ، نوار عصب ، رادیوگرافی در حالت خم شدن به جلو و عقب برای بیمار گرفته شود. با در نظر گرفتن همه این ها تشخیص بیماری داده شود و درمان لازم انجام شود. دردهایی که با ایستادن بدتر می شوند معمولاً در نتیجه دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی است که در بین مهره ای L5-S1 قرار دارد.

سوال: ( Aamin )
سلام خسته نباشید،۲۲سال سن دارم از شهریورماه دردکمردارم دکتررفتم ام آرآی گرفتم وب تشخصی دکتر دیسک بین مهره ای دارم ک ب عصب سیاتیک من فشارواردمیکنه و ب پای راستم میزنه ب طوریکه من نمیتونم درست راه برم حدودا۲۰جلسه فیزیوتراپی انجام دادم ک تاثیری نداشته ب تشخیص دکتردیسک من درجه اوله و نیازب عمل نداره ولی واقعاتحمل دردش سخته و فیزیوتراپی و دارو تاثیری نداشته میخواستم بدونم آیاعمل لیزرمناسب هست؟؟؟لطفامنوراهنمایی کنید ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید معاینه شوید و معمولاً در یک فرد ۲۲ ساله ای که ریسک بزرگ ندارد عمل جراحی لیزری دیسک مناسب است. 
 

سوال: ( امید عباسعلی زاده رضایی )
سلام .من چند سالی هست کمر درد دارم. پارسال خیلی وحشتناک شد جوری که نمی تونستم درست راه برم. مراجعه ب دکتر عمومی و آمپول زدن تا حدودی خوب شد تا این ماه که هر روز بدتر از دیروز میشد. الان جوری شدم نمی تونم راه برم. ران پاهام سوزن سوزن میشه و خواب میره. چیکار باید بکنم؟ راهنماییم کنید.ممنون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
در درجه اول باید معاینه شوید و سپس با انجام ام آر آی و نوار عصب و عکس های رادیوگرافی ستون مهره ها تشخیص صحیح بیماری برای شما داده شود و سپس درمان برای شما شروع شود. علائمی که شرح داده شده معمولاً در نتیجه بیماری دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی کمری می باشد. 

سوال: ( مهدی .نبیی )
سلام من مدتی پای راستم انگشت گوچکم بی حس شده بود و در کمر دارم .داشتم لیز درمانی وفیریوتراپی هم کردم .و عمل باز تنکی کانال نخاع هم انجام دادم ولی حالا در در پای راستم وانگشت بزرگ دارم .روی پا هایم نمیتوانم ب ایستم .در شدید دارم که می خواهم گریه کنم .بی حسی هردوت پا دارم چکار کنم
پاسخ:

با سلام با مطب تماس بگیرید تا وقت ویزیت برای شما داده شود. ولی همانطور که شما گفته اید ام آر آی انجام داده اید و در آن تشخیص دیسک کمر داده شده است که باید با یکی از روشهای دارو فیزیوتراپی تزریق داخل ستون مهره ها و عمل جراحی باز ظرف یک ماه خوب شوید. 

سوال: ( احمد زنگنه )
سلام وخسته نباشید خدمت شما دکتر اسحاقی بنده مدتیس پای چپم از قسمت لگن تا کف پا درد میکند.درد به اینصورت هستش که انگار رگی از پاهام درحال کشیده شدن هست.از اونجایی که با شما آشنایی نداشتم وبه اجبار رفتم پیش یک دکتر دیگر وعکس رو مشاهده کردن گفتن دیسک پاره شده وچون دونفر بودن یکی گفت ۹۰ درصد احتمال داره بدون عمل خوب بشه ولی اون یکی گفت ۷۰ درصد ولی باید عمل کنم.ولی ازاونجا که نمیخواستم به این راحتی عمل کنم مقاومت کردم.دوتا آمپول هفته ای یکی برام نوشتن وکپسول گامابنتین و سلکسیب.الان خیلی دردم کم شده وبهتر بگم یجورایی کلا قطع شده ولی کف پاهام احساس میکنم خون نمیرسه واحساس بی حسی دارم که کم وزیاد میشه.خواستم از شما خواهش کنم یا یک نوبت به بنده بدین یا اینکه اگه امکانش هست راهنماییم کنین.واقعا ازشما سپاسگذارم
پاسخ:

با سلام با مطب تماس بگیرید تا وقت ویزیت برای شما داده شود. ولی همانطور که شما گفته اید ام آر آی انجام داده اید و در آن تشخیص دیسک کمر داده شده است که باید با یکی از روشهای دارو فیزیوتراپی تزریق داخل ستون مهره ها و عمل جراحی باز ظرف یک ماه خوب شوید. 

سوال: ( محمد نعمتی )
سلام و وقت بخیر جناب آقای دکتر ببخشید مزاحم شدم سوالی بپرسم من ۳۱ سال دارم و چندسالی هست از ناحیه کمر دچار درد هستم،به پزشک مراجعه کردم پس از انجام ام ار ای گفتن من دچار تنگی کانال نخاعی مادرزادی هستم،و چندتا دیسک خفیف هم دارم، من هنگام راه رفتن زیاد و بد خوابیدن درد دارم شما چه راهی پیشنهاد میکنید برای درمان ؟ممنون و سپاسگزارم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما تنگی کانال نخاعی دارید که در نهایت باید عمل شوید ولی قبل از آن می توانید از درمان هایی مانند دارو فیزیوتراپی و تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کنید.

سوال: ( علی کبیری )
سلام من۲۹ بهمن مراجعه کردم ام آر ای هم گرفتم ولی بعلت کرونا نشد که بیارم و نشون بدم. داروها رو مطابق دستور تا امروز مصرف کردم و بعضی از اونها در حال اتمام هست مثل گاباپانتین، ولتارین هم کلاً تموم شد. خواستم بدونم کدوم دارو رو ادامه بدم و کدوم رو قطع کنم. وضعیتم خیلی بهتر هست و تقریباً درد ندارم. از روی صفحه دکتر یکسری ورزش هم انجام میدم. گزارش ام آر آی رو هم از طریق تلگرام ارسال کردم براتون. ممنون میشم که راهنمایی کنید که چه کنم.
پاسخ:

سلام فعلا بیشتر استراحت کنید. از انجام کار های سنگین پرهیز کنید و همان داروهای باقی مانده را مصرف کنید تا بعد از تعطیلات فروردین به مطب مراجعه فرمایید . 
 

سوال: ( مهدی بهرامی )
با سلام و عرض ادب .من چند سال قبل برای کمر درد ام ار ای دادم و دکتر گفت دیسک مهره ۴ و ۵ بیرون زدگی داره .دو سال دچار درد شدید شدم که با استراحت و دارو خوب شدم .الان چند ماهای هست که تو راه رفتن مشکل پیدا کردم و بعد از کمی راه رفتن گاهای پای راستم و گاهی پای چپم و تو باسن درد دارم و وقتی زمان درد رو پا میشینم و یا به جلو خم میشم دردم اروم میشه در صمن پای چپم لاغر تر از پای راستم شده .البته ورزشهای مربوط به دیسک رو انجام میدم و مشکلی تو ورزش ندارم فقط زمانی که به پشت میخوابم و باسن رو بالا میارم درد تو باسن و رون پام برمیگرده .لطفا راهنماییم کنید و در صورت امکان یه وقت برای ویزیت بهم بدید .ممنونم
پاسخ:
<p>سلام برای ویزیت لطفا با مطب تماس بگیرید ولی از روی شرح حال شما می توان گفت که بیماری دیسک شما شدید است و نیاز به عمل جراحی باز دارد.</p>
سوال: ( فاطمه حسینی )
سلام خدمت اقای دکتر من دیسک چهار وپنجم دچار بیرون زدگی شده و مایع مفصلیش خشک شده دنبالچه هم دچار اسیب شده
پاسخ:

سلام با مطب تماس بگیرید تشریف بیاورید ویزیت شوید
 

سوال: ( زینب اف )
سلام خسته نباشین اقای دکتر من 30سالمه و ام ار ای دادم و دکتر گفتن که دوتا دیسک بیرون زده در کمرم دارم. بسیار دردشدبدی دارم ولی بعلت ویروس کرونا این مدت نمیشه به مطب ها و مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنم. روزی دو تا ناپروکسن 500و دوتا کلسیم میخورم ولی اصلا دردم اروم نمیشه جوری که شدیدا روحیمو از دست دادم و کارم شده گریه کردن. تا به تموم شدن شرایط ویروس کرونا و مراجعه به پزشک دارویی هست که من بتونم دردمو اروم کنم خواهش میکنم جوابمو بدین توروخدا.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
تجویز دارو بدون دیدن بیمار مشکلات و منع قانونی دارد. در صورتیکه درد شما قابل تحمل است بعد از نیمه فروردین به اینجانب مراجعه کنید و اگر درد شما غیرقابل تحمل است که لازم است به دانشگاهی که اکنون مشغول به کار هستند مراجعه کنید

سوال: ( فرزانه شیخ حسنی )
لطفابفرماییدباتوجه به عوارض کپسول سلوکسیب درهفته چندکپسول برای تسکین درداستفاده کردوتاچه زمانی؟ آیاهمیشه میشوداستفاده کردیابایدوقفه ایجادکرد؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
مصرف سلکوکسیب معمولاً ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز برای مدت ۱۰ روز می باشد که باید با تجویز پزشک انجام مصرف شود . اگر دارو منظم مصرف نشود به عنوان مسکن عمل می کند ولی اگر پیوسته مصرف شود، به عنوان داروی ضد التهاب عمل می‌کند. ولی قانون کلی این است که هر دارویی اگر هر گونه عارضه ای بیمار ایجاد کند ، لازم است قطع و با نظر پزشک داروی دیگری جایگزین آن شود.

سوال: ( امیربابایی )
سلام.بعد از ام آر آی دکترگفت دیسک کمر دارم و گاهی اوقات به باسن و پشت زانوم میاد دردش ؛ این نوع دیسک ب نعوظ ربطی داره خیلی مشکل نعوظ دارم 37 سالمه تهران
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دیسک بسته به اینکه در کدام سطح پاره شده باشد، می تواند مشکلات جنسی یا ادراری ایجاد کند. ولی لازم است ام آر آی شما دیده شود و در ضمن با یک دکتر ارولوژیست مشورت کنید.

سوال: ( ميثم گشاني )
سلام اقاي دكتر خسته نباشين مورد خيلي اورژانسي براي همسرم پيش اومده٣٥سالشونه خيلي اذيت ميشه ام أر اي انجام دادن پارگي ديسك ٤/٥ داشتن خواستمبدونم انگشت پاهاش ٣تا كوچيكا سر شده و ساق پاهاش و رانش درد داره چيكار كنن ممنون ميشم راهنمايي كنين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اکنون که به علت مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد کرده است مطب ما تعطیل است در صورتی که مشکل شدید دارند لازم است به مراکز دانشگاهی مراجعه کنند تا درمان‌های لازم برای ایشان انجام شود.

سوال: ( مجید طحان )
سلام آقای دکتر خدا قوت مادر من درد شدیدی در ناحیه گردن داره به صورتی که به قفسه سینه و دست و پاهاش هم میزنه و عرق سرد میریزه و زندگی روزمره را هم از مادر من گرفته بنده برای تاریخ ۱/۱۶ خدمت خودتان وقت گرفتم با توجه به این که ایشان قرص فشار خون میخورند چه دارویی تجویز میکنید که تا تاریخی که خدمتتان میرسیم دوام بیاورند؟
پاسخ:

تجویز دارو بدون دیدن بیمار می تواند مشکلات قانونی داشته باشد. بنابراین در صورتیکه پزشک داخلی یا پزشک عمومی در دسترس دارید با ایشان مطرح شد برای ایشان داروهای کاهش دهنده درد و ضد التهاب تجویز شود. در صورت عدم دسترسی به پزشک دکتر داروساز در داروخانه هم می توانند به شما کمک کند . 

سوال: ( لیلا معظمی گودرزی۰ )
سلام اقای دکترمن سه ماه پیش،کمرم گرفت چندباردکتررفتم،داروهای ضدالتهاب،ومسکن،وتقویتی دادن کمی بهترشدم چنتاازدکتراگفتن هم دیسک داری وههم تنگی کانال،همه گفتن بااستراحت خوب،میشه بجزیکیشون گفت بایدعمل بشی،الان باداروی ضدالتهاب وغزروف سازوکپسول سیاهدانه دردم ساکت،شده،نگفته بودم ماه اول دردتوکمرم بود،بعد زدش به لگن،ران،ومچ پام،وپنجه پام،هم کمی،بی حس شده بود،داروهای که ذکرکردم دردموساکت کردن امافعالیتی نمی توانم انجام دهم،فیزوتراپی تاثیری نداشت،امااستخرخوب بودحالا لطفی کنیدمراراهنمایی کنیدکه من بااستراحت وداروخوب میشم یانه حتما بایدعمل کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
یماری بهبود یافته است که نه در حالت استراحت درد داشته باشد و نه در هنگام حرکت و بتواند کارهای قبلی خود را انجام دهد . بنابراین بیماری که نمی تواند کارهای قبلی خود را انجام دهد . یعنی بیماری وی بهبود نیافته است و در صورتی که نیاز به جراحی دارد لازم است مورد عمل جراحی قرار گیرد. البته باید دیده شود در بعضی از بیماران قبل از عمل جراحی می توان از تزریقات داخل ستون فقرات استفاده کرد.
 

سوال: ( ميلاد شهسواری )
سلام جناب دکتر دو هفته است که کمرم و پهلو چپم درد میکنه. یک هفته است درد ریخته توس باسنم و کشاله رانم و ساق پام. بطوری ک بخندم یا سرفه بزنم تیر میکشه. شبها موقع خواب رو کمر باید بخابم روی پهلو چپ یا راست نمیتونم بخوابم وقتی پا میشم تیر میکشه بدجور. خواهشمندم راهنمایم کنید
پاسخ:

با سلام ،دردی که به باسن و پشت ران و ساق پا انتشار پیدا می کند، معمولاً در اثر خراب شدن یا پارگی دیسک کمر به وجود می آید. مخصوصاً اگر ناگهانی باشد. برای تشخیص بیماری قبل از هر چیز باید بیمار معاینه شود و سپس از وسایل کمکی مانند ام آر آی ، نوار عصب و رادیو گرافی های ساده ستون فقرات کمک گرفته شود و در کل بیمار باید ظرف یک ماه با درمان های لازم خوب شود. 
 

سوال: ( جلیل نیسی )
سلام دکتر انتهای کمرم به باسن سمت راست وران پا تا پشت ساق احساس گرفتگی ودرد دارم وپیاده روی طولانی نمیتونم انجام بدم خسته میشم ام آرآی هم گرفتم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دردی که به باسن و ران پشت ساق پا انتشار پیدا می‌کند، درد سیاتیکی نامیده می شود و معمولاً به علت بیماری و پارگی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی و در بعضی از افراد به علت لیز خوردگی مهره ها این نوع درد بوجود می آید. ام آر آی معمولاً علت آن را نشان می‌دهد. معمولاً با دارو و تزریق های داخل کانال نخاعی درمان می شود. در کسانی که به درمانهای غیر جراحی پاسخ نمی‌دهند درمان جراحی بهترین است.

سوال: ( مهرناز مهرآشتی )
سلام وقت بخیر قد ۱۵۶،،،وزن ۷۸ خانمی ۳۸ ساله هستم یک هفته هست کف پام نزدیک پاشنه ،خود پاشنه نه ، درد نداره اصلاولی بیحس هست و احساس میکنم ادامسی چیزی بهش چسبیده و تا دست میزنم بردارم میبینم هیچی نیست و عصبیم میکنه ..پزشک عمومی دستور گاباپنتین داد و سه روز استفاده میکنم نگرانم دکتر لطفا بفرمایین علت مشکل من چیه ؟ درمان ؟! و پرهیز هایی که باید رعایت کنم ؟! سابقه بیماری هم فیبروم ساب سروزال دارم و دکتر گفته کوچیکه هنوز .. تیرویید کم کار ودارم ازمایش تیروییدم ۵ بود پارسال ومدتی لووتیروکسین استفاده کردم و امسالنرفتم برا چک تیرویید سنگ کلیه هم دارم ولی ریز هستش دکتر گفت فعلا نیاز ب درمان نداره ..... لطفا هر چی باید رعایت کنم بفرمایین ....خیلی بزرگوارین و سپاسگزارم که وقتتون در اختیار بیمارا میذارین ..زنده باشین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال تشخیص خاصی نمی توان مطرح کرد. ولی لازم است که از بیمار ام آر آی نوار عصب گرفته شود و علت آن پیدا شود.

سوال: ( علی ابراهیمی )
با سلام من پار سال هنگام جا بجای وسایل چرخ خیاطی زیر پام خالی شد رگ کمر گرفت یه جوری شدم که به زور نفس میکشیدم ولی بعد از چند روز استراحت کم کم خوب شدم ولی بعداز یک سال دوباره یک نیمکت برداشتنی احساس کردم اذیت شدم بعدش فکر کردم رگ کمرم یه جوریای میگیره رفتم خونه دوروز خوابیدم هیچ کاری انجام ندادم که خواستم بلند بشم نتونستم اینگار فلج شدم نمیدانم چکار کنم لطفا راهنمای کنید ممنون میشم از شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
این علائم معمولاً به علت پارگی یا خراب شدن دیسک کمر است و باید درمان شود .ولی قبل از درمان لازم است از بیمار ام آر آی و نوار عصب گرفته شود. قاعدتاً بیماری که یک بار با بلند کردن وسایل سنگین دچار کمردرد شده است لازم است که از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نماید. کسانیکه دچار دیسک کمر هستند، بعد از مدتی خوب میشوند، و فراموش می کنند که بیماری دیسک کمر دارند ‌، دوباره یک جسم سنگین را بلند می‌کند و دوباره دچار کمردرد می شوند .

سوال: ( رضا قلی خانی )
سلام اقای دکتر وقتتون بخیر ، تابستون عمل دیسک کمر انجام دادم ، الان با یه سرفه درد شدیدی تو ناحیه پایین کمرم ایجاد شد ، الان نمیتونم راه برم دو روزه ، دراز که میکشم پای راستم نمیتونم بیارم بالا ، ممنون میشم راهنمایی کنین با تشکر
پاسخ:

چون توسط دکتر دیگری عمل شده اید بهتر است که با خود ایشان مشورت کنید .
 

سوال: ( حمید زارعی )
آقای دکتر سلام مهر های گردن 7و8 من آسیب دیده چه کارهایی برای درمانش انجام بدم؟ دکتر رفتم گفت دیسک گردن داری و درمانی ندارد؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
دیسک بین مهره ای ۷ و ۸ که وجود ندارد. احتمالاً دیسک بین مهره ای ۶ تا ۷ است و در هر حال بیماری قابل درمان است. ولی برای تجویز دارو و فیزیوتراپی باید به پزشک مراجعه کنید.

سوال: ( سعیده بهرام زئی )
من داداشم ۲۷ سالش است شغلش رانندگی است الان دوهفته است نمی تونی بایسته خیلی درد داره دو سه بار دکتر رفتیم قرص آزیترومایسین ۵۰۰ داده گفته گفته روز دو عدد بخوره و یک قرص گاباپنتین ۳۰۰ داده اصلا حالش خوب نیست دکتر بی زحمت راهنماییم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیمار باید معاینه شود کمک خاصی الان نمی توان به ایشان کرد.
 

سوال: ( مهدی بهرامی )
سلام اقای دکتر ۵۰سالمه حدود۱۲سال قبل بخاطر کمر درد سی تی اسکن گرفتم و ام ار ای دکتر گفت دیسک مهره های ۴و۵ بیرون زدگی داره سال ۹۶ درد شدید در پای راستم اومد و چند روزی اصلاحرکت نمیتونستم بکنم که با استراحت و دارو خوب شدم الان مجددا دو سه ماهی هست که تو ناحیه گودی پایین کمرم و بعد از اون تو راه رفتن درد تو باسن وپاهام دارم گاهی تو پای راست و گاهی تو پای چپ ومجبور میشم در زمان راه رفتن که دردم شدید میشه رو پاهام بشینم و یا به جلو خم بشم که دردم اروم تر میشه و اینکه وقتی به پشت میخوابم انگشتان پاهام حس میکنم که سرد میشن و سوزن سوزن میشن وقتی به پهلو میخوابم بهتر میشم در ضمن الان یک ماهی هست که متوجه شدم پای چپم ضعیف تر و لاغر تر شده نسبت به پای راستم و اینکه تو راه رفتن و نشستن و ورزش کردن مخصوص دیسک کمر مشکلی ندارم ولی این درد و سوزن سوزن شدن اذییتم میکنه لطفا راهنمایم کنید و وقتی برای ویزیت برام معین بفرمایبد .ممنون میشم جوابم رو بدید .با تشکر فراوان
پاسخ:

بام شماره ۸۸۲۰۳۵۹۰ تماس بگیرید تا برای شما وقت داده شود.

سوال: ( سمیه اداوی )
مادرم سه روز هست که در قسمت پشت و باسن دردهای شدیدی داره که به قسمت پشت ران تا زانو میزنه و الان چکار کنم براش با این اوضاع کرونا هم نمیتونیم بریم بیرون، لطفا راهنمایی کنید که چکار کنیم دردش از بین بره ممنون از شما
پاسخ:

سلام می‌توانید از مطب جهت مشاوره آنلاین وقت بگیرید

سوال: ( نگطن امیری )
سلام وخسته نباشید خدمت دکتر.من باردار بودم توی ماه نهم هر دفعه یه‌جای بدنم درد میگرفت تا آخرش رسید به باسنم تا پایین زانوم.بعد از زایمان دیگه کلا از پا افتادم.از باسن تا پایین زانوم خیلی درد میکنه.یه وقتایی یه کمی خوبم ولی بازم تو راه رفتن پامو میندازم .ولی وقتی میگیره دیگه نمیتونم راه برم.الانم‌۲۰روزه زایمان کردم.دکتر هم رفتم هربار سوزن زده بهم ولی تاثیری نداشته
پاسخ:

سلام دوست عزیز
لازم است ویزیت و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و نوار عصب برای شما در خواست شود. عده ای از خانم ها حین حاملگی یا پس از زایمان دچار دردهای اینچنینی می شوند. معمولاً قابل درمان است.

سوال: ( علیرضا محمودی )
سلام وقت بخیر ببخشید اقای دکتر من ۳ ماهو نیم هستش که عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کردم به علت اسپوندیلولیستزیس و مهره L4 و L5 به هم متصل شده ولی هنوز نمیتونم کمربند بریس رو باز کنم درد قسمت کمرم هنوز ۴۰ درصد هفته اول جراحی باقی مونده آیا تا ۶ ماه بعد از جراحی بهبود پیدا میکنه ؟ من ۲۲ سالمه واقعا حاله روحیم خوب نیست .
پاسخ:

سلام با توجه به اینکه توسط جراح دیگری عمل شده اید ، صلاح است به خود ایشان مراجعه کنید تا دوگانگی نظر پیش نیاید.

سوال: ( فاطمه زنگنه )
سلام .چندین ساله مشکل دیسک کمر دارم درد از کمر وباسن میگیره وبه روی ران وپشت ران میزنه بعد از ایستادن وراه رفتن زیاد مجبورم چند دقیقه ای بشینم تا دردم ارومتر بشه الان اسباب کشی کردیم خیلی کار کردم ودرد پهلوی راست گرفتم فکر میکردم کلیه درد دارم رفتم سونو گرافی گفت مشکلی از نظر کبد وکلیه ومثانه ندارم این درد پهلم ممکنه ا ز درد دیسک باشه؟
پاسخ:

با سلام بله دردهایی که در کمر هستند یا به ناحیه باسن و پشت ران و ساق ، معمولاً می توانند در نتیجه بیماری های دیسک کمر باشند. قاعدتاً فردی که دچار بیماری دیسک است در حین اسباب کشی و غیره صلاح است نظارت کند تا این که خود او مستقیماً اسباب ها را بسته بندی یا جابجا کند تا چاره کمر درد نشود. 

سوال: ( منیر صالحی )
سلام خسته نباشید من استخوان رونم درد میکنه البته روی پام میزنه به زانو و ساق پا از روی پا. ساعت چهار صبح از شدت درد بیدار میشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون
پاسخ:

با سلام بله به احتمال زیاد شما دچار درد سیاتیکی هستید و نیاز است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید سپس درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سوال: ( میلادعیوضی )
من مدت دوماه کمردرددارم وقتی امرای رفتم دکترگفت دوتا دیکس داریو تنگی کانال نخاع دوبارپیش دکتررفتم بهم آمپول تزریق کرده بهم هرهی پشتم قرص کلسیم وویتامین ب1مصرف میکنم اما درد دارم و پا چپم خیلی درد دارم گفتم ببینم باعمل خوب میشم یا چون سرکار میرم زیاد سر پا وایمیسم پام خیلی اذیت میکنه ومرخصی نمیدن اگه میشه بامن تماس بگیرید چون به خاطره ویروس کرونا هیچ متخصی نیست که برم پیشش 32ساله از کرج شهرستان ساوبلاغ هشتگرد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
از ۱۰۰ بیماری که عمل می‌کنند ۸۰ نفر نتیجه خوب می گیرند . در صورتی که نمی توانید به مطب مراجعه کنید می توانید از منشی وقت ویزیت آنلاین بگیرید. 

سوال: ( )
باسلام خدمت دکتر بنده بعد از ۵۰ روز استراحت کمرم درد شدید با پای راست دارم هنوز خوب نشدم. درد شدید پاهام در زانو هایم است.بعضی وقتها پام تیر می کشن وبعضی وقتها پاهام مثل اینکه بهش فشار میاد داره رگهایش می ترکه.درد کمر و پاهام همزمان با هم است.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. درضمن ام ار آی گرفتم دکتر گفت عمل نمیخواد ال ۵ آبش تمام‌شده
پاسخ:

سلام دوست عزیز
درد شما همان درد سیاتیک است که معمولاً در نتیجه خرابی دیسک است و معمولاً با دارو یا فیزیوتراپی و یا تزریق های داخل کمری خوب می شود . در موارد نادری که بیمار به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد، می توان از درمان جراحی برای بیمار استفاده کرد. 

سوال: ( قاسم عگیلی )
سلام شش ماه پیش تصادف کردم لگنم وساق پای راستم پلاتین خورده و پای راستم از ناحیه کف بالا نمیاد فقط میتونم فشار بدم حتی انگشتای پام بالا نمیاد با تشکر
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال ، قسمتی از عصب سیاتیک شما صدمه خورده است و لازم است که نوار عصب و ام آر آی بگیرید و محل پارگی و صدمه به عصب مشخص شود در بعضی از موارد می توان از جراحی استفاده کرد و در بعضی از موارد نیز جراحی موثر نیست برای بیمار فقط فیزیوتراپی توصیه می شود. در عده ای از بیماران نیز می توان از روشی به نام انتقال تاندون استفاده کرد که بیمار بتواند مچ پای خود را به طرف بالا خم کند. 

سوال: ( بهنام علی زاده )
با سلام جناب من ۵ روز پیش بر اثر سانحه تصادف ۱ مهره کمرم شکست مهره t چ مدت زمان استراحت کنم تا ترمبم شود.؟و این که مث قبل خواهم شد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
اکثر شکستگی ها با درمان طبی بهبود پیدا می کنند و معمولاً لازم است که این گونه بیماران دو ماه از کمربند سخت یا بریس استفاده کنند. بیمار باید دیده شود و ام‌آر‌آی مورد بررسی قرار گیرد.

سوال: ( عبدالخالق صادقی )
باسلام.بنده دچار پارگی دیسک بین L4و5شدم و دوسال قبل عمل کردم .مدتی خوب بود تا اینکه پس از یکسال با اتوبوس مسافرت طولانی کردم که پس از ام آرآی جدید ، دکتر گفت همان دیسک ازطرف دیگر بیرون زده ..اما زیاد شدید نیست ..حالا پس از 7ماه ازآن مسافرت مجددا دردم شدید شده و در ناحیه لگن و باسن و بالای عضله ران ، درد بسیار شدید دارم ..که بعضی وقتها حتی قادر به نشستن روی صندلی و مبل هم نیستم ..لطفا راهنمایی فرمایید .آیا ام آرآی جدید بگیرم و نیاز به جراحی مجدد دارم ؟ یا با روش دیگر درمان میشود ؟
پاسخ:

با سلام دوست عزیز
معمولاً ۴ درصد دیسک‌ هایی که عمل می‌شوند، بعد از مدتی دوباره در همان محل  پارگی دیسک بیرون می‌زنند که در اصطلاح پزشکی عود دیسک نامیده می‌شود و درمان عود دیسک مانند درمان دیسک اولیه است، که می تواند شامل دارو، فیزیوتراپی، تزریق های داخل کمری و در صورت عدم پاسخ به درمان ، عمل جراحی و برداشتن تکیه بیرون زده دیسک باشد. 

سوال: ( شهنا ز کوچکی )
به مدت یک سال هست که بنده رگ سیاتیکم آتیش میگره،رفتم دکتر های مختلفی که بعضی ها با توجه به ام آر آی گفتن مشکل از مهره های ۴.۵.۶. کمرم هست.من زالو درمانی،حجامت رو در جاهای مختلف بدنم امتحان کردم،زدن رگ سیاتیک پام هم همینطور.ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم و درد و آتیش گرفتگی پام روز به روز بیشتر میشه.اصلا نمیتونم دراز بکشم یا بخوابم.ممنون میشم راهنماییم کنین.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید معاینه شوید با این شرح حال تشخیصی نمی توان گفت. قاعدتاً باید نوار عصب هم بگیرید. احساس آتش گرفتن در پا می‌تواند علامت نوروپاتی باشد . 

سوال: ( حمیده احمدی )
من حدود ۳ ماه هست که دیسک ۴و۵ پاره شده و درد شدیدی در پای راستم دارم بعد از یک ماه در نوبت دکتر ماندن، پیش دکتر رفتم (دکتر پیروز بخت)وبعد از گرفتن ام آی آر و نوار عصب به مدت یک ماه استراحت داد و دو قرص پرگابالین۵۰ و ملوکسیکام ۱۵ داد وبعد از یکماه نوبت من بخاطر بیماری کرونا کنسل شد. و در حال حاظر درد پای من موقع بیدار شدن از خواب بسیار شدید است . نمیدانم کجا برم و چکار کنم چون دکتر هم نیست ممنون میشم راهنمای کنید.از قزوین مزاحمتون میشم.
پاسخ:

با سلام می توانید وقت ویزیت آنلاین از منشی بگیرید . 

سوال: ( فاطمه نوروزی )
سلام. مادر من چند سالی هست که کمر درد دارند اما اخیرا بعد از یه خم شدن و (طبق گفته خودشان شنبدن یک صدای خفیف در کمر) به شدت در کمر درد دارند و خصوصا در کشاله ران جایی که پا تا میشود. پاهایشان هم احساس سنگینی دارند. به دلیل آسمی که دارند و در شرایط کنونی ویروس کرونا میترسیم برای درمان از منزل خارج شوند.لطفا راهنمایی بفرمایید چکار میتوان برایشان انجام داد. ضمنا دو آمپول کورتون ظرف ۱۲ روز در منزل تزریق کرده اند.
پاسخ:

سلام می توانید وقت آنلاین بگیرید.

سوال: ( نسرین احمدی )
سلام مادرمن دچار دیسک کمر هستند ام ای ارانجام دادن دکتر گفته باید عمل بشن چطوری میتونم اینترنتی عکسهاشو براتون بفرستم.امکانش هست شماهم نظرتون بفرمایید؟؟
پاسخ:

می توانید از روش وقت آنلاین بگیرید.

سوال: ( کیوان پیری )
سلام بنده دچار پارگی دیسک اول کمر شده ام با تشخیص ام آر آی و تست عصب عضله . هیچ دردی در ناحیه کمر ندارم ولی پای چپم وحشتناک درد میکنه و نمیتونم سرپا بشم ‌. دکتر فقط قرص و آمپول شل کننده برام تجویز کرده . بخاطر ویروس کرونا هم هیچ دکتری در دسترس نیست . چیکار باید بکنم .؟ تشکر
پاسخ:

می توانید از منشی وقت ویزیت آنلاین بگیرید.

سوال: ( علی حسینی )
سلام.بنده حدودسه ماهه دچا کمردرد شدم که پس از مدتی درد به پزشک در کرمان مراجعه کردم و با انجام ام آر آی متوجه تنگی کال به گفته پزشک در مهره 2 و3 شدم که فقط کپسول گاپنین 100 و آلفنیکس 100 تجویز کردند متاسفانه پس از مصرف بعلت بهبود نیافتن مجبور به بادکش درمانی نیز شدم که درد از ناحیه تحتانی کمر به استخوان بالای باسن ها و در نهایت همزمان ساق و مچ پای چپ هم شده با توجه به اداری بودن کار بنده و نشستن به مدت طولانی پشت میز چکار کنم خیلی کلاف شدم اخیرا اگر قرص نخورم درد یکسره میشه حتی خوابم را مختل میکنه اگه قرص نخورم هر چقدرم استراحت کنم فایده نداره و استراحت چیزی از دردم کم نمیکنه بمحض بلند شدن بیشتر میشه خواهشا راه چاره و درمان بمن نشون بدید.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً باید ویزیت و درمان‌های لازم برای شما تجویز می شود و در صورتی که به درمان‌های طبی پاسخ ندهید بهترین روش درمان جراحی است.

سوال: ( مسعود احمدی )
با سلام حدود دوماه است که دردی از ناحیه لگن پای سمت چپم شروع شده و به مرور بیشتر شده و اکنون بیشتر درد در پشت ماهیچه ساق پا احساس میشود و در قسنت کف پا هم احساس گزگز شدن دارم با ایستادن و راه رفتن درد کمتر احساس میشود با نشستن درد بیشتر میشود.تشخیص و توصیه شما چیه؟ ممنونم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با توجه شرح حالی که داده اید ، تشخیص اول بیماری دیسک یا تنگی کانال نخاعی است و برای اثبات آن لازم است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید و بر مبنای یافته های بالینی و تصویربرداری، برای شما درمان‌های لازم توصیه می شود.

سوال: ( صاحب داوری )
سلام،من مدت هفت ساله دیسک کمر عمل کردم برای مهرهای چهاروپنج،،یک سالی هست دوباره دردشدید دارم ،ودرد کشیده شده به گردن که بیشتر دردم بین دوتاکتفم هست،وباگرفتتن عکس مشخص شده که هم کمر باز ساییدگی پیداکردم وهم دیسک گردن،دارم،بنظر شما کدام یک در اولویت عمل هست،،از هر دوناحیه درد دارم اونم شدید،،،،اگه نیاز به ارسال عکس هست تابفرستم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً افرادی که هم دچار بیماری دیسک کمر و هم دچار بیماری دیسک گردن هستند، صلاح است که اول بیماری دیسک گردن آنها عمل شود . زیرا حین عمل جراحی کمر که بیمار بیهوش می شود در صورتی که گردن بیمار دیسک بیرون زده داشته باشد ممکن است صدمه عصبی ایجاد شود.

سوال: ( علی مفاخری )
سلام وقتتون بخیر من دندانپزشک هستم حدودا دو ماه پیش کمر درد داشتم با مقداری استراحت خوب شدم ولی از دو هفته قبل باز درد شدیدی دارم به حدی که کلا پشت پای چپم تیر میکشه بعضی وقتا نمیتونم راست سر پا وایسم mri هم گرفتم میخواستم ببینم جراحی لازم هست یا با ورزش خوب میشه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید ویزیت شوید و ام آر آی شما دیده شود و راهنمایی های لازم برای شما انجام شود . قاعدتاً اول سعی می‌کنیم بیماران با درمانهای غیر جراحی مانند تزریق های داخل ستون فقرات خوب شوند . در صورتی که به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهند، در آن صورت جراحی پیشنهاد می شود. معمولاً ۸۰ درصد بیماریهای دیسک با درمانهای غیر جراحی خوب می شود. 

سوال: ( عبدالله )
سلام. من30 سالمه. مدت یک ساله گرفتگی و درد خفیف سمت راست و پایین کمرم دارم. ام آر آی گرفتم توی برگه نوشته degenaraition and bulging deffusion در مهره های l4-l5 . من ورزش میکنم و زیاد هم می دوم. یکی از پزشک ها قرص آرترو استاپ رو تجویز کرد که مدتی خوب بود ولی درد و گرفتگی بعد از مدتی ورزش دوباره برمیگرده. میخام ببینم بهترین درمان برای اینکه دوباره بتونم ورزش رو ادامه بدم چیه. با تشکر.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
معمولاً این گونه بیماران با دارو و فیزیوتراپی خوب می شوند و در صورتی که درمانهای ذکر شده خوب نشوند، معمولاً به تزریق های داخل ستون فقرات پاسخ می دهند. ولی به هر حال بیماری که دچار کمردرد و دیسک کمر است می تواند به ورزش برگردد ولی باید ورزش با احتیاط انجام شود . اکثر اینگونه بیماران پس از بهبودی نیز می توانند به دویدن ادامه دهند. 

سوال: ( جلال صالحی )
سلام من دیسک کمر داشتم دیسکمو جا انداختم ام هر دو سه ماه یه بار دچار گرفتگی عظلات کمر میشم لطفا راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 تشریف بیاورید معاینه شوید تا بیشتر شما را راهنمایی کنم.

سوال: ( )
سلام خسته نباشین ،مادرم ۴۵سالشونه از۴سال پیش کمردرد ناشی از دیسک کمر داشتن ،با مراقبت بعد ازمدتی که به پزشک مراجعه کردن تشخیص دادن اوضاعشون بهتر شده و نیاز ب فیزیوتراپی و عمل و... نیست دیگه مشکل زیادی نداشتن مگر وقتایی که کار سنگین میکردن ،دو سه روز پیش یه لحظه خم شده چیزی رو برداره کمرش گرفت و هر روز دردش بیشتر میشه کیسه اب گرم هم فایده ای نداشته خودش میگه دردش مثل دیسک نیست و به پا نمیزنه ،خیلی سخت میتونه بشینه یا بلند شه دولا هم اصلا نمیتونه بشه ،برای راه رفتن و اینا هم درد داره،ب نظر شما درد برای چیه و این که ممکنه از دیسک هم باشه؟با توجه به شرایط الان که بیمارستان نمیشه رفت ،ماساژ با روغن زیتون یا پماد ویکس میتونه موثر باشه؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
به احتمال زیاد درد مادر شما در نتیجه بیرون زدن دیسک است ، ولی باید معاینه شوند ، و ام آر آی و نوار عصب برای ایشان درخواست شود در صورتی که در شرایط فعلی نمی توانند به مطب مراجعه کنند می توانید برای ایشان وقت ویزیت آنلاین از منشی بگیرید.

سوال: ( فاطمه مکعبی )
سلام خانومی هستم ۴۵ ساله یه سالی هست پای‌چپم از زانو به پایین بی حرص شده مچ پام ضعیف شده دکتررفتم ام ار ای گرفت گفت نیاز به جراحی نیس تنگی کانال دارم ولی خب نمیتونم راه برم انگشت های پام حرص ندارن فیزیو تراپی رفتم اب درمانی رفتم ولی تاثیری نداشت از زانو به پایین لاغر شده پام درد نمیکنه فقط نمیتونم راه برم رو پام بایستم ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری شما بیماری مهمی است . زیرا باعث نقص عصبی شده است . شما احساس سنگینی، بی حسی و لاغری در پا می کنید . بنابراین باید علت آن مشخص شود. ممکن است علاوه بر دیسک کمر ، بیماری های دیگری مطرح باشد که در نوار عصب دیده می شود . پس از بهتر شدن اوضاع کنونی می توانید به مطب مراجعه کنید تا برای شما نوار عصب گرفته و مورد راهنمایی قرار گیرید.

سوال: ( اميرحسين ايجادي )
سلام مادرم تنگي نخاع داره وبا واكر راه ميره بيشتر اوقات درد داره چكار كنم وقت ميدين بيارم خدمتتون
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با شماره 02188203590 تماس بگیرید.

سوال: ( فاطمه مطلبی )
سلام ببخشید من س ماهه زایمان کردم ی روز ی دفعه کمردردشدید گرفتم طوری ک نمیتونسم بلند شم رفتم دکتر امپول شل کنندگی عضله زد واسم بهتر شدم ولی پای راستم درد گرفت دوباره رفتم دکتر ی مسکن زد واسم از او ن روز ب بعد خیلی پام درد میکنه هم جای سوزن هم از زانو ب پایین مچ پام رگای پام درد میکنن ...ایا سیاتیکم اسیب دیده ..چی پیشنهاد میکنید؟؟ بعد از ۲۰روز هنوز جای امپول خیلی درد میکنه..
پاسخ:

بله دردی که از کمر به داخل باسن یا پشت ساق پا یا پشت ران کشیده میشود ، معمولاً درد سیاتیک نامیده می شود . در صورتی که از درمانهای فوق نتیجه نگرفته اید می توانید از تزریق های ستون فقرات استفاده کنید. ولی قبل از آن لازم است که ام آر آی و نوار عصب بگیرید و معاینه شوید. 
 

سوال: ( فرشاد ايماني )
سلام تقريبا ٧ روزه كه كمر درد دارم و موقع نشستن سر سفره يا دستشويي رفتن و سر صندلي نشستن احساس درد ميكنم اول درد در دو سمت فيله كمرم بود ولي بعد چند روز سمت راست و پايين كمرم درد ميگيره در ضمن چيز سنگيني بلند نكردم ولي به مدت يك هفته به خاطر كارم زياد خم ميشدم .. و وقتي هواد سرد ميشه دردش يه كم بيشتر ميشه. ميخواستم بدونم مشكل از مهره و ديسك كمره يا امكان داره گرفتگي رگ باشه؟؟؟ ممنون ميشم اگه در مورد گرفتگي رگ و علائمش توضيح بدين
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما کمردرد با انتشار به اندام های تحتانی دارید که درد سیاتیک نامیده می شود و معمولاً نتیجه خراب شدن یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. این گونه بیماران معمولا با هوای سرد یا برخورد باد به کمر دچار تشدید درد می‌شوند .جهت اثبات این که چه بیماری دارید بهترین وسیله های تشخیصی ام آر آی و نوار عصب می باشد.درد سیاتیک معمولاً سه علت فشار بر روی یکی از ریشه های عصب سیاتیک در داخل کمر می باشد. 

سوال: ( علیرضا سعیدی مهر )
سلام من ۴ ساله به تنگی کانال دچار شدم الان ۵۴ سالمه زیاد راه نمی توانم بروم پایم میخوابه آیا حتما باید جراحی باز انجام بدم یا با لیزر هم میشه ولی پای چپم که این مشکل رو داره از زمان نوجوانی هم احساس میکردم قدرت کمی داشت
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری که نمی تواند خوب راه برود قاعدتاً باید درمان شدید تری برای وی انجام شود. معمولاً درمانهای داروئی و آسان به درد اینگونه بیماران نمی‌خورد. هنوز بهترین راه درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی است. در بیمارانی که به هر دلیلی نمی خواهند مورد عمل جراحی قرار بگیرند می توان از عمل لیزری نیز استفاده کرد. ولی همه این ها منوط به دیدن بیمار و بررسی ام آر آی و نوار عصب وی می باشد.
 

سوال: ( زهره )
سلام، من 38سال دارم، چند سالی هست که دیسک گردن دارم که با مصرف دارو و فیزیوتراپی بهترم، هر چند وقتی زیاد کار کنم احساس فشار و درد مبهم دارم. از چند ماه پیش احساس کمردرد هنگام نشستن و برخاستن دارم که خیلی اذیت می‌کنه البته در حال ایستاده هیچ مشکلی ندارم، عکس و ام آر آی کمر نشون میده وضعیتم وخیم نیست و پارکی دیسک ندارم، و دکتر فقط فیزیوتراپی و لیزر تجویز کرد ولی اصلا وضعیتم تغییر نکرد شاید بدتر هم شدم، نظر شما چیه؟ دکتر حتی دارو هم نداد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
قاعدتاً میتوانید از داروهای ضد التهاب هم استفاده کنید ولی باید توسط پزشک برای شما تجویز شود. در صورتی که با فیزیوتراپی و دارو در وضعیت شما بهبودی حاصل نشود، می‌توان از تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کرد. قانون کلی ما این است که ظرف یکماه بیمار باید با یکی از چهار درمان دارو، فیزیوتراپی ، تزریق های داخل ستون فقرات یا عمل جراحی کاملا خوب شود.

سوال: ( کمندعلی سلطانی )
گردنم موقع تکان دادن بهرطرف دردداردوشانه هام وازارنج تادستهام وانگشتام دردمیگیرند.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
علائمی که شما ذکر کرده اید به احتمال زیاد مربوط به اختلال در دیسک گردن شما می باشد. بنابراین لازم است که تشریف بیاورید و ویزیت شوید و ام آر آی و نوار عصب برای شما گرفته شود و درمان‌های لازم انجام شود.

سوال: ( مهناز اميري )
با عرض سلام و تبريك سال نو خدمت شما من خانمي هستم ٥٦ ساله قد حدود١٦٠ و وزن حدود٩٥ مدت يك ماه است كه در ناحيته گودي كمر درد شديدي دارم بخصوص در زمان نشستن و ايستادن اكنون دو روزه كه اين درد شديد شده به حدي كه به سختي از جايم بلند ميشوم و يا قادر به ايستادن حتي كوتاه مدت نيستم اين درد از وسط كمر به سمت پهلوي چپم إيجاد مي شود به دليل شرايط موجود در كشور(بيماري كرونا) به پزشك مراجعه نكردم براي تسكين درد از قرص ناپروكسن ٥٠٠ پماد پيروكسيكام و كيف آب گرم استفاده كردم كه مقدار كمي تأثير داشته خواهش مي كنم مرا راهنمايي كنيد
پاسخ:

با سلام و تبریک متقابل سال نو به شما، علایمی که ذکر کرده اید معمولاً در اثر خرابی دیسک کمر ایجاد می شود. در صورتی که نمی توانید به مطب مراجعه کنید ، می توانید از ویزیت آنلاین استفاده کنید .بنابراین توصیه می کنم که با منشی اینجانب تماس بگیرید تا برای شما وقت ویزیت آنلاین داده شود.

سوال: ( سید حامد میررحمتی )
سلام من بعضی موقعها که به کمرم فشار میارم درد میکنه قسمت پاینش بیشتر درد میکنه ال پنچ اما درد پا دو طرف از ساق پا به پایین همیشه درد میکنه شدید بخصوص شب بیشتره موقعی که کار میکنم زیاد خودشو نشون نمیده دردش یه جوریه هر دو پام مثل هم درد میکنه کمی داره شبها بخوابم خیلی وقته که با من هست این درد بگم باور نمی کنید نزدیک بیست ساله این دردو دارم الان سی چهار سالمه ده سال من قرص خوردم اما فایده نداشت لطفا کمکم کنید دیگه خسته شدم از این درد
پاسخ:

 با سلام این گونه درد ها معمولاً به علت خرابی دیسک کمر یا مفاصل ستون مهره ها که اصطلاحاً فاست facet نامیده می‌شود، می‌باشد .بنابراین لازم است که تشریف بیاورید برای شما ام آر آی و نوار عصب گرفته شود و درمان‌های لازم شروع شود. معمولاً کسانی که از سال های جوانی دچار کمردرد هستند ناپایداری هایی در ستون مهره های خود دارند.

سوال: ( فاطمه صفرپور )
سلام من فاصله مهره 4و5 دارم درد كمر داشتم كه به باسن بشت پاهام ميزد رفتم پيش دكتر درد وترزيق أوزن برام انجام داد بعد از تزريق هشت با ر ليزر انجام دادم ورزش هم كم انجام مي دهم ولي بعد ازترزيق بدتر شدم گرفتگي رگ سيأتيك شديد دارم مخصو صاًً صبحها پشت پاهام اگر زياد به ابيستم ميگيره درد راه برم خيلي بدتر ميسوم والآن با قرص آلفن - ايكس ال100 دردم كم ميشه تا آخر عمر كه اين قرص را ادامه بدهم در ضمن دكترم گفت يكبار ديگه بايد ترزيق را انجام دهي من قبول نكردم ممنون ميشم راهنماييم كنيد
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال چیزی نمی توانم بگویم . یا لازم است به پزشک قبلی خود مراجعه کنید یا آن پزشک را عوض کرده و به اینجانب مراجعه کنید، در آن واحد به دو پزشک نمی توانید مراجعه کنید زیرا ممکن است نظر اینجانب با نظر پزشکی قبلی شما متفاوت باشد.

سوال: ( علیرضا جربان )
با سلام خدمت شما بزرگوار عزیز بنده حقیر ۳۰سال دارم ۸سال درد کمر دارم بعصیاوقتت خوبه بعضی اوقات بیچارم میکنه و اصلا به پاهام و جای دیگه نمیزنه فقط از گودی کمر تیر میکشه به حدی که صدام در میاد طبق ام ار ای که گرفتم دو تا دیسک همون سمت گودی به نخاع چسبیده اقای دکتر اصلا به باسن یه به پشت پاهام درد نداره فقط سمت گودی کمر منو فلج میکنه لطفا راهنماییم کنید پدر بنده جانباز است و به دست شما هم عمل شده در خاتم النبیا لطفا بنده حقیر راهنمایی کنید با دارو بنده شرایط عمل ندارم بدلیل پدر بنده فوت شده خرج دو خانواده میدهم با تشکر از شما بزرگوار سن بنده۳۰سال است
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بعضی از بیماری های دیسک معمولاً درد اندام تحتانی نمی دهند. فقط بیمار درد کمر دارد. ولی به هر حال باید درمان شود .‌۸۰ درصد این بیماری ها نیز با تزریق های داخل ستون فقرات درمان می شوند و ۲۰ درصد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند . بنابراین در صورتی که مشکل مالی دارید و نیاز به جراحی دارید می توانید به بیمارستانهای دولتی مراجعه کنید.

سوال: ( جهان آبتین )
سلام مادرم ۸۴سال دارد دیسک کمر و تنگی نخاع دارد کمرش خیلی میسوزه درحدی که آب میریزه رو کمرش با آب خنکش میکنه راهی دارد کمرش نسوزه داروهم جواب نمیده
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرح حال نمی توانم تشخیص خاصی برای شما مطرح کنم . ولی خود شما گفته اید که مادر شما دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی دارد. قاعدتاً ایشان باید دیده شود و ام آر آی و نوار عصب ایشان بررسی شود و راهنمایی شود.

سوال: ( حمید آجرلو )
سلام وقت بخیر من در اثر دیسک مهره 4 و 5 پای راستم بی جون شده. ام آر آی و نوار عصب دادم و دکتر گفته باید حتما عمل بشی چون در اثر تنگی کانال دچار ناتوانی عضلانی شدی. میخوام بدونم در این مرحلله امکانش هست از طریق غیر جراحی مشکل حل بشه یا تنها راه عمله؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید دیده شوید و نوار عصب و ام آر آی شما مورد بررسی قرار بگیرد . ولی قاعدتاً بیماری که دچار ضعف پای راست شده است بهترین درمان برای وی عمل جراحی است. زیرا اگر زمان طلایی عمل یعنی زمانی که در آن با برداشتن فشار از روی عصب دوباره سالم می شود، بگذرد اگر عمل جراحی هم شود ضعف پای بیمار بر نمی گردد.

سوال: ( وحیدآقایی )
باسلام خدمت آقای دکتر، بنده درحدودیکسال که دچار پارگی دیسک هستم، ازهر درمانی استفاده کردم ولی متاسفانه کارساز نبوده لطفا بنده را راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری های فقرات از قبیل پارگی دیسک کمر چهار راه درمانی دارد که شامل دارو ، فیزیوتراپی، تزریق های داخل ستون فقرات و جراحی می باشد که از آسانترین شروع می‌کنند و در صورتی که بیمار به درمان‌های آسان‌تر پاسخ ندهد عمل جراحی برای بیمار پیشنهاد می شود.

سوال: ( نازنين موسوي )
سلام دكترمن ي برجستگي مهره اخر فقرات هست كه درد بسياري دارد مجبورم به قفابخوابم نميدونم كجابرم مشكلم چيه ايااين مشكل جدي هست درلگن و رحمم مشكل ايجادكزده يانه نگرانم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
هر علامتی می تواند نشانه چندین بیماری باشد که با معاینه فیزیکی از بیمار و گرفتن ام آر آی قابل تشخیص است .می توانید تشریف بیارید من ببینم.

سوال: ( عظیم جعفری )
سلام حدود دو ماه پیش من سر کارم یک ضربه به مهره 24سطون فقراتم خورد دردش زیاد نبود ولی این در اسلا خوب نمیشه در نشستن مشکل دارم میخاستم بدونم درمانش چیه
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با این شرایط چیزی نمی‌توان گفت باید معاینه شوید و در صورت لزوم برای شما ام آر آی و راه های تشخیصی دیگر درخواست شود و سپس پس بر مبنای آن برای درمان شما برنامه ریزی شود.

سوال: ( سوسن رحیمی )
سلام از حدود 7 ماه پیش دچار دیسک کمر و کمردرد و زانودرد پای راست شدم . گفتند دیسک خفیف است و نیاز به جراحی ندارد . ولی با وجود ورزش و فیزیوتراپی بهتر نشدم . به کف پا و انگشتهای پا هم منتشر میشه درد . الان با شرایط کرونا امکان ویزیت و احتمالا تزریق امیدورال یا جراحی وجود دارد ؟
پاسخ:

سلام دوست عزیز
با سلام ابتدا باید ویزیت شوید و با این شرایط کرونا می تواند ویزیت آنلاین شوید و پس از دو یا سه بار ویزیت و مراجعه در مورد تزریق اپیدورال یا جراحی با شما صحبت خواهد شد. معمولاً در کسانی که دارو و فیزیوتراپی جواب مناسب نداده باشد می توان از تزریق های اپیدورال استفاده کرد.

سوال: ( مصطفی ناصرب )
سلام ..۳ ماهه کمر درد دارم ..۴۰ روزه شدت گرفته و پای سمت چپم بی حس و احساس دردشدیدی در مچ پا باسن و ساق پا دارم ..ام ار ای گرفتم ..گفتن مهره ۴ و ۵ بیرون زدگی دیسک داره باید عمل شه..و من نمیخام که عمل کنم...ایا راهی داره که جراحی نکنم... ممنونم از پاسخ شما
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 باید ویزیت شوید . در بیمارانی که دیسک آنها کوچک است و علائم عصبی ایجاد نشده است ، می توان از اعمال بسته و لیزر و یا تزریق های داخل ستون مهره ها استفاده کرد و در مواردی که دیسک بزرگ و یا علائم عصبی ایجاد کرده است جراحی پیشنهاد می‌شود.

سوال: ( مسلم )
سلام تقای دکتر الان ۱ساله دیسک دارم دوتا از دیسکم رده بیرون هر چی استراحت کردم خوب نشدم هنوز ورزش کردم دکتر رعتم امپول تزریق کرده داخل کمرم الان ۱ماه امپول زدم ولی هنوز درد دارم باید عمل کنم یا هنوز استراحت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز
بیماری دیسک ۴ درمان دارد که شامل دارو فیزیوتراپی تزریق های داخل کمر و جراحی می باشد و مریض همه اینها را باید ظرف یک یا دو ماه انجام دهد. قاعدتا اگر با راه آسان تر و غیر جراحی خوب شود نیاز به استفاده از راههای پیشرفته تر نیست. ولی در بیمارانی که به درمان های تزریق داخل کمر هم پاسخ ندهند بهترین روش درمان جراحی باز است.

سوال: ( محمدبرقی )
من‌درباسن‌ودرپشت‌ران‌احساس‌دردشدیدمیکنم‌که‌هنگام‌راه‌رفتن‌ونشستن‌به‌خطی‌شدید‌میشوددیگرقادر‌به‌ادامه‌نیستم.
پاسخ:

سلام دوست عزیز
 دردی که در باسن و پشت ران حس می شود درد سیاتیک نامیده می‌شود و شایع‌ترین علت آن پارگی دیسک کمر و یا تنگی کانال نخاعی می باشد. اینگونه بیماران باید ویزیت شده و سپس برای آنها ام آر آی و نوار عصب درخواست شود و برنامه درمانی برای آنها نوشته شود.

سوال: ( نرگس یزدانی )
با سلام من 40 سال دارم. یک سال پیش مهره های 4 و 5 ام زا جراحی گردند. جای دیسک. نمی تونستم راه برم که مجبور به جراحی مجدد بعد از چهار ماه در مهره های ال1 تی 12 شدم. دردهای شدیدی در کل ستون فقرات خصوصا مهره های پایین یعنی کمز و لگن دارم. همین طور پای راستم که از جراحی دوم به بعد گز شدید در ساق پا و پاشنه دارم. دوبار تزریق انجام دادند که کمی از گز گز را کم گرد. اما الان هم چیزی به پام برخورد می کنه سوزش شدیدی حس می کنم. پی دو تا دکتر رفتم یکی می گه دچار رماتیسم ستون فقرات و کیفوز هستی که کیفوز هم یه دلیل فشاری که مهره های کار گذاشته شده در مهره های بالا هست. پزشک دیگه میگه علام ام اس را داری و باید تحت نظر باشی. خلاصه اینکه فقط دارم عذاب می کشم. درهای شدید که موجب لنگش هم شده. لطفا بفرمایید چیکار کنم
پاسخ:

سلام دوست عزیز
شما بیمار پیچیده ای هستید . باید به پزشکی که قبلا شما را مورد عمل جراحی قرار داده است مراجعه کنید . بهتر است فقط یک پزشک را انتخاب از مراجعه به پزشکان متعدد خودداری کنید.

سوال: ( علی خیری )
با سلام آقای دکتر بنده دیسک کمرم پاره شده بود و تنگی کانال نخاعی هم داشتم و چهار ماه قبل عمل شدم به صور میکروسکپی الان انگشتان پای چپم بی حسی دارند و گاها هم خیلی سرد میشوند باید دو سه جوراب بپوشم و حدود چند روزی هم هست زانوی چپم درد میکنه و گاهی چند روزی هم خوب میشه این بی حسی درست میشود ؟ و درد زانو علتش چیست متشکرم ۴۵ ساله
پاسخ:

سلام دوست عزیز
باید معاینه شوید و ام آر آی و نوار عصب برای شما گرفته شود و بررسی شوید. با این شرح حال چیزی نمی توان گفت . بهتر است به پزشکی که شما را جراحی کرده است مراجعه کنید

سوال: ( امیر محمدی )
سلام سال نوتون مبارک اقای دکتر، غرض از مزاحمت ، اقای دکتر بنده دو سال بود درگیر تنگی نخاعی و دیسک کمر در ناحیه ۴ و ۵ بودم دقیقا یک سال پیش توسط دکتر برقعی عمل میکروسکوپی کردم. خداروشکر کاملا بهبود پیدا کردم اما مشکلی که ۲ هفته است دارم اینه که احساس ضعف و بی حالی از پشت کمرم تا ساق پای چپم دارم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چی هست و چکار باید بکنم. سپاس
پاسخ:

با تبریک سال نو به شما . باید معاینه شوید و ام آر آی و نوار عصب برای شما درخواست شود و سپس درمان شوید. علائم شما می تواند علائم عود دیسک یا پیدایش یک پارگی یا بیماری در یک دیسک جدید در کمر شما باشد که در ام آر آی نشان داده می شود. 

سوال: ( اکبر سلیانی )
سلام خسته نباشید من حدود ۲ ماه پیش کمر درد گرفتم خلاصه شده بگم که با فیزیوپراپی خیلی بهترشده بودم ولی بعد به علت این مریزی کرونا نشد که ادامه بدم چون درمانگها تعطیل بود حال شبها ساعت ۳صبح از دردبی خواب می شم گاباپنتین وقرص میخورمولی درد کم نمی شودلطف کنید راهمنمایی کنید برای دردم تا بازشدن مطب مرسی
پاسخ:

سلام دوست عزیز
می توانید به طور تصویری و آنلاین در منزل خود ویزیت شوید. بیمارانی مانند شما باید ام آر آی بگیرند. سپس بر حسب یافته‌های ام‌آر‌آی درمان های مناسب برای آن انجام شود.

سوال: ( راضیه خدابنده )
باسلام و تبریک سال نو آقای دکتر ما ژنتیکی تنگی کانال نخاعی داریم ۳ تا از خواهرهایم عمل کردند ولی تاثیر دردردپاهاشون نداشته منم تازه بعداز گرفتم ام آی آر ازکمرم متوجه شدم کربوکسی واوزون هم رفتم ولی بعداز چند ماه این علائم با پادرد سراغ ام آمده آیا درمانی داردغیرازعمل ممنون میشم اگه راهنمایم کنید با تشکر
پاسخ:

با عرض سلام و تبریک سال نو هنوز بهترین درمان تنگی کانال نخاعی عمل جراحی باز می باشد شما راه های آسانتر از قبیل تزریق داخل ستون فقرات را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید . ابتدا باید معاینه شوید و پس از ویزیت معمولاً عمل جراحی باز برای